Wat een mens al niet verliezen kan De Duitse arbeider weet niet meer waarvoor hij werkt Ook Schulte hielp ons land niet aan een titel Uitwisselingsreizen geen onverdeeld succes Sportsplinters Kort bestek V Menswaardig bestaan voorwaarde voor grotere productie ,Wij lijden honger' Makkelijker, hygiënischer en vlugger Tu INHALEND ER Eerlijke vinders zijn nog altijd in de minderheid Fotografen vóór Hoe bestaat het! Blonde Gerrit onderschatte Coppi en... verloor gedecideerd heöen Pronk plaatst zich in de finale ORGANISA TIE GROEIT ENGELAND OVER HET HOOFD Er klopt iets niet Donderdag 31 Juli 1947 3 De Ruhr herkent men van verte; ontelbare schoorstenen braken ei hun smook over de puinhopen van stad on dorp Reeds van verre ziet men de ontzaglijke hopen stenen, schroot en hout, die van de wegen werden weggeruimd. Dat is het eni ge. wat men deed. De hulzen liggen alle nog in elkaar ge w ra kt. practisch onveranderd na de dagen van toen. Zodra we de aanhang zijn kwijt- geraakt. die zich in de geduldige rij voegen, varen we naar de sleepboot haven, waar nog meer landgenoten hun ..paard" voor enkele dagen op stal zetten. We m^en aan de wal en nauwelijks ziin we gelegen en is de loopplank uitgelegd of er komt een overstekende invasie van ruilhande laren. Mannen, vrouwen, kinderen "impn aan boord om er het vreemd- soortigste aan te bieden: vulpennen, radio's tvasmachines. huishnudelüke artikelen, textiel wat niet en zij wensen: Bobnenkaffee, brood, vet en tabak Het Duitsland van heden denkt en loeft in koffiebonen. Dat is de enige valuta. Marken betekenen niets, alleen koffiebonen. Ze zijn er gek op en laten er alles voor lopen: het beste baantje, het eerzaamste be zit Daarvoor kunnen de buitenlan ders let ter li ik lijf en goed voor terug krijgen. De zwarte handel bloeit en is onuitroeibaar. De Duitser werkt niet meer voor tachtig Mark in de week, als hij voor een stuk uit zijn huisraad een onsje koffie kan krij gen En dan bonen, want de Hollan ders zijn gewiekst en knoeien door het gemalen gruis graag wat P-kof- fie. Ais ik later de resten van de stad intrek en onbespied de voorbij gangers gadesla, valt me op hoe wei nig er wordt gewerkt on hoe veel Zwart gehandeld. Zelfs de vele, zeer vele invaliden, die ik overal op miin tocht in hun wrange gestalten heb aanschouwd doen lustig mee. De di recties van fabrieken, de chefs van overheidsinstanties en de autoritei ten. die ik over dit vraagstuk inter pelleerde zeiden bezorgd: „Het volk, werkt nier meer. of doet het met te genzin. traag cn saboterend, klagend en protesterend. 2e handelen allen, practisch zonder uitzondering zwart en „rommelen er wat bij", zoals wij in onze oorlogsdagen plachten te zeg- gcn. Het volk. waarvan ik er een kleine honderd aanschoot, als een opinie onderzoeker. antwoordde eenstem mig en eerlijk: We lijden honger, wensen niet te werken met een scha mele body als we Janterfanterend met minder moeite meer verdienen en bovendien een prakje in de pan vinden. Hier ligt hèt grote probleem, dat ik bij enkele gesprekken de Britse bezetters, die dit zij tot mijn genoegen gezegd critiek duld den en oor hadden voor suggesties, onder ogen bracht. Wil Duitsland eens verrijzen Uit hel stof. de ellende en de ziekte (moreel zowel lichame lijk dan zal het rantsoen groter moeten zijn, het geld waardevoller en het bestaan menselijker. Een Neder lander. die dezelfde haatgevoelens koestert als de eenzame reporter, slenterend langs de Duitse wegen, zal uit zijn ervaringen moeten leren, dat een volk ten onder gaat, als het de hoop verliest, de moed tot leen ver morzelt door lamlendigheid en defai tisme en de „Kampf ums Dasein" beknopt ziet in een armoede zonder uitzicht. Dan werkt men inderdaad niet meer. ook al is het grote deel der mensen daar zelf debet aan. Zo kan het niet blijven en het is niet alleen een Duitse, maar een Euro pese zaak in het algemeen, en een Nederlandse in het bijzonder', dat het achterland op krachten komt: krach ten waaruit de moed van morgen weer rijkelijk kan worden geput. Dwalend door 