W0 Erkenning E.V.C. of meer loon Luitenant- Vroom in eer hersteld Fakir Mirin Dajo oyer zichzelf De man, die zijn bloedsomloop stil kan zetten Waarin GIJSBERT held wordt Minister Lieftinck over de critiek op zijn beleid Nederlandsche kunstweek Stemmen van stakers Als stakers gevoelen wij ons ver plicht roet lïmcht tegen de voor stelling van Blokzijl op té. komen. "Want het is niet waar, dat wij op de Nndcrlandsehe Dok- en Scheeps bouwmaatschappij in staking zijn gegaan ivoor erkenning van de E.V. maar wel om dé 'door de dirmio doorgedreven invoering van het zoo AAR «MtifetJinp van het artikel IN van den voorzitter der E.V.C., oen heer B. Blokzijl, over de wijze, waarop de stakingen beëndigd zou den kunnen worden, 'ontvingen icij ook een hief ven ten groep sta kende arbeiders. Boerin wordt de oorzaak van dit conflict op andere wijze belicht dan. dc heer Blokzijl deed. Het zal onzen lezers stellig in- tcrcssccrcn, welke meeningen te dien aanzien onder de. stakers levenIn T 7 ~ii -i- 77" L „II i aanzien onaer ae. sianers /ere», tn rohït» uithui tingfflysteem; het stelsel m n„schrift h(cft dc ht„ BUteijl 11/1* tünmhimti(>n - 3cr tariefbunnen. Het is niet waar, dat op Schiphol de staking uitbrak om tie E.V.C. er kend te krggen, maar zulks is ge- beard," omdat de H.H. aannemers do contsicteommissie wilden vernielen. Jtet is niet waar,, dat de zeelieden want by het uitbreken der staking weigeren te monsteren ter wille van de erkenning der E.V.C., maar wel omdat over de gageverlaging een besluit genomen is op een vergade ring, waar 250 zeelieden beslisten voor eaa 8000 man, die op zee waren, want bij het uitbreken der staking Het is absurd, dit tc verklaren, waren het .alleen modernen, chrïste- lijken en katholieken, dio staakten. Zij deden dit niet om de erkenning, maar wel om de groote loonsverla ging en de manier, waarop zij tot stand kwam. Dat Blokzijl bet ',op d° erkenning gooit, dat weten wij wel en dat hij de erkenning ten koste van de stakers wil doorvoeren, dat weten wy ook, want circa drie weken, geleden vergaderden do metaalar beiders in Krasnapolsky, waar Blok zijl ook al die erkenning naar voren bracht. Maar do arbeiders vlogen er niet in; zy hielden vast aan het feit, waarvoor zy. in staking waren ge gaan, n.l. geen tariefstelsél. Er.word met meerderheid van- stemmen be sloten, door to staken. Op 1 Juni. probeerde ^Blokzijl al op een heel vreemde manier het mo tief der staking om td buigen naar het punt van erkenning. Toen liet hy n.l. metaal-. bouwvak-, havenar beiders en zeelieden op oen gecom bineerde vergadering in do Apollo- hal voor opheffing van da staking stemmaj. Onder het motief: de rc- geeriitg heeft gesproken (hiermede bedoelde hij de woorden van minis ter Sehermcrhorn)als de staking nu wordt opgeheven, dan kunnen wij praten. Maar ook deze gecombi neerde arbeiders kloven óp hun standpunt staan: eerst de grieven - waa ivoor gestaakt wordt weg, dan sullen wij praten. Het. ïs ons onbegrijpelijk, dat Blokzijl, terwijl hij nu. op twee ver gaderingen het „neon van de ar beiders heeft gekregen, nu weer door middel van de pers poogt, de oorzaak van de staking naar de er kenning om te buigen. Het zal hem toch niet lukken om de stakers van Iron zuiver, standpunt eerst do grieven weg, dan aan het werk te doen afwijken. EEN GROEP STAKERS Naschrift BLIJKENS bovenstaande aantee- koniögen behoeft het begrip „Er kenning der B.V.C." onzerzijds nog 'eenige nadere