HET ROTTERMMSCH PAROL Internationaal Gerechtshof wordt niet geraadpleegd Oost-Borneoraad vergadert voor de eerste maal Grote hoeveelheden munitie nog in het Zuiden Blonk wist in '42 niet welk lot de Joden wachtte Vrij, onverveerd Veiligheidsraad doet nieuw beroep op Nederland en Republiek Djogja aanvaardt de beslissingen Speciale zitting over veto-recht? PAROLOSCOOP Weerbericht Van Mook: Kalimanten als voorbeeld Pleidooi voor sociale geneeskunde Verplicht examenvak voor a.s. artsen Vechtpartij bij de Veiligheidsraad Dodelijk ongeval in Maastunnel Weer extra vlees Bon voor een ei Hulpverleningsdienst ruimt op, toch dagelijks ongelukken Asscher hoorde 't pas in 1944 Bevolking is zeer roekeloos E. Hazelhoff Roelfzema Onze zwemsters weer thuis Komende winter weer sinaasappelen op bon Onderwijzers uit de militaire dienst Red. en Adm. Long* Havea 141, Schiedam lei 69300 Abonnementsprijs per week 3] cent, per kwartaal In losse nummers 0,09 DE Woensdag 27 Augustus 1947 SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier» Amsterdamsche Bank te Rotterdam Pt Directeur» B. de Vries Pt Hooldredacteun Th. Ramaker Zevende jaargang, No. 199, De Veiligheidsraad heeft gisteren het Belgische voorstel om het Internationale Hof van Justitie te raadplegen over de be voegdheden van de Veiligheidsraad in de Indonesische kwestie verworpen. Het kreeg slechts vier stemmen (USA, Frankrijk, België en Groof-Brittannië), Polen stemde tegen. Rusland, dat zich. het sterkst tegen het voorstel had gekeerd, onthield zich, evenals China, Columbia, Brazilië, Syrië en Australië. Een Poolse resolutie, waarin er bij Nederland en de Republiek op wordt aangedrongen aan het verzoek van de Veiligheidsraad om het vuren te staken in acht te nemen, werd met tien stemmen en een onthouding (Groot-Brittannië) aangenomen. Soetan Sjahrir heeft gistermid dag in de zitting van de Veilig heidsraad officieel aangekondigd, dat de Republiek de genomen be slissingen volledig aanvaardt en ten vol'e zou medewerken tot de uit voering daarvan. De Indonesische regering, aldus Sjahrir. garandeert aan de leden der «.ommissie uit de Veiligheidsraad alle faciliteiten, die noodzakelijk zijn voor de uitvoe ring van hun taak. Mijn delegatie aanvaardt eveneens de goede dien sten tot bemiddeling en arbitrage van de Veiligheidsraad. Sjahrir -voegde hier nog aan toe. dat zijn delegatie na ruggespraak met de regering in Djogjakarta. de door de Republiek aangewezen ver tegenwoordiger tn de voorgestelde commissie van drie leden zou be kend maken, Mr van KIcffens deelde mede, dat de resoluties van de Veilig heidsraad door zijn regering bestu deerd werden. Hij was er zeker van. dat Nederland alles in hi t werk zou stellen om een sooedtge beslissing te bereiken. In Nederland zou ieder een eer. vreedzame oplossing toe juichen. Voor'de Raad overging tot de stemming over de nieuwe Poolse re solutie had Van Kleffens de leden gewaarschuwd, dat cle uitnodiging het vur'n tc staken niet kan wor den nagekomen, als jde Jtptjubjjck voortgaat „de Indonesië, s op te zet. ten tot het vermoorden van Neder landers en het verbranden van huizen". Eenzijdigheden Na de toelichting van de Poolse gedelegeerde op zijn inmiddels aan vaarde motie heeft d'„ Amerikaanse aangelegenheid van zuiver interne aard onder artikel 2 van het Hand vest valt. De Republiek bezit im mers geen internationale status van souvereine mogendheid. Het Russi sche voorstel wilde stilzwijgend cn zijdelings over deze nog onopgelos te competentiekwestie beslissen. Om te vermijden, dat een essentieel beginsel van het Handvest werd ge schonden heeft Frankrijk dus van zijn vetorecht gebruik gemaakt". In