Ook Tsjechoslowakije 12 Juli ter conferentie HET ROTTERDAMSCH PAROOL Met de camera naar sprookjesland Ongewenste Duitsers gaan naar hun „Heimat Wet „autovervoer-goederen" in de maak Vrij, onverveerd HONGAARS VERZOEKSCHRIFT IN BEWERKING Bevin komt zelf PAROLOSCOOP Weerbericht Van Boetzelaer naar Parijs? Paul, Spaak was in Den Haag Spaanse monarchisten spotten... Fotograaf Windmeyer klaar voor onder water Met een gewone camera Amsterdam-Dublin door de lucht Ierse minister in ons land Ongeveer 17.000 moeten ons land verlaten Vandaag eerste transport Koningin gaat niet naar Drente Volledige overeenkomst met Lewis Uitspraken raad der luchtvaart Piloten maakten fouten Nederlands rol in weg verkeer groot Wapendepot bij Parijs ontdekt Kabinet vergadert in Djocja Broodconflict nog opgeschort Rokers opgelet! Red. en Adm. Lcmge Haven 141, Schiedam teL 69300 i Abonnementsprijs p« week 31 cent, per kwartaal 4,—^ losse numraen 0,09 SCHIEDAMMER Ultgova Stichting „Het Parool" Postgiro 398S44 Bankiert Amsterdamsche Bank te Eotterdam PL Dlrecteuri B. de Vries PL Hoofdredacteur, Th. Ecmaker Dinsdag 8 Juli 1947 Zevende Jaargang, No. 156 TSJECHO-SLOWAKIJE heeft de uitnodiging van Bevin ,cn Bidault om deel te nemen aan de conferentie te Parijs aanvaard. Vandaag vertrekt een Tsjechische delegatie (Gottwald, Masa- ryk e.a.) naar Moskou voor economische besprekingen. FINLAND heeft» in tegenstelling tot vroegere berichten, nog niet beslist. Evenals POLEN heeft het de uitnodiging nog tn beraad. In HONGARIJE hebben leden van de regering een petitie opgesteld voor de geallieerde bestuursraad, waarin wordt gevraagd de uitnodiging te mogen aanvaarden. De petitie moet nog door de regering worden goedgekeurd. -»-* «i j i£ Bidault. Bevin meende, dat niet de Officieel is te Praag meegedeeld, dat de Tsjechosiowaakse regering besloten heeft over haar verdere houding ten aanzien van het plan te zullen beslissen op grond van de te Parijs in te winnen inlichtingen. Vol gens Reuters diplomatieke corres pondent bestaan er vier theorieën over de Tsjechosiowaakse aanvaar ding van de uitnodiging, namelijk: 1. Tsjechoslowakije heeft zich onaf hankelijk weten te houden tegenover de afwijzing van het plan-Marshall van Sowjetrussische zijde: 2. Tsjecho slowakije heeft toestemming gekre gen van Rusland, om zich te Parijs te doen vertegenwoordigen, ten ein de precies te weten te komen welke terugslag de door de Franse en Britse delegaties voorgestelde procedure zal hebben op de nationale economie van Oost-Europa; 3. Sowjet-Rusland heeft Tsjechoslowakije positief aangemoe digd de Parijse conferentie bij te wo nen in de rol van waakhond namens het Oostelijk blok": 4. Moskou hoopt, dor de economische satellieten van Sowjet-Rusland toe te staan aan het plan-Marshall deel te nemen, voor deel te verkrijgen in de vorm van vergrote industriële capaciteit op ba sis van Amerikaanse hulpverlening bij uitrusting met kapitaalgoederen, In Londen is officieel meege deeld dat Bevin de Britse delega tie zal leiden. Dit bericht was een verrassing, omdat de leider van de delegatie reeds was be noemd- Conferentie krijgt vorm Het sehijnt dat Bevin is gezwicht voor de persoonlijke aandrang van Niet „doodvriezen" Veel houvast boden de jongste Indische aangelegenheden tot op heden, niet: Een antwoord van Djocja, waar over Van Mook direct weer ophel dering verzocht. Een luchtreis van Setyadjit te rug naar Djocja om die opheldering te gaan halen. Een radiorede van Sjarifoeddin, waarm hij ter ene züde prettige be moedigende dingen zei, maar ter andere