ra Wi- In het Rijk van de plastics Het circus is er weer Rotterdam braadde 16 dagen in tropische hitte Hoek van Holland had een pracht seizoen heöen Muziek als leervak op de middelbare scbolen Revolutie in de techniek en in de fabricage-methoden Dank zij de chemie Goed programma van Karei Strassburger Warmtebalans van deze recordzomer Engelse modeflitsen Per dag 5000 badgasten; niemand verdronken Het afscheidsuur zal spoedig slaan eU CALVÉ'S ■mosterdsaus Prachtig initiatief, doch nog geen vaste lijnen De tijd is rijp Donderdag 4 September 1947 3 GORDIJNEN van vinyl; kou sen, borden, bekers en lepels van nylon; kammen, borstels en spiegels van a v r y lic; kapstokken, zaklampen en speelgoed van ace taat; knopen, gespen en breinaal den van casein e; valiezen en koelkast en van polystyreen; tafelkleden en flessen van v iny l i- cfeen; strijkijzers en thermometers van phenolicautosturen en trompetten van b ut y r a a t; pot loden van c el! u I o s e-n i t ra a I. bureau-uitrustingen van polyvi nyl isc he alcoholI En iedere week komen er nieuwe plasties uit. zodat een mens uitein delijk dingen koopt, zonder te in formeren van welke stof ze gemaakt zijn. De scheikunde heeft in de „Sta tes" een ware revolutie ontketend: leer, wol, bont. katoen, zijde, hout en ivoor hebben het loodje gelegd tegen de nieuwe stoffen, die de be staande triomfantelijk in de hoek dringen. Alkatheen, ethyleen. vinyl, polyvinyl, polystyreen, glyptal, dia kon, perspex, eindeloze series pro ducten, dunner dan papier, fijner dan zijde, elastischer dan gummi, lichter dan aluminium en zo stevig, dat een kogel er niet doorheen dringt. Ze rijn ook bestand tegen 40 graden vorst cn tegen 150 graden hitte..,.- En reken maar dat ze gebruikt worden, deze plastic's. Wie heeft ze eigenlijk los gelaten in de „Nieuwe Wereld", zodat de brave oude, die zich zo zeker van zich zelf waande, 'op baar grondvesten trilt? Welke theoretici, welke „gevaarlijke idea listen'* schiepen de plastic's? Soms toeval Soms is het stomme toeval ver antwoordelijk geweest voor hun ontdekking. In andere gevallen wa ren zij de vrucht van lange, moeilij ke arbeid. Neem „Saran", de stof die leer en Wie zich afvraagt of het circus zich ook na de bevrijding, nu weer zoveel ander amusement is terugge keerd, zal kunnen handhaven, heeft gisteravond een antwoord gekregen, dat aan geen duidelijkheid te wen sen overlaat. Hoe kort is het nog maar geleden, dat Mikkenie-Strass- burger hier zijn tenten heeft opge broken, maar nauwelijks is het in Rotterdam terug, dit maal niet aan de Jonker Fransstraat doch aan de Kruiskade, of lange rijen verdrin gen zich aan. de tentopening, waar door de bekende circusmuziek naar buiten klinkt. Het circus is er weer. Met Mikke- n ie-Strassburger is het nog iets an ders, omdat deze mensen hier de moeilijkste tijd van ons volksbestaan de hongerwinter met ons dor- gebracht hebben. We zien Karei Strassburger er nog op uittrekken met z'n sjeesje om voer te kopen voor z'n paarden, die op het abattoir een veilig onderkomen gevonden hadden. Natuurlijk zullen de Rotterdam mers zich niet alleen, door gevoe lens van sentiment naar het circus laten lokken. Het programma moet goed zijn. Welnu, het programma is goed. In de eerste plaats is er het weer zien van de goede oude bekenden, "de ongeëvenaarde paardencollectie van Karei Strassburger. De num mers kunnen we wel dromen: de vrijheidspotpourri van Elly Strass burger, de twaalf Friese stamboek- hengsten, de hogeschool van Regina Strasburger, maar zullen we er ooit genoeg van krijgen om er naar te kijken? En geldt eigenlijk niet het zelfde van de tijgers van Hadada, de beren van William Wilkie en de paardenevoluties van zijn zoon en z'n dochter? Maar daarnaast is er ook veel nieuws. En dan denken