ZES OPERATIES OP JAVA HET ROTTERDAMSCH PAROL Wie gaan er mee naar Engeland? Nederlandse troepen maken snelle vorderingen Belemmering van 't vervoer naar Indonesië Te laat? i C Vrij. onverveerd VERLIEZEN: 40 doden en gewonden PAROLOSCOOP Al vele plaatsen bezet In Amsterdam van 11-12 uur sitdown-staking i-l Weerbericht Plaats voor abonnê's in Butlin-vacantiedorp 6-14 September Protestmeeting in Rotterdam Familiedrama eist vier levens Jubileum-Jaarbeurs Nota aan de UNO Wie volgt Palar op? Opnieuw onlusten in Palestina Missie van Sjahrir Dubbele moordaanslag in Edam Nieuwbouw aan de Stadhoudersweg i (led. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam tel. 69300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,losse nummer» 0,09 JDE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Pi Directeur» B. de Vries PL Hoofdredacteur» Th. Ramaker Woensdag 23 Juli 1947 Zevende Jaargang, No. 169 Volgens berichten van de Republikeinse radio hebben de Nederlanders een grootscheepse ajnphibie-operatie ondernomen legen Oost-Java. Probolinggo, Setobondo en Banjoewangi zou den zijn genomen. Eveneens volgens Radio Djogja rukken de Nederlanders snel op van Bandoeng uit. Zij zijn hier reeds halverwege Cheribon gevorderd. Het hele. gebied van Soekabocmi tot Changus (West-Java) is reeds bezet. In midden-Java verwachten de Republikeinen een aanval van Semarang uit op Dogjakarta. Van operatics op Sumatra zijn geen berichten binnengekomen. Republikeinen verwachten echter een Nederlandse uitval van Palembang uit naar de olievelden van Shell en Standard. Nederlandse berichten over de operaties zijn zeer schaars. A. P. meldt'nader dat de spoor brug bij Krawang, op de weg Ba taviaCheribon, onbeschadigd in Nederlandse handen is gekomen. Verder hebben Nederlandse vlieg tuigen twee aanvallen uitgevoerd op Garoet. Tn Soekabocni hebben de Republikeinenvoordat zij de stad ontruimden nog steeds volgens Ass. Press het post kantoor opgeblazen en Chinese wijken in brand gestoken. Wanneer men de Nederlandse en Republikeinse communique's en nieuwsbulletins, vergelijkt, zo bericht A.P., dan komt tot uiting, dat ten minste zes operaties aan de gang zijn in een actie, die door waarnemers ge ïnterpreteerd wordt als een poging om de Republiek te splitsen in ver schillende geïsoleerde delen. Wanneer men het front van het "Westen naar het Oosten in ogen schouw neemt, blijkt, dat een strijd kracht, die ten Zuiden van Buiten zorg oprust het gebied van Soeka bocmi heeft bezet, waardoor de Wes telijke punt van Java geïsoleerd is. Een tweede strijdmacht, die ten Noorden van Bandoeng tracht door te stoten naar Cheribon is volgens Dc vele,, stemmen DE EEN noemt het\,politie-op- treden in de Oost oorlog en gebruikt daarmede een woord dat gevaarlijk is door zjjn klank en z'n vele bijsmaken; de ander ziet in het politie-optreden gind» „een kracht bgzetten aan de oprecht- goede bedoelingen van het tijdelijk opgeborgen Linggadjati"; Daar tussenin treft men nog ettelijke va riaties en nuanceringen aan, waar bij de één 'n gewoon legercommu niqué leest als «en Wehrmacht-be- richt en de ander zich niet wenst te laten meeslepen door welke roes ook. Het is dus zaak zo sober mogelijk en verstaanbaar te blijven èn in woord èn in geschrift, ook voor ons, om iedereen te helpen het kaf van het koren te scheiden. Des te waar diger zal men zijn standpunt t.o.v. de jongste wending in de Oost kun nen innemen, verdedigen, handha ven of wijzigen. Want de stemmen, die