HET ROTTERDMSCH PAROOL Gerbrandy mag twee maanden niet voor de radio spreken Rotterdams toneel repeteert Pm Nog geen beslissing over te volgen koers Zoon van Hoey Smith staat terecht Kabinet-Ramadier met de hakken over de sloot Hamburg' in afwachting van de „operation-oasis" r~ Djogjakarta kiest Australië Van Mook naar Amerika; nieuw over leg na zijn terugkeer Ons nieuwe1 feuilleton Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam teL 69300 Abonnementsprijs per «reek 31 cent, p« kwartaal losse nummer» 0,09 SCHIEDAMMER Zaterdag 6 September 1947 Vrij, onveryeerd Uitgave Stichting ..Het Parool" Postgiro 398644 Bankier» Amsterdcrmsche Bank te Rotterdam .PL Olrecteuri B da Vries PL Hoofdredacteur» Th. Ramaker veilde jaargang, No. 207 Mr. L. A. Kesper: „Gerbrandy heeft hef te bont g e maakt". Gerbrandy's advies over Gerbrandy? De gevolgen van mr. Kespers be- sluit zijn niet van humor ontbloot Prof, Gerbrandy kan ontheffing van het spreekverbod krijgen als hij zijn redevoeringen tevoren door mr. Kesper laat keuren en indien deze zijn toestemming verleent voor het uitspreken van de gekeurde spee ches. Verder kan prof. Gerbrandy tegen dit besluit beroep aantekenen bij de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen, die alvo- tens een beslissing te nemen "advies moet vragen aan de voorzitter van de Radioraad. De voorzitter van dit college is,.... prof. mr. P. S. Ger. brandy. PAROLOSCOOP Wereldcrisis Tn onze dagen zijn er in het poli- -1- tieke leven tal van figuren aan te wijzen, die in de jaren tussen 3939 en 1945 groot waren en na de oor log hun glans, hun' formaat verloren hebben. '.Te onzent voert de man die toen hij te Londen minister-pre- sident w,as, een der motoren van het verzet geweest isi een kortzichtige actie terondermijning van een pro gressieve politiek in Indonesië. Aan de overkant van; de. Noordzee jere- •mieert de eens zo geweldige Leeuw van Londen- over'-het-aam de-macht zijn van het „onheil en tegenspoed brengende Labourkabinet"." Be ge-' neraal die in de tijd dat Pruisische kelen hun krijgsgébrul over de Champs .Elysées heten schallen als de verpersoonlijking van ihet vrije Frankrijk beschouwd werd, beraamt nu auisterè plannen om datzelfde Frankrijk in" een militaristisch-con- servatief-onparlement'air keurslijf te wringen. Merkwaardig: dezelfde degradatie openbaar^ zich in de politiek, die tal van regeringen cfp het ogenblik voe ren. Dat regeren vooruitzien is; schijnt geen opgeld meer te: doen. De fantasie, zo broodnodig voor het maken van brede, van werkelijk groot staatsmanschap getuigende gebaren, schijnt zoek.. Niet alleen in Nederland, dat in 'Indonesië geen andere weg meer zagrdan die van het wapengeweld. Ook de „groten" schort het aan grootheid. Toen wij aan het. begin van deze week de pen opnamen om te schrij ven over de Hongaarse verkiezingen, die Russische tegenzet tegen Tru- mans dollar-offensief, was de Ameri kaanse president al bezig zijn vreug de uit te spreken over z ij n nieuwe succes: niét één," maar een heel re giment pionnen' tegelijk schoof hij naar voren toen hij zijn handteke ning zette onder h'efpact van weder zijdse verdediging tussen Washing ton en een aantal Zuid-Amerikaan se staten, Staten, waarvan. terecht The Times dezer dagen schreef, dat als dergelijke regimes in Europa aan het roer zouden zitten, zij diverse scherpe nota's en de „morele veront waardiging" van Washington zouden uitlokken. Safety