we in. de eerste plaats aan het slotnummer, aan de olifanten, die we sinds 1939 niet meer in Rotterdam gezien heb ben. Deze zelfde olifanten, die Strass burger van Rolf Knie in Zwitserland gekocht heeft, zijn nog eens in onze stad aan de haal geweest. Welnu, ze hebben het gisteravond dubbel en dwars goed gemaakt. De kunstjes, die ze vertonen we denken alleen al aan de voetballende olifant en de opzittende en pootj'es gevende dik huiden zijn klassiek. De collec tie dieren is ook nog uitgebreid met kamelen en drommedarisen. Aan uitstekende acrobaten ook geen gebrek. Het programma telt met minder dan drie voortreffelijke nummers, waarvan de evoluties aan de vliegende trapéze door de „4 Al- gevols" bij het publiek het best in de smaak vallen. Vergeten we ook n,eï twee Ballans, die goochelen xnet hun fietsjes of ze er mee ver groeid zijn en vermelden we tot slot de 3 French, de bekende Bel gische clowns, die de „note gaie" in de tent brengen. H-o. touw vervangt,- een harsachtig chloorvinyhdcen, dat in vaste toe stand ontstond door polymerisatie, d.w.z. door massale moleculvpke- tens tot stand te brengen. De Fran se scheikundige Kcgnault ontdekte deze stoi in.... lbJ8! Neem „Koro- séal", in 19.36 bij toetal ontdekt in het laboratorium van Goodrich, waar men naar niets anders zocht doch deze stof ontstond, opvallend door de verbazingwekkende elasti citeit. bn dan het „plexiglas", ont dekt door een chemicus van Du Pont de Nemours, die experimen teerde met synthetische houtalcohol en per ongeluk een fles in e zon liet slaan. Veel vroeger nog Üan in de eeuw van de onthutsende scheikunde en wel omstreeks 1800 ontdekte een amateur-si helkundige. John Hvatt, het „celluloid". Hvatt wilde een prijs van 10,000 dollars winnen, uit geloofd door een fabrikant van biljartballen, die de ivoorprijzen veel en veel te hoog vond. Een do- miné vroeg zich f of dit „ecliu- loïd" niet kon dienen als „onbreek baar glas". Hij brak n.I. zoveel gla zen lantaarnplaatjes. Hij nam proe ven, boekte de ene mislukking na de andere, totdat hij, na een explo sie, stuitte op de nitro-eelluiose film. En het Bakeliet? Hendrik Baekelandt. een in de V.S. wonende Belg, kreeg in 1907 van de firma Kooak een millioen dollars voor een vinding op fotopa- piergebied. Dit geld gebruikte hij om zijn onderzoekingen, resulterend in de ontdekking van het bakeliet, voort te zetten. En vandaag de dag maakt men schepen, piano's en vliegtuigen van plastic's. Zonder ep iets van te be merken zjjn we het plastic-tijdperk ingetreden. Plastic's bereiden de weg voor de a.s. robol-fabrieken, waarin niet langer geschoolde wer kers met boor, vijl en andere preci sie werktuigen hout en metaal tot op tienden van millimeters bewerken. En wat zal de mot moeten begin nen tegen plastic-stoffen, waarvan men geheld vliegtuig- en autorom pen giet? Talrijker en talrijker zullen de plastic's worden, in de wereld van morgen zullen zij net zo overheer sen als vandaag Amerika ervaart, eenvoudig omdat hun bestaan niet van de bod em rijk dom afhangt, maar van de scheikundigen, d.w.z. van de" scheppende verbeelding van de mens die in zijn vindingrijkheid on uitputtelijk is... De toon die deze van plastisch ma teriaal gemaakte viool voortbrengt, mout kristalkelder zijn. PLAS? vim tasusTtrr JVTu wy zoetjes aan het ein- 1 de naderen van een zomer, die ons een onbekende warmte heeft gebracht, kunnen we vast stellen, dat het jaar 1947 de grootste tegenstelling te zien heeft gegeven, die in de historie van de meteorologie is voorgeko men. Het lijkt wel of we in een vastelandklimaat leven, zoals in de Amerikaanse stad Chicago bijvoorbeeld, want op de meest strenge winter, die we te door worstelen kregen, is een zomer gevolgd. d!e in de annalen van het Meteorologisch Instituut