zijde liet doorschemeren dat hij tornt aan de grondslagen vaft Linggadjati, en geen opheldering wereldkundig maakt. Uur-aan-uur vergaderingen van de regering in Den Haag. Aanwijzingen, dat het wel heel moeilijk is geworden de weg uit het moeras te vinden, want Nederland wil nu eenmaal de veiligheid der mensen in Indië mede-garanderen door middel van een politiemacht, en de al te overijlde daden van een inter» m-regering moeten gehemd kunnen worden door een bezadigd, boven alle partijen staand vertegen woordiger van de kroon, en zolang het antwoord van Djocja niet woord Voor woord bekend,is, 'kan men niet aantonen in hoeverre de Djocja'ers hiervan willen afwijken. Men kan het nu alleen maar voe len en vermoeden, dat 'm de schoen hier wringt. Stel, dat onze regering ook de overtuiging heeft dat èn het tempo ên, het succes der onderhandelingen onvoldoende zijn, dan is Polen nog niet verlozen" Verschillende perspectieven blij ven open: le) zoals reeds valeer ge zegd is, er kan op de UNO een be roep worden gedaan, en 2e) kan Amerika (dat reeds a heeft ge bromd met z'n spoedaanmamng en leningbelofte) b zeggen en recht streeks arbitrage aanbieden. Er is veel voor te zeggen de vast gelopen ohderhandellngen op die wijze weer op gang te brengen. Want voorbereidingen langs andere weg luchtbeschermingsmaatrege- len, tang-tong-oefeningen, opneming van guerilla-froepen, e.d. werken verkeerd. Voor de nieuwe Amerikaanse ad viseur Livengood, die met spoed naar Batavia gaat, één taak: op heldering schaffen en afdoening van de kwestie aan de orde stellen door middel van arbitrage! Want een houding van „vriezen we dood, dan vriezen we dood", is per slot niet Westers en niet in overeenstemming met de eisen van de dag. Terwijl wft dit schrijven is .er sprake Van een Djocjase aanvul- imgsnpta op die van Zondag. Ons nimmer falend optimisme gebiedt stillen'6-17 W6Cr eDlSe h00p op te WEINIG verandering Weersverwachting, gel dig tot Woensdag avond. Wisselende bewolking met enkele losse buien, aanhouden van bet koude weer met een nu en dan krach tige Zuid-Westelijke wind. Waarnemingen tekot- 8 40 uur: rdamhedenmorgen Luchtdruk 753.1: wind W.Z.W. 5- ?i ma,X' }emp* ?9-4 (gistermid dag S uur); min. temp. 11.1 (hedenmor- gen 5 uur): weersgesteldheid: bewolkt. 9 Juli:. Zon op 5.10 uur, onder 2139 uur. Maan onder 11.14 uur. op 00.27 uur. Waterstanden Rotterdam: le til 815 uur, 2e tü 20.18 uur. S indruk géwekt mocht worden, dat de Parijse conferentie op de eerste .plaats een zaak der grote mogendhe den was. Bidault echter was van oor deel, dat Bevin's aanwezigheid voor het welslagen der besprekingen een vereiste was. 'Het karakter van de conferentie is iets meer omlijnd geworden door Bevin's besluit Tot nog toe immers was het nog niet duidelijk, of de be sprekingen in ministeriële of slechts in technische sfeer zouden plaats hebben. Toch verwacht men. dat de besprekingen zo veel mogelijk strikt economisch en zo weinig mogelijk politiek gehouden zullen worden. Landen als Zwitserland, Zweden Noorwegen en Denemarken zullen zeker alle politieke complicaties wil len vermijden. Diplomatieke waar nemers zien het besluit van Bevin eerst en vooral als een gebaar van hoffelijkheid van een der initiatief- nemende mogendheden tegenover de anderen. Wanneer, zoals de bedoeling is. een „Comité van samenwerking" zai worden ingesteld per 15 Juli. zullen waarschijnlijk vier subcommissies onmiddellijk beginnen met het ver zamelen van gegevens, die verwerkt moeten worden in eind Augustus door het comité uit te brengen rap porten. Wanneer