Haagse regeringskringen schijnt men niet ontevreden over de gang van zaken. In Batavia wordt thans veronder steld, dat Nederland zich thans tot Frankrijk, België of de Verenigde Staten zal wenden als het land, dat „goede diensten" zou moeten ver richten. De Republiek zou hiervoor Australië of Rusland kiezen. Aange nomen wordt, dat Engeland dan het derde, door beide partijen aangewe zen land zal zijn, dat moet bemid delen. afgevaardigde Hershell Johnson zijn stem verheven tegen deze „eenzijdi ge en ergerlijke uitenizetting" van „daden van aggressie, die door de Nederlandse troepen sedert bet wa- penstilstandsbevef zouden zijn be dreven". Wjj beschikken niet over de nodi ge gegevens, aldus Johnson, om te beoordelen, of deze feiten juist zijn. Evenmin weten wij, of de Neder- f,aar verluidt Zal_de Vedjgheids- landse gedelegeerde gelijk heeft met ra ^ermoedehjk Donderdag een te zeggen, dat de Republikeinse re- i fPecia'e vergadering wijden aan de Het zgn, Wereldfront HE RUSSISCHE bladen van thans verschillen opvallend van inhoud met die tijdens de oor log: hun Westerse kampioenen, der democratie van toen zijn thans „boosaardige fascisten". Een kapi talistische Internationale, in de rug gesteund door de dollarmillionnairs van Wallstreet belaagt in ten min ste drie van de vier werelddelen de democratie. Zy telt vijf hoofdagen ten {nog steeds schetsen wij de in houd van de Russische pers) nl. Churchill, Truman, De Gaulle, Isjang Kal Sjek en Mikolajcek, resp. m Groot-Brittannië, Amerika, Frankrijk, China en Polen, en aan verwante gebieden. Churchilïs „Verenigd Europa" is een door Amerika geleid Westers blok tegen Rusland. Wat Truman beoogt m Griekenland en Turkije, is tegen Rusland bédoeld. Hetzelfde geldt voor Tsjang Kai Sjek in Noord-Cfaina. Als De Gaulle van - Frankrijk weer een sterke staat wil maken, is het om Rusland te dwars bomen. En de Pool is ook al een agent van de plutocratische samen zweerders. Er is geen draad goed - aan hen. Dat Churchill een gezond eu te vreden Europa van net grootste belang acht voor Rusland, is hui chelarij. Als Truman Stalin aldoor (vergeefs) uitnodigt met hem te komen praten, is dat camouflage voor zijn kruistocht tegen het com- munisme. Tsjang Kai Sjek over laadt z'n Noordwesterbuurman met de bitterste verwijtc-n. De Gaulle is niet alleen een fascist, doch een militair fascist, en daarom behan delt hij iedere Rus als een natuur lijke vijand. Mikolajcek, hoewel zelf een boer, is een misleider van de Poolse boeren, die, dank zij hem, hun heil niet meer zien en zich in een afgrond laten drijven, waar het communisme 'hen uit had kunnen redden. Alle vijf zijn schijn-democraten, De banvloek over hen!" Dag-in dag-uit Is het dezelfde koekoek-een-zang in de Russische pers. Wat moet men toch beginnen met een volk, dat niet. anders in gepompt krijgt dan bovenstaande onzin?, waar maar één soort bla den verschijnt, en waar alles onder geschikt wordt gemaakt aan een gruwelijk-eenzijdige propaganda. En dat zichzelf ook nog democra tisch noemt! ilering niet in staat is orde en rust op haar eigen gebied te handhaven. Johnson achtte het nog twijfelachtig of de Veiligheidsraad een bepaalde oplossing van het geschil mocht voorsch rijven. De "Voor-Indische afgevaardigde viel de Franse afgevaardigde heftig aan over het veto, dat deze Maan dag over het Russische voorstel heeft uitgesproken. A.F.P, vernam van bevoegde zijde over dit veto: „Sinds het begin van de debatten over Indonesië was nooit een be slissing gevallen over de compe tentiekwestie. Zoals bekend be twist Frankrijk, evenals verschil len de andere leden, op dit punt de be voegdheid van de raad. van