Moskou aanvaardt plan tot conferentie van drie HET ROTTEEDAMSCH PAROOL Tildy wii niet aftreden s Paillette Goddard van top tot teen in 't rood Gemeente-ambtenaren zijn ontevreden Vrij, onverveerd VRIJDAG ONTMOETING TE PARIJS VOORGESTELD Russische nota aan Londen en Parijs PAROLCSCOOP Weerbericht Tempest stortte neer bij Gemert Piloot omgekomen Staking in Antwerpen geëindigd BeNeLuxe handel intensiever Accoord voor twee jaar verlengd Tornado in Nebraska Resten van groep-Stijkel naar ons land Bon voor één ei IJzeren Man wachtte haar met ongeduld Hongaarse regering beschuldigt Engeland en Amerika President vertrouwt op de toekomst Engelse sleepboot verongelukt O. S. '52 in Helsinki Antwerpen protesteert Hoger salaris C.-G. niet langer schakel verlangd Nader onderzoek naar perscollaboratie? Red. ta A dm. Langa Haven 14!, Schiedam tel. 69300 Abonnementspri)# per week 31 cent per kwartaal 4r-t losse nummer» 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam PL Dlrecteun B, de Vries PL Hoofdredacteur» Th. Ramaker Maandag 23 Juni 1947 Zevende jaargang, No. 143" De Sowjet-Unie heeft de Brits-Franse voorstellen voor een drie-mogendhedenconferentie over het plan-Marshall aangeno men, zo heeft het officiële Russische persbureau Tass bekend gemaakt. De Sow jet-Unie stelt voor deze conferentie cp 27 Juni te Parijs te houden. William Clayton, Amerikaans onder-minister van buitenlandse zaken voor economische aangelegenheden is in Londen aan gekomen voor het voeren van besprekingen. Het Russische departement van buitenlandse zaken heeft de vol gende nota naar Londen en Parijs gezonden: De Sowjet-Russiache regering heeft zich op de hoogte gesteld van de Inhoud der Fianse en Britse no ta's van 19 Juni met betrekking tot de voorbereiding van Europese economische programma's in ver band met de verklaring van Mars hall. De Russische regering geeft toe, dat de voornaamste taak der Europese landen thans is, zo spoe dig mogelijk zich te herstellen en hun economisch leven dat door de oorlog ontwricht werd, te ontwik kelen. Het Is duidelijk, dat deze taak vergemakkelijkt zou kunnen Worden, indien de U.S.A., wier pro ductie-vermogen tijdens de oorlog is toegenomen, hierbö hun steun zouden verlenen. -Ofschoon de Sowjet-Russl- sche regering momenteel nog niet beschikt over inlichtingen betreffende de aard en de voor waarden voor een eventuele economische steun aan Euro pese landen door de U.S.A., en betreffende de maatregelen, die door de Britse en Franse rege ringen tijdens de afgeljpen be- Van Batavia naar Addis Abeba HE'j. WEEK-END schoof ons een zo overvol- programma,. toe,.4at wij vreesden, of een normaal mens at die bewogenheden. normaal zou kunnen verwerken. Marshalls steun- voorstel kreeg nog niet de gelegen heid te bezinken en het heeft die deze week ook nog niet of daar kwam de verwarrende berichtgeving uit Batavia en Djogja. De feiten waren verwarrender dan de inhoud van het gemelde. "Want otn binnen vier-en-twmtig -uren tot drie-, vier-1 maal toe iets te vernemen, dat in flagrante tegenspraak lijkt te staan tot het denkbeeld dat men zich had gevormd, vergde .wel wat te veel van het voorstellingsvermogen van de belangstellenden. Las men eerst, dat de Commissie- Generaal haar gedachtenwisselmg met de Indonesiërs stopzette, om aan de regering te 's-Gravenhaee de verdere beslissingen over te la ten (terwijl het juist Den Haag was waar een pro-republikeinse rege ring gemeend had een rustig-ultïma- tieve