bet rotterdamsch parol LOOPT POLITIONELE ACTIE OP JAVA TEN EIND? Tegal, Pekalongan en Indramadjoe bezet Dr. v. Mook: Staatsvorming gaat voort,met spoed Ex-Tweede Kamerlid Palar over Indonesië EVC kondigt1 Gedane zaken ]vl -'ti Zaterdag 26 Juli 1947 Vrij, onverveerd Nederlandse troepen consolideren hun nieuwe posities Geen „mars naar Djogja"? PAROLOSCOOP Oproep tot gebed Gesneuveld in Indonesië Onafhankelijkheidsstreven houdt de Nederlandse sympathie Afspraken komen wij na Antarameldtzware gevechten Weerbericht boycot aan „Positie van ATO bevoorrecht Joods protest bij UNO over „Exodus 1947" Harold Wilson bij landing gewond Schenuerhorn terug 0 naar Nederland? SS-baron 1 beschuldigd en gearresteerd Nieuw Amsterdam gaat proefdraaien Geheim referendum te Antwerpen f\ Red en A dm. Longs Haven 141, Schiedam tel 69300' Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 'f. losse nummers 0,09 EE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting «.Het Parool" Postgiro 398644 Bankieri Amsterdamsche Bank te Rotterdam PL DIrecteurj B: de Vries PL Hoofdredacteur! Th. Ramaker Zevende Jaargang, No. 172 Verscheidene waarnemers in Indonesië krijgen de indruk, dat He „politiële actie" op Java ten einde loopt» De Nederlandse troepen werken op het ogenblik aan de consolidatie van hun posities, de zuivering van het bezette gebied en aan de voltooiing van de bezetting van Oost- en West-Java, aldus Eric Warner, de correspondent van Agence France Presse te Batavia. Volgens gezaghebbende bronnen zouden de Nederlanders hun acties be perken tot de bezetting van Oost- en West-Java, met uitzonde-* ring van de provincie Bantam in het uiterste Westen, aldus de Franse correspondent. Waarschijnlijk om politieke redenen zien de Nederlanders af van de bezetting van Midden-Java, waarvan de voornaamste steden als Djogjakarta en Soerakarta de bastions van de Republiek zijn. en Soerakarta te handhaven om al dus «en „zwaard van Damocles" op het hart van de Republiek te rich ten. De Republikeinse regering, die, bedreigd door de Nederlandse troe pen aan haar poorten en van iedere verbinding met het andere gebied verstoken, nog slechts een klein en overbevolkt gebied, dat niet zichzelf voorzien kan. onder controle heeft, zou in die omstandigheden niet an ders kunnen dan toegeven aan de Nederlandse eisen, aldus A.F.P. Ondertussen heeft de Republi keinse regering een bevel gege ven tot bewapening van Indone sische burgers 'in de burgrr- waeht. Radio Dfogfakarta deel- de mede, dat een half bataljon vrijwilligers door de Indonesiërs is gcrecruteerd uit vreemdelin gen op Java, dat de kern zal vormen van de internationale brigade waarover Sjahrir ge sproken heeft. Volgens een bericht uit Djogja karta zou de bevolking van Celebes in ons tand zijn gekomen en zouden ten Zuiden van Makassar gevechten uitgebroken zijn. Malang bezet Naar de correspondent van Het belangrijkste feit van giste ren. is de bezetting van Foenva- karta, de zetel van het Republi keinse hoofdkwartier voor West- Java, en vooral de bezetting van Sladjalaja en Tjïtjalengka, waaruit men kan afleiden, dat de Nederlan ders beogen een wig te drijven in Zuid-Oostelijke richting, om Tjlla- tjap, de enige belangrijke haven aan de Zuidkust van Java, te bezetten. Het-is veel betekenend, dat het Nederlandse legerbericht geen en kele aanwijzing geeft omtrent acties van de troepen, die uit Semarang in Zuidelijke richting vertrokken zijn, ofschoon volgens het communi qué de Republikeinen zich zeer dicht bQ Malang bevinden. Het zou de be doeling van het Nederlandse opper bevel kunnen zijn, de troepen, die op het centrale front enige kilome ters van Malang opereren, tot stil stand te brengen en hen op een res- pectueuze afstand van Djogjakarta JNa een week AVA is viermaal zo groot als Ne