Toekomstmuziek voor het grote arbeidersgezin Landing in de mist, terwijl de zon schijnt Autoraces in miniatuur Kamer heeft bezwaar tegen macht der burgemeesters Van Pasionaria t/m Franco Duplexwoningbouw, sociaal experiment Ook in Nederland Een KLM-lestoestel wordt Schiphol binnengeloodst Via de radio Tegen kolonisatie van Joden in Suriname JpiLtat'iL 2eKs tWel«ke B. en W. krijgen nu bevoegdheid tot vorderen en inkwartieren V andaag stemming over de wet Tiotiimecktec FRANCO-SPANJE IIf Fascisme bewezen Dinsdag 8 Juli 1947, JiAjL.--i_vL-.i_'1 het woning- vast: dat WELKE twijfel» en onzekerheden de bestudering van het vraaestuk ook mogo opleveren, één ding staat tenminste het voorlopig onoplosbaar Is. Wie meent in de leniging van de wooüigen- nortd het grote bevrijdende woord to kunnen spreken, is óf een nationale held óf lCdt aan mateloze zelfoverschatting. Dat wil niet zeggen, dat tie vele pogingen, die van alle zijden onder nomen worden, onk de bittere wouingpü wat te vergulden, a privri schip breuk moeten lijden. Eén zo'n poging is de „duplex"woning „twee in één". zelfs hebben de verdiepingbewo ners hun eigen tuin en loods. Het enige gemeenschappelijke is du voordeur. Naast twee blokken van twee van deze grote woningen worden aan de Nassauetraat drie blokken neergezet van vier wo ningen, twee von het genoemae type, die twee kleinere flankoren. De laatste bestaan uit een tooveri- huis voor vier personen (woon keuken) en een benedenhuis vooj twee personen, als ééngezinswo ning later voor acht personen. Met opzet heeft men deze com binatie doorgevoerd, om destraat- bewoning een gemêleerd aanzien te geven; de onaangename tegen stelling van een rommelige huurt met kindergekrioel. grenzend aan een straat, waar de kerkhofsfeer hoogtij viert, kan hiermee ver meden worden. Op een Londense tentoonstel ling zijn plannen te zien voor dc bouw van „duplex" woningen, la zen we in Bouw. Een „dplex"- huis bevat twee flats voor kleine gezinnen, snaar kan later, wan neer de woningnood niet meer zo nijpend is, door een eenvoudige inwendige verbouwing worden veranderd in één waning voor een groter gezin. Dit bericht zou do schijn kun nen wekken dat alleen Engeland een dergelijke nouveauté zou ken nen. Ons kwam echter ter ore, dat ook in ons land en wel onder de rook van R'clam tc Slikker veer (gero- Ridderkerk) deze nieuwe bouwwijze toegepast wordt op 20 arbeiderswoningen. liet inwonertal van Ridderkerk 1$ in de laatste jaren door nieuwe industrievestigingen en opname van Rotterdamse evacué's, sterk gestegen en de woningnood daar is misschien wel even nijpend als in Rotterdam; 500 gezinnen de gemeente telt 18.000 zielen hebben direct een woning nodig, om maarniet te spreken van de vele eeuwig-verloofden, die de bruiloft steeds weer uit moeten stellen, omdat ze geen dak boven hun jong geluk kunnen vinden. Die mogen al blij zijn. als ze een deel van een huisje, een ka mer of twee met gebruik van keu ken toegewezen krijgen. Gescheiden bewoning Slikkerveer, groot industriecen trum, heeft dus een bevolking van hoofdzakelijk arbeiders, ar beiders in de scheepsbouw, in de sloperij, de macbinefabreken, ar beiders met grote gezinnen in kleine huizen. Het is buiten kijf, dat hier in ons land enorm veel gedaan ia voor de huisvesting Vin de arbeidende stand. Om dicht bij huis te blijven. Tuindorp Vreewijk en Heyplaat gelden in d»» internationale bouwwereld nog steeds als klassieke voorbeelden van wat een arbeiderswoning zijn kan. Maar als men aan een arbei derswoning denkt, dan is 't toch doorgaans aan een klein huisje en hier treffen we de voor-oorlog- se arbeiderswoningbouw in haar zwakke punt; het grote gezin bleef meestal 'stiefmoederlijk be- di-eid mej woonruimte, aan 't bou wen