HET EOTTEEDAMSCH PAROOL Driemogendhedenconferentie begint Vrijdag in Parijs „Wij willen verder gaan dan gij meent9' Paulette, de rusteloze Republiek zet zich schrap Senaat verwerpt Trumans veto over „slavenwet" Sleepboot personeel staakt ~N Vrij. onverveerd MOLOTOFS VOORSTEL AANGENOMEN Stalin hakte de knoop door PA ROLCSCOOP Weerbericht Iets meer. hout voor woningbouw Niet bereid tot nog meer concessies Nederland krijgt 94650 ton kunstmest Sjahrir in brief aan c.-g.: Nader overleg gewenst Democraten lieten verstek gaan Intelligent kunst- kenster Knoeierijen in zuivel fabriek Hirohito opent parlement Pendsjaab wordt verdeeld Onlusten in Lahore Crematie van Bronislaw Hubermann Bevoegdheden aan Oost-Indonesië overgedragen De Nicola vraagt ontslag; Zal Wilhelm slagen? Communisten rillen eigen zendtijd Namen van de Stijkel- groep Bijna 300 man erbij betrokken Red en Adm. Lango Haven 14!, Schiedam tel. 69300 Abonnementsprijs per week 31 cent per kwartaal 4,—losse nummers 0,09 EE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting ..Het Parool" Postgiro 393644 Bankier. Amslerdamsche Bank te Rotterdam PL Directeur. B. de Vries PI Hooldredacteun Th. Ramaker Dinsdag 24 Juni 1947 Zevende jaargang, No. 144 De Britse ambassadeur en de Franse zaakgelastigde hebben er Molotof gisteren van in kennis gesteld, dat hun regeringen het Russische voorstel hebben aanvaard van de conferentie van drie ter bespreking van Marshalls plan Vrijdag te Parijs te beginnen. Eerst na lange debatten op het Kremlin heeft de Sovjet-Unie het besluit genomen om de uitnodiging van Engeland en Frankrijk te aan vaarden. Generalissimus Stalin sloot tenslotte het debat door zich voor aanvaarding uit te spreken, aldus wordt uit Russische kringen, die contact hebben met het Russische militair bestuur in Duitsland, te Berijm vernomen. De belangrijkste personen, die deze besprekingen bij woonden, waren de minister van buitenlandse zaken Molotof cn zijn plaatsvervanger Wysjinski. In Rus sische kringen te Berlijn is men ge matigd optimistisch over de moge lijke resultaten van de besprekin gen der drie grote mogendheden. Men acht het mogelijk, dat op som mige runten een barvoor verdere internationale onderhandelingen zal worden gelegd. Het Amerikaanse ministerie van Tussen schavot en standbeeld HET LAATSTE dat men van dr. Hjalmar Schacht heeft gezien, was 'n foto, waarop hij zich achter het prikkeldraad bevond van het Wur- tembergse strafkamp, waar hij be land was tengevolge van het vonnis van het Duitse denazificatiehof, dat hem in z'n nekvel had gegrepen, toen Neurenberg hem met Von Pa pen en Fntzsche had laten gaan. Het was geen verheffend gezicht, maar zijn financiële steunpolitiek ten bate van het nationaal-socialis- me, toen het naar wereldoverheer- sing en uitroeiing van andere vol ken streefde, was ook niet verhef-; fend geweest. Het laatste dat men omtrent dr. Hjalmar Schacht heeft gehoord, kon evenmin bogen op de toevoe- ging „verheffend": men schijnt hem uit het kamp {waar hij nog vele la ren hoopte door te brengen) te heb ben weggehaald, omdat men zijn diensten kan gebruiken! „Men". dat zjjn de Amerikanen, maar die „diensten", zun niet nader omschre ven, en, daardoor ontwikkelen zich de wildste geruchten om de persoon van de vroegere njksbankpresident- en-njksmimster van economische zaken. Men zou hem als deskundige wil len horen in het oorlogsmisda- digersproces tegen de Duitse indu striëlen maar aan deze bewering wordt weinig geloof gehecht, daar de Amerikanen er in dit geval rond voor hadden kunnen uitkomen. De linkse pers zoekt er iets anders achter en spreekt zelfs van een „ont voering" en een „doen verdwijnen", van Schacht uit het Wurtembergse interneringskamp, en men noemt het een „vèr-gaande buitenlandse inmenging van Amerikanen in de Duitse rechtssfeer". Zou Schacht worden verborgen- gehouden, omdat