derland; het westerkwart wordt, voor 'de week om is, gecontroleerd door de Nederlandse troepen; de beide middenkwarten zijn nog vrij wel geheel -Indonesisch doordat de stoot uit Semarang niet de door gen. Spodr gewenste resultaten heeft opgeleverd; en het oosterkwart van Java levert de mariniers «punt na piat op. Hier-en.daar- brandt heti Als het Nederlandse legerbericht zo laat in de middag blijft komen om met ztjn monosyllabische inhoud zeer veel nanacht- en ochtend nieuws van .andere zijden te weer leggen, wordt men vaak te lang m het onzekere gehouden. Over Mid den-Java gisteren byv. maar één regel; wilde,men niet meer geven, oridat Djokjakarta wel wordt bezig gehouden, doch niet aan een verove ringsveldtocht onderworpen omdat zulks niet behoort tot dé „gestelde doelen", of omdat het daar „niet naar wens verliep'' De handelaar in de West-Euro- pese mens wordt ge^ajoleerd met opsommingen over dé enorme hoe veelheden rubber, kinine, suiker, e.d, die nu voor verscheping.vrij ko men. De politicus in hem kan te kust en te keur gaan, want West-Borneo en De Grote Oost hebben zich soli dair verklaard met „Nederland en gedragen zich loyaal, evenals de Soendanezen, Ambonnezen, e.d. Tweedracht bij de Indonesiërs, zegt dat het buitenland niets? De diplomaat in de mens hoort, dat Soekarno de 10 millioen, leden van de Mohammedaanse nationalis ten aan zich wil bmden door hun re geringszetels aan te bieden, hoort, dat Soekarno een beroep op president Truman heeft gedaan, op dat de Nederlanders het Britse be middelingsaanbod alsnog aanne men, dat de - vredelievende Sjahrir in Voor-Indië 4jVert voor een internationale brigade die Indonesië uit de greep der Nederlanders moet ontzetten, dat Sjahrir Gandhi (de profeet der weerloosheid en van het lijdelijk verzet) en Djinnah van Pakistan, bezocht, en dat de bui tenlandse bladen nog steeds schom melen tussen de fatsoenlijke critiek- vol-bégrip van de Manch. Guardian tot het zinneloze gescheld van de Chic. D. Tribune toe. De „kenners van. het* Oosten" vinden, dat Nederland, binnen cec. week z'n prestige'heeft herwonnen en dat .de Soekarnisten wel zullen zijn geschrokken van hun Orang blanda tidak bram-leuze, „de Hol landers hebben geen lef" En wg die op vrede hameren, vrede hoe eer hoe beter, wjj sluiten ons aan bij wie zeggen: „zelfs Trygve Die, de secretaris van de UNO, kan op z'n eentje de aan dacht van de Veiligheidsraad er op vestigen, dat „vrede en veiligheid in gevaar zjjn". Waarom doet hjj dat niet? Art, 99 van het' Handvest geeft hem het recht! Aneta te Cheribon meldt heeft een Nederlands generaal hem meegedeeld, dat Malang thans in Nederlandse handen is. In de omgeving van Cheribon trof men twee suikerfabrieken brandend aan; een van deze is de „Sindang Laoet" eender grootste van Java. Ook te TegaJ zijn branden waargenomen. Inmiddelseen"'Ned&andse Co lonne van Cheribon naar het Oosten opgerukt. Het doel van de operaties is, naar men aanneemt, de haven plaats Tegal. Naar generaal Mojet mededeelde zijn de verhezen aan materieel uiterst gering- Vele Republikeinse functionarissen, onder wie de hoof den van politie, douane," havenwe zen, economische zaken en het elec- trieiteitsbedrijf verklaarden zich bereid in functie te blijven.'Textiel voor de bevolking is reeds onder weg. Volgens de Nederlandse dienst „Legercontracten" was het Repu blikeinse garnizoen van Cheribon doo? de Nederlandse aanval volko men verrast, omdatgeen aanval van de landzijde werd verwacht. Een groot aantal T.R.I. soldaten was nog aan de maaltijd, toen de eerste Nederlandse afdelingen de straten binnenrukten. Zelfs mili taire paoieren en orders van het Republikeinse hoofdkwartier waren niet vernietigd. De weg van Bandoeng naar Che ribon is door landmijnen op sommi ge gedeelten volkomen vernield