I Mannen zijn meestal niet lastig, vindt de theater-ouvreuse Wat Hugo de Groot over het geweld heeft gezegd Waar weergoden ons weertje brouwen Redelijker verdeling van nationaal inkomen De vrouw en haar werk Maar de vrouwenzij zijn er vaak nog jaloers bij! „Dure rangen" stellen hoger eisen Heidebrand nog niet onder controle TUInKaLENDER Transito-verkeer via Rotterdam •Problemen die blijven Uit de gevangenis Letterk. prijs van duizend gulden De „Cirrus" gaat er spionneren! Hdiiiecethtez ,,Geen cake voor enkelen, zolang er geen brood is voor allen" Zet 'm op. Dirk! Zaterdag 30 Augustus 1947 3 k ONGEZELLIG, zo'n lege zaal met alleen wat meisjes, die ijverig de boel afstoffen. Maar 's avonds kun je die ouvreuses niet te pakken krijgen, dan hebben ze t veel te druk. \VU schieten er een aan met een paar levendige ogen en een wipneus en vragen hoe ze haar baantje vindt. „Fijn", zegt ze nadenkend, „maar als het foolensysteem je dwars zit moet Je er niet aan beginnen". „De mensen?" „Net als overal, aardige en lastige. Mannen zijn gemakkelijker dan vrouwen, niet zo bïjterig. Een man gaat zitten op de plaats die je hem aanwijst, een vrouw - wil altijd er gens anders. Trouwens, iedereen wil het liefst een boekplaats. En wat zijn die vrouwen vaak 5»' loers!_ Logisch, dat wij vriendelijk naar iedereen kijken. Dat hoort bij de service! Vele dames nemen de kaartjes alvast in de hand om haar man te beletten ons een dubbeltje te geven De_ goedkope rangen zijn vaak prettiger dan de dure. Die voelen zich onwenniger en zijn blij als je op ze toeschiet. De dure rangen be schouwen de sendee als vanzelfspre kend en zijn niet zo erg scheutig. En dan de mensen, die in het don ker op een duurdere rang gaan zittenAls het besproken plaat sen zijn heb je de poppen aan bet dansen, de baas erbij, wij 'n uit brander en het publiek de last.... - „Hoe is het in de bioscoop?" „Je hebt daar drommen ineens te verwerken, in de schouwburg zel den. Gekke dingen zie je soms: kin deren met haveloze kleren vol gaten, maar toch naar de film. En in de achterste loges krijg je wel eens de Indruk dat ze niet weten of er een toneelstuk of een film aan de gang is..., U snapt het wel. meer inte resse voor elkaar dan voor iets an ders. Wel leuk, maar je moet er aan wennen: de ene week snotterenden en snuivenden, de andere week -steeds maar lachers. Flauwvallen ge beurt ook wel. Bij „De Rode Aarde", die Deense verzetsfilm, en het to neelstuk „Oranjehotel" moesten we nog al eens te hulp schieten". Dc mensen van 't spel" „Wat vind Je van de toneelspe lers?" „Fijne lui", zegt ze onmiddellijk. „Defresne, Mary Dresselhuys, noem maar op, ze behandelen ons net als hun collega's. Wat hebben we vaak gezellig zitten praten In het hokjè onder het toneel, voor ze „op"-moes ten. Dat worden gewoon vrienden van je. En van de winter, met die barre kou, reden ze dm met de bus, cm ons thulsrië brengen"/, - „De stukken?". Je gaat zien, of de artiesten er „tn" 'zijn of niet, je voelt met ze mee als de zaak bijna leeg is en ze gaan overleggen: „Doen we nog wat of doen we niets?" „Tekort aan ouvreuses? Niets hoor, bij ons op kantoor liggen nog stapels sollicitatiebrieven, ook van kantoormeisjes met H.B.S.". Bij het weggaan licht ze ons des kundig bij, een gewoontegebaar van het meisje-met-de-lantaarn. Gisteren heeft een deel van de militairen die behulpzaam waren by het blussen van de grote heide brand in het natuurreservaat Cam- pina de wacht gehouden, want steeds nog wakkert het vuur hier en daar aan. Het vuur zit tientallen cm. in de humuslaag en door om het gehele gebied greppels te trekken, heeft men de brand althans kunnen be perken. De schade valt bijzonder mee, al is een grote hoeveelheid heide, halmgras en ook ongeveer 1% ha. mastbos vernield, doch het volgend jaar zal het <daar weer volop met heide