m Straffen van 9 tot 15 maanden plus geldboeten Londen in Augustus is het ware niet meer „Andere werven leverden Denkt veilig, werkt veilig Uitspraak Gusto Overwegingen ,Comedia' terug uit Indonesië Weerschepen naar de Atlantic Onze goochelaars naar Parijs Stoomschip Rijn in recordtijd hersteld Keurige prestatie van de scheepswerf De Hoog Wilton maakt propaganda TUINKAL1NDER Sartre m et vacanti e toch 'n interview heöen Zet m op DirkJ Nu geen mist en regen, maar volop zonneschijn Woensdag 3 September 1947 3 99 Gistermiddag deed de Rotterdamse Kamer van het By zonder Ge rechtshof te 's-Gravenhage uitspraak in de zaak tegen de leiding van de werf Gusto. De 60-jarige N. W. Con\jn werd veroordeeld tot één jaar en drie maanden gevangenisstraf en een boete van S0.0Ö0, subs, zes maanden hechtenis (de eis was vier jaar en 60.000), de 39-jarige mr. II. J. A. M. Smulders tot negen maanden en 15.000 subs, zes mnd. (de eis was twee en een half jaar en 35.000) en de 40-jarige C. Timmer tot negen maanden (de eis was een jaar en drie maanden plus 15,000), allen met aftrek van de lijd, sedert 16 November in preventieve hech tenis doorgebracht en met verlof, een beroep op cassatie in te stellen. Timmer en Smulders, wier straftijd dus is verstreken, waren zoals be kend twee weken geleden na de behandeling van hun zaak reeds in vrijheid gesteld. ces afgeleverde motortorpedoboot, bestemd voor de Kriegsmarine, in uitzicht gesteld- Nog in '44 werden premies uitgeloofd ter bevordering van een snellere bouw der zgn, M. A.L. schepen en volgens getuige Van Dijk werd er dag en nacht en zelfs op Zon- en feestdagen ge werkt. Deze feiten hebben tè veelvuldig plaats gehad om als toevallige fou ten van overigens goede vaderlan dera te kunnen worden gezien. Het Hof heeft hierbij overwogen, dat ondanks de richtlijnen, door ge neraal Winkelman gegeven en al dan niet later gewijzigd, een ieder zijn eigen verantwoordelijkheid be hield en zeker personen van de ont wikkeling van verdachten. Was er werkelijk op 23 Mei, de dag dat het onderhoud met de Duitse officieren plaats vond, een dusdanige toe- -*aiv' (i r '""irkerwitzp geen weer .-„,..1 fi„ puiten pressie gevergd kon worden, dan hadden de verdachten een dag later op een conferentie met de secretarissen- generaal van Handel, Nijverheid en Scheepvaart zich niet bereid kun nen verklaren, alsnog de uitvoering van de Duitse opdrachten te sta ken. Hel Hof wijst dan ook Met beroep op overmacht af. Bovendien is het van mening, dat ook anderszins overduidelijk is ge bleken, dat verdachten allerminst afkerig waren van het werken voor de Duitse weermacht, Conijn heeft, nadat hem drie mijnenvegers wa ren toegewezen, verzocht, een vier de te mogen bouwen en "een extra- machineinstallatie voor een der mij nenvegers tc mogen leveren. Er is een verzoek gedaan om Donautank- lichters te mogen bouwen. Er wer den bonussen voor iedere met sue- Acteurs opgetogen over tournee (Van onze Amsterdamse correspondent „Dag kinderen!" riep Rika Hop per verheugd, toen zij Cor Hermus, Gijsbert Tersteeg, Mimi Boesnach, Joke Broedelet en enkele andere leden van het toneelgezelschap Co- media die een tournee van 3 maan den voor de NI WIN door Indone sië gemaakt hebben, behouden uit de PH-TOT 20 op Schiphol zag stappen. Een hartelijke omhelzing volgde. Toen kwam de douane en eerst daarna kreeg Cor Hermus ge legenheid om ons iets van zijn over stelpend vele reiservaringen te ver tellen. Het was verrukkelijk, zegt hij, een ongelooflijk mooi land, een charmante bevolking en een prach tig geslaagde tournee. Ik heb uit mijn miliciëntijd altijd dédain over gehouden voor