in het Poortgebouw te Rotter dam sinds de oprichting in 1889 nog niet is voorgekomen. - In het voorjaar gaven we onze le zers een overzicht van het aantal „ijsdagen" en de grootste hoeveel heid koude, thans mag evenmin een overzicht ontbreken van een wat temperatuurverloop betreft even merkwaardige zomer. Wanneer we de maanden Mei. Juni, Juli en Augustus als basis ne men om een overzichtelijk geheel te krijgen van het aantal graden Cel sius, waarop de zon ons heeft ge- tracteerd (let wel. temperaturen op genomen in de schaduw!) dan blijkt, dat de thermometer deze zomer is gestegen tot een totale waarde van 2827.9 graden celsius. (Dit zijn dus de bijeengetelde dagelijkse maxi mumtemperaturen in genoemde maanden). De maand Mei gaf 637.7 (gemiddeld per dag 20.6), Juni 681.7 t r, (S6m- 22-7)- Juli 7402 (§em- 239> en ANDRE LABARTHE Augustus 768.3 (gem. 24.8) Augu- Modellen goed draagbaar voor de doorsnee vrouw (Van een speciale verslaggever) ONLANGS bezochten'wij shows van Digby Morton en Bianca Mosca, waar we nog eens konden vaststellen, dat de Londense Hau te Couture origineel is naar dat de modellen, in tegenstelling mot vele Parijse. goed draagbaar zijn voor de doorsnee vrouw, die niet al te veel wil opvallen. Een aardig nieuwtje voor tail leurjasjes: zakken, die over de heup naar achteren doorlopen met grote kleppen. Een bij zón der- beid die vrij eenvoudig is en na- \oiging verdient: tailleurjasjes, gevoerd met hetzelfde materiaal als waaruit de blouse bestaat. Zeer belangrijk voor de winter zijn de kraggn van de 'mantels. Ze worden omhoog gedragen en vertonen de Napoleonstijl, Een flatterende noviteit zijn shawls met franje van hetzelfde1 mate riaal als de jas. de ene helft van achteren, de andere van voren hangend. Prachtig was een don kergrijze losse mantel, waarin vastgezet een kort lichtgrijs vestje van voren in de taille sluitend, dit was tegelijk de enige sluiting van dö jas. DE ijscoman aan het strand in de Hoek leunt !ul over zijn crême-ge* kleurde -wagentje. Hij kan het er weer eens van nemen en zijn krantje lezen. Over de toestand in de Oost, de communisten in Hongarije, en over deze Hollandse zomer, die alle sinds een eeuw gevestigde records sloeg. Bij het lezen van die Aveerkundige beschouwing trekt er een glimlach over zijn chocoladebruin gebrande gezicht. Ja, de drukte aan het strand is al een stuk minder geworden, de laatste dagen. Maar het is een best seizoen geweest. De Avafels, bakjes en hoorntjes ijs zijn hem maandenlang ats het ware uit de handen gevlogen. tus is dus de warmste maand ge weest in deze warme zomer. In Mei viel de hoogste tempera tuur op de 30-ste (32.4), in Juni op de 2Sste (37.7, meteorologisch cord), in Juli op de 22-ste (33 2> en in Augustus op de 15de en 16de (32.2). In de sis basis genomen a maanden kwamen 47 zomerse dagen voor. dit zijn dagen, waarop de tem peratuur tot boven 26 graden steeg en hierbij waren weer 16 tropische dagen met meer dan 30 graden. Records gebroken De cijfers van het oude recordjaar 1911 zijn door 1947 met stukken ge broken. In 1911 bereikte de thermo meter een totale waarde van 2551.5 en wel in Mei 540 6 (gem 17 in Juni 563.2 'gem. 18 81. xn Juh 7019 (gem. 22 6) en in Augustus 745 8 (gcm. 24.1). Er kwamen 24 zomerse dagen voor. waarond-T 9 tropische dagen. In 1911 was oc-k de Septem bermaand zeer warm met 6026 gra den Celsius (gem. 201) en nog 9 zomerse dagen, waarvan 2 trgpische De zomer van 1947 is ook zeer droog in totaal viel in de vier maan den slechts 1501 rri'm. neerslag De ze zomer steekt ook wel zeer sterk bij die van 1946 af. Verleden jaar bedroeg de totgle warmte 2345 0 gra den Mei gaf 613.5 fgem 19 8), Juni 506 6 (gem. 16 9), Juli 679 9 (gem. 21.9) en Augustus 613 5 (gem. 16,8). In totaal waren er 14 zomerse da gen, waarbij slechts twee tropische, terwijl 283 xn m neerslag werd waar genomen. (ingezonden Ned-deling). 