't zwaargeschonden Eubrort, waar typisch genoeg nog vele fabrieken staan waarbij de rondleidende Duitsers glimlachend vinger en duim tegen elkaar wrijven en het magische woord „Kapitaal" uitspreken - is mij opgevallen, dat in de winkels mets te koop is Men ziet cr slechts surrogaten, prullaria van hout en gips, naast af en toe een stukje textiel van belabberde kwaliteit waarvoor men allerlei ver gunningen behoeft. En wat er nog te koop is, is schreeuwend duur of niet te krijgen, omdat Zwarte Piet al het waardevolle tot zich trok. Politiek „treibt" men er maar ma tig. Niets interesseert de Duitser, tenminste voor zover als de bui tenlandse toeschouwer kan waarne men. Bij de aankomst in de Rhur zag ik op een verroeste landings boot enkele leuzen staan, met witte letter?: Schiffer seid einig, wahlt K. P. D. (Kommunistische Partei Deutschland). Op een wandaffiche zag ik dat juist op de dag van mijn aankomst Kurt Schuhmacher in Ruhrort zou spreken. Dat is de enige openbare activiteit. Toen ik echter probeerde toegang tot de vergade ring te krijgen, bleek de zaal vol en zelfs de dreigendste papieren konden mij geen toegang terschaffen. Bui ten, luisterend naar de luidsprekers, waai- velen met mij genoegen mee namen, heb ik een deel der rede aangehoord. Doch ze was volkomen onbelangrijk én werd zonder enig enthousiasme aangehoord. Toen ik na afloop nog even trachtte door te dringen tot de partijleiders, bleken dezen helaas reeds vertrokken en werd ik te woord gestaan door en- 1 kele mindere goden, die me toch wel een paar belangrijke inlichtin gen verschaften. Het Communisme 1 zo zeiden zij had veel aanhang in de Ruhr. Hoe slechter het de mens en dc Duitser in het bijzonder gaat, des te groter zijn animo om Communist te worden. En speciaal bij de kleine luiden in de Ruhr ging het gemakkelijk, vooral ook omdat men van Britse inmenging heel wei nig (te weinig!) bemerkt. Maar Molotof hielp een handje, door op diverse conferenties de vrede te stagneren, waardoor Duitsland lan ger in- ellende gedompeld blijft. Gaandeweg verloor daardoor de K. P. D. zijn aanhang en Schuhmacher was er als de kippen bij, na het mislukken van het laatste Parijs- overleg om daaruit munt te slaan. Zodoende had hij onverwachts in de Ruhr gesproken het communistische vuurtje met zijn theorieën verder uiteenrafelend. Ik kreeg in het pret tig onderhoud een goede indruk van de partijfunctionarissen, die al les in bet werk wilden stellen om hun Duitsland uit de impasse op te heffen, loyaal te maken ten opzichte van de bezetters om van hen wat meer brood te ontvangen in ruil voor ijzer en kolen. Ronde op cle Bosbaan op 10 Augustus Ook dit jaar zal de A.S.C. „Olym- pia" een internationale ronde op de Bosbaan bij Amsterdam organiseren. Zondag 10 Augustus om 12.15 uur zullen niet minder dan 135 amateurs in deze derde ronde op de Bosbaan voor een 100 K.M.-wedstrijd starten. Daaronder zullen zich met alleen de sterkste Nederlandse wielrenners bevinden, maar onder meer 6 Zwe den, 2 Zwitsers en 4 Belgen. Om 15.30 uur, wordt vervolgens het startsein gegeven voor de pro fessionals, waarvan thans nog met te zeggen is, hoeveel er zullen uit komen. Mr. Hepkema overleden Mr. Mindert Evert Hepkema, de populaire oprichter en voorzitter van de Friese elfstedenveremging, is 29 Juli op 65-jarige leeftijd te Leeuwarden overleden. Mr. Hepke ma had zich vroeger veel met de wielersport bezig gehouden en was ook in de Friese voetbalwereld geen onbekende. Toen de Friese ijsver- enigmg zich met meer bezig hield met de organisatie van de elfsteden tocht nam mr. Hepkema deze taak over en tot en met afgelopen winter is hij steeds de centrale figuur ge weest. In Diergaarde-Blijdorp wordt bijna iedere Woensdag-.Zaterdagen Zondagavond het vijver terras met kleurige lampjes verlicht. De klanken van een orkestje mengen zich met het gespetter van de fonteinen waar van het water in een regenboog van kleuren terugvalt in de vijver. Vele Rotterdammers hebben reeds de intieme sfeer ontdekt, die op een warme, maanlichte avond daar