van grote arbeiderswoningen voor één gezin werd te weinig aandacht besteed. Het „duplex"-woningplan voor Slikkerveer van de Hil- legersbergse architect C. Slob, dat voorlopig oo bescheiden schaal zal worden uitgevoerd, wij in de toekomst een oplos sing .zijn van het woonpro bleem' voor de grote arbei- dersfamilie. Niet direct, want de woningen van deze grootte, die nu gebouwd worden, moeten onvermijdelijk aan twee gezinnen worden toege wezen. Over tien jaar, wanneer de as pecten van de volkshuisvesting wellicht bemoedigender zijn hoopt men de „dupIex"-woning aan. één groot gezin .£10 pers.) te kunnen geven. *t Aantrekkelijke van het „duplex" systeem nu is, dat het huÏ3, waarvan het ont werp geheel is gebadeerd op één gezin, door enige speciale constructies voorlopig door twee gezinnen van 4 perao- nen geheel geschei den kan worden bewoond; d.w.z. beide .verdiepingen be zitten een' geheel zelfstandige inrichting, dié de autonomie van 't gezin volkomen waar borgt. Geen samenwoning dus, geen afmattende ruzies over gebruik van keuken of w.c., geen interne oorlogjes, geen zenuwcrisis. Een normaal huis, dat door twee nop- male gezinnen normaal kan wor den bewoond. De indeling In het kort komt de indeling hier op neer'; heneden één woon kamer, twee slaapkamers, keu ken, vestiaire met afsluitbare tiapdeur, w.c. De glazen wand tussen - woonkamer en slaapka mer, die uit standaarddeuren be staat, kan voor één-gezinsbewo- mng worden verwijderd, zodat één grote woonkamer ontstaat van 6^)0 x 3.75 m. Op de verdie ping kan de woonkamer door enige voorzieningen zonder be zwaar later in een slaapkamer worden veranderd, evenals de Keuken, waarvoor losse Simplex- bruS elementen zijn ge- i uüÜ' veIder *s de indeling als beneden. Er is een halcon en Voorlopig nog twee-in-één Behalve woon technisch spreekt ook financieel uit dit nieuwe bouwen een grote mate van sociaal gevoel; de zes kleine huizen van de com binatie, die dus door relatief ïets beter gesitueerde arbei ders worden bewoond, komen op voor dc huur van de 12 grote, waarvan de bewoners weinig meer zullen verdiep, - nen dan de eerstgenoemden, hoewel ze de zorgen hebben van een veel grotere familie., In de bouwprijs is f 1100 begre pen, de kosten. di& de toepassing van het „duplex"-sy6teem in to taal met zich meebrengt. Ma?r In de 10 jaar van dubbel© bewo ning kan het huis door z'n effi ciënte indeling een extra-huur opbrengen, die vermeerderd met de annuïteiten zelfs een batig sal do boven die f- 1100 kan opbren gen. Zo zal de grote woning, als zij in d© toekomst door één gezin wordt bewoond, niet meer dan f 6—f 6-50 per week hoeven te doen. In de toekomst! Voorlopig is het n°£ „duplex"-twee-in-één. maar als men bedenkt, dat Od 't ogenblik zeer veel buizen voor dubbels bewoning worden aange wezen, die daar helemaal niet voor geschikt zijn. betekent dat „twee-in-één" een hele epron* vooruit. In Slikkerveer wordt de proef genomen, maar ook aan de rand van grote steden voor laagbouw tenminste heeft „duplex" mogelijk goede kansen om van de huidige woningnood een toekomstige deugd te maken. Het eerste contingent Nieuw-Zeelandse padvinders, dat gaaf deelne men aan de wereldjamboree te Molsson aan de Seine nabij Parijs, is in Engeland gearriveerd en heeft er voorlopig zijn tenten opgeslagen. Zoals men weef, wordt de jamboree gehouden van 918 Augustus, 42.000 padvinders uit alle (anden doen er aan meeUit Rotterdam zijn er 30 deelnemers, uit geheel Neder/and 600jv (Van onze speciale? verslaggever) „Hello Charlie, Charlie, two, two, nine, distance 8 kilometerJ" Haast eentonig klinkt de stem van <ïe radiotelegrafist in het binnenpeil- station, dat zich op Scliiphol bevindt, 800 meter voor het begin en in het verlengde van dc mist landingsbaan. Het is hier dat de „lucbtverkeerspo- litie" yan ons land zich - vooral by slecht zicht laat gelden. grafist, die de gehele procedure leidt, deze Zij, die een dag bij dj Afdeling luchtverkeersbeveiliging van de Rijksluchtvaartdienst achter de schermen, weten wat er op deze 2onnige dag het is prachtig zo merweer en Schiphol telt daarom honderden en honderden, bezoekers te gebeuren staat: een ,;bllnd- landing" van de Ph.rT.C.C., net IC L.M.