We krijgen meer vlees, maar het is niet uit weelde Amerika? Heerlijk, maar ik werd er gek van de journalisten DUC SCHUURPOEDER Britse M.P. arresteert vijf autodieven in de Hoek Extra verkeersmaatregelen i.v.m. Stadionspel Rantsoenverhoging maakt blij, doch ook angstig De slager geeft zijn oordeel Grote animo voor de 2 KM-zwemwedstrijd Zomer en winter contra rundvee tn Pensioenuitkering aan NSB'ers Vacantiegangers stalen kleren aan Scheveningse strand Opsporing geroofd goed valt mee hrnsm ik.. IEL VAN VLIET: Tunnel voor auto's van Noord Zuid naar Voor moeder heb ik een paar theekopjes meegenomen Godsdienststrijd in India opgelaaid SPAART ZEEP EN SCHUIMT „Wij kunnen zelf nog lopen" Eén Volendam-passagier overleden .Vrijdag 29 Augustus 1947 PETS! Krak! Klets! Het scherpe hakmes in de pezige hand van rle slager sufst feillos neer op de breuk in de mergpijp die h(j onder handen heeft. De splinters spatten rond en hot daverd door de winkel. „Nou mens"pets! pets! Ik men blij"... pels! pets! „Kè man. maak nou 's effe niet zo'n lawaai. Ik wil net zeggen tegen mevrouw bier. Ik ben toch maar blij, dat we van de weck een onsje vlees méér krijgen. Ik wist gewoon niet meer, wat Jk myn man op zijn brood moest meegeven, 't Is toch maar weer even een uitkomst, die rantsoen verhoging1'. ben alleen hooi van de eerste snede in het voorjaar. En die is al tegen gevallen door de late groei. Van een tweede oogst zal wel niets te recht komen, zodat we van ingekuild gras verstoken zijn. Daarom verko pen vele boeren nu al vast een ge deelte van hun vee, een groter ge deelte dan gewoonlijk. Van de win ter zullen ze niet veel meer aanbie den. tv -t de slachtprijs is natuur- ie gering voor hun overgehouden beste koeien. Bovendien zouden ze, om hun bedrijf op peil te houden, tegen het voorjaar weer nieuwe en dan dure beesten moeten kopen. Met alle voer dat ze krijgen kun nen als het maar niet te duur wordt zullen ze proberen, hun dieren cr doorheen te helpen. Nee mensen, wat ons vee en j u 1- lie vlees betreft, wordt het geen Even kykt hij op van zijn werk aan het hakblok, de man in de witte jas. „Ik zou me d'r anders maar niet zo op verheugen, mevrouw. Mis schien moet U 't van de winter wel bezuren. Deze week krijgt U een ons vlees meer op Uw bonnen en de volgende week twee ons. En mis schien daarna nog wel eens iets. Maar als ze zo veel vee gaan slach ten omdat de boeren geen voer meer hebben voor d'r beesten, waar moet dat dan van de winter naar toe? Mag je misschien blij wezen, als je je 150 gram in de week krijgt". Het Is de man van het vak. die spreekt tot een van de ontelbare huisvrouwen, die dagelijks worste len met hun „wat-op-h et-brood-pro- bieem". En als de dames weg zijn. vertelt de slager, die ook bestuurs lid is van zün vakgroep, aan ons van de krant, nog wat bijzonderheden. Uitverkoop „U weet de oorzaak zeker wel van deze plotselinge verhoging van bet vleesrantsöen? Het is de droogte. Er is geen gras genoeg meer voor het vee. En omdat de regering niet bij machte Is, voldoende veevoeder te importeren, zijn de boeren wel ge dwongen, uitverkoop te houden in hun stallen. Koeien, die maar enigs zins gemist kunnen worden, zgn. wrakke beesten of slechte eters, gaan onverbiddellijk naar de slachtplaats. Helaas, het is een te grote oprui ming in een te vroege tijd van het jaar. "Want het gewicht van de bees ten valt bar tegen. Er zit te weinig vlees aan en te weinig vet. Voor het ogenblik zijn we wel blij met de ex tra rantsoenen, die we kunnen ver kopen, maar het is met angst in het hart, Er wordt wel vlees ingevro ren, maar of het genoeg zal zijn voor de wintermaanden? De boer aan het woord Boer Rodenburg uit Overschie heeft ook uitverkoop gehouden, hoe wel