toon te moeten voeren tegen over Djogja!). Pal daarna zag men. z'n teleurstelling hierover weer ge kalmeerd door.de eveneens uitvoe rige mededeling, dat de Commissie- Generaal, kennis genomen hebbend van de feitelijke betekenis .van Sjahrirs bedoelingen en zienswijzen, enz., weer tot een gedacbtenwisse- ling op papier was overgegaan. De gesloten tochtdeur was dus weer opengekierd, omdat de voor deur open was blijven staan. Men noeme dit geen heen-en- weer-politiek, want het zijn slechts golven, stromingen, en grondzeeën die de vaart van het scheepje der politiek nu niet bepaald rustig ma ken. Om die vaart wel rustig te doen zijn maken de kapiteins soms de oogenschijnlijk-vreemdste manoeu vres, Een bewijs hiervoor leverde., de negus van Abessynië. Hailé Se lassie, men weet wel: eens ras Tafa- ri, opvolger van keizerin Judith, pieiter te Genève- voor zijn door de Italianen begeerde land, de eerste monarch, die zich buitenslands moest begeven en'eveneens de eer ste die, nog tijdens de wereldoorlog, kon terugkeren. Gevraagd, hoe hij over de Italia nen dacht, over de ex-Mussolinisten, die „beschaving brachten door mid del van mosterdgas", antwoordde hij zonder bedenken: „Ik houd van ze, want zij hebben de ogen van mijn volk geopend voor de vorderingen va" de Westerling op alle mogelijke gebied en zij hebben de harten van mijn volk begerig gemaakt; daar door valt het mij licht allerlei mo derniseringen door te drijven, waar bij ik vroeger op de grootste tegen werking zou zijn gestuit", en met een raadselachtige glimlach liet hij de interviewer vertrekken, vóór de ze had kunnen informeren of het geen hjj tot zijn verbazing vernomen had. de modernste vertolking was van het „Hebt uw vijanden lief'. Dé vertolking?: neen. Een ^politieke vertolking?: mis schien W eersverwachting, geldig van Maandag avond tot Dinsdag avond: Naar Zul d-West of Zuid draaiende wind. Tijdelijk afnemende bewolking. Droog weer. Warmer. Waarnemingen te Rotterdam heden morgen 8.40 uur: Luchtdruk 705.1; wind N. 2; temp, 12 0 Ml gi^rnSdag);mSi. temp!' ,,.24 »!rini: Zon °P 5°0 uur, onder 21.44 uur. Maan onder 1.20 uur op 11.52 uur. «telfïaaSoïS?rt*m! ls 9-°3 sprekingen te Parijs werden besproken, aanvaardt de Sow- jet-Russische regering toch het voorstel van de Franse en Brit se regeringen en stemt zij er in toe, deel te nemen aan een conferentie van drie ministers van Buitenlandse Zaken. De Sowjet-Russische regering 13 van mening, dat een dergelijke conferentie op 27 Juni te Pa rijs zou kunnen plaats vinden." Onontbeerlijk voor vrede President Truman heeft drie commissies ingesteld, één van be langhebbenden en twee van rege ringsdeskundigen, die binnen de kortst mogelijke trjd rapport moe. ten uitbrengen over de uiterste grenzen, waarbinnen de buitenland se steun kan worden uitgebreid zonder schade voor de binnenlandse economie. UNO-kringen optimistisch In U.N.O.-kringen te Lake-Sucess is men optimistisch .ten aanzien van de mogelijkheid om het plan- Marshall met Ruslands medewer king uit te voeren. Kringen die in nauw contact staan met de Sowjet-delegatie verklaren, dat er waarschijnl&k een sterke drfck op de Sowjet-regering zul worden uitgeoefend door landen als Polen, Bulgarije, Hongarije en Joe goslavië, die allen buitenlandse eco nomische steun behoeven, welke de Sovjet-Unie zelf-.niet kanverlenen. De Sowjet-republieken Oekraïne en Wit-Ruslarfd hebben eveneens drifi- gend hulp nodig. Zaterdagmorgen is bij Elzendorp