opheldering. Deze erkenning beteekent, dat de arbeiders, georganiseerd ïn de E.V; C-, by het Nederlandscho bedrijfs leven worden betrokken op een wijze, welke hen doet gevoelen, dat «net hun wensehen, gevoelens cn rechten rekening worat gehouden. De vergadering in de Apollokal zegt ons immers, dat de democratie in de E.V.C. geen holle phrase is. Bjj het SclupUol-eonflict gaat liet er om dc contact-commissies, geko-: zen door alle arbeiders, erkend te zien. Deze strijd gaat dus niet alleen voor do erkenning der. E.V.C.(ar beiders), maar ook voor hen, die óf ongeorganiseerd dan wel Anders ge organiseerd zijn. Bii het zcciicdenconflict gaat het of do loonsverlaging en „de manier, waarop zij (do loonsverlaging) tot etand kwnni.?' De manier, waarop „250 zeelieden beslist hebben over ca. 8000 manis voor onze opvat tingen van democratie onaanvaard baar, Ook hier gaat dus in belang- rijko mate de strijd om de „Erken ning der werkers". En 'n belangrijk drol dnzor werkers is nu eenmaal ge organiseerd in de E.V.C. Een staking '•utetasit m vele' gevallen, dóórdat niet op de juist© wijze met rhciders af hun zelfgekozen Luiic.. Vroom is: vrijgespro ken.. Tranen waren hem tn de or -en geschoten, toen üe advocaat- fiscaai mr. Dijserinck vrijspraak bad geëischt in een requisitoir, dat de laak van den verdediger voor een groot deel overbodig maakte. Deze kon cr zich dus la hoofdzaak toe bepalen opnieuw onmiddellijke m vrijheidstelling te Vragen voor cliënt, die reeds tien maanden voorarrest zat. HetBijzonder Gerechtshof begaf zich daarna in raadkamer, doch keerde, reeds na enkele minuten terug om bij mon de van den president mr. Goossens mede te deelen, dat het Hof, in- stede van aan het verzoek te vol doen, onmiddellijk vonnis wilde wijzen en den verdachte vrijsprak van de hem ten laste gelegde hulp aan den vijand. Ook in het Donderdagmiddag ge houden tweede deel van de zitting werd het bewijsniet geleverd, dat Vroom in 1942, tijdens zijn verblijf in de Duitsqhe gevangenissen "te Schevéningefi en Haren heeft „doorgeslagen", aldus zijn mede leden van den O.D. in gevaar bren gen'3 en bijdragend tot het vonnis, dat voor velen hunner den kogel tot gevolg heeft gehad. De advocaat-fiscaal verklaarde in zijn requisitoir, dat dit proces aanhangig is gemaakt zoowel ter- wille van de reputatie van den O.D., als die van luitenant Vroom. Mede gezien de geraffineerde wijze van verhooren door den S.D. kon hij in geen enkele der tenlasttege- lende feiten, voor zoover zij werden toegegeven, huJpverleening aan den vijand zien, terwijl van dat deel der beschuldiging, dat door Vroom wordt ontkend, het bewijs niet ge leverd wordt p;eacht. Da verdediger mr. Van der Flier legde aan het Hof de fotocopieën over van het geheels protocol van het O.D.-proces, dat in Nederland sche handen is geraakt en dat aan toont, .hoe de houding van verdach te gunstig afsteekt bij die, welke velen van zijn iotgenootexi tijdens de verhooren aan den dag legden.. zijn standpunt willen, verduidelijken. vertegenwoordigers, worden bespro ken. Breekt hierdoor een conflict uit, dan is het onvermijdelijk,- dat de staking van karakter verandert. Het eene is het gevolg van. .het andere cn omgekeerd. Natuurlijk zijn er uitzonderingen op dezen, regel," maar deze dienen slechts als een bevestiging er van. B. BLOKZIJL Sydney Howard overleden De bekende tooneelspeler Sydney Howard is op 63-jarigen leeftijd te Londen aan een hartkwaal over