oordeel zijnde, dat het geschil tussen Ne derland cn de Republiek als een kwestie van het gebruik van het vetorecht. De r ergadering zou zich voorna melijk bezig houden met de door de Algemene Vergadering aangeno men resolutie, die de grote vijf aan spoort, alles in het werk te stellen om te verzekeren, dat het gebruik van het vetorecht de Veiligheids raad niet zal beletten snelle beslis singen te r.cmen. Het is nog steeds mogelijk contact te hebben met familie in het onbe zette gebied van Java en Sumatra, doch uitsluitend via Rode Kruisfor- mulieren en alleen gesteld in de En gelse taal. De belanghebbenden kunnen zich wenden tot het informatiebureau van het Nederlandse Rode Kruis, Vla mingstraat 2, 's Gravenhage. In de klokkengieterij te Heiligerlee is men bezig een order uit fe voe ren tof het vervaardigen van 24 klokken, bestemd voor de kerk van Greenwood (Zuid Carolina, USA). Aan het einde van de komende week zullen de klokken worden verscheept. Enkele reeds gereed geko men klokken worden nog eens grondig nagekeken. Gisteren h»eft »de Samarlnda de Oost-Bornec-raad, die de vorming van de tweede staat op Borneo zal voorbereiden, Voor het eerst verga derd. Dr. Van Mook hield een redevoering, waarin hy zei, dat hier even als elders op Knlimanten (Borneo), In Oost-Indonesië, op Banka en BI1- iiton een weg gevolgd was, waarbij "Iet alle verhoudingen ondersteboven werden gehaald en waarby de werkelijke orde en het werkelijk gezag niet werden ondermijnd. „Laat ons hopen, dat ook 'elders, ook op West en Oost-Java, te Palembang en aan Sumatra's Oostkust deze iveg naar een duurzame en sterke constructie spoedig gebaand zal worden". AANHOUDEND ZOMERWEER Weersverwach ting, geldig tot Donderdag avond In de nacht en ochtend hier en daar nevel ot mist met weinig wind. Morgen droog, warm en overwegend zonnig weer met alleen in het Zuidelijke ge deelte van het land een vrij krachtige wind tussen Noord en Oost. 28 Aug.: Zon op 5.43 uur» onder 19.39 Uur. Maan onder 1.31 uur op 18.58'uur. "Waterstanden Rotterdam le trj 2.1S uur, 2e tij' 14.46 uur. De resident van Samarinda, F. P. Herkman, opende officieel de eerste raadszitting in aanwezigheid van het hoofd binnenlands bestuur Van der Wal, prof. Enthoven, de Oostindone- sische vertegenwoordiger te Batavia Pellaupessy, en vertegenwoordigers van West-Borneo, de Groot-Dajak- raden, Zuid-Borneo en Sumatra's Oostkust. Na de redevoeringen van de sultan van Koetei en van het oudste jaads- iid sprak dr. Van Mook. Hij zei: „Gij zijt er hier in geslaagd de slechte invloeden uit de Japanse tijd te over winnen en tegelijkertijd vormen te vinden, die zich aanpassen bij de vrijheïdswensen van het huidige In donesië. Zonder het goede af te bre ken, zijt gij er in geslaagd de zelf besturen van Oost-Ka li manten te mo derniseren en samen te brengen in een federatie, die als staat plaats zal innemert naast en op gelijke hoog te met West-Kalimanten en de Groot Dajakraden. Ör. Van Mook zei, dat de raad ge legenheid had om binnen de daerah tot volledig zelfbesti .r te geraken. Hij wees erop, dat Oost-Borneo de tijd had genomen om grondig over leg te plegen. „Dit resultaat zal blij ven bestaan, waar overhaast in liet leven geroepen bouwsels door inner lijke zwakte ineen storten". De sultan van Koetei, Mohammed Pasikisit, werd gekozen tot voorzit ter van de 2elfbestuurdersraad van Oost-Borneo. De sultan van Koetei sprak vervol gens in een redevoering de hoop uit, dat de centrale regering in toene mende mate belangstelling aan de dag za! leggen voor de raad van Oost-Borneo. In de vergadering van de raad, die tot en met dertig Augustus geregeld in zitting zal bijeenkomen, zullen o.itt, de leden en de secretarissen van de raad beëdigd worden-en zal de com missie worden aangewezen, die be sprekingen met de Nederlands Indi sche regering zal voeren inzake de toekomstige status van de federatie Oost-Borneo. Gistermiddag is dr. Van Mook naar Batavia teruggekeerd. 