DE SCHIEDAMMER Minister von Justitie antwoordt op vragen van Vorrink Komt Flipse terug Voorloopig verslag verschenen Eindelijk een secretaris ter Vredesconferentie Distributienieuws Prins doet niet mee Volkstelling in 1947 ROTTERDAM TELEFOON 69300 PER KWARTAAL f i.~ LOSSE NUMMERS f 0,M ZESDE JAARGANG NO. 187 DINSDAG, 13 AUGUSTUS 1946 DE VRIJLATING Politieke delinquenten dienen op korten termijn te worden berecht Richtlijnen voor zware gevallen Op vragen van den heer Vorrink betreffende de vrijlating, van poli tieke delinquenten, heeft de-minis ter van Justitie het volgende ge antwoord: De minister is van oordeel, dat het vraagstuk der politieke delin quenten op korten termijn; moet worden teruggebracht tot een vraag stuk van berechting alleen. Hij heeft daartoe de volgende maatregelen getroffen: :i- Aan de politieke recherche-af dee lingen is opgedragen een nomina tie ve lijst te verschaffen van alle gedetineerde politieke delinquenten, die verdacht worden van een der hieronder vermelde strafbare'feiten of misdragingen. Alle andere gedeti neerden worden op uniforme, wijze buiten vervolging en in vrijheid ge steld. Het aantal gevallen, dat onder de aan het slot vermelde categorieën valt. kan geschat worden op om streeks vijftigduizend. In de tweede plaats zullen door de procureurs-fiscaal, zoo noodig met medewerking van leden van de rechterlijke eolleees der bijzondere 'rechtspWno.. Rite dossiers betref fende gedetineerden, die tot de hier onder vermelde categorieën behoo- ren, vóór 1 October 1946 op hun merites voor buitenvervolgingstellmg en Invrijheidstelling worden bezien. Onder deze naar den aard van het gepleegde feit of van de misdraging err»"-:op p^va'ten juin er veel. die op grond van individueele omstandig heden evenopnc voor voorwaardelijke buitenvervolaincstellihg in aanmer king komen. De minister is van oordeel, dat een eroot aantal gedetineerden, be- hoorend tot de hieronder vermelde categorieën, buiten vervolging én in vrijheid kan worden gesteld. Hij heeft daartoe de eveneens hieronder vermelde richtlenen aan degenen, die met de beoordeeling dezer zaken belast zijn, in overweging gegeven, waarvan naar omstandigheden zal worden afgeweken. De minister' ver wacht, dat-de toepassing dezerricht— lijnen -een" vermindering van- 'het aantal, in bewaring gestelden tot IN September '45 heeft de Eere- raad voor Muziek Eöüard Flipse voor drie jaar uitgesloten, te weten tot 8 Mei 1948. De overwegingen waren, kort en niet-juridisch sa mengevat, dat Flipse met zijn or kest uitvoeringen had gegeven voor de Duitsche weermacht, medewer king verleende aan een Duitsche gramofoonindustrie en samen werkte met het departement, zich noemende, van volksvoorlichting en kunsten. Die uitspraak was niet alleen voor den dirigent, maar ook voor. talrijke Rotterdammers die Flipse een warm hart toedragen, een harde slag. Terstond werden protesten f. geheven en voor het eerstvol gende concert dat was In Oc tober 1945 heeft Flipse's collega Van Mever zijn stem verhe~"n, zeggende: „Wij begrijpen deze uit spraak niet en protesteeren fel zoo wel tegen de overweging als tegen de straf die is bepaald. Spoedig zult u ervaren, welke stappen ge daan zullen worden ten gunste sua Eduard Flipse." Inderdaad werd, vooral om Flipse's 50sten verjaardag, het een en ander ondernomen. Er kwamen circulai res.. uit, onderteekend door velé Rot terdammers en de uitspraak van de E ere raad werd ook in de pers her haaldelijk onder de loupe genomen. Van een herroeping der uitspraak hoorde men evenwel niets, zoodat op dit oogenblik Flipse nog is uit gesloten tot Mei 1948. Inmiddels