m 1' HET ROTTERDAMSCH PARCOL Nederland en de Republiek terug naar conferentietafel? I m m Tanker Sunetta bij de Hoek op mijn gelopen Suriname onder de hamer Debat over dienstplichtwet 'lil M }!r Vrij, onverveerd VEILIGHEIDSRAAD BEHANDELT VANAVOND CONFLICT MET INDONESIë Staking der strijd Australië's doel Weerbericht Invoer Duitse volks wagens in België Brand in Parijse gevangenis Doden en gewonden te betreuren onder Chinese opvarenden Belangrijke schade Brits leger volgend jaar uit Duitsland Aanbod voor de oogst is voldoende Engelse Kroonprinses trouwt 18 November Ontvoerde Britten opgehangen Allen onderdak! Staking in Antwerpen len einde Eerste Kamer trotseert zomerhitte India protesteert Volendam vertrokken Banka en Biliton autonoom Welvaartsfonds van f 40 millioen na discussie aangenomen Minister Lieftinck mag nog een jaar zuiveren BONNENLIJST Petroleum spoedig vrij Mastiek vrij van distributie Prins Bernhard in Heerenveen Ontwerp moet gezien worden onafhankelijk van Indonesische politiek I '!'il I y-?i rtlal Hf I li Red. en Adra, tang® Haven HI* Schiedam tel 69300 Abonnementsprijs pez week 3) cent per kwartaal 4,losse nummen Q.Q9 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Pi Directeur» B. de Vries Pi Hoqldredacteur» Th. Ramaker Donderdag 31 Juli 1947 Zevende jaargang, No. 176 (Van onze Haagse redacteur) Hoewel omtrent het gisteren in de ministerraad besprokene niets naders hekend Is geworden, wordt toch aangenomen, dat in die vergadering besluiten zijn genomen, welke zeer binnen kort zullen worden gevolgd door een officiële uitnodiging van d. Nederlandse regering aan de republikeinse regering om op nieuw achter de conferentietafel plaats te nemen. Men houdt er echter rekening mee, dat de republikeinse rege ring onder de huidige omstandigheden heel moeilijk op een dergelijk verzoek zal kunnen ingaan en zo deze Nederlandse uitnodiging dan onbeantwoord zou blijven, mag worden ver wacht, dat vrij kort daarna Nederland buitenlandse bemiddeling zal inroepen om het contact te herstellen. Gevreesd wordt echter, dat de behandeling van de klacht van Australië bij de Veiligheidsraad tengevolge zal hebben, dat de republikeinse regering liever de uitslag van het debat over die klacht zal afwachten alvorens-opnieuw met Nederland in ver binding te treden, omdat thans in de Veiligheidsraad wel be sproken zal worden, of de souvereiniteit van de republiek op grond van de overeenkomst yan Linggadjati al dan niet kan worden geconstrueerd. ken, dat de vijandelijkheden worden gestaakt. Men wil zich niet in politieke aangelegenhe den mengen, maar wenst, dat beide partijen naar art. 17 van Linggadjati zullen handelen. India argumenteert zijn stap met de zienswijze, dat de toe stand in Indonesië een gevaar vormt voor de vrede en de in ternationale veiligheid. De Veiligheidsraad zal van avond de Indonesische kwestie behandelen, die door India en Australië aanhangig is gemaakt. Zij wordt het eerste punt van de aganda voor de vergadering, die vanavond om 8 uur begint. Chifley, Australië's premier heeft gezegd: Australië heeft de Indonesische kwestie voor de U.N.O gebracht om te berei- PAROLCSCOOP "t Effectentaai ZEER' VEEL van de Britse ge-, dragingen 13 op het ogenblik te verklaren uit de op handen zijnde economische crisis waar Londen voor vreest. De pers Iaat ineens zorgelijke beschouwingen los bij de vleet, en de Beurs bekrachtigt ze. Sedert de kolencrisis van Fe bruari jl. is er niet zo'n verkoops- golf geweest; schatkistpapieren bij voorbeeld daalden 15 shilling en wisten zich maar 5 shilling te her stellen, enz. Financial. Times verbloemt niets, „achter de dreigende economische crisis", schrijft het blad, „grijnst een politieke. Het is niet voor niets dat industriële