first is blijkbaar Undo Sam's devies en let daarbij niet ai te veel op principes. Beter één dictator van het slag van Peron in de hand. dan tien verdragen met Moskou, want tegen-wie dit pact ge richt is, is aan geen twijfel onder hevig. De gehele wereld schijnt gevangen in één grote impasse, één grote ver trouwenscrisis. waarvan het te Pe- trppolis gesloten pact de zoveelste manifestatie is. De stem van Henry Wallace klinkt als die van een roe pende in de woestijn hij wordt simpelweg beplakt met het etiket communist. En het. grote werk van een Roo sevelt kan mén nog slechts eren door op decandidatenlijstvoor dé Nobel- vredesprijs'de naam van zijn wedu we te-plaatsen. .AD INT. Weerbericht WEINIG WIND Wéersverwachtiïjs; 'geldig tat Zondag- avond. In de nacht hier en daar vorming van ne vel of mistbanken, die In de ochtend »vcer op-j lóssen. Gedeeltelijk be wolkt met enkele ver spreide buien, Zwakke wind. Dés nachts Iets .minder koel, overdag v w**t minder warm. ,„7„ i?£V ZoÜ °P 5-S9 uur. onder 19.16 yvJtlllï1 °?der 13 59 "ur. OP 21.59 uur. uijftPSaK,- 825 8 Sep*.: Zon. op 6.01 uur, onder 19.14 uur. Maan onder 15.20 uur, óp 22 39 uur! Laatste kwartier. leM™°IS'"£en "«O'™"!™ te Rot- m'S" 1t«np. Prof. Gerbrandy: „Van Mook, doe je eigen zinl" Volgens mr. Kesper spoorde hij Van Mook aan tot ongehoorzaamheid Prof. mr P. S. Gerbrandy mag twee maanden- niet voor de radio spreken. Volgens de regeringscommissaris voor het radio- .wezen, mr L'. A. Kesper heeft hij het te bont gemaakt in zijn aanvallen tegen de rege'ringspolitiek in Indonesië, in het bijzon der tegen het beleid van dr Van Mook. Het besluit is genomen, nadat de commissie van advies van de regeringscommissaris is gehoord. Het verbod is ingegaan op 3 September. Mr. Kesper grondt zijn besluit op een passage uit een rede van prof. Gerbrandy, welke deze op 14 Augustus voor de microfoon uit sprak. Dit fragment luidt: „Maandenlang heeft de luite nant-gouverneur-generaal dr. Van Mook één volkomen ongrondwettig 'beleid gevoerd en gehandeld alsof er geen Indische staatsregeling be stond. Be beide kabinetten zijn hem daarin gevolgd, alsof hij de meeat natuurlijke en wettige maatregelen projecteerde en. uitvoerde. Staten zijn gevormd, republieken zijn er kend, buiten - het Nederlandse volk om langs dictatoriale weg zonder eerst raadpleging der-bevolking. Ten slotte is een interim gouvernement ontworpen, dat in willekeur 'alle vroegere staatkundige handelingen overtreft en nu; sedert 20 Juli 1947. is een eerste schrede gezet opde weg van vrijheid'en rechtsorde. De daarmede in gang gezette bescher ming yan de bevolking in Indië stond ineens in het middelpunt van de Nederlandse actie. Die bescherming is een der eer ste plichten van de gouverneur-ge neraal. Dat zegt onze Indische staats regeling zelf in artikel' 45, dat be paalt, dat bescherming der inlandse bevolking tegen willekeur van wie ook. een der gewichtigste plichten van de gouverneur-generaal is. Zou dr. Van Mook, die, in alle' mogelijke twijfelachtige handelingen steeds, als ik het zo zeggen mag, het kabi net heeft „besprongen", thans, nu het een goede noodzakelijke, een door recht en wet opgelegde plicht betreft, n.l. de waarachtige be scherming van de Indische volken, terugschrikken en afwachten wat de heren Beel en Jonkman hem, niet uitsluitend op grond van. hun zelfstandig ministerieel oor deel, maar op gezag der politieke partijen, veroorloven? 