Paroollezers gaan varen! Vaart U mee? Vlucht in de mist naar Chicago Wat 'n stad...!! Première van Britten's Albert Herring Een 1e KRACHT Taken vervangen huiswerk Architect Fledderus in Amerika XIV Meest vieze, mistroostige verzameling, gebouwen ooit gecreëerd (Vrl.) Geslaagd experiment Een boeiend werk pjttiiecechtec TMS „Technician" Rotterdam Radio-programma Woensdag S3 Juli 1947, 3 CHICAGOHet is 's morgens zeven uur. Een natte, trieste dag. Ik zit met slaperige ogen in de immens grote hal van het Stevenshotel naar een ver moeide gestalte te kijken, die naast my zit. Dat is Ribnha •Bannerjee uit Calcutta- Hoe komen we hier verzeild? Dat is een lange historie. Ik was bij Jess Vandersluis in Cleveland. Zo'n echt type dat succes heeft gehad in Amerika. Als jongen hier naartoe ge gaan; cowboy gefeest in Idaho en in de crisisjaren in Cleveland verzeild geraakt, 't Ja, en. 'dan moet je toch iets aanpakken, iets beginnen. Daarom kocht hij een ouwe ford-truck, een schop en wat planken en ging in de cement-business. Werd aannemer van be tonwerk. Dat was werken, d-ag en nacht. Want ze moesten concureren, wisten niets van prijs-calculaties en nog minder van beton, zodat ze de harde leer school van de werkelijkheid doorliepen, vaak^ voor niets werkten, maar toch doorzetten en zo, in vijf jaar tijd een reputatie opbouwden die er wezen raag. Ik ben een poosje bij hem in de cement-business ge weest, een mens moet toch aan de kost komen als zijn overheid hem de deviezen daartoe onthoudt. Een, die slaagde ZO leerde ik een van de vele Dutch-Americans ken nen. Een van de weinigen die „geslaagd" is. Want de meeste Nederlanders, het moet gezegd worden, zijn naar dit land gekomen met de wens in het hart om te „slagen" en met slagen bedoelden ze dan rijk, of al thans welvarend worden. En dat worden er maar zo weinigen. Zelfs gelukkig worden lykt me in Amerika moeilijk. Tot die staat groeien vereist zoveel tijd en in dit land heeft niemand tijd. Men holt van het ene doei naar het andere. Beweging, altijd beweging. De Amerikanen zijn geen ge lukkig volk. Ze hebben er geen tijd voor Maar goed, vanuit Cleveland zou ik dan naar Chicago gaan en waar het vliegtuig vrijwel even duur is als de trein, koos ik de American Airlines. Die vlucht zal ik niet licht vergeten, want hij bepaalde mijn oordeel over Chicago. We vertrokken dus van Cleveland Airport, zaten drie minuten later in de mist en nog een paar minuten later weer aan de grond, omdat er iets mankeerde aan de motor. Mist en motorpecb, dan voel je jezelf al niet lekker. Twintig minuten later tweede start en daarna mist, mist en mets dan mist, urenlang. En dat ter wijl we toch na vijf kwartier in Chi cago hadden moeten zijn. ....Plotseling een duik, zoals ik van mijn leven geen duik gemaakt heb. Op een haar SCHREEUWENDE vrouwen m de cabine, onrust, en daarna her stel van het toestel in de oude posi tie. Wat is er gebeurd? We hebben een tegenligger op een haar gemist, dank zij de tegenwoordigheid van geest van de piloot. Hoe is het mo> gelijk !Zo groot dat land en zo on eindig de lucht daarboven en toch botsen nog toestellen op elkaar of doen het bijna op de dichtbevlogen luchtlijnen van de States. Ik voel me nog minder lekker dan bij het vertrek. We vliegen maar en vliegen maar. Vijf kwartier duurt de tocht naar Chicago, maar wij zitten zeker al drie uur in de lucht. Dan komt Miss Davis, onze kleine stewar dess, bij de piloot uit de cabine. Ze is nogal witjes om haar neus en zegt, dat we^.een noodlanding gaan ma ken. We hebben onze riemen nog