men grote plan nen met hem heeft?, plannen die gelijke tred houden met Marshalls steunverleningsvoorstellen voor Europa en Schachts eigen wederop- bouwideeën voor Duitsland? Volgens een onvriendelijke Hol landse spreekwijze moet men die ven met dieven vangen, en zonder die nu direct toe te passen op de man Schacht, zijn bekwaamheden, en het nog onbekende doel, waar voor de Amerikanen hem ergens verborgen hebben, krijgt men toch de indruk, dat men hem als advi seur „voor het een of ander" in petto wil houden. Van de competentie van een Schacht zijn er in Duitsland wel zestig deskundigen te vinden, maar Schacht is internationaler georiën teerd, en hij is „de man van twee wereldoorlogen, het pan-Dawes, het plan-Young, de grote devaluatie van '22—'23", enz. John Gunther, de beroemde schrijver van „Europa en Azië in de Branding", schreef over hem: „Of hij komt op het schavot, of men richt nog eens ,een standbeeld voor hem op". Zoiets is vijf generaties geleden ook over Talleyrand be weerd, die zich verdedigde met de opmerking: „Ik een verrader? Neen. Ik heb slechts op het goede ogen blik hen in de steek gelaten, die zichzelf verrieden!" Zodra Schacht weer opduikt in een of andere mooie functie, bij voorbeeld als hoofduitvoerder van Marshall, kan hij precies hetzelfde beweren en daarbij zijn hand in z'n vest steken a la Napoleon. WARM Weersverwachting, geldig tot Woens dagavond: Zonnig e» warm weer met matige wind tussen Zuid en Oost Later in het Zuiden van het land kans op onweer. Waarnemingen he denmorgen 8.40 uur: V Luchtdruk 7652; wind Z.W. 3; temp. 18 3; max. temp. 15.3 (hedenmorgen 8 40 uur); min. temp. 12.8 (gistermorgen 8 40 uur); weersge steldheid: licht bewolkt. 25 Juni: Zon op 5.00 uur,ionder 21.44 uur. Maan onder 134 uur. op 13.12 uur. (Eerste kwartier). Waterstanden Rotterdam: le tij 8.58 tiUr.'2e tij 22.05 uur. buitenlandse zaken heeft de Sovjet- Russische toestemming bemoedi gend genoemd. Het ministerie heeft op het ogenblik niet het voornemen, waarnemers naar de bijeenkomst van de Grote Drie te Parijs te zen den. In diplomatieke kringen ge looft men, dat de regering der USA rapport zal ontvangen van de mi nisters zelf en van Jefferson Caf- tery, de Amerikaanse ambassadeur te Parijs. Hoofdprobleem De voornaamste kwestie, aldus een correspondent van Reuter, die Vrijdag a.s. op de driemogendheden conferentie te Parijs zal worden be sproken, zal waarschijnlijk zhn. of de economische steun der USA aan Europa als geheel beschouwd of aan „nationale economie", waarvan Mo lotof in zijn nota aan Engelan^ ge waagt, moet worden verleend. De nota van Molotof, waarin hi! zich accoord verklaart met het ,Brïts- Franse voorstel tot het houden van een conferentie over het nlan van Marshall, volgt de gedragslijn, die door Russische afgevaardigden on de eerste samenkomst van de eco nomische commissie voor Europa is aangenomen. Zrj stelden zich op het standpunt, dat bij de toewijzing vgn hulpmiddelen rekening zou moeten worden gehouden met de nationale souvereiniteit en voorrang zou moe ten worden verleend aan verwoeste landen, Amerikaanse woordvoerders heb ben evenwel duidelijk laten uitko men. dat Marshall's voorste] juist gebaseerd is op de overtuiging, dat verdere hulpverlening op grote schaal aan afzonderlijke landen waarschijnlijk niet door het Ame rikaanse publiek en het Congres zal worden goedgekeurd. VolgenS de Amerikaanse opvatting zou de hulp verlening aan afzonderlijke landen, die naar eigen inzicht deze zouden kunnen benutten, zonder rekening te houden met de algemene Euro pese behoeften, „een tweede editie van de U.N R.R.A.en niet in de gppst van het plan van Marshall zijn. Vreugde in Londen Bevin was goed gehumeurd, toen hii gistermiddag het LagerbuiB het ja-woord van Moskou meedeelde. Van alle kanten m het Huis klon ken de kreten ..hear, hear!" toen