de daaromtrent bin nengekomen berichten juist zijn, zou volgens Franse en Britse opvattingen het comité moeten bestaan uit verte genwoordigers van Groot-Brittannië. Frankrijk, de Belgisch—Nederlands Luxemburgse tolunie. een Scandina visch land, een Oost-Europees land en waarschijnlijk Italië. De subcom missies zouden ieder uit minder dan tien man moeten bestaan. Jackie Coogan komt naar Nederland Jackie Coogan o.a. bekend uit .Chaplin's The Kid is op het ogen blik met zijn vrouw in Engeland,- waar hfi in Music Halls optreedt. Hij heeft het plan binnenkort in Nederland en België te gaan spelen. (Van onze Haagse redacteur) Na afloop van de ministerraad, die gistermorgen gehouden is en waarin Nederland's houding ten op zichte van het plan-Marshall werd besproken, heeft de minister van buitenlandse zaken, baron v. Boet zelaer, aan de ambassadeurs van Groot-Brittannië en Frankrijk het antwoord der Nederlandse regering op de uitnodiging om aan de con ferentie deel te nemen, overhan digd. Men verwacht dat de delega tie naar de conferentie Donderdag samengesteld zal ziin. Het is vrij zeker dat de minister van buiten landse zaken zelf aan het hoofd van die delegatie zal staan. Hii zal worden vergezeld van enige com missies van deskundigen. Ook wer den Maandag in Den Haag bespre kingen gevoerd met de Belgische minipter-president Snaak, die voor een bezoek van één dag in ons land was. Er werd volledige overeen stemming bereikt over de gedrags lijnen die België en Nederland ten opzichte van het plan-Marshall zul len volgen. De Spaanse radio heeft de eind uitslag van het referendum uitge zonden. 16.187.992 personen waren ingeschreven, van wie 14.454.426 hebben gestemd. Van de uitgebrach te stemmen waren 25.669 van on waarde, 295.208 blanco, 643.501 neen en 12.628.983 ja. De eindresul taten voor Madrid zijn de volgende: uitgebrachte stemmen1.083.770, Vap onwaarde en blanco 38.600, neen 118.834 en ja 926.336. De grote steun, die Franco Madrid ten deel is gevallen, zou het gevolg zijn van de enorme opkomst ter stembus van het vrouwelijk deel van de bevolking. De Spaanse monarchisten hebben een bulletin uitga e en, waarvan de kop luidt: „Offici ri Maandags nieuwsbulletin, gedrukt in Caudi* laridia". (Het iand van de Camlillo- Franco). Hieronder volgen\eokele grepen dit de „nieuwsberichten" die de dr.aak steken met het refe rendum over Franco's opvolgings- wet. „Buitengewoon-lofwaardig was het werk van het jeugdfront, dat zich gêen moeite gespaard heeft om te zorgen, dat niemand thuis zon blijven. Sommige van deze energie ke knapen hebben in de loop van de dag meer dan 20 maaLgestemd." AAK de Koornmarkt, een van die pittoreske Delftse grachten, woont fotograaf P. N. Windmeyer. Een eenvoudig en bescheiden man. In zijn gezellig werkkamertje, met uitzicht op het stille groene water van de gracht vertelde hij ons over zijn voornemen om binttenkort naar de Mid dellandse Zee te vertrekken en daar foto's onder water te gaan nemen: „Het plan daarvoor is reeds vorig jaar bij mij opgekomen tijdens een reis door Zuid-Frankrijk, die ik samen met een beeldhouwer maakte. Wij doken met behulp van duikerbrillen en een luchtslangetje verschei dene malen van de rotsen bij Cannes en Marseille in het blauwe, door schijnende water van de Middellandse Zee. Daar zagen we vissen, zee egels en koralen van een fantastische kleurenpracht. Dit sprookjesland te fotograferen werd tenslotte mijn vaste voornemen. Wat poedelnaakte jongetjes langs de kust bij Marseille in de zomer bijna dagelijks doen: naar eetbare