fondsen meer dan 12 lager boeken dan hun hoogste koers van Januari jl. en dat de geldmarkt haar slechtste periode doormaakt sinds de donkerste da gen van '39 en '40". Andere bladen betrekken ook het buitenland in hun beschouwingen alle artike len staan in mineur. Over een crisissfeer spreken doet men al geruime tijd,'maar: te hooi en te gras; in crisisstemming leven doet men thans, voortdu rend, en niemand in de City ver heelt dat Juli 1947 drukkend is, niet alleen door haar warmte, maar ook door het onweerachtige op het febied van de Britse staatshuishou- mg. Om de betalingsbalans enigszins in orde te brengen zou men 37 op de buitenlandse uitgaven moeten bezuinigen, dus .ook op de ir.voer van voedingsmiddelen en grond stoffen en dat, waar de rantsoenen reeds laag zijn en de mdustne- grondstoffen broodnodig heeft! Als de dollarcredieten uitgeput zijn (en dat duurt niet lang meer), kan men dan het goud en de devie zen van. de Bank of England niet aanspreken? O, zeker, maar daar maakt men bezwaar het kostelijk goud aan te wenden voor de finan ciering van de lopende invoeren, en wat heeft men aan een tijdelijke opluchting, als daarna de afgrond nog dieper gaapt? Is de uitvoer niet op te stuwen? men zit nü nog met de gevolgen van de steenkolencrisis en met liet onoplosbare" probleem der arbeids krachten en de wederom-opduiken de problemen der transporttekor- ten. Gewone en landbouwbedrijven Hjden, maar honderdduizenden hou den hun bestaan in vermaaks- en dergelijke „funest-onproductieve" bedreven krampachtig vast. Labour vraagt om uitleg. En Attlee zal die geven. Het zal „maatregelen" regenen. Maar maatregelen keren geen on weer. En de Beurs verraadt, in haar taal, dat het economisch onweer boven Engeland op uitbarsten hangt. WISSELEND BEWOLKT Weersverwachting, geldla lot Vrijdag avond: Wisselend bewolkt met plaatselijk enige regen. Hier en daar met on weer. Over bet al gemeen weinig wind en ongeveer zelfde temperatuur als vandaag. Waarnemingen he denmorgen te Rot terdam: Luchtdruk: 763.9; wind: Oost 2; temp. 17.6; max. temp. 23.0 (gistermiddag 2.40); min. temp. 14.3 (hedenmorgen 6.40). Weersgesteldheid: licht bewolkt. - 1 Aug.: Zoa op 5.00 uur, onder 20.32 uur. Maan onder 3.41 uur. op 20.54 uur. Waterstanden Rotterdam: le tij 4.13 uur, 2e tbd 16.23 uur. In Lake Succes neemt men aan dat procedure-kwesties vandaag het voornaamste onderwerp van bespreking zullen uitmaken in de Veiligheidsraad. Volgens liet Handvest der Ver enigde Naties moeten bij elk geschil de partijen worden uitgenodigd aan de discussie deel te nemen en men is zich bewust, dat het verscheidene dagen zal duren-voor een Indone sisch vertegenwoordiger in New York zal zijn. Op een persconferentie heeft de Nederlandse ambassadeur in de U.S.A., mr. E. N. van Kleffens, verklaard, dat India en Australië „bqiten de grenzen van de jurisdic tie van het Handvest" gingen, door de Indonesische kwestie aan de Veiligheidsraad voor te leggen. Hij legde er de nadruk op, dat het hier geen geschil betrof tussen souve- reine staten en dat daarom de naar voren gebrachte klachten onge grond waren. Naar de eer Spaak in antwoord op een schriftelijke vraag mede deelde, worden thans particuliere besprekingen gevwrd over de in voer van Duitse volkswagens in België. De prijs van deze auto's zou met inbegrip van alle invoerrechten en belastingen Fr. 37.500 bedragen. Bepaalde regeringsinstanties zouder op deze basis reeds bestellingen hebben gedaan. NEDERLANDS LEGERCOM- MUNIQUé No. 20 Op West-Java werd ten Zuid-Oosten van Pengalongan San- toso bezet. De T.R.X. deed wederom een aanval ter hoogte van Soeme- dang. Deze aanval werd zonder ver liezen onzerzijds afgeslagen. Onder de republikeinse manschappen be vond zich aan aantal Japanners. In Oost-Java passeerden onze troepen Singosari (halverwege Lawang en Malang). Op Noord-Sumatra voer den republikeinse groepen een aan val uit tegen het juist bezette Loe- boekpapan. Deze aanval werd zon der verliezen onzerzijds afgeslagen. Het 21ste Nederlandse legercom muniqué bevat nadere bijzonderhe den over de in het 20ste communi qué vermelde acties: te Tegal iiep de weverij „Java", welke door de T.R.I. in brand werd gestoken, zware schade op. De haven was hier en daar versperd door gezon ken schepen. De P.T.T.