bij een koele dronk op het in de grote vijver uitgebouwde terras te vinden is. Als een massieve lichtkegel boort de uitkijktoren zich in de duisternis. Van daarboven zie je duizenden lichtjes rusteloos twinkelen Boksen Paterson wereldkampioen af Het'bestuur van. de Britse boks- bond heeft de Schot Jackie Paterson vervallen verklaard van zijn titels van wereldkampioen, kampioen van Engeland en kampioen van het Brit se rijk in het vlieggewicht. Paterson moest voor het bestuur verschijnen in verband met zijn met uitkomen op 16 Juli j.l. tegen Dado Marino (Hawai), in een match om het we reldkampioenschap. Na een langdu rige vergadering, waarin o.m. me dische rapporten werden bestudeerd, kwam het bestuur eenstemmig tot bovengenoemd besluit. De drie titels zijn vacant verklaard. DONDERDAG 31 JULI. Ruim een eeuw geleden, werd in Sussex in Engeland een nieuwe pruim ge wonnen die luier een zeer grote be' kendheid zou verwerven- Ret was de pruim Reine Victoria, die in de tweede helft van Augustus wordt geplukt en thans nog °en der meest gekweekte soorten is. De vruchten van dit soort zijn rood van IcTeur, groot van afmeting en goed van smaak. Ze ts rijkdragend en zelf fer tiel.' Dit laatste betekent, dat ze voor de vruchtsetiinn et eigen stuifmeel kan volstaan. Door al deze hoedanigheden verdient deze pruim voor de aanplanting in parti culiere tuinen ook bijzondere aanbe veling. Wil men eerst de vruchten eens leren kennen, dan bestaat daar voor binnenkort in de pluktijd vol „Gevonden voorwerpen? De kelder in, achter de bloembak de trap af naar beneden" Een vriendelijke man in een stofjas zwaait in dit onderaardse domein do scepter over de bakken met verloren brillen, sleutels, ceintuurs, hoofd deksels, actetassen, portemonnaies, rozenkransen, horloges, sieraden, vulpen nen, over de knalpotlen cn autobanden, dc kinderschoentjes en de melk bussen, de kersen- en hondenmanden. Keurig op knaapjes wachten de jas sen, jurken, mantels en colbertjes al maanden -lang geduldig op hun eige naars. Het lijkt wel een kledingmagazijn! De man in dc stofjas be-flitspuit cn bc-kamfert ze regelmatig, en voor ze hier neergehangen werden, zijn ze in dc desinfectieketel geweest, maar die motten houd Je niet weg!.... Ien. Zc hebben op de Bergweg een tientje verloren, zeggen ze. De man-van-het-vak vraagt verder, en nu blijkt, dat ze toevallig getuige waren van een aangifte van een tientje, gevonden op de Bergweg! Zulke trucjes leer je wel doorzien als je jaren op deze afdeling zit! „Kijkt "U eerst thuis eens tussen Uw kleren of in de stoelen, me vrouw", zei hij onlangs tegen een ge agiteerde dame, die een kostbare briljanten broche had verloren. Wéér raak. want het kleinood kwam uit een fauteuil te voorschijn! Dieren ook al...« Hoe kan iemand nu in 's hemels naam zijn kanariepietje verliezen? Toch gebeurt het, en ook kippen, eenden, schapen, zelfs staat er een aap ingeschreven, die zolang in de Diergaarde is ondergebracht tot de eigenaar zich op het Hoofdbureau komt melden. Mèt de honden en de poezen komt men tot een respectabel aantal ge vonden dieren, dit jaar 540 stuks. Via de hokken in de diverse politiebu reau*, waar ze worden binnenge bracht. komen ze terecht bij do Die renbescherming. Nu moet U niet denken, dat al die lieve chows, kees jes, foxjes en hoe ze meer heten, binnen de drie dagen worden afgemaakt. Dat gebeurt wèl we gens besmettingsgevaar, met zieke honden, maar de gezonde dieren be waart men drie tot zes weken en me nigeen meldt zich daar tussentijds om een hond verder te bewaren tot de eigenaar komt opdagen. TT heeft het gehoord; de bakken met brillen, sleutels en portemon naies op het Hoofdbureau zitten nog vol; by de Dierenbescherming wach ten vele dieren met smart op hun eigenaars. Doet dus vooral aangifte als U iets kwjjt bent! Hoe kunnen de gevonden levende wezens en voorwerpen anders ooit terechtko men? WV schrijft wedstrijd uit De provinciale vereniging voor vreemdelingenverkeer Zuid-Hol. land, in samenwerking met de bij haar aangesloten VVV's cn ge meenten, cn