SWM C STADSNIEUWS Particulieren mogen zelf gaan bouwen Emaille, wat het is en hoe het wordt gemaakt £b> \ydloVmv AGENDA f Vlaardingen Mits voldaan wordt aan normen van volkshuisvesting Betere regeling voor ambtenaren ROTTERDAM Pas op dié oplichter! Herkomst uit 't land van 1001 nacht Ur-.nwi<qk Mosterdgas gevonden? Kinderen, kregen blaren aan ledematen SCHEEPVAART 32HI1ÏS0DB SCHIEDAM Administratieve kracht MELKBEZORGER MELKBEZORGER 2 Woensdag 23 Juli "1947 "Voor het laatst naar school In hoT gymnastieklokaal tsti ds Ju'ia nasi hooi hel «beu de leer] in een van do Mulo. die vorige week 5.'aasden \oor hun diploma, in een ►fT»'/."Hiiro bijeenkomst, waarbij ou ders en leraren tegenwoordig wa ren. afscheid genomen van hun school. De leerling* u zelf verzorg den een bont programma, dat werd aaqcevuld met de vertoning van enkele film*.. liet woord werd ty- dens deze bijeenkomst nog gevoerd door het hoofd der school, de heer Hoorman, die hej srenoeccn mocht smaken 36 van de 39 leerlingen ge diplomeerd te zien cn de heer Mas tenbroek. voorzitter der schoolver eniging. Een der ouders sorak na mens alle aanwezigen een dank woord. SZC wint met 10 van Rotterdam Zelfs de meest verstokte SZC-sup- porterfster) had niet durven den ken. dat de wa terp oiowedstrijd (he ren) tegen her sterke Rotterdam gis teravond to het open zwembad aan de Havendiik. een overwinning voor de Schiedammers zou opleveren, te meer daar de thuisclub het zonder hun ..torpedoboot"' v. d. Kuyl moest stellen. Met 1—0 bleef SZC in de meerder heid. een doelpunt dat in de tweede helf- uit 'n strafworp door Kraaien- brink werd gescoord, nadat hij te voren door de Rotterdam-midden- achter voor de zoveelste maal was ondergeduwd, waardoor deze speler bet water moest verlaten. Daarna zag de uitstekend leiden de scheidsrechter Kruithof zich ge noodzaakt no<r vier spelers (van el ke partij 2} naar de kant te verwij zen. CORRESPONDENTIE Wil de lezer, die ons schreef over de distributie van rijwielbanden zijn naam opgeven aan de redactie? Wij kunnen anders niet tot publicatie van zijn brief overgaan. Gusto-werkers exposeren hun schilderijen De leden van Gusto's schilder- dub ..Beatr organiseren van Vrij dag t/m Zondag in de kantoorlo kalen van de Gusto-Powerhall, Maasdijk 5. een tentoonstelling van eisen werken. Door de heer H. Spetter uit Rotterdam, die als leraar optrad is er naar gestreefd de leden zoveel mogelijk naar eigen ideeën te laten werken, waardoor men op deze tweede ex positie van ..Beatr slechts „eigen composities'' zal aantreffen. Viijdacmiddag kwart over vijf is de opening van de tentoonstel ling, die Zaterdag van 1218 uur en Zondag van 10—18 uur zal zijn geopend. Het probleem van de ongeorganiseerde jeugd Hedenavond, acht uur. zal in het stadhuis een eerste bijeenkomst worden gehouden van het voor lopig comité voor de ongeorgani seerde jeugd en de vertegenwoor digers der bedrijven. Chr. Ger. Gemeente krijgt een nieuwe predikant Ds. A. Zwiep van IJmuiden, die door de Chr. Geref. Gemeente hier ter stede beroepen was als predi kant. heeft dit beroep aangeno men. AANBESTEDING Dinsdagmiddag vond ten stad- huize de aanbesteding plaats van het leveren en verwerken van zand, benodigd voor de aardelanen van de in het Noordelijk gedeelte van Nieuw- Mathenesse aan te leggen nieuwe straten. Er waren tien bil jetten ingekomen, t-w. van: Ni V. Zandtransp. Mij. Vughter- drjk 's Bosch, ƒ2,70 per M3; J. C. Oosterwijk, ft'dam 2,79 per M3; fa. v. h. L. J. Lindenbergh Zn., Middelburg ƒ2,85 per M3; Speksnij der en Van Tricht, Ouderkerk a/d XJssel, Rotterdam ƒ2,88 per JP; M. P. Verjaal, Puttershoek 2,90 per M3; Boele en Van Oosterwijk, Rotterdam 2,99 per M3: Van Gooi en