-centrale te Brebes werd door de T.RJ. ver meid. Op Zuid-Sumatra ontstonden bij Djirak in de omgeving van de pompstations grote branden. Een aanval van 80 roan m dit gebied werd afgeslagen. By Lahat werden grote hoeveelheden wapens gevon den. Aan de spoorweg LahatHoera Emm werd de rails over een af stand van 100 meter opgebroken. Volgens betrouwbare berichtge vers te Tegal werden aldaar 12 burgers door de T.R.I. vermoord, m plaatsjes om Tegal 65. De slacht offers zyn gedeeltelijk Chinezen en Europeanen. Bijzonderheden om trent de omstandigheden, waaron der de moorden plaats vinden zijn nog met bekend. Zuid-Sumatra: Uit Palem- bang wordt gemeld, dat in het ge bied ten Zuid-Westen van Pendopo contact tot stand is gekomen met enkele republikeinse benden, die met enige verhezen aan hun zijde werden verdreven. Zij lieten bij hun vlucht een Japanse mitrailleur ach ter. Langs de weg naar Sekajoe werden de bezette plaatsen gecon solideerd. Er zijn inlichtingen ver kregen, welke er op wyzen, dat de republikeinse troepen in de richting Sekajoe terugtrokken. De Neder landse troepen, welke "Warat bezet ten, vonden daar een grote hoeveel heid wapens en een aanzienlyk aan tal auto s. Uit verkregen inlichtingen blijkt, dat zich hier en daar nog republi keinse groepen ophouden by het meer in de buurt van Pagaralam. De republikeinse vermelmgsploeg aldaar tolt volgens de berichten 4 Japanners. In de nacht van 28 op 29 Juli werd de brug tussen Ker- tapsit en Bagoekoen mg door onbe kende saboteurs gedeeltelijk ver nield. Dc schade werd de volgende dag door de genie hersteld. In de vrouwengevangenis te Tou- relles bij Parijs is brand uitgebro ken. Hoewel brandweerwagens uit alle delen van de stad spoedig ter plaatse waren, kon niet worden voorkomen, dat een aantal vrou wen door het vuur werd ingeslo ten. In een slaapzaal heeft men 21 verkoolde lijken gevonden. Voorts is een naar het ziekenhuis vervoer de gevangene later aldaar overle den. I Men vermoedt, dat de brand ont staan is in een werkplaats, waar j rich celluloid bevond. STAP ELI OOP MIS LU KT E. Op de scheepswerf van de firma A. Vuyk Zonen ie Capelie aid Usel zou Woensdagmiddag: het motorschip „Ribeira Grande", in aanbouw voor een Portugese rederij te water gelaten worden. Na de doopplechtigheid, verricht door de viscountess Do Botelho, bleef het casco echter zittenZelfs hebben twee sleepboten, de Europa en de Vrede, op volle kracht aan het op de /ie//ing liggende schip getrokken, zonder resultaat echter. Ka ruim een uur ingespannen werken heeft men de pogingen opgegeven. Het gisteravond van Rotter dam naar Aruba vertrokken Nederlandse tankmotorschip Sunetta van de N.V. Petroleum Mij, „La Corona" is vannacht om 1 uur even buiten de Pieren te Hoek van Holland op een vermoedelijk losgeslagen mijn gelopen. Het 7987 ton bru+o metende schip heeft bij de ontploifmg belangrijke schade aan het voorschip opgelo pen, Het' water stroomde door een gat naar binnen en het vaartuig maakte slagzij over stuurboord. Onmiddellijk toegeschoten sleepbo ten namen de „Sunetta" op sleep touw en brachten haar naar Rot- De Britse minister-president. Cle ment Attlee. zou tüdens een, met de Labour-parlements-fractïe gehouden bijeenkomst