'Ik kan het niet geloven, want de oorzaak van handelen, die dr. Van Mook. moet kennen, die-noodzaak, van handelen kennen,pok al zijn me dewerkers, ook dé 'legercommah- ïant.die kent heel Batavia, d'ken nen. al onze officieren, soldaten, die' kent heel het lijdende-volk van Ne- derlands-Indië, dat yoor..het laatst tot ons schreeuwt om hulp en uit komst. Die kreet verstaan en daar naar- handelen betekent opklaring in een groot deelvan de wereld". Volgens rar. Kesper komt deze passage neer op een suggestie aan dr, Van Mook zich niet te'storen aan te verwachten aanwijzingen van het opperbestuur, waaraan hij ï-'-'- srens de Indische staatsregeling ge bonden is maar in het Indonesisch conflict zijn eigen Inzicht, te vol gen. HU acht bet niet toelaatbaar dat. door middel van de radio hoge gezagsdragers openlijk worden aan gespoord tot overtreding van de wet telijke voorschriften. Vérliezen Nederlandse strijdkrachten De regering maakt tot haar leed wezen bekerid, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke marine: geen verlie zen. Koninklijke Nederlandse land macht: J. Does, Heer Hugowaard; J. L. de Kraker, uit Terneuzen; Korp. H. J. Wolff, uit Amsterdam; J. H. van den Berg. uit Hardenberg; H. A. Cou'rtens uit Maastricht; L. Hemmes uit Gouda; A. BeJo, uit IJselstein; H. E. Heinen, uit'Sittard; T. C. Theu- nissen uit Ginneken; G. J. Beekvelt, uit Weesp; K. Roeloffs. uit Leur (N.B.); F. de Vries uit 's-Gravenhl- ge; S. Buisman, uit Vlaardingen; H. Guichelaar, uit Hoogeveen; kapitein A. H. M. Dieperink, uit Overveen; P. W. Huysmans. uit Weert; Serg. Majoor G. B. Rosijn, uit Amsterdam; M. Timmer, uit Wormer; K. van den Wildenberg, uit 's-Hertogenbosch. Koninklijk Nederlands-Indisch le ger: Ambonnees mil. sold. 2e kl. De- fruan; Javaans sold. 2de kl. Fonïmin; Chin. sold. 2de kl. Oey Eng Ho; 3ste luitenant inf. J. W. Nix. Men vreest sabotage van extremisten Blijkens een bekendmaking va» Radio Djokjakarta, heeft Soekamo vanmorgen aan Charles Eatón, de consul-generaal van Australië, medegedeeld dat do regering van de Repunliek besloten heeft zich tn de commissie van drie door Australië te doen vertegenwoordigen. De Britse waarnemende consul-generaal Lambert en de Belgische consul-generaal - "Van der Stic helen zijn gister middag uit'Djogja te Batavia teruggekeerd. Raux en Baton, d© Franse en Austraische consuls-g£neraal heb ben buia voorgenomen reis naar het front bij Gombong afgesteld om zich snel naar Batavia te be geven, waar kun tegenwoordig heid in" de consulaire commissie wordt vereist De Regeringsvoorlichtingsdienst heeft een boekwerk uitgegeven,, dat een overzicht biedt van de ontwik kei in gen inIn d on esië se dert de Japanse overgave. Het eer ste deel behandelt de Republiek- in theorie en practijk; hgt tweede handelt over. de Nederlandse poli-, tiek ten opzichte van Indonesië. Het laatste deel bevat 66 foto's, die een indruk geven van de Ja panse invloed.pp de Republiek. Het Republikeinse persbureau Antara meldt, dat ook de Repu bliek een witboek samenstelt (Van onze Haagse redacteur) Het bericht, dat dr. Van Mook voor zijn terugkeer naar Batavia eerst een .kort- bezoek aan de Verenigde Staten zal brengen, heeft hier vry alge meen tot de conclusie geleld, dat het overleg met de luitenant gouver neur-generaal de regering niet de overtuiging heeft gegeven, dat de toe stand óp Java en Sumatra van die aard is, dat een voortzetting van de polltie-actie op dit ogenblik, de