-lestoestel, bestuurd door een jonge piloot (stel U gerust, een er varen man zit naast hem!), wie het zicht onmof;elijk gemaakt is. BQ dit toestel is er n.l. voor dat deel van de cockpitt, waaruit de piloot kan kijken, eert* raam varf ondoor zichtig glas geschoven. Het begin van de oefenvlucht is gewoon: starten, een grote bocht vliegen en dan dicht gaat het raam, de koptelefoon komt er bij en het contact met de grond begint In dien er geen order komt om naar het „wachtbaken" Buiksloot vliegen, kan de „blind"-landing aanvangen. Nu bewijst het pellstation zjjn waarde door de toepassing van een systeem, dat enig is in de wereld, van. hieruit ontvangt de piloot niet alleen de koers, die hjj moet sturen, neen, hy hoort ook precies hoe groot de afstand is, die hem nog van het landingsterrein scheidt. Op ongeveer 9 K.m. afstand hiertoe een zogenaamde dwarspei- ler opgesteld, waarvan de peilingen doorgegeven worden aan net bin- nenpeilstation, waar de radio-tele- Het Nederlands Israëlitisch wïg ta Amsterdam heeft zich uitgesproken Joodse kolonisatie in Suriname. Bet is van oordeel dat dergelijke terri- l£m,!en nimmer tot een uit- emdekike oplossing van het Joodse vraagstuk kunnen leiden. Dit nro- MANNEK zijn nèt eenden modelbouwers- -i -* kinderen! Moet je +En van welke landaard ze zien staan met die ze ook zijn, allemaal speelgoedautootjes! zijn ze even trots en Wedden dat Uw vrouw kinderlijk blij mei ^lUH dat zegtals zij boven- miniatuur-producten staand plaatje bpkijkt? van vernuftig teckr Beer der scheppingnisch kunnenZie maar mocht ge behept zijn eens op de foto hoe de met een of andere mo- delboutckobby in. spo ren, auto's, vliegtuigen of schepen, wees moe dig en geneer U niet, wdnt ge staat niet al- leden van een Austra lische moddracecar- club in bewondering zijn voor eikaars bouw- seis, geen doodgewone speelgoedautootjes, leen! Over de gehele maar echte min'iatuur- wereld vindt ge dui- racewagens voortge dreven door echte ben zinemotor!jes. Deze mo delbouwers hebben een wedstrijd gehouden op de vloer van een dans zaal, maar met dit be helpen is het binnen kort afgelopen, want ze krijgen de beschik king over een eigen echte miniatuur-race baan vail beton! Daar op zullen dan hun race- modellen rondsnorren meteen gangetje van niet minder dan 100 km P' uur! Speelgoed? vervult combineert met zijn eigen peilingen. Aan de hand van deze gegevens ontvangt de piloot radio-telefonisch koers en afstand. In de practyk gaat dit zo snel, dat de koersen zonder onderbreking worden gegeven, terwijl iedere k.m. de afstand tot aan de landingsbaan hieraan toegevoegd wordt De piloten die er de nodige erva ring mee hebben opgedaan per dag worden er als het zicht slecht Is al een kleine 3000 koersen ver strekt zijn er enthousiast over. De piloot, die er thans les in krijgt, zal dat stellig niet onderschrijven. Tpt tweemaal toe zit hij naast zijn koers en moet hij via de ver keerstoren op Schiphol, waarmede het binnenpeilstation voortdurend contact heeft uiteindelijk „uit de droom" geholpen worden. De verkeerstoren De algemene verkeersleiding van Schiphol bevindt zich in de ver keerstoren. Van hieruit wordt het luchtverkeer boven het Nederland se verkeersgebied, dat het Neder landse territorium en een gedeelte van de Noordzee