niet zo grondig als sommige van kijn collega's in de omgeving, 't Is toch verschrikkelijk hè," zegt hij, „zoals mijn land ev uit ziet met al die kale en dorre plekken. En toch. zit ik hier werkelijk nog in een beste hoek. Bij mijn vader, een eind ver derop, is het nog veel erger. Ik be grijp niet, hoe de beesten nog genoeg kunnen eten om in leven te blijven. Want het beetje bijvoer wat we ze kunnen geven, is de moeite niet waard. Of het veel scheelt met de melk, vragen we. „En of", antwoordt Rodenburg. „In vergelijking met het vorige jaar om deze tijd geven de koeien gemiddeld dertig procent minder melk'. Hoe het nu staat met het voer? „Een beetje gras, dat je nog er gens opduikt, af en toe een. stukje meelkoek, wat schrootaardappelen als je er aan kunt komen, desnoods doorgedraaide groente van de veilin gen. Slechte winter Hoe hij bet van de winter denkt te klaren? „Het ziet er hopeloos uit. Wij heb- Het aanhoudende fraaie zomer weer is oorzaak dat er gfte belang stellino; is ontstaan voor deelDame aan de 2 km zwemwedstrijd op Maandag i September in C. Delfsha- vense Schie. Dinsdagavond en Woensdagavond is er door de deelnemers (stere) een proef afgelegd in het Zwarte plasje te R'berg en het resultaat is dat er 46 dames en 110 heren in de volks klasse zullen starten. Er waren to taal mai. 5 uitvallers. In de wed strijdklasse starten 52 dames, waar- OLCier o.a. de winrares van het vo- rie jaar en van de 3 km wedstrijd Annie van Kampen, mej. Soetekouw en mej. de Ho„ge en 26 heren, waar in de strijd belangwekkend kan wor- dei pussen Dolf van der Kuyl (winj naar vori<* jaar} en G. van Roou (winnaar 3 km. wedstnu". Verder zullen 6 Engelse zwemmers bulren mededinging aan de wedstrijd deel nemen, waaronder de jeugd:ge zwemmer Jack Wr'.he. Tevens zal deze middag de strijd om de Daver- man-wisselbeker weer plaats hebben, terwijl fot tesluit RZC I een water polo wedstrijd speelt tegen Huil City Swimming Club. VRIJDAG 29 AUGUSTUS. - Wan neer bepaalde groenten in de moes tuin zijn mislukt, kan dat allerlei oorzaken hebben. Hei ^an ('en ge- volg zijn van het 9' brwk van slecht zaad of plantgoed, lip zaden kunnen ook te diep of te ondiep zijn ge zaaid. De planten kunnen t>\t .wh* veel te dudn opeen hebben gestaan. De juiste zaai er ulanitijd speelt voor le groentegewassen ook een belangrijke rol Menigmaal ligt de oorzaak van misfukki 'ar gewas sen >n de omsla,uhqhpiri, dat de grond niet voldoende was losga werkt en onvoldoende berg est. Aantasting door be/iaatdi p'avteuziektcn o I door schadelijke mscr/en. rupsen of of far ren kan 't' de mislukking van diverse groenten tengevolge hebben. Ten slotte speelt nok weersgesteldheid een beking rijke rol S. I» Zojuist maakt het Centraal Bu reau voor de Statistiek bekend, dat db uitkomsten der im:entari- satie van onze rundveestapel in 1917, ten opzichte van het vorige jaar een vermindeiing te zien geef' ran bijna 43,500 stuks. Bi 1939 vergeleken, bedraagt het rprschJ ruim 450,000 stuks. In totaal heeft v der land op het ogenblik 2.366,71} runderen. De teruggang van de vees'a pel, zo deelt het bureau mede, moei voornamelijk worden toegeschre ven aan de strenge en langdurige winter, waardoor de toch al moei. lijke veevjeder posit!tot nog on gunstiger verhoudingen leidde. En daar komt dan nog deze zo mer bij, die de strengste is sinds honderd jaar! beste winter. Maar het beeft er in vroegere winters wel eens meer slecht uit gezien. En een enkele keer is het toch nog meegevallen. Mis schien valt het dit keer ook mee". En boer Rodenburg kijkt naar de lucht. Op zijn gezicht is te lezen, dat hij wilde, dat het regende. Eén wit wolkje, in de vorm van een kleine bloemkool, schuift u aag langs do hemel (Van onze Haagse