Bevin zei, dat hïi Ruslands snelle beslissing toejuichte en dat Frank rijk en Engeland de voorgestelde datum hadden aanvaard. Op de vraag of er in besloten zitting zou worden vergaderd, antwoordde Be vin onder gelach: „Bij geen enkele internationale conferentie hebben wij tot nu toe een geschikte lood gieter gevonden, die het lek kon stoppen." Anthonv Eden. plaatsver vangend leider van de conservatieve oppositie, heette de verklaring har telijk welkom. Toen een Labourlid Bevin de ver zekering vroeg, dat de besprekingen .zouden gaan in de richting van een evenwichtige economische ontwik keling van Europa, waarbij ge waakt zou worden tegen een „een- zhdip -oord voor het industriële Westen zonder stimulans voor het agrarische Oosten", antwoordde de minister: ,.Aan het evenwicht moe ten we blijven denken, maar het noodzakelijkste is het vuur onder de ketel brandende en de motor op toeren te houden. Ik ben echter niet van plan." zo vervolgde Bevin, „de onderhandelingen vast te iaten lo pen op een tactiek inzake proce dure-aangelegenheden." De tuchtrechter legde zware boe tes op aan een- aantal boeren uit het grensgebied van Zeeuws-Vlaan- deren, die tegen veel te hoge prij zen lijnzaad, maanzaad en gerst hadden geleverd aan een. Aarden- burgse firma. De partijen, die zij geleverd hadden waren door de boe ren niet op hun dorsbriefies opge geven. De boetes, die werden opge legd, varieerden van 1500 tot 100. Voor kleine blokken In November van het vorig jaar moest het houtverbruik bij de bouw van woningen drastisch worden be perkt. Ter vervanging daarvan paste men andere materialen toe o.m. beton of holle baksteen. Gezien de moeilijkheden, die deze constructies bij de bouw van kleine blokken medebrengen en de daar door optredende verhoging der bouwkosten, stond reeds te voren vast, dat zo spoedig mogelijk een gunstiger oplossing gevonden moest worden. De houtpositie .laat zich thans Iets gunstiger aanzien en daarom is nu bepaald, dat voor woningen, die in groepen van minder dan tien wor den aanbesteed de minimum hoe veelheid hout per woning met 2 m3 kan worden verhoogd. Ondanks deze verruiming zijn de toegemeten hoeveelheden echter nog veel geringer dan voor de oor log bij de woningbouw werden ver bruikt. Wederopbouw vertraagd in Luxemburg Tijdens het offensief van Von Rundstedt zijn er in het Noorden en posten van Luxemburg 18.000 woningen beschadigd, waarvan meer dan 4000 bijna geheel. Nadat in het begin reden tot tevredenheid bestond over de wederopbouw, is er thans een stilstand waar te nemen, hetgeen een gevolg is van finan ciële moeilijkheden. Tridens een persconferentie verklaarde de heer Schaf fner, ministervan - wederop bouw, dat er voor 1947 een bedrag van 750 rmllioen francs nodig zal zijn voor de wederopbouw, terwijl slechts 25 mülioen francs per maand ter beschikking zijn. Schaff- ner heeft thans alle hoop gesteld op de' crediëten waarover wordt onder handeld met de „Bank of recon struction and development." „Het is uiterst onwaarschijnlijk, dat .de republikeinse regering nog concessies aan de Nederlanders zal doen" hebben mr. Ainir Sjarifoedin en Mohammed Roem, de republi keinse ministers van Voorlichting en Binnenlandse Zaken volgens een bericht van radio Djokja medege deeld. De twee ministers voorspel den dat de Republiek de Neder lands eisen inzake een gemeen schappelijke Nederlands-Indonesi sche gendarmerie zou verwerpen. Nederlandse zegslieden te Batavia gaven te kennen, dat minstens een „militaire actie op beperkte schaal" zou volgen, inaiea aan de Nederlandse eisen, vervat in de ultimatieve nota van 27 Mei, niet zou wor den voldaan. Sjahrir zal later op de dag naar Djokja vertrekken waar het werk comité van het voorlopige republi keinse parlement en het Indone sische kabinet zullen vergaderen om het slotantwoord van de Indonesiërs op te stellen. Van Mook