begroeid zijn- De prachtige bossen in de omge ving van Oisterwjjk zijn gespaard gebleven. Successen van Palthena in Colmar Na Straatsburg hébben de athle- ten van Palthena ook in Colmar aardige successen geboekt. Ans Nooraraven won van de Elzasse sprintkampioene Suzanne Roth de honderd, meter in 12,6 sec. Jhnnle Stehouwer werd eerste op de 300 meter in 27 sec., Felix van Luyk won de 300 meter voor juniores in 39 sec. Tot besluit wonnen de da mes de 4 maal 100 meter estafette met c.a. 20 meter voorsprong in 53 sec. ZATERDAG 30 AUGUSTUS. In de vorige eeuw werd te -oskoop een blauwe spar gewonnen, die nader hand een zeer grote bekendheid in binneju en buitenland zou verwer- ven. Het ws de bekende Boskoopse Blauwe Spar of Picea pungens glau- ca Kosteri, die door de prachtige zilverblauwe kleur zijner malden de aandacht trekt. Daardoor geeft deze naaldboom vooral in de winter een mooi effect. Reeds van oudsher wordt hij veel voor aanplanting als gazonboom gebruikt. De grootste af nemer van blauwe sparren was in dertijd de bekende Amerikaanse to baksmagnaat en millionnair James Duke. Deze liet op- zijn landgoed in Somerville in New Yersey een ge hele keuvel met blauwt sparren be planten. Hiervoor werden enige tien duizenden mn deze bomen in Bos koop aangekocht. S- L. Wie kent haar niet, het meisje met-de-lamp? In bioscoop en theater licht zij U bij en dat Z'j U ook doorziet, zal l' in dit stukje lezen. De president van de Amerikaans- Duitse .Kamer van Koophandel, Daniël P. McDonald, die op ver zoek van de Amerikaanse militaire autoriteiten naar Duitsland j.s ver trokken om een. onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden van de handel tussen Amerika en Duits land, zeide Donderdag bjj vertrek van Laguardia, dat het mogelijk is dat de transito-verschepingen via Rotterdam in de nabije toekomst zullen toenemen. McDonald, die via Amsterdam naar Duitsland reist, verklaarde, dat de mogelijkheden van de handel tussen Amerika en Duitsland uitstekend zijn. „In dit verband beschouw ik Nederland als zeer belangrijk". „Ik zie geen. reden waarom een groot deel van deze handel niet via Rotterdam zal gaan", aldus McDonald. TELKENS als er geweld wordt gebruikt in de wereld, wordt de naam van Hugó de Groot erbij ge haald, ons zevenliende-eeuws rechts- fenomeen. Hoe is bij zelf tot zijn inzichten gekomen? In Februari 1603 kaperde Jacob Heeraskerck een rijk geladen Portu gees schip, dat van Macao naar Ma- lakka voer; Heemskerck bracht de enorme buit. naar de Nederlandeu. Direct verhieven zich twee soorten 'i stem.uen: de ene ar tij was blij en trots over het stevig optreden van de Hollandse zeeman tegenover de Portugezen, die maar niet nalieten de scheepvaart van 002e Staten Ge neraal op allerlei brutale wijzen te dvarabomen; en de andere partij (in dit geval: die der scrupuleuze Chris tenen) wilde niet0 weten van acties „die des oorloge" waren; de gelovi ge Protestanten' maakten van "hun bezorgdheid geen geheim. Enigen hunner verlieten de Oost-Indische Compagnie, omdaf zij van een han delsonderneming die een oorlogvoe rende, buitende vereniging was ge worden genoeg kregen en de Com pagnie, hierover verontrust, nodigde de 21-jariee.rechtsgeleerde Hugo de Groot uit, na te gaan, in hoeverre Heemskercks optreden te rijmen viel met onze.-verhouding tot de Portu gezen eh met de opvattingen om trent het maken van buit op zee. Buit- en ander recht In zijn'betoog De Jure Praedae (Hèf Buitrecht) gaf De Groot, zijn inzichten weer. maar de openbaar heid bleef hiervan verstoken, tot 'n 18u4, dus tweehonderd vijftig jaar la ter, op een verkoping 't manuscript weer te voorschijn kwam. De Jure P.aedae kan men beschouwen als de grondslag van bet internationaal be roemder geworden werk De Jure Belli Ae,Pacis, Oorlogs- en Vrede recht. Meer door toeval da„ we] uit voor bedacht* ,1 rade schijnt Hugo de Groot zijn gedachten te hebben laten gaan over de vraag in hoeverre een oorlog gerechtvaardigd is en men buit mag maken, of niet. Enkele ja ren vroeger had hij reeds de overtui ging gekregen, dat oorlogvoeren niet onder a!!.