onder de gemeente Gemert een Tem pest-vliegtuig van de R.A.F. neergestort en totaal nit elkaar ge slagen. Voor zover men heeft kunnen vaststellen weed het toestel alleen bemand door de „stafsergeant" Peter Hickson, die. onherkenbaar verminkt met behulp van zijn pa pieren geïdentificeerd kon wor den. Het toestel maakte deel uit van een formatie van zes vliegtuigen, die met Engeland als bestemming van een vliegveld in Duitsland was opgestegen. Na het noodlottige ongeval zijn de andere vijf toestellen behouden op het vliegveld Welschap bij Eipdhoven geland. De Tempest vliegtuigen waren reeds in de oorlog bij de R.A.F. in groten getale in gebruik. Het zijn de Fighters en bekend (berucht bij de Duitsers) om hun grote snel heid, die die van de Mosauitos overtreft. De scheepsherstellers te Antwer pen, die sedert enkele dagen in sta king zijn, hebben Zondag een refe rendum gehouden. Met 3940 tegen 3671 stemmen werd beslaten het werk vandaag te hervatten. De on derhandelingen met de werkgevers zullen echter worden voortgezet. Het handelsaccoord tussen België, Luxemburg en Nederland wordt voor twee jaar verlengd. Het han delsverkeer zal een belangrijke uit breiding ondergaan, de drie landen zullen elkaar wederzijds goederen en diensten leveren tot een bedrag van achttien milliard Belgische francs. De Belgisch-Luxemburgse export naar ons land zal goederen omvat ten welke voor de wederopbouw van Nederland onmisbaar zijn: staal, ce ment, bouwmaterialen en venster glas. Voorts zullen chemische- en pharmaceutische productei?, textiel- stoffen, manufacturen en metallur gische en eiectro-teehnisehe produc ten, fotografische materialen, pa pier en papierproducten, keramische en glasproducten, rubber- en leer artikelen en producten van de Bel gische Congo door België en Luxem burg naar Nederland worden uitge voerd Nederland zal aan België en Luxemburg o.m. leveren land- en tulnbouwzaden, pootaardappelen. fok- en mestvee, kaas, chemische producten, cokes, kleurstoffen en vernissen, textielproducten, machi nes, electrische en electrotechnische apparaten, keramische producten alsmede producten, van de overzeese gebiedsdelen. De tekening van het geparafeerde accoord zal binnen en kele dagen plaatsvinden. Ten Westen van het plaatsje Loo- mie m Nebraska (U.SA.) heeft een irrnado gewoed, die ongeveer 50" personen het leven heeft gekost. De naburige plaats Cambridge werd door een vloed van bijna 1% meter hoog overstroomd, waarbij minstens vier personen zijn ver dronken. In het zakenkwartier van de stad staan honderden huizen on der water. De overbrenging van het stoffe lijk overschot van 33 leden der verzetsgroep-Stijkel naar het vader land zal waarschijnlijk in de loop van de volgende week kunnen plaats vinden. Voor de herdenkings plechtigheid in de Grote Kerk te Den Haag is als spreker ook uitge nodigd de Belgische pater George Passelecq van het klooster Mared- sous nabij Namen, die lange tijd te zamen met de gevallenen in de ge vangenis te Berlijn-Tegel is geweest. Op 26 Juni zal een bon voor een ei worden aangewezen voor de leef tijdsgroepen A, B en C (personen van vijf jaar en ouder). Kippen houden niet van filmsterren. Zij hebben er een diepe minach ting voor. Dat ondervond ook Pau lette Goddard, toen zij gisteren een bezoek bracht aan een kersenboomgaard bij Eist en de witte leghorns haar luid kakelend de rug toekeerden (Van onze speciale verslaggever) Het persgezelschap, dat zich gisteren onder de hoede