400.000 inwoners De resident van Oost-Borneo, F. P, Heckman, heeft over het gebied van de nieuwe federatie Oost-Borneo het volgende meegedeeld: Het gebied van de nieuwe federatie omvat onge veer 400.000 inwoners, waarvan on geveer een kwart Dajaks. In econo misch opzicht is dit gebied belang rijk om zijn oliebronnen en raffinade rijen te Bafikpapan en Tarakan, waar wat vernield werd floor de Japanners en de geallieerde beschietingen reeds in belangrijke mate is hersteld. Verder verdienen vermelding de ko lenmijnen van Loa Koeloe, die voorde oorlog rond 250.000 ton per jaar pro duceerden (thans 150 ton). Een be langrijk exportartikel is hout, waar van per jaar. ongeveer 30.000 ton be* zaagd cn 20.000 ton rondhout en brandhout wordt geleverd. Een be langrijk deel hiervan wordt naar China uitgevoerd. De rubberproductie is in opkomst, maar verkeert thans nog in beginstadium. Andere be langrijke producten zijn vis en rotan. Het ligt in de bedoeling om een aan tal ambachts- en landbouwscholen op Oost-Borneo te openen. Het onderwijs in de sociale genees kunde is een van de vele punten ten opzichte waarvan het Nederlandse geneeskundige onderwijs grote lacu nes vertoont, zo meent het hoofdbe stuur van de Nederlandse maatschap pij tot bevordering van de genees kunst. Derhalve heeft het zich achter een rapport van 3 doktoren Veeger, Lojenga en Muntendam gesteld, waarin bepleit wordt het onderwijs in de. sociale geneeskunde als ver plicht leervak voor a.s. artsen in te voeren. Het rapport bepleit dat tussen haar candidaats- en doctoraal-examen de medische studenten een college the oretische sociale geneeskunde wordt gegeven bij wijze van examenvak. Aan alle Universiteiten wordt de instelling van een gewoon hoogleraar in de sociale geneeskunde die te vo ren een maatschappelijke functie heeft bekleed, verlangd. Deze hoog leraren moeten tevens directeur van het instituut voor sociale geneees-' kunde worden dat in de eerste plaats een onderwijsinstelling is, doch van waar uit tevens adviezen worden ver strekt ten bate van de organisatie gezondheidszorg. De Veiligheidsraad heeft gisteren, na de Indonesische kwestie, de zaak-Egypte besproken. De debat ten leverden' geen resultaat op, maar gaven aanleiding tot enige spectaculaire incidenten. Ahmed Kamel Kotb, leider van de Egyptische socialistische Fellah partij, die onlangs tijdens een ver gadering van de Veiligheidsraad op schudding teweegbracht, werd giste ren uit de gedelegeerdenhal verwij derd, Kotb sprak Nokrasji Pasja, de Egyptische premier, in de hal aan en begon tegen hem in het Ara bisch uit te varen. Hij werd luid protesterende door het hoofd van de veiligheidsdienst bij de arm ge pakt en de hal uitgezet. Tegenover verslaggevers verklaarde Kotb, dat Nokrasji Pasja hem onlangs brj een ontmoeting op straat had be rispt voor zijn misdadig gedrag in de Veiligheidsraad. Samen met Mustafa Momen van de Mohamme daanse Broederschap, die even eens bij deselfde gelegenheid de Vei ligheidsraad in beroering had ge bracht, verscheen Kotb twintig mi nuten later op de openbare tribune van de zaal, waar de Veiligheids raad bijeen was. Toen hun verzocht werd weg te gaan, begonnen zij luidkeels te schreeuwen: „Weg met het imperia lisme; wij zijn hier om voor de vrij heid van ons land te vechten". Het tweetal werdvi3oor zaalwachters in de kraag gegrepen