leden. Kolenbonnen, die nog niet geldig zijn Het ls gebleken, dat brandstof- fenhandelaren thans reeds zijn overgegaan tot het in ontvangst nemen van de nog niet aangewezen periodebonnen brandstoffen van de kaarten WA 606 en WB 606 en dat zij op deze bonnen reeds brand stoffen afleveren. Met nadruk wordt er op gewezen, dat op. deze bonnen geen brandstoffen mogen worden afgeleverd. ,^A BELLA BETVBL1CANA". Deze jonge dame werd op een propagandavcrgartering van aan hangers der republiek, te Home uit geroepen - fof „mooiste rcpubli- Iccinsche". Exporteeren of sterven DE nazi's hebben toch ook wel eens iets beweerd dat geer. leu gen was en dat zijn waarde behoudt in tijden van vrede. Vóór den oorlog had Duitschland behoefte - &.,n. grondstoffen om zijn snoode plan nen ten uitvoer te brengen. Import kon alleen betaald worden door export, want niemand dacht erover het Insolvente Duitschland, dat zijn verplichtingen nooit nakwam, crediet te geven. Daarom moest er worden geëxporteerd door de Duitse her 5 en al waren de tarief muren nog zoo hoog, zij moesten het koste wat het kost worden overwormen. Exporteeren o f s terv en was het parool. Helaas is het Duitsche 'spelletje maar al te goed gelukt en alleen na veel Inspanning en vei bloed en-tranen hebben de geallieerden een Duitsche wereldheerschappij van zich kunnen afwentelen. Nederland bevindt zich thans in nog" onaangenamer omstandighe den dan Duitschland toen. Was het exporteeren of sterven voor Duitschland nog min of mger een geëxalteerde kreet van aan yste- rische overdrijving lijdende nazi- leiders immers exporteerde Duitschland weinig of niets, dan werd alleen nog maar de oorlogs toerusting in de war gebracht - voor Nederland is de export inder daad een levenskwestie. Wij zou den onzen import voor een deel met criediet of door verkoop van bui- tenlandsch vermogenbezit kun nen betalen, doch dit alleen zou slechts uitstel van executie zijn. Op den duur zullen wij onze brood- noodige invoer moeten betalen met uitvoer van wat onze bodem, onze handel, onze industrie, onze. ar beidskracht en ons intellect voort brengen. Het herster van ons ge troffen vaderland is. afhankelijk van den invoer en mede daardoor afhankelijk van den uitvoer. Wij bevinden ons hier nu ln de gelukkige omstandigheid -.. dat ons prijsniveau betrekkelijk la' g is en dat er in het buitenland een groote vraag naar onze' voortbrengselen bestaat. Dank zij deze omstandig heden is onze export tot bijna de helft van zijn voor-oorlogsche grootte gestegen. In April werd een export van 230.506 ton ee~ waarde van 41,3 millioen gulden bereikt. De voornaamste export artikelen waren zaaigranen en -za den, versche groenten, pootaardap- pelen, bloembollen, planten en bloemen, cokes, ruw ijzer, katoe nen manufacturen,radio-artikelei gloeilampen, versche zeevisch, vlas, cacaoboter, kunstzijden, garens, ge distilleerd, stofzuigers en schepen. Onder deze goederen treffen wu heel wat artikelen aan die wij zelf nog in onvoldoende mate of zelfs ih het geheel niet kunnen kaopen. Wij moeten echter goed begrijpen dat slechts door een zeer groote soberheid een herstel van de pro ductiecapaciteit van ons land, bin nen redelijken tijd mogelijk is. Dinsdag 18 Juni zal het Zee mansinstituut aan den Pieter de Hooghweg officieel worden ge opend. Deze plechtigheid zal wor den bijgewoond door den Britschen: ambassadeur en vele andere auto riteiten. man, die als fakir den naam Mirln