niet vastgemaakt, of we duiken al door de wolken en komen prachtig op onze buik terecht ergens benoor den Milwaukee. Dan geven de Amerikanen service. Binnen het uur is er een grote auto bus. Voorop en aan de zijden zo'n pracht motoragent met glimmende revolvers en een riem met gepoetste kogels, luid gillende sirenes en daar gaat het, dwars door rode stoplich ten in ontzaglijke vaart op Chicago aan, waar we om 8 uur 's avonds ar riveren. Elf uur ben ik bezig geweest om een afstand van 5 kwartier vlie gen of 10 uur sporen af te leggen. Vliegen is ook niet alles in herfst tijd! Dat is Chicago IN Chicago kom ik terecht in het New 7th Street hotel. Alle lof voor het Amerikaanse hotelwezen, maar dit is een rattenval die ik nie mand aanbevelen zal. Terzijde ram melt een tram en aan de voorkant een verhoogdespoorweg; herrie zo veel als je maar wilt en kevers in alle kasten en in m'n bed. Kijk als je dit alles hebt meegemaakt en je loopt dan die stad rond, dan moest je eigenlijk onbevoegd ver klaard worden om er over te oordelen, want je oordeel is een beetje onzuiver. Na twee dagen drenst ook nog steeds de regen en waait een ijskoude wind. John Günther heeft kortge leden de Amerikaanse steden beschreven en gekwa lificeerd. Hy heeft een juiste kwalificatie voor Chi cago niet durven geven. Het is de meest vieze, naargeestige, onhuiselijke, mistroostige verzameling zwartgerookte en ongeschilderde gebouwen ooit ge creëerd. Het centrum, de „Loop", is alleen te onder scheiden door het feit, dat er een tram uit 1890 om heen loopt Ver in de buitenwijken, ja, daar is nog wel iets moois te zien, en de Riverside-drive is vorstelijk. Maar de fabrieken staan domweg in de woonwijken en door de lage regenlucht stinkt de stad van mensen, slach teryen, fabrieken en uit pure lust om miezerig te zijn. Het lijkt me geen toeval, dat Chicago in de 20-er ja ren D e stad van de misdaad was. Je zou misdadig worden in zo'n omgeving. De zomers zijn er de heetste ter wereld en de winters de koudste. Het uitricht van af het stadshart is op een onnoemlijk groot rangeer terrein; wat een stad! De tweede nacht hebben de torren en de treinen me al om 6 uur uit bed gejaagd. De meest gevaar lijke ziekte van de reiziger heeft me bevangen, heim wee! De halve wereld heb ik gezien. Nooit heb ik last van heimwee gehad. Hier heb ik er 'n dag aan geleden. Dat heeft Chicago op zijn geweten. En daarom zit ik nu hier in de vroege morgen met Ribnha Bannerjee uit Calcutta. We zijn beiden voor een ogenblik door het toeval in deze stad verzeild geraakt, we komen uit twee geheel verschillende we relden, maar, we zijn het er gloeiend over eens, dat, hoe vervelend andere steden ook mogen zijn, de kroon gespannen wordt door Chicago. En toch... toch is Chicago het hart van de wereld. Want Amerika is de grootste wereldmacht en Chicago het hart van Amerika. Alle wegen leiden er heen. Ga van Noord naar Zuid van Oost naar West, steeds wordt U weer over Chicago gestuurd. Daarom ben ik er vijf keer geweest, tot mijn leedwezen. (Ingezonden Mededeling). I H Voor spoedige indiensttreding kan geplaatst worden voor onze Afdeling Huishou delijke Artikelen. Bekend met de inkoop en in staat leiding te geven aan het Verkooppersoneel. Sollicitaties persoonlijk na te lefonische afspraak No. 20686; schriftelijk aan ^■MATHENESSERLAAN (OUKZiCHTj: Chicago.,.. 