en verscheidene bruggen waren omge blazen. Salatiga heeft ernstig geleden door brandstichting in de Chinese wijk. Een Republikeins legercommuni qué maakt melding van zware ge vechten te Probolinggo en Loemad- jang, waaraan de gehele bevolking deelgenomen heeft. In Midden-Java zijn Republikeinse strijdkrachten, ge steund door de plaatselijke bevol king, in de buitenwijken van Sema rang aan de Noordzijde der stad bin nengedrongen. In de stad zelf zou den revochten uitgebroken zijn tus sen Nederlandse soldaten en hun eigen huursoldateh. Deze gevechten zouden nog voortduren. In West-Java wordt nog gevochtei* te Soemedang, Krawang. Cheribon en Tjimahi. Gis teren hebben drie Nederlandse vlieg tuigen Koeninean ten Zuiden van Cheribon uit de lucht aangevallen, aldus het Republikeinse communi qué. Tegal zou volgens Republikeinse berichten zijn gebombardeerd. Radio-Djogja, maakte vanmorgen melding van een Nederlandse vloot- eenheid voor de Zuid-kust van Ban tam. Waarnemers te Batavia zeiden, dat binnenkort een Nederlandse am- phibielanding aan de Zuidkust van Java zou worden uitgevoerd, waar schijnlijk-in de nabijheid van c voornaamste haven Tjilatjap. Verkenningsvluchten boven een uitgestrekt gebied in West- Java, dat toebehoort aan de Ang lo Dutch Plantation Company hebben uitgewezen, dat Soebang. het centrum van dit gebied, met inbegrip van de krachtstations volkomen is verwoest. In Batavia is het Republikeinse blad ..Ra'jat" weer verschenen. Ook de „Merdeka" heeft zijn herverschy- nen aangekondigd. Bemiddelaars De mogelijkheid is niet uitgesloten dat de U.S A. in een later stadium hun diensten zullen aanbieden om een oplossing in Indonesië te helpen vinden, aldus verneemt Aneta uit be voegde Amerikaanse bron te 's-Gra- venhage. Het is niet aannemelijk dat een dergelijke stap samen met de Britse regering genomen zou worden, hoe wel hij parallel zoU\fcunnen lopen aan een soortgelijke Britse actie. De Generale Synode der Neder lands Hervormde Kerk heeft de kerken opgeroepen tot voorbede in de godsdienstoefeningen op Zondag 27- Juli voor „onze overheid, voor ons volk, voor de Indonesisch© vol keren, voor degenen, die onder ons eigen volk in bijzondere onrust en zorg verkeren omtrent het lot van hen, die bij do gebeurtenissen ln Indonesië zo -nauw betrokken zlin." De regering maakt tot haar leedwezen bekend dat m de af gelopen week in Indonesië de volgende "verhezen zijn gerap porteerd: Koninklijke marine: serg. mar. Joh, van Waatenngen uit Amsterdam; mar. 3de kL Z. M. *W. Brumsma mt Tzum (Fr.); korp. der mar. Tj. Nauta uit Broek onder Akkeren. Koninklijke Nederlandse Land macht: serg. J. A. J, M, van Dooremalen uit Tilburg: sold. H. L. Rupert uit Benteio; sold. H. C. A. Hesseling uit Glgmer- .burg (Lonnekerj; 1ste It. A. G. van Os uit Utrecht; serg. D. Koote uit MiddelhaVms; serg. J. Schotanus uit Gaasterland (Fr.)sold H. Mensmk uit Nieuw-Leusen; 2de it. P. Bare- man uit Axel (Z-VL); korp. J. de Leeuw uit Haarlem; sold. G- de Zoeten uit 's-Gravenhage; sold. E. S. F. Peetsma uit Kla- zienaveën; 2de It. W,v C. M. Feynen uit Sprundel; H. A. Peters (raïig onbekend) uit Di- dam (Gld.). De Hollandse zwemsters Nel van Vliet en 1 ei Koster—Van femelen ztjn gisteren met de Westerfiam naar Amerika vertrokken om ter ge' tegenheid van het eeuwfeest in Holland (Michigan) aldaar aan zwem wedstrijden deel ie nemenIn het midden Truus Klapwijk, d\e als leid- ster de trip meemaakt, fc— Ut. Van Mook heeft gisteren een radio-rede gehouden, waarin fay een uiteenzetting gaf van de beweegredenen, die tot het besluit, tot het onder nemen van een politieele actie in de Republiek hebben geleid. De regering wist, toen het besluit-genomen werd, dat de ondernomen actie door velen in de wereld zon worden beoordeeld als een daad van Nederlandse agressie, aldus Van Mook, Het Is altijd moeilijk gevallen als dit te beoordelen. Bij zonder moeilijk is echter het geval van de" Republiek, waar de uiterlijke vormen zo sterk de innerlijke tegenstrijdigheden verbergen. Het onafhankelijkheidsstreven van het Indonesische volk wekt alge meen syihpatbie. niet in de laatste plaats by de Nederlanders. De Repu bliek toonde zich als de belichaming en-kampioene van dit streven Hoe pijnlijk het eerste en revollitionnaire tijdperk der Republiek ook zijn moest voor talrijke Nederlanders.