medegedeeld hebben, dat het merendeel van het Britse leger in de Duitse bezettingszone in Februari aanstaande teruggetrokken zou worden. De oarlementsfractie heeft haar „eensgezinde steun" gegeven aan de maatregelen, door minister-presi dent Clement Attlee aangekondigd ter bestrijding van de economische crisis, aldus heeft Maurice Webb, de voorzitter van de partij, ver klaard na een partij-bijeenkomst in het lagerhuis. Het aantal oogstvrjjwitligers, dat zich heeft aangemeld voor dc Wie- ringermeer en Ovcrijsel is zo groot geweest, dat aan verdere aanmel dingen voorlopig geen behoefte meer bestaat. terdam, waar het schip aan de boeien werd vastgemaakt. De mynontplofflngr schijnt ernsti ge schade te hebben aangericht in het logies waar de Chinese beman ning is ondergebracht. Twee Chine zen werden gedood, vier zwaar ge wond en elf licht gekwetst. De rivierpolitie heeft de slacht offers van boord gehaald en naar de wal gebracht. Vandaar vervoer de de G.G.D. ze naar verschillende ziekenhuizen: de twee doden en vier gewonden naar het Coolsingclzie- kenhuis, drie gewonden naar het Bergwegziekenhuis, en acht ge wonden naar het Havenziekenhuis. U. P. verneemt uit goed ingelichte kringen, dat prinses Elizabeth, d« kroonprinses van Engeland, en luite nant Philip Mountbatten, 18 Nov. m de Westminster Abdij in het hu welijk zullen treden. De keuze van een weekse dag wordt als een verrassing beschouwd. Daar werd gevreesd, dat het huwe lijk dan de Britse productie, die geen uur kan mis:-n, ernstig zou bena delen. had het kabinet dan ook een Zondag voorgesteld. De twee ontvoerde Britse ser geants, die zich in banden van de irgoen-Zwai-Leoemi bevonden, zjju heden opgehangen. Saparoea te Southampton opgehouden De raad van vakverenigingen te Southampton heelt een motie aan genomen waarin de actie \'an de havenarbeiders die gisteren twee maal met het laden van de Sapa roea gestopt hebben, wordt goed gekeurd. Beide malen keerden de haven arbeiders weer terug naar hun werk op advies van de vakverem- gingsleidcrs. Er werd geprotesteerd tegen het zenden van wapenen aan de Nederlandse strijdkrachten in Indonesië. De lading bestond uit stalen helmen, onderdelen van bren- guns en watertanks uit Engelse dumps. Een woordvoerder van het Engel se ministerie van buitenlandse zaken gaf te kennen dat het niet zeker was of dè Saparoea toestem ming zou krijgen met deze wapenen te vertrekken. Vandaag zal hier over een nadere beslissing worden genomen. (A.P.) Het gezelschap dat op initiatief van de W.F.A. Maandag uit Bot- ierdag naar Denemarken is ver trokken, is gisteren te Esbjerg aangekomen en heelt dank zij do persoonlijke bemiddeling van de directie van de Deense W.F.A. on derdak gevonden bij verschillende Deense iamilies in het land (A.P.) Hedenmorgen hebben alle Ant werpse havenarbeiders het werk hervat. De staking is geëindigd. De Cnnard Line heeft Woensdag medegedeeld dat de Queen Eliza beth haar record lu Westelijke rich ting gebroken heeft door in 4 dagen 3 uur cn 30 minuten van Bishop's Rock naar de uur to ren van Am brose bij New York tj a aren. Hol oude record was 4 dagen, 8 uur eu 13 minuien. Schadevergoeding voor Dakota gevraagd India heeft bjf het Nederlands- Indische gouvernement geprotes teerd tegen het neerschieten van de Indische Dakota, geladen met me dicamenten voor de Republiek. De eigenaar van het -vliegtuig, B. Pat- naik, heeft meegedeeld, dat hfj de regering van India verzocht had een schadevergoeding van 70.000 pomt sterling te vragen voor de slachtoffers. De twee Nederlandse vliegers die bij het incident betrokken waren, luitenant-vlieger B. J. Rensink uit Den Haag en sergeant-majoorvlie ger W. E. Erkelens uit Semarang, hebben meegedeeld dat zij hét vliegtuig niet