zich verheffen over ons en over Indië zijn ineens zeer talrijk enjuid; zg vertegenwoordigen velerlei be langen en idealen men houde ze goed uit elkaar. Ten eerste het berichtje, dat Sjahrir zich in Voor-Indië bevindt. Dat doet Mohammed Hatta ook, de communistische vice-president onder Soekarno. In Indonesië waren Sjahrir en Hatta tegenstanders; nu zijn zij misschien samenwerkers. Stout is de veronderstelling mis schien wel, maar niet onlogisch, dat Hatta zeifs van New Delhi door vliegt naar Moskou; de gunstigste consequentie daaraan verbonden, is, dat Moskou hem naar de UNO ver wijst, of voor hem een briefje naar de Veiligheidsraad stuurt: ieder overleg blijft natuurlijk wenselijker dan welk politie-optreden ook. Dan: Amerika en Honden hebben afegweten van het wijken der „to ga's" voor de „wapenen" te Bata via, en zij hebben niet geadviseerd het niet te doen; de Amerikaanse en Engelse organen schrijven, nu echter een tikje overdreven-ont hutst over de gebeurtenissen in In dië, en de Fransen vinden zelfs ver oordelende woorden. De Frarisen zijn blijkbaar reeds vergeten, dat er in Viet Nam dingen gepasseerd zijn tussen hen en de Vietnamezen, die hen moeten weerhouden ooit critiek te oefenen op de gevolgen van het Nederlandse ingrijpen; en zij kun nen weten, dat onze regering de in tegriteit van Linggadjati hoog wenst te houden. Liever heden dan morgen herstelle zich Linggadjati in z'n. vredeïievendste vorm! Uit de berichten komen ook de luidruchtige stemmen van karabijn, gewear, mortier, kanon en bom. Zo luid kunnen zij niet klinken, of al tijd zal de stem van het zuivere ge weten doordringender en belangrij ker zijn. Zo spoedig mogelijk vrede en overleg, zegt dat geweten. deze berichten reeds halverwege zijn doel. Hierdoor .zou een ander ge deelte van Noord-Java zijn afgesne den, daar de Nederlanders de weg BataviaBandoeng in handen heb ben. Van het front te Semarang valt minder te melden, maar de Indone siërs geloven, dat Nederlandse deta chementen vandaar in de richting Djocjakarta, 88 kilometer Zuidelijker gelegen, oprukken. Volgens de Indonesiërs pogen de Nederlanders zich aan het front te Bandoeng een weg te banen in Zuide lijke richting. Zij geloven, dat het doel hier is de stad Malang. die 120 kilometer van Soerabaja af ligt. De mogelijkheid bestaat, dat de druk aan het front te Soerabaja minder zal worden of dat doorgesto ten zal kunnen worden naar Loe- madjang, dat even voorbij het smal ste gedeelte van Oost-Java ligt Deze conclusie wordt getrokken uit de Nederlandse berichten over amphi- bielandingen op Noord-Java en de bezetting van Probolinggo. Door de landing bij Banjoewangi zou Republikeinse infiltratie van Bali onmogelijk worden. Verder zou den de Nederlanders daar de hand kunnen leggen op belangrijke voor raden rijst en suiker. De rlist is daar heen gebracht om naar India verzon den te worden op grond van een overeenkomst met de Republiek. Mariniers landen Maandag hebben landings strijdkrachten van de Koninklij ke Marine, begeleid door oorlogs schepen, te Banjoewangi op de Oostkust van Java en te Pasir Poetoeh op de Noordkust van Java, troepen aan land gezet. Er was zeer weinig tegenstand, waaraan spoedig nadat de Repu blikeinse stelling beschoten was. een einde kwam. De daarop vol gende ontscheping verliep zonder incidenten. De landingstroepen bestonden voor het grootste gedeelte uit mariniers, zo meldt A.P. Door de landingen hebben de zwaar gewapende mariniers Noord- Oost-Java vast in hun