« omstandigheden verwer pelijk en uit de boze is: dit is ons duidelijk geworden uit zijnParalle- lon Rerum Publicarum, 3e deel; aan die opvatting Is hij in De Jure Belli Ac Pacis trouw geblevep. Hugo de Groofc ^Huigh de Groot, en ook we] Grotiue) gelooft, eh is er vast van overtuigd, dat'men niet iedere oorlog moet veroordelen, want er zyn oorlogen, die zich. ten doel stellen het Recht te dienen en de Rechtsorde te (her)scheppen, en zo gezien, acht, hij oorlogen verstan dig en zedelyk-veranttvoord. Er zijn Christelijke standpunten die zich hiermede klmnen verenigen, doch er zijn er ook, die andere maatstaven aanleggen, vooral op grond van het Nieuwe Testament. Dit laatste heeft De Groot min stens zo goed geweten als wy, en hij is er niet aan voorbijgegaan, al zat bij met de uitspraken in de Berg rede in de knoop. De Groot acht de Bergrede, de hoogBte, volkomenste zedeteer voor het individu, doch niet voor de verzameling van individuen, die men „de staat" noemt; (bijv. met het toewenden van de andere w£ng, het met iemand twee mijlen meegaan, e.d.). ''iet men de staten als „individuen in de vclkerenge- meenschap", dan is volgens Hugo"de Groot zelfverdediging en afweer wel degelijk toegestaan. Dal allen, die het zwaard grijpen, door het zwaard zullen vergaan, heeft, volgens Grotlus, te maken met de burgeroorlóg, enz. en zijn conclusie luidt: „Een Christen mag, cu moet, oorlogvoeren, als de oorlog zelf gerechtvaardigd is". ïs DeGroof deswege een milita rist? Nieuwe strijdvraag: velen zeg gen Ja, velen zeggen Neen. En deze Isatsten argumenteren aldus: „Gro- tius was een vredelievende geest-, een humanist, die sief hts de vrede verzekerd wijde-zien. "Willekeur wijst hij af, en hij wil de staten aan een rechtsorde binden. Hij was een her vormer, die met middeleeuwse op vattingen brak". Maar wie zich op de Bergrede ba seert. Conclusie: De Groot heeft een HP© c; r o~vi its, twistpunt van zijn eigen tyd voó.rlö- pig opgelost, doch over die %opios^ sing is men drie eeuwen later nóg niet uit-getwist. En zo gaat het met ieder appèl aan ons geweten, ai is het duizenden jaren o.ud. Met deze ballon waaraan een radio sonde hangt, worden druk, tempe ratuur en vocht igheidsgehalte in de hoge luchtlagen gemeten. Ds. C, W. Coolsma, gevangenis predikant te Groningen, heeft zijn ervaringen en gesprekken met ge vangenen gepubliceerd in een boek „Gekooide Vogels". Het is uitgege ven bij J. N. Voorhoeve te Den Haag en kost f 3.90. Ik kan de lezing zeer aanbevelen. Uit een brief van één der gevangenen neem ik het volgen de over: „Slechts één ding kon ik nog maar niet geloven: dit, dat ik met dit verleden van mij werkelijk een volkomen nieuw mens zou kunnen worden. Toen had ik een wonderlijke en toch zo vlak-bij liggende erva ring. Ik kreeg bezoek, langs onge oorloofde weg! Een rups had de weg tot mijn cel gevonden en doelbe wust vervolgde die rups haar weg tot het plafond. Met de moordlust, die ons. mensen, eigen is, wou ik haar uit de weg ruimen. Toen kreeg ik een eigenaardige gedachte: Het is zonde om een leven gewelddadig te verdelgen. Maar die rupt is een schadelijk dier en heeft zij dan nog wel recht om te blijven leven? Neen, maar dan ik ook niet! Dat redde haar het leven, en na drie dagen is het wonder geschied uit die rups is een pop gewordeneen volko men nieuwe gedaante had zij aange nomen. Ik kon het bijna niet gelo ven; iets van het oude moest toch zijn achtergebleven, maar hoe ik ook alles nazocht, er was niets te vin den. Alles was nieuw geworden. Aan het feit kon ik niet ontkomen; wat God aan