omvat, geregeld, d.w.z. er worden aan de vliegers aanwijzingen verstrekt hoe moet worden gevlogen om botsingsgevaar te vermijden. Om dit goed te kun nen doen moet de algemene ver keersleiders steeds beschikken over de laatste gegevens omtrent posi tie, hoogte en koers der vliegtuigen in zjjn verkeersgebied. De door de algemene ver keersleiders ontvangen gegevens worden verwerkt m een tijd-weg diagram, waarop alle vliegtuigen in het verkeersgebied staan opge tekend. Wanneer de lijnen in de grafiek elkaar kruisen, geeft dit aan. de tijd wanneer en de plaats waar twee vliegtuigen elkander ont- moeten (waar dus botsingsgevaar bestaat Op de eerste étage van de ver keerstoren. wordt de plaatselijke verkeersregeling uitgeoefend. De plaatselijke verkeersleiders regelt het luchtverkeer op en in de nabij heid van het luchtvaartterrein. De aanwijzingen aan de vlieger voor het starten en landen worden radio-telefonisch gegeven. Moet een vliegtuig landen op Schiphol, dan wordt het, wanneer het zich op plm. 15 km. afstand van het terrein be vindt, „overgegeven" door de alge mene verkeersleider aan de plaat selijke verkeersleider. Deze geeft dan de vlieger de laatste aanwijzin gen als landingsbaan in gebruik, windrichting en - kracht, wolken hoogte enz. Per dag worden om streeks 800 telegrammen met vlieg tuigen in de lucht gewisseld. Ook de meteorologische dienst op Schiphol vervult een voorname taak in de Luchtverkeersbeveili- ging, die begonnen is in 1920 toen de eerste Luchtverbinding. Schip hol-Londen werd geopend. Toen was er alleen maar een radiodienst voor de uitwisseling van verkeers- en weerberichten, verzorgd door het militaire radiostation, op Soester- berg. De havenmeesters van Schip hol en Waalhaven stelden toen twee maal per dag een weerbericht sa men. In de 27 jaar die nu voorbij zijn, is de Luchtvaartsbeveiliging met de K.L.M. en de samenwer king is uitstekend uitgegroeid tot de huidige omvang, die een leek op dit gebied met verbazing, de expert met volledige bewondering Verdeling woonruimte (Van onze parlementaire redacteur) Het wetsontwerp ter bevordering van een doelmatige verdeling van woongelegenheid, waarvan de behandeling gisteren in de Tweede Kamer is begonnen, stelt het In gebruik nemen of geven van woongelegenheid afhankelijk van een schriftelijke vergunning van de burgemeester, die tevens do bevoegdheid verkrijgt om woningruimte op te eisen, ter be vordering van een doelmatige verdeling van de woongelegenheid. Daarbij Is Inbegrepen de bevoegdheid tot het opleggen van samenwoning. dr. Beel niet afwijzend, doch hij wil afwachten wat het streven der Vereniging van Nederland se gemeenten tot resultaat zal hebben. Wel heeft h{j bezwaar om de be voegdheden. van de burgemeester over te dragen op de colleges van B. eft W., omdat de toestand toch hetzelfde zou blijven. Veel immers zal aan een ambtenaar moeten worden overgelaten. Na de algemene beraadslaging werd 't amendement-Algera z.h.st, aangenomen. De heer Algera (A.R.) diende nog een amendement in beogend ook bij vordering de burgemeester te vervangen door het college van B. en W. De Minister nam de amendemen- ten-A!gera over. De heren Maenen (K.V.P.) en Romme (K.V.P.)