1 Hek ideale Laxeermic Laxeermiddel Radio-programma Hoe simpel d't Engelse model ook is, voorshands zal toch niet elke vrouw het „aandurven", Het Is van zwarf fluweel, in combinatie met een grijs-en-zwarte ruif en geheel geïnspireerd op de periode 1911 tot 1916. TUINKALENDER DO.XÜERÜAG 4 SEPTEMBER. Wanneer aalbessenstruiken in de zo- mer, hun bladeren laten vallen en reeds in Augustus kaal staan, kan (tof verschillende oorzaken hebben- °et kon o.a. een gevolg zijn van aantasting u0or de bladvalziekte. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zwam. Men bestrijdt ze door di rect na de bloei en na het plukken J sPulien met een oplossing van Bordeoust, Pap. Indi de randen der bladeren leeds vroeg >n de zomer geel worden en daarna verdorren en de bladeren ook vroegtijdig afval len kan de oalbessenstruik lijden aan de z.g, randjbsziekte. Deze ziekte €v-n zVn van rebrek aan halt. Er zal dan een estvra kalibernes ting moeten worden toegediend- S.L. DONDERDAG 4 SEPT. Avondprogramma HILVERSUM I: 19.00 Nieuws. 19.15 Willem Pyper herdenking. 19.30 Actueel geluid. 19.45 R.V.D. antwoordt. 20.0U Nieuws. 20.15 Om- roepork. 21.15 Grieg-Jiederen. 21.50 Dr. Scholten, lezing. 22,30 Nieuws. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Lichte muz. HILVERSUM II: 19.00 En nu naar bed, 19.05 Bernard person. 19.15 Aeolian Sextet. 19.45 Bridge drives. 20.00- Nieuws. 20.15 Muset te ork. 20.40 Luisteispel: Cadeau tjes voor de dochter. 21.15 Radio Philh. ork. 22.15 Hoe was Uw va cant! e? 22.50 Love-songs. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram.pl. VRIJDAG 5 SEPT. Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I: g.Ou Nieuws. 10.15 Boek der boeken. 10.40 Haags matrozenkoor. 11.00 Voor de zieken. 11,35 Als de ziele luistert. 11.45 Cello en piano. 12.00 Angelus. 12 03 Gr.pl. 12.30 Weerovcrzicht. 12.33 Harm.muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws 13.15 Welk boek? 33.20 Zd.-Am. Volksmuziek. 14.ÜÖ Piano, li 20 Koorzang, 15.00 Omr. kameror.i. 16.30 Voor de jeugd. 16.45 Gr.pj. 17.45 Wat het buiten land leest. 18.00 Silvester trio. 1S.30 Progr. v. d. Ned. Strijdkrachten, HILVERSUM II; 8.00 Nieuws, 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Lichte morgenkianken. 9.30 Waterstan den. 9,35 Kamermuziek. 10.00 Mor genwijding. 10.20 Voor de zieken. 11.05 Jussi Bjorling. 11.15 Voor de vrouw. 32.00 Gram. PI. 12.30 Weer- praatje. 12.32 Sport. 12.37 Skynias- ters, 13.15 Gershwin muz. 13.45 Queen's Hall ork. 14.00 Kookkunst. 14.20 Brahms. 15.10 Dr. P. H. Rit- ter over Ned. Dichters. 15.30 Roe meense Hcrderswjjzen. 16.00 Be kende ouvertures. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Miller sextet. 17.30 Muzikaal babbeltje. 18.00 Nieuws. 18,15 Vara feliciteert. 18,20 Ensem ble „Barcarole". 18.45 Silvestri kwartet. En niet alleen de yscoman, maar ook de badinrichting, de café|s, alle andere neringdoenden, eigenlijk heel Hoek van Holland heeft een uitzon derlijk lange serie van goede dagen beleefd. Door het warme weer gedu rende de vacantiemaanden is het strand bezoek buitengewoon groot geweest. Gemiddeld kwamen er 5000 badgasten naar Hoek van Holland; wat drie a. vier maal zooveel was als men had verwacht. Al was er dan nog altijd maar een bedroevend klein stukje duinterrein vrijgegeven, al verstoorden de bonkige bunkers en dreigende kanonlopen nog steeds de schoonheid van het strandpanorama, toch zijn de van hitte haast smelten de stedelingen dagelijks bij duizen den naar hun Rotterdam-aan-Zee ge trokken. In de trein, op de fiets en met de boten van Van der Schuyt. En ze Hebben rust, ontspanning en ATerkoeling gevonden in de hun ver- trouAvde