enig overgebleven weg is. de leiding van een dergelijke tegen regering op zich zal moeten nemen, want daarmede zou deze regering staan of vallen. Het 1b duidelijk dat Indien die leiding,in handen van fi guren als- Kartalegawa of andere FaSöendan-lelSêrs son komen,deze tegenregering' Nederland "meer kwaad dan goéd zou dóen. DaJ, niettemin de Pasoendan-lei- ders wel steun aan het denkbeeld verlenen, zou men reeds kunnen op maken uit het feit dat in de om geving van dr. Van Mook de ver wachting wordt geuit, dat de Pa so endan-beweging bereid is haar eis tot de vorming van een staat Pa- soendan laat vallen, indien de Soen- da-ei!anden binnen de eenheid van de Republiek een staat van autono mie zouden krijgen die aan de na tionale gevoelens bevrediging zou- kunnen geven. Er moet ernstig rekening mee worden gehouden dat' de regering de volgende week men meent dat dr. Van Mook reeds na enkele dagen zal terugkeren zal besluiten tot een politieke over eenkomst der lijnen, wélke wij hier hebben gegeven. Het is geenszins uitgesloten dat dr. Van Mook deze denkbeelden ook aan de overzijde van de Oceaan zal bespreken, zodat ook de Ame rikaanse reacties' op deze denkbeel den op de beslissing van invloed kunnen zijn, terwijl men het niet uitgesloten acht, dat tegen de tijd dat definitief beslist moet worden, ook de eerste reacties van de con suls over hun bezoek aan Djogja- I karta bekend zullen zijn. Naar nieüw kabinet in Republiek? Het feit echter, dat nieuw over leg zal ..worden gepleegd, nadat dr. Vah M ook -uit*- de -Verenigde S t aten zal zijn teruggekeerd en-dait iri ver-" band daarmede de regeringsverkla ring ook nog wel enige dagen zal worden uitgesteld, vestigt aan de andere kant de indruk, dat men over-de te volgen koers nog geen definitieve beslissing- heeft geno men; dat er niettemin over de weg, welke men thans wil inslaan wel vrij schérp omlijnde denkbeelden be staan, is zeker. De opvatting, dat met de hui dige republikeinse regering niet meer kan worden gesproken, is hier in regeringskringen vrij al gemeen en daar komt nog bij, dat Minister Neher tijdens zijn verblijf in Indonesië de indruk schijnt te hebben gekregen, 'dat vele republikeins gezinde Indo nesiërs en onder.hen een aantal ministers uit de verschillende kabinetten van Sjahrir, bereid zijn een regering zoniet te vor men dan toch te steunen. De vraag; waarmee men zich thans in Den Baég bezig houdt, is hoe een dei-gelijke regering zal kun nen optreden zonder kans te lopen om als marionetten-regering te worden bestempeld; hetgeen niet alleen de betekenis van die tegen regering vrijwel tot een minimum zou reduceren, doch onvermijdelijk ook de regeri ng vanOost-In dones ië en West-Bórneo vrijwel onmogelijk zou maken. Zijn wij welingelicht, dan heeft men in Dén Haag de ver wachting dat onvervalste republi keinen buiten de door de Neder landers bezétte gebieden bereid zijn om aan dé vorming van deze nieu we regering medé'te werkan;' daar tegenover 'zou staan, dat deze nieu we regering vrijheid zou krijgen óm aIle regeringsbevoegdheden.' in'het republikeinse gebied uit te oefenen, nadat aan de dictatuur van de mi litaire leiders yan- het'-ogenblik een einde zou zijn gemaakt., In ambtelijke kringen- meent men te -kunnen -rekenen op de steun - van vroeger zeer invloedrijke .republi keinse leiders. - die zich in - D.jogja bevinden, doch thans rdoor "de mili taire dictatoren volkomen het zwij gen zouden zijn