greep, waar door de weg gebaand is voor een samenkomen met de achterhoede van de Nederlandse troepen, die van Soerabaja uit naar Malang oprukken. Deze troepen hebben te kampen met hevige Republikeinse wederstand. De Nederlanders hebben tot dus ver officieel medegedeeld, dat zij ge bruik maken van kustbattcrijen, oor logsscheper., moderne gevechtsvlieg tuigen en landingstroepen. Volgens Republikeinse berich ten hebben de Nederlanders het station van Cheribon en het vliegveld van Poerwokerto ge bombardeerd. De felste tegenstand schijnen de Republikeinen te bieden ten Zuiden van Buitenzorg en ten Zuiden van Soerabaja, Volgens Radio-Djogja heb ben Republikeinse troepen in de westelijke sector van Semarang een tegenaanval ingezet en hierbij enige vorderingen ge maakt. Oenraran, een kleine stad ten Zuiden van Semarang, is door Nederlandse troepen aangevallen. In de nabijheid van Malang is een Nederlands vliegtuig neergeschoten, aldus Radio-Djogja. Van Nedelandse zijde werd mede gedeeld, dat de Indonesische bevol king de Nederlandse troepen rustig ontvangt. Leden van de Pasoendanbeweging verszeilen de troepen die in de Soenda-eilanden opereren met groen-witte vlaggen. Naar bericht wordt passen de Indonesiërs slechts op enkele plaat sen de tactiek van de verschroeide aarde toe. De Nederlandse verliezen op de eerste dag werden opgegeven als 105 doden en gewonden. Drie a vier dagen? Een hooggeplaatste Neder lander heeft te Batavia ver klaard, dat de Nederlandse troepen misschien niet verplicht zouden zijn Djogjakarta te be zetten. Hij voegde hieraan toe, dat als misschien binnen 3 of 4 dat- gen de onmiddellijke doelen be reikt zijn, de Nederlanders de operaties zouden kunnen be ëindigen, vooropgesteld, dat hun „politieel optreden van plaatselijke aard" voltooid zou zijn. Te Batavia zijn heden de twee republikeinse bladen „Soember" en „Berita Indonesia" weer versche den, voorlopig in klem.fqrmaat. De hervatting van de uitgave van ..Merdeka", „Ra*jat" en „Soeara Oemoen" is nog niet mogelijk, om dat de drukpersen niet meer ter beschikking worden gesteld. De regering van India heeft een dringend verzoek gericht aan de re geringen van Groot-Brittannië en de Verenigde Staten van Amerika om te trachten de gevechten in In donesië onmiddellijk te doen eindi gen, aldus eèn officiële mededeling van radio-New Delhi. taboe lian Midoé y|i.v jomb sna v. w. Brio .Ir Demarcatie gebiec Spoorwegen O Oliebronnen ingjeenlnjmplT?' Republiek Indische Oceaan Ica'itÖ Legerbericht van heden: EVC kondigt aan: Weinig verwarring bij bevolking. BATAVIA. Aneta. Het leger- bericht, hedenmiddag uitgegeven, vermeldt als verliezen aan Neder landse zijde sedert" het begin van de actie: 17 doden, 23 gewonden en drie vermisten. Op Sumatra zijn de bij Palembang gestationneerde Nederlandse troe pen van Palembang uit meer dan honderd kilometer westwaarts door gedrongen.' Onder meer is Praboe- moeli bezet. In 'West Java bereikten de Ne derlandse troèpen Tamboert Kra wang en Tjilamaja. Hier zijn dus rond 80 kilometer afgelegd, gere kend van Batavia uit. Van Bandoeng uit zijn in Noor delijke richting en noord-oostelijke richting Tandjonsarie en Segalahe- rang bezet en gepasseerd. De spoor lijn Buitenzorg-Tjïandjoer is geheel onder Nederlandse controle bracht. In het gebied rond Semarang werden in de laatste dagen achter eenvolgens Oengaran, Toentang met het waterkrachtwerk, Ambarawa en Salatiga bezet. Van Soerabaja uit zijn westwaarts Patjet, Traws, Tretes, Pandakan