van de heren De Wilde en van Leeuwen van filmverhuurkantoor Nederland Vughtwaarts spoedde om de filmster Paillette Goddard te ontmoeten, kreeg ïn hotel De IJzeren Man aldaar, ruimschoots tjid om zich op baër komst uit Brussel voor te bereiden. Gedurende de twee uur, dat ze aldoor maar niet verscheen, hield men zich bezig met 't bewonderen van de schone dreven ter plaatse, ïn *t bijzon der het schilderachtige ven vóór 't hotel, voorzien van het nette bordje: verboden te baden, voorts met tal van speculaties omtrent verschijning, leeftijd en mededeelzaamheid van ster over breuk met Chaplin, gevolgd door discussies over het aantal kilometers, dat Brussel scheidt van Vught. -r i mrs. Chevaley in An ideal Husband, j\ O ClOSG-UD waar ze Donderdag de laatste hand aan gaat leggen, voor haar een avon tuur zelfs ommekeer betekent. Met Burgess Meredith haar man, zal ze deze zomer voor 't eerst in „No close up" Spanning heerst als in de dagen van Söestcüjk, wanneer o^er vieren uit 'n statige Minerva 1936, een vol wassen Roodkapje stapt, namelijk van hoofd tot voeten, gehuld in 't roodste rood. óók schoenen en tas van die kleur. Niet zo dichtbij, weert ze kordaat een füm-close up af. en haar vol gend initiatief is in de bar: Bolsgm. Of ze die dan al kent? Ja, zij was bevriend met een com mandant van de Nederlandse vloot. Terwijl zij zich even terug trekt om de autoritsporen weg te wissen, wordt miss Hedyl Mjorud. lijfkapster, uitgeboord. - Deze heeft tijdens verblijf in En geland, waar Paulette in Korda's film An ideal Husband speelt, bijna een staking verwekt van Britse make-up lieden, omdat haar mees- teresse geen vreemde handen in baar haar duldt, 't Conflict is bijge legd, zelfs is een uitwisselingschema U.S.A.Engeland opgesteld voor make-up lieden. Weer terug, verklaart Roodkapje, dat het oponthoud veroorzaakt, is aan de grens, toen douaniers auto trip tiek niet in orde bevonden; de borgsom kostte de heer Dick Gessel. publiciteitscbef van London Films al zijn geld,-op een rijksdaalder na. In 't daarop volgende vragenvuur toont Paulette zich zeer slagvaardig, wél van de tongriem gesneden in in telligent. Neemt Camel uit gouden cassette met edelsteen en zegt, dat rol van Een Hongaars regeriiigseommuniquê heeft namens Tildy de mede delingen van Laslo Jekely. Tildy's voormalige secretaris, dat' de presi dent zou aftreden, tegengesproken. „De gedachte van myn aftreden ls nooit bjj mji, noch by iemand uit mijn omgeving opgekomen", zo zei Tildy tegenover een correspondent van Reuter. „Ik begrijp niet hoe deze ge ruchten in de wereld zyn gekomen. Tildy zeide, dat hij geen oordeel wilde vellen over de ex-minister- president Nagy en hem geen verra der wilde noemen. Tildy heeft de documenten, die tot de crisis heb ben geleld, niet ge2ien, voordat zij gepubliceerd werden. De aanklacht van Bela Kovacs tegen Nagy en andere leiders In het complot tegen de staat had hp pas uit de couran ten vernomen. Ook is hij door het kabinet niet geraadpleegd over de tere kwestie van publicatie van het Witboek, dat over interventie van de U.S.A. en Engeland in Hongarije spreekt. De president gaf uiting aan zfjn volkomen vertrouwen in de toe komst van Hongarije als onafhan kelijke staat en aan de hoop, dat de grote mogendheden het binnenkort TWEE BOTEN waren nog maar net in staat, alle deelnemers aan de kersenbooftocht van „Het Parool" te bergen! Al van het begin af was de stemming aan boord opperbest! eens zullen worden