's-Zomers gloeiend heet, 's-winters ijskoudEen grote park boulevard met wolkenkrabbers als een Poiemkin-décor voor de stad..... daarachter niets dan grauwe ellende, lawaai, rook en stank. TUINKALENDER WOENSDAG 23 JULI. Niet al leen de onkruiden, docb ook sommi ge zaaibloemen gaan zich zelve zaaien en krijgen een volgend jaar vaak ontelbare nakomelingen. Hier toe behoren o.a. de Goudsbloemen en de KorenbloemenAlle twee zijn een sieraad voor een tuin en leveren bo vendien uitstekende snijbloemen. Wanneer men echter de zaadknop pen na de bloei laat ziften, vallen de zaden op de grond eu komen het volgend jaar tot ontkiemingVan daar hun reputatiedat men ze nooit meer kwijt raakt. Dit laatste is natuurlijk niet erg, do men kan van het mooie ook nvtl eens ie veel krijgen. Daarom is hei raadzaam om de zaadkroppen reeds tijdig uit de planten te verwijderen. Men ver- zuitne dit niet. S. L. De heer C. E. Hof, hoofd van de jongensschool voor G.L.O. aan de C. P. Tïelestraat heeft vorig jaar het initiatief genomen tot een geheel nieuwe onderwijsmethode in de zes de klasse van zijn school. Hij verdeelde allereerst de leerlin gen in drie groepen al naar gelang hun verstandelijke aanleg en de rich ting, die zij na het verlaten van de school zouden volgen. Huiswerk werd afgeschaft en vervangen door weke lijkse taken, die de leerlingen geheel zelfstandig moesten uitwerken. De taken kregen een uitgesproken vi sueel karakter. De leerstof b.v. van de vakken aardrijkskunde en ge schiedenis werd grotendeels ver werkt in tekeningen en grafieken, die de leerlingen zelf moesten ma ken. Op deze wijze bleven feiten en gebeurtenissen veel langer in het ge heugen hangen. Om de jongens een juiste uit spraak, goece woordkeus, zinsbouw en intonatie bij te brengen, kregen zij wekelijks een handleiding mee naar huis, die ze moesten bestude ren en later voor het bord aan de hand van platen, navertellen. Door- deze nieuwe methode toon den de leerlingen veel meer belang stelling voor de verschillende vak ken. Zin voor ordecn netheid werd aangekweekt door de jongens in te schakelen bij verschillende school- werkzaamheden van algemene aard. Ook de krant speelde een rol bij deze nieuwe methode. Iedere leerling kreeg zijn beurt voor nieuwsverzor- ging over het onderwerp, dat hem na aan het hart lag. knipte hij stukjes uit de dagbladen, die dan op school besproken werden. Slechts éénmaal in de drie weken kregen da jongens cyfers voor hun uitgewerkte taken, terwijl hij om de drie maanden zelf grafiekjes maakten van hun vorde -ingen. En de resultaten van dit eer ste jaar? De leerlingen, bestemd v.oor K.B.S- zijn alle ge slaagd. De zesde klasers, die alle enthousiast zyn óver de nieuwe werkmethode, hebben zelf in de school een tentoonstellinkje van hun werk gehouden onder het motto „arbeidsvreugde is levens vreugde". Honderden gekleurde tekenin gen, die alle betrekking hebben op de onderwezen vakken, waren er aan de wanden opgehangen. Aardig is ook het idee van de heer Hof om de jongens een Nederlands zeeschip te laten adopteren. Met de bemanning van hoog tot laag, voer den zij een drukke en voor hen leer zame correspondentie. Vanmorgen heeft de heer J. M. Quist, inspecteur I.o., de tentoonstelling bezichtigd^ en zich daarover zeer waarderend uit gelaten. De heer Hof is voornemens zijn experiment het volgend jaar te herhalen Dr. Visser te Oslo over conflict in Indonesië Dr. A. W, Visser, de Nederlandse secretaris-generaal van de Wereld raad der Kerken heeft Dinsdag in zijn openingsrede op de wereldcon ferentie der Christelijke Jeugd te Oslo gesproken over het Indone sisch conflict. Hij zeide dat hij zwaar de schuldenlast voelt die op zijn land rust voor de verschrikkelij ke gebeurtenissen die plaats