het leger, maar de wil tot opbouw die ik daar van hoog tot laag heb aangetroffen, de medewerking die wij hebben geno ten, daar neem ik zes maal mijn hoed voor af. Het was natuurlijk erg vermoeiend, vliegen van de ene ilaats naar de andere en 49 opvoe ringen, waarin 21 maal Candida en verder „ik. zie, ik ziz". Soms op ilaatsen, zo primitief dat ik veron- Icrstelde. hier gaat het niet. Maar .mg zie ik voor me die Limburgse ergeant, die onder het motto, ons !s niets te dol, het oerwoud bij Poebaraja indook om ons aan .lécors te helpen. Ik moet vooral niet vergeten onze inspiciënten Melchers en Sjef de Groot een •duim te geven, want die hebben van de gekste dingen décors weten te bouwen. Wij hadden niets bij ms. Toch kregen wij eenmaal zelfs jen open doekje, alleen al voor de •an kleding. \Vjj hebben ook wel gespeeld onder gordijnen, vertelt Ellen de L'houars. Toen gingen de lichten uit m de pauze en moesten wij in het Jonker de plaatsen opzoeken. Maar Je soldaten zaten al 2 uur voor het begin in de zaal zingend te wachten. Er is een geweldige toneelhonger daar. Wij hadden in Batavia alleen al 3 maanden uitverkocht kunnen zijn. Muisstil hebben in de open lucht bij Tjilitan 2500 militairen naar een moeilijk stuk als Candida zitten kijken. Dat was werkelijk on gelooflijk. maar je kunt er natuur lijk niet alles spelen. Tartuffe van Molière, met al die fluwelen cos- tuums, was vanwege de hitte onmo gelijk. Verzachtende omstandigheden Anderzijds is rekening gehouden met het feit. dat de bedrage tot de versterking van de vijandelijke oor- logs- en koopvaardijvloot in verhou ding tot. hetgeen anderp Nederland se werven ten behoeve daarvan heb ben geproduceerd betrekkelijk ge ring is geweest (de omzet van Gus to bedroeg ruim 3.5 mJlüoen). dat materialen zijn achtergehouden, studenten en onderduikers zijn te werkgesteld, de verzetsbeweging op het terrein van de werf munitie heeft kunnen opslaan en schietoefe ningen in een der gebouwen heeft kunnen houden. Afscheid en installatie bij arrondissementsrechtbank Dinsdag heeft de griffier van de arrondissementsrechtbank al hier mr. G. Felix, die na een zes tienjarige diensltyd hier ter stede met pensioen gaat, afscheid geno men van de rechterlijke macht en balie. Velen hadden zich in de bi bliotheek verenigd om de heer Felix met hartelijke toespraken vaarwel te zeggen. Het woord werd gevoerd door de president van de rechtbank mr. De Bie, de officier van justitie mr. Andringa, de substituutgriffier mr. Gölcher, de deken der advoca ten mr. G. J. Lycklama Njjeholt en namens het gehele griffie-perso neel, de chef van de straf griffie, de heer L. van Moerkerken. In een speciale zitting is daarna door mr. De Bie geïnstalleerd mr. J. C. F. Full per Gunne, als griffier van de Arr ron disscmentsrecht- bank. Amerikaanse kustwacht komt geld te kort Amerika, dat met reven weerschepen aan de internationale weerschepen- orgsmsatie zal deelnemen, heelt op dit ogenblik één vaartuig als zodanig in dienst, terwijl half October het tweede zal volgen. Van de zijde van de Ameri kaanse kustwacht is verklaard, dat tot dusver niet genoeg geld beschikbaar ts gesteld om meer dan twee weerschepen uit te rusten. Ook de Engelsen hebben nu één weerschip, de „Weather observer" in diens: de drie andere, die zij volgens overeenkomst moeten uitrusten, vertrek ken nog in de loop van dit jaar naar hun station. Zoals bekend vertrekt het Nederlandse weerschip Cirrus op 11 September naar de Atlantische Oceaan. Het schip maakt thans een oefenreis op de Noordzee. Nadat tn 1946 het eerste internatio nale ccugres voor de goochelkunst te Amsterdam werd gehouden, zal het con gres dit jaar plaats vinden te Parijs en wel op 25. 