badplaats Men prijst sicli gelukkig Een record-aantal badgasten is er geweest van het jaar, Hoek van Hol land wa* daarmee ingenomen, omdat het geld -ifht in vele laatjes. Maar Hoek van Holland prijst zich ook ge lukkig en het is er niet weinig trots op. dat er van die vele tienduizen den badgasten geen enkele ia ver dronken. Al sedert tien jaar heeft de zee In. de Hoek geen tol gevraagd. Dat stemt de inwoners en ook de va- cantiegangers dankbaar. Iedereen is er maar wat bly om, dat het strand hier zo breed is en dat het zo ongevaarlijk langzaam af loopt in zee. De Rotterdamse Red dingsbrigade is slechts enkele malen in actie moeten komen om een on voorzichtige zwemmer te hulp te snellen. Hoek van Holland is fortuin lijk geweest, in vele opzichten. Er waren gedurende d;t badseizoen geen onaangenaamheden met oorlogstuig en er is ook veide r geen ernstig on geluk gebeurd. Diefstallen aan het strand kwamen sporadisch voor en waren dan. nog van weinig belang. "Weinig hotels De Hoekers vinden het jammer dat ze nog maar zo weinig hotels hebben, Het ministerie van oorlog is ook nog ni.t bereid, de verboden kringen om het oude fort, waar het beste gebouwd zou kunnen worden, op te heffen. Zo wordt de ontwikke ling van deze badplaats ernstig ge remd. Maar ook deze moeilijkbeden kunnen haar groei niet geheel tegen houden. Want volgend jaar komt de trots van Rotterdam-aan-Zce gereed, het nieuwe kampeerterrein, iets Noorde lijker dan liet tegenwoordige, op twee minuten afstand van het strand. Dan komt een kampeerplaats in gebruik met tenten, maar ook met stenen huisjes. %raar men A*oorzien zal zijn A'an riolering, gas. licht en waterleiding. Er kunnen drie a vier honderd permanente huisjes Avorden geplaatst, gebouwd van distributie- vrije stenen en héél weinig hout. Wat ze precies zullen kosten, is nog niet bekend en de voorschriften waaraan ze zullen moeten voldoen, zijn evenmin nog vastgesteld. Die voorschriften zullen in de loop van de winter worden bekend gemaakt. Liefhebbers doen dus het beate, daar nog even op te wachten. Afscheid Het einde van het seizoen is in zicht. De exploitanten van de strand tenten dikwijls afkomstig van buiten Hoek van Holland zagen het aankomen. Alvast hebben zij Woensdag de Hoekse jeugd ten af scheid gefuifd. Aan het strand van hun geboorteplaats deden de kinde ren hun spelletjes en zy lieten zich onthalen op gratis consumpties, die er best afkonden. I pen, deed een plotseling felle en gure wind de vlaggen en vaantjes even driftig wapperen. De lucht be. trok en er vielen dikke, lauwe drop pels. Het einde van Hoek van Hol land's pracht-seizoen meldde zijn komst! ng ezon den He 'edcling). Cilvé's mosterdsaus tw gekookt* vi» juist het gekruide imiikje, dit het nodig heeft. Heerlijk pikrnt op duiiend- en-een gerecht 16 te ge bruiken droogt niet uit. i OVERAL vmKRUfliAAR. SLECHTS F.0.38 KR Veluwe 3 Wandelen tussen borden met doodskoppen gaat ai gauw op je ze nuwen werken en toen hei. in de tuin van het hotel ook al niet te harden was door dat gegil aan de hond Sonja, gingen we rust 20ckea m het gewoel van de mooie Veluwe- stad Apeldoorn. Van ons dorp naar die metropool rudt een bua. Ken veel mooiere dan die prachtige safe gele wagens van de R.E.T, hier. Een bus niet twee verdiepingen, regelrecht uit Londen overgenomen, waar ze vijfentwintig jaar geleden zacht over het asphalt had gezoemd. Daar moeten we toch eens een keer een ritje mee maken dacht ik al, toen ik het gevaarte de eerste maal voorbij zag stuiven. Nou, we klommen er aliemaal op gewekt in, natuurlijk naar de bo venste cabine, want dat was juist het aardige: in een bus-boven-op- een-andere bus te zitten. Het was er lekker luchtig, want de ruiten waren ei voor het merendeel uit. Wel waren de banken erg