en Bangil bereikt. Na de uitvoering van de gisteren gemelde landingen bij Banjoewangi zijn de voornaamste plaatsen be oosten de lijn Probolinggo-Loemad- jang n.l, Probolinggo, Loemadjang, Pasirian, Besoeki, Sitoebondo, Bon- dowso, Dj ember en Banjoewangi bezet, In het gebied rond Medan werden Bandjai en Arnhemia bezet. De.ge hele laagvlakte 'rond Fadang'is'ge durende de laatste twee dagen be zet. Omtrent de acties in het algemeen kan worden aangetekend, dat slechts sporadisch weerstand van enige betekenis wordt ondervonden, waardoor de acties vlot verlopen. Er is weinig blijk van verwarring onder de bevolking: aangenomen kan worden, dat het uitstrooien van pamfletten velen heeft gerustge steld. Alle vervoer naar Indonesië, van Nederlandse dan wel van hultenlandse havens uit, voor zover dit direct of indirect het militair geweld tegen het volk van Indonesië bevordert, zal met alle ten dienste staande wettige middelen worden tegen gegaan. saties door stakingen in 't transport bedrijf te water, te land en per rail, het militaire vervoer te belemmeren. De heer Brandenburg, die later op dc avond als afgezant van de Am sterdamse meeting in de Rivièrahal verscheen, deed mededeling van het aldaar genomen besluit, dat de in de E.V.C. georganiseerde transportarbei ders bij wijze van eerste protest Woensaag in Amsterdam en de Zaanstreek van 11 tot 12 uur het werk zouden neerleggen. Namens de vergadering werd een protesttelegram aan minister-presi dent Beel gezonden. i* AANHOUDEND WARM WEER Wee rsve r wachting, geldig tot Donder- dagavond. Warm zomerweer 0 met geleidelijk wat meer locale on weersbuien. Aan de kust tijdelijk zeewind, overigens weinig wind. 24 Juli: Zon op 5 28 uur, onder 2124 uur (eerste kwartier). Waterstanden Rotterdam: le tij 8.23 uur. Ze t|j 21.27 uur. Waarnemingen te R'dam hedenmor gen 8.40 uur. Luchtdruk 764.6: wind 2; temp. 23.5; max. temp. 31.1 (gistermiddag 440); min. temp. 20.0 (hedenmorgen 5.30). Licht bewolkt. TEDEREEN heeft al gehoord, of gelezen, de naam die als een toverwoord 1 over de wereld gaat, die van Butlin, de Engelsman die na de oorlog een. ideaal heeft geschapen voor vele vacantlegangers. Volgend jaar wellicht zal men kennis kunnen maken met een Butlin-vacantiedorp te Zandvoort, doch dit duurde ons te lang. Wij hebben ons thans reeds in verbinding gesteld met dc organisatoren der vijf Engelse kampen en hen de vraag voorgelegd, of bet mogelijk zou zijn een aantal abonnê's van ons blad, reeds dit seizoen, gedurende een, week te herbergen. Het antwoord op deze vraag is bevestigend geworden, Onder auspiciën van Het Rottcrdamsch Parool zullen in de week van 6 tot 14 September een aantal abonnê's in Engeland kunnen vertoeven en wel in het Butlin-kamp Filey Baj'. Ze kunnen de reis en bet verblijf in Neder lands geld betalen èn zij genieten een aanmerkelijke korting op de kosten aan dit verblijf verbonden. men in comfortabele huisjes met z'n drieën op voortreffelijke bedden. Uiteraard heeft een dergelijk mas sakamp ook' bezwaren, althans voor DIT IS DE BILJARTZAAL in een der Builin-vacantiedorpen. .