Redacteur) Naar wij vernemen, is op het De partement van Binnenlandse Zaken een regeling ontworpen, die het mo gelijk maakt aan ambtenaren, die krachtens het zuiveringsbesluit zijn ontslagen alvast 'n gedeelte van hun pensioen uit te keren, zodra zij de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt. Men is hiertoe overgegaan, omdat de oorspronkelijke regeling dikwijls zeer onbevredigend was. Het kwam voor dat de man lid der N.S.B. was geweest doch zijn vrouw een fel tegenstandster, maar deze laatste werd ook getroffen ingeval van inhouding van 't pensioen. Men maakt er nadrukkelijk op attent, dat slechts in bijzondere gevallen tot revisie zal worden overgegaan, als bv. is gebleken, dat de man slechts lid of sympathiserend lid van de fas cistische organisatie was, doch nooit daadwerkelijk ergens aan deelgeno men heeft en daarnaast kan wijzen op goed werk tijdens de bezetting verricht. Volkszangmiddag op het Pijnackerplein Ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin zal het Leger des Heils Zaterdag een volkszangmiddag organiseren op het Pijnackerplein, aanvang vier uur. Leiding heeft kapitein Sleutel van het Leger, terwijl muziekkorpsen van Rotterdam II en VII, resp. onder leiding van kapelmeester Lorier en dudde zullen medewerken. Divisie-officier, majoor Deurloo een feestrede uitspreken. Een dergelijke volkszangavond zal p Maandag 1 September des avonds gestolen en er Britse uurborden gehouden in de Plan- voor in de plaats waren age. Spreker is mr H. de Bie, presi- >ent van de arrondissementsrecht bank te Rotterdam, Vijf Britse soldaten, gekleed als vacantlegnngers, zijn Woensdag avond in Hoek van Holland gear resteerd. Zjj hadden in Waddinx- veen een geneesheer met geweid van zijn auto beroofd, waren daar mede naar Schevenlngen gereden en hadden daar de wagen achterge laten. Aan het strand hadden zij hun uniformen verwisseld voor kle ren van baders. Een arts, die verleden week in Waddinxveen uit zijn wagen stapte om een patiënt te gaan bezoeken, werd, zoals wjj gemeld hebben, plot seling door twee mannen, gekleed in Britse uniformen, gedwongen zqn wagen af te staan. De mannen waren gewapend van achter een heg te voorschijn gekomen. Toen zij in de wagen waren gaan zitten, kwamen er nog drie' Engelse solda ten te voorschijn, die ook instapten en weg reed de auto. Het onderzoek door de Engelse militaire politie en de Nederlandse politie duurde een week. Intussen vond men de wagen, verlaten, op Scheveningen. Op een politiepost aldaar, kwamen vijf Nederlanders in Engelse uniformen gekleed, ver tellen, dat hun kleren op het strand uniformen •elegd. Het onderzoek ging voort, nu dus naar vijf m slecht zittende pakken gekle de „vacantiegangers". Woensdag werd het vijftal aangehouden, op weg naar Hoek van Holland. „De militaire politie zou TT graag even spreken," werd hun verteld. Nog haveninstallaties in Polen te vinden? Het werk van de Dienst voor de Nederlandse economische belangen in. Duitsland, loopt naar men ons meedeelt practisch dit jaar af. De hoeveelheden goederen die men in Duitsland heeft kunnen opsporen en naar Nederland terugbrengen val len mee. Van de fabriekswerktuigen komen ongeveer 35 To terug. In de Russische zone valt nog veel arbeid te verrichten. De Russen houden zich precies aan de bepalingen van de overeenkomst, maar al duurt het lang. de aanvragen voor onderzoek worden nauwkeurig behandeld en afgewikkeld. In Polen is men intussen nog niet begonnen. Verwacht wordt dat daar nog installaties op haven- en bag ger gebied zullen aangetroffen wor den. In Duitsland heeft men de Rot terdamse en Dordtse kranen ont dekt, waarvan er twee volkomen in elkaar liggen. EXTRA VLEES! Moeder lacht en de slager verkoopt eens