Dajo (Esperanto voor „groot wonder") koos en wiens prestaties de laatste dagen zooveel rumoer hebben verwekt, was voordien reclame-ontwerper. Hij is geenszins-'ecn ongeletterd man, die met den mond va! tanden staat als hem naar een uiteenzetting wordt gevraagd over hetgeen hij laat zien. Een onzer vers.aggevers had een vraaggesprek met hem, dat als volgt verliep: „"Wanneer merkte u voor het eerst over bijzondere gaven te be schikken?" „Op mijn negende jaar als schooljongen haalde ik mijn bulk open aan een hek. De dokter zei, dat de wond gehecht moest worden en dat Ik mij schrap diende te zet ten. De wond bloedde niet sterk, genas snel. Aan de uitlatingen van den dokter merkte ik dat dit iets merkwaardigs was". „Daarna bent u gaan experimen teeren". „Ja. Met spelden en naalden bracht ik mijzelf steken toe en sloeg goed acht op mijn ervarin gen. Een jaar geleden, toen ik be greep waartoe ik in staat was, gaf ik mijn andere werkzaamheden op omdat het-jduidelijk was dat ik mij geheel aan7 mijn parapsychologi sche activiteit moest wijden, wilde ik bereiken wat mogelijk was". „Parapsychologische?" „Inderdaad, het zUn parapsycho logische demonstraties". Vertelt u er wat van." Wondere wereld „Eerst dit: wat een mensch zelf niet heeft doorleefd kan doer hem niet voor 100"/» begrepen worden. "Voor mij is er een wondere wereld, die achter deze wereld staat. De monstraties als die ik geef zijn voor mij futiliteiten, die men moet zien als middel. Ze leggen getui genis af van het bestaan van die wereld". „Wat gebeurter als de degen- punt op het lichaam geplaatst wordt?" „Dan concentreer ik mij. Dit concentreeren is niet anders dan een vergevorderde poging het lichaam, dus het stoffelijke, aan den geest ondergeschikt te maken, zoodanig dat op een gegeven mo ment het lichaam geheel of ge- Onze import is inderdaad zoo duur dat de regeering daarop moet toeleg- gen, doch dat onze export te goed koop zou zijn is onjuist, immers in den internationalen handel worden veel hoogere prijzen berekend dan binnenslands. Vroeger verkocht men duur in het binnenland en men dumpte in het buitenland (denk aan onze boter); op het oogenblik ls een producent verplicht, goedkoop in het binnenland te verkoop en, doch in het buitenland maakt hij de hoogst mogelijke prijzen. Het inter nationale prijsniveau moet men goed weten te scheiden van de nationale Voor de jeugd KUNIKULUS was op een heuvel tje geklauterd en voerde nu als een veldheer de gravers aan. „Die per kinderen, dieper!" riep hij en stampte daarbij met zijn gespalkte poot. En de konijnen groeven met olies wat zij in zich hadden. Buur man Mol en Gijsbert stonden het drukke bedrijf een tijdje zwijgend aan te zien. „Moet je dat gepruts zien," zei Mol ten slotte verachte lijk en hij snoof van verontwaardi ging. Gijsbert keek Mol aan en begon zenuwachtig te gi ebelen. „Ze graven u op", zei h(j, „en u staat hier. Ik vind dat grappig", en hy gichelde steeds luider. Mol kon er beslist niets crappigs in zien. Hij was beledigd en was van plan, dat te blijven. Maar door Gijsberts ge- noest werd Kuni- feulus' aandacht ge trokken. „Wat valt er toch te lachen bij zulke vreselijke dingen?" riep hij verontwaardigd, „graaf liever mee, iedere minuut is kostbaar", maar toen pas herkende hij Mol. Met een luide kreet van verrassing stortte hij zich van zijn heuveltje en rende op hem af. Hij vergat helemaal te hinken. „Buurman!" riep hij uit, „waar koin je vandaan?" „Ik