heeft vandaag beves tigd, dat de Nederlandse aide-mé- moire opgesteld was voordat de re cente nota's der republiek ontvan gen waren. Hij voegde eraan toe, dat, daar het Nederlandse stand punt niet gewijzigd is, deze aide- mémoire ook thans nog de houding van de Nederlandse regering volle dig en duidelijk weergeeft. Nederland heeft 946^0 ton stik stof toegewezen gekregen \an de internationale noodvor elraad over het seizoen 19471948. België en Luxemburg Krijgen totaal de be schikking over 89OÜ0 ton- De toe wijzing voor Indonesië bedraagt to taal 5830 ton. Gistgr^Ti heeft £e republikeinse delegatie geantwoord op de brief van de Commissie-Generaalvan 21Juni, waarin nadere inlichtingen werden ge vraagd terzake van de bevestiging bjj schrijven van 20 Juni door de heer Sjahrir, van de zakelijke inhoud van zijn radiorede. Het antwoord zegt, dat de schrif telijke bevestiging van Sjahrirs ra diorede inderdaad een poging is_ ge weest om de kloof tussen de visies in de door de beide delegaties ge wisselde nota's te overbruggen. Het Indonesische schrijven meent, dat de betekenis van die poging van Nederlandse zijde enigszins onder schat wordt, wanneer de Nederland se delegatie die beperkt ziet tot de Indonesische aanvaarding van de positie van vertegenwoordigers van de Kroon in de interim-regering, op de wijze zoals de commissie-gene raal deze stelt. Deze aanvaarding, zo schrijft Sjahrir. stelt ook "onze voorstellen in een ander licht. Zo werden onze voorstellen omtrent de regeling der buitenlandse betrekkingen beheerst door on2e visie op de' interim-rege ring. Onze bovengenoemde aanvaar ding brengt derhalve met zich me de, dat ook op laatstgenoemd ge bied de voorstellen onzer beide de legaties elkaar zijn genaderd. De verschillen, welke t.a.v. de federale economische organen nog bestaan Na het Huis van Afgevaardigden heeft ook de Amerikaanse Senaat de Arbeidswet van Taft cn Hartley by herstemming met meer dan twee derde der stemmen aangenomen. Trumans veto op deze wet», die de activiteit der vakverenigingen beperkt, is hiermee verworpen. Er werden 68 stemmen uitge bracht voor de nietig-verklaring van het veto en 25 tegen. Dus zes stemmen meer dan. de vereiste twee-derde meerderheid. Het resul taat is een belangrijke overwinning voor het door de republikeinen be heerste congres. Leiders der vakverenigingen noe men de wet „de slaven-wet". In de laatste minuten van het debat verklaarde senator Bark- ley die de aanval der regering op het wetsontwerp leidde, dat de maatregel „geboren was om te sterven". Ondanks zijn en Trumans laatste pogingen He- ten twintig democraten verstek gaan, waardoor de republikei nen de vereiste meerderheid kregen. Sommige republikeinen spraken hun vrees uit, dat de regeringade uitvoering van de wet wellicht zal saboteren. De publieke tribunes waren vol, maar men gaf geen blijk van goed- of afkeuring, toen de beslissing be kend werd gemaakt. Waarnemers waren van mening, dat er door de wet een nieuw tijdperk in de ver houdingen tussen werkgevers en -nemers is ingeluid en dat de eer ste tijd wel door geschillen en pro cessen gekenmerkt zal zijn. Profesten Green, president van de A.F.L. (American Federation of Labour, een der twee grote vakbonden), verklaarde, dat er onmiddellijk een campagne voor het herroepen van de wet zal worden ingezet. „De ar beiders zullen er zich nooit mee kunnen verzoenen," zei hij. Nadat de wet was getekend trad Gerhard van Arkel, algemeen adviseur van de nationale commissie voor ar beidsverhoudingen, af. Hü sprak ernstige twijfel aangaande de uit voerbaarheid en eerlijkheid van de wet uit In tenminste een twaalftal steen koolmijnen in de Amerikaanse staat Alabama hebben, binnen drie uur na het aanvaarden van de arbeids wet, de arbeiders het werk_ neerge legd, evenals in drie mijnen in Pennsylvania. Volgens een vakverengingsfunc- tlonaris zijn nog meer proteststa kingen te verwachten. Reuter meldt uit Washington, dat hedenochtend in totaal ruim 14.000 mijnwerkers het werk hebben neer gelegd. 