u-at grotere porties dan anders. Maar hij heeft toch zijn bedenkingen. In verband met de opvoering van het spel „De Waterweg heroverd" op Zaterdag 30 Augustus en Maandag 1 September in het Feyenoord-Stndion, maakt de hoofd-commissaris van po litie het volgende bekend: Het verkeer met motorrijtuigen naar het Stadion moet de in de stad aangebrachte pijlen volgen. Dit verkeer wordt van de rechter- naar de linker Maasoever door de Maastunnel geleid. Het stadsverkeer met motorrijtui gen van rechter- naar linker Maas oever zal van 15 tot 16 uur over de bruggen verboden zijn, behalve voor de auto's die op de voorruit van een speciale uitnodigingskaart zijn voor zien. De volgende haofdtoevoerwegen worden aangewezen: a. Uit richting Den Haag: Aelbrechtskade Rochussenstraat Maastunnel of Vroesenlaan Stadhoudersweg Staten weg Statentunnel Hene gouwerlaan 's Dravend ijkwal Maastunnel. b. Uit richting Gouda: Oostplein Groenen daal Blaak - Schiedamsesingel Witte de Withstraat Mathenesserlaan Ro chussenstraat Maastunnel. De Maastunnel zal op de rechter Maasoever alleen via de Rochussen straat te bereiken zijn. Het plaatse lijke verkeer zal in de omgeving van de Noordelijke tunnelingang omge legd worden. Het verkeer naar IJselmonde en Dordrecht wordt van 14 tot 16 uur en van 18 tot 20 uur op het Zuidplein via de Dordtsestraatweg geleid. Het verkeer, komende uit de rich ting Dordrecht, kan van 14 tot 16 uur en van 18 tot 20 uur de stad slechts bereiken via de Stadionweg.-Oranie- boomstraat. Na 14.30 uur bestaat de mogelijk heid, dat het autoverkeer door de Maastunnel van Zuid naar Noord tij delijk wordt verboden, In dit geval wordt het over de bruggen geleid. In de omgeving van het stadion zullen diverse maatregelen worden genomen, waardoor het normale ver keer sterke belemmering kan onder vinden. Wielrijders vinden parkeer plaatsen onder de Ereebrug en op de Stadionweg (uit richting Dordrecht). Men wordt aangeraden vroegtijdig naar het Stadion te vertrekken en zich stipt te houden aan de door de politie te geven aanwijzingen. Strenge maatregelen zullen worden genomen tegen ben. dïe met wrakke motorrijtuigen of zonder benzine in de Maastunnel blijven steken. Na afloop van het spel kan men zijn plaats in 't stadion niet verlaten, voordat de leden van het Koninklijk Huis de gelegenheid hebben gehad uit het stadion te vertrekken. Het publiek zal worden ingelicht, wanneer de hoge gasten vertrokken zijn. In verband hiermede zal ook de mogelijkheid om voor het einde van het stadion-spel te vertrekken, uitge sloten zijn. Proarammaverkoop „De SV aterweg heroverd" De administratie van het Natio naal Spel „De Waterweg heroverd" wijst erop, dat programma's met de volledige beschrijving van het spel uitsluitend verkocht zullen worden a.s. Zaterdag- en Maandagmiddag binnen de hekken van het stadion. Op verschillende plaatsen in de stad, óók voor het kantoor op de Coolsingel bieden verkopers pro gramma's aan van „De Waterweg heroverd". Dit zjjn echter officiële programma's der feestelijkheden ter gelegenheid van de verjaardag van de Koningin, waarin o.m. ook het aanvangsuur van het spel ver meld wordt. Iedere Woensdag i» er marktdag in Hilversum. En wie na de markt een ijsje koopt in de banketbakkerswinkel op bet Langgewenseht er Gak bij heeft een goede kans bediend te worden door een bruingebrand, blond meisje, met een jolige glimlach op haar gezicht. Een dóór en dóór Hollands kind, Nel van Vliet, de 21-jarige vijfvoudige wereldkampioene zwemmen, die daar In de winkel van haar iader aan haar dagelijks werk is. Nel van Vliet is weer terug in Hilversum na haar successen in de Ver Staten. Terwijl het Hilversum- se zwemwereldje, met trainer Jan Stender aan het hoofd, aan