vond hem", zei Gijsbert. „Jij?!" riep Kunikulus. „O neef, wat ben je toch een schitterend konijnJe doet niets dan redden, je maakt er gewoonweg je bedrijf van." Gijsbert opende zijn mond om te zeggen, dat er helemaal niets te redden viel en hoe alles eigenlijk in zijn werk was gegaan. Ook MoL maakte zich. klaar voor een hartig woordje. Maar Kunikulus vloog cp de zandhoop toe. Hij begon aan allerlei uitstekende staarten te trekken en verwijderde op. die ma nier verschillende konijnen uit het zand. Hij begon ze met veel poten- gezwaai te vertellen van de won derbaarlijke redding van buurman Mol door Gijsbert. De konijnen sloegenhun voorpoten in elkaar van bewondering en begonnen hun broers en zusters uit de aarde te trekken. Gijsbert stond er beteuterd bij, maar buurman Mol blies van ver- o. aardiging-, „Gered", snoof hij, „door zo'n blaag, die niet eens \y*sefc hoe hij door een plafond moet gaan, schande is het, schande, .ik wens dit niet langer mee te maken" Hij maakte een woedende zwem beweging met zijn schephanden, riep nog eenmaal vernietigend: „Waanzinnigen, allemaal!" en be gon als bezetente graven en was verdwenen. De reddingsbrigade was nu on geveer aan de oppervlakte ver schenen en kwam, onder aanvoe ring van Kunikulus op den eenzaam achtergebleven Gijsbert af. „Leve neef Gijsbert!". riepen zij in koor. Gijsbert strekte een paar afwerende poten uit, maar zijn neven en nichten omringden hem juichend en Kunikulus klopte hem op ïijh. rug. Gijsbert schudde zijn kop en riep: „Nee, zeg, luisteren jullie nou es..r' maar het ging verloren in Doeleinden der geldsaneering bereikt Minister Lieftinck is niet alleen 1 een kundig ieuwu&wiatï, hij is dole een eenvoudig cn hartelijk mcnsch cn als hij den journalist een vraag gesprek gunt, speurt men niets van de soms zoo hinderlijke hooghartig' hcid die het kenmerk is van vele autoriteiten «an het oude stempel. Er wordt in den laatsten tijd veel critick op onzen minister van finan ciën vil geoefend cn deze critiek is niet altijd even hoogstaand. Als som mige stuurlui otm de wal en daaronder kan men ook de pers re kenen spreken van een verkwan seling van .ons AmcriJcaansch effec tenbezit, dan is hier geen sprake meer van opbouwende critick, waar van journalistiek onfatsoen. Ons gesprek handelde natuurlijk over de geldsaneering en de critiek die daarop wordt geoefend. Het doel van de2e saneerlng moeten wij ons goed voor oogen houden: in de eer ste plaats moest de overtollige koop kracht worden weggenomen, opdat eeninflatie zou wordeh tegengehou den en In de tweede plaats moesten de aasgieren van ons volksbestaan, de zwarte handelaren, worden ge troffen. Daarin is de geidzuivering volkomen geslaagd. Dat ons prijs niveau desondanks is gestegen, was onvermijdelijk; Nederland zal zich toch immers min of meer aan het buitenlandsche prijsniveau moeten aanpassen. Het binnenlanüsch prijs niveau wordt echter met opzet zoo laag mogelijk gehouden, ten eerste om den export te Bevorderen, hetgeen noodig is voor onze moeilijke devie- zenpositïe en ten tweede om de Ne derlanders met kleine vaste inko mens zoo min mogelijk te benadee- len. De wetenschappelijke critiek op het flnancieële regeeringsbeleid de nota van de zes economisten —is ongegrond en wel in hoofdzaak om dat achter de feiten wordt aange hinkt. Men maakte de regeering het verwijt dat ons prijsniveau te laag was in verhouding tot het buiten land, waardoor de import te duur