en weggeleid. Enige ogenblikken later siaagden zij er weer in de vergaderzaal on opgemerkt binnen te sluipen. De zaalwachters wilden hen weer ver wijderen en moesten de heren zelfs van hun stoelen lichten. Kotb ver zette zich hevig, raakte in een hand gemeen verwikkeld en rolde met twee zaalwachters en een chef van de veiligheidsdienst de trappen af. Beneden in de zaal werd de vecht partij voortgezet, totdat Kotb een stoot in zijn maag kreeg en de strijd opgaf. De heetgebakerde Egyptena- ren werden in een taxi geladen en in het centrum van New York af gezet. De werkgevers- en werknemersor ganisaties in het bakkersbedrijf heb ben in onderling overleg besloten op Maandag 1 September te werken als op een gewone werkdag Deze rege ling geldt voor het gehele land. Motorrijder en passagier verongelukt Gisteravond, omstreeks kwart voor zes, is in de Maastunnel een motor ongeval gebeurd, dat aan twee mili tairen het leven heeft gekost. De 40-jarige sergeant-majoor A. Bauw, van de onderzecdienst Waal haven, reed met zijn motorrijwiel m de Oostbuis van de tunnel (richting rechter Maasoever! toen hij ter hoogte van post 48, onder het venti latiegebouw, een bus van de R.T.M. wilde passeren, die op haar beurt juist een vrachtauto voorbijging. De motorrijder schijnt toen de onvoor zichtigheid te hebben begaan nog langs de bus te willen rijden, waar bij hij door de nauwe ruimte, de linkerzijde van de bus raakte en ver volgens de linkertunnel wand. Hij verloor de macht over het stuur en botste tegen de rechtcr-tunnclwand. De duorijder, de 43-jarige serg-ma- joor-telegrafist H. Zweistra uit Schiedam, werd van zijn plaats ge slingerd en op slag gedood. Serg.- majoor Bauw werd zwaar gewond naar het havenziekenhuis vervoerd, waar hij in de afgelopen nacht is overleden. Dit is het eerste ongeval met dode lijke afloop in de Maastunnel, sinds de ingebruikneming. Nu de droogte blijft aanhouden stijgt nog steeds het aanbod van slachtvee. In verband daarmede zal zowel deze weck als de volgende week voor personen, die geboren zijn in 1942 cn vroeger, een extra- ra ntsocn van 100 gram vlees worden beschikbaar gesteld. In de bonnen- lijst van Donderdag zal de eerste bon voor 100 gram worden bekend gemaakt. De tweede komt een weck later. Op de vleesbonnen, die Vrijdag geldig worden, kan desgewenst op een bon voor 100 gram vlees 150 gram paardcvlees gekocht worden. In de boiinenlijst, die op 28 Aug. bekend gemaakt wordt, zal een bon worden aangewezen voor één ei voor personen van 21 jaar en ouder. Niettegenstaande byna dagelijks berichten melding maten van min. of meer ernstige ongelukken tengevolge van het roekeloos om springen met munitie blijkt de bevolking van de voormalige front gebieden nog allerminst voorzichtig te zijn geworden. Integendeel, de overal verspreid liggende explosieve stoffen oefenen een grote aan trekkingskracht uit op vele personen, die allerlei gewaagde experi menten ondernemen en dit vaak met het verlies van ogen, ledematen of erger moeten bekopen, terwijl andere de gevaarlijke voorwerpen weliswaar niet aanraken, maar er toch volmaakt onverschillig voor zirjn, dat deze zich in of nabij hun huizen bevinden. Verder zijn er de „Souvenirjagers", die van oorlogsmateriaal vervaardigde vazen en andere siervoorwerpen in hun woningen, hebben, welke echter zelfs na bewerking vaak nog lang niet ongevaarlijk zijn. debranden zijn er opnieujv slacht offers gevallen van exploderend oor I ogsmateriaal. Dit alles heeft de H.V.D. te Ven- lo aanleiding gegeven om via de scholen de ouders te wijzen op het gevaar, dat er nog allerwege loert. In de maand Juni werden ïn de mijnstreek, in Noord-Limburg