niets anders denkt, dan aan de komende Europese kampioenschappen, waar men in. het zwembad Crailo, tussen Hilversum en Bussum ijverig voor traint, zit Nel nog even thuis, tus sen kranten en souvenirs, uit te blazen van -haar vjjfweekse trip door Amerika, waar zji de Nederlandse zwem- wereld, ter gelegenheid van de HollandMichi gan herdenking, repro- senteerde samen met le? Koster-van Feggelen „Amerika was heerlijk" zegt Nel, nog vol herin neringen, „Alleen, il werd er gek van de jour nalisten! Veertig of vijf tig renden er dagelijks van rle ochtend tot d avond achter mij aan. II kon m'n hoofd niet om de hoek van de deur ste ken, of het blitzlicht va- de fotografen vïamd' om me heen". wel. dat de Amerikanen uiterst gul ziin geweest. Voortdurend werden onze zwemsters cadeaux aangebo den, die zij echter, als amateurs over het algemeen niet mochten accepte ren. „Maar een paar theekopjes voor moeder, heb ik toch maar aangeno men" zegt Nel hartelijk, ..die had den we hier toch zo nodig!" En babbelt ze voort, springend van de hak op de tak. Over de mooie bad pakken van do Amerikaanse incisies En ondanks alle zwemroem, is Nel van Vliet bescheiden ..Ik zou zo graag v.illen, dat mijn vriendin Wil Ha verlag (ook een Hilversumse ster aan hel zwemfirmament) moe kon naar de Europese kampioenschap pen. in Monte Carlo de volgende week", zegt ze; „ze heeft er zó voor getraind". Donderdagavond in het overdekte zwembad tn de Kapelstraat in Hil versum, bij wedstrijden tussen Hil versum en Huil (Engeland) wint Nel op haar slofjes de 100 meter schoolslag in de voor haar doen, slechte tijd van 1 mm. 23.9. Tegen stand ondervindt ze practisch niet Wat Jan Stender zegt Kunst Op de deur van de kunsthandel hing een grote affiche: Surrealistisch werk van jonge schilders, stond er in koeien van Gothische letters. Aangebracht op wijn- en koffie huizen, kunnen die letters nog wel eens de suggestie "geven van een m het etablissement heersende Middel eeuws-degelijke stijl of sfeer men leune overigens niet te zwaar tegen de pilaren. Aan hun toepassing als aandacht vangers voor een tentoonstelling van moderne schilderkunst, had ik nog nooit gedacht Een surrealistisch grapje, meende ik. In ieder geval waren ze duidelijk; achteraf bezien eigenlijk 't enige duidelijke van de ze expositie. Toen ik de kleine zaal betrad, be vond 2ich daar niemand. Ook geen suppoost of andei gezagdragend persoon. Hoewel ik erop bedacht bleef, dat deze onder de invloed van 2*n omgeving zich verscholen had in de lampekap. hoefde ik nu niet die vermoeiende conn ai sseurs-hou ding aan te nemen, die drukbe zochte tentoonstellingszalen nu een maal onvermijdelijk afdwingen. Bij 't eerste werk: Jan eet pap, een somber, grauw iets. opgesmukt met 'n groot aantal punaises, kon ik dus vrijeluk op miin handen gaan staan, om ie zien of Jan zó beter op me inwerkte. Z'n lepel begon juist voor me op te doemen, toen 'n dame binnen kwam. Ach. U bont zeker kunstenaar, zei ze Jk houd van kunst, en ze iacb*^ sluw ik koop kunst, vooral moderne Ach ja. die moderne schil ders hneveQ! heb ik er al niet voor uitgeholpen! Wat een prachtige zonsopgang, ratelde ze voort, dat dek daar in de hoek Die blauwen en die crijzcn cn wal gedurfd van compositie' Ik keek steals m de catalogus het heette- Bronstig h»rt in 't nachtbos. Ja. U moet veten. g'»g de da me voort, ik heb mun leven in dienst van d° kunst cesteid en vooral die modernen, die ziin 'n open boek voo mij Bij een volgend doek z« ver rukt staan Ditmaal waagde ze geen definitie Dat wil ik kopen Hoeveel is 't. op de toon. waarop men een pond zout vraagt Ik legde haar uit niet tcrznk» be voegd te zijn. De eigenaar werd op gezocht En. mevrouw, waar heeft U Uw keus op laten