is het Rott.Philhanno- nisch in een impasse geraakt toen Ban do onzuiver bevonden en., uit gebannen "werd. Diverse orkestle den, .vermoedelijk omdat zij de toe komst te onzeker vinden, verlaten het orkest.. De roep om een stevig herstel wordt waarlük niet ten. on rechte aangeheven, want op die wijze gaat het snel bergafwaarts met een van de weinige echt-Rot- terdatnsche cul uurorganisaties. Is dat nu de reden 'dat onder de roos aan Flipse opgedragen schijnt te zijn de cultureelé zaken van het R.FH.O. weer tot zich te trekken; dat Flipse programma's uitstippelt en allerlei dingen doet die hij als uitgestotene niet mag doen? Als, de Eereraad voor de Mu ziek zich verbist heeft, moet dit blijken uit een herziening van het vonnis. Het lijkt ons echter- onjuist, wanneer die uitspraak- genegeerd wordt; Zulks leidt tot knoeierij en verder verval. Het ls ons bekend, dat een verzoek tot eerherstel ts Ingediend, doch een beslissing is nog niet gevallen. Die moet eers komen. omstreeks vijf en twintig duizend zal medebrengen. Ten aanzien van de maatschap pelijke gevolgen van vrijlating op groote schaal heeft de minister overleg gepleegd met zijn ambtge- nocten van Binnenlandsche Za ken, van Financiën, van Sociale Zaken en van Economische Zaken. Hij blijft voortdurend contact houden met de daarvoor in aan merking komende instanties. Hg is overtuigd, dat het niet moge lijk is zoodanige maatregelen te treffen, dat de sociale omstandig heden der vrijgelatenen ten volle bevredigend bruinen worden ge noemd. Toch doorgangstehuizen Voor hen, die niet door bemidde ling der gemeentebesturen of an derszins dadelijk aan huisvesting kunnen worden geholpen, zal voor korten tijd een onderdak in een doorgangshuls of doorgangskamp worden verleend. Ten aanzien van de mater! eele voorzieningen worden in vrijheid gestelde politieke gedeti neerden in het algemeen gelijkge steld met oorlogsslachtoffers. Dit is wel het uiterste, waartoe, naar de meening van den minister- gegaan mag-; worden. De minister heeft den procureurs- fïscaaï i>ü de Bijzondere Gerechts hoven verzocht nauwlettend toe te zien op de naleving van de by buïtenvervolgingstelling altijd ge stelde voorwaarde, dat de betrokkene zich als een goed Nederlander zal gedragen- Aan de poiltie is een op dracht van gelijke strekking gegeven. Ongewenschte politieke activiteit der buiten vervolging gestelden kan der halve ingevolge het bepaalde in ar tikel 23 van het besluit politieke delinquenten 1945 intrekking der buitenvervolgingstelling en vernieuw de inbewaringstelling ten gevolge hebben. De zware gevallen Als eerste bijlage is bij boven staande antwoorden gevoegd: 1. deel te hebben uitgemaakt van de S.S.; 2. werkzaamheid bij den 5X).; 3. deel te hebben uitgemaakt van- de W-JL4. van de - Deutsche Weiirmacht;5. van den-wach- und Schutzdienst;,6. van den Landstorm Nederland;.. 7. van het Deutsche Rote Kreuz; 8. van de Organisation Speer; 9, van de Landwacht; 10. van de Volksweür; 11. van de Kriegs- marine; 12. van het N.S.K.K.; 13. werkzaamheid bij de Ned. Oost- Compagnie; 14. economische colla boratie; 15. verraad van personen; 16. verraad van goederen, wanneer hierdoor belangrijk nadeel is ont staan; 17. het bekleed hebben van een bestuursfunctie bij N.S.B. of mantelorganisatie;. 18. hetbekleed hebben van een maatschappelijke functie op grond van. nationaal-so- cialistische gezindheid (b.v. wethou ders, burgemeesters etc.);' 19. het in het openbaar door redevoeringen of gedragingen gevoerd hebben van propaganda voor het nationaal-so- cialisme of de N.S.B.; 20. moord, mishandeling, doodslag met gebruik making van macht, gelegenheid en middelen, door den vijand geboden; 21. 