/ verdedigden een amendement waardoor het mogelijk wordt, bij onoehoorlijk gebruik "öin gebouw of woonruimte of bij efli- stige overlast voortzetting van het gebruik of van de inkwartiering niet te vergen. De stemming over het wetsont werp werd aangehouden tot heden. Binnen drie maanden na het in werking treden dezer wet moet de gemeenteraad regelen hebben vast gelegd betreffende deze materie. De burgemeester is verplicht het advies in te winnen van een vaste commissie, door de gemeenteraad te benoemen. Indien de burgemees ter handelt in overeenstemming met het verstrekte advies, is van zijn beslissing géén beroep moge lijk. Behalve de burgemeester heb ben ook de directeuren der P.B. V.O.'s en de directeur van de Rijks gebouwendienst vorderingsbevoegd heid. Evenals tegen de aanvulling van het Verorderingsbesluit woning- ruimte. dat nu in dit wetsontwerp is opgenomen, is er tegen dit wets ontwerp in de Kamer nogal wat be zwaar, vooral tegen het toekennen van de vorderingsbevoegdheid aan de burgemeester. Verschillende Ka merleden wensen deze bevoegdheid in handen van B. en W. te zien ge- legd. Amendementen Deeerste spreker, die aan deze gedachte uiting gaf, was de heer Algera (A.R.) die trouwens amendementen in deze geest heeft ingediend. Evenals alle, sprekers na hem drong hij aan op sterke bevor dering van de woningbouw, het enige middel, dat kan helpen. De heer Schoonenberg (C. P.N.) keurde het af, dat er bank paleizen worden gebouwd gelijk in Rotterdam in plaats van woningen. Waar zoveel geld wordt gebruikt voor militaire doeleinden, dient 'de regering voor de woningbouw even rovaal te zijn. De heer Maenen (K.V.P.) vond in het bijzonder de samenwoning bedenkelijk terwijl mr. Ten Ha gen (Arb.) meende, dat de macht van de burgemeester, ook op an dere wijze kan worden tegen ge gaan dan door inschakeling van B. en W., b.v. door het geven van meer bevoegdheden aan de vaste commissie. Met nadruk wees bö er op, dat de geestelijke terugslag van de woningnood, en in het bijzonder van de samenwoning, een ongunsti ge invloed heeft op de arbeidspro ductiviteit. De 'heer Beernink (C.H.) waarschuwde tegen te sterke cen traliserende tendenzen bfl de ten uitvoerlegging der wet. Intussen voelde spreker wel voor rijks be moeiing met woningruil in de vorm van een landelijke woningruilcen- traie. Hiermede waren, in feite de be langrijkste bezwaren tegen het wetsontwerp behandeld. Onpopulair Minister Beel erkende, dat het wetsontwerp onpopulair Is, maar er was niet aan te ontkomen. Het kan de woningnood niet oplossen, het beoogt alleen te komen tot een doel matiger verdeling der beschikbare woongelegenheid. Spreker is niet voornemens richtlijnen te geven ■voor gemeenten, waar zich speciale gevallen voordoen. De bevoegdhe den der P.B.V.O.'s lopen uiterlijk 1 Januari 1949 af. Tegenover woningruil stond De Engelse paardrijdster ziet men méér dan de Hollandse in het da meszadel ert de kleding is navenant. Prinses Elisabeth overhandigt hier een prijs aan zo'n dameszadel- rijdster voor haar prestaties op een amazonenconcours. Speelgoed De Prins Willem van Oranje was geladen uit Antwerpen hier binnen gevaren, uiterlijk een en al statig heid, maar m zrjn ruimen was het nog nooit zo'n gemoedelijke boel geweest, want de vracht bestond bijna geheel uit speelgoed, allemaal lieve, grappige en knusse dingen, voor kinderen in Zwitserland eu Canada. Voor de heel kleine Zwitserse en Canadese hummels waren er krat ten vol schattige witte pluche ko nijntjes. Liever goedje bestaat er niet voor kleuters, van die zachte witte pluche konijntjes.over de heie wereld zijn alle dreumesen er dol op. Toen Cornells daar aan boord van de Prins Willem van Oranje bezig was het dek op te klaren, kreeg hij zo'n krat met van die zachte witte pluche konijntjes in de gaten, en zo groot on volwassen als hij was, kon "hij er niet van af blijven. Hij móest er eens even aan komen en voelen hoe zacht ze wel waien, hg drukte er eens op of ze piepen konden en toen vielen er in eens oen paar uit het krat. Nu kon hij pr even op z'n gemak mee spelen en hij dacht er aan hoe blij z'n kinderen (vier had-ie er) wel zouden zijn met zo'n wit pluche konijntje en hjj ging ze hoe langer hoe aardiger vinden, gewoon om te stelen Dat deed-ie dan ook maar met een. en