aftands, maar een gegeven Engels paard moet je niet Jn de bek Kijken, niet waar, en dat bij het rijden de wan den begonnen te fladderen en de zit tingen te cakewalken was eigenlijk wel leuk, net of je in een kermis- apparaat zat. De kinderen vonden het een enig verzetje, maar ik kneep 'm eigenlijk een beetje, want op de duur kon dat onmogelijk goed aflopen met dit voertuig, dacht ik: die bovenste helft moést wel los trillen en er af rollen, maar de win kelhaak in m'n oor en die grote kras over m'n gezicht heb ik ge lukkig toch op een andere manier opgeiopen. Die bekwam ik toen de bus even naar rechts moest uitwij ken en dwars door de kruin van een jonge eik reed. Een paar lenige tak ken zwiepten door het open venster, waarvoor ik met m'n dromerig hoofd zat te schuddebollen. De kin deren vonden het ontzettend grap pig en toen de treffer mammie ook nogal scheen te vermaken, besloot ik het dolkomisch te vinden voor deze keer, omdat we nu eenmaal leuk uit waren en straks enthou siast naar ren apotheek te gaan zoeken voor een noodverband. DESIDERÏUS. door Craig Rlce Vertaald door Ada Campers. 86) Ze dacht aan alle dingen, die ze brigadier O'Hare wel zou Aviiien aandoen en geen van die dingen was erg aangenaam. „We hebben Mr. Sanford gevonden", zei brigadier O'Hare puffend. „In de struiken achteraan de oprijlaan van zijn eigen huis. Hij heeft er nog niet lang gelegen. Ik heb Fla nagan bij hem gelaten om hem te bewaken". Bill Smith sprong op en gooide bijna zijn koffiekopje om. „Vermoord?" „Bijna", zei brigadier O'Hare. „Aangeschoten. Maar ik denk toch wei, dat hjj blijft leven. Laten we eerst maar een zie kenauto laten komen en dan het Hoofdbureau opbellen". Manan sprong cp en zei: „Daar is de telefoon". April stormde de keuken in, siste: „Kom mee!" en troonde Dinah en Archie mee de achtertuin in. Onderweg naar de oprijlaan van Sanford legde ze uit, wat er gebeurd was. Toen: „Archie. Er is een smeris bij hem. Kun jij hem vlug wegkrijgen?" „Vast!" zei Archie. Hij dook de struiken in. Dinah en April renden het grasveld van Sanford over en liepen voorzichtig de oprijlaan af. Aan het eind ervan stond een agent naast een onheilspelend stil liggende gestalte, die met een deken bedekt was. Plotseling klonken er vreselijke, schrikaanjagende kreten uit de struiken. De agent schrok op, draaide zich om en vloog weg in de richting, waarvan het geschreeuw kwam. April en Dinah holden naar de gestalte met de deken er over heen. Wallie Sanford deed zijn ogen open en keek de twee meis jes aan. Zijn gezicht was heel bleek. „U bent niet vermoord", zei Aprih „Brigadier O'Hare heeft het zelf gezegd. U bent alleen maar aangeschoten. Maak U dus maar niet ongerust". „Alles is in orde met U", fluisterde Dinah. Hij probeerde te spreken, kon het. niet, sloot zijn ogen en opende ze toen weer. „Kalm aan maar", zei Dinah. „Luister", kreunde hy. „Luister. Jullie tweeën. Nu weet ik het. De man, die Flora vermoord heeft.Zijn ogen vielen weer dicht. „Ja?" hijgde April, „Ja?" Hij opende zijn ogen weer tot een heel klein spleetje. „Was -."•„de .mandie het losgeld betaald, heeft. Hij was haar Zijn ogen vielen weer dicht en gingen niet meer open. Dan ah boog zich over hem heen. „Hij leeft", fluisterde ze. „Hy is alleen ir.sar buiten kennis". In de struiken klonk geritseL „De smeris komt terug", siste April, „Weg!" Ze stoven de oprijlaan op. Juist toen ze by het hek waren kwam Archie achter een boom vandaan. Ergens in de verte floot de agent. Bill Smith, Brigadier O'Hare en Moeder vlo gen de voordeur uit juist op het ogenblik dat de drie kleine Carstairs bij de achterdeur waren gekomen. Toen Dinah weer op adem was gekomen ging ze mecha nisch verder met de vaat en zei: „Dat was op het nippertje". „Hoe vonden juUie m'n