kunnen hebben ge raakt. Zij gaven beiden één vuur stoot. Het vliegtuig vloog niet, zoals een Dakota zou doen: het d.ook met grote snelheid omlaag en steeg en daalde vervolgens met een snelheid van 350 myl per uur. Toen het vliegtuig omlaag dook, zag Reusink, het plotseling in vlam schieten, op een wijze, dat het leek, of het munitie aan boord had. Ander vliegtuig? Men begint echter te ver onderstellen dat het vliegtuig dat Reusink en Erkelens zagen neerstorten niet de Dakota uit India is geweest, maar een bommenwerper van Japanse origine, Gisteravond heeft het Neder lands-Indische gouvernement via Radio-Batavia aan de Republikein se regering te Djogja doen weten, dat zy in principe geen bezwaar heeft tegen levering van medicij nen aan de Republiek. Het ant woord op de vraag, aan welke me dicamenten het meest behoefte be staat, zou insgelijks via Radio- Djogja kunnen worden gegeven. De Nederl.-Indische autoriteiten stel len. voor een verstrekking van de gewenste medicamenten via het Nederlandse Rode Kruis, afdeling Indonesië, of het Internationale Ro de Kruis te doen geschieden. DE T-BRIGADE uit Semarang bezette op 23 Juli het krachtstation van Midden-Java, Toentang, dat onbeschadigd was gebleven. Volgens leger- berichten blijft het station stroom leveren aan Djogja en Solo, Gistermiddag om vijf uur is de „Volendam" met troepen aan boord naar Indië vertrokken. De lading van het schip en het vertrek hebben een normaal verloop gehad. Op Katendrecht werd een verga dering gehouden om te protesteren tegen de maatregelen in Indonesië. Ook de havenstaking in Antwerpen maakte op deze bijeenkomst een on derwerp uit van bespreking. Om drie uur zijn arbeiders, die deze vergade ring hebben bijgewoond, echter weer aan het werk gegaan. Van de zijde van de legervoorlichtïngsdienst ver nemen wij. dat men ter gelegenheid van het vertrek van de „Volendam" van bepaalde zijde wel heeft getracht een staking uit te lokken, doch dat men daarin niet is geslaagd. In. een Nederlands communiqué is medegedeeld, dat Banka, Billiton en de Riouw-Archipel tot afzonder lijke autonome gebieden zijn ver klaard binnen het kader van de Verenigde Staten van Indonesië. Deze gebieden worden volgens Linggadjati beschouwd als delen van de Republiek Indonesië. Alle drie gebieden hebben belangrijke Chinese bevolkingsgroepen. Banka en Billiton zijn grote tin-producen ten. De Riouw-Archipel is strate gisch belangrijk als verdediging van Singapore en om de productie van bauxiet, dat gebruikt wordt bjj de vervaardiging van aluminium- (Van onze parlementaire redacteur) Op een tijdstip, dat onder normale omstandigheden het parlement geniet van zijn verdiende zomerreces, is dc Eerste Earner thans bezig zich door een uitgebreide agenda heen te werken. Achter de regeringstafel zit een vermoeide minister aantekeningen te maken, omdat dc Senatoren, of hun leven ervan afhangt, lange redevoeringen houden over wetsontwerpen, die enige weken eerder in de Tweede Kamer uitputtend zijn behandeld. Doch de Senaat is zich van zjjn waardigheid bewust cn behalve dc minister en de voorzitter zijn er toch altijd wel een stuk of tien leden, die met dc spreker de senatoriale waardigheid ophouden. geestelijke welvaart van Suriname, cn de heer Stulkcns (arb.), die door het onderhavige wetsontwerp de weg zag geopend naar nieuwe staalkundige verhoudingen. De uit voering van hot plan noet daarom m handen van Suriname gelegd worden. Evenals de heer Kropman voor hem gedaan had, bracht hij hulde aan het werk van zending on missie en vroeg daarvoor krachtige steun. In zijn verdediging erkende mi nister Lieftinck, dat veertig mil lioen slechts een bescheiden bijdrage vormt voor het welvaartspeil van Suriname. Behalve een weivaorts- plan zal er