als hij het nu maar bij die paar beestjes gelaten had laten we niet kienteng wezen, laten we zeggen vier stuks, (voor ieder kind één), dan geloof ik nooit dat de rechter het hem zó kwalijk geno men zou hebben. Maar ja. die Cor nells maakte het wel wat al te bont, want niet minder dan dertig van die lieve witte beestjes nam hij mee, on niet voor alle kinderen van alle vrienden en bekenden, maar gewoon om ze voor geld van. de hand te doen. Tachtig gulden maakte hij er voor en zo werd het in plaats van een vaderlijk vrijpostigheidje een regelmatige havendiefstal en daar hebben ze hier weinig pardon, voor, daar wordt altjj'd nor voor gegeven, of het nu een ordinair stuk spek is of van die lieve witte pluche ko nijntjes. En de rechter liet er geen gras over groeien ook; Cornells kreeg> drie weken en hij moest gelijk mee met de parketwachter naar berie den, de cel in. DINSDAG 8 JULI. Er zijn niet alleen schadelijke, doch ook zeer nuttige insecten. De grote, glanzen de loopkevers, die in de tuinen worden aangetroffen, zijn zeer nut tig, omdat zij voortdurend jacht maken op rupsen, larvenpoppen enzD,e bekende lieveheersbeestjes voeden zich evenals hun larven met bladluizen en planienmijletu De libellen of glazenmakers, die tot de familie der waternymphen beho ren, achtervolgen op hun wilde vluchten vlinders en allerlei ande re insecten, Graafwespen, sluipwes pen en sluipvliegers maken Hele rupsen onschadelijkDe larven ifan de gaasvliegen voeden ziek met on telbare bladluizen; schorpioenvlie- gen doden een groot aantal vlin ders. Voor arize land- en tuinbouw zijn deze insecten dan ook van zeer groot nut, S. L> pROF. DR. IR. J. GOUDR1AAN toont in zijn in 1933 verschenen brochure ^Socialisme zonder dog ma's" aan, boe de normale sprei dingscurve der politieke overtuigin gen in haar tegendeel kan omslaan wanneer een volk tot uitersten ge neigd is. In Spanje bracht een volks telling in 1936 een overtuigde meer derheid ten gunste van het „Frente popular", een voiksfrontregering be staande uit communisten en linkse socialisten, hetgeen de rechtse kemp hanen tot een vernieuwde actie aan spoorde. Dan wordt de moord op de bij velen populaire rechtse gouverneur' Calvo Sotelo voor Franco het sein tot zijn ,,pronimciamienjo". Zelden is een burgerstrijd met zo veel fel- Jieid gevoerd. Dezer dagen Jas ik er nog eens een aantal strijdgedichten over; typische Spaanse poëzie waar in de droge hardheid en onverzette lijkheid U tegemoet slaan. Is bet een wonder dat in Spanje figuren op stonden als „La'Pasionaria", de een voudige vrouw Dolores Ybarru,, die de ziel is geworden van Spanje's slopende strijd tegen het fascisme. De leuze „No pasaran" (zij komen 37) hoor Craig Rice Vertaald door Ada Campers. Dmah en April keken elkaar aan en Dinah zei: „Dat zal dan met lang meer duren. April, ga 's vlug naar boven dat scheermes en zo halen. Dan zal ik.nog een paar pannekoeken bakken. „Luister 's Dinah", zei April. „We moeten die briefjes nog lezen, die we in het huis van Sanford gevonden hebben. Gisteravond na de party konden we ze niet lezen, omdat het te laat was. Misschien kunnen we het nu het beste doen Gunst, ben je niet nieuwsgierig?" Natuurlijk", zei Dinah, „maar dat moet wachten. Ver draaid nog toe, we moeten in een paar uur negen millioen dingen doen en dat zou het negen millioen en eerste zyn. Vooruit nou April, schiet, nou 's op". April boog diep. „Ja heer",' zei ze en liep vlug de trap op. zonder geluid te maken voor het geval dat Moeder al sliep! „Wat bedoel je met negen miiiioen dingen?" vroeg Archie! „Wat negen millioen dingen, heb je ze geteld?" „Ik zal negen millioen haren tegelijk uit je hoofd trekken, als je je gezicht niet houdt," zei Dinah. „Haal de afwasteil nou maar