de bij do hond van N ed er 1 a n d s e am at eu r fo togra f en verenigingen aangesloten clubs in Den Haag, Leiden en Rotter dam, alsmede do Haagse Foto kring hebben gedurende het tijd vak 1 Juli tot 15 September een •fotowedstrijd uitgeschreven onder het motto „Vacantia in Zuid-Hol land 'i?". Zowel amateurs als vak fotografen kunnen hieraan deel nemen. De wedstrijd voorwaarden staan nauwkeurig omschreven in een wedstrijd program ma, terwijl nadere inlichtingen kunnen wor den verkregen bij de plaatselijke amateurfotografenverenigingen, de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer Rotterdam, alsmede j hij diverse foto-handelaren te Ëot- te i'd am, I Hoe bestaét het, dat je zo'n goeie regenjas verliest of een sleutelring met 15 sleutels, of je bril, of zo'n bsiverkt ouderwets horloge, zeker een gedachtenis,... en dat je niet even op het Hoofdbureau van Poli tie informeert! Maanden, jaren blij ven die dingen, zorgvuldig geregis treerd, liggen, en na drie jaar gaan ze naar de vinder terug, die eige naar wordt. Trouwens, in de meeste gevallen houdt de vinder, die aan gifte doet, het voorwerp onder zijn berusting. Eerlijke vinders De eerlijke vinders zün nog steeds in de minderheid, want er wordt veel meer verloren dan gevonden. Maar, vergeleken met de oorlogsja ren gaan we vooruit in eerlijkheid en vertrouwen: het aantal aangiften, zowel van gevonden als van verloren voorwerpen is tweemaal zo groot als het vorig jaar en toen was het al weer het dubbele van het jaar dddr- voor! Veel van het gevondene komt niet bij de eigenaar terecht, omdat noch hij, noch—de vinder een behoorlijke omschrijving van het voorwerp ge ven. Een goede raad aan de dames: voorziet Uw tasjes cn portemonnaies van een kenteken, desnoods een nummer, en onthoudt dat. De heren portefeuilles en -actetassen komen veel eerder terecht omdat daar meestal papieren inzitten die het mo gelijk maken de verliezer te identi ficeren. Trucjes Er komen wel leperds bij de man in de stofjas, die trachten hem met een onschuldig gezicht iets te ontfutse- Op een tentoon- stelling van mate riaal voor gemeen telijke diensten in Olympiahal te Londen staat o,i nevenstaand nieuw type vuil- .1 isaufo geëxpo seerd. Door het overhalen van een handle (man bij de cabine) gaat de in een haak ge plaatste vuilnis emmer langs de laadbak omhoog cn wordt bovenin leeggestort. Het vermoeien de t il- len van de zware emmers komt bij dit systeem dus te vervallen, liet automatisch laad- mechanisme is aan beide zijden van de wagen aan gebracht. Wielerkampioenschappen Van onzen correspondente Het ging van mond tot mond In het Pare des Princes. Neen, ook Schulte is er niet In geslaagd Nederland aan een wereldtitel te helpen, waarop na het min of meer telurstellende rijden van Van Vliet en Dcrk- sen in de sprint, toch wel vrij zeker was gehoopt. Misschien wat te sterk, ook door Schulte zelf, al beweerde h.jj na zyn nederlaag, dat dit niet zo was. HU heeft nooit kunnen vermoeden, dat zjjn tegenstander, de Italiaan Coppl In zo'n prima conditie was, anders had hy zich serieuzer voorbe reid. HU heeft nn waarschijnlijk met één oog naar de, tUd van zijn land genoot en wereldkampioen Peters gekeken, die er Immers met 6 min. 33.4 sec. was gekomen. De tyd van Coppl In de ril legen Schulte was evemvel 6 min. 39.6 In de finale tegen zijn landge noot Bevilacqua. legde hij er even wel nog een schepje op en noteer de hij zelfs 6 min. 16.2. Als iemand deze titel dan ook dubbel en dwars verdiend heeft dan is het deze bescheiden en slanke Ita liaan de houder van het wereld uurrecord, „Sjoelt" klonk het van de tribu nes toen Schulte voor de demi-fi- naie moest aantreden tegen Coppi, om reden dat de Italiaan in de voorgaande ritten de snelste lijd had gemaakt en Schulte de lang zaamste. Maar deze roep sloeg al spoedig over in Coppi. Coppi, want toen onze landgenoot met zijn rood-wit-blauwe trui zijn ge bruikelijke snelle start maakte, bleek deze helaas ditmaal niet be stendig te zijn. Een handjevol Ne derlandse toeschouwers op de