vinden. De Indonesische en Nederlandse af gevaardigden op deze conferentie hebben daarna de toestand in Indo nesië besproken. Zuid-Airikaanse gezant bezoekt Rotterdam De heer E. Egeland, Zuid-Afri kaans gezant in Nederland, heeft gisteren, vergezeld van zijn echtge note en zijn moeder, een bezoek aan Rotterdam gebracht, dat zowel stad als haven gold. Na een rondrit door de stad werd per boot van de ge meente een tocht door de havens gemaakt. Te kwart voor vijf werd in het Museum Boymans door het gemeentebestuur een thee aangebo den aan de gezant^en zijn gezel schap en een groep Zuid-Afrikaanse spoorweg-ambtenaren, o.w. de direc teur-generaal, de heer Marshall Clark, die zich eveneens in Rotter dam bevonden. Van Rotterdamse zijde waren aanwezig burgemeester Oud, wethouder Van Tilburg, mr. Van de Man dele en vertegenwoor digers uit haven- cn handelskringen. Onder de bezoekers uit Zuid- Afrika, die hun rondreis door Euro pa om de internationale spoorweg bijeenkomst te Luzern hadden bij gewoond, bevond zich de heer De Wet uit Johannesburg secretaris van de directeur-generaal der Zuid- Afrikaanse spoorwegen een nako meling van de grote generaal, Chris- tiaan de Wet. Op onze vraag, in welke graad hij familie was van de generaal, antwoordde de heer De Wet ongeveer de volgende woor den: „Ik ben een achterkleinneef van Christiaan de Wet. De Gene raal was mij vader se groot-oom. Generaal De Wet se vader en mij vader se vader was broers". (b 'azortden Mededeling), GEVRAAGD: TAP VERGUNNING op zeer goede voorwaarden. Spoed gewenst. Br, Keuzenkamp, Rotterdam. no. 2544 Adv. Bur. Rochusscnstraat 269, Met verbeten gezichten gaan zij door de finish bij de Engelse kam pioenschappen in White City Zaterdag jl. Winnaar van de S80 yards werd de Engelsman C. T. White, op de voet gevolgd door onze land genoot de Ruyter. De derde man, die het nogal gemoedelijk opvat is de Engelsman harlett. Benjamin Brittens komische opera Albert Herring, die gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen zijn eerste continentale opvoering be leefde kan als een der meest ge- inspireerde werken worden be schouwd die deze componist tot op heden heeft geschreven. Uit de ge hele partituur spreekt een spranke lende geest en er zjjn bladzijden in te over, die een waar meesterschap verraden. Nu schreef Eric Crozier een Libretto, waarvan het gegeven zeer vermakelijk is en tal van grappige situaties bevat, zodat het dan ook een componist met zo'n sterke mu- zikanteske inslag als Britten een kolfje naar muzikale hand geweest moet zijn dit alles muzikaal uit te beelden. Dit blijkt trouwens wel uit het enthousiasme en de vaart waar mede de muziek is neergeschreven. Voor de grote boottocht naar Rhenen, die ZONDAG 27 JULI door „HET ROTTERDAMSCH PAROOL" wordt georganiseerd, is nog een beperkt aantal reisbiljetten verkrijgbaar. Met een salonboot van de rederij'„Op de Lek" prachtig natuurschoon gelegen plaatsje RHENEN. de gelegenheid gesteld een -bezoek te brengen aan met recht een sprookjestuin kan worden genoemd, plechtig bezoek te brengen aan de GREBBEBEFG. De boottocht zelf echter zal in alle opzichten reeds conferencier-humorist en een accordeonist zullen bezig houden. Er zullen gezelschapsspelen plaats heitl wordt gegeven een dansje te maken. Nog tal ER IS BUFFET. GELUID SI NST ALL De boot kan duizend passagiers bevatten, doch er ken niet meer dan ruim 500 reisbiljetten worden De prys van de bootreis heen en terug is uitermate Vertrokken wordt te 7 uur v.m. van de Oosterkade. Het restant reisbiljetten is van morgen 