geschreeuw?" zei Archie trots. „Prachtig", zei Danah. „Je moest me soms horen brullen", zei Archie. „Hé April!" April antwoordde niet. Ze ging op een keukenstoel zitten en steunde haar kin in haar handen. „April!" zeLDinah, „Hou'en jullie je snater, kinderen", zei April. „En zanik niet aan m'n hpofd". Ze zag er verward en een klein beetje ongelukkig uit. „Want ik moet dénken". HOOFDSTUK 26. „Flanagan hoorde zeker de schreeuw van een uil", zei bri gadier O'Hare. Moeder keek hem en Bill Smith stralend aan. „Enfin, U hebt in ieder geval Uw Mr. Sanford. En wat zou U nu den ken van een kopje verse koffie? Binnen de twee seconden heb ik ze klaar". „Ik heb al koffie gezet", riep Dinah uit de keuken. „En hier is ze al", Ze bracht het blad binnen, April en Archie achter haar aan, ogenschijnlijk om de suiker en dc room te dragen, maar in werkelijkheid om een indruk van de situatie te krijgen. Moeders haar was enigszins uit zijn fatsoen en de roos, Zo men weet. Ml met Inping van het nieuwe leerjaar, dus S Sq)- temher, de mueiek op de middelbare scholen ale verplicht leersak In dd programma's worden opgenomen. Dit ministerieelbesluit^n. dors dan van harte worden toegejuicht. Een in die richting j^nUng streven, van onderwijskrachten en muziekpaedagogen Is dus eindelijk met succes bekroond. de persoonlijkheid van d« leraar af zonder in paedagogïscbe bijzon derheden te willen treden ib hier een beknopt schema volgen, dat ik zelf aan de praktijk h$b getoetst en dat onder de g&gevcr omstandigheden tot zeer gunstige resultaten kan. leiden. Les-voorbeeld Na enige inleidende beschou wingen over de betekenis van de muziek móet elk jesuur beginnen met een kwartier muziektheorie, bet volgend kwartier kan besteed worden aan het overschrijven van een notenvoorbeeld (voor begin ners een uitstekende oefening om met het notenbeeld vertrouwd te raken) vervolgens een kwartier gchooroefeningen; de resterende tijd kan worden benut voor vraag stukken van algemeen musicolo gische aard, (begrippen melodie én harmonie, consonant en disso nant enz. enz.) het bespreken en laten horen (door middel van een gramofoonplaat o| aan de pia no) van klassieke en moderne meesterwerken. Het beoefenen van ensemble- spel of het gemeenschappelijk zingen moet om verschillende re denen facultatief zijn. dus moet eventueel na schgpltyd geschie den. Een muziekleraar met paedago- gieche ervaring zal natuurlijk dit schema niet star doorvoeden. Uit persoonlijke ervaring weet ik, dat de rijpere jeugd zich zeer interes seert voor populair-oauzikaal wijs gerige beschouwingen, zodat er dus bijvoorbeeld niet het minste bezwaar kan zijn om na de theo rie het verdere uur te bestedon aan een muzikaal onderwerp van algemene aard. Het gaat er im mers in de eerste plaats om, de jeugd nader tot de toonkunst te brengen en haar tevens de nodige kennis en het inzicht te verschaf fen, de schoonheden van de mu ziek bewuster te beleven en die per te ondergaan. Het zij nogmaals herhaald: de tijd is rijp om met dit vak een begin te maken. Eenmaal goed op dreef zijnde, zullen langza merhand de moeilijkheden zeker kunnen overwonnen worden. Ten zeerste moet het worden gewaar deerd. dat Minister Gielen veel begrip toont voor een harmoni sche ontwikkeling van de jeugd en dat, zoals de redactie van het Algemeen Maandblad voor Mu ziek „Mensch en Melodie" terecht schreef, de minister met zijn maatregel ee-i bewijs van ver trouwen geeft in de stand van de Nederlandse muziekpaedagogiek. een vertrouwen, hetwelk zeker niet beschaamd zal worden, om dat er op dit gebied reeds meer tot stand is gebracht, dan men in brede kringen weet. HERMAN VAN BORN Ongetwijfeld is de tijd rijp te achten om met het muziekonder- richt op H.B.S. en Gymnasium een begin te maken. Niet echter kan