opgelegd. De grote vraag, is uiteraard wié Eis: vijf jaar zonder aftrek Eis: - vijf jaar zonder aftrek Vijf jaar mét aftrék eiste gister middag de advocaat-fiscaal van het Bijzonder Gerechtshof tegen elk der vijf jeugdige landverraders, die te rechtstonden wegens het in Duitse krijgsdienst treden. De zesde, de bijna 24-jarige Rudolph Willem van Hoey Sniith, is in Februari %42 toe getreden tot hét "vrijwilligerslegioen Nederland, /heeft aan het Oostfront gevochten; werd. gepromoveerd tót Rottenführer, en .kreeg, diverse on derscheidingen. io.a. het ijzeren kruis 2e klasse. Hij raakte gewond i is in. '44 uit de dienst ontslagen. Deze ex-S.S.-er verklaarde, het vrijwilligerslegioen niet direct als een Duitse organisatie te hebbdn. gezien; hij heeft slechts- aan: de noodlottigheid van het communis me, gedacht. „Ben 'dergelijk antwoord ver- *acht ik nief van iemand uit uw milieu en van uw ontwikkeling. Het communisme deed U toch niet zo de daa- aan; dat TJ er zo nodig te gen moest gaan vechten?", aldus dé president mr. van Vollenhoven. Verdachte kómt uit een verstokt N.S.Bi-miliéu. Zijn beide ouders heb ben voor' het Tribunaal terechtge staan en van zjjn vaders vermogen werden vier ton verbeurd verklaard; NIEUWE ARBEIDSVOORWAAR. DEN SLEEPBOOT PERSONEEL Het college van rijksbemidde laars heeft zijn goedkeuring ge hecht aan in tweede instantie op gemaakte loon- en arbeidsvoor waarden voor bet personeel van de Rotterdamse havensJeepvaart en ingediend door.de vereniging van sieepdienstohdernemers en de unie-verkeer. De nieuwe regeling omvat een vermindering van hei aantal werkuren van 60 op 55 per week. een gemiddelde loonsver hoging van 6 gulden per week.' en een provisie-toekenning van 1 procent van het bruto opgevaren bedrag acn kapfteins en machi nisten. De loonsverhoging gaat in met terugwerkende krach van 23 Juni 1947 af. De advocaat-fiscaal mr. Donker, in aanmerking nemende dat verdach te zich niet aan ..de regels van het spel" heeft gehouden. hij deser teerde uit de Harskamp ver klaarde. dit wèl te zuilen doen en eiste vijf jaar zónder aftrek van de tijd. in detentie doorgebracht. De verdediger, mr. v. d. Hoeven, las een getuigenverklaring voor van verd a elite's klasgenoot Verster. Deze was in '42 onvoldaan over het feit, dat hij niet actief aan de oor log deelnam; Verdachte heeft hem toen geadviseerd, niets onbeproefd te laten in Engeland te komen. Dit is gelukt en Verster heeft dienst- genomen bji de Irene Brigade. Vol gens öeze getuige was Van Hoey Smith, afgezien van zijn politieke overtuiging, volkomen betrouwbaar. Uitspraak over twee weken. Slavenhandel in Afrika weer hervat Volgens de correspondent van Belga te Durban is de Javenhandel door de Arabieren tussen Afrika en Arabic, via de Rode Zee hervat. Als gevolg van bet terugtrekken der Britse militaire patrouilles na het einde van de oorlog zouden ds slavenjagers stoutmoediger gewor den zijn. Rijke Arabieren zouden voor een mooie slavin 30 tot 40 pond moeten betalen, terwijl een sterke jonge man 80 pond kost. Do Arabieren beklagen er zich over, dat deze prijzen het dubbele zijn van de vooroorlogse. Het merendeel der slaven zou af komstig zijn van de Ivoorkust. - de Goudkust en Kameroen. De verza melplaats zou zich in de Soedan bevinden. (Van onze correspondent) PARIJS. 