DE GORZEN: EEN FI|N STUKJE SCHIEDAM Door: Ton Huyssoon Fofo'S: Wim Schulfz i£ 130 Met liet betreden van Sehiedams enige schiereiland l)e Gorzen komt men tevens in een stadswijk, die uniek voor onze stad mag worden genoemd. Officieel heet die wijk Schiedam- Ziiid, in de volksmond l)e Gorzen en die benaming wordt er dan ook ge- hruikt. De Gorzen. Omgeven door water, verbinding met bruggen en bruggetjes naar de rest van de stad. De gemeenschap is er apart, de wo ningen zijn dat, de mensen niet min der. Heerlijk 0111 in te wonen, zeggen de Gorzenaren. Er zijn er dan ook veel, die met geen stok naar een betere en nieuwere woning in Groenoord of Nieuwland te krijgen zijn. In het zui den van de stad weet men van de buurman meer dan alleen zijn achter naam. Men is er trots op zijn wijk en niet ten onrechte, al vindt men soms, dat men een beetje achterge steld wordt bij andere wijken. Alweer niet helemaal ten onrechte. Wat de Gorzen op andere wijken vóór heeft, is het onderling contact van de bewoners. Het is een gemeen schap, waarsan velen zeggen dat die moeilijk binnen te dringen is voor niet-Gorzenaren. „Als je maar gewoon doet en je buurvrouw gedag zegt, lukt dat best", zegt een bewoonster van de wijk. Met een schuin oog wordt dan gekeken naar de fraaie Panoramaflats aan de Havendijk. „Die horen niet bij ons", zegt een man uit de Lekstraat. „Er komt hier iedere dag een juffrouw voorhij, maar groeten is er niet bij". Dat steekt. Er is kennelijk een onzichtbare grens tussen flats en wijk, die wordt ge-

Schiedamse Gemeenschap (tijdschrift) | 1971 | | pagina 6