26. 27 en 23 September a s Bijna alle landen uit Europa zomede deelnemers uit Amerika hebben voor deelneming ingeschreven. De Neder landse eer zal worden verdedigd door de beroeps-goochelaars ..de FleskiV 3e prijswinnaar congres 194G, Baisamo. Manipulator en Niberco, Neerlands Jong ste goochelaar. Tevens zal Conchito zijn „Sprookje met den Gouden Bal" ver tonen. EEN UITERST KLEINE MOTORtc monteren op elke normale heren fiets, werd onlangs op een industciemarkt in Hannover tentoongesteld door de „Luiz"-fabriek uit Braunschweig, Het benzine- en olieverbruik is één liter op 100 K.M., de maximumsnelheid 35 K.M, per uur Toen het stoomschip Rijn van de Maatschappij Houtvaart te Rotter dam in Februari van dit jaar in het nauwe haventje aan de Waal dijk arriveerde had h«t meer weg van een drijvende hoop oud roest dan van een schip. Vrijwel alles over dek was kapot, de bovenbouw in de midscheeps lag in elkaar, lui ken, masten en laad gerei waren verdwenen en de kop was inge drukt. Het schip was in de oortog door de Nederlandse bemanning in de Oostzee tot zinken gebracht en had anderhalf iaar onder water ge- Eén gedachte vóór een ongeval Is meer waard dan een millioen gedach ten erna. Gebruikt eerst Uw hoofd, dan Uw handen. Stoeien op het werk is levensgevaarlijk. Met deze en soortgelijke leuzen, op spandoeken en aanplakbHjetfen. wor den de arbeiders van de werf Wilton- Fijenoord bekogeld, waar van 28 tot 30 Augustus speciaie VeiiigheidBda- gen zijn gehouden. Het is 'n bekend feit, dat in de af gelopen oorlogsjaren het aantal be drijfsongevallen sterk gestegen is. De gevaren, waarmee het oorlogsgeweld iedereen dagelijks bedreigde, werk ten een grote nonchalance in de hand tegenover de risico's, die arbeid en bedrijf steeds meebrengen. Veel on geschoolde krachten 7ijn naar de in dustrieën toegevloeid en het verant woordelijkheidsgevoel is gedaald. Toen na de oorlog op de werf Wil ton 'n groot>aantal onnodige ongeval len werd geconstateerd, is een vei- ligheidscommissie ingesteld. Deze i WOENSDAG 3 SEPTEMBER - Een onzer meest monumentale bo men is ongetwijfeld de wilde of Paardckastanje. Weldra zal de grond onder de zware Icoon van deze boom zijn bezaaid met de prachtige glanzende bruine kastanjesEr be staai ook een soort, dat nimmer vruchten voortbrengt, namelijk de dubbelbloemi 'e witte. Om geen over last te hijgen van te liefhebbers van de mooie vrucht et wordt de laatstvermelde soort soms geprefe reerd. De botaniscne naam van de paardekanstanje is Aesculus Hippo- castanum. Di tamme kastanje, die d*> bekende eetbare vruchten voort brengt, heet Castanea sativa en be koort tot een heel andere plantenfa- milie. Zij is nog verwant aan de beuk en kan ook een zware afmeting be- Een van de minder bekende Kathe Kollwitz-litho's op de tentoonstelling, die tot i October in Boymans wordt gehoudenBet is de prachtige plaat van „Moeders, geef tl"; zij is blanker, soepeler van lijn en inniger van expressie dan de andere stalen van Kdthe Kollwitzkunst. commissie bestaat uit de bedrijfslei ders, de fabriekï,kern van 52 handar beiders en de veilichpirtsimprctrur, de beer Sparreboom, die hierin een volledige functie is toegewezen. Dit team heeft tot knak misstanden op te sporen, veiligheidsmaatregelen to treffen en vooral de arbeiders van de vciligheidsgedachte te doordon gen. Ook in andere grote bcdrjjven Hoogovens, Philips zijn dereelijkc uit het bedrijf zelf voortkomende commissies werkzaam, omdat men van de Arbeidsinspectie onmnnohifc kan verwachten, dat ze op zulke be drijven voortdurend en