't verleend hebben van daadwer kelijken steun aan vijandelijke oor logvoering in den vorm van spion- nage, sabotage of deel uitmaken van een vijandelijke -militaire instantie. Als tweede bijlage zijn bij de ant woorden gevoegd.: Richtlijnen, welke voor de beoor deeling van de „zware categorieën" in overweging worden gegeven, waarbij de bedoeling aanwezig is, dat naar omstandigheden hiervan zal worden afgeweken. Zaterdag heeft de commissaris der koningin in Zuid-Holland in te genwoordigheid van de burgemeesters tan Kotter dam, Kazen burg, SpjjJcenisse en SrieUe en tal. van marineautoriteiten aan "boord van den mijnenveger V 9, die. gemeerd ligt tusschen Maassluis en Kosenburg, een plaquette, voorstellende^ het wapen van Rozenburg, onthuld. UM.S, „"Rozenburg" is hef eerste marinevmrtuig, dat den naam van een onzer eilanden draagt De meening over de commissie- generaal Vermenging van opperbestuur met algemeen- bestuur gevreesd. Verschenen is een zeer uitvoerig voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp Inzake instelling en uitzending naar Inu.d van een commissie-generaal. Ver- 'sckeidene leden waren van :oordeel, dat de Instelling dezer commissie in strijd ware met het constitutio- neele recht, met name met art. 62 der grondwet. Sommige andere le den waren van oordeel, dat. instel ling eener commissie-generaal bö de wet kan geschieden. De leden, die zich voor de grond gedachte van het ontwerp ver klaarden vroegen nadere; inlich tingen omtrent het z.g. civil affairs agreement met de Engelsche re geering. èij vroegen of deze over eenkomst op aandrang van de En- gelschen tot stand gekomen is en welke de moeilijkheden en delicate kwesties waren, welke* tijdens de onverwacht; lange,wérkiiig\van -'-ze overeenkomst zijn gerezeh. Andere leden wenschten nauwkeurig te worden Ingelicht over de houding, welke de regeering denkt in te ne men tegenover de „republiek Indo nesia". Uit de mem. van toelichting Ls niet met stelligheid af te le-'.en of de regeering deze „nieuwgevorm de staatkundige organisatie", zoo als zij haar noemt.'al dan niet van plan is te erkennen. De leden, die delegatie van be voegdheden van het opperbes' r aan een commissie-generaal onge oorloofd achtten, vreesden boven dien een volledige en ongewe: «u e vermenging van het opperbestuur en het algemeen bestuur. Men kan het opperbestuur niet naar T iavia overbrengen zonder het algemeen bestuur aan te tasten. Veie an'ire leden waren het met deze zienswijze niet eens. Het samenkomen van opperbestuur en algemeen bestuur be teekent geenszins een samen smelten. Intusschen stelden deze leden in dit verband vragen <*ver het opnemen van den luit.-g.g. in de commissie en wilden zij welm of er drie echte leden der commis sie zullen zijn of vier. Het blijkt niet of de luit.-g.g. stemgerechtigd of slechts raadgevend lid is. In het eerste geval zou juist de vermenging van opperbestuur en algemeen be stuur ontstaan, waartegen de re geering zelf zegt te willen vragen. WEERBERICHT IETS MINDER KOUD. Tot Woensdagavond: Geleidelijk afnemende wind tusscben West en Zuidwest, plaatselijk echter oog enkele buien voornamelijk gedurende den nacht en vroegen ochtend langs de Noordzeekust en langs het IJssclmeer, Iets minder koud. Li Aug. Zon op 5.23, onder 20.12 uur; maan onder 6-42, op 2L20 uur. Waterstand en Rotterdam: lc tb 5.2S, Een Frdnschman benoemd Ter Parijsche conferentie is fel gedebatteerd over de vraag, of er een volledige bespreking zou worden gehouden over de Italiaansche ver klaring van De Gasperi, Df dat