over de toe komst van de kleine staten in Zuid- Oost-Europa. Hongaars Witboek In het Witboek, dat de Hongaar se regering zal publiceren, worden Engeland en de U.S.A. er van be schuldigd, dat zij de voormalige mi nister-president Nagy en de zoge naamde samenzweerders hebben aangeboden gelden en materiële steun te verlenen. Ook worden de „samenzweerders" er van beschul digd, dat zij de Engelse en Ameri kaanse missies militaire en anti- Russische inlichtingen hebben ver schaft. In het Witboek is een verklaring opgenomen van Gyula Salata, broer van Kalman Salata, vooraan staand parlementslid van de partij der kleine boeren. Gyula Salata ver klaart van zijn broer vernomen te hebben, dat Nagy betrekkingen met Engeland en de U.S.A., in net bij zonder met Engeland, wilde aan knopen. Daartoe had Nagy zijn zoon als secretaris aan de Hongaar se legatie te Washington verbon den. „Amerikaanse basis" Volgens Kapocs, aldus het Wit boek, trachtte Nagy Hongarije in Zuid-Oost-Europa tot politieke en economische basis voor Amerika te maken. Arthur Schoenfeld, Ameri kaans vertegenwoordiger te Boeda pest tot aan het begin van deze maand, zou verklaard hebben, dat hij Nagy's politiek en tactiek goed keurde en dat de U.S.A. Hongarije met leningen en goederen zouden helpen. Te Boedapest is een nieuwe po ging gedaan om de vergadering van de Hongaarse vrijheidspartij te ver storen. Enige jongemannen, die communisten worden genoemd, tra den de zaal binnen en begonnen schoten te lossen, waardoor de spre ker niet meer te verstaan was. Toen de zaalwachters hen trachtten te verwijderen dreigde een der jonge lieden met zijn revolver. Hij werd echter ontwapend en na een kort gevecht werd de orde hersteld, waarna de vergadering normaal voortging. een toneelstuk spelen in Dublin: Winterset van Maxwell Anderson; dit zal haar filmwerk, andere di mensie kunnen geven. Stichtte met haar man *n fonds om Amerikaanse universiteiten moge lijkheden en materiaal te verschaf fen voor wetenschappelijke beoefe ning van filmkunst In de oorlog trad ze op voor troe pen van S.E.A C. in India. Birma en China, er na in Duitsland. Heeft o.a. contract voor één film per jaar, op te nemen, waar ook ter wereld, In -welk verband opgemerkt wordt: ik houd van vrijheid, maar ben gesteld op veiligheid. Roodkapje nodigt aanwezigen uit tot lunch, voor haar: ontbijt ('t is vijf uur n.m.) en zet gesprek voort over Europese filmcrïtiek. die ze ar tistiek hoger aanslaat dan Ameri kaanse. die „too personal" is. Haar liefste film Haar liefste film? Modern Times. Op het Filmfestival in Brussel is ze drie dagen geweest maar één film-gezien, te veel mensen, te veel parties en trips. Ze is erg nit over Nederlandse schilderijen op Brus selse tentoonstelling; vèel bewonde ring voor Mondriaan en Hynekes. die ze In Nederlandse musea hoopt te zien. Als Chaplin zijn Monsieur Ver- doux pp 't festival had gebracht, was het dé film geweest. Chaplin ET bent getrouwd geweest met hem? Tango vraagt ze aan de primas van 't strijkje; Chapiter Chaplin hiermee afgedaan. Heel graag wil ze naar Palestina, daar een moderne story filmen, zon der direct politieke strekking, maar toch met een actuele achtergrond. Van Paramount heeft ze alle steun, hoofdzaak is de story te vinden. Het gezelschap begeeft zich in de auto's, die in convooi naar Arnhem rijden. Even voorbij Nijmegen wordt gestopt voor een kersenboomgaard. De heer Kessel vertrouwd ons toe, dat Roodkapje voor deze trip voor