slechts schaars bezette tribunes zagen zijn voorsprong van onge veer 20 meter reeds in de 3e ronde slinken. Toen dc -Ie volbracht was had de Italiaan de stand alweer gelijk gemaakt Er was evenwel nog geen man over boord en Schulte zou ongetwijfeld weer wat met zijn tegenstander spelen, was dc algemene opinie, deze mening vervloog evenwel al snoedig en radicaal want Coppi nam In de 5e ronde 10 meter oorsprong en dit werd in do Ge 23 tot 40 meter. Dat was niet normaal meer! En jawel, men kon liet bij Schulte nu zien. dat het hittere ernst was. dat wil zeggen dat hij niet harder kon. Zijn andei-s zo soepele tred ver dween uit zijn benen en hij begon te schokken met zijn lichaam. Zijn tegenstander daarentegen proefde reeds de overwinning, zag de prachtige wifte zijden trui met alle kleuren van de regenboog al voor ziin ogen schemeren en ver slond dc meters. In schitterende stijl ging hij over het cement en na dc Se ronde keek hij de Neder lander reeds in de rug. Zou Schul te nog een eindspurt inzetten? Niets van dit alles, Coppi haalde de blonde Hollander zelfs niet minder dan 165 meter in. „Ik kon nief sneller" Schulte had zijn tegenstander sterk onderschat. Dat zou dan zijn gekomen, omdat hij Coppi de laatste maanden nergens meer had gezien. Deze had zich stille tjes cn naar nu bleek wel geducht voorbereid. „Ik had een tand hoger moeten rijden," zei Gerrit spijtig. „Ik kon nu niet sneller, ondanks het feit dat ik heel niet moe was." Dat neemt niet weg dat dc Italiaan prachtig gereden heeft. Jlijd maar eens 6 ruin. 1.9 dat presterde ik in mijn beste tijd 10 jaar geleden". Dan maar het vol gende jaar in Amsterdam, merk ten wij op. Schulte maakte een af wijzend gebaar, „neen. ik train er niet meer voor. ik houd mij voort aan bij do weg. Zondag zal ik ze eventics Iets laten zien iu Reims", cn toen verdween hij opnieuw naar ilc baan om voor dc 3e plaats te M rijden, met de Zwitser Koblet. Maar (1e fut was er uit. Schulte had het nu eenmaal in zijn hoofd: ,,1-Iet gaat niet", en ondanks het feit dat hij nu een tand hóger rood verloor hij ook van de Zwit ser en wel met 25 meter. De tijdon waren resp, 6.26.6 cn G.30.6. Weer een Italiaan nale 3 ronden voor "t eind finaal uitgereden. Toen .'f schot weer klonk dat de lilel voor Benfcnalï betekende werd hij \an alle kanten door landgenoten omhelst. liet vlk&lled werd gespeeld door de Militaire kapel, maar toen het op ■dc nationale hymne van L'rugay aankwam, bleek deze met inge studeerd te zijn. De aanwezige Uruguayers schaarden zich torn zelf maar om de microfoon cn zongen haar al was bet maar een likje a rim proviso. Pronk had geluk De stayers die in de voorafgaan- do series niet waren geplaatst, kregen vanavond nog htm kans. Onder hen bevonden zich onze landgenoten Pronk en Mntena. de Deen Falk Hansen, de Brit Sum mers, de Belg Goethdls en de hongaar Pataki. Het weer leefde in deze serie wel erg mee. want hoewol een zwaar onweer op lil was kwam dc regen eerst los toen juist dc bel voor de laatste ronde .ging. De meeste deel nemers blo- ken slechts over weinig stayers- bloed te beschikken. Hoewel I-ronk en Matcna aanvankelijk de eerste v iool speelden, gaf laatst genoemde het togen hot einde op en Pronk moest halverwege adem happen, hetgeen hem de eerste plaat* aan Hansen kostte. Doze werd liet tenslotte ook te marlitig eh liij moest zelfs op een bran card worden weggevoerd. Pronk was nu ineons vvoor de leider on onder zwaar hemelvuur ging hij alg-eerste door de finish in 1 uur, 25 min. 22 sec. De Brit Summers werd tweede op een rondo cn 250 meter cn de Hongaar Pataki 3c als eenogige koning op 5 ronden 300 meier. Hierdoor heeft Pronk zich alsnog in de finale geplaatst, welke Zaterdagavond zal worden verreden. Leerling-ober teloos had ik tot vandaag maar on omen, dat restaurant- kellners met rok en al ter wereld komen, ter grootte van een meer derjarig manspersoon en met een overgeërfde kennis van het be roep. Nü weet ik dat dit onzin is, dat obers gewoon groeien en ais jongmaatje het vak moeten leren. Ik Seb het