-die gedurende de Japanse bezetting alles aan dit land ten offer hebben ge bracht, het lag voor de hand, dat het •egermgsbeleid van Nederland zich richtte op de versteviging en de con-- structieve krachten in de Republiek om tezamen déze gewesten op te richten uit hun nood en verval. Was het aanvankelijk begrijpelijk dat de Republikeinen met enig wan trouwen, uit-vrees voor een terug keer ftfxt tde^ijlon^iIe,verhoudingen, tegenover de Nederlandse bedoelin gen stonden, in November—Decem ber was daar geen reden meer voor. Gemaakte afspraken pleegt Neder land nauwkeurig na te komen. De Republikeinse wereld bleef intussen een gesloten wereld. Niet gemakkelijk was waar te nemen, wat zich daarbinnen af speelde. Tegelyk bleef de Repu blikeinse propaganda Nederland en de Nederlanders afschilderen als belagers van de vrijheid van Indonesië, tegen gemaakte af spraken in. Ook internationaal bleef de Republiek zich dringen op de plaats van geheel Indone- Iedere samenwerking werd door Djogja afgewezen. De Republiek was oorzaak, dat Nederland een militair apparaat moest handhaven, daar de Republiek de belaging der bezette plaatsen, voortzette. Steeds werd samenwerking moeilijker, de geest can wantrouwen en vijandschap kon niet worden bezworen. Het is geen strijd van volk tegen volk, dit hebben de gebeurtenissen der laatste vijf dagen zeer duidelijk aan het licht gebracht. Nergens Volgens door Reuter doorgegeven, nog onbevestigde berichten, hebben de Nederlandse troepen, die uit Cheribon oprukken. Teg^l en Pekalongan (Noordkust van Java) bezet. De hele kust tussen Batavia en Semarang zou hierdoor in Nederlandse handen zijn. Het Nederlandse legerbericht meldt verder de bezetting van Indramadjoe, (Noord-kust), Bandjaran en Soreang (ten. Zuid-Oosten van Bandoeng). Sinds het vorige legerbericht zjjn aan Nederlandse zyde geen doden, gevallen. Er werden negen man gewond. waar onze troepen kwamen werd vijandschap ondervonden. Integen deel, de algemene reactie is een van verlichting, dat eindelijk bij overeen komst de toe'stand van strijd en ter reur gaat verdwijnen. Dat bu zulk een uitgebreide actie zeer weinig verhezen werden geleden is een feit dat boekdelen spreekt. De regering doet een beroep op allen in. de gebieden waar Ne derlandse troepen de veiligheid handhaven met alle kracht er aan mede te werken,, dat zo spoedig mogelijk de taak voor orde en veiligheid door een nor maal geconstitutionneerde poli tieorganisatie kan worden over genomen, Het zal daardoor mo gelijk worden in deze delen van Indonesië de staatkundige orga- nisatie op te bouwen om teza men met Oost-Indonesië en Borneo de Verenigde Staten van Indonesië te vormen. De regering zal hiermee niet lan- ger'wachten danmodxg-is. ïn een radiorede, in het bijzonder bestemd voor de Verenigde Staten, Australië. Maiakka en Nieuw-Zee- land zei Dr. Van Mook. dat de Ne derlandse regering bereid is een interim-regering in Indonesië te in stalleren voor de overgangsperiode, met de "medewermg van Java, Su matra. Borneo en Oost-ïndonesiè. Volgens berichten van het Indone sische persbureau Antara wordt lftans aan alle fronten op Java en Sumatra zwaar gevochten en nemen de Nederlandse luchtaanvallen in he vigheid toe. Uit Midden-Java (Semarang, Sala tiga) wordt volgens het Nederlandse legerbericht gemeld dat de be volking in steeds stijgend getal te rugkeert naar de dessas. waaruit de TRI. haar tevoren verdreven had. In Oost-Java werd Lawang beact, ter wijl over land de verbinding van Soerabaja met de Oosthoek tot stand is gebracht via de weg Pasoeroean— Probolinggo. Uit de sector-Modjokerto wordt verhoogde Republikeinse activiteit gemeld. In Palembang (Sumatra) heeft het opruimen van de versperringen eni ge vertraging in onze bewegingen gebracht. Weerstand van betekenis is nagenoeg nergens ondervonden, met uitzondering van het gebied van de rivier de Kommermg. Deze werd echter zonder moeite overwonnen. De genie herstelde binnen korte tijd een aantal vermelde bruggen. dDe houding van de bevolking was over al bepaald vriendschappelijk, aldus het communiqué. Volgens berichten uit Republikein se bron wordt in Palembang echter nog hevig gevochten. In Medan zou volgens deze bronnen het Oostelijke stadsdeel heroverd zijn. Van Republikeinse zijde wordt vol gehouden. dat Modjokerto door de TRI. met medewerking van de be volking is herover.'" De Nederlan ders zouden bij hun terugtocht min stens 150 doden hebben achtergela ten. Republiek verdeeld? Naar bevoegde Nederlandse zegslieden te Batavia hebben, ^vprklaard, bestaat de mogelgk- *heid dat na beëindiging der Nederlandse militaire operaties uit de gebieden van de Indone sische Republiek zeven afzon- WEINIG VERANDERING Weersverwachting, geldig tot Zondag avond. Windstille nacht met 'plaatselijk nevel of mist. Morgen over dag over het alge meen eonnig weer met slechts enkele verspreide onweers buien In het Oosten en Zuiden van het land vooral in de namiddag zeer warm. In de kuststrook tijdelijk zeewind, die ;wat koelte brengt. Waarnemingen te Rotterdam heden morgen 8.40. Luchtdruk 762 7temperatuur 23 6. max. temp 28 8 (gistermiddag 2 uur), min 18$ (hedenmorgen 6 uur) Weersgesteldheid zwaar bewolkt 27 Juli: Zon op 5 32 uur, onder 2120 uur. Maan onder 00 56 uop l? 14 u Waterstanden Rotterdam: le ty 12 09 uur. Vrijdagavond hebben in gebouw „Odcon" vertegenwoordigers van de verenigingen ..Ncderland-ïndonesiè", „Kerk en Indonesië" eft van de E.V. C. Rotterdam, voor een volle zaal hun standpunt inzake de Indonesi sche kwestie uiteengezet. De heer Palar, ex-Tweede Kamer lid van de P. v. d. A.; sprak namens de vereniging „NederlandIndone sië". Palar bestreed de opvatting als zou er geen andere tutweg meer mogelijk zijn geweest, dan die van een gewa pend conflict. De oorzaak hiervan «meende hy te moeten zien in de langdurige verwarde en volgens hem thans ook dikwijls onjuiste en ten dentieuss berichtgeving uit en over Indonesië. Bij de totstandkoming van Ling- gadiatt achtte hij beide partijen te goeder trouw te zijn geweest. Neder land berpikte dit accoord via zijn historische en met geweld verwor ven, bezitsrechten, Het kernpunt van „Linggadiati" voor de Nederlanders was de erkenning de iure van de sou- vereiniteit van het Koninkrijk over Indonesië. De Republiek daarente gen ging uit van het zelfbeschik kingsrecht der volken en bereikte „Linggadjati" langs deze weg Uit dit accoord zou moeten blijken, dat de beide partijen op volkómen ge lijke voet met elkaar onderhandeld hebben. Maar deze beide interpre taties, aldus Palar. dekken elkander niet. hegeen de indirecte oorzaak word van het conflict. Onder hevige druk van Nederland se, maar niet minder van buitenland se zijde was de Republiek tenslotte bereid te buigen voor de Nederland se wensen behalve op het punt van een gemeenschappelijke gendarme rie. Hfer was voor de Republiek het ogenblik gekomen van liever te bar sten dan te buigen. Palar sprak er zijn leedwezen over uit te moeten, constateren, dat zovele van zijn ex- partygenoten op het laatste