Moerland, R'dam ƒ3,10 per M3; Kamsteeg's Aannemersbedrijf, IJs- selmonde ƒ3,25 per M3; Nautas Handel en Transp.bedrijf. Botter dam ƒ3.45 per M3; A. L. Klem, Rotterdam ƒ4,89 per M3. De gun ning werd aangehouden. BURGERLIJKE STAND Geboren: Simon Gerrit, z. v. D. de Ridder—van Ootjen, Hupsmans- str. 19: Maria Antonia. d. v. D. A. Lagewaard—Oosterman, Brugman- straat 9; Adriana Elisabeth, d. v, H. P. BrasSteenbergen, Parellehveg 138; Dirk, z. v. D. Winters—de Rooij, Laarf 32; Wilhelmus Comelis Amoldus, z. v. A. J. M. Scholte Janse, Schiedamseweg 252. Overleden: H. de Haas, oud 13 d., Dr. Noletstr. 1; J. A. van den Akker, oud 60 jaar. SLOT VAN DE KAAGWEEK Op de laatste dag van de uitste kend geslaagde Kaagweek bevon den zich onder de winnaars de vol gende Rotterdammers. Vaikenklas- se 2, hoofdprijs gewonnen door Ac- cipiter. van Lichtenauer, Glympia- jolleu al1 ..Zomerweelde" van De Jong. ïï'berg; Olympiajollen a2: 1 Arabella van L>j en broek, H'berg. Ie Prijs „Zomerweelde" van De Jong; 12 voetsjollen al: 1 Mistral van Daniels: 12 voetsjollen bl: 1 Spinta van Daniels. In het voormalige raadhuis te Overschie wordt van 28 Juli tem, 8 Augustus een kleine expositie ge houden, gewijd aan vroegere mo lens in deze omgeving van onze Etad, De opening geschiedt Zater dag om drie uur. Zij wordt opge volgd door een excursie naar de molen ..De Hoop" aan de Delftweg. Concert: 26 Juli, Grote kerk. 8 uur: Or gelbespeling door Jacq. P. Bek kers, muTLV. Mej. A. Siebrecht en Joh. van Oosten. Toneel; 26 Juli. Volksgebouw, 8 uur: Kunst en Strijd uit Assen, met „Tot wederdienst bereid". Films: Passage-theater. Da. 2, 6.45 en 9.15 uur: Zo. 1.45, 4.15, 6.45 en 9-15 uur: Nice girl, met Deanne Durbin. (Toeg. elke leeft) Op het toneel Trio Dolhany. Monopoïe: Da. 2. 7 en 9 uur. Za. 2, 5, 7. en 9 uur. Zo. 3. 5. 7 en 9 uur: Merijntje Gijzens Jeugd. (Toeg. 14 j.). DISTRIBUTIE-AGENDA Donderdag zullen in het distributie- bureau, Broersvest 95, van 912.30 en van 25 uur, nieuwe bonkaarten worden uitgereikt aan hen wier achternaam begint met de letters Roo tan. Se. Stamkaarten en bonkaarten, waar aan zich de inwisselingsbonnen 707 bevinden meebrengen. Ingeruilde aanvraagformulieren voor rijwielbanden kunnen die dag worden ingeleverd door de letters F t-m. Ga. Athletiekwedstrijden VFC Zaterdagmiddag hadden, begun stigd door prachtig weer, de athle tiekwedstrijden. plaats uitgeschre ven door de athletiekvereniging V.F.Cwaaraan meer dan 100 athle- ten deelnamen. De voorzitter-wedstrijdleider Van der Gaag heette de aanwezigen har telijk welkom en vond het verheu gend. dat het gemeentebestuur en de v.B-L.O. door hun aanwezigheid blijk gaven van hun medeleven met de vereniging. Door de voetbalvereniging V.F.C, werden twee medailles beschikbaar gesteld en wel een le prijs voor de 5000 meter stratenloop en een le prijs voor de 800 meter hardlopen; door de VJ3.vX.O. werd een me daille, eerste prijs voor de 1500 me ter hardlopen geschonken, terwijl de heer M. Spreij een le pnjs (me daille) beschikbaar stelde voor het kogelstoten en 80 meter hordenloop. De uitslagen der wedstrijden wa- rbn ais volgt: 30 meter hardlopen meisjes: 1. W. Ketting, VFC 10.6 sec. 80 meter hardlopen jongens: 1. G. van Dorp 9.5 sec. 100 meter hardlopen dames: I. M. Struik, VFC 13.8 sec. 100 me ter harlopen heren: 1. A. Lagerwerf, Poortugaal 11.8 sec. 80 meter hor denloop dames: 1. M. Struik. VFC 13.5 sec. 800 meter hardlopen heren: D. van Rij, VIOS 19.9 min. 1500 meter hardlopen heren: 1. C, van der Does, VFC 4.45.9 min. 5000 meter stratenloop: 1. R. Heijbeek, Poortu gaal 17.13.2 min. Hoogspringen dames: 1. M. Struik, VFC 1.35 m. Hoogspringen meisjes: 1. A, Frank, VFC 3.35 m. Hoogspringen heren: 1. G. van Dorp 1.60 m. Kogelstoten herent 1. K. de Zeeuw 9.95 m. Estafette dames en meisjes 4x80 meter: l. V.F.C.