en de export te goedkoop zou zijn. het donderend gejuich en hij bleef gelaten, maar heel ongelukkig staan, toen ze elkaar bij de poot namen en een rondedans om hem uitvoerden. „Hy is prachtig!" rie pen zij, „hij ls enig, wat zeggen wij, hij is een held!", en voor Gijsbert snapte wat er aan de haad was, werd hij hoog opgetild en op de schouders genomen. Kunikulus riep boven het rumoer uit: „Hij heeft alleen gedaan wat w\' met ons allen niet vermochten, ik schenk hem mijn ambtsketen als lauwer krans." Nu nam het gejuich hele maal geen einde meer. „Ja, maar", schreeuwde Gijsbert, die bang was zo hoog boven de grond, hij hield er niet van, „ja. maar.." want hij vond het allemaal zo kwetsend voor buurman Mol. Maar zijn bedeesde stem ging helemaal verloren in het oorverdovend kabaal. Kunikulus gooide met een prachtige zwaai de ambtsketen op, maar omdat Gijs bert zo hoog zat kwam hij fout terecht en bleef hangen om zijn linkeroor. Het stond hem .uitste kend, dat moet gezegd worden. „Wij zullen een feestmaaltijd heb ben!" riep Kunikulus en de me nigte, met den ongelukkigen Gijs bert in top, zette koers naar het konijnenhol, terwijl ze honderdzes endertig-stemmig zongen: Bij is een held Jïy blijft een held Hij is een langoor van geteeld Wij prijzen han Wij loven hem Met jubelende knaagdierstem. MARIAN SMEETS (Wordt vervolgd). De „Lloyd" leed enorme verliezen Voorloopig verslag verschenen In het voorloopig verslag, dat de directie van de Rotterdamsche Lloyd over de jaren 1940 tot '45 heeft gepubliceerd, wordt een uit voerig overzicht gegeven vande enorme verhezen, zoowel aan men sch en als aan materiaal, die deze maatschappij gedurende de oorlogsjaren heeft geleden. In eer bied en dankbaarheid gedenkt de directie de leden van personeel en directie, die gevallen zijn in den strijd voor land en volk en wier namen, 301 in totaal, in het ver slag staan vermeld; bovendien lie ten nog twaalf schepelingen, 321 Chineezen en Britsch-lndiërs hun leven in dienst der maatschappij, wier namen bij gebrek aan vol doende gegevens niet konden wor den gepubliceerd. In chronolo gische volgorde staan de 26 zee schepen vermeld, die de maat schappij tijdens den oorlog heeft verloren. De vloot bestaat thans uit de motorpassagierschepen „In- drapoera", „Sibajak" en „Schelde", het laatste in aanbouw, en de vrachtschepen „Bantam", „Brasta- gi", „Japara", „Kedoe", „Kota Agoeiig" „Kota Gede", „Kota Ba- roe", „Kota ïnten", „Tosary",. „Weltevreden", terwijl er twee schepen in aanbouw zijn: de „Ma- taram" en^. een naamlooze. De totale bruto-tonnenmaat der pas sagiersschepen is 44.400 ton, waar van 21.300 ton in aanbouw. Het totale draagvermogen der vracht schepen is. 126.164 ton, waarvan 24.300 ton in aanbouw. Onder het reconstructieplan van de Neder- landsche regeering bevindt zich in de Vereenigde Staten in aan bouw een aantal turbineschepen van circa 12.300 ton draagvei mo gen. Men verwacht, dat hiervan een viertal aan de Rotterdamsche Lloyd zal worden toegewezen. Het eerste schip, de „Limburg", is reeds gereed en onder het beheer der maatschappij in de vaart ge bracht. Onder hetzelfde plan zal in Nederland een aantal 12.300 ton motorvrachtschepen worden ge bouwd, waarvan de Rotterdamsche Lloyd een toewijzing van twee tot vier schepen, verwacht. P, LIEFTINCK prijsniveaux, In verhouding tot het Vereenigd Koninkrijk is ons prijs niveau trouwens zeker niet te laag. Groote uitgaven De z.g. hooge uitgaven