moment tot een volgons hem foute conclusie waren gekomen. Voor het vinden van een oplossing van het moeilijke vraagstuk van een duurzame samen werking tussen beide landen zou Ne derland hebben gefaald. Boycot van goederen De voorzitter van. de E.V.C. afd. Rotterdam, de heer A. v. d. Berg, onderstreepte nog eens het besluit 'van het hoofdbestuur van de alg. bond van zeevarenden en van de landelijke bedrijfsgroep „Transport" van de EV.C-, om alle vervoer naar Indonesië voor zover dit direct of in direct de militaire operaties van de Nederlandse troepen in Indonesië be vordert, te boycotten. Dit parool was doorgegeven aan het Wereldvakver- bond, "dat op zijn beurt er voor zou zorgen de vakbonden van zeelieden in Amerika, Australië en elders-van het besluit in kennis te stellen. De heer Van de Berg deed tenslot te een beroep op de Rotterdamse arbeiders, Nederland onbetrouwbaar te maken voor het Ned. militaire ap paraat in Indonesië. Evangelie mislukt Ds. Mispelblom Beyer, sprekend namens de vereniging „Kerk en In donesië", sprak de vrees uit, dat de kerk door haar houding van welwil lende neutraliteit te kort zou schie ten in haar eigenlijke roeping. Bedenkelijker vond hij evenwel de gebeden, die thans opstijgen tot de Krijgsgod^ van Nederland, bestaande uit de drie-eenheid: God, Nederland en Oranje. Hiertegenover stelde ds. MLpelblom het evangelie, zoals dat door de profeten was" verkondigd en dat aanspoort tot rechtvaardigheid, gerechtigheid en trouw aan de'in spraak van het geweten, óók ten aanzien van Indonesië, De initiatiefnemers tot oprichting van ern Federatie van internationa le transportbedrijven In Nederland zgn van mening dat hun belangen in de N.I.W.O. (Nederlandse Inter nationale Wegtransport Onderne mers) niet langer veilig zijn. De steun, welke de overheid aan de N.S.-A.T.O. direct of indirect verleent, stelt deze ten opzichte van andere transportbedrijven in een zeer bevoorrechte 'positie, aldus luidt hun oordeel. „W# zien onze Invloed iedere dag steed? geringer .worden," aldus de voorzitter drs. W. Bakk. „Dit in tegenstelling m«t de A.T.O., welke de eerste viool speelt. Samenwer king met de NJ.W.O. is daarom on mogelijk." Enkele aanwezigen deelden de mening dat de N.I.w.O.-niet zonder meer uitgeschakeld kan worden. Er moet getracht worden, de werkwij ze van deze organisatie ten opzich- te van de andere transportonderne mers te verbeteren. De Federatie,'' waarvan iedere transportondernemer, lid kan wor den, zal overleg plegen met „Intro- pa"» de organisatie van internatio nale transportondernemers, die zich reeds "groepsgewijze verenigd heb ben. In het voorlopig bestuur der Federatie werden cekozen de hpren drs W. Bakxiuit Teteringep (voor zitter), Pj J- stap uit Eindhoven (secretaris), Krol (Arnhem) en Polis (Maastricht). Na de „vliegende schotels" zou den boven Italië op een hoogte van ongeveer 5000 meter „lichtgevende raketten van langwerpige vorm" waargenomen zfln. Het Joods 'bureau voor Palestina heeft bij dc U.N.Q. 'een protest in- gedien1 tegen het feit, dat Enge land de 4 500 immigranten, die aan boord 4an de „Exodus 1947" ge tracht hebben Palestina binnen te komen, naar Frankrijk heeft terug- [estuurd. 1 In een brief aan de secretaris-ge neraal der U.N.O., Trygve Lie, ver klaart Abba Hillel SiKcr, voorzitter van de Amerikaanse sectie van het Joods bureau, dat deze bande1 wij ze in strijd is met het bcslu.it van de algemene vergadering, waarbij de regeringen worden aangespoord om zich van een bedreiging of gebruik van geweld, welke een atmosfeer Zóu kunnen scheppen, die nadelig is vopr het oplossen van dc Palestijn se kwestie, te onthouden, Het vliegtuig, waarmede dc Brit se rainwer voor Overzeese Handel, Harold Wilson. Vrijdagavond uit Moskou terug kwam, heeft op het Londsnge