zee-egels duiken en daarbij V/t minuut onder water blijven, meende ik ook te kunnen, zij het mét het doel foto's van dieren en plan ten onder de zeespiegel te maken. Om zijn plan te kunnen verwe zenlijken heeft de heer Windmeyer om zijn camera, een Kontax 1, een waterdicht rond koperen kastje ge construeerd. Het lijkt een doodeen voudig gevalletje maar het kostte de fotograaf een hele winter tijd om het scherp te stellen, diafragmeeren, af drukken en doordraaien van de film ook aan de buitenkant van het kast je mogelijk te maken. Door middel van vier simpele ko peren knopjes kan hij nu zijn came ra onder en boven water bijna even goed hanteren, „Het is in het begin niet zo ge makkelijk om de lens onder water goed te richten," vertelde de foto graaf, die in het Delftse sportfond- senbad reeds proeven met zijn on derwater-camera heeft genomen. „Alle voorwerpen lijken onder wa ter veel dichter bij dan ze in merke lijkheid zijn. Ook de camera moet je instellen op de schijnbare afstand. Maar ik heb a! foto's genomen, waarbij je b.v. elk haartje op de arm van een imder-water-zwemmer kunt onderscheiden." „Hoe diep denkt U in de Middel landse Zee te duikeii?" „De mooiste kleuren zie je tot vijf meter diepte; Daarna verdwijnt het rood waardoor o.a.-de prachtige ko ralen hun wondere kleur verliezen. Blauw ey violet blijven tot bijna 100 meter zichtbaar. Maar zonder dui kerklok kan een mens niet dieper gaan dan 25 meter. Het lichaam kan, maximum 2% atmosfeer druk weer staan. Ook op geringere diepte drukt de duikerbril soms zeer sterk op de ogen. Het gèvaar, dat de trommel vliezen zullen springen, ook met wat jes of rubber in de oren, of dat de evenwichtsorganen achter de oren, gestoord zullen worden, bestaat na tuurlijk voortdurend. Maar je bent als het ware bezeten door de wonde re wereld om je heen. De vissen hou den zich heel rustig. Wanneer je crawl zwemt, denken ze, dat je zelf een'vis bent en gaan je nauwelijks uit de weg." - „Bent u niet bang voor haaien In de Middellandse Zee?" ,,Het is beslist niet waar, dat alle haaien voor de mens gevaarlijk zijn. Dit is maar 'n heel klein percentage. Langs de kust bij Algiers, waar ik twee maanden heenga, zijn echter maar weinig van die beestjes. Je moet daar meer oppassen voor de poliepen, die je met haar sterke zuig- Gisteren maakte de Dakota EI ACF van de Ierse luchtvaartmaat schappij „Air Lingus" de inwij- dingsvlucht van de van 14 Juli af gemeenschappelijk met de K.L M. te onderhouden verbinding tussen Amsterdam en Dublin. Van die da tum af zullen Ierse en Nederlandse toestellen drie maal per week op deze lijn heen en weer vliegen. Met deze Dakota arriveerde wr. S. Lemass, de Ierse minister van Handel en Industrie, vergezeld van mr. F. H. Boland, hoofd van het Ierse departement van Buitenland se Zaken, nog enkele hoge Ierse regerings-ambtenaren en acht jour nalisten. Dit gezelschap is drie da gen te gast in or.s land. Het heeft zijn intrek genomen in hotel „l'Europe" te Amsterdam. De Griekse Fransman Jean Lazarides en de Italiaan uit de gemengde ploeg Camellim behoorden tot de uitblinkers op de Alpen-frajecten vanide Tour de FranceHier jagen zij langs de hellingen van de Col du Glandon. (-?? Van hef kamp Marïënbosch bij Nijmegen uit zal op heden de uitgeleidtng van ongewenste Duitsers beginnen. Ruim de helft gaat naar de Britse zóne, de rest wordt per trein naar de Franse, Amerikaanse ea Russische zones overgebracht. «Per week zullen twee transporten van honderd mannen, vrouwen en kinderen, bestemd voor de Britse zóne, naar kamp Lastringen