van de re geering en de niet kloppende staats- begrootlng zijn punten die minister Lieftinck wel degelijk aanvoelt. Hij is van meening dat alles in het werk gesteld moet worden om aan deze hooge uitgaven paal en perk te stel len, doch. op" zekere punten moet veel geld worden uitgegeven. De we deropbouw kost nu eenmaal schat ten gelds; men kan een Walcheren of een Wleringermeer toch niet la ten schieten. De productieve uitga ven moeten blijven doorgaan om ons land er snel bovenop te helpen. Wij hebben nog een leger van 150.000 man onder de wapenen; ook op militair gebied zal een grootere zuinigheid in acht moeten worden genomen. Wij leven echter nog niet in een toestand van vrede,' zooals sommigen denken. De vermogemheffingen zijn alleen mogelijk van natuurlijke personen; gaat men lichamen aantasten, dan wordt het economisch leven ge fnuikt. Het zal onmogelijk zijn een bedragvan tien milliard te heffen omdat de natuurlijke personen te zamen niet eens zooveel bezitten. Ook zal met de vermogensaanwasbelas- ting en met de vermogensheffing niet lang mogen worden gewacht, omdat anders van het sparen van ons volk niets terecht komt. Minister Lieftinck is zich overigens zeer goed bewust dat een verdere prijsstijging de toch reeds in het gedrang geko men bezitters van kleine vaste inko mens zal treffen. Voor deze groep van men5chen zal in de toekomst iets moeten worden gedaan. Als het prijsniveau tot rust gekomen is en dat kan weldra worden ver- wacht is de heele situatie beter te overzien en zullen maatregelen worden genomen. De dief van Bagdad in Hindoesch Voor het eerst in de filmgeschie denis zal binnenkort een film in de Hindoesche taal vertoond worden. Alexander Korda heef t n.l. een versie in het Hindoesch laten maken van zijn film „de Dief van Bagdad". Het contingent uit Britsch-Indlë en Birma, dat aan de V-parade deel nam, zal voor het eerst de film kun nen zien. De Amsterdamsche Droogdok MIJ. maakt in haar verslag over 1341 en 19*5 melding van vernieling- en wegvoering van materialen.' In Aug. - 1915 werd weer op bescheiden schaal begonnen. Over de Jaren 1S41 en 1915 wordt slechts op preferente aandee- len dividend uitgekeerd en wel 5 procent. - deeltelijk niet meer als bij een levend mensch functioneert". „Gaat dit proces snel in zijn werk?" „Daar het moeilijk ls". zegt Mirln Dajo, „om het luie gedartel aan de oppervlakte van ons leven te laten varen en den geest in korten tijd innerlijk als op een speldepunt te concentreeren, is het niet altijd mogelijk de gewenschte wisselwer king tusschen het niet-aardsche (astrale) en aardsche (stoffelijke) ik te verkrijgen. Zijn de afleidende gedachten verdwenen en werkt al leen mijn intuïtie, dan komt een nieuwe en sterke kracht in dynami sche -werking in mijn geheels we2en en het gevolg is, dat ik als het ware in het niets opgezogen wordt." Mirin Dajo zegt ten slotte: „Als de groote strijd gestreden is, dan ontstaat een behaaglijk gevoel, dat op zijn beurt er voor zorgt dat de concentratie zoodanig wordt, dat alle gevoel van pijn uitgeschakeld wordt". „Niet bovennatuurlijk" Van een arts, die uit weten schappelijke belangstelling een on derzoek heeft ingesteld en rönt- genopnamen maakte, kregen wij een bevestiging van wat onze oogen nauwelijks wilden gelooven. Illi verklaarde de proef voor zeer bijzonder, maar achtte haar niet bovennatuurlijk. „Door een behecrschïng van het automatisch zenuwstelsel is deze man in staat zijn