en doe hem vol met heet water". „Ja heer", spotte Archie. Hij liep naar de deur. „Hoe weet je, dat ik negen millioen haren op m'n hoofd heb?" „Tel ze zelf maar na", zei Dinah, „en vertel het me maar als het niet goed is". Ze pakte een stukje zeep en een schone handdoek! April kwam de trap af met het overhemd, de sok ken en het scheermes, juist toen Archie de teil vol had laten lopen, Dinah drappeerde de handdoek om Archie's hals, stopte het stukje zeep in zijn ene zak en het scheermes en de sokken in twee andere. Ze duwde het keurig opgevouwen overhemd onder zijn arm en gaf hem de teil in zijn handen. „Breng die aan Mr. Sandford in het speelhuisje". „Bah!" zei Archie,- net of hij kwaad was- „Ik moet ook al tijd alles doen". Hij pakte de teil stevig vast en ging naar buiten. Dinah bakte, nog wat spek en een stapel pannekoe ken. April warmde de koffie op en deed die in een thermos fles. Het zou te veel de aandacht trekken, als ze met een blad over het grasveld liepen en dus werden de schaal met pannekoeken, het spek, een flink stuk boter en het stroop kannetje in een oude, kartonnen doos gepakt. Een nies, vork, lepsl, kopje en een servet waren al in het speelhuisje. „Haal nog een pakje sigaretten uil Moeder's doos", beval Dinah. „Upin upordepu", zei April. ..Maar vroeg of laat zal ze zich toch afvragen, waar al die sigaretten blijven. Je wilt toch niet, dat ze denkt dat we aan tabak verslaafd zijn, hè?" „Ik zei: .Haal ze'," zei Dmah. Haar stem klonk nijdig en ze. voelde zich ook nijdig. „Ja heer", zei April gedwee en haalde de sigaretten. „En neem de krant meé", zei Dmah, terwijl ze de doos op- „En als Moeder 'm nou es wil inkijken, als ze wakker wordt?" „We kepen in de stad wel een andere", zei Dinah, „voor uit nou!" „Jawel, juffrouw Flut", zei April en frommelde de krant onder haar arm. „Heb je wel eens gehoord van die juffrouw, die écht Fl. heette?" „Heb je wel eens gelezen van. de grote zuster, die een klein zusje had, dat te veel praatjes had?" zei Dinah. „Nee? Nou. als je kans krijgt om het levend te lezen, dan heb je geluk". Ze liep voorzichtig het pad af en zei: „Het valt niet mee om die doos in evenwicht te houden". „Mijn zuster", mompelde April, alsof ze in zichzelf praatte, „het toonbeeld van onevenwichtigheid". Ze vonden Wallie Sanford geschoren en gewassen, met zijn schone overhemd aan. Hij zat op de rand van. de bank zijn schoenen vast te maken. Hij had ook de schone sokken aan. Toen ze het,speelhuisje binnenkwamen, glimlachte hij flauwtjes tegen hen. Zijn gezicht was heel bleek, maar hij leek in niets meer op de verschrikte, uitgeputte en bijnh hysterische man, die zich in de struiken verborgen had ge houden en van gegapte flesjes melk geleefd had. „Trek in ontbijt, vrind?" vroeg Dinah, terwijl ze de doos neerzette en de inhoud eruit begon te halen. „Compleet met koffie", voegde April er aan toe en zette de thermosfles neer. „De bediening in dit hotel is prima. Kijk 's, de kellner brengt II zelfs het ochtendblad en sigaretten". „Als U net zo hongerig bent, als U eruit ziet", zei Dinah, „dan zullen we ons wel omdraaien als U eet". „Ik heb zó'n honger", zei Wallie Sanford, terwijl hij de bovenste pannekoek met boter besmeerde, „dat ik het niet eens erg vind als jullie kijken terwijl ik eet". „Toen"hij aan de laatste pannekoek kwam, greep April de thermosfles en zei: „Zullen we U met koffie volgieten?" „Giet me vol met koffie en begraaf me onder de rozen", zei Wallie Sanford en begon wild te lachen. „Als U daar niet direct mee ophoudt, 2uilen we U met plezier begraven", zei Dinah scherp. Wallace Sanford begroef zijn gezicht in zijn handen. „Ik ga naar de politie. Ze zoeken me. Ik ga mezelf aangeven. Ik Kan dit niet langer uithouden". „Waar hebt