6 September. Nadat de nationale vergadering met een kleine meerderheid haar vertrouwen in de regering Ramadier had uitgesproken, trokken lange optocljten arbeiders door Parijs die in massakoren riepen om brood en om het onslag van Ramadier. Het verkeer stond voor ee* groot deel stil, maar ondanks dé onheilspellende klanken van de gebruikte slagzinnen, die óok op borden werden meegevoerd, kon toch niet van een opgewonden stemming gesproken worden. Men riep om brood, maar men riep het ordelijk, gemoedelijk glimlachend. Auriol weerhield de ministers De regering schijnt overigens wel een ogenblik de neiging te hebben gehad om heen te gaan. SIchts 299 stemmen werden voor haar uitge bracht. 243 tegen haar. terwijl 54 aanwezigen zich van stemming ont hielden. Tegenover die 299 voorstem mers stonden dus eigenlijk 279 af gevaardigden die het vertrouwen niet gegeven hebben. Wat de situatie voor Ramadier bovendien zo bedenkelijk maakt is de omstandigheid dat zich on der de tegenstanders een groot aantal radicalen en enige leden van de M.R.P. bevonden, terwijl ook een aantal afgevaardigden, behorende tot deze twee rege ringspartijen zich van stemming onthouden heeft'. Ziet Ramadier dus 2ijn gewone De geluksvogel Het verheugt ons voor ons nieuwe feuilleton, waarvan Woensdag a s. 10 September de eerste aflevering verschijnt, be slag te hebben kunnen leggen óp de avonturenroman „El Chiripero" van John van Snel- lehberg. thans wonend in Laren. De Schrijver van deze roman ging op 14-jarige leeftijd met zijn ouders en zeven zusters en broers naar Canada, werkte een tijd op de farm van zijn oom in Brits-Columbia, waarna hij zün studies aan de Vancouver Technical School voortzette. In 1929 won de toen 19-jarige emigrant met een in het Engels geschreven kort verhaal de medaille van de „Canadian Author's Association". Ruim tien jaar lang werkte Van Snellenberg als acteur, gooche laar en guitarist bjj een reizend toneelgezelschap totdat de oorlog hem in Brussel verraste. Hij begaf zich naar Laren waar hij o.a. „El. Chiripero" schreef. In 1941 was, in Engeland buiten zijn voorkennis zijn boek „A Hundred Days Adventure in England" verschenen, waarmede hij zich het lidmaatschap van de ..British Author's Association" verwierf, een onderscheiding, waarvan hij echter pas ng de bevrijding van ons land op- de hoogte werd gesteld. Stellig zullen onze lezers met plezier dit voortreffelijke werk van een Nederlandse auteur, die meer van de wereld heeft gezien dan menigeen van zijn .gigen land, in ons blad volgen. Van onze speciale verslaggever De drie schepen met de 4500 Joodse vluchtelingen van de Exo dus aan boord naderen Hamburg. De schepelingen moeten tijdens de reis van Cuxhaven naar Hamburg benedendeks bleven. Deze ogen schijnlijk rustige toestand wordt „operation-oasis" genoemd, maar Zondag zal blijken of wil te doen hebben met de vredigheid van een oase als voor het eerst door de luid sprekers het verzoek zal worden ge daan om in alle rust van hoord te komen. Niemand denkt graag aan wat gebeuren zal als de .Joden be sluiten uitsluitend voor geweld te wijken. Het escorte van de Engelse mari ne zal ook op de Elbe gehandhaafd blijven, daar men nog steeds sabo tage vreest van de zijde van Joodse extremisten, wier aanwezigheid men ook in Hamburg vermoedt. Luitenant-kolonel Byrd, de com mandant van de Sherwood-Fores ters, die belast zjin met de taak de mensen van boord naar de kade te brengen, heeft zijn manffen inge prent tot het uiterste te trachten geweld uit te schakelen. Het water dat van dé Noorder- Elbe toegang geeft