(Engelse biljarts natuurlijk). Even royaal is men er met tennisbanen, sportvel den, zwem gelegenheden, schouw burg en bioscoop, etc. etcAlles gratis voor de gasten te gebruiken! Het verblijft in de Butlin-vacan- tiedorpen is niet duur. Helaas zijn de reiskosten dat wel. De Rotterdamse deelnemers aan de tocht t zullen er op moeten rekenen, dat zij tenminste f 160.per persoon moeten spende ren. Kinderen onder de 10 jaar ge nieten 40 procent korting. Men kan de -beschikking krijgen ovet" drie En gelse ponden, die tegen de normale koers ook in Hollands geld worden betrokken en waarmede men enkele extra uitgaven kan doen. Extra geld is echter niet beslist nodig. Butlin zorgt namelijk voor al les. Behalve behoorlijke maaltijden, wat-wij plegen te noemen „ons natje en ons- droogje", biedt het Butlin- kamp alles voor niets. Men vindt er sportvelden, voetbal- en tennisvel den, golfbanen, biljartzalen. Er zijn schouwburg- en bioscoopvoorstellin gen. Er is een groot zwembad. Men kan er dansen, heeft toegang tot de restaurants en de bars. Alles gratis! De terreinen zijn uitgestrekt en men vertoeft aan de zee. Enige duizen den employé's staan ter beschikking die de minste wens in vervulling doen gaan. Voorts woont en slaapt EENMAAL MAAR vraagt men U geld. Dat is bij aankomst aan de loketten van de- grote ont- vangst raai. ri/s het vaste bedrag betaald is, kan men een hele vacantie onbezorgd genie/en van alles wat het kamp aan vermaak, ontspanning, sport e.d. biedt. degenen die van eenzaamheid hou den. Men kan het rustig aandoen in een Butlinkamp', doch onze ervaring heeft geleerd, dat men onwillekeurig mee gaat doen aan de vele attracties die daar worden opgediend. Overi gens is ook een dergelijke activiteit Ontspannend en temeer aangenaam voor de duizenden die „hun Engels eens willen ophalen". De belangstel ling van Engelse zijde voor dozo kampen is namelijk overweldigend en men kan er staat op maken, dat men een minderheid zal vormen ten opzichte van de Engelse deelnemers. Wij twijfelen er haast niet aan of zeer velen, zullen deze unieke gele genheid aangrijpen om een. zeer bijzon dere vacantie in het buitenland te kun nen doorbrengen. Het is echter zaak, dat men spoedig een be slissing neemt, want het aantal beschik bare plaatsen'is. niet groot. U doet er dus goed aan, wilt U be slist van de partij zijn, heden, morgen, althans zo spoedig mogelijk, te' melden dat-u meedoet. Dit kan gebeuren aan onze kantoren aan de Schiedamse singel 42. Alle informaties kun nen daar tevens wor den gegeven, -Schrif telijke aanmeldingen kunnen geschieden aan hetzelfde adres. Op de kaart of de enveloppe schrijven: Butlin-vacaatieoord. Dit besluit van de hoofdbesturen van de Algemene Ned. Bond van Zeevarenden en de landelijke be drijfsgroep transport der E.V.C., welcte gisteravond in de massaver gadering der C.P.N. te Amsterdam groot enthousiasme. Naar schatting 30.000 Amsterdammers woonden deze meeting bij. Woensdagmorgen tussen 11 en 12 uur zal in alle Amsterdamse bedrijven, waar de-bedrijfsraden dit zullen toestaan, een sit down-staking worden gehouden, deelde Paul de Groot in deze vergadering mede. Verscheidene sprekers voerden het woord. De heer Henk Gortzak zei o.m. „Zij, die de vrijheid geproefd heb ben zijn eerder bereid staande te sterven dan knielend te leven". Me'j, A. Averink uit Haarlem: „Wij willen geen graven op het veld van eer, maar wij willen onze sol daten levend terug". De heer H. Dane: „Geen schepen meer om ammunitie en troepen naar Indonesië te brengen, wel om de Nederlandse jongens naar Neder land terug te brengen". De heer Paul de Groot; „De oor log is gekomen als een dief in de nacht. Eerx reactiormaire Neder landse jegeripg meent door-kracht dadig optreden Indonesië .te krijgèn, maar het resultaat zal zijn dat Indonesië voor ons voor altijd ver loren* zal zijn". Meeting in Rotterdam Ook