vallen, vroeg de man opgewekt Geeft u me dat maar. ze aar zelde even, dat met die blauwe lijst. „Maar ik zou wel eens een zwem ster willen zien, die haar dat even- ties nadoet", zegt haar zwem va der Jan Stender, die haar al jaren traint. „Na zo'n vermoeiende reis;" Jan Stender heeft hoge verwach tingen van Nel bij de komende Europese kampioenschappen. „Van morgen af doet zc mee aan de trai- Pakistan mng in Crailo", zegt hij. En uit zijn I Pendsjaab Moord en terreur in de Pendsjaab Vijf drukke weken Eigenlijk, heel diep i haar hart. is Nel vai Vliet wel erg blij, dat z< weer thuis is. Het zijn vjjf drukke weken ge weest. Ze weet niet eens meer, waar ze overal ge weest is. New York, Chicago. Detroit, Hol land-Michigan. 's Nachts reizen en overdag zwemmen. Geen wonder, dat de meisjes na de trip doodmoe waren. „De Amerikaanse meisjes trainen goed", vindt Nel. „En schoonsprin- gen, doen ze, daar kunnen we hier niet aan tippen". Overigens blijkt uit alle verhalen Nel van Vliet (links) m h'i Koster van Feggelen (rechts) in Chicago, waar zij deel hebben genomen aan dc A m erikaa nse ka tv pioen scha ppen AUj Amerikaanse bladen publiceer den deze foto in grote onmaak. A me- rika was ei bluff over de prestaties (Ingezonden Me ideling). 'n Erdal-producldus goed! verhalen horen we, dat het daar bij die training van onze nationale zwemploeg streng toegaat. Dagelijks zwemmen allen er 12 a 1300 meter. Dat is geen peulesehil! Aile beken den zjjn pr present. Greetje Galhard Annie van Kampen, Irma Schuma cher. Hanny tor Meulen. Janny de Groot, en Marie Louise Vaessen van de dames Bob Bonte en Rob Sin- dorf van de heren. Regelmatig trekken ze er hun baantjes, en vaak komen honderden belangstellenden een kijkje nemen, want de traming van Jan Stender is beroemd, en menigeen steekt er iets van op. „Ik ben vol goede moed, maai van Nel verwacht ik de beste resultaten', zegt Stender bij het afscheid. ,.En dan te bedenken, dat Nel van Vliet tot haar zestiende jaar nog nooit had leren zwemmen, en op Medisch advdes. tijdens de oorlog, gedurende twee jaar niet mocht zwemmen!" Mr. van Kleffe ns heeft naar A/P. meldt, verklaart, dat Nederland zijn verzoek om Amerikaanse hulp krach tens het plan Marshall tot een mini mum zal beperken. Na een conferentie met Robert Lo- vett zei mr. van KI effens ,.zo lang wij zelf kunnen lopen, zullen wij niet vragen: Pappie wil je mc dragen". Officeren van gezondheid die in Sabang aan boord van de Volendam zijn gegaan, deelden mede. dat er 110 gevallen van paratyphi!s aan boord waren en dat één patiënt was over leden, aldus A.P. De ziekte was uitgebroken een weck nadat het schip Nederland ver laten had. De Volendam heeft 2000 passagiers aan boord. De kort gei eden tussen India en verdeelde prowncie is opnieuw het toneel dooi Craig ttice Vertaald door Ada Campers 82) „Hè?" zei Dinah en Archie keek stomverbaasd. „We moeten dat portret van 'r zien", zei April. „Vandaag omdatze stokte even, „omdat ze cabaretière is of mis schien.... cabaretière was", „Was?" herhaalde Dinah. 2e keek een beetje verbijsterd. „Bette LeMoe was ook cabaretière", zei April dramatisch „En.als ze Mr. Holbrook's dochter was geweest Dinah verslikte zich in haar melk. Ze zei: „April*,* Goeie Genade!" Archie klopte haar op 'r rug tot ze weer op adem was ge komen. „Waar woont Mr. Hol'- 'ook?" vroeg April. „Een eindje de Washingtonweg op", zei Dinah. „Het is on geveer vier straten hier vandaan. Hij heeft een huishoud ster. Een chagrijnig mens Joelle en ik zijn er een keer ge weest om tc proberen of we haar een kaartje voor het tuin feest van de club konden verkopen en ze heeft ons er wel een kwartier gehouden om ens te vertellen waarom ze er met een wou kopen". „Prachtig", zei