voldoende toezicht kan uitoefenen. Een jaar heeft de commissie nu ge werkt en hoewel men nog geen cij fers bij de hand had, om de loop van het ongevallen-cijfer te kunnen to nen. was men toch van mening, dat de gevaarlijke stijging nirt verder heeft doorgezet. Intussen doen zich-1 nog altijd maandelijks 90 tot 100 on- gevallen met arbeidsonderbreking voor. Men toonde ons 'n nieuw soort stei ger (Ncd. patent), die om dc romp van een schip was gebouwd. Met deze pjjpstelling kan eik willekeurig j punt bereikt worden, zonder dat met planken altijd gevaarlijk! ge werkt hoeft te worden. In de afdeling Onderhoud-machi- nes, die vroeger uit een groot aantal ..aparte hoekjes" bestond^ die be diend werden door een wirwar van drijfriemen, heeft nu iedere machine eigen aandrijving. In plaats van op houten vlondertjes, staan de arbei ders op.bituum-tcgel-platforms. Aan de kleur van de omgeving wordt eveneens gedacht. De machines in deze afdeling waren donker- en licht groen geschilderd, wat een rustig ef fect moet hebben. Regelmatig wordt de veiligheids gedachte gepropageerd in 't fabrieks- blad en een premiestelsel stimuleert de arbeiders om zelf met nieuwe ideeën voor verbetering aan te komen. Voor de Veiligheidsdagen is er een speciale krant uitgegeven: De Veilig heid. 28 Augustus is dc fabriekskern naar het Veiiigheidsmuseum in Am sterdam geweest; de nieuwe museum directeur, de heer van Ree heeft 'n inleiding gehouden op de rondgang en uit de stroom van vragen en sug gesties, die hierna losbrak, bleek wel hoe ernstig deze lieden hun bescher- mingstaak opvatten. Op de werf zelf laat een ver li elite vitrine, die daar 'n vaste plaats heeft gekregen, de nicuwéte snufjes op het gebied van beveiliging zirn: veilig heids-schoenen met ijzeren neus, Amerikaanse stofbrillen uit één stuk plastic, die geheel vrij lytzicht geven en de helft minder wegen dan. de gebruikelijke, een val band of veilig- heidsgordei, laskappen, die de han den bij 't werk vrij laten. Er zijn nog vele moeilijkheden, die een massale aanschaf hiervan be lemmeren, maar als we de veilig heidsinspecteur mogen geloven, zal Wilton binnen afzienbare tijd over 'n modern en voor zijn taak berekend veiligheidsapparaat beschikken. legen alvorens het werd gelicht. Het gevolf wa\ dat het rehcle schip tot in het puntje van de schoorsteen was bedekt met een laag zeewier en schol pen. Experts hadden echter vastgesteld, dat de romp op een kleine beschadiging na intact was gebleven en ook de mar chinekamer betrekkelijk weinig ge leden had. zodat het economisch verantwoord was het casco weer tot schip om tc bouwen. De scheepswerf De Hoog, hoewel klein van omvang, heeft bewezen tot grote dingen m staat te zijn door dit wel ongewoon omvangrijk berstelkanvei, dat bovendien voor een. goed deel uit nieuwbouw be stond in de recordtijd van slechts vijf en een halve maand tot een goed einde te brengen. Maandagmorgen was de Rijn klaar, lag zij. geschoven tussen de huisjes van het oude Delf shaven, in de bekende frisse kleuren van de Vinkehoutboten te glanzen in de zon. Ook van binnen was de Rijn piekfijn in de verf gezet en was de bemanning druk doende in de nu weer comfortabel ingerichte hutten in de midscheeps en achter orde op zaken te stellen. 