in Rotterdam heeft de C.P.N. Dinsdagavond een protestmeeting belegd. In een flink bezette Rivièra hal voerden om. het Tweede Ka merlid J. Hoogcarspel, de Indonesiër Zamoekil en de heer J. Bork uit Amsterdam het woord. Hun her haaldelijk door applaus onderbroken redevoeringen gaven het communis tisch standpunt weer: eis tot aftre den van de regering-Beel, stopzetten van het geweld in Indonesië, dat zij als een koloniale oorlog bestempelen en terugtrekking van de Nederland se troepen. Zowel de heer Hoogcar spel als de heer Bork deden scherpe aanvallen op de Partij van de Arbeid, haar verwijtend, dat zij, door zich in het onvermijdelijke te schikken, de regering-Beél in het zadel houdt. Aan het slot van de bijeenkomst werd bekend gemaakt, dat het Indo nesische verbond van vakverenigin gen. de „Sobsi", een beroep had ge daan op de Nederlandse vakorgani- Moeder doodde drie kinderen en zichzelf De omwonendeu van de Goudreinetstraat in Den Haag zijn zeer onder de indruk van een familiedrama, dat zich heeft afgespeeld. De 42-jarige mevrouw A. K.« uit de Goud reinetstraat, heeft zich van het leven beroofd, na haar drie kinderen ie hebben ge dood. Om half twee Maandagmiddag ontdekten buren, dat aan de ach- terzijde van het benedenhuis rook wolken naar buiten kwamen. Zij belden en "klopten, jmaar kregen geen antwoord. De politie werd gewaarschuwd, die zich toegang tot de woning verschafte en tot baar ontsteltenis mevr. lv. en haar drie kinderen van resp. drie, zeven en tien jaar levenloos vond. Het vermoeden bestaat, dat zij zijn gestorven van een te grote dosis slaaptabletten of iets derge lijks. De aanleiding tot deze daad moet worden gezocht in gezins- 1 moeilijkheden; het echtpaar K. leefde de laatste tijd in on.min en uiteindelijk besloten de heer en mevr, IC te scheiden. De vrouw heeft zich dit klaarblijkelijk zeer aangetrokken, zoals blijkt'uit een afscheidsbrief, die zij heeft ge schreven. Klaarblijkelijk heeft zij nog een poging gedaan brand te stichten, want de politie vond een smeulende matrac die aan een hoek was aangestoken. Van 6 tfm 15 April 1948 De data voor de Voorjaarsbeurs in 1948 zijn thans, vastgesteld. Zij za! worden gehouden 'van 6 tot en met 15 April 1948. Daar de'ze Jaar beurs de vijftigste zal zgn, zal zij het karakter van een Jubileum- Jaarbeurs dragen. De permanente Nederlandse ver tegenwoordiger bij de Uno. ihr. J. W. M. Snouck Hurgronje, beeft de waarnemend secretaris-generaal der Uno, de heer A. Pelt. een mede deling van onze minister van Bui tenlandse Zaken overhandigd over de situatie in Indonesië, waarin de oorzaken van het huidige gewapen de conflict worden uiteengezet Nu het tweede-kamerlid L. N. Palar heeft bedankt als lid der Ka mer komt op de Lijst als zijn opvol- ger. voor de heer N. Stufkens te de Bilt. Deze is thans lid der Eerste Kamer, Indien hij zijn benoeming aanneemt, komt als zijn opvolger in de Eerste Kamer in aanmerking mr. G. J. van Heuven Goedhart te Bussum, Zou hij zijn benoeming niet aannemen, dan Volgen op de lijst voor de Tweede Kamer achtereen volgens de heren R. van der Brug te Gouda. G. J. N. M. Ruygors te Rijs wijk (Z.-H.) die beiden echter reeds in de Kamer zitting hebben geno men en de heer J. Buijs te Zaandam. Toestand verscherpt na „Exodus"-conflict Naar het Franse persbureau AFP meldt, heeft de bevestiging van het bericht, dat de illegale joodse immi granten van de „Exodus 1947" naar Frankrijk zijn teruggezonden, ip Pa lestina een zeer ernstige toestand ge schapen. In Jeruzalem is gistermiddag op nieuw een aanval uitgevoerd tegen de Britse militairen, waarbij een lid van de R.A.F, werd gewond. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat de overtocht van Frankrijk naar Columbia van 4.500 Joden, die thans op drie Britse sche pen worden overgebracht, voor de terugreis van Palestina naar -Frank rijk. een aangelegenheid is. welke door Frankrijk en Columbia zal moeten worden geregeld. De woordvoerder zeide voorts, dat het niet bepaald juist zou zijn om te beweren, dat de Britten ..voorgoed" zouden terugkeren tot hun gewoonte om alle illegale immigranten naar de plaats vanwaar zij vertrokken waren terug te sturen. Hij voegde er evenwel aan toe, dat het overbren gen van illegale immigranten naar Cyprus geen probaat middel geble ken was. Beroep op allen Het Parijse hoofdkwartier van de Joodse verdedigingsorganisatie Ha- ganah heeft Dinsdagavond een be roep gedaan op „alle vrije volken" om de 4500 immigranten van de „Exodus 1947" te helpen. „Wij zweren bij de heilige grond van Palestina, dat wij nooit in Frankrijk van boord zullen gaan", aldus de door de Haganah gepubli ceerde verklaring, die door vertegen woordigers der immigranten zou zijn opgesteld.' Sjahrir, die door een persoonlijke vriend van Pandit Nehroe naar Singapore was gevlogen, heeft daar in een persconferentie zijn taak als volgt omschreven; Het buitenland voorlichten over de houding: van de Republikeinse regering, in het buitenland reacties oproepen tegen de Nederlandse aanval en de Republikeinse rege ring adviseren, over hetgeen ge daan moet worden. Sjahrir deelde mede, dat vele ge demobiliseerde Australische en Voor-Indische vliegers hun dien sten aan de Indonesische Republiek hadden aangeboden, maar wij moe ten, eerst vliegtuigen zien te krij gen, voegde Sjahrir er aan toe. Hg zeide, dat de Republiek geen lucht macht bezat, slechts een paar tanks en weinig artillerie en transport middelen. Buitenlandse wapens zouden uiteraard welkom zjjn. DE gebeurtenissen in Indonesië vormen waarlijk niet alleen in ons land het gesprek van de dag. In Amerika, in Engeland, Frank rijk, ja zelfs in Duitsland, wordt via de pers critiek geoefend op het ingrgpen der Nederlandse regering. Meestal blijkt men teleurgesteld te zijn en verwacht te hebben, dat er m elk geval een andere oplossing aan die van het wapengeweld ge vonden zou kunnen zijn. Men kan niet begrijpen, dat Nederland, pas ontkomen aan een langdurige en.,, vreselijke agressie, thans zelf naar de wapenen gegrepen heeft. Uiteraard hebben de buitenlandse bladen nog minder kennis kunnen nemen van de ontwikkeling daar ginds dan wg, die nog enigszins m de buurt van het kruitvat hebben gezeten en die nu het onzalig be drijf van oorlogsvoering ter hand moeten nemen met een jeugd, wier aandacht zo nodig op studie en ont wikkeling (voorwaarden voor wel vaart) gericht moest zgn in plaats van op vernietiging en vijandschap. De eerste legerberichten zijn al weer gemaakt en anderzijds dreigen binnenlandse moeilijkheden, die dan ook met de wapens in de vuist be streden zouden moeten worden. Ge lukkig hebben de uiterst linkse groeperingen, wier pubiicaties reeds een vorm van burgeroorlog in zich schenen te bergen, blijkens een uit lating van de woordvoerders der communisten van gisteravond, in gezien, dat het uiterste moet wor den voorkomen en is de E.V.C. op geroepen tot een demonstratieve sit- üownstaking van een uur. Speciaal de zeelieden en de transportarbei