één millioen pond sterling is verze kerd veiligheidPersmensen krygeft bonbons van Paulette. zij. in ruil voor haar foto, een mandje kersen van de boer. Opnamen onder kersenboom, in alle standen: Roodkapje leunend, plukkend, etend. Roodkapje omringd door witte kippen, op 'ïi slootplank- je. Verder weer 1 naar Arnhem; om weg door verwoest stadsdeel. Pau lette heeft honger, geen tijd door naar UtrechtAmsterdam. Afscheid. Mooi land, maar waar zij de „wind mills"? i Morgen: bij Rotterdam staan er meer 'dan twintig. Hope to see you there. Zeven personen verdronken De Engelse sleepboot „Fair Play" is bij het inkorten van de tros tijdens bet slepen van de „Kuurtanes" op de rede van Vlissingen verongelukt. Van de elf opvarenden zijn er vier ge red. De Fair Play H, die afkomstig is uit Avonmouth en met het Finse schip op Bleeptouw onderweg was van Cardiff naar Antwerpen voor reparatie van de ketels, wierp Zon dagmiddag te kwart voor vier het anker uit op de rede van Vlissin gen. De Nederlandse sleepboot Go liath zou hier haar taak overne men. Voor de ogen van talloze wan delaars, die op de boulevard ter hoogte van het standbeeld van Michiel de Ruyter gewoonlijk het beloodsen der schepen gadeslaan, voltrok zich in korte tijd het dra ma, dat aan zes opvarenden, als mede aan de Belgische loods Lafère het leven heeft gekost. In enkele minuten Het gekapseisde schip zonk bin nen enkele minuten. De voorpiek verdween het laatst onder het wa teroppervlak, Daardoor kon de sto ker David Irwin, die daarop een laatste toevlucht gezocht haa, door een direct te hulp gesneld schip worden gered. Op het ogenblik van de ramp was de Nederlandse sleep boot Goliath, die de taak van de Fair Play zou overnemen, juist de haven van Vlissingen uitgevaren. Te zamen met de Belgische loods boot en de Nederlandse loodsboot Bruinvis, die op weg was van Vlis singen naar Breskens, werd het reddingswerk aangevat. De Goliath bracht de stuurman John Ellman in de Vlissingse bui tenhaven aan wal. De Bruinvis en de Belgische loodsboot brachten de andere drie geredden: de matroos Dennis Beasant, de stoker David Ir win en de Maltezer scheepsjongen Fortunato Polidano. Zij zijn naar het St. Josephsziekenhuis te Vlis singen overgebracht. Hun toestand is redeljjk weL Volgens de verklaring van de stuurman had de Fair Play n, be halve de loods, tien opvarenden aan boord. De kapitein en de Belgische loods, alsmede de roerganger moe ten terstond met hqt zinkende sc^Jn naar beneden zyn gezogen. De ka pitein van het schip was R. W. Da- vey. De president van het internationaal ^Olympisch Comité, J. S. Edstrom-, heeft medegedeeld, dat het I.O.C- be sloten had de Olympische zomer- en winterspelen in 1952 respectievelijk te houden in Helsinki en Oslo, ten einde de organisatie van deze spelen eenvoudiger en meer de geest van de stichter te houden. De gemeente Amsterdam en het Neder1 ands Olympisch Comité heb ben aan de stad Helsinki en aan het Finse Olympisch comité een telegram gezonden, waarin zij hun geluk wensen aanbieden met het feit dat de keuze op Helsinki is gevallen. Sedert 15 Juni is een recht streeks tarief van kracht gewor den voor het vervoer van bepaal de goederen tussen Nederlandse havens en Bazel. Hoewel de cor respondent van het A.N.O. bij in formatie van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Za ken te Brussel werd verzekerd, dat de belangen van Antwerpen in generlei opzicht geschaad zou den worden, bliikt de Vereniging