by Osnabrück worden gebracht. keukengerei en kleine persoonlijke eigendommen van zeer geringe waarde ais bagage worden vervoerd. Deze week 750 Momenteel bevinden zich m Ma- riènbosch ongeveer 750 Duitsers, waarvan 450 naar de Engelse zone gaan en 300 naar de Amerikaanse en Franse zone. De laatsten vertrek ken gezamenlijk per trein. Het tijd stip van vertrek is nog met bekend. De" 450 zullen Dinsdag en Vrydag m groepen van 60 tot 70 de reis naar hun plaats van bestemming per auto maken. Hedenochtend omstreeks 10 uur vertrekt de eerste groep. Zij, die naar de Engelse zone gaan, zullen daar tijdelijk in een kamp worden ondergebracht om vandaar naar familieleden of kennissen te worden doorgezonden. Over het ai- gemeen zijn de betrokken Duitsers, over wie de bijzondere rechter geen vonnis heeft uitgesproken. Dit vervoer geschiedt per vracht auto. De rijksvreemdelmgendienst zal de Duitsers, die in Manenbosch zullen worden geconcentreerd, naar belang van de zones, waar zij thuis horen, m groepen bijeen brengen. Indien men ongeveer een „trein vol", d.w.z. plm. 400 tot 500 voor de Fran se, Russische of Amerikaanse zone bijeen beeft, worden deze Duitsers, verdeeld volgens bestemming, via Nijmegen naar hun vaderland ver voerd. Het is nog niet bekend, hoe lang de transporten zuilen duren. In het parlement is een aantal van 17.000 ongewenste Duitsers genoemd. Gebleken is, dat vele van hen zich'reeds m Duitsland bevinden, zij waren krijgsgevan gen of zijn reeds vóór de capitu latie uit-bhs tand gevlucht. Een aantal Duitsers, dat zich onder de nodige garanties „oprechte vrienden van het Nederlandse volk" heeft betoond, mag -in ons land blijven, Terwille van de huisvestingspro blemen, waarmede de geallieerden in Duitsland te kampen hebben, is besloten, dat iedere uitgewezen Duitser het meest noodzakelijke uit zyn voormalige persoonlijke eigen dom (dat thans vijandelijk vermo gen is) mag meenemen, iedereen mag een strozak of matras, een kus sen, twee dekens, borden, eetbestek, een stoel en toiletartikelen, en het meest* noodzakelijke aan lijfgoed en kleding en een paar extra schoenen meenemen. Voor kinderen een ledi- kantje. Verder mag per gezin een tafel, een kooktoestel (geen kachel), nappen onder water kunnen houden." De heer Windmeyer maakt de reis niet alleen. Een- medisch student zal samen met hem in die onderzeese sprookjeswereld afdalen. Maar in plaats van foto's maken zal hij trachten met een harpoentje wat van die fraai gekleurde vissen te ver schalken. „Waarom gebruikt u geen kikker man-uitrusting?" vroegen wij. „Had ik die maar!" verzuchtte de fotograaf. „Met zwemvliezen en een goed ademhalingsapparaat zou ik het wel 1V2 uur aan één stuk onder wa ter kunnen uithouden." Misschien, dat de Rotterdamse brandweer hetn kan helpen? Morele steun heeft de heer Wind meyer inmiddels reeds van vele zij den ontvangen, o.a. van de bekence zoöloog prof. N. Tinbergen uit Lei den, prof. Verwey uit Den Helder en dr. Wagenaar Huivelinck uit Utrecht die alle cfrle van oordeel zijn, dat zijn duikonderneming we! eens van groot belang voor de biologische weten schap zou kunnen .zijn. Nu nog wat deviezen van het mi nisterie van O. K. en W„ een 100 me ter kleurenfilm en liefst ook een kik kermannenpak en dan zijn Wind meyer en zijn vriend gereed voor de duik in het lauwe, blauwe water van de Mediterranee „Het kostte me een winter om dit gevalletje in elkaar te zetten"' De Koningin zou Dinsdag en Woensdag een bezoek brengen aan Drenthe, doch dit bezoek Is wegens ambtsbezigheden enkele dagen uit gesteld. Prins