-aihletiek meisjes 45.7 sec. Estafette jongens 4x80 meter: 1. V.I.O.S. 42.5 sec. Estafette heren 4x100 meter: 1. V.I.OS. 50 sec. Na afloop der wedstrijden, reikte de voorzitter der vereniging de prij zen aan de winnaars uit. Met een opwekkend woord van de voorzitter om als lid tot de vereni ging toe te treden, eindigde deze in alle opzichten geslaagde athletiek wedstrijden. Programma vacantieweek Maandagavond, tijdens een daar toe speciaal belegde vergadering, deed de voorzitter van do Vlaar- dingse Gemeenschap, wethouder H. K. van Minnen, de i erlieugeude me dedeling, dat het werk van liet Cen traal Vacantia Comité zeer vlot verliep en dat thans reeds een defi nitief programma bekend was. Dit programma, dat men volledig zal kunnen bestuderen aan de band van de daartoe samengestelde Vacan- tiegids, welke thans in druk is, komt in hoofdzaken op het volgen- neer; Zaterdag 2 Augustus, half vier, officiële opening voor het Raadhuis, des avonds om acht uur begint dan in de „Harmonie" de „Vlaardingso avond". Maandagavond daarop i? er om 7 uur een waterpolotournooi van VZC; Dinsdagavond 5 Augus tus grote demonstratie van „Hollan- dia" op het feestterrein aan de Broekweg, Woensdagavond de door velen met spanning tegemoet ge ziene interland-voetbalwedstrijd van het Vlaardingse polïtie-elftal. Deze vedstrijd wordt gespeeld op bet Fortunaterrein. aanvang half zeven. Op 7 Augustus wordt een excursie naar Den Haag georganiseerd, de daarop volgende dag een tour naar Oisterwijk. Zaterdagavond 9 Augus tus is er op het feestterrein volks zang met filmvertoning. Dinsdag 12 en Woensdag 13 Augustus zijn er oonte avonden met filmvertoning, Dinsdag 12 Augustus wordt tevens door de ..Babberspolder" weer een wielerwedstrijd georganiseerd, Vrij dag 15 Augustus is er een paarden sport- en brandweerdemonstatie en het slot van deze voor Vlaardingen feestelijke vacantie-perïode valt op Zaterdag daarna, dus 16 Augustus. Gedurende de gehele periode 2a 1 in het Luxor iedere dag de z.g. „Ctne- lux-ActualifeïtenvoorstelIïng"' plaats vinden. Voorts is er de tentoonstel ling in het Handelsgebouw, de mo gelijkheid tot het beklimmen van de toren van de Grote Kerk. de prijs vraag „Kent gij uw eigen stad?" en ja. wat is er niet? De vacantiegids, die, zoais we reeds schreven, thans in druk is en spoedig zal verschij nen. w-ijst U op een heel prettige en duidelijke wijze de weg op welke manier U uw vacantïe prettig en nuttig kunt besteden. Vlaardingen kan trots zijn op zijn comité,* dat er in geslaagd is een Rotterdam Woensdag Burgemeester cn Wethouders hebben hun goedkeuring gehecht aan onlangs door de dienst van volkshuisvesting voorgestelde plan nen ter wijziging van de dfetribntie- regeling van woningen te Rotter dam. In Rotterdam bestond tot dus verre de gewoonte, dat de eigena ren van vrykomende woningen ge rechtigd w aren bjj de aanmelding daarvan candidaat-huurders voor te dragen, die in het bezit waren van een huurmachtiging. Hiervan werd in b(jna alle gevallen gebruik ge maakt. Degenen, die door verblijf elders of door andere omstandigheden moeilijk met eigenaren in contact konden komen, waren derhalve dik wijls in het nadeel: d.w.z. zij kwa men practisch gesproken niet aan bod. wel een huurmachtiging, wel erkend als dringend woningbehoe- vend, maar geen gelegenheid om een woning te krijgen. Hierin zal nu (waarschijnlijk per 1 September) in zoverre wijziging komen, dat elke eerste, zesde, elfde woning enz,, die bij een bepaalde eigenaar vrij komt, ter beschikking wordt gesteld van de gemeente. Hierdoor zal in bepaalde, zeer' ur