22 mUnen zijn gesloten in Pennsylvania, Alabama en West- Virginia. William Green, president van de American Federation of Labour, heeft-verklaard, dat de vakbeweging zich nooit hij de arbeidswet zal kun nen neerleggen. Hij zou onmiddellijk een campagne organiseren om de wet te doen intrekken. tussen uwe voorstellen en de onze kunnen o.i. in nader overleg teza men met vertegenwoordigers van Oosi-Indonesié en Borneo worden opgelost. Bijzondere vermelding ver dient echter het door uwe delegatie voorgestelde directoraat voor de binnenlandse veiligheid. Met het denkbeeld een dergelijk lichaam, ressorterende onder de interim-re gering op te richten kunnen wij ons verenigen. Uw eigen voorstellen maken ech ter O.i. nadere bespreking omtrent samenstelling en werkwijze van dit lichaam nodig. Omtrent de samen stelling wordt uwerzijds immers geen andere suggestie gedaan dan dat daarin „een aantal civiele en militaire autoriteiten van Neder landse en Indonesische zijde be horen zitting te nemen", terwijl in de volgende alinea de mogelijkheid wordt geopperd dat zou worden voortgebouwd op het in de vorige paragraaf uwer desbetreffende voor stellen voor de bezette gebieden ge dane voorstel een gemeenschappelij ke gendarmerie te vormen. T.a.v. dit denkbeeld wil onze delegatie, teneinde geen misverstand te doen ontstaan, reeds thans opmerken, d3t zij de handhaving van orde en rust in het republikeins gebied bij uit stek als de taak der republikeinse regering beschouwt. A! wijst zij due samenwerking m federaal verband, gezien haar aanvaarding van uw denkbeeld, een directoraat voor de binnen landse veiligheid op te richten geenszins af. zo zal deze naar haar mening toch moeten uitgaan van de erkenning der eigen ver antwoordelijkheid terzake van de toekomstige deelgenoten der fede ratie. Een samenwerking op deze basis laat zich practisch zeer wel denken by het politietoezicht ter zee alsmede bij de uitrusting en opleiding van de politic-appara ten der verschillende Regara's, Naar de mening van onze delega tie is deze gehele aangelegenheid er een, welke grondige nadere be spreking vereist tussen alle be trokkenen. In het vorenstaande bleek, dat over verschillende on derwerpen, ook volgens de eigen inhoud van 'de voorstellen uwer delegatie, nader» overleg is ver eist. Wij blijven bij onz^ mening clat dit overleg het beste geschie den kan in de op korte termijn in te stellen interim-regering. De nieuw te .vormen federale orga nen ontlenen aan de interim-rege- ring, onder welke zij ressorteren, hun bevoegdheid. Het nader over leg omtrent de samenstelling de zer organen en de omvang hun ner bevoegdheden dient dan ook bij voorkeur plaats te hebben in het kader van da interim-rege ling. De voorzitter van de Indone sische delegatie. (&.g.) Sjahrir". A.N.P, tekent hierbij aan, dat op de aide-mémoire van de Ne derlandse regering nog niet door de republikeinss regering is ge antwoord. Je vraagt je af waar ze een Iijjfkapster voor meeneemt, nogal een eenvoudige haardracht, zo, ge woon hangend met een beetje pon- ny. Aardig jurkje, maar één van die twee anjers moest ""ze uit d'r haar nemen. Kqk ze doet het al, ja zo staat het veel beter, wie doet dat nou, aan iedere kant één. „Ze", dat was Paulette Goddard, die even in het Parkhotel neer streek om een hapje te lunchen met de krantenmensen. De opmerkingen kwamen natuurlek uit damesmon- den. Wtj, mannen, hadden het over haar jeugdige figuur, fotogeniek snuitje, haar goed stel hersenen en liaar intelligente krjk op oude schil derijen. In Bovmans was ze haast niet weg te krijgen van de werken der oude meesters, en ze maakte er zeer vakkundige opmerkingen over. Architect Fledderus leidde haar rond op de tentoonstelling „Rotter dam straks", waarvoor Paulette grote interesse toonde. Te Overschie stond al een flinke groep belangstellenden, toen de filmster daar arriveerde en verwel komd werd door de directeur van Arena, de heer Van Amerongen. Wat een corvée voor zo'n vrouw, dachten we, om zo van de ene receptie naar de andere ge sleurd te worden en. dat vond Pau lette blijkbaar ook, want nauwelijks waren we m de houding gaan zit ten, in het zaaltje van het Park hotel; voor een praatje.