ai- leen de Joeaoslavische afgevaardigde zijn meening zou mogen weergeven. Wlsjinsky, de Sovjet-afgevaardigde, verklaarde, dat. indien geen andere afgevaardigde over dit onderwerp zou mogen spreken, de Italianen meer'rechten kregen dan leden van de conferentie. De Brl^Jie afgevaardigde Alexan der zeide, dat, indien ieder volledig zijn standpunt zou uiteenzetten na het hooren van eiken ex-vijandelïj- ken staat, de conferentie nog in haar beginstadium zou zijn. wanneer de algr*®ne ven,dering der V.N. (op 2? ^nterpv *r) zou worden gr1r"t „De wereld wacht er op, dat wü op schieten me* u'ri Tpstelleni de vredesverdragen", besloot hij. Fouques dn Pare Claude Fonques du Pare (Frank rijk) is met algemcene stemmen als sscretarïs van dc conferentie gekozen. Toen Australië als lid van het secreta raat werd voorgesteld, ver klaarde Wisjinsky zich daartegen op grond van het feit, dat het secre tariaat beter aan wat „kalmer na ties" kon worden toevertrouwd. Tenslotte werd zonder stemming en Brltsch voorstel aanvaard om Australië, Brazilië. China en Joego slavië benevens de Groote Vier m het secretariaat te doen vertegen- En Ahasverus zwerft verder Maatregelen tegen Joodsche immigratie Naar uit Jeruzalem bericht wordt nadert ecu schip met, naar verluidt, 1.300 ongewapende mannen en vrou wen Palestina, Men gaat in de ha- ven van Haifa voort met het tref fen van voorbereidingen voor wat men houdt voor een op handen zijn de overbrenging naar Cyprus van de 1.300 personen, die beden in twee schepen zijn aangekomen. Toneindo den stroom van illegale joodseho immigranten voor Pales tina te stuiten is dc Pooisclx-ïsje- ehische grens gesloten, aldus meldt radio Praag. Dagelijks- overschre den ongeveer 3000 joden uit Polen do grens. Deze uittocht was volgens radio Praag ccn gevolg van een besluit van den Poolsehcn Zionistenbond, datallo joden als protest tegen de houding der Poolsehe bevolkmg te genover de jóden, Polen 31 October moesten verlaten hebben. Engeland heeft cr bij de Griek- sclie rirgcering: op aangedrongen do controle op illegale joodseho emi gratie uit Griekenland te versterken. Naar aanleiding hiervan heeft do Grieksehc politie een bezoek ge bracht aan liet kantoor van den vertegenwoordiger .van het Jewish Agency tc Athene. Door vertegenwoordigers van de PoOlsch-SovJctrusslsche commissie is een overeenkomst geteekend, vol gens welke de geheele Oder onder Poolsch bestuur komt.. De leden, die de geheele instelling eener commissie-generaal afwezen, vreesden van het opnemen, van den lult.-g.g. daarin eindeiooze tpe- tentie-kwesties. Eenlge leden zagen in. het wetsontwerp een vo eh- tige poging om den luit.-g.g. terug te dringen naar zijn eigen terrein, nadat hij zich teveel op het ter rein van het opperbestuur had be- gegeven en dat op een wijze, waar op terecht critiek is geoefend. Ver scheidene andere leden wezen daar entegen op het belangrijke credlet, dat dr. Van Mook heeft, niet alleen bij de Engelsche en Amerikaanscne autoriteiten, maar ook bij groote groepen van de Indische bevolking zelf. Sommige leden achtten het wenscheiijk, zoo spoedig mogelijk, den Raad van Indïë als den land voogd adviseerend orgaan te her steilen. Ook afgezien van de vraag, of de luit.-g.g. nu lid van de commissie zal worden met volledig stemrecht of..niet, meenden vele leden, dat de verhouding tusschen de', commissie en hem niét met voldoende duide lijkheid uit het wetsontwerp blijkt. Staat de commissie boven den luit.