gente gevallen, sneller kunnen wor den geholpen. Een tweede nieuwe regeling is, dat woningen van rijks ambtenaren die naar elders vertrek ken, voor hun opvolgers worden ge reserveerd. Deze maatregel zal in de toe komst ook worden toegepast voor personeel van particuliere bedrijven en industrieën, zodat bedoelde on dernemingen bij personeelswisseling minder moeilijkheden ondervinden, BOUWEN HOOFDZAAK „Onderbrengen is echter nog maar lapwerk", zo noemde het de heer Schippers, de chef van de so ciale afdeling van Volkshuisvesting, die gisteren in een persconferentie deze mededelingen deed. „Bouwen alleen kan de oplossing brengen dh daarom wil Ue gemeen te nu accoord gaan met voorstellen van sommige bankinstellingen en bedrijven en ook van combinatie's STAATSLOTERIJ HOGE PRIJZEN 501e Staatsloterij, 3e klasse, 2e trekking, f 25000f6992, f 2000— 19271 f 1500.— 3998, 11926 f 1000— 2586, 13787. 19057, 20715 f 400— 1520. 3146, 4099 f 200,— 17245, 19083 f 100,— 2335. 2554. 9518, 9573, 17386 en 19371. van particulieren, om zelf woningen te gaan bouwen voor hun eigen personeel, dan wel voor zich zelf. De gemeente zal hiertoe medewer king verlenen, mits voldaan wordt aan de normen, door Volkshuisves ting gesteld. Hopenlijk zullen ook deze nieuwe maatregelen en bepalingen bijdra gen tot een spoedige opheffing van het in onze stad zo nijpende wo ninggebrek. programma srunen te stellen waar door ook degenen die, om welke reden dan ook, hun vacantie niet buiten de stad kunnen doorbrengen, toch voldoende mogelijkheden tot recreatie oorbanden hebben en daar zijn v ij van overtuigd, van deze mogelijkheden dankbaar zul len profiteren. Het secretariaat van liet Comité houdt iedere dag zitting in „Excelsior". Hinderwet Aan de visconesrvcnfabriek Fla mingo alhier, hebben B. en W. ver gunning verleend tot oprichtin; van een visconservenfabriek in het perceel K.W. Haven Z-Z. nrs. 1011 met gebruikmaking van 8 electro- motoren en een stoomketel van 29 m2 v.o. Vergunning werd door B. en W. niet verleend aan B. de Prielle, aan nemer, alhier, welke had aange vraagd te mogen oprichten een in richting voor machinale houtbewer king en de vervaardiging van brei naalden in perceel La mistra at 68. Turnzaal gesloten In verband met de inrichting van de tentoonstelling van de vacantie week 1947, zal de Turnzaal in het Handelsgebouw vanaf heden geslo ten zijn. zodat de va can ties dus enkele dagen vervroegd worden. Visserijberichten ïn Vlaardingen aangekomen: VI. 142 J. v. d. Pijl 32 last; VI. 196 L. Muis 32 last: VI. 97 A. v. Roon 42 last: VI. 203 D. de Hond 32 last; VI. 206 A. Bot 27 last VI. 6S D. Taal last. Bij de schilder H. K. in dc Zwart Janstraat verscheen veer tien dagen geleden een man, dio vroeg of hij een advertentie in een Rctterdams sportblad wilde plaat sen. De man gaf voor ambtenaar van de PTT te zijn. Tijdens het gesprek vertelde do schilder toen, dat hij geen telefoon had. Daar zou de „ambtenaar" wel eens gauw voor zorgen. Zondag ver scheen de onbekende weer bij de schilder. De telefoon zou deze week geplaatst worden. Voor de „ad vert en tie" streek hij f 35.op en gaf een kwitantie, ondertekend met J, Muller. Omdat er de Iaat- ste tijd meer van deze aangiften zijn binnengekomen waarschuwt de politie het publiek voor deze oplichter. Hij Iaat nooit meer iets van zich horen nadat hij de ad- vertentiekosten heeft opgestreken. In een winkel aan het Mid dellandplein liet de 60-jarige mevr. Van R. cis term org en haar hand tasje een ogenblikje op de toon bank liggen. Even later was het tasje met f 600-en twee textiel- kaarten verdwenen, Terwijl de fam. v. d. W. aan het Maastunnelplein gistermiddag afwezig was, hebben inbrekers een