*- en - een glaasje met missis Goddard, of ze zei: 't Spgt me, lui, maar ik ver ga van de honger, laten we wat gaan eten. Nu, dat was menselijk, maar halverwege de lunch vond ze 't al weer welletjes. Eet smake lijk verder, dames en heren, zei ze, ik heb nog wat anders te doen. Ja, Paulette kan aardig en spits uit de hoek komen. Kijk eens, zei iemand, en hij wees de diva op een gerecht van het menu: „Fantaisie Paulette God dard", stond er. Aardig, vindt U niet? Ja, misschien, eerst eens kij ken wat 't is, zei Paulette zakelgk. Ze vertelde dat ze grote vrienden was met John Steinbeck. Politiek was ze sterk links georiënteerd en haar belangstelling naar oude schil deryen is zó groot, dat ze thuis voor haar genoegen er een antiquariaat op nahoudt. Bezoek aan ons blad Het was een hele drukte voor het inlichtingenbureau van onze krant, toen Paulette daar 's middags om half vier aankwam. Politie te paard zorgde voor een ordelijk in en uit gaan van de velen, die gebruik maakten van het buitenkansje, een wereldvermaarde filmster eens van nabij te zien en een foto uit haar hand te ontvangen. Denk vooral niet dat de filmfans Paulette verlaat het bureau van het „Rotterdamsch ParoolDe bereden agent kan niet nalaten, ook een oogje aan haar te wagen. Een film ster zie je niet alle dag! By een door de C.C.D. ingesteld onderzoek bij enkele zuivelfabrieken bleek o.m,, dat een filiaalhoudster van een fabriek in het Noorden des lands voor de directeur regelmatig boter, kaas en bonnen ruilde tegen tabaksbonnen. Ook werd wel ge ruild tegen klompen, en melkem mers of werden bonnen gegeven voor bewezen diensten. Tengevolge van deze manipulatie bleek het fi liaal een tekort te hebben van on geveer 9000 rantsoenen boter, 850 rantsoenen margarine en 2730 rant soenen kaas. Bovendien had de fa briek nog een tekort van 300 rant soenen boter en 4450 rantsoenen melk. tempi in ongeveer een jaar tyds circa 13000 liter gestandaardi seerde melk zonder bon was afge leverd. 11 Vla het filiaal was nog ongeveer 14.000 liter tapte-melk zonder toe wijzing verstrekt aan banketbak kers en tisbereiders, terwijl aan slij ters melk in voorschot werd ver strekt. Zowel tegen directeur als tegen de.filiaalhoudster werd pro ces-verbaal opgemaakt, Keizer Hirohito van Japan heeft voor het parlement verklaard, dat „Japan voor een economische crisis staat, die geen precedent in de ge schiedenis kent". Hü vroeg het volk zich te verenigen om de crisis te boven te komen. Dit is-de eerste keer sinds het van kracht worden der nieuwe constitu tie, dat Hirohito een parlementaire bijeenkomst plechtig heeft geopend. Het gewone ceremoniee. werd hier bij in acht genomen. Alle parle mentsleden bogen diep, toen de kei zer de zaal binnen trad. alleen maar uit jongens en meisjes bestaan. Tal van glunderende oude mannetjes en vrouwtjes passeerden de hartelijk recimërende Paulette. Een moeke dfepte uit hadr bood schappentas een. bosje lathyrus op en overhandigde 't met een stralend gezicht. Paulette vond het erg aar dig: het vrouwtje kreeg een harte lijk woord op de foto en het tuiltje een ereplaats, naast de mooie rui ker van Ita de Vries. En toen kwam Paulette's gastheer al weer spoedig een eind aan. de pret maken, want Den Haag wachtte. Voor de veran dering moest de actrice daar eens gaan recipieren en een maaltijd bij wonen en iedereen