gezien en ervaren in een eerste klas restaurant, waar ik nu en dan mijn kapitalistische ondeug den botvier. Om niet al te afgun stig te worden wil ik soms wel eens zien en proeven wat do rij'kdom eet, weet U. Dan ga ik m zo'n deftig eethuis aan een fris gedekt tafeltje zitten en steeds weer ben ik een beetjo geïntimideerd als de gerokte ober mij met beleefde minachting de spijskaart aanreikt. Onder liet opdienen weet ik nooit goed mijn houding te bepalen en wat voor oen gezicht ik zetten moet. want ik vind het altijd weer een beetje zot dat zo'n beheerste heer in avondtoilet mijn soepbord vult en m'n prakje op m'n bord legt. Ik hoor hem dan denken: hier, eet op. idioot, als er twee kwartjes voor me aanzitten zal het veel zijn, Vlug dus een beetje, dan kun je plaats maken voor een goeie klant, AI eet ik dan wel eens lekker, helemaal op m'n gemak voel ik me toch niet m zo'n zijdenzitvlakken- tent. Vandaag echter wel, want toen de ober eenmaal wist wat ik eten wilde, stuurde hij de leerling kellner op me af voor de bediening. Nou, dat jongetje zal nog menig jaartje moeten oefenen voor hy een vir tuoso ober is, en als je zo'n knaap bezig ziet besef je pas goed wat een moeilik vak het is. Het soep opscheppen ging de jon gen. al aardig af. Wel zette hij het bord geheel buiten m'n bereik neer, maar ik vond het wel huiselyk het zelf naar me toe te halen. Meer en meer raakte ik op m'n gemak, toen zijn gevecht met de Wiener Schnitzel begon. Het leek wel of hij een levend kalf tussen le pel en vork aan het vangen was om het op m'n bord te leggen. Het was aardig het ventje een beetje te mo gen helpen, die Ijzige en zwijgende afwachting tijdons een volmaakt serveren ontbrak nu geheel en het was treffend om te zien hoe dop erwtjes een eind weg kunnen rollen als er te veel van op oen lepel ge schept worden. Toch beleefde ik nog even een be nauwd ogenblik, toen de ober de monstratief by het tafeltje kwam slaan met een gezicht of ik dan. nooit afrekende, maar ik had m'n toetje nog niet gehad, dat was het jongetje glad vergeten te brengen. Toen net eindelijk kwam durfde ik de ober weer onder de ogen te zit ten cn even later hem gepast vrij moedig te roepen om af te reke nen. Het leerlingetjc was alweer druk bezig een biefstuk Americain bjj z'n kladden te krijgen DESIDERIUS.' Bij -de amateurs kwam even eens de titel bij een Italiaan. Hier versloeg Benfenati de Uruguay F-an&ois, die in dc derai-finalc de Deen Andersen had uitgescha keld, Dc Uruguayer. was in dc fi- door Craig Rice Vertaald door Ada Campers. „Jij informeert of Moeder voor het ontbijt of dat ze het boven, gebracht wil hebben", neden komt, al Dinah, ter- op wijl ze haar gezicht waste. „En dan begin iic met het beslag voor de wafels". Vijf minuten later waren ze beneden in de keuken. Moe der had het plan te kennen gegeven, beneden te komen ont bijten en beloofd haar blauwe house-coat aan te trekken. Dinah begon de eieren te kloppen en April zette het wafel ijzer aan. Archie kwam puffend het trapje oprennen met het Zondagsblad. „Eerst even de moppen lezen", kondigde hij aan. „Na het ontbijt", zei Dinah beslist. „Je moet de bloemen halen, weet je wel?" „Ik moet alles doen", zei Archie. „O mispunten!" Hij liep op een drafje het pad op in de richting van het huis van de Cheringtons. Dinah spreidde de krant uit. Wallie Sanford had zich niet bij de politie gemeld. Een klein berichtje deelde mee, dat de politie nog steeds naar hem aan 't zoeken was. „Hè!" zei April en ging op een van de keukenstoelen zitten. „Ik hoop, dat hij in veiligheid is", zei Dinah. „Ik hoop, dat hü niet...." Ze slikte. „Op de bodem van de oude vijver", zei April, met iets van doodsangst in haar stem. „Dinah, als hij..., als er iets met hem gebeurd is.dan is het misschien onze schuld!" „We konden hem toch eigenlijk niet dwingen in het speelhuisje te blijven", zei Dinah. „Nee, maar als we het aan de politie verteld hadden als hij in de gevangenis had gezeten, dan kon hij niet ver moord zijn!" „Luister no u's", zei Dinah. „We weten niet, of hij