partijtje kleding ter waarde van f SOO.meegenomen." DIVIDEND KOTT. LLOYD Aan de Algemene Vergadering van Aaide elhouders der N.V. Rot terdamse Lloyd zal worden voorge steld over de jaren 1940-1944 20 dividend uit te keren, waarvan 16% pet. in aandelen en 3 pet. in con tanten. De resultaten over 1945 ia- ten geen uitkering toe, terwijl zal worden voorgesteld over 1946 4% dividend, geheel betaalbaar in con tanten, uit te keren. Het Rotterdams gemengd koor „Zang Veredelt", dirigent de heer A. W. Sevenhuysen. heeft op een Zondag te Amsterdam gehouden concours een eerste prijs in de ere- afdeling behaald met 366 punten. fIngezonden mededeling) HEROPENING 2w«rtjaiwtraat 35-371 SCHOENEN Vrrwrrnd moot m groot is «V colketitttbonttt,died*tchoen- indMstru out bteft gcUvcrd VÖor tUzgtitgnbtidl ■FILIALEN 6ENTHU17ER5TB 68;NIEUW£ BINNENWEG 229;ROTTERD4KSÉ DtJK 266a 'SCHIEDAM) rNE productie van cmaille-waren bedraagt op bet ogenblik al weer 60% van die van vóór de oorlog. Minder dan 10% biervan wordt ge ëxporteerd, zodat het grootste ge deelte aan de Nederlandse huisvrou wen ten goede komt. Emaille-artikelen zijn nu nog be trekkelijk schaars maar gaandeweg zal er meer van In de winkels ver krijgbaar zijn. Wat is email eigenlijk en hoe wordt het gemaakt? De „Bijenkorf" wijdt in samenwerking met de „Edy"-emailleerfabrieken uit Die ren, in haar verkoopruimte op de derde etage, een kleine, maar goed verzorgde expositie aan. dit onder werp. De geschiedenis van het emaille is niet zo prozaisch als ons tegenwoor dig keukengerei laat vermoeden. Lang voor het begin van onze jaar telling badden Oosterse volken het reeds ver gebracht in bet kunstzin nig emailieren van sieraden. Eerst in de 10de eeuw werd door het huwelijk van een Byzanthijnse prinses met een westers despoot, het emaille ook in West-Europa bekend. Tussen de 13e en 18e eeuw heeft vooral Frankrijk vele voortreffelijke emailleurs voortgebracht. Mooie voorbeelden van hun kunst zijn in het bezit van museum Boymans, dat enkele exemplaren afstond voor de ze expositie. Van kunst tot industrie Eerst omstreeks 1840 kwam mon op het idee ijzeren ketels aan de binnenkant te emailleren. Dit was het begin van een snel groeiende emaille-mdustrie. De grondstoffen hiervoor komen uit vele landen van de wereld. Nederland, #.w.z., Vlaaraingen levert fluor en Zuid- Lir-.burg kwartszand maar de rest moet worden ingevoerd. Niettemin Z(m de Nederlandse emaille-fabriü- ken al weer aardig op gang. Naar men ons vertelde heeft de productie van de Edy-fabriek in Dieren het vooroorlogse peil reeds dicht bena derd. Wat het woord emaille betekent? Het schijnt afgeleid van het Franse werkwoord „emailler", dat is ver glazen. Emaille is ook eigenlijk niets anders dan glas, dat in meerdere lsgen op elkander (zgn. triplex-glasi op metalen voorwerpen wordt aan gebracht. Glas en ijzer hebben evenwel zeer verschillende uitzettm gscoéff iciën- ten. Deze in een juiste verhouding te brengen, waardoor dus het emaille met afschilfert (schrik van de huivrouw), is natuurlijk de gro te moeilijkheid en tevens een. goed bewaard fabrieksgeheim. Wist U. dat de gouden biesjes, die op geëmailleerde pannen etc. met de hand worden aangebracht, van zuiver goud of platina zijn! Ander materiaal kan niet gebruikt wor den, daar het bij verhitting zwart wordt Fotomontages en verschillende Zweedse volksdansers naar Rotterdam Van 28 Juli tot 8 Augustus maakt een groep Zweedse volksdansers een touraée door ons land. Gedurende deze tijd verblijven zij drie dagen in Rotterdam. Om wat meer belang stelling te wekken voor Volksdans in het algemeen en voor de Zweedse dans in het byzonder ligt het in de bedoeling enkele demonstraties en een cursus te organiseren. De de monstraties zijn voor ieder belang stellende toegankelijk, de cursus alleen voor voiksdansleiders (sters). De eerste demonstratie wordt ge houden op 29 Juli 's avonds om 7.30 uur op Dijkzicht. Hier wordt een programma van Zweedse en Neder landse dansen gedemonstreerd met aan het slot van de avond een fak- keldans. 