9 uur af DAMSCH PAROOL", Schiedamsesingel 42, tel. 25430 wordt deze dag gevaren naar het temidden van Hier worden de deelnemers, die dit wensen in het prachtig OUWEHANDS DIERENPARK, dat Voorts krijgen de deelnemers gelegenheid een kort, de moeite wasid zijn. Een bekend Rotterdams de rei« meemaken en de dpelnemetg aangenaam vinden, terwijl er gedurende de gehele reis gelegen- van andere attracties vinden plaats. ATIE EX RADIO AAN BOORD, zullen om het uitstapje zo prettig mogelijk te ma- verkocht. laag gesteld, nl. f 2.25 per persoon (alle leeftyden). Terugkomst 's avonds ongeveer 10 uur. verkrijgbaar aan het kantoor van „HET ROTTER- Een Parooltocht betekent een onvergetelijk VACANT1E-U1TSTAPJE! Benjamin Britten Zuiver muzikaal beschouwd, bevat deze partituur geen nieuwe har monische of me lodische aspecten Ze is echt Brit ten, d.w.z. on evenwichtig soms. Om ztjn doel te verwerke lijken schrijft hij met het grootste genoegen een ge deelte in de stijl van Verdi, Puc cini of Debussy. Maar in heel veel gevallen gebeurt dit dan ook weer net zo, dat hij zelf ook nog een woordio meespreekt. En dit is de kracht van zijn groot muzi kantschap evenals trouwens het feit, dat hij met een minimum aan muzikale middelen het orkest bestaat uit twaalf solo-instrumen ten en het aantal zangers gaat het dozijn niet te boven een maxi mum aan uitbeelding weet te berei ken. Compositair weet hij boven dien boeiende tegenstellingen te treffen door van tijd tot tijd een polyphone schrijfwijze aan te wen den die hij uitstekend blijkt te han teren. En wie ooit aan het talent van Britten mocht hebben getwij feld doet er goed aan bijvoorbeeld de klaagzang gebaseerd op een ko raal der laatste acte te beluisteren. Een geniaal geschreven stuk, dat de vele meesterlijke bladzijden van deze bladzijden nóg overtreft. Geregisseerd door Frederick Ash- ton heeft The English Opera Groun met de vertoning van deze opera een groot succes behaald. Stuk voor stuk bleken de leden er van voor treffelijke vocalisten te zijn die te- \Tens het acteren uitstekend ver stonden. Dat de medewerking van Peter Pears, die de titelrol zong, de vertoning een bijzonder karakter gaf behoeft nauwelijks te worden gereleveerd. Het orkest onder lei ding van de componist bleek volko men voor zijn taak berekend te zijn. HERMAN VAN BORN Landarbeidersstaking in Groningen Maandag brak in Oostelijk Gro ningen een. landarbeidersstaking uit. De by de E.V.C. aangesloten landarbeiders in de gemeenten Beerta en Fin ster wolde weigeren te werken onder de collectieve ar beidsovereenkomst van 1 Mei 1947, waarbij het loon op 64 cent per uur werd vastgesteld. Naar schatting zijn ongeveer 2000 landarbeiders in staking. door Craig Rice Vertaald door Ada Campers- 50) „Als-ik iets doe, dan is succes verzekerd", zei Archie, April en Dinah keken elkaar over zijn hoofd heen aan. „Vooruit dan maar", zei Dinah tenslotte, „Hij waagt zich zelf, niet ons. Maar voor alle zekerheid moest ik de kogel maar een beetje smerig maken". „Dat zal ik wel doen", zei Archie. „Laat alles maar aan mij over. Ik weet precies, wat ik ga doen". Hij griste de kogel uit April's hand en zei: „En maak je maar niet benauwd, dat Ik hem zal verliezen, want dat zal ik niet". Hij grabbelde een paar wafeltjes uit het blik naast de koektrommel en dook de deur uit. Een seconde later was hij weer terug. „Een bovendien", verklaarde hij, „neem ik Slukey en Flaslight mee. Ik ben niet gek!" Hij draaide zich om en verdween. Dinah zuchtte. „Ik hoop, dat hij succes heeft. Als hij in moeilijkheden