's Middags is het schip, dat onder commando van kapitein Smit komt te staan, naar de Waalhaven ver haald voor het innemen van bun. kerkolen en het stellen der com- passen. JEAN-PAUL SAHTRE. met Siir.o- ne de Eeauvoir, in Denemarken met vacantie, viel daar aan de nieuwsgierigheid van Deense jour nalisten ten offer. Waarom hij Kopenhagen bezocht? Ik kom hier speciaal graag, om dat hier de eerste en grootste van alle existentialisten leefde, Soren Kierkegaard. Zijn filosofie heeft on eindig veel voor mij betekend, hij is een van de zeer groten. Ik heb hem met groeiende ijver gelezen; ik heb grote eerbied voor hem, hoewel zijn existentialisme meer religieus, het mijne meer sociaal getint is. Of hij geloofde, dat de oorlog voor Frankrijk toch ook nog goede ge volgen had? Ik moet toegeven, dat dat niet makkelijk te zeggen is. als u Frank rijk van buiten af gadeslaat. Dan lijkt het allemaal slechts chaotisch, stakingen en elkaar bestrijdende be wegingen. Maar toch. ik geloof, ja ik zie ook in Frankrijk een nieuwe geest, die op sociale samenwerking is gericht. Ik hoop alleen maar, dat de klove tussen Oost en West, niet definitief is. Als dat zo zou zijn. valt ook Frankrijk in twee blokken uiteen en dat zou rampzalig zijn. Er moet een zelfs tussen Oost en West. Dat is weg zijn die tot samenwerking leidt nodig, niet in de laatste plaats voor Frankrijk, Waaraan hij op het ogenblik werk te? Vóór alles wil ik nu vacantie heb ben. Niets anders dan vacantie. Maar overigens ben ik druk bezig met het derde deel van De chemin de la liberté". Dat gaat over twee Fransen in knigfge vangenschap. Matthieu en Brunet. De roman zal met het vierde d^el voltooid zijn, dat over de verzets strijd in Parijs gaat. Maar voer ik met dat vierde deel begin, is het mo gelijk, dat ik eerst in de loop van de winter nog een toneelstuk schruf lk heb al een bepaald plan, maar daar zeg ik liever niets over. Bevrijdïngsvuur naar Nijmegen Zaterdag 20 September a.s. zal het bevrijdingsvuur, dat indertijd van de Normandische kust door wielrijders naar Eindhoven werd overgebracht, door estafette-lopers opnieuw naar Nijmegen worden gedragen. Het ligt in het voornemen dit vuur op 5 Mei, de her inner ingsdag aan de bevrijding van het Westen over te dragen naai de hoofdstad. Vel uwe 2 Hotel-Restaurant stond er op de gevel van ons Veluws vacantiehuis, maar het was, tegen TJ gezegd, maar een gewoon gezeliiff familie- pensionnctje. Als je er per se met een huisdier en al wilde logeren dan kon dat daar. Een Amsterdamse familie had de kat meegebracht, een rustige witte noes en het was ons zo een zorg. Ook dat vriende lijke, normale hondje \-an do gezus ters Wiersma zag je dagelijks rond scharrelen. Wij vonden het wel aar dig, want we houden van honden. Het hondje deed gewoon hondjes- achtig en de jrezusters waren ge zond, "algemeen-menselijk. Maar als ik aan die toef van iat kinderloze echtpaar denk, dat stuk bastaard Bouvier, die vreselijke Son ja, begin ik te grommen als een kwaadaardige reu. Dat het beest uit de hondenzickte een scheef ach terlijf en slingerpoten had overge houden kon het tenslotte niet hel pen, maar van karakter was het een loeder, een walgelijk ongehoor zaam mormel met een ziekelijke neiging tot tegenspreken en precies andersom doen als wat er van 'm verlangd werd. Nu maak ik me sterk dat die mensen speciaal voor de gezondheid van hun hond naar de Vcluwe ge komen waren. De god ganse dag sjouwden zij met een etensbak ach ter de lieverd aan. Je kon niet in de tuin van het hotel komen of je hoorde de baas en de vrouw een duo.tie gillen: Son ja. kom hier, lek ker eten. Son ia! Son ia! Alles draaide om Sonia. honderd maal in een uur werd er aan Sonia geroepen: bezorgd, liefjes, kwasi- boos. siangebiedend, altijd maar Sonia, Sonia. En el maar smeerde de teef 'm, zodra ze haar naam hoorde. Na een dag of wat werden wij wee van het gesol met het beest en een beetje gek van dat Sonja- gegil. 