der expediteurs van Antwerpen niettemin een protesttelegram aan Van Acker. Belgisch minister van Verkeerswezen, te hebben gezon den. Daar „deze maatregel als ge volg van de lagere behandelings- kosten in de Nederlandse havens een dodelijke concurrentie voor Antwerpen met zich zal brengen wat de transitohandel op Zwitser land betreft" v. Mook nu „contactman" De commissie-generaal heeft, in antwoord op haar verzoek een brief ontvangen van Sjahrir als- voorzitter van de Indonesische delegatie, waarin op verschillen de punten een nadere toelichting werd gegeven. Ten aanzien van vele dezer punten zou de repu blikeinse delegatie zich accoord verklaren met de voorstellen is de Nederlandse nota - behou dens de toestemming van de republikeinse regering, meldt Aneta uit Batavia, De kwestie van een gemeen schappelijke gendarmerie, waar over de opvattingen zozeer uiteen blijken te lopen, zou een onder werp van nadere bespreking dienen uit te maken. Na de kabi netszitting in Nederland werd tussen Den Haag en Batavia een zeer intensief telegrafisch con tact onderhouden. - - De ministers mr. Amïr Sj'arifoed- - din en mr. Mohammed Roem, d« voorzatter van het werkcomité van - het K.N.I.F., mr. Asaat, en een.>._ aantal K.N.LP.-leden en republic'1 keinse partijleiders zijn Zaterdag in P Batavia aangekomen ter bespreking';.! van de huidige situatie. v AccooitT? De vergadering van de repu- blikeinse autoriteiten uit Djok ja met_ de te Batavia aanwezige-i-1' ministersis accoord gegaan *4 met de hoofdlijnen van Sjahrirs -"-ri politieke verklaring, op 19 Juni voor de radio uitgesproken. Het republikeinse dagblad „Mer-1_ deka" schrijft, dat de radiorede van -1 Sjahrir opnieuw het IndonesischeST verlangen, om tot een vredelievende'I oplossing van. het Indonesischetfl vraagstuk te komen, kenschetst.^! „Het Irdonesische volk zal niet.lm aarzelen de strijd voort te zetten)'fl totdat de koloniale kluisters zijn af-% geworpen." „Ra'jat" meerit, dat hefót standpunt van de Indonesiërs veeljf gezonder is dan het standpunt, dat# door Nederlandse .reactions aireu ge-ij koesterd en gevoed wordt. Hetiisft nu aan de Nederlanders ora bew#4| zen te leveren die de gevoelens vaals wederzijds wantrouwen zullen doer verdwgnen. De Soeara schrijft, dat Sjahrir ervan over-;f tuigd is, dat van oorlog- in deze westen geen sprake is. AIDE-MEMOIRE^ Op het ministerie van Overzeeséji Gebiedsdelen wordt verwacht* dat>§ de Luitenant Gouverneur-GeneraaLjf aan de republikeinse regering I standpunt der Nederlandse rege»$j ring zal uiteenzetten ten aanzien, van het tussen de Commisaie-Ge-p neraal en de Republikeinse delega-jg tie bestaande conflict. Daarbij zal||| de 1L gouverneur-generaal een aiöejpl memoire overhandigen, die vooral publicatie is bestemd. Deze aide-ijl memoire was Vrijdag j.L opgesteld,^! voordat de brief van de republi».. keinse delegatie, die deze na de? jongste radiorede van Sjahrir aan;?I de Commissie-Generaal had gezon-jff den. hier bekend was. >l3f| BH navraag in Den Haag werd"|;| Ass. Press van bevoegde zijde zekerd, dat als uitvloeisel van de,§ lang brief van de commisrie-gene|§ raai, waarin de republikeinse tegen-'% voorstellen als onaanvaard "werden^ afgewezen, de commissie-generaaI^| nu niet meer als schakel function-'"' neert. f v De commissie-generaal had na-|„ melijk de republikeinse delegatie ten weten, dat dé republikeinse terifl genvoorstellen haar geen mogelljk-41 heid tot verdere onderhandeling.j|l bieden