U nu precies klachten over", vroeg April, „over het eten of over de bediening?" „Over.hij keek op „over het wachten. Het ver stoppertje spelen. Als een misdadiger. Gesteld, dat ze me in de gevangenis stoppen. Ze kunnen mc daar niet houden, om dat ik onschuldig ben. Ze zullen er achter komen, dat ik on schuldig ben. Ze zullen er achter komen wie haar werke lijk heeft vermoord en dan zullen ze mc laten gaan". „En dan kunt U schadevergoeding eisen voor onrechtmati ge vrijheidsberoving", zei April. „Geen kwaad idee". Ze hield op en zei peinzend tegen Dinah: „Weet je, ik geloof, dat het nog zo gek niet is. waf hïj daar zegt Misschien was het ma^r het beste, als bij zichzelf aangaf'. „Hè?" zei Dinah. „Na ai die moeite, die we hebben gehad om hem hier te verbergen?" „Waarom laat hij zijn baard-niet staart en gaat hij niet naar „Zuid-Amerika?" zei Archie. „Stil", zei April, ik denk". Ze fronste haar voorhoofd. „Moet je horen. Stél. dat hij zichzelf aangeeft De politie denkt, dat hij de moord gepleegd heeft. Als zë hem eenmaal hebben, dan zijn ze tevreden. En dan kunnen, wij onge stoord verder gaan om de echte moordenaar te zoeken. Zonder dat iemand zich ermee bemoeit". Dinah zei langzaam: „Ja, maar stel nou 's dat we de echte moordenaar niet vinden. Wat gebeurt er .dan met hèm?" (Wordt vervolgd). er niet door)" heeft gedurende "de drie jaren lange burgerkrijg een bij zondere-betekenis bij.de republikei-, nen gehad. Toen het Franco tenslotte met be hulp van Duitse en Italiaanse strijd krachten gelukte een wig in het re publikeinse front te drijven en de' Middellandse Téekust Te bereiken, was de tegenstand der republikeinen zonder zin geworden en duizenden verkozen vrijwillig de ballingschap in Frankrijk en elders. Onder hen bevonden zich ook velen honderden» meest lagere geestelijken. Dit laatste moge een bewijs zijn dat de kerk zeker niet onverdeeld op Franco's hand was. Nu de oorlog voorbij is vrageri velen zich in Nederland af of Spanje eigenlijk wel een fascistisch bewind heeft. Het is niet moeilijk een aantal factoren op te sommen waaruit dit fascisme blijkt. Ik za! er hier enige laten volgen, zij kunnen naar belie ven met andere worden aangevuld. Ie. De wettig gekozen republikein'* se regering is door middel van een pronunciamiento en met steun van* de fascistische As-mogendheden op zij gezet. 2e. Het Spaanse regime vertoont alle uiterlijke ientekenen van het fascisme, zoals: de Romeinse groet,, het dragen van zwarte hemden en: partij-insignes, de hiërarchie van de Phalange, enz. 3e. Franco heeft in oorlogstijd openlijk met dé As-mogendheden ge collaboreerd, o.m. door deeinarme aan de strijd aan hel Oostfront door een tienduizenden mannen omvatten de Blauwe Divisie, in het midden ge>- laten of deze divisie uit vrijwilligers dan wel uit dienstplichtigen was samengesteld. 4e. Alle fundamentele democrati sche reenten, zoals de vrijheid van vergaderingen, van vereniging" en van drukpers, alsmede de vrije ver kiezingen zijn afgeschaft. Vrijheid van geloof bestaat er evenmin. 5e. Politieke tegenstanders wor den vervolgd, in (oncenPatiekampen opgesloten, gemarteld en ter door gebracht, precies zoals dat in Duitsland, Italië en Japan gebeurde. 6e. De Spaanse regering heeft asylrecht verleend aan duizenden in ternationale fascisten (in hoofdzaak Duitsers), die van Spanje uit onder grondse activiteit elders in Europa organiseren, niet het doel, zo de fac toren daartoe gunstig zijn, te zijner tijd een nieuwe greep.naar dc macht tc doen. 7e. Door miadel van pers. radio en kunst worden de overweldigde factistische landen openlijk verheer lijkt, verdedigd £n, in de jongste tijd vooral, beklaagd. (Slot volgt). P. v. Z,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3