viegveld een ongelukkige landing gemaakt, waardoor het zwaar beschadigd werd en Wilson zelf gewond geraakte. Nader wordt bericht, dat er geen doden tc betreuren zijn. Wel liepen enkele andere inzittenden ook ver wondingen op. o.a. bet parlements lid (Labour) Thomas Cook. Het toestel was een York. De terugkeer van.nrof. Schermer- horn naar Nederland werd gister avond op liet vliegveld Schiphol Voorspeld door 't Tweede Kamerlid Frans Goedhardt, die daar om kwam over zeven terugkeerde van zyu reis als vertegenwoordiger van de P. v. d. A. naar Indonesië. De heer Goedhart, die o.a. door ziih partijgenoten, de heren K, Var- rink, mri Joekes en J. de Kadt ver welkomd werd, zei te menen, dat de Gommissie-Genprael tegenover de politiële a^tie een andere hou ding aannam dan de luitenant-gou- verneur-generaal en uitte toen zijn bovengeciteerde voorspelling. Met hetzelfde vliegtuig keerde mr. dr. P. Sanders, üe secretaris van de Commissie Generaal terug, maar deze was zo „dicht" als men van een dergelijk hooggeplaatst functionaris maar kan vrezen (of verlangen). Pachman blijft een halve -- voer- De resultaten van de Vrijdag gespeelde 9e rondè van het Euro pees zonetournooi. luiden als iclgt: Voortgezette partij uit Se ron de Pachman (T^ecb.-Slow.) Toerde? (Palestina) 1—0. O'Sullivan (Ierland) tegen Doorn Gr (Luxemburg) M—Y». Max BI "til (Zwitserland) tegen l'later (Polen) 1—0. O'Kelly (Bel gië) tegen Rossolimo (Frankrijk) 1—0. Foerder (Palestina) tegen \on Scbeltinga (Nederland Ya-1/^ Alexander (Engeland) tegen Pachman (Tsjecho-Slow.) 1—0. Casta 1 di (Otalie) egen Tzvetcoff (Bulgarije) 0—1. Trifunovic (Yougoslavie) tegen Szabo (Hon garije) 0—1. De stand is thans: Pachman 71/3 uit 9. van Scheltinga, O'Kel ly en Trifunovic elk 7 uit 9, Alexander 6 uit 9. Castaldi ik» uit 9, Tzvetcoff 4 uit 9, Szabo 3% uil 8. Rosso li'mo en Max Blau elk VA uit 9, Foerder 3 uit 9, Plater 2Y uit S, Doenerr ZYz uit 9, O'Sullivan Z2 uit 9. Om de titel van Joe Louis Bij zijn aankomst te New-York veiklaarde Joe Baksi dat hij te al len tijde bereid is Joe Louis te ont moeten. Er zij'n plannen in de maak voor een revanche-match tussen Bakis ca de Zweed Olie Tandbprg, van wie Baksi enkele weken gele den te Stockholm op punten heeft verloren. De winnaar zou dan in Mam t 1948 tegen Joe Louis mogen uitkomen. Hoewel bij die ontmoeting in Maart de titel niet op het spel zou staan vei klaren New-Yorkse' boksaiitorifeïten dat, ingeval Joe Louis door k.o. zou verliezen, zijn overwinnaar als wereldkampioen zal worden erkend. Atoom-energiefabriek in West-Cumberland Naar het Britse blad „Daily He rald" meldt, is 't eenzame gehucht Sellefield in West-Cumberland als vestigingsplaats gekozen voor Brjt- tannië's eerste atoomenergiefabriek Te Sellefield zal electriciteit uit uranium worden opgewekt, die aan het net zal worden toegevoerd. Baron Ernst von Weiszacker, ge neraal der S.S., voormalig perma nent vertegenwoordiger van Von Ribbentrop, is by zijn aankomst aan het paleis van justitie te Neu renberg door de Amerikaanse auto riteiten gearresteerd. Hij wordt van bijna alle oorlogsmisdaden beschul digd, welke men kan bedrijven. In September zal 'te Neurenberg het proces tegen hem, zijn voormalige medewerker Steengracht von Moy- iand, Ernst Bohle, chef van de or ganisatie Van Duitsers in hét bui tenland en een tiental anderen worden geopend. derlijke staten zouden worden gevormd. Tijdens besprekingen over de kwestie, wat men als de volgende politieke gebeurtenissen in Indone sië 2ou kunnen verwachten, ver klaarden deze personen, dat de Ne derlanders zouden toestaan, dat af zonderlijke delen van het Republi keinse gebied nieuwe federale partners worden in de beoogde Verenigde Staten van Indonesië, indien de bevolking dezer gebieden dit wenst. Een der woordvoerders