't Was eerst zo aardig om nu en dan eens rustig in de mooie tuin te ritten luisteren naar de stilte. Maar op de derde <3 af verschenen die hond en zieke mensen met hun Sonia kreten en uit was het met het tuin genot. Jammer: ik heb Sonja altijd zo'n mooie naam gevonden en mijn goe-^ de vriendin, zo reheten, moet me" maar niet kwaliik nemen, maar lk kan 'm niet meer horen, zien of luchten... DESIDERIUS. HBT rtfPiioTisefie' vftrt D[£RÊrt - G0EI-' (Van onze Londense corres pondent) Het centrum van Londen in hel hartje van da zomsr iunctlon- ueert. vacantie of geen vacantie. natuurlijk gewoon door als ln ieder andere grote stad. Maar Londen in Augustus is eigenlijk het ware niet. Als in Juli de laatste Garden Party is gegeven, nis de konink lijke'familie naar Schotland ver trekt, als de „grote wereld", voor zever die nog bestaat of in de \erbeelding van hen, die er niet toe behoren, nog bestaat, naar landhuizen gaatt. als wie dat be talen kunnen nog hun iaaisie vacantie op het continent, bij voorkeur in Zwitserland. gaan doorbrengen, voordat de 75, die men mag meenemen, verminderd zijn tot 35 of helemaal verdwenen zijn, als ten slotte de afgedraaide parlementsleden ook mei vacan tie gaan (wat voor hen bezoek aan hun kiesdistricten en dus nieuwe drukke bezigheden bete kent), loopt Londen leeg en ko men de vreemdelingen daarvoor in de plaats. Zjj zullen wel een vreemde in druk krijgen van het Engelse kli maat, waar het op het ogenblik eens niet mist en niet'meer schijnt t* kunnen'regenen, en waar on der een Italiaans blauwe hemel liet asfalt een zwarte stroop wordt en het beroemde gras in de pat ken er even afgekloven gaat uilzien als het doelterrein van oen voetbalveld. Neen. zo ideaal is Londen in do warmte niet. Het brood van de sandwiches in de „Snackbar" krult nog triomfante^ lijker omhoog dan in normale tij den, hel bier is van een tempera tuur. waar de Europeaan toch moeilijk aan kan wennen, de bes te restaurants zijn gesloten en uii de „pubs" en vele onder grondse dives" komt een zure vieze lucht. Niet te somber Maar laat men niet al te som ber wezen. Voor wie als enthou siast reiziger vreemde steden be zoekt, is warmte nooit een belet sel geweest en voor vele lieden en speciaal voor dragers van alle mogelijke uniformen is het blijk baar het toppunt van aards ge luk om eindelijk weer op de rand van de fontein op Piccadilly Cir- 85) door Craig Rice Vertaald door Ada Camper*. „U ziet er plekfün uit", hijgde April bewonderend. „Zeg MoederDit moest heel voorzichtig worden gedaan. „Die smerisBill Smithmoet vanavond hier in de buurt zijn en hij kan nergens iets te eten krijgen. Dusis het goed als we hem een sandwich gevenin de keuken?" „April!" Moeder liet de house-coat vallen. April hield haar adem in. Het scheen eeuwen te duren voor Moeder zei: „Een sandwich in de keuken! Belachelijk gewoon. Je vraagt natuurlijk of hij blijft eten", „Ja Mevrouw", zei April. Ze stoof de gang op en rende de trap af. Net was ze op het portaaltje toen boven de deur open ging en Moeders stem riep: „Zeg April! Leg het kanten ta fellaken op tafel en haal wat verse bloemen!" „Ja Mevrouw", riep April terug. Het-kanten tafellaken lag al op tafel en er stonden ook al rozen in het midden. Terwijl zij en Dinah zich aan het aankleden waren, deed ze een keer de deur een heel klein Kiertje open en gluurde naar binnen. Moeder zat voor de kaptafel haar wenkbrauwen te borstelen met zoveel zorg als April neg nooit had gezien. En 'terwijl ze dat deed glimlachte ze. Een bloem in de kleur van de house-coat was artistiek en 'r haar gestoken. April deed zachtjes de deur dicht en kleedde zich verder aan. „Ik wou, dat ik een poesje was"-zei ze. April straalde