deze rups doet, dat kan Hij cok aan mij doen. Drie dagen had deze rups nodig tot zij een andere gedaante had aangenomen. Nu ben ik zoveel méér gecompliceerd; zou het bij mij dan van vandaag op morgen, of zelfs in één ogenblik gaan? Twee jaren zijn verlopen se dert deze gebeurtenis; en het ge- daainteverwïsselmgsproces is nóg niet beëindigd. Begrijpt u wat ik met dit alles wil uitdrukken?" De gevangenis is een wereld op zichzelf. Maar wat daar gedacht en geschreven wordt is ook van beteke nis voor de wereld daarbuiten. B. J. ARIS. Ter gelegenheid van haar BO-ja* rig jubileum heeft de uitgeverij J. M. Meulenhoff te Amsterdam een, voorlopig voor 5 jaren, jaarlijkse prijs van f 1000.gesticht voor het beste essay. In de jury zitten mevr. E. du Perron-de Roos, Jan Engelman en V. E. van Vriesland. Dc eerste toekenning geschiedt 15 Februari 1948 en zy betreft inzen dingen .van essays die tussen 5 Mei 1945 en 1 December 1947 zijn ont staan of verschenen. Omschreven voorwaarden te ver krijgen bü de firma J. M. Meulen- hoff, Rokm 44, Amsterdam. V, d. Pol naar Spanje De Rotterdamse biljarter v. d. Pol zal deelnemen aan de wedstrij den om het wereldkampioenschap 45/2, die Dinsdag 23 September te Saragossa in Spanje zullen begin nen. p KGENS op de uitgestrekte -L-/ waterplas tussen de belde continenten Europa en Ameri ka, in de buurt van IJsland, plegen de depressies te ont staan. Zij kiezen hun wisselval lige weg over de Atlantic, ver diepen zich wel, lossen zich ook wei eens gedeeltelijk op, doch In ieder geval beïnvloeden zlf, ook ln ons landje aan de Noordzee, in hoge mate de weersomstan digheden. Voor de oorlog had men. hiervoor reeds aandacht,, doch thans, bij het steeds inten siever wordend luchtverkeer over de Atlantische Oceaan, is het absoluut noodzakelijk geble ken de weergoden b(| het klaar maken van hun brouwsel nauw keurig op de vingers te kijken. De landen rondom de Atlanti sche Oceaan staken de koppen M] elkaar en besloten spionnen uit te zetten in de vorm van een dertigtal prima uitgeruste drij vende weerstations. Nederland, als lid van de Inter nationale Burgerlijke Luchtvaart Organisatie en tevens belangheb bende in het transatlantische lucht verkeer, doet daaraan ook mee en heeft tezamen met België er voor te zorgen, dat het weerstation dwars van Ouessant, een plekje aan de in gang van de beruchte Golf van Bis- caye, onafgebroken bezet blijft. Daartoe is een ex-Amerikaans fre gat, het snelvarend dubbelschroef- stoomschip „Cirrus" als weerschip uitgerust. Thans was men zo ver, dat de wel zeer omvangrijke voor bereidende werkzaamheden konden worden 'afgesloten met een. succes volle proeftocht, die Vrijdagmiddag van de thuishaven Rotterdam uit op de Nieuwe Waterweg is gehou den. Verscheidene autoritei! en. w.o. minister Vos, waren hierbij tegen woordig. Op haar standplaats, een stukje Oceaan' van tien mijlen in het vier kant, staat de „Cirrus" in voort durende radiografische verbinding met Schiphol, waaraan alle weer berichten worden doorgegeven. Ook kan zij radiotelefonisch spreken met vliegtuigen, die binnen een straal van 150 mijl passeren. Er is verder radar voor het afzoeken van hemel en wateroppervlak terwijl radio bakens zorgen voor de geleiding der vliegtuigen. De meteorologen aan boord doen waarnemingen niet slechts op zeeniveau, maar ook hoog in de lucht door middel van loods- ballons met radiosondes, die auto matisch gegevens verstrekken om trent druk, temperatuur en voch- tigheïdsgehalte van de lucht. Op li September zal de „Cirrus" onder commando van kapitein Groen, dia 32 jaar als zodanig bii de Wyklyn (Erhardt en Dekkers) gevaren heeft, naar de Atlantische Oceaan vertrekken. Hij blijft daar drie weken en wordt dan afgelost door het Belgische weerschip. De „Cirrus" is dus telkens een maand uit en thuis. De weerschepenorganisatie