April ..Reusachtig. Dat is net wat we nó dig hebben". Ze nam haar vork weer op. at haar roerei verder op en zei: „We gaan er meteen na schooltijd naar toe. Jij en Archie bellen aan de voordeur en proberen haar eeneen abonnement op een tijdschrift aan te smeren. Onderwijl sluip ik door de achterdeur naar binnen en zoek het portret op" „Een reuze idee!" zei Archie verrukt. Dinah fronste haar voorhoofd. ..En als ze je nu eens snap pen?" „Dan wordt ik gearresteerd en ga ik de gevangenis in", zei April bedaard. „Wees nou niet zo pessimistisch. Denk liever, dat ik niet betrapt wordt en dat ik de foto echt vindt", „Als ik haar bezig houd, terwijl jij aan 't zoeken bent, dan snappen ze je niet, zit daar maar niet over in", zei Archie. „Ik ken d'r. Ze heeft een reuze mooie tuin en ik leen de hond van Flashlight en die neem ik mee". „Archie", zei April, „je bent een genie. Hiervoor mag je mijn jam hebben". Archie snoof, greep naar de jampot en zei: „Ik weet toe vallig net, dat jij deze soort jam niet lekker vindt". „Maar April", zei Dinah, „het is Dinsdag". „Nou, wat zou dat", zei April. „Dat is het gewoonlijk". „Behalve als het regent", zei Archie. „Dan is het Zater dag". „Maar als je er scheel naar kijkt wordt het rose", zei April. „Maar ik vind de gestreepte het mooist", zei Archie. April zei: „Ja, maar dat kun je niet doen. want het is Dinsdag". „Stil, kinderachtige schepsels", zei Dinah geërgerd. „Het is Dinsdag". April en Archie staarden haar aan en zeiden precies tege lijk: „Hebben we dan gezegd, dat het dat niet was?" Toen volgde de met grote nauwkeurigheid uitgevoerde plechtig heid die altijd plaats moet hebben, als 2 personen hetzelfde zeggen. Flun pinken haakten in elkaar. „Doe een wens Rood, wit blauw". Toen ging Archie verder met het uitschrappen van dc iampot on April zei: „Wat heeft Dinsdag er nu mee te ma ken?" „Dinsdags heb ik na schooltijd gymnastiek", zei Dinah „En dat gaat pas om half vijf uit". „O jé", zei April. „Nou dat weer". Ze dacht even na „Je zult van gym moeten spijbelen". „Dat kan ik niet", zei Dinah ongelukkig. ,.Ik heb dit kwar taal al driemaal gespijbeld. Een keer toen Archie die film van Roy Rogers wou zien en een keer toen het zulk mooi zwemweer was en een keer. „Wacht even", zei April. „Ik weet wat. Je hebt je enkel verstuikt". Dinah keek automatisch naar haar enkels. Ze schenen volkomen in orde. „Archie", zei April, „haal de leukoplast. Wat een zegen. die eerste-hulp lessen van de padvinderij". Dinah keek verbijsterd en zei tenslotte: „C ,Oh!" Tien minuten later had April de enkel al keurig verbon den. „Nou", zei ze, „Moeder sliep toen je naar school ging en dus kon je haar geen briefje vragen. Die gymlerares is zo'n uilskuiken dat ze het zich de volgende les wel niet meer zal herinneren. En als ze dat wel doet, noutegen die lijd zullen we Moeder toch wel alles kunnen uitleggen. Snap je?" Dinah knikte. „We moeten om precies vier uur een inval in het huis van Mr. I-Iolbrook doen", zei April. „En vergeet ondertussen niet te hinken". Om twee minuten voor vieren liepen Dinah en Archie op de Washingtonweg in de richting van het huis. Dinah hinkte nog steeds en Archie had Flashlights grote bruine hond van ondefinieerbaar ras stevig aan dc riem. April liep door de brandgang gelijk met zc op. „Een abonnement op het Tijdschrift voor de Plattelands vrouw", mompelde Dinah. „Wat moet ik in vredesnaam be ginnen. als ze zegt, dat ze graag een abonnement wil heb ben?" „Dan zeg je 'r, dat je morgen komt om 'r het invulfor- mulier te bron gen", raadde Archic aan. „En dan laat ik Samson los. Dan heeft ze wat te doen". Dinah zuchtte. Ze liepen het voortuintje door en konden April zien. die achter het huis in de struiken zat