vermoord is. Er is kans, dat hij hem alleen maar gesmeerd is. Dus pie ker er maar niet meer over. We moeten voor het ontbijt S. If zorgen". April knikte grimmig, stond op en begon de tafel te dek ken. Ze zag nog steeds bleek. „Ik \raag me nog steeds af, wie die knaap is", zei Dinah, terwijl ze het bakmeel uit de kast pakte. April sprong op: „Welke knaap?" „Die verliefd was op Bette LeMoe", zei Dinah. „Weet je, er is in deze zaak maar één man, die we nog niet in ernst meegerekend hebben. Die Rupert van Deusen". April zei niets. Ze had hetzelfde gedacht, „We moeten 's een onderzoek naar hem instellen, vóór we iets anders doen", zei Dinah, terwijl ze zorgvuldig de bloem afwoog. „We weten alleen niet waar hij woont, of iets anders over hem", zei April. „Of hoe hij nu' precies heet", dacht ze on gelukkig. „We zullen hem best vinden", zei Dinah met vast vertrou wen in haar stem. „Dinah", zei April, „hoor 's. Er is iets, dat ik je moet ver tollen". „Wacht even", zei Dinah, „de telefoon gaat Kijk even naar het spek. April nam de koekepan van de kookplaat en volgde Dinah naar de telefoon. „Hello", zei Dinah. „hello". Door dc hoorn kwam onmiskenbaar het geluid van mun ten, die in de gleuf van een telefoontoestel werden gegooid. Toen klonk er, heel zacht, een bekende stem. „Spreek ik met Miss Carstairs?" „Ja, U spreekt met Miss Dinah Carstaïrs", zei Dinah met verbaasd gezicht. „Wie....". „Je spreekt metmet een vriend van je", zei de stem. „Ik was bang, dat jullie ongerust zouden zijn, als jullie ont dekten, dat ik weg was. Ik wou jullie alleen maar vertellen, dat ik-gezond en veilig ben". „Oh!" hijgde Dinah. „MrZe slikte vlug de rest in. „Waar bent U? Waarom bent U weggegaan?*' „Ik ben op een veilige plaats", zei hij. „Niemand zal me vinden. Ik ben weggegaan, omdat ik geloof, dat ik weet, wat er gebeurd is. Dus maak je over mij maar geen. zorgen". „Wacht!" zei Dinah wanhopig. „Wacht nou!" We moeten U waarschuwden. Wij geloven, dat we óók weten, wat er gebeurd is. Het was uit wraak. Hij zal U ook zoeken. Omdat Het doel van de World Friendship Association (wereldvriendschaps verbond) Is, de weroldjeugd door middel van briefwisseling en uitwisse- lingsbezoeken nader tot elkaar te brengen. Ook in Nederland bestaat een afdeling van de W.F.A. Dit jaar is de uitwisseling van jeugdige personen uit verschillende landen op grote schaal ter hand genomen Duizenden jongens en meisjes hebben van de door de W.F.A. geboden gelegenheid gebruik gemaakt om hun vacantie gedeeltelijk in het buitenland bij gastvrije families door te brengen. Engeland b.v. beleeft in deze zomermaanden een invasie van continen tale jeugd, w.o. een zeer belangrijk contingent uit Nederland, Niet min der dan 1000 jongens en meisjes uit vele landen van Europa komen per dag in Engeland aan. cn meisjes, afkomstig uit Europese landen, in grote Engelse schuilkel ders overnachten. De Inrichting hiervan mag dan aan bepaalde hy giënische eisen voldoen maar het Is stellig niet de bedoeling van de kin deren geweest hun vacantia In schuilkelders door te brengen! Het onderbrengen hy Engelse gezinnen schijnt thans op grote moeilijkheden te stuiten. De reis van een groep Nederlandse kinde ren, w.o. vele Rotterdammers, naar Engeland kon dezer dagen geen doorgang vinden, omdat voor on derdak geen garantie kon worden gegeven. Dit ia niet van te voren geregeld. Het schijnt thans zo, dat burge meesters van Engelse steden en dorpen op zeer korte termijn voor de vraag gesteld worden of zjj een groep jeugdige buitenlandse gasten, in hun stad of dorp kunnen opne men. Zij kunnen weigeren, hetgeen nog al eens schflnt voor te komen. Engeland heeft do fout begaan, duizenden jongens en meisjes over het Kanaql te sturen zonder dat werd nagegaan of de gezinnen waaruit ztf kwamen, in staat waren, een buitenlands tegenbezoek te kunnen of te willen ontvangen. Op deze manier komt er wel zeer weinig terecht van de goede bedoe lingen van de W.F.A. In Nederland bleek de ontvangst en onderbrenging van buitenlandse W.F.A.