- g.g. of omgekeerd of zijn zij gelijk waardig? De leden, die tegen het wetsontwerp waren, vreesden, dat er een scheur zal ontstaan in het opperbestuur zelf, dat gedeeltelijk in Den Haag en gedeeltelijk In Batavia zou zetelen. Ook vreesden zij, dat de ministerieele verantwoor delijkheid een zwaren kna**w zou krijgen. Van verschillende zijden werd er de aandacht op gevestigd, dat het moeilyk is de draagwijdte van wetsontwerp te overzien, wrjnneer me de instructie, welke de taak van de commissie zal bcheerschen, niet kent. Ook de leden, die zich met het wetsontwerp konden vereenigen, waren tegen een blanco-volmacht en meenden, dat de regeering de Staten-Generaal nader omtrent de instructie behoort in te lichten. Van verschillende zijden werden voorts inlichtingen gevraagd over 'de persons, die de regeering denkt te benoemen. Sommige leden gaven zelfs te kennen, dat zij hun stem niet aan het ontwerp konden geven Indien zij niet wisten, wie er in de commissie zouden worden benoemd. Volgens de geruchten zouden tvie van de drie leden zakenlieden zijn. Dit bevreemdde ,dezsn lec .1, daar ha., voor deze taak in de eerste plaats politici in aanmerking ko men. Tegen al deze beschouwingen werd van andere zijde aangevoerd, dat het benoemingsrecht een pre rogatief van de kroon is, waarin de Kamer zich. niet tevoren mag men gen. Indonesië Eind October een constitueerende conferentie Naar wij vernemen, zal de con stitueerende conferentie, welke dr. Van Mook tijdens de conferentie van Malino heeft aangekondigd, omstreeks heteinde van October te Den Pasar op Bah worden ge houden. Nu de datum voor een conferentie met de bevolkingsgroe pen op 1 September is vastgesteld lijkt het waarschijnlijk dat van het oorspronkelijke plan, nog een twee de conferentie op regionalen grond slag is afgezien. Na de conferentie met de bevolkingsgroepen is thans nog een conferentie met de politieke groepeeringen te verwachten. De Den Pasar-conferentie zal dan op het geheel het sluitstuk moeten vormen. Tegen den tijd dat deze confe rentie zal worden gehouden zal waarschijnlijk ook de commissie- generaal in Indonesië zijn aange komen. Intusschen vestigen wij er nog de aandacht op, dat ook voor de Sep- tember-conferentie vertegenwoordi gers van de bevolkingsgroepen op Java zijn uitgenoodïgd, doch dat het vooralsnog weinig waarschijn lijk lijkt, dat deze ook zuilen ver-, schijnen. HET LIJK VAN MUSSOLINI EINDELIJK TERUGGEBRACHT Pater Alberto, franciscaner mon nik uit een klooster te Padua, on geveer 40 km. ten Zuiden van Mi laan gelegen, heeft gisteravond een koffer met het lijk van Mussolini aan den chef van de politie te Mi laan overhandigd. Het lgk bevond zich in twee rubberzakken. Volgens de verklaring der politie is het lichaam in de muurkast van een gelijkvloers gelegen cel in het franciscaner klooster verborgen ge houden en heeft het zich ook uog eemgen tijd in het Angelicum- klooster te Milaan bevonden. Pater Lamberto, de prior van bet kloos ter te Padua, zeide, dat hij gister middag even na twaalf uur het lijk onder zijn berusting had gekregen uit handen van pater Alberto en een onbekenden persoon, naar men veronderstelt een man genaamd „Franco", den eenigen niet ar resteerden leden zijn van de neo- lichaam heeft geroofd. De oMcl- eele identificeerlng van het lichaam wordt gebaseerd op een geschre ven verklaring, die men in een der zakken heeft gevonden. In deze verklaring staan gegevens over de verplaatsingen van het lijk en schijnt men een bevestiging te vin den van de meening, dat de gear resteerde leden zijn van de neo- fascistische bende, die het lijk roof de. Door deze verklaring schijnt Domenico Leccisi, een der reeds ge arresteerden, als de oprichter van de zoogenaamde fascistische de mocratische beweging