komt. „Dat komt hij niet", zei April vol vertrouwen. „En als ik nog een bouquet bloemen voor Moederdag van de Cherlng- tons wil loskrijgen, dan moest ik nu maar gaan". Ze keek niet bijzonder vrolijk bij het vooruitzicht. Even bleef ze in de deur staan. „En wat ga jij doen?" Dinah snoof. „Wat denk je wel? Jij en Archie krijgen de gemakkelijke werkjes. Alles, wat ik te doen heb, is de keu ken schoonmaken, de theedoeken buiten hangen en voor het eten zorgen", Ze keek April onderzoekend aan. „Ben je bang om er heen tc gaan?" „Doe niet zo hatelijk", zei April koeltjes. Toen stapte ze de keukendeur uit en het grasveld over. „Je bent niet bang", hield ze zichzelf grimmig voor, „Dat gekke gevoel in je maag komt door de combinatie van ba naan en picklelily. Wat een idee, om die goeie ouwe Mr. Cherington van moord te verdenken". Maar hij was niet: de oude Mr. Cherington. Hij was ex- kolonel Chandler van middelbare leeftijd, die vijftien dui zend dollar had gestolen, naar de gevangenis was gegaan en toen zijn naam had veranderd. En Mrs. Sanford had er alles van geweten. Over het grote grasveld van Sanford heen kon April -bri gadier O'Hare op een tuinbank zien zitten, in druk gesprek gewikkeld met drie kleine jongens, die aan zijn lippen hin gen. Archie, Flashlight en Slukey. De brigadier scheen zich te amuseren. April glimlachte in zichzelf. „Goeie, ouwe Archie!" Een smal, met onkruid begroeid paadje, dat door een dichte rij struiken, voor het oog verborgen was, leidde de heuvel op van vlak bij het tuinhek van de villa van Sanford naar het Kleine landhuisje, waar de Cheringtons woonden. Er was nog een langere en meer officiële weg cr heen, maar de kleine Carstairs verkozen het avontuurlijker paad je, wanneer ze naar het huis van de Cheringtons gingen. Het was een klein, gepleisterd huisje. Twee kamers, een keuken, en. een badcel. De grote aantrekkelijkheid ervan was gelegen in de tuin, die om het huis lag. een klein, vier kant grasveld, dat er keurig onderhouden uitzag en veel ge maaid werd en dan een overvloed van de prachtigste rozen. April had het al tientallen, ja honderdtallen keren gezien, en toch, altijd als ze op de top van de heuvel was, bleef ze staan om de kleurenpracht te bewonderen. Rozen, zo donker rood, dat ze haast purper leken, grote gele rozen, witte, helder rode en geweldige rose rozen. Een klimplant, vol donker- rode bloesems bedekte de muur aan een kant van het ge pleisterde huisje cn een tweede met kleine rose bloemetjes was over het booghek geleid. Mrs. Cherington stond tussen haar bloemen, gekleed in een overall, haar gezicht verborgen onder een grote strooien tuinhoed. Ze had een snoeischaar in de hand. Ze was beslist nifet het type om een overall te dragen, peinsde April. Daar was haar figuur niet geschikt voor. Ze zag er haast een beetje gok uit. Toen keek ze op en riep een groet. April werd zich plotseling bewust, dat Mrs. Cherington allesbehal ve grappig was. Ze had nooit die diepe rimpels in Mrs. Che rington's voorhoofd en om haar eens zo mooie mond gezien. Ze had die blik in Mrs. Cherington's ogen opgemerkt, die er zelfs was als ze glimlachte. April voelde zich er een beetje onbehaaglijk door. „Hallo, April", zei Mrs. Cherington. „Ik heb net wat drie- in-de-pan. gebakken. Lust jc cr eon paar?" „Gossie!", zei April. Mrs. Cherington's baksels waren be roemd cn drie-in-de-pan was April's lievelingskostje. Vooral met veel rozijnen er in, en Mrs. Cherington deed er altijd ceu massa rozijnen in. Toen ineens schoot haar iets te bin nen. Zc was hier eigenlijk