en zei: „Dan kon ik spinnen". Alles gebeurde precies op tijd. Het eten was klaar om te worden opgediend toen Moeder beneden kwam en bijna op hetzelfde ogenblik belde Bill Smith. Hij had een pak aan. dat wel nieuw leek en het was zeker, dat hij regelrecht van de kapper kwam. On'der zijn arm had hij een grote doos, die hij aan Moeder gaf. Vanuit de wachtpost achter de deur van de eetkamer fluisterde Archie verrukt: „Chocolaadjes!" Toen, voordat Moeder over de sandwich in de keuken kon beginnen, of hij haar kon bedanken voor de uitnodiging om "c r I --e—"AJ nuu utuaimcn vuui uc uiuiuuijius rei/ven, o. Li-1 te komen eten, liet Archie Inky, Stinky, Jenkins en Hen derson los op de vloer van de zitkamer. Toen het tumult, dat daarvan het gevolg was, voorbij was, en er weer gevaar be stond dat het onderwerp ter sprake zou komen, kondigde Dinah aan dat het eten klaar was. De drie kleine Carstairs hadden zorgvuldig van te voren het tafelgesprek ingestudeerd. Nadat iedereen bediend was en de toast de ronde had ge daan zuchtte Dinah gelukkig en zei: „O Moeder, U maakt de verrukkelijkste rollade die er bestaat", „Hij is heerlijk", zei Bill Smith. Archie ging er vlug op door en zei: „U moest 's een van haar biefstukpasteitjes proeven". Even later zei April: „Deze toast is zalig!" Bill Smith begon zijn derde stukje met boter te besmeren en zei: „De fijnste toast, die ik ooit heb gegeten". „En Moeder maakt zulke verrukkelijke beschuitbollen!" zei Dinah! De drie kleine Carstairs zwegen tactvol, terwijl Moeder en Bill Smith over politiek, boeken en films spraken. Zodra het gesprek een beetje stokte zei Archie op een teken van April: „Hé! Mag ik nog een beetje jus? Het ls de aller- allerverruk- kelijkste jus van de hele wereld". „U ook nog wat jus?" vroeg April, terwijl ze de kom aan Bill Smith doorgaf. „Moeders jus ie het neusje van de zalm". „En haar biefstukjes", zei Dinah. „Die moest U eens proe- \ren. Mmmmm!" Er was onder het eten één ding, dat Marian een beetje benauwde. De drie kleine Carstairs gedroegen zich over het geheel al te netjes. Te netjes en te rustig, behalve in hun opmerkingen over de bereiding van het eten. Archie's ver trouwde: „Hé, weet je wat?" ontbrak en Dinah dacht er aan: „Alstublieft" te zeggen toen ze nog een stukje toast vroeg. Maar toen April zei: „Moeder, hebt U die slasaus zelf ge maakt? Hij is gewoonweg verrukkelijk!" En Dmab vlug in viel met: „Natuurlijk. Moeder maakt altijd zelf de sla aan", begon ze pas argwaan te krijger,. Want niet alleen zijzelf maar ook Dinah en April wisten, dat zij de sla niet zelf had aangemaakt. En ze zag het elleboogstoot je, dat April Archie gaf. vlak voor zijn schrille stemmetje zei: „Moeder maakt ook mayonnaise, en die is reuzelekker". Toen werd als sluitstuk met een zwierig gebaar de citroen pudding opgediend en Marian begon zich af te vragen, of ze het slachtoffer van een samenzwering was. Als een van de klnne Carstairs de pudding prees. Maar het was Bill Smith, die zet: „Jullie Moeder maakt de aller-verrukkelijkste citroenpudding van de hele wereld". Marian en hij keken elkaar over de tafel heen aan. Zijn ogen lachten. Ze onderdrukte een neiging tot giebelen en zei: „Je moest m'n peperkoek eens proeven". De drie kleine Carstairs staarden eerst hem en toen haat in stomme verbazing aan. Toen de pudding op was (Bill Smith had drie helpers ge had) herstelden ze zich vlug. „Koffie in de zitkamer", zei April, terwijl Dinah het koffieblad binnen bracht. Zo! Kof fie, zacht licht en Moeder in die schattige house-coat. Toen joeg ze Archie de keuken in. terwijl zy en Dinah de rest van de borden en schalen