enthousiast te woord staan. Zeker wel vermoeiende dagen, zeiden we. Ze was te beleefd om ja te zeggen, ze keek alleen maar eensvermoeid. Bijzonder ingenomen toonde mevr. Goddard zich met een exem plaar van onze krant uit de illegale periode, dat haar werd overhandigd, „Dat is nu een van de aardigste ge schenken die ik in Holland ont ving", zei ze enthousiast. De nationale vergadering van de Pendsjaab heeft met 91 tegen 17 stemmen zich uitgesproken voor verdeling van de provincie. Aan de vooravond van de beslis sing over de verdeling van de Pends jaab, was het leven in de hoofdstad Lahore, die bijna een millioen in woners telt, geheel tot stilstand ge komen. By onlusten werden 250 huizen geplunderd en 9 personen gedood. Zondag werd nog melding gemaakt van 20 nieuwe branden. Het verkeer en de handel liggen thans stil en de distributie van le vensmiddelen heeft opgehouden te functionneren. Engelse troepen heb ben zelfs het vuur op samenscho.^ lenden moeten openen. Er werden granaten op de overvolle markt, waar ongeveer 2000 personen byeen waren, geworpen. Negen personen kwamen om het leven, 38 personen werden gewond. Donderdag 19 Juni heeft te Ve* vey de crematie plaats gehad va» de beroemde Poolse violist Bronis law Hubermann. In een korte toe spraak heeft persattache B. J. Fruehling, die ais vertegenwoordi ger van het Pools gezantschap te Bern een krans op de kist legde, er de nadruk op gelegd, dat Huber mann niet alleen een geniaal kun stenaar was, maar ook èen hardnek kig, onwankelbaar strijder voor vrijheid en menselijkheid. Prof. J. Klatzkin sprak namens de vrien den. Aan het eind van de droeve plechtigheid werd door een leerling een sonate van Mozart op de viool vaD Hubermann gespeeld. Bij gouvernementsbesluit van S Juni j.L is aangetekend, dat met In gang van 1 Jani j.l. de technische bevoegdheden, rechten en verplich tingen van het land'met betrekking; tot de staats- en administratief-recfa- terlijke organisatie, voor zover beho rende tot de werkkring van het de partement van binnenlands bestuur zijn overgedragen aan de staat Oost- Indonesië. Naast het bestuur in engere zin, de bestuursdienst, zijn hiermede aan Oost-Indonesië tevens de bevoegd heden en verplichting van het land ten aanzien van het Indonesisch ge meentewezen, de decentralisatiewet geving en de( wetgeving inzake de bestuurhervorming, zowel wat be treft de wetgeving met betrekking tot deze materie als het toezicht op de bestaande gemeenschappen over- In verband met de speciale^ posi tie van de zelfbesturen zijn, in af wachting van de nadere bepaling» van de plaats van deze gemeenschap pen in het nieuwe staatsbestel te hunner aanzien enige bijzondere be palingen opgenomen- Zoals bekend werd destijds op de conferentie te Den Pasar in de no tulen vastgelegd, dat een commis-. sie zou worden ingesteld voor de be studering en de voorbereiding van de rechtsbetrekking tussen de zelfbe-' starende landschappen en de staat Ocst-Indonesie. De instelling van de-» ze commissie is eerstdaags te ver-i wachten. Eurico de Nicola, voorlopig pre-1 sident van de Italiaanse republiekv heeft zijn verzoek om ontslag onder-1 takend en zal dit morgen aan Um-i berto Terracini, voorzitter van da'! nationale vergadering overbandi-f n gen. Te Rome verwacht men, datj" het Italiaanse parlement, dat van-i daag byeenkomt, het verzoek zal af-j wijzen. Het is mogelijk, dat De Ni**| cola alleen enkele weken, rust z*L> nemen. De ex-kroonprins van Duitsland* zet zijn pogingen voort om „Huizo; 4 Doorn" terug te krijgen. Thans wordt dit landgoed nog als;1 vijandelijk bezit beschouwd, het) staat onder beheer van Nederland.-]- se bewindvoerders. Wilhelm txachtf thans een z.g. non-enemy verkla-?. ring (verklaring dat het geen vijaiw* delyk bezit is) te krijgen; indien hif> hierin mocht slagen zal „Huize; Doom" weer in zijn bezit komen.i Inderdaad schy'nt deze mogelijkheid rüaad sennnt deze 1 geheel uitgesloten. Om de mogelijkheid tot het kriH j gen van eigen zendtijd te besprek- ken, hield de organisatie „Radio Werkend Nederland" een landelijk/-! congres in de hoofdstad. T De voorzitter, de heer Sjef Pie-l ters, schetste de ontwikkeling van! de zend tijd geschiedenis en de strijd, zoals die door verschillende omroep-^ verenigingen is gevoerd. In één op-j zicht, zei spreker, was men het met* elkaar eens, er moest geen zendtijd] komen voor de communisten. J Aan het eind der bijeenkomst-j werd een telegram eau minister Gielen gericht. Het congres spreekt I er zjjn verontwaardiging over uit,'] P dat de Radioraad nog geen adviesi 1 heeft uitgebracht omtrent een defi- j 1 niticve radio-regeling. Er wordt op4 aangedrongen zo nodig een voorstel - tot wijziging der tijdelijke regeling-; aan het parlement in behandeling-; te doen geven, waardoor nog dit jaar de stem der communisten in day- aether kan klinken. De namen van de leden der Sty- kelgroep, wier stoffelijke overschot-1., ten dezer dagen naar Nederland - zullen worden overgebracht, zijn: B. j H. Bloembergen, Luit.-koh J. F. Bolden, B. Davidson, C. Drupsteen, H. Ero, Luit. C. J. Gude. gem-maj. T H. D. S. Hasselman, W. A. Hel- a mers, mr. M. Hes, J. A. Lotgering, 1 J. J. Naber, W. van der Plas. P. A. Smit, drs. J. A. Stijkel, J. C, Tho- mas, W. Wagenaar jr., Duit. C. J. j L. Wolzak, H. P. C. Zanen. j Maandagmorgen is het varend per soneel van een tweetal Rotterdam se sleepdiensten, te weten de sleep dienst v.h. Piet Smit Jr. en de Ver enigde Onafhankelijke Sleepdiensten in staking gegaan. De stakende ar beiders, voornamelijk georganiseerd in de E.V.C., zijn ontevreden over het feit. dat de E.V.C. niet is inge schakeld bij de onderhandelingen over arbeidsvoorwaarden, die thans tussen de werkgevers en de Unie- Verkeer gaande zijn. De parijen had den juist nieuwe loonvoorwaarden opgesteld en aan het college van njksbemiddclaars voorgelegd. Maan dag bedroeg het aantal stakers on geveer 175 en bleef de staking be perkt tot die sleepdiensten, waarvan het personeel voor het merendeel bij de E.V.C. is aangesloten. Uitbreiding Vanmorgen echter heeft de staking zich uitgebreid over meer sleep diensten, daar het personeel van de N.V. stoomsleep dienst „Maas", de stoomsleepdienst „Mars" en L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst eveneens in staking zijn gegaan. In totaal hebben thans 296 man het werk neergelegd. Het personeel van de Spido-boten is aan het werk gebleven. De direc- tie van deze onderneming heeft het "j personeel vanmorgen medegedeeld,/; dat door deze dienst geen sleepwerk zou worden verricht en men zich zal bepalen tot het eigen rivier werk. I Vanmorgen om halfnegen hebben f de stakers op het Willemsplein een j 4 openluchtvergadering gehouden,] j~. waar verslag is uitgebracht over dn j gisteren gehouden onderhandelin- gen, met de werkgevers. Twee be- stuurders van de E V C. hebben het standpunt van deze organisatie met j betrekking tot dit conflict uiteenge- zet. Indien er van werkgeverszijde zou worden geprovoceerd, zou menif* zonodig, andere groepen van arbei- ders in de haven bij de staking be- j trekken, aldus werd medegedeeld. sj§ Het sleepwerk in de haven wordt" thans hoofdzakelijk uitgevoerd door particuliere sleepbooteigenaren. In een Zondag door de Uniever- keer gehouden vergadering is heti/; voorstel tot verhoging van de hoog-rif ste lonen met een gulden en deri laagste met drie gulden met grote meerderheid van stemmen aangeno- ri- men. S De E.V.C. gaat met deze,, voor- waarden niet accoord en wil een 48-''-v urige werkweek. 20 25 procent T loonsverhoging, één procent provisie van alles wat wordt opgevaren en een vergoeding van drie gulden per dag voor werk buiten de stad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1