geïdentifi ceerd te zijn. Eveneens wordt mel ding gemaakt van twee priesters, pater Alberto Parini en pater En rico Zucca, die kortgeleden streng door de politie werden ondervraagd, Naar te Rome verluidt hebben de twee priesters Parini en Zucca aan het Vaticaan omtoestemming ver zocht het biechtgeheim te mogen verbreken om de politie te kunnen inlichten over hun rol in het ver bergen van het lichaam. Volgens een eerder courantenbericht had Parini verklaard, dat hij wist, waar Sinaasappelen voor de jongste kinderen In de eerste helft van September zal een aanvang worden gemaakt met de verstrekking van 500 gram sinaasappelen aan de kinderen, ge boren in 1942 of later. Op 15 Augus tus zal- in verband daarmede een voorinleveringsbón" worden bekend gemaakt. Daar de bevoorrading van den ban/*-' afhankelijk is van den aanvoer van overzee, zullen de si naasappelen niet overal terstond verkrijgbaar zijn. De mogelijkheid bestaat-, dat in bepaalde gevallen eerst in October en November kan worden afgeleverd, Geldigheid waschpoederbon verlengd De toewijzingen 939 voor wasch- poeder blijven tot nader order geldig AFSCHAFFING MAXIMUM PRIJZEN Daar voor het oogstjaar 1946 een zoodanige ruime productie van hooi, voederbieten en koolrapen wordt verwacht, dat geen gevaar voor ongedachte prijsstijgingen be hoeft te worden gezien, is het Be drijfschap voor Hooi, stroo en Ruw- voeder onder goedkeuring van den Minister van Landbouw, Visscherfj en Voedselvoorziening, overgegaan tot intrekking van de desbetreffen de prijzenverordeningen, waarin de maxinmmprijsregelingen zijn neer gelegd, blijkens Voedselvoorzie ningsblad no. 54 van Zaterdag 10 Augustus 1946. VERGOEDING HANDELS- VERLIES BOTER, MARGARINE EN VET Het CDK deelt mede, dat detail listen in boter, margarine en vet in de week van 18 24 Augustus een vergoeding voor bandelsverlies zullen ontvangen. Op de opplakvel- len met bonnen voor boter en op die met bonnen voor margarine moeten in verband hiermede de vakjes 19, 20, 30, 40, 50, 60, 70, 80, 90 en 100 niet beplakt worden. Op de opplak- vellen met bonnen voor vet moeten de vakjes 20, 40, 60, 80 en 100 niet worden beplakt. Deze vergoeding bedraagt op deze wijze plm. Va®/# van den gemiddelden omzet. VERHOOGING JAMPRIJZEN Wegens de sinds het vorig jaar gestegen prijzen van aan de con- servenfabrieken geleverd fruit zul len binnenkort de jamprijzen wor den verhoogd. Deze verhooging staat in geen enkel verband met de buitensporig hooge prijzen voor het versche fruit, die In 1946 nog niet aan maxima waren gebonden.- Voor de onderscheidene verpak kingen van huishoud jam n zijn. de volgende kleinhandelsprijzen vast gesteld: Glazen potten, met een in houd van 450 gram f 0.53; Carton- nen bekers met een inhoud van 450 gram f 0.60; Ferga's, met een in houd van 450 gram f0.54; Los uit gewogen jam per 100 gram f 0.12l/2. Huishoudjam I wordt uitsluitend In potten van 450 gram verkocht tegen een winkelprijs van 71 cent. heb lijk verborgen werd gehouden, maar hfj kon niet verteilen waar, tenzij hij van zün blechteed werd ontslagen door degenen, die bi) hem gebiecht hadden. Deze laatsten zou den dit niet hebbe?