ia een glanzend staaltje van internationaal samenwerken, waarmee niet alleen de veiligheid van de luchtvaart en eventueel ook scheepvaart in hoge mate wordt gediend, maar ook veel geld wordt bespaard. Immers, door dat de piloten precies op de hoogte zijn van de weersomstandigheden, kunnen zij de meest gunstige route kiezen, wat neerkomt op minder brands tof'verbruik en hoger nuttig laadvermogen. HET WEERSCHIP „CIRRUS" dat 10 September, naar zijn observatie- plaats- op de Atlantische Oceaan zaTvertrekken voor de internationale meteorologische dienst ter beveiliging van het luchten scheepvaartver keer, is naar het demagnetiseringsstation in Waalhaven verhaald voor het opmeten van de instrumenten. Natuurvriend Floris rijwielhersteller dief stal, lezen we op de rol van de deur waarder, die de klantenlijst van de politierechter even devotelijk be studeert als een eenvaarde z'n bre vier. Wat voor diefstal? Een doodge wone zwijntjesjager? Een haven- dief of een pupil van die meer acrobatische school, waarvoor het „lood stele van de dakes" nimmer z'n charme verliest? De rol vertelt er niets van. Dat moet 'n verrassing blijven. Welnu, het is een verrassing. Floris komt voor. Schiliernemd, fluwelen jasje, manches terbroek, 'n Arme schilder soms, die er wat bij moet verdienen Neen. Floris is natuurvriend. En wat voor één? Doordeweeks plakt ie bandjes in z'n schimmelige tochtkelder. Scheurt ie bounetjes af van daag nog terug meneer? beleefd meneer! werkt ie met overgave aan ouwe molens van fietsen. Maar dan de Zondag, daér leeft Floris op. Dan is de stank van olie en roest, vergeten, Floris pakt z'n botaniseertrommel en weg is ie, een hele dag 't vrije veld in. In de duinen van Rockanje, daar weet Fioris prachtplekjes. Hij is lid van de natuur-historischo vereni ging en die maakt daar dikwijls ex cursies heen. Maar 't liefst gaat Floris toch op z'n eentje uit speu ren. Wat 'n kanjer van 'n Teunis bloem, daar in die duinpan; even de flora erby halen: kroonbladen even lang als de meeldraden, bladen der rosetten lancetvormig. Op zand grond en in duinen, "vrij zeldzaam. Ja hoor, 't klopt. Stekelteunisbloem, Oenothera muricata. En Floris vindt nog meer kruisgentiaan en bremraap, honds roosjes en. wilde orchideeën. Ja die orchideeën! Die stonden in liet na tuurreservaat en de opzichter heeft gezien, dat Floris ze meenam. Waarom deed je dat, Floris? Ik ben 'n reuze natuurvriend en die orchideeën, die heb ik niet zo maar geplukt. Nee, netjes uitge stoken heb ik ze, zodat ze nog helemaal fris waren, toen ik thuis kwam. Kijk, dat deed ik niet om za te houden. Ik wilde ze thuia», op m'n gemak bestuderen en er zaad uit winnen en dat wilde ik weer zaaien in de duinen. Want 't zou doodzonde zjin als die orchideeën uitsterven. Floris heeft nog meer Elannen, achter z'n stalling heeft ij een botanische tuin in zakfor maat en nu wil ic in de buurt van de stad een grote hcemtuin maken. Hij kan cr niet over uitgepraat raken en het doet de politierechter zichtbaar leed, dat hij zo'n char mante man nog moet straffen. Vijf gulden boete krqgt Floris, maar hjj hoort 't niet eens. Met z'n hand op de deurknop gaat hij nog door over z'n bloemen en planten. -7- Volgend Jaar. me neer, dan staan er honderd nieuwe orchideeën in de duinen van Rockanje, Zo zeker als ik 'n na tuurvriend ben! WANNEER de regering over een netelige zaak heeft te beslis sen. dan neemt zij nog wel eens haar toevlucht tot het benoemen van een commissie om het waagstuk nader te onderzoeken. Boze tongen bewe ren dan nog al eens, dat zij een dergelijke commissie als kapstok ge bruikt om voorlopig van de moei lijkheden af te zijn. Ik zou niet dur ven beweren, dat dit nimmer voor komt. Maar aan de andere kant heeft het instellen van een commissie, waarin allerlei stromingen en groe pen vertegenwoordigd