en daarom heeft de commissi sie-generaal de vraag Wat er nu^B verder gebeuren moet voorgelegd.,£-1 aan de Nederlandse regering, zoals ^1 zij in haar nota van 27 Mei had>ï™ aangekondigd. Dat de commissie^, generaal na deze brief toch een:% missive aan de republikeinse dele-jjl gatie heeft doen toekomen, vindt.gr zün verklaring in de omstandigheid;4\ dat de lange brief van de commis-jg sie-generaal gekruist is door de' Al De gemeente-ambtenaren zijn on tevreden over hun salarissen. Dat bleek duidelijk in de buitengewone ledenvergadering van de Bond van gemeente-ambtenaren,welke Zater dag in Utrecht Is gehouden. Men nam een motie aan waarin van parlement en regering wordt .verlangd met de meeste spoed een nieuwe landelijke salarisregeling voor te bereiden en in afwachting daarvan maatregelen te nemen voor verstrekking van een uUkering-in-eens, De voorzitter, de heer De Boer, be toogde dat het hoofdbestuur langs alle hiërarchieke wegen had gepoogd de Overheid van de nood onder haar ambtenaren te overtuigen, echter zonder- resultaat. Diverse sprekers toonden met voorbeelden aan hoe zeer het levenspeil was verlaagd, doordat de kosten ?waren gestegen, terwijl de salarissen vrijwel ongewij zigd waren gebleven. „Hoewel de overheid meer van haar dienaren had gevergd (volkstelling, noodwet- Drees, consumentencrediet e.d.) had zij op het krachtigste protest geen antwoord gegeven." Zo sprak het vanzelf, -dat er vacatures ontstonden, waarvoor geen liefhebbers meer waren, ter wij] er weinig animo was voor het afleggen van examens. Verschillende krachten werden weggezogen door provinciale griffies en departementen, welke gunstiger arbeidsvoorwaarden hadden gescha pen, zoals er thans ook voor onder wijzers en politiepersoneel etsen wa ren ingewilligd. Weliswaar is er een commissie-Ubink ingesteld, maar de werkzaamheden vlotten tot dusver niet. Verder was men eenparig van oordeel dat het leven in de platte landsgemeenten niet 'goedkoper was dan in de grote.steden en deswege verlangde men een uniforme lande, iijke herziening. Toen de motie aan de orde was gesteld^ werd de vergade- ring rumoerig en kwam het her haaldelijk tot tumult over de scherpte der bewoordingen, waarin de motie gesteld zou moeten zijn. nota van Sjahrir, die op Zijn radio-fs: rede volgde. Hef is nu zo geworden,1'? dat de Nederlandse regering de"$ zaak in handen heeft genomen «av| dit doet via dr. Van Mook, die hier- bij niet in zijn functie van lid vaa g de commissie-generaal, maar vaa^l langvoogd optreedt ||l De minister van O., K. en W. '3 overweegt, naar hij ïn de M. v. A.; aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp noodvoorziening - perswet mededeelt, in een circu laire aan de procureurs-fiscaal nogmaals de aandacht te vestigen: op de mogelijkheid, dat de tribu-v nalen de perscollaborateurs, dia de perszuivering gepasseerd zyn,- aan een nader onderzoek kunnen l] onderwerpen en strafrechtelijk, kunnen treffen, b.v. door ver beurdverklaring van bepaalde vermogens-bestanddelen. Hij houdt rekening met de mo-- gelijkheid, dat over het algemeen.? de onteigening gepaard zal gaan.',., met gedeeltelijke verbeurdverkla-,1^ ring van de vermogens van dege-c nen. die het kapitaal van de on-f* derneming, waarin de collahora-/) tie is gepleegd, hebben gefomvf neerd. A Dezer dagen zal door de NiwJn/li een tiental koffergram of0 ons naar devil militairen in Indië worden verzonden.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1