* willen doe- tenzij de regeering begrafenis van het lichaam in gewaden grond be loofde. Stauntontournooi vandaag begonnen Toen gisterenavond, later dan verwacht, de Zweedsehe schaak meesters Lundln en Stoltz in Gro ningen arriveerden, waren de 21 matadoren. van het schaakspel uit alle windstreken van de wereld, compleet bijeen en kon dus het groote schaaktournooi dat tot T September zal duren, beginnen. Echter moest eerst een moeilijk heid worden opgelost. Met het oog op den landemvedstrljd Sovjet-Rus- landVereenlgde Staten, welke ont moeting op 7 september te Moskou begint, moet het touraooi te Gro ningen op 7 September zijn 'afgeloo- pen. in verband hiermede moet het wedstrijd programma zóó worden sa mengesteld, dat slechts 19 ronden worden gehouden, met andere woor den, er kunnen slechts 20 spelers aan het tournooi deelnemen. Maar wie van de uitgenoodigde spelers zou moeten uitvallen? Euwe bood zijn plaats aan, Botwinnik ook. Im mers de Russen waren toch al met 5 spelers gekomen. Maar het wed- strijdeomitê kon moeilijk met deze overigens prijzenswaardige voorstel len aceoord gaan. Men kwam *ot de conclusie, dat het buitengewoon moeilijk was een buitenlander te vragen voor het tournooi te bedanken en dus hleef slechts een. keuze over: de tweede Nederla^dsche speler Lode wijk Prins werd ultgenoodigd zijn deelnemen op te geven. Gelukkig kwam dc Rus sische leider, de heer Versov, met een prachtig voorsteL Hij bood Prins aan, ter tegemoetkoming, hi plaatsln het eerstvolgend Internationaal mees- teriournooi» dat in Rusland binnen niet al te langen tijd zal worden, ge" houden; een aanbod dat door Prins werd aanvaard. De loting Gisteravond vond de loting plaats met het volgende resultaat: 1 Smislof (Rusland), 2 Steiner (V- 3.), 3 Botwinnik (Rusland). 4 Denker (V. S.),"5 Boleslafsklej (Rusland), C O 'Kelly(België), Bernstein (Frank rijk), 8 Euwe, 9, Stoltz (Zweden). 19 Flohr (Rusland), 11 Tartakower (Frankrijk), 12 Kotov, (Rusland), 13 Janofsky (Canada), 14 Kottnauer (Tsjecho-Slowakije), 15 Christoffel (Zwitserland), ie Guimar (Argenti nië), 17 Najdorf (Argentinië). IS Sza- bo (Hongarije), 19 Lundin (Zweden), 20 Vidmar (Joego Stavië). Hedenmiddag wordt de eerste ron de gespeeld, welke ala volgt ls sa mengesteld: Smislof—Vidmar, Steiner—Lundin. Botwinnik—Szabo, Denker—Najdorf. Boleslafskiej-Guimar, O'KellyChris toffel, BernsteinKottnauer, Euwe Janofsky, Stoltz—Kotov, Flohr—Tar takower. Eerstgenoemden spelen met wit. In de tiende ronde komen Botwinnik en Euwe tegen elkaar uit. waarbij Euwe met zwart speelt. In de tweede ronde speelt Euwe met zwart tegen Kottnauer, deze partij wordt Woens dag a.s. gespeeld. Er zijn nog enkele wijzigingen ge komen in de speeltijden. Er wordt eiken dag met uitzondering van Zon dag en Maandag van 1419 uur ge speeld, daarna is een pauze van an- derhalf uur, om half negen vangen, de partijen, die nog niet afgeloopen. zijn weer aan tot half elf. Het tem po is bepaald op 'veertig zetten In twee en een half uur per speler. El ke Maandag wordt gereserveerd voor afgebroken partijen, de Zondagen zijn rustdagen. Er is een scheidsgerecht samenge steld, bestaande uit wedstrijdleider, Kmoch, uit de spelers Euwe en Flohr en uit de comité-leden Hollander et* de Graaf. Voor de spelers zijn als reserve voor dit scheidsgerecht aan gewezen Vidmar en Denker. Hooge prijzen van de Staatsloterij f1000: 12623. f400: 8630; 14833; 17237; 14151; 2356* 7902 f 209: M927; 15032; 16336; 17433; 14815. f100: 7292; 14984; 14625; 1Q40T; 10819; 1397; 17522; 5516; 18779; Om technische redenen Is het niet mogelijk reeds aan het einde vr.n dit jaar een volks-, beroeps-, wo ning- en gezinstcUmg te houden, zooals aanvankelijk in de bedori -g lag. Het voornemen bestaat, deze telling In den loop van 1947 te doen plaats hebben. Gistei'en' is de -herstelde spoorbrug, bfj Zutphen over den IJssel weer in gebruik genomen. Een groot ge selschap,met ir. Uupkcs, president- directeur der NJ3. voorop, gaat over de mojnwt feestelijk geopende brug.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1946 | | pagina 1