van Arcen, Grubbenvorst, Venlo tot en met Swalmen en Uden en omgeving ruim 97.000 circulaires onder de schoolkinderen verspreid, waarin de ouders werden verzocht aangifte van in hun huls aanwezige explo- sicven te doen. Nauwelijks één procent antwoord de. Nochtans bleek bjj een huis-aan- hulszocking in enkele plaatsen, dat in 50 fi, GO van de honderd onder zochte hulzen gevaar opleverende explosieven aanwezig waren. Ge middeld vond men per huls TV» k.g. „IFas het in 1942 reeds algemeen bekend welk vreselijk lot de Joden wachtte, die naar Duitsland Polen werden gedeporteerd?" Dze vraag overheerste de voortge zette rechtszaak voor het Amster damse Bijzondere Gerechtshof tegen de beruchte ex-rechercheur van po litie en overtuigd N.S.B.-er Hendrik Blonk, tegen wie op li Augustus twintig jaar gevangenisstraf was ge ëist, omdat hij minstens honderd Joodse Nederlanders gearresteerd heeft. A. Asscher, destijds voorzitter van de Joodse Raad, verklaarde als ge- tuige-deskundige, dat hij niet eer der van het vergassen van Neder landse Joden had gehoord dan in Het Engelse voetbalseizoen is Zaterdag ook weer begonnen. liet was erg warm, de velden waren keihard, maar de belangstelling liet niets ie wensen over. Hier ziet men de elftallen van Fulham cn Brentford hef veld opkomen, aan weerszijden staan de Dagenham Girl Pipers, die in de afgelopen winter ook nog in Rotterdam zijn opgei reden. 1944, toen hij zelf met zijn gehele familie in. het concentratiekamp Bergen-Belsen gevangen zat. Welis waar had de Engelse minister Eden enkele jaren eerder in een radiore de bekend gemaakt, dat Poolse Joden in Auschwitz werden vergast maar hoewel hij- dit niet geheel had verworpen had hij toch gemeend .dit gedeeltelijk als Engelse propa ganda tegen de Nazi's te moeten aan merken. Aan de andere-kant was de heer Asscher er van overtuigd, dat de Amsterdamse politie-agenten. die gedetacheerd waren bij het bureau Joodse zaken, in besprekingen met hun Duitse S.D.-chef Kempin. reeds in 1942 volledig op de hoogte zijn geweest. De hoofdinspecteur van politie H. A. Bessem, die tijdens de bezetting gedetacheerd was bij de staf van de orde-politie te Amsterdam, zei, dat ook de politie er geen idee van had wat de Joden in Duitsland wachtte. De houding van inspecteur Van den Oever, die als enige weigerde deel te nemen aan de arrestaties van Joden en dientengevolge door bur gemeester Voüte uit dc dienst werd ontslagen, schetste hfó als een uit zondering. De overige „goede" leden van het politiepersoneel bleven aan, omdat goede vaderlanders fn het politie corps goud waard waren. Waarom dan staking? Hoewel de procureur-fiscaal, mr. M. K. Gelinck, dit laatste volledig onderschreef, vroeg hij zich af waar om dan toch eigenlijk de Amster dammers in Februari 1941 reeds als machtig protest tegen de deportatie der Joden had gestaakt, wanneer het zoals getuigen, verdediger en ver dachte thans verklaren niet alge meen bekend was, welk vreselijk lot de Joden in Duitsland en Polen wachtte. Hij persisteerde bij zijn eis van twintig jaar. Blonk, die het laatste woord kreeg, beweerde dikwijls met een prop in zijn keel te hebben rondgelopen, wanneer hij weer eens een Joodse vrouw van over de zeventig jaar had gearresteerd, maar dat hij nim mer „de minstens honderd Joden, die hij had gearresteerd", aan de Duitsers zou hebben overgeleverd, als hij ook maar gedroomd had, dat zij een. wisse dood tegemoet gingen. Het is van groot belang, dat ons land eindelijk van deze oorlogserfe nis bevrijd wordt en de onder het ministerie van Binnenlandse Zaken ressorterende vrijwillige hulpverle ningsdienst doet dan ook zeer nut tig werk op dit