worden ontkend, dat de vele problemen die zich bij de invoe ring van dit nieuwe vak voor doen. veel tijd zullen eisen. Om trent de aanstel! ingseiscn is, vnorzoover ik weet, ook thans nog niets definitiefs bekend, zodat musici die voor de betrekking van schoolmuziekleraar in aan merking wensen te komen, niet weten aan welke eisen zij behoren te voldoen. Een vest omlijnd leer plan is evenmin bekend. Van nog groter belang is het vraagstuk, ip welke banen de leraar gedurende de eerste jaren het onderwijs zal moeten leiden. Want een vruchtdragend muziek- onderricht op de middelbare scho len is eerst dan mogelijk, wan- nuer het zang- en muziekonder wijs op de lagere school systema tisch en vooral met kennis van zaken geschiedt, hetgeen thans zeker nojz niet het geval is. Zo komt de muziekleraar dus voor een uiterst moeilijke taak te staan. Hij zal moeten werken met heterogene groepen van leerlin gen, want hij zal in de klas aan treffen wel- en niet-muziekgevoe- l.gen. vvel- en niet-begaafden en door reeds genoten privé-muziek- onderwijs gevorderden van wje me» moeilijk kan verwachten dat zij zich opnieuw geïnteresseerd tonen bij het behandelen van de namen der poten, intervallen enz euz. Niettemin <*an. ondanks al deze bezwaren, de onderwijskracht de interesse voor muziek van de leerlingen doen ontwaken on hen zeer voel bijbrengen dat van groot belang zal kunnen zijn, zowel bij bet zelf-musiceren als bij hetmu- Toen het feest byna was afgelo- ziek-horen. Dit hangt geheel van die erin stak hing treurig scheef. Maar ze had blozende wangen cn haar ogen schitterden. Bill Smith zag er adem loos uit en keek een beetje onbehaaglijk. Brigadier O'Hare leek volkomen rustig. Hij keek stralend naar de drie kleine Carstairs in het algemeen en goedkeurend naar de schortjes van Danah en April en zei: „Moeder aan 't helpen, hè? Zo hoort het ook". Hij draalde zich om en keek nu Moeder met stralend gezicht aan. „Dat is de juiste manier om kinderen op te voeden. Ik heb.„U hebt er waarschijnlijk negen van U zelf grootgebracht", zei Moeder, „en U weet er alles van". Ze probeerde 'r haar weer in orde te brengen, maar slaagde er alleen maar in het nog erger in de war te maken. Bill Smith grinnikte. „Of je bent helderziende, óf hij heeft je er al 's over verteld", zei hU. Zijn gezicht werd ernstig. „Ik moet nu toch werkelijk naar het Hoofdbureau. Zo gauw ik deze koffie op heb. Brigadier O'Hare keek de door kaarsen verlichte kamer eens rond en toen naar Marian Carstairs' rose house-coat en het pas geknipte haar van Bill Smith, „Vergeet het", zei hy. „Laat hem tot morgen wachten. Hij is niet zwaar gewond en als hij een goede nachtrust heeft gehad zal hy heter pra ten, U hebt de man te pakken. Rust dan nu ook uit en wees er biy om". „Maar...." begon Bill Smith, terwijl hij zijn voorhoofd fronste. Dinah zei: „Hij kan Mrs. Sanford nooit doodgeschoten hebben. Want wie zou er dan op hem hebben moeten schie ten?" „En er heeft iemand geprobeerd de politie van het lichaam weg te lokken", zei Moeder. „En het geschreeuw van alle uilen, die ik ooit heb gehoord klonk heel anders dan dat gegil. O zo!" zei Archie met'ver geeflijke trots. „Bovendien hebben wij de schoten gehoord", zei April Dinah was net wezen kijken of het tijd was om de aard appelen op te zetten.. Bill Smith mompelde een enkel woord. De drie kleine Carstairs hoorden het niet en dat was waarschijnlijk maar goed ook. (Wordt vervolgd.) In het Theater de la Mar te Am sterdam, dat vorige maand zijn poorten voor het publiek opende, ging de pre mière van een cabaretprogramma, dat rien de la Mar met het uit Indonesiö teruggekeerde ensemble van Willy van Hemect, onder de titel „Huis, tuin of keuken" ten tonele voert.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3