zijn het voor deel. dat de zaak uit de zuiver par lementaire sfeer wordt gehaald en dat allerlei vooraanstaande niet ambtelijke belanghebbenden en des kundigen er hun licht over kunnen laten schijnen. In zulke omstandigheden doet een commissie veel nut. Terecht is dezer dagen nog weer van dit middel ge bruik gemaakt, nu de Minister van Sociale Zaken'zal overgaan tot het instellen van een commissie, „welke zal onderzoeken of. en zo ja, ln hoe- 1 verre het wenselijk is, door wette lijke maatregelen de spreiding van bezit over de grote massa des volks en een redelijker verdeling van het inkomen over de verschillende groe pen der bevolking te bevorderen". wLTAT wordt bedoeld met de meer- v v dere bezitsspreiding? Ieder mens is gehecht aan bezit. Persoon lijk huiselijk bezit is iets. dat het leven waardevol maakt. Wij allen zijn gehecht aan het bezit van de dingen, die wij dagelijks gebruiken, zoals onze meubelen, onze fiets, enz. Belangrijk Is daarnaast ook het hebben van enig vermogen. Men kan er in moeilijke omstandigheden op terugvallen. Het geeft daardoor het gevoel van sociale zekerheid, dat op dit ogenblik nog te weinig wordt gevonden. Wie de vermogenstoestand van het Nederlandse volk nagaat, ziet, dat het aantal personen, dat in de ver mogensbelasting is aangeslagen, zeer gering is. Het overgrote deel der Nederlanders heeft weinig bezit. De taak der commissie is na te gaan of hierin verandering zou kunnen wor den gebracht. Daarbij zit niet de be doeling voor, dat men van het ver mogen der bezittenden een deel neemt en dat aan de niet-bezitten den geeft. Met een dergelijk „ge lijk op delen", dat gelijk staat met verbeurdverklaring, wordt slechts een economische chaos geschapen. Het gaat bij dit vraagstuk niet om een aantasting van het persoonlijk bezit van hen, die wat hebben, maar het bevorderen van persoonlijk be zit van hen, die nog niets hebben. Reeds thans bestaan cr enkele wettelijke maatregelen, die dc bezits spreiding in de hand werken. Ir. 1918 kwam de Landarbeiderswet tot stand. Het doel van deze wet is om landarbeiders door gunstige afbeta- door Craig Rice Vertaald door Ada Campers, „Als ze tien abonné's wint, dan krijgt ze een echte dia manten nng", zei Archie. Db vrouw met het grijze haar klemde haar lippen opeen Toen barstte ze los. En tien minuten lang weidde ze erover uit, waarom ze geen abonnement op het Tijdschrift voor de Plattelandsvrouw wilde hebben, en wat ze dacht van brutale kinderen, die met. tijdschriften liepen te leuren en het hun buren lastig maakten en over het slechte gedrag van de moderne jeugd in het algemeen. 2e eindigde met te zeggen: „En schiet op met die hond", Dinah verschoot van kleur. April moest nog in het huls zyn. Vanaf een gunstig punt in de brandgang zou ze hun een teken gegeven hebben, als ze er uit was en tot dusver had den. ze nog niets van haar gehoord. De huishoudster van Mr. Holbrook wou weer naar binnen gaan en de deur dicht doen. Toen liet Archie de riem van Samson los; Samson ging meteen achter de kat aan, die jammerend wegliep. De huishoudster gaf een gil en holde Samson achterna, terwijl Archie en Dinah weer achter de huishoudster aanvlogen. De verwarring, die daarvan het ge volg was, duurde ruim vijf minuten en eindigde in de ach tertuin, waar de kat halverwege een telefoonpaal zat en Samson onderaan de paal een verschrikkelijke herrie stond te maken. De huishoudster stond tegen Dinah en Archie te schreeuwen en Dinah en Archie schreeuwen zo maar in liet wilde weg. Midden onder het spektakel kroop April uit een. zijraam, liep hard om het huis heen en voegde zich bij hen, terwijl ze luid uitriep: „Archiel Schaam je je niet, die afschuwelijke hond achter dat arme poesje aan te laten jagen?" Het arme poesje klauterde nog een paar meter hoger de paal in ter wijl ze Samson.allerlei