gebied. Deze dienst die afdelingen heeft te Arnhem, Venlo, Eindhoven, Breda en Mid delburg, heeft al sinds de bevrijding enorme hoeveelheden explosieven geruimd, maar zou nog veel groter resultaten bereiken, wanneer de be volking beter het belang van de op ruiming der explosieven inzag en meer medewerking verleende. Verbijsterende toestanden Dat er op dit gebied verbijsteren de toestanden bestaan, bleek uit 'n rapport van de hulpverleningsdienst te Venlo, die een dependance heeft te Uden en uit een keurtroep van 80 speciaal opgeleide mannen be staat. Alleen deze afdeling, welke in Limburg en een deel van OobL Brabant werkzaam is, ruimde van de dag der bevrijding af tot begin Augustus 1947 3448 ton munitie. Brj deze werkzaamheden kwamen de mannen van d<- hulpverlenings dienst tot de bevinding, dat vele boeren de door hen gevonden muni tie in bomtrechters, loopgraven, éénijiansgaten e.d. hadden gestopt en er bijna nooit opgave van had den gedaan. Zo vond men hij een boer, die volhield niets op te ruimen te hebben, in een loopgraaf achter het huis niet minder dan 55 mortieren, 2 pantservuisten, 9 handgranaten, 8 geweren en 3 rookgranaten. Bij een boer in Beers aan de Maas werden niet minder dan 40 wagens oorlogs materiaal weggehaald en als de H.V.D, er niet achter was gekomen, lag het er nog. Soms vond men bommen van 250 k.g. op boerenerven of scherpe pant servuisten op de zolders en in één geval had men deze laat ste gevaarlijke wapens zelfs in de vastenavondoptocht gebruikt. In tal van huizen bevinden zich vazen en andere souvenirs, ver vaardigd van koperen hulzen, welke vaak nog voorzien zijn van slagdop- pen, waarin de ïnleidingslading zich nog bevindt. Bij brand kunnen deze voorwerpen de grootste ram.' pen veroorzaken, terwijl men alle rechten op uitkering van verzeke ring e.d. verliest. Jongensspel Vele door de bevolking gevonden geweren, die vooral de Duitsers in grote getale hebben achtergelaten, zijn nooit ingeleverd. Opgeschoten jongens houden er soms „oefenin gen" mee, zo flat de burgemeester van een Brabantse gemeente zelfs Venlo opbelde om in te grijpen, daar de kogel3 er tn het rond flo ten. In het plaatsje Zeeland is men zelfs met machinegeweren bezig geweest, terwijl in een Limburgse gemeente een jongen bij dit roeke loze spel is doodgeschoten door eén zijner kameraadjes. Bij de jongste hevige bos- en hei- Envoyé extra-ordinaire van de heer Gerbrandy Naar wjj vernemen ls dezer da gen de heer mr. E. Hazelhoff Roelf zema naar de Verenigde Staten vertrokken ten einde daar in op dracht van het „Comité Handha ving Kykseenheid "propagandis tisch -werkzaam te rijn. De heer Hazelhoff Roelfzema was na de bevrijding werkzaam als hoofd van de voorlichtingsdienst van de Nederlandse legatie in Ot tawa. Kort na het optreden van, de regering-Beel hield hij in. Montreal een openbare redevoering, waarin hij deed uitkomen, dat een geheel ander Indonesiè'-beieid dan. dat van de regering-Schermerhorn thans mocht worden verwacht, terwijl h$f heftige uitvallen ondernam tegen ir. Soekarno en de Republiek. De regering desavoueerde mr. Hazelhoff Roelfzema door hem te schorsen. Deze schorsing gaf mr. Hazelhoff Roelfzema aanleiding tot enige openbare uitvallen tegen de regering, dermate onbekookt, dat hij uit de dienst van het departe ment fan Buitenlandse Zaken werd ontslagen en ter beschikking werd gesteld van de minister van Oor log (mr. H. R. is kapitein by de luchtstrijdkrachten). Thans hervat mr. Hazelhoff Roelfzema zijn voor- lichtingswerk, ditmaal in particu liere dienst. Het uitzenden van de heer Ha zelhoff Roelfzema doet de vraag rijzen welke instantie de deviezen beschikbaar