ook een financieel plan voor Suriname komen. Tot 20 lang zullen de begrotingstekorten van Suriname uit het Welvaartsfonds moeten worden gedekt. Ten slotte werd het wetsontwerp z.h.s. aangenomen. Minister Lieftinck, die altijd zeer omstandig de sprekers beant woordt, vond zijn beloning in de verlenging met een jaar van de machtiging voor de geldzuivermg. Het geschiedde zonder hoofdelijke stemming, nadat hij in een uitvoe rig betoog geen nieuws had verteld. Ook minister Drees zag zijn sj'm- pathieke wetsontwerp voor de op neming van minder valide arbeids krachten in. het arbeidsproces zon der hoofdelijke stemming aangeno men, nadat mej. Tjeenk Wil link (arb.) had gepleit voor dc vergemakkelijking van het opnemen van geestelijk onvolwaardigen in het arbeidsproces en voor een goede voor- en nazorg. En toen was minister Lieftinck weer aan de beurt, want het "Wel vaartsfonds voor Suriname 40 millioen in vijf geiyke termijnen) maakte de senatorial^ tongen los. En minister Jonkman was aan zijn bed gekluisterd. ,Een land zonder mensen" noem de de heer Algra (A.R.) dit ge bied en hy pleitte voor een forse nationale em2gratiepoi ek. Op de Joodse kolonisten, die naar Surina me komen, wilde hij een selectie toepassen, opdat communisten wor den geweerd, De heer Kropman (K.V.P.), die voorzatter is geweest van de parle mentaire commissie, die Suriname heeft bezocht, vond, dat Suriname vooral drie dingen nodig had: een behoorlijk bestuursapparaat, een goed ingeric ite technische dienst en een prima belastingadministratie. Hij critiseerde de tariefpolitiek van enige scheepvaartmaatschappijen, waardoor de rijstexport, v.n.L naar Venezuela in groot gevaar wordt gebracht. In de avondvergadering lieten nog twee sprekers hun licht over het Surinaamse probleem schijnen, en wel prof. De Zwaan (C.H.), die ook uit eigen aanschouwing sprak pleitte voor bevordering der OFFICIËLE BONNENLIJST voor het tijdvak van 3 t.m. 16 Augustus a.s. Elk der volgende bonnen geeft recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB, KC 709 (Serie J) J-0I Brood: 800 gram brood J-02 Brood: 400 gram brood J-01 Boter: 125 gram boter J-02 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet ,1-03 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet J-01 Vlees: 100 gram vlees J-02 Vlees: 200 gram vlees J-01 Melk: 4 liter melk J-03, J-05 Melk: 7 liter melk J-01 Diversen: 200 gram kaas J-02 Diversen: 50 gr. korstloze kaas J-03 Diversen: 750 gram suiker, bo ter hamstrooi sol enz of 1500 gr. jam. stroop enz. of 750 gram ver snaperingen J-04 Diversen: 250 gram waspoeder •V 250 gram soda J-03 Reserve: 1600 gram brood J-04 Reserve: 200 gram kaas J-06 Reserve: 800 gram brood. Bonkaarten KD, KE 709 (Serie 3) J-ll Brood: 800 gram brood J-1I Boter: 250 gram boter J-12 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet J-ll, J-12 Vlees: 100 gram vlees J-13, J-15 Melk: 32 liter melk J-ll Diversen: 100 gram kaas J-12 Diversen: 50 gr. korstloze kaas J-13, J-14 J-15 Diversen: 250 gram suiker, boterham strooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen J-16 Diversen: 250 gram waspoeder 250 gram soda J-13 Reserve: 800 gram brood1 J-16 Reserve: 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kmdcrbiscuits Bonkaarten MA, MB, MC. MD, ME, MF. MG 709 (Serie J) (BUï- arbeid, a.s. moeders en zieken) J-21 Bt-o n d: 800 gram brood J-21 Boter: 250 gram boter J-22 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet J-21 Melk: 5 liter melk J-21 Vlees: 300 gram vlees J-22 Vlees: 100 gram vlees J-21 Kaas: 200 gram kaas J-21 Eieren: 5 eieren J-21 Suiker: 250 gram suiker, bo- terhamstrooisel enz. of 50Q gram jam, stroop enz. of 250 gram versnaperingen Versnapermgcnkaartcn enz, QB, QC 707 J-33 