om tc proberen iets le weten te komen, waarvan rc niet graag wilden, dat zij het wist. Drie- in-de-"pan aannemen van iemand, die jc aan het bespione- len bent, dat was niet zoals het hoorde. „Nouch...," zei ze langzaam. Ze zweeg even, slikte en zei: „Ja, ziet U, ik kwam U pigcnlyk om een grote gunst vragen. Morgen is het Moeder dag, cn nou hebben we wel een cadeautje voor haar, maar geen bloemen, en...." „En natuurlijk moeten juUie bloemen hebben", zei Mrs. Cheringtin. „En die zullen jullie hebben. Zoveel je maar wilt". Ze keck April warfn aan. „Jullie Moeder is een heel gelukkige vrouw". „Wy zijn de gelukkigen", zei April. Mrs. Cherington's ogen waren vochtig. April keek een andere kant uit en zei: „Ja, we dachten.... misschien een paar rozen..,." „Een paarl" Mrs. Cherington snoof. „Een groot bouquet! De mooiste, die wc kunnen vinden. Wil jij ze uitzoeken?" „Doet U dat maar liever", zei April. „U weet, welke U kunt missen". Mrs. Cherington keek peinzend haar tuin rond. „Weet je, rozen moeten eigenlijk 's morgens vroeg afge sneden worden, als de dauw cr nog op zit. Morgenochtend zal ik een bouquet voor jullie maken en dan stuur je Archie maar om het te halen". „U bent reuze!" zei April, „Ik mag jou ook graag", zei IVTrs. Cherington. Ze ging ver der met snoeien. „En de drie-in-de-pan staan op een schaal op de keukentafel". „IkApril dacht een ogenblik diep na. Toen kwam ze tot een conclusie, en, zo hield ze zichzelf voor, het was niet om de drie-in-de-pan of om dc rozen. En het was ook niet alleen maar omdat ze Mr. en Mrs. Carleton Cherington III aardig vond. En die conclusie was, dat.... nou dat het be wijsstuk in de gele enveloppe van Flora Sanford nog geeiè afdoend motief voor moord was. Eens zou het dat hebben kunnen zijn. (Wordt vervolgd) Zeeman Zeelui aan de wal pik je zó uit tussen de landrotten. Ze dragen iets mee van het eeuwige wijde water. Meestal zijn ze wat ruimer van blik, wat minder bekrompen van ge moed dan de mensen die in huizen wonen en op bureaustoelen zitten. Gemeenlijk winden zij zich met zo snel op over aardse zaken. De wij kende horizon heeft hun de betrek kelijkheid aller dingen getoond en zo hebben zy geleerd zich met een nuchtere wijsgerigheid te schikken in het onvermijdelijke. Maar eenmaal behoorlijk beschon ken zijnde, zijn het ook maar dom me lieden, die hun neus voorbij pra ten. en zich dik maken over kleinig heden. Dat zien we aan deze stoker, An dries. Voor en kleine buitensporig heid, helemaal in de Belgisch» Congo begaan, moet hij hier aan de Noordsingel verantwoording afleg gen. Die Andries was stoker op het schip „Jobshaven.". Toen er daar in de Congo een stelletje zieke neger» aan boord kwam en tussen de ge zonde bemanning gehuisvest werd, gal Andries daarover zijn misnoegen te kennen en wel op zo'n recalci trante wijze, dat de kapitein van d« boot, een Italiaan, hem vier dagen deed opsluiten. Hiermee zou de zaak afgedaan zijn geweest, als Andries zich na zya straftijd uit balorigheid niet een stuk m zijn kraag had gedronken, en toen de kapitein daar aanmerking op maakte, deze een zeer hartige volzin had toegevoegd. De kapitein achtte zich beledigd en deed er aan gifte van aan de Nederlandse politie. Bepaald vriendelijk was het dan ook met wat Andries met een dikk» tong uitbralde. Hij sprak: „Vuile pestpokke Italiaan, in de Oorlog had je moeten varen, je broer is een beste kerel, maar jij bent een kreng, vuile Mussolini." Ja, zei Andries kalm en eer lijk, dat heb ik gezegd. Ik meende het wel niet zo kwaad, maar ik was dronken en dan