30 JuK is er op het eiland Brienenoord 's middags een cursus voor leiders en 's avonds een dans feest voor ongeveer 400 volksdan sers. De laatste demonstratie wordt 31 Juli in Ons Huis gehouden. Opgave voor de cursus bij de heer J. Christe, Jaersveldstr. 26a, Zuid. CAMPBELL EN HET SNELHEIDS- RECORD TE WATER Sir Malcolm Campbell heeft Dins dag opnieuw niet-officiële pogingen gedaan met zijn „Bluebird" voor de verbetering van 't wereldsnelheids record te w-ater, dat op zijn eigen naanr staat met 141,7 mijl per uur (meer dan 226 km). De resultaten, die hy Dinsdag heeft geboekt, zijn nog niet bekend gemaakt, maar het schijnt, dat hij de snelheid van 100 mijl (160 km) per uur heeft behaald, die hij reeds eerder met de „Bluebird" had be reikt. if* ■483. „Dit duin over," beval Bonzo: „En dan rechts af. Ja 3k weet hier goed de weg. Ik heb mijn plannen grondig voorbereid Alleen op jullie had ik niet ge rekend maar daar kom ik ook viug vanaf. Ah, daar is mijn villa ga naar binnen, jullie zijn erg welkom, ha- ha!" „H'm," kuchte ik: „In ieder geval blijven we droog, want er komt een flinke bui opzetten. Als het maar, niet van de regen in de drup is. daar ben ik bang voor." En terwijl buiten de eerste droppels neer- plensden, bond Bonzo G. Gap Daantje en mij met een dik touw aan een zware kist, zodat we geen vin meer konden verroeren. „Zo", riep hij: ,.Nu liggen jullie voor anker en dat blijf je voorlopig ook. Als ze jullie over een paar dagen vinden zul je wel honger hebben, maar ik ben dan hier al eéa veilig stuk van daan, bahal „Bonzo G. Gap", zei ik: „Ze vinden jou toch wel. Lui met een gezicht als het jouwe krijgen vroeg of laat toch de kous op de kop al rijden ze in nog zon dure auto!" „Ha," riep Bonzo; „Ik ben de rijkste man van de wereld met al me dollars, ik koop duizend hul zen en ga fijn de hele dag nietsdoen." „Oh," zei Daan: „En mijn moeder zegt altijd dat geld alleen niet ge lukkig maakt!" Meneer Bonzo G. Gap werd kwaad: „Zeg," snauwde hij, „kwajongens, jullie hoeven mijn plezier niet te bederven, jullie worden wel ècg ver velend!" Buiten kletterde een stortbui neer en een eind verder sjokte Plukkie Buksjek door het modderige zand. „Oei", kreunde hij. „Vies land. Allemaal water, ikke koud, willen terug naar warrm Afrrika, Zijn hier zo koud en vrienden in gevaarr. Wonen hier nergens niet mensen?" bewerkïngs-stadia van pannen, was bak j es e.d., in natura. geven de be zoeker als 't ware een kij'kje in de fabriek. Aardig is ook het model-keuken tje, waarin rijen pannen in diverse grootten verleidelijk blinken. "Wat de huisvrouw opvalt is een strijkplank, heel vernuftig gemonteerd op een uitgeschoven lade van een der aan rechtkastjes. Eelfs mannen zagen wij op deze interessante tentoonstelling. Vast niet allemaal „pottenkijkers"! Flinke blaren aan de handjes en de benen waren het gevolg van kin derlijke nieuwsgierigheid, toen drie jongetjes aan de overzijde- van het fj in Amsferdatn-Noord Maandag avond geheimzinnige kartonnen hul zen openden, waarin zich glazen buisjes met een vloelsfjf bevonden. Alle drie zijn in het Binnengasthuis opgenomen, raanT de blaren zijn van vrij onschuldiïde aai zodat een van hen alweer ontslagen is. Een oudere broer van één der knaapjes heeft later nog enkele hulzen ge vonden, die thans door do politie in besla? zijn genoro Br, Peters van do GGD, die