lelijks naar zijn kop slingerde. April greep Samson's riem, gaf hem Archie in zijn hand en zei streng; „Jij gaat regelrecht naar huis. Ogenblikkelijk!" Archie smeerde hem vlug, een nog steeds blaffende Samson achter zich aantrekkend. Dinah holde hem achterna. April bleef nog net lang genoeg om vriendelijk tegen de huishoud ster te zeggen: „Belt U de brandweer maar op. Die kat komt nooit uit zichzelf uit die paal". Halverwege de straat haalde ze Dinah en Archie in. „En?" vroeg Dinah. „Heb je hem gevonden?" April knikte. „Ik heb hem gevonden ja. Hij Isg in een 3ft van het bureau, precies.waar ik dacht dat hij zou liggen. Ik heb hem daar gelaten, want het was geen bewijsstuk". „Waarom niet?" vroeg Dinah. April zuchtte. „Die foto van de dochter van Mr. Holbrook is tamelijk gewaagd, met die kralen en die pauweveren Maar ze is groot en blond en een beetje aan de vlezige kant. Ze heeft net zo veel van Bette LeMoe alsArchie". Dinah keek haar strak aan. Archie liet de riem los en Samson, die nu helemaal van streek was, rende naar huis. „Bedoel je", zei Dinah grimmig, „dat we dit allemaal heb ben meegemaakt en dat we een kat in een telefoonpaal heb- hfï1 gejaagd en dat ik de hele dag heb lopen hinken om.-... nrets te weten te komen?" „Luister, ezelsveulen", zei April. „We zijn iets heel be langrijks te weten gekomen. We zijn te weten gekomen, dat Bette LeMoe niet de dochter van Mr. Holbrook was. Dat is een flinke stap in de goeie richting. Want nu weten we. dat Mr. Holbrook Mrs. Sanford niet kan hebben willen ver moorden omdat ze bü de zaak Bette LeMoe betrokken is geweest. Alles, wat we nu te doen hebben, is uit te zoeken wie Mrs. Sanford dan wel vermoord heeft". Dinah snoof en zei niets. „En", zei April, „laten we dat verband van je enkel af halen voor we thuiskomen en Moeder het ziet en weten wil, wat er gebeurd is". Het kostte'nogal wat moeite om het verband er af te krij gen en ze konden het er maar niet over eens worden, hoe het moest. April leende Archie's padvindersmes en probeerde 'het opzij stuk te snijden. Dat ging niet Dinah opperde te proberen de pleisters los te weken met van dat goedje, waarmee je nagellak kunt verwijderen. Maar April herin nerde haar er aan, dat ze dat niet hadden. Tenslotte greep Archie geërgerd een eind van het verband en gaf er-èen flinke ruk aan. Dinah gilde maar een keer. Toen was het verband eraf. Dinah trok haar ski-sokje en haar schoen weer aan en ze liepen naar huis. „Hou op met hinken", fluisterde April toen ze de veranda aan de voorkant van het huis over liepen. „Het is een gewoonte geworden", zei Dinah met een ver drietig stemmetje. „Ik zal mijn hele verdere leven wel blij ven hinken en het is allemaal jouw schuld". Ze gingen in huis en liepen vlug naar de keuken. Op de tafel stond een grote citroenpudding af te koelen met dikke, heerlijk bruine meringue. Op het fornuis stond de rollade, klaar om in de oven te worden gezet. Hij rookverruk kelijk! Er naast stond een schotel met aardappelpuré, en o heerlijkheid aller heerlijkheden, op een laag pitje stond uiensoep te sudderen. April snoof verrukt en zei: „Heerlijk!" Jenkins, Inky en Stinky zaten op de keukenvloer smach tend naar het fornuis te kijken. De ingrediënten voor een heerlijke sla stonden in het vergiet in de gootsteen. De bis cuitjes waren gevormd en klaar om gebakken te worden. „April", zei Dinah verrukt, „nu is hij zo goed als gevan gen". April fronste haar voorhoofd: „Luister 's! Is dat niet de wasmachine?" Ze luisterden. Het wès de wasmachine. En in de Achter tuin floot Moeder: „Het schuurtje van myn tante", luid en vrolijk. Ineens iets vreselijks vermoedend vloog April de achter tuin in, terwijl Dinah en Archie haar op de voet volgden. Onderaan het trapje van de veranda bleef ze staan en zei met een stem, waarin duidelijk ergernis klonk: „Moeder!" „O, daag", zei Moeder. „Het was zulk mooi weer en ik had wat tijd over en daarom besloot ik de oude kampdekens te gaan wassen. De laatste zitten nu in de wasmachine. Willen jullie me helpen ophangen?" „Maar Moeder", zei Dinah. „Uw nieuwe^ manicure". Moeder staarde haar aan. Haar mond viel open en ze 'zei: „Dat was ik helemaal vergeten". Ze keek naar haar handen en de drie kleine Carstairs volgden haar blik. De dure manicure was volkomen naar de maan. (Wordt vervolgd.) lingsvoorwaarden in de gelegen heid te stellen eigenaar van 'n „plaatsje" te. worden. Het in eigen dom verkrijgen van duurzame ge bruiksgoederen als radiotoestellen, naaimachines, stofzuigers, kan wor den bevorderd door een goede rege ling van het afbctalingsbedrijf. Een, wet van 1930 stelt allerlei waarbor gen, dat zij, die het beroep of bedrijf van klein verkopen op afbetaling uit oefenen. voldoende betrouwbare lieden zijn. Voor velen is een groot ideaal het hebben van een eigen huisje, Het zijn o.a. de bouwspaar- kassen, die het verkrijgen daarvan gemakkelijker maken door het be vorderen van collectief sparen. .Mi nister Lieftinck heeft het vorige jaap door een wettelijke voorziening het bouwspaarkaswezen. dat door de be zetter \vas gehavend, weer op gang gebracht. Het belangrijkste middel voor het verkrijgen van bezit is uiteraard het sparen. Er komt bin nenkort voor dit doel een Nationale Spaarraad, die het sparen moet sti muleren. Een ander middel tot bezitssprei ding. dat niet wettelijk is geregeld, is dc z.g.n. deelneming in de onder neming. Dan kunnen de arbeiders onder bepaalde voorwaarden een of meer aandelen in de onderneming waarin zij werken, ontvangen, waar op zij dividend krijgen. Het systeem is reeds jaren bekend, maar nog slechts sporadisch toegepast. Bij ons bestaat het o.a. in de Gist- en Spiri tusfabriek te Delft. R EHALVE de bezitsspreiding XJ moet de Commissie onderzoe ken dc mogelijkheid van een meer redelijke verdeling van het nationale inkomen over de groepen der bevol king. De cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek wijzen uit welke grote tegenstellingen er op dit ge bied zijn. Het aantal gezinnen met een inkomen beneden de f 1800.— bedroeg in 1938 1.152.000; het aantai gezinnen met een inkomen boven, de t 6000.bedroeg slechts 65.000. In het licht van deze cijfers zal wel niemand ontkennen hoe gewenst het is het inkomen der grote massa op te voeren. Het zal daarvoor nodig zijn. dat de nationale goederen stroom wordt verbreed en dat een groter deel. daarvan aan de grote massa ten goede komt. De bekende Engelse sociale hervormer Lord Be- veridge stelde hier een pakkende leuze: ..geen cake voor enkelen zo lang er geen brood is voor allen". De vormen, waarin 'de sociale po sitie der massa kan worden verbe terd. zijn van verschillende aard. Twee daarvan wil ik noemen. In de eerste plaats kan de gemeen schap bepaalde diensten voor da grot massa gratis of tegen geredu ceerde prijs bewijzen. -.Men denka aan het goedkoop beschikbaar stellen van scholen, ziekenhuizen, enz. Een Engels schrijver heeft voor 1937 een schatting gemaakt, dat door open bare uitgaven en belastingen de in- komens der eenvoudigen met 8 waren gestegen, terwijl de inkomens der welgestetden met II a 12 wer den verminderd. Een hetere verdeling kan in da tweede plaats worden bereikt, wan neer het inkomen, dat als loon e.d. wordt ontvangen, reëel wordt ver hoogd, zodat er meer voor kan wor den gekocht. De Commissie zal dit- punt zeker uitvoerig bezien en dan voor heel wat moeilijkheden komen te staan. Onderwerpen als de kapi taalvorming. de vermeerdering der productiviteit, e.d. zullen aan de or de moeten worden gesteld. Wij zijn benieuwd naar de resulta ten van de arbeid der Commissie. Mr Dr. A. A. van Rhijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5