stelt ten behoeve van een propaganda, die stellig niet overeenkomt met het gevoerde re geringsbeleid. Het komt ons voor, dat er weinig aanleiding is propa ganda in Amerika te maken voor denkbeelden, waarmee onze rege ring het niet eens is. (Redactie Het Rotterdamsch Parool), Ovatie voor Nel van Yliet te Hilversum Nel van Vliet en mevr. Iet Koster van Feggelen, twee van Neerlands snelste zwemsters, zijn gisteravond met haar leidster Truus Klapwijk, na een succesvolle en plezierige zwemtour in Amerika, met tezamen negen klinkende overwinningen op haar naam op Schiphol terugge keerd. Daar waren talloze vrienden bijeengekomen om de drie dames te verwelkomen. Bestuursleden van de K.N.Z.B., o.w. voorzitter Jan de Vries, het bestuur van Nel's club ,.De Robben" met natuurlijk trainer Jan Stender en uiteraard een groot aantal familieleden, kennissen en bewonderaars, bereidden de zwem sters een allerhartelijkste .ontvangst. Na vijf weken afwezigheid was er heel wat te vertellen. Nel van Vliet had op de schoolslag van de Ameri- 1 kaanse dames zeer weinig concur rentie ondervonden, zoals intussen, uit de overgeseinde en gepubliceer de uitslagen wel is gebleken. Vijf maal tikte zij het eerst aan, waarbij zij en passant twee Amerikaanse re cords verbeterde en vier maal be haalde mevr. KosterVan Feggelen de zege. Belden toonden overigens bewondering voor de Amerikaanse borst- en rugcrawl-zwcmsters, wa ren opgetogen over de Amerikaanse gastvrijheid en zeiden door en door verwend te 2ijn. In Hilversum Een enorme menigte wachtte Nel van Vliet bij haar thuiskomst in Hilversum, wasr haar een hartelijke ovatie werd gebracht. Toen zij het station uitkwam verdrongen duizen den zich op het plein. Omstuwd door een schare geestdriftigen werd Nel, die zich een beetje verlegen aan de arm van zwemvader Jan Stender vastklampte, naar huis ge bracht. waar men net zo lang voor het huis bleef juichen en zingen tot Nel voor het raam verscheen. Jan Stender maakte aan alles een eind door te verklaren dat Nel rustig door zou gaan tot de Europese kam pioenschappen in Monaco. Als wij Nel dan als Europese kampioene mogen begroeten is er waarschijn lijk meer tijd voor een beetje fees ten. En zij zelf nam afscheid met de woorden: „Ik kan wel een beetje zwemmen, maar niet zo rad spee chen". Toen konden eindelijk de ouders zich over hun dochter ontfermen, die zij bij Schiphol niet eens hadden, kunnen begroeten, daar zij geen kans hadden gezien het vliegveld te betreden. Geheel los van de prijzige sinaasap pelen uit Suriname, zal in de loop van de winter de invoer van sinaas appelen uit andere delen var» de we reld vermoedelijk weer worden be gonnen. Het is de bedoeling deze vruchten, evenals vorig jaar, op de bon en tegen vastgestelde prijzen te verkopen. De omvang van deze dis- triebutie hoopt men weer op het peil van verleden winter te kunnen bren gen, zodat dus vrij regelmatig op da bon kan worden toegewezen- De minister voor Oorlog heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld, dat het mogelijk gebleken is ook onder officieren jonger dan 30 jaar, voor zo ver zy bü het onderwijs werkzaam waren, te demobiliseren. Er zijn maatregelen genomen ook de onder-officieren geboren in de ja ren 1913, 1919 en 1920 met groot ver lof te zenden 50ISTE STAATSLOTERIJ 5e klas, 11e trekking, f 2000,—: 20109 f 1000,—: 17105 f 400,—: 1523 9731 16256 18557 f 200,—: 6535 17125 12597 21158 f 100,—: 2051 2731 ..3398 7202 8026 11391 11640 14967 1'5655 15818 19258 21271 21834 Maandag zal geen trekking plaats hebben in verband met de viering van de verjaardag van de Koningin.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1