Bernbard, die een lichte griep heeft gehad, is thans zover hersteld, dat hij het ma-S verlaten. Hij zsl echter nog niet in de buitenlucht mogen en voor lopig nog enige tijd rust moeten houden. Een woordvoerder van de mijn eigenaren in het Noorden der USA heeft verklaard, dat de voorzitter van het vakverbond der verenigde mijnwerkers, John Lewis, volledige overeenstemming heeft bereikt met de eigenaren der steenkoolmijnen in het Noorden en der staalindustrie. Deze overeenkomst betekent, dat er geen mijnwerkersstaking zai uit breken in de grote mingebieden van Pennsylvania, Ohio, West-Virginië en Maryland. Zjj zal echter nog door de politieke commissie van het vakverbond der verenigde mijnwer kers moeten worden goedgekeurd. De raad voor de luchtvaart deed uitspraak in enige zaken, in de eer ste plaats met betrekking tot het ongeval met het K.L.M.-vliegtuig PH-TBO, dat op 6 November 1946 bij Croydon in een bos gevlogen is. Bestuurder was G. W, P. Kappel- meyer. De raad somt in zijn uit spraak vier tekortkomingen van de bestuurder op. De raad is echter niet in staat, met zekerheid vast te stellen, in welke mate elk dier te kortkomingen tot het ongeval heeft bijgedragen. De tekortkomingen zijn ieder op zichzelf niet van zo ernstige aard? dat de raad de be stuurder ongeschikt als bestuurder oordeelt. De raad acht de eisen, die, zo dik wijls de „slecht-zlcht voorschriften" van kracht zfjn, aan de aandachts verdeling van de bestuurder gesteld Worden zo hoog, dat het van emi nent belang geoordeeld moet wor den, dat verkeersvliegtuigen als die der K.L.SL bij te voorziene minder gunstige weersomstandigheden en b(j enige twijfel ten deze steeds door twee bestuurders bediend worden. Voorts werd uitspraak gedaan in drie zaken betreffende ongevallen met lesvliegtuigen1. dat op 10 Juli 1946 te Gilze Rijen, waarbij het vliegtuig ernstig werd beschadigd: 2. dat op 19 Juli 1946, toen een vliegtuig te Güze Rijen tegen de grond botste, waarbij de bestuurder C. Luik-ernstig gewond werd; 3. dat in Augustus 1946, toen een toe stel neerstortte te Gilze Rijen, waarbij de bestuurder P. L. W. Sod- derland gedood werd en 4. op 16 Ja nuari 1947 op het luchtvaartterrein Twente, waar een toestel neerstort te en om het leven kwamen de in structeur-vlieger A. F. Postma er de leeriingvlieger W, Boekker. 1. Het ongeval is veroorzaakt door een fout van de bestuurder, die met te geringe snelheid dicht bp de grond een bocht beschreef. 2. Hier is een besturingsfout gemaakt, waardoor het toestel op geringe hoogte in eert tolvlucht geraakte. Naar het oordeel van de raad biedt de door de rijksluchtvaartschool toegepaste lesmethode, welke niet geheel aansluit bij de in de „rege ling toezicht luchtvaart" gestelde exameneisen, niet voldoende waar borgen, dat fouten als die, welke het ongeval hebben veroorzaakt, zullen worden vermeden. 3. Het on geval is veroorzaakt door een door de bestuurder gemaakte vliegfout. 4. Het ongeval is in de hand ge werkt doordat de bestuurder ver zuimd heeft het onderstel en de landingskleppen in te trekken, zo dra hij bemerkte, dat een normale landing niet meer .mogelijk was. Voorts had de instructeur er zich rekenschap van dienen te geven, dat bij de betreffende oefening de mogelijkheid van het niet in de hand houden van het toestel wordt vergroot. RECTIFICATIE STAATSLOTERIJ Bij de trekking van de staatslo terij is abusievelijk achter de prijs van 5000 het nummer 6086 vet- meld. Dit moet zyn 6068. Er is momenteel een wet „Autovervoer-goederen" In de maak. Omdat dit wetsvoorstel voor nog