een monster van de vloeistof heeft on derzocht, heeft als zijn vermoeden uitgesproken, dat het mosterdgas ia- Hij acht ontsmetting van het ter rein noodzakelijk. De hulzen zijn geïdentificeerd als van Duitse ma- kely. Zij dracen het opschrift „Gelb Kreuz Kampf-stoff'. Aangekomen schepen te Rotterdam 22 Ju» Pan Aruba. Stockholm Ruys: Boei 7, ledig; Agiena, Londen Nievelt Gou- dnaan; Maassluis; Melito, Bnston Mul ler; Merwehaven, stukgoed; Tomsk, Ko penhagen Ruys; Merwehaven. stuk goed; Mona Lisa. Dieppe Kuyper Dam smeer; Werf N.W. Schiedam, ledig; Berombang, Delfzijl Wagenborg; naar Bolnes, ledig; Mekclenburg, Harwich H. v. Holland; Aptrty. Londen Alg. Vrachtkant Pernis, ledig; Shenngham, Harwich Hudig Pxeters. Lekhaven, stukgoed: Keystone State. Houston Lendersma: Maashaven, stukgoed; An- tinous. New York Runcimaa; Merwe haven. stukgoed; Joost Skelïeftea Mau- rits; Dordrecht, hout; Coeta, Londen Van Es: Lekhpven. ledig; K. Hadjipa- teras, Baltimore R.K.CWaalhaven, kolen: Ohvian Coast. Newcastle Burger. Lis; IJselhaven, stukgoed; Bucklow, Grangemouth Burger. 21 Juli Cronenburgh, Helsingfors Muller; Mer wehaven, stukgoed; Trtania. Stock holm Burger; IJselhaven, stukgoed; Goncalo Velho, Lissabon Kersten: Hun- nik. Merwehaven. stukgoed; Keizers gracht. Helsingfors NBK; Dordrecht, hout; Pacific, A'dam Wagenborg; Maas sluis. ledig; Rossum. Stetttn Vmke; Waalhaven, palen; Abro, Duinkerken; Wagenborg. Maassluis, ledig; Merweha ven. benzol: Dolhe, Norrkoplng Van Es Femis, benzol; Jans. Adam Furness: Merwehaven. ledig; Britt, Holmsund Maunts: Dordrecht, hout; Stad Arn hem. Huelva Halcyon; Perms, pyriet; Vienna, Harwich H. v. Holland; Pra gue, Harwich H. v. Holland. Vertrokken schepen 22 Juli Hilversum. Gdynia. Andoni. Vlissin- fien voor orders; Mod joker to. Batavia; Malvina. Curacao; Buddi (ex San An tonio). Lissabon via Rouaan; Durward, Leith; Nikobar. Oost-Azie; Bullfinch. (Ingezonden Mededeling ■hun beursvrlnd vroeg ik: zeg wat vin-je. \loet ik kopen? Hij zei. wat begin je. De enige Tip, Die veihg ls. Flip, Dat is die van Bootz. heus dan win je. lnz. de Hr B. S. le A'dam ontv. 1 fles TIP Londen: Luna, Bergen: Schelde, sleep boot, Hamburg; Julius, Emden; Lynn Trader. Yarmouth; Eems, Antwerpen; Melrose Abbey. Hull; Empire Wans- bcck, Harwich; Agicna. Londen; Zwarte Zee. sleepboot met hulp, Aaiborg; Prinses Juliana, Ryetown; Teresa Schlaffino. Savona: Mira. Boston Line; Granville M. Dodge, New York; Ant werp, Harwich; Fiducia, Boston Line; Arnhem, Harwich. 23 Jail Matina, Southampton: Li an da. Lon den; Venus. Piraeus. Wind Zuid. flauwe koelte, kalme zee. licht bewolkt. SCHEEPSBE WEGINGEN Axeldijk. 25 van New Orleans te Londen verwacht; Abbedijk. thuis. 22 te Londen; Att S., 20 te Falmouth; Ar cher's Hope. 21 van Abadan te Ant werpen; Albatros, 23 van Londen te H'dnm verwacht; Antonia, 16 van Fe- nang Batavia; Arak, p. 22 Wight naar R'dam. Biervliet. 20 te Falmouth; Baren- drecht. 4 Aug. v. Curasao te R'dam verwacht: Badzo, 21 te Oslo; Belanta, 22 <er rede V. Vllsslngen; Brynje, 19 v Colombo n. R'dam. Cardrona, 24 v. Newhaven te R'dam verw.; Castor, 17 te La Guayra; Dido, pass. lts Cristobal. EIsi Maersk. 23 Gdynia te R'dam ver wacht; Ebenhaezer, 21 van Newcastle Par; Eton, 21 te Oslo; Ena, 1 Aug. v. Aruba te R'dam verwacht; Export. 25 van Londen te R'dam verwacht. Fennla, 24 v. Kotka te R'dam verw.; Frlsla, p. 19 Ouessant; Frejo, 21 te Londen. Gaasterland, 21 van de Tuyne naar Londen; Governor Sparks. 22 ter rede van Vlissingen; Gatiila, 13 te Miri. Hast IV. van Gothenburg naar Parijs, 22 le Vlissingen: Hemland. p. 18 Gi braltar naar R'dam; Hast III, 21 te Londen; Hermund, v. Cebu n. R'dam. 20 te Genua. Irene S Embiricos 20 van Buenos Ayres naar R'dam; In Orde. 21 te Londen. John Chester Kendaü. van Philadel phia naar R'dam. 22 te Antwerpen; Jupiter. 