bloedsomloop stil tc zetten en gevoel uit te scha kelen", verklaarde hij, „een gave die wemig menschen bezitten. De verwondingen zou jk niemand aan raden zichzelf toe te brengen, maar zij zijn niet van dien aard dat zij een getraind mensch ten gronde richten. Longpunctïes worden ge regeld verricht en uit den Lever ponst men met een apparaatje, dat men met een kaasboor kan vergelijken, een monster uit het zieke orgaan, zonder dat de mensch hieronder lijdt" Deze arts was echter, evenmin, als verscheidene anderen, bereid zijn oordcel met zyn naam in de krant te laten verschijnen. „Laat U mijn naam er buiten", dat is eiken keer opnieuw het. verzoek. Fakir Mirin Dajo is er van over tuigd dat de geest absolute heer schappij over het lichaam kan hebben en meent zelfs dat wan neer een mes maar snel en scherp genoeg zou zijn, men hem 't hoofd zou kunnen afsnijden, waarbij Het vleesch onmiddellijk achter het mes weer zou aangroeien! - Evenals ih 1939 za! dit jaar een Ne derlandsche kunstweek worden ge houden, georganiseerd door het mi nisterie van O,, K. en IV., ln de week van 13-21 Augustus.. In verband met de schaarsche hotelruimte zullen hieraan niet, zooals in 1939, personen uit alle Janden kunnen deelnemen, doch in het kader van het Belgisch- Nederlandsche cultureeie verdrag slechts een veertigtal Belgen, die speciaal ons steden- en natuurschoon komen bezichtigen. Men zal ook een bezoek brengen aan Rotterdam (o.a. museum Boy- mans), De reis gaat per autobus. Overnacht wordt in Utrecht, Zwolle,, Amsterdam en Den Haag. Aan deze Nederlandsche kunsW week zal van 2-10 Augustus de vijfde Belgische kunstweek voorafgaan on- der auspiciën van het ministerie van openbaar onderwijs te Brussel. Da leiding hiervan berust bij den heer Paui Montfoort, die van de Neder landsche kunstweek bij den adviseur voor de musea, den heer D. F. Lun- singh Scheurleer. Nederlandsche kunst in Zwitserland In Bazel Is een tentoonstelling ge opend van moderne Nederlandsche shilder. en beeldliouwkunst uit staats- en particulier bezit, die den naam draagt „Van Vincent van Gogh tot heden", en groote belangstelling on- vindt. Het ligt in de bedoeling, de collectie kunstwerken eind Juni over te bren gen naar Lausanne, vervolgens naar Bern en begin September naar Ko penhagen; Colorado-kever moet bestreden worden Het bericht, dat Nederland ,?een sla meer mag exporteeren i Laar Engeland, omdat er een Colorado kever ontdekt is in een kropje te Wolverhampt-on moet men niet te tragisch opvatten. Want.... de uitvoer van sla naar Engeland was al stopgezet, toen men het beest ontdekte en bovendien haat deze keverde sla. Maax dit neemt niet weg dat Nederland dit ongedierte dat den aardappeloogst in gevaar kan bren gen met alle middelen dient te bestrijden. Vooral omdat di- verle den jaar zeer onvoldoende kon ge schieden en dus rekening moet worden gehouden met veelvuldlger voorkomen, dan vroeger het geval was. De Plantenziektekundige dienst te Wageningen zendt op ar.nvrage een vlugschriftje, waarin alle bij zonderheden over den Colorado kever en de bestrijding worden ver meld. t Zoo ziet de coloradokever er vit (4 X vergrootj. E\j is ongeveer 10 m.m. lang, 7 m.m. breed en ovaal van vórm. De dekschil den zijn helder geel, met op elk dekschild 5 over- langsche, zwarte strepen. Tiet voor-, borststuk is orun- jc-geel, de poolen geel met zwarte vlekken.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1946 | | pagina 3