zeg je wel een» wat te veel. Maar ik vond het ook niet te pas komen, dat ze die zieke negers bij ons legden, ik had m'n gezondheid te lief, begrijp U. En dat die kapitein .me vier dagen pro voost gaf, toen ik aanmerking maakte, was helemaal het toppunt. Vijftien gulden, boete kreeg An dries. Best, m orde, 2ei hij zakelijk en toen was hij weer helemaal d* zeeman, die zich om zulke wisse wasjes niet druk maakt. Geslaagde examens 1947; Bouwkundig constructeur W. Th. J. Bakker, A. Bax, J. d« Bel, C. Bergwerf, L. H. A. de Jon ge, G. J. de Wit. Werktuigbouwk. constructeur M. A. v. d. Boom, C. de Bruyn, W. H. Burger, A. P. de Haas, J. C. Heemskerk (met lof), M. H. Kaste lein (met lof), P. Vietsch, W. Gut-' ker. Electrotechnlsch constructeur H. van Maaren, C, E. H. de la Rambelje, C. J. P. Rutten, W. Scheffel, C. N, A. Smit, R. v. cj. Voort. Vliegtuigbouwk. constructeur A. F. J. van Gerwen (met lof), P. S. H. Jager, W. H. Kooman, H. Lutjens (met lof), G. Mars, M. J, Nijpjes en P, V. Sorge. WOENSDAG 23 JULI Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 Land en tmnbouw. 19.30 Het actueel geluid. 19.45 's Nachts gaat de telefoon. Radioschets. 20.00 Nieuws. 20.15 NCRV-Kwartet. 20.45 Wereld-jeugdconferentie te Oslo. 21.15 Rad io Philharmonisch Orkest. 22.30 Nieuws. 23.00—24.00 Geva rieerd avondconcert. HILVERSUM II: 19.00 Noodvoor* zicning Ouden van Dagen. 19.15 Het nieuws uit Indonesië. 19.30 In specteur Onderwijs en Volksontwik keling. 20.00 Nieuws. 20.05 Dingen, van de clag. 20.15 Residentie-orkest. 21.15 Het andere Duitsland. Radio scrap-book, 22.45 Geestelijk leven. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Zona Schaaktournooi. 23.2524.00 Gra- mofoonmuziek. DONDERDAG 24 JULI Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 8.00 Nieuws. 9.0O Russische orkestwerken. 10.00 Eer ste kwartier. 10.15 Morgendienst. 11.00 Ziekenbezoek. 12.03 Pablo Casals, cello. 12.30 „Fantasia". 13.00 Nieuws, 13.20 Welk boek£ 13.25 „Fantasia". 13.45 Vrouwen* varia. 14.00 „Hollanda-Sextet". 14.40 Voor de vrouw. 15.30 Piano- recital, 16.00 Bijbellezing. 17.00 Ge* mengd omroepkoor. 17.30 Omroep* orkest. 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.30 Gevarieerd ochtendconcert. 8.00 Nieuws. 8.15 „Oehtendrhyth- me". 8-45 Concert voor strijkorkest 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvi taminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 11.00 Luchtig programma. 11.20 Opera- en operettefragmen ten. 12.30 „In 't spionnetje". 13.00 Nieuws. 13.15 Les Gars de Paris. 33.45 Bioscooporgel. 14.20 Brahm» Concert. 16.00 U kunt het gploven of niet! 16.05 Reprises. 17.00 Ka- elidoscoop. 17.20 Wat wil ie wor den? 17.30 „The Skymasters'17.50 Wij slaan op de Tóng-Tong". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportpraatje. 18.30 Orgel en piano. MARKTBERICHT Veemarktbericht, 22 Juli. Aan voer totaal 2480. Vette koeien cn os sen 6D0, gebruiksvee 577, graskalve ren 680, nuchtere kalveren 252, big gen 416, veulens 109, paarden 193, schapen 255, bokken en geiten 92, prijzen kalikoeten 650—550400, melkkoeien 650550400, varekoeien 500400—325, vaarzen 450350—225, pinken 350—250—200. graskalverea 140—100—70, biggen 35—25—20. Kalf- en melkkoeien aanvoer als vorige week, handel zeer stroef, pryzen onveranderd, vaarzen en pin ken aanvoer iets kleiner, handel traag, pryzen stabiel; graskalveren aanvoer als vjprige .weck, handel flauw en niet geheel prijshoudend: biggen aanvoer korter handel kalm met teruggaande pryzen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3