21 van Rouaan te Londen; Jaarstroom. 18 van Lagos naar Lome. Kralendijk, 18 van Barbados naar St. Kitts; Kcmsrlingh Onnes, 21 te Pe- nang. Leeghwater, 22 van Suez naar Per zische Golf; Lena. 17 van Marseille naar Piopriano. Malacca. 19 van Hongkong naar R'dam; Marehcape, 18 van Haifax naar R'dm; Madaket. van New York naar R'dam, 19 te Baltimore; Mahsud, van Brm die naar R'dam, 22 te Londen; Marinier, p. 22 Dungeness naar Bilbao. Norden, 18 van Port Okha naar R'dam; Nordnes. van Calcutta naar R'dam. 19 te Bombay. Oranje, 21 te Batavia naar Singapore, ca. 10 Aug. te A'dam verwacht; Orion. 21 van Middlesbro naar Ipswich; Oli- vian Coast, 24 van Newcastle te R'dam verwacht, Papendrecht, 1 Aug. te Vlaardingen verwacht: Papudo, van Buenos Ayres r R'dam, 20 te Lissabon; Prinses Juliana, 25 van Ryetown te R'dam ver wacht; Paula. 34 van Singapore naar Stad Vlaardingen, p. 21 Ouessant naar Casablanca; Straat Soenda. 20 van Shanghai naar Hongkong. Tjibadak, 18 van Manilla naar Hong kong. Veendarn. 23 van R'dam te New York; Veenenburgh, 23 van Mlddiest»ra R'dam verwacht: Van Keutz, 20 van Hongkong naar Swatow. Waterman, 22 van Tilbury (Londen) naar Esbjerg en Oslo. Zeester, 19 van R'dam te Hartlepool. VA AR WATERDIEPTEN PannerdenIJsselkop 2.40; Ussel» kopMalb. Haven 2.30; Malb. Haven wijk b. Duurst. 3.75; Wijk b. Duurst.— Vreeswijk 1.80; IJsselkopDoesburg 2 05; DoesburgZutphen 2.15; Zut- phenDeventer 2 20; Deventer—Kater- veer 2.20: Waterh. bij Arnhem 7.19 4- 8; Westervoort—Pley 7.83 8; Keulen 1.23. Distilleerderij in het Oosten van het land vraagt voor spoedige indiensttreding bekwame voor de leiding der boekhouding. Brieven met volledige inlichtingen en verlangd sa laris onder letters S.E.B. bureau van dit blad. De Coöperafie „D.E.S."' vraagt een Zij, die als zodanig werkzaam zijn geweest, genieten de voorkeur. Sollicitaties: Kantoor Kethelstraat 10, Schiedam. Gevraagd tegen 15 Aug. GEM. ZIT-SLAAPKAMER met ontbijt voor dame h.b.b.h-h. Brieven onder letters S.E.A. bur. van dit blad. VOOR BOEKEN naar BOEKHANDEL VENEMANS onder de HAV.Bank SCHIEDAM Welke ouders zijn genegen een K.K. kindje tot zich te nemen? 3 maanden oud. Br. no, S 2028 bur. v. d. blad. Huisnaaister gevr, Rotterd. dijk 232 b Gevr.: nette werkster, v. 2 dagen p. w. Aanm. Mevr. Abma, Rubensplein 5. Juffr., 31 jr., zoekt plaatsing als huisb., heer alleen, kina geen bezw., tot 35 jr. Br. no. S 2032 L. Haven 141. Te koop gevr.: box en kin derstoel. Br. no. S 2031 bur. van dit blad. Juffrouw vraaagt verstel werk. brei- of stopwerk. Br. no. S 2033 bur. van dit blad. Nette juffr., m.b.l., vast in komen, zoekt samen- of in woning in klein gezin 01 dame alleen, genegen lichto bezigheden te doen, ook buiten. Br. no. S 2034 Lan ge Haven 141. Heer. 32 jr., zoekt Rennism., kinderen geen bezw., leeft, tot 30 jr. Br. no. S 2035 bur. van dit blad. Mevr. Furen. Koemarkt 1B, heeft ter beschikking een ruime zit-slaapk, met volle dig pension. GEVRAAGD. Op handelskantoor te Schiedam een beschaafde gerou tineerde FACTURISTE eveneens met verdere kantoorwerkzaamheden bekend en in het bezit van minstens M.U.L.O. diploma. Brieven met opgave van verlangd salaris en wanneer indiensttreding kan plaats vinden O.L. S 1772 Bur« N.S.C. Broersvest 8a Schiedam. KNECHT Oliehandel te Schiedam vraagt een PAKHUISKNECHT die enigszins, technisch is aangelegd en met stoomketel kan omgaan, eveneens behoorlijk kunnende rekenen. Brieven met verlangd salaris onder letter S. 1772 Bur. N.S.C. Broersvest 8 a, Schiedam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 2