te wachter. Mr. Holbrook woonde in een middelgroot, bescheiden, ge pleisterd huis met een keurig erf, waar niets bijzonders aan was, en met een keurig aangelegde tuin aan de zijkant. Een grote, nijdig uitziende kat zat bij de zonnewijzer te dutten. Samson gromde. Archie gaf een ruk aan de riem en zei: „Koest!" Hij keek Dinah stralend aan en zei: „O joh! Als Samson achter die kat aangaat. Dinah oelde. Na een ogenblik kwam er een lange, tanige vrouw met grijs haar voor en vroeg: „En?" „Zou U misschien een jaarabonnement op het Tijdschrift voor de Plattelandsvrouw willen nemen?" vroeg Dinah ver legen. Dc vrouw met het grijze haar keek haar woedend aan en zei: „Zie ik er uit als een plattelandsvrouw? En lijkt dit huii soms op een boerderij?" „Nee Mevrouw", zei Dinah kleintjes, „maar....M (Wordt vervolgd.) ian bloedige botsingen tussen HJb- does en Mohammedanen. i Dertigduizend vluchtelingen uit i den Pendsjaab zijn naar New Delhi gekomen met haast met te geloven verhalen over terreur, wreedheden, massale mensenslachtingen, tooi en vernieling. Volgens officiële berichten is de toestand in de steden Lahore en Amritsar verbeterd, maar is zij nog slecht in de andere streken van de Pendsjaab. Een verschrikkelijk verhaal over Sikhs (een afzonderlijke Hindoese secte) en Hindoes, die uit de trein gesleept en vermoord werden in Pakistan en over Mohammedanen, die m India vermoord werden, werd gedaan door Bhag Singh, A.P.-cor respondent in Lahore. Hij is Hin doe. Hij zei Mohammedanen te heb ben zien vermoorden met zwaar den en dolken en dat de niet geës corteerde trein, waarin hij reisde, drie keer door benden doorzocht was. Oog om oog Moslems hadden hem verteld, dat vele Hindoes en Sikhs met geweld uit de trein getrokken waren en door Mohammedanen bij Tacila en Jheloem vermoord waren. Hg vreesde, dat hetzelf de met de Mohammedanen ge beurd zou zijn, indien zij het gewaagd hadden door het Oos telijke gedeelte van de Pendsjaab te reizen, waar hoofdzakelijk Hindoes en Sikhs wonen. „Na over de grens van India ge reden te zö'n, zagen wij een aantal lijken aan beide kanten van de spoorlijn liggen", vertelde Singh. .Onze trein stopte en werd omringd' door Sikhs, die de trein doorzoch ten op Mohammedanen. Twee sta tions verder stopte onze trein op-, nieuw. Er werd gefloten en op een teken werd de trein door verschei dene duizenden Sikhs met zwaar den en dolken omringd. De Moham medaanse passagiers, die bij de eerste gelegenheid zich hadden we ten te verschuilen, werden overal uitgehaald en langs dc spoorlijn vermoord. Sommigen probeerden! weg te lopen, maar werden dood geschoten rtonr do Sikhs". Volgens een leger-communiqué isi de toestand in de Pendsjaab del laatste dagen nog slechter geworden. Vooral onder de groepen van vluch telingen werden verliezen geleden. Het aantal treinovervallen, waarbij vrouwen en kinderen vermoord wor den, neemt toe. De regeringen van India en Pakis tan hebben maatregelen genomen om de minderheden die na de verdeling van de Pendsjaab zyn ontstaan; zo spoedig mogelijk te evacueren. DE HEER v. d. LUGT NEEMT AFSCHEID Op 1 September e.k. zal de heer W. G- A. M. van der Lugt vijftig jaar werkzaam zijn in een van de beken de Rotterdamse industrieën. De N.V. W. van der Lugt en Zoon, later door fusie opgegaan in de N.V. Emballagefabrieken en Houthandel, waarvan de jubilaris tot op heden directeur is. De herdenking van deze halve eeuw werkzaamheid wenst de heer Van der Lugt tevens aan te grijpen als een gelegenheid om zich uit de zaken terug te trekken Er zal gelegenheid zijn de heer Van der Lugt afscheid te nemen op Vrij dag 29 Augustus ten kantore der N.V. des namiddags tussen 3 en 5 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3