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen, of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam. stroop enz. J-3G Versnaperingen: 300 gram ver snaperingen, of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Naar wij vernemen is één dezer dagen een beschikking van da minister van Economische Zaken te verwachten, waarbij de distributie van petroleum zal worden opge heven. Van Augustus a.s. af zal de distributieregchng voor mastiek komen.te vervallen, hetgeen in houdt, dat met ingang van die da* tuin dit materiaal zonder vergun* ning, machtiging of bon aan ver«* bruikers mag worden afgeleverd. De derde rlaats van Friesland, Heerenveen, heeft in geen enkel op zicht willen onderdoen voor da grootse ontvangst, welko Prins Bern hard Zondag in Sneek te beurt is ge vallen, Hecrenvecn mag dan niet kunnen bogen op een stadhuis, zoals Sncek er een heeft, de Prins voelde zich zeker niet minder thuis in het eeuwenoude Herenvecnse gemeente- eeuwenoude Heercnveense gemeente bestuur hem ontving. De oude Friese klederdracht der Heercnveense scho nen, die hier de thee ronddienden, wedijverde als het ware met de cos- tuums waarin de Snekor dames zich hadden gestoken. Heerenveen wacht te zijn hoge gast aan de rand van de stad om met ccn keur van „Tjonger- ruiters", die tezamen mot een plaat selijk muziekcorps aan het hoofd van de stoet liepen bij de tocht naar het hart van het stadje. Z.K.H. Prins Bernhard heeft gis termiddag in Heeronvcen dc schaat- senfabriek Batavus bezocht. Daarna reed de Prins in snelle vaart terug naar het gemeentehuis te Heeren- vecn, waar vertegenwoordigers der burgerij aan de hoge gast werden voorgesteld. In de late namiddag bracht Prins Bernhard in gezelschap van de Com missaris der Koningin In de provin cie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, en diens echtgenote, een be zoek aan de traditionele kaatswed strijden, die van 3853 af zonder on derbreking ieder jaar gehouden zijn. In de Eerste Kamer kwam gister avond de wijziging van de dienst plichtwet aan de orde. De heer Koejcmans (CPN) protesteerde tegen dc overhaaste be handeling van dit wetsontwerp. Bij deze materie heeft men steeds te doen met een zekere overrompolings- taktiek. De kamers worden steeds voor voldongen feiten geplaatst. Het uitblijven van de memorie van ant woord is een onderdeel van deze tak- tiek. Alle troepenzending naar Indo nesië acht spr. in strijd met de wet. Spr. houdt een uitvoerig betoog over dit onderwerp en zegt dat de partij van de arbeid het socialisme heeft verraden. Hulde brengt spr. aan hen. die weigeren te werken om nog meer troepen naar Indonesië te doen verschepen. Schande is het reeds, dat Nederland voor de veilig heidsraad is gesleept. De heer van Voorst tot Voorst (K.V.P.) ziet in dit ontwerp alleen een regularisering van de bestaande toestand, die reeds grondwettelijke grondslag heeft ge vonden. De heer Donkersloot (Arb.) acht het thans niet het goede moment een discussie te voeren over het diep be treurenswaardige conflict in Indone sië. De aanwezigheid van troepen al daar berust op het onveranderde re- gerings-bclcid. Intussen vestigt spr. nog eens de aandacht op het verlies aan studietijd en opleiding door de militaire dienst. De zorg voor de niet kerkelijke militairen beveelt spr. in 't bijzonder aan. Spr. bepleit de nood zaak om te komen tot vermindering van ons militaire apparaat. De heer van Santen (C.P.N.) be toogt dat dit ontwerp niet los be schouwd kon worden van de Indone sische politiek. Reeds' daarom dient het ontwerp niet te worden aan vaard. De heer Algra (A.R.) en Molenaar (Vrijh.) bestrijden, de heer Koeje- mans. Met sabotage en obstructie tast men de democratie aan. MT Wm

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1