ders werden daartoe opgeroepen, waaraan Paul de Groot in een Am sterdamse meeting toevoegde, dat als Hollands glorie het voorbeeld wilde geven, de overige groeperin gen niet achter zouden willen bljj- ven". Uit de overige opmerkingen bleek, dat deze oproep niet gericht werd tot de werkers in de vitale bedrijven. Uiteraard kan een regering zich niet aan bedreigingen, van welke zijde dan ook, storen wanneer het gaat om een rechtmatige doorvoe ring van het beleid. Ook beseffen wij de moeilijkheden verbonden aan intermediair van buiten af, in ver band met onze souvereiniteit. En toch, diep in ons hart, koesteren wij en velen met ons nog steeds een glimpje van hoop, dat het wonder zich zal voltrekken en dat een schikking ontstaat waar door het leger terzrjde kan worden gesteld. De Volkenbond heeft geen groot se herinneringen achtergelaten. Thans zetelt in New York een we reldorganisatie, de United Nations, meer dan 50 landen vertegenwoor digend en met een secretariaat, dat alléén al een personeel heeft van 3000 personen, onder wie veie Ne derlanders. Wij zijn er van over tuigd, dat zowel onze regering, als ook de landvoogd dr. Van Mook, (die nog steeds de lijnen in handen houdt, in plaats van onze zuiver militaire vertegenwoordiger) een open oog hebben voor en bereid zijn tot schikking, óók al is het geduld op een zware proef gesteld. Er moeten verhoudingen worden geschapen, die eeuwen op zich heb ben laten wachten en wg zijn daar bij wellicht te ongeduldig. De kan sen op die samenwerking worden kleiner, naarmate de oorlog vordert en de voldongen vijandschap voet aan de grond krijgt. Misschien is het nog niet te laat, maar dan moet er ook niet lang meer worden ge wacht. Meisje gedood, vrouw zivaar gewond Gistermorgen is op de boerderij van H. Dijkstra te Edam een dub bele moordaanslag gepleegd. Teriviji de boer naar de markt in Purmerend was heeft zijn 51- jargei knecht J. Visser het twee» jarig dochtertje van zijn patroon met een mes van het leven be roofd. Daarop ging de dader naar de vrouw, die hij met een ijzeren staaf een slag op het hoofd gaf en daarna ook met een mes wilde bewerken. De vrouw kon zich. ech ter verweren en wist het mes machtig te worden, waarna zij naar de buren rende. Twee uur later werd de dader gearresteerd, die zich verscholen had in h6triet langs de kust van het I.lsselmeer. De vrouw moest met een hersen schudding in het ziekenhuis wor den opgenomen. Er bestaan plannen om het open terrein aan de Stadhoudersweg in Blgdorp ter hoogte van het Sport fondsen bad te bebouwen. De plannen zijn reeds geheel gereed en thans ter goedkeuring aan „Den Haag" voorgelegd. Op de hoek van Schieweg en Stadhoudersweg zal de Rotterdamse Bank een bijkantoor vestigen, terwijl aan het gedeelte Stadhoudersweg een woningblok zou verrijzen van ongeveer hetzelfde type als de sinds korte tijd gereed gekomen honderd woningen aan deze weg. Mr. G. H. Slotemaker de Bruine, oud-direct, van de Dr. Wiardi Beek- manstichtmg (wetenschappelijk bu reau van de Partij v. d. Arbeid) heeft bedankt als lid van de P.v.dA, Gisteravond is het 3000 ste schip van dit jaar de Rotterdamse haven binnengelopen, n.l. het Amerikaanse S.S. „Keystone State", metende 7210 b.r.t. en. komende van Houston met een lading stukgoed. Het schip heeft ligplaats genomen in de Maas haven. Het vorig jaar liep het 3000 ste schip eerst op 15 September, dus bijna twee maanden later bin nen. ft

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1