-leden, de te Idealistisch in gestelde leiding van deze organisa tie, over het hoofd te groeien. In ta! van plaatsen, o.a, in Rotterdam vormden zich daarop buiten de W.F.A. om ontvangstcomité'» die er voor zorgden, dot de buitenlandse gasten behoorlijk werden ontvan gen en onderdak kregen. Zoveel mogelijk tracht men-zich in ons land aan de verplichting te houden voor ellc Nederlands kind dat b.v. twee weken in Engeland verbluft, een Engel3e jongen of meisje de zelfde mogelijkheid in ons land aan te bieden. In Engeland daarentegen schijnt die verplichting niet te bestaan. De ervaringen van grote groepen Ne derlandse kinderen in Engeland zouden dit hebben bewezen. Het is reeds voorgekomen, dat een Nederlandse groep na aan komst met de boot niet wist tot wie zU zich moesten wenden omdat er niemand voor ontvangst aanwezig was. Enkele dagen zwalkte z(j Londen rond, zonder behoorlijk on derdak en bijna zonder voedsel. Da genlang moeten thans vele jongens U er bij betrokken was. U weet wel, wie ik bedoel. Die man, die.die.verliefd was op dat meisje". Aan de andere kant van de Jy'n was het even stil. Toen: „Waar heb je 't in vredesnaam over?" „Luister", zei Dinab. „Die spullen, die Mrsdie zij had verborgen, hebben wij gevonden. U weet wel. We'hebben ze op een goede, veilige plaats verborgen. Maar we hebben ze gelezen. We weten alles. Die foto van U, toen U met...eh U weet wel, door dat straatje liep. Die knipsels en zo". „Alsjeblieft", zei hij. „Alsjeblieft!" Hij zweeg even. „Ik weet,' wat jullie denken. Zo was het niet. Jullie zijn zulke aardige kinderen cn ik wil niet, dat jullie dat denken. Ge loof me. Ik was volkomen onschuldig. Ik had geen idee van wat er stond te gebeuren. Ik wist niet, dat ik hun werktuig was. tot alles achter de rug was. En toon was het laat. Ge loof me toch alsjeblieft!" „Dat doen we", zei Dinah nadrukkelijk. „We gelóven U. Maar hij, de man, die.U weet wel wat ik bedoel.Mrs. S. en die andere manhij weet niet, dat U onschuldig bent. Misschien zal hij U niet geloven. Misschien zal hij U niet eens de kans geven om te spreken. Hij zal U.wees toch alstublieft voorzichtig. Hij heeft al zo lang gewacht op een gelegenheid om wraak te nemen". Even was het stii Toen: „Over wie heb je 't?" „Over-de-man-die-verliefd-was-op-het-meiaje", zei Dinah. „O mijn God!" Aan de andere kant klonk iets, dat bijna op een lach leek. „Er was maar een man, die verliefd was op Bette. Ik!" „Hé, wacht even", zei Dinah. Ze luisterde even, schudde de hoorn heen en weer cn hing tenslotte op. „Verdraaid, hij heeft opgehangen". „Enfin, hoe het ook zijn, in veiligheid is-ie", zei April op gelucht. „Da's dat. Wat zei hij?" Dinah vertelde het haar. De twee meisjes keken elkaar aan, met verbaasde, niet begrijpende gezichten. „Ik ben helemaal de kluts kwijt", zei April. „Ik ook", bekende Dinah. „Maar ik ben nog steeds van mening, dat we een onderzoek naar die Rupert van Deusen moeten instellen. En wat wou je zeggen, toen de telefoon ging?" (Wordt vervolgd.) - Als eerste internationale ont moeting na het uitbreken van de oorlog zal Zaterdag om 4 uur op het terrein van Sparta een wedstrijd gespeeld worden tussen Korfbal-ne gentallen van Sparta en de General Motors uit Antwerpen. Engeland is onder zijn mijn werkers op zoek gegaan naai' nieuwe kampioenen, om bet tanende prestige van de Engelse bokssport te herstel len. Nationale wedstrijden voor ama teurboksers onder de 720.500 mijn werkers zijn ingesteld door de Na tionale Steenkolen Raad, die hierbij de medewerking heeft van de Lon- dense bokspromotor Jack Solomons. Zaterdag a.s. zal op 3 mijl af stand van de jjieren te ÏJmuiden de start plaats vinden van de grote zeil wedstrijd IJmui don—Solent. Zes jachten hebben voor deze race inge schreven, waaronder een Engels. In klasse 2 starten: v. Wijver 2. Corabia, gezagv. Murdoch (Eng.)RYCB, zee arend. gezagv. Bruynzeel, Kon.-klas- se 3: Aeolus, gezagv. Goedkoop, kon. Constanter, gezagv. Ir. Van der Lee, ZZV Westwind, gezagv. Van der Lin de, Forel.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3