wegbrachten. Archie protesteerde verontwaardigd: „Hé! Ik wil luiste- r e n!" Dinah vouwde het tafellaken op en veegde de tafel af. Toen klaagde ze tegen April: „We hebben die zin er niet ingelast, waarin ik moest zeggen: .Ik geloof, dat je je vrese lijk eenzaam gaat voelen als je iedere avond helemaal alleen moet eten' „Ach, wat geeft dat nou", zei April. „Alles gaat toch goed". Ze legde een vinger op haar lippen en ging hen voor naar de deur van de zitkamer. Dinah en Archie volgden op hun tenen en luisterden. Er klonk een zachte, vriendelijke lach. Moeder's stem: „Keus, BillEn de zijne: „In ernrt Marian, ik wou je zeggen Toen werd er gebeld. „Ik ga wel even", riep April. Ze liep de zitkamer door en deed de deur open. „Het zal de krantenjongen wel zijn". Het was de krantenjongen niet. Het was brigadier O'Hare En hij zag er bezorgd uit. Hij leek buiten adem te zijn. Zijn ronde gezicht was rood. Hij zei: „Hallo jongedame. Is,..." Toen zag hij Bill Smith en zei: „O' U bent er". April had een blik op het toneeltje geslagen, voor O'Hare het kwam verstoren. Moeder, die er snoezig uitzag, op de blauwe sofa. BUL Smith in de grote, gemakkelijke leunstoel, naar Moeder kijkend en met die ernstige uitdrukking in zijn ogen. (Wordt vervolgd.) j cu» te kunnen zitten, zijn benen naar beneden te laten bungelen en naar hef verkeer te kijken. Voor de tallozen, wier werk ge woon doorgaat, zijn et' altijd nog dc parken, waar de drommen werkers in kantoren hun toe- xiucht zoeken tijdens het koffie- uur, waar men solitaire zonne baden kan nemen of zo maar lig gen en niksen of slapen. Regent's Park op een Zondag middag Is altijd weer een boeiend en fantastisch schouwspel. In een prachtig aangelegd rosarium van enorme afmetingen met vele stro ken gras er tussen, zitten en lig gen daar dan honderden en nog eens honderden welgemanierde lieden. Hoewel mathematisch gespro ken het slechts een menigte is, houdt toch iedereen hardnekkig de schijn op, of hij in zijn eigen voortuin zit en gedraagt zich daar naar. Ieder zit in sioelen of groept in het gre» in zijn eigen vcreld, die piet gestoord wenst te worden en anderen niet stoort. Het is er stil en rustig, de enige opschudding is wanneer er men sen weggaaij en dan soms iemand zich haastig uit het vredige stil leven los maakt en op de vrijge komen stoelen afrent en daarme de verraadt, dat hij geen Engels man is maar een ^emigrant". Onderwijl gaat het leven door, worden de allerdrukste verkeers punten, waar de slijtage van bet wegdek het grootst is, In de vroe ge Zondagochtenden opnieuw be straat met houten blokjes, krij gen hier en daar de ciubs, die gesloten zijn voor het eerst na de oorlog een nieuw verfje, o.a. het beroemde Athenaeum, ploetert Morrison door aan zijn bureau, werken ds hoge ambtenaren in de ministeries tot laat opnieuw aan nieuwe plannen, gaan en komen de ministers van de telkens on derbroken vacanties naar het kleine huis in Downingstreet, waar aitljrl nog bet hart van het Empire klopt en waar in de ka- Wnetskamer aan de tuinkant na lang wikken en wegen de beslis singen worden genomen, die aan het Engelse volk een winter van inspanning en beperking zullen opleggen. Behalve de film van Joris Ivens „Indonesia calling", die op het wereld Jeugdfestlval te Praag voor het Corps Diplomntleque en voor de deelnemers aan het festival werd vertoond, Is ook nog gedraaid de pas uitgekomen rol prent over het werk van het Ned, Rode Kruis ln de republiek, getiteld: „Me lodie der barmhartigheid". Eon Neder lands jeugdleider Thijs Booy hield vooraf een korte Inleiding.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3