zei, dat taal- en culturele verschillen tussen de verschillende volken van Java en Sumatra de mogelijkheid hier onwaarschijnlijk maken. Wanneer de bevolking van dezë gebieden dit wenst, bestaat de mo gelijkheid, dat men haar verzoekt vertegenwoordigers te kiezen, die een conferentie zouden bijwonen, waar plannen voor iedere nieuwe staat gevormd zouden kunnen wor den, zoals j.l. December in. Den Pasar voor Oost-Indonesië werd gedaan, verklaarde men. Gedane zaken nemen geen keer. ,r is een oorlogstoestand geschapen, althans op Java en natuurlijk moei dan blijken, dat geweld niet kan be staan zonder fanatisme en tendens. Een leger moet kunnen doortasten en daarbij géén zoete broodjes worden gebakken. Nu de eerste verlieslijsten aan Nederlandse zijde worden gepu bliceerd, vraagt men zich met vreze af, of deze veld'^cht niet meer dan enkele tientallen slachtoffers zal op leveren. Ook ter anderer zijde ont staat fanatisme. Hiervan getuigen de bladen die door dik en dun de zijde der Indonesiërs hebben gekozenten die evenzeer „succesvolle" heroverin gen melden, Onjuiste, onware be richtgeving kan niet uitblijven, wan- nea- men uit verscheidene kokers ver liezen gemeld krijgt die op de eerste dag van het optreden reeds een van beide een grote vergissing inhouden over het aantal doden, en gewonden. De enige keer die dezeverderf e- 1 Jïjke gang van" zaken "kan "herben,1 is, dat er zo spoedig mogelijk besprekin gen worden heropend. Er zijn teke nen van dat „het buitenland" inter mediair wil verleen en. Wjj kunnen niet anders meer doen dan de hoop uitspreken, dat dit snel zal zijn, want elke week, elke dag, elk uur wordt de situatie verscherpt, wordt groter-vij andigheid en minder toenaaering be- werksteiligd en het besluit van de legering tot ingrijpen aanvechtbaar der. Indien er al sprake kan zijn van een prestige-kwcstie, dan is deze kwestie nu wel bezien. De wapenen hebben gesproken. Het gezonde verstand kere terugl De „Nieuw-Amsterdam", het vlaggeschlp van de HAL. dat thans by de K.D.M. zjjn Inwendige voltooiing nadert, zal 2 Augustus naar de Menvehaven versleept wor den. Daar zullen gedurende veertien dagen dra&iprooven worden geno men met do turbines van het schip. Yyftien Augustus vertrekt de „Nieuw-Amsterdam" naar Sou thampton om daar te dokken. De Nederlandse dokken zjjn namelijk te klein om de oceaanreus te kun nen opnemen. In Southampton zal o.m. het onderwater-gedeelte van de romp grondig worden schoon gemaakt en in de verf gezet. Alle Amerikaanse vrachtschepen, bestemd voor Antwerpen worden naar Gent en Rotterdam gedirigeerd tengevolge van de staking van 13.000 Antwerpse havenarbeiders, die reeds een week duurt, meldde Vrijdag een goed ingelichte bron. De vakbond van de transportarbei ders, waarbij het grootste deel van de Antwerpse havenarbeiders aange sloten is, heeft met"d& stakers onder handeld in een poging hen weer aan het werk te krijgen, de vakbond stelt nu ten geheim referendum voor. om uit te maken, of de meerderheid van de stakers weer aan het werk zou willen gaan. De uitslag van deze stemming zal Zondag bekend zijn en wanneer deze ten gunste van een her vatten van het werk uitvalt, zal, naar men verwacht. Maandag weer begon nen worden. Intussen is een staking van 11.000 arbeiders in de scheeps bouw nu erkend door de socialisti sche en katholieke vakbonden. De ar beiders eisen 10% loonsverhoging en een dubbele uitkering bij werkloos heid. Men verwacht, dat ook dit con flict in het begin van de komende week geregeld' zal worden. Wereldkampioenschap wielrennen 1948 1 Het coneres van de internatio- s nale Wielre.i-Unie te Farys bij- 5 een, heeft Nederland aangetve- zen om de wereldkampioen- schappen 1948 te organiseren» ~Sj\ 4 i

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1