veel wijzigingen vatbaar ia kunnen er thans nog geen mededelingen over worden gedaan, enz. Ongeveer f 80-000.000 op, welk geld aan de verb.ie.'wg van domwe gen behoorde te worden besteed, waf echter doorgaans niet het geval Dit deelde de beer A, Meijer van het ministerie van Verkeer en Wa terstaat mee op het congres van de vakgroep „Goederenvervoer langs de weg", dat Zaterdag in „TivoH" is gehouden. Spreker betoogde verder, dat In elk geval verplichte organisatie no dig is, waarbij hst geenszins in de bedoeling ligt bedrijven, „kapot te maken" wèl echter zullen enkele van hen beperkingen moeten wor den opgelegd. Dr. H. C. Kuiper, privaat-docent aan de Handelshogeschool te R'dam zei, dat als het wegverkeer uitvalt Nederland brodeloos is. Ook deze spreker was voor vrije concurrentie; hij vatte de hoofdza ken van zyn rede samen in de woor den: „Strijdt voor de .coördinatie gedachte, om de belangen van het gehele Ned. Volk te behartigen''! Naar mr. F. E. Spat, president van de Algemene -Verladers- en Eigen Vervoerdersorganisatie, en van de Ned. Int. Wegvervoerorga- nisatie mededeelde 'brengen de weg gebruikers door benzine, belasting, De heer H, M. W. Westerlaken, die met het onderwerp: „De Ver standhouding tussen werkgevers en werknemers" de rij de sjpreker sloot, wees er op dat doordat ook de werknemers thans in de organisatie van werkgevers zijn betrokken, reeds goede resultaten werden be reikt; eveneens is hierdoor de ar beidsprestatie zc hoog mogelijk op gevoerd. De enige onrust die er, nu een landelijke regeling in zake het loon tot stand is gekomen, bij de werknemers nog bestaat wordt ver oorzaakt door de verlaging der koopkracht, en spreker legde er da nadruk op ,dat prijverlaging een vereiste is In de omgeving van Parijs, by bet station van Nanterre, is een belang rijke voorraad wapens ontdekt, in verband waarmee 3 personen, zijn gearresteerd. Men gelooft, dat rij leden van de Palestfjnse verzetsorganisatie Ir- goen zijn. doch de politie' heeft hun namen nog niet bekend gemaakt. Wijziging Republikeinse anf. woord-nota? Na Setyadjits aankomst, met een Nederlands vliegtuig, in Djocja heeft Sj'arifpeddln gistermiddag het kabinet voor een spoedzitting bij eengeroepen. Volgens Associated Press zouden de republikeinse lei ders overwegen de antwoord-nota, drastisch te herzien. Ook Van Mook heeft de nota on bevredigend genoemd. Sjarifoeddin heeft gisteravond een radiorede gehouden, waarin hij de Indonesiërs het standpunt van dr. Van Mook mededeelde. Hij zei, dat de republiek de souvereiniteit van Nederland over geheel Indone sië tijdens de interimperiode tot Januari 1949 aanvaardt, maar er op staat, dat deze souvereiniteit niet gebruikt zal worden, om de republiek te belemmeren in de uit oefening van haar normale be stuursfuncties binnen het republi keinse gebied, welks souvereiniteit de facto bij de overeenkomst van Linggadjati is erkend. Sjarifoeddin. deelde mede, dat de Indonesische Republiek de Nederlandse eis voor een gezamenlijke gendarmerie niet kan aanvaarden. Hjj deed een be roep op het Indonesische volk in. de huidige, ernstige toestand kalm, eensgezind en paraat te blijven. .Voorzorgen Op Java werden vannacht voorzorgsmaatregelen genomen tegen luchtaanvallen. Een Indo nesisch militair woordvoerder verklaarde, dat Java thans in staat van gevaar was en dat tong-tongs zouden worden ge bruikt om iuchtgevaar aan te kondigen en het volk op te roe pen voor het nemen van lucht beschermingsmaatregelen. Gue- rillatroepen worden zo spoedig mogelijk in het republikeinse leger opgenomen en de verde diging van de desa's wordt ge organiseerd. Volgens een Nederlandse woord voerder wordt in Batavia weinig verwacht van Setvadjits reis naar Djocja. Men zal hem echter op nieuw een vliegtuig ter beschikking stellen als hij weer naar Batavia zal terugkeren, Mr. Tamzil, de republikeinse vice- minister van buitenlandse zaken, heeft, naar A.P. meldt, vandaag Ne derland ervan in kennis gesteld dat zijn regering een aanvullingsnota op de Zondag aan de Nederlanders ver strekte nota beeft opgesteld. Dit ant woord is van Djokjakarta naar Ba tavia verzonden. Verwacht wordt dat Setyadjit het vanmiddag aan dr. Van Mook zal overhandigen. De na tionale woordvoerders te Batavia ziin van -mening- dat de Indonesische regering in verband met de moeilijk heden verdere concessies zal doen; wat betreft de gemeenschappelijke gendarmerie zou het standpunt ech ter onveranderd zijn gebleven. Tweede nota der V.S,? Goed ingelichte Republikeinse kringen zeiden volgens United Press dat de Verenigde Staten een tweede nota voorbereiden, die zich met het Indonesische probleem bezig houdt en* aan beide partijen overhandigd zal worden, op het ogenblik dat oor log onvermijdelijk zou lijken. An dere Republikeinse kringen waren van mening, dat deze nota misschien morgen overhandigd zal worden. Het Republikeinse kabinet was van plan vanmorgen in Djokjakarta bij een te komen. Verwacht wordt dat Sjahrir deze kabinetszitting zal bij wonen, In Djocjakarta ging het re publikeinse kabinet gisteravond uit een na een conferentie van 2i/s uur, gedurende welke het kabinet tracht te in verband met v. Mook's voort durend aandringen am opheldering van het republikeinse standpunt, een formulering van het Indonesi sche standpunt tot stand te brgngen. Het antwoord werd besproken met de partij-leiders, de militaire autori- i teiten en de voorzitter van de par lementaire werkcommissie. i De Amsterdamse hakkerspatroons hebben besloten niet tot staking van i de broodverkoop ie zullen overgaan zolang de broodprijs-verlaging en de bloemprijsverhoging niet officieel worden doorgevoerd. 1 Op de vergadering der samenwer kende bakkers-organisaties die Maandag gehouden werd en waarin de beslising viel, werd bovendien medegedeeld dat minister Mansholt de Nederlandse Bakkerij Stichting i in Den Haag in de gelegenheid heeft gesteld haar bezwaren tegen het ac- i countantsrapport, op grond waar- S van de minister geen aangekondigde f maatregelen heeft vastgesteld, ken- baar te maken. Van de zijde der sa- 1 meewerkende bakkers-organisaties j deelde men ons mede: de kans op een compromis is nog steeds niet 1 verdwenen, maar de Amsterdamse bakkers zullen hun houding niet wij- 1 zlgen. Het is niet onmogelijk dat indien het toch een staking komt, enige bakkerijen niet zullen meedoen. Dit is niet zo'n groot bezwaar, want hun productie gaat niet boven 30% van het totaal uit. Overigens zouden de doorwerkende bedrijven weinig voordeel van hun houding hebben, omdat natuurlijk een run van het publiek op hun. brood zou ontstaan Voortaan worden cm de veertien dagen afwisselend zes en vier rant soenen tabak beschikbaar gesteld. A.s. Donderdag worden dus op de tabakskaart bonnen voor zes rant soenen. aangewezen en op 24 Juli bonnen voor viet; rantsoenen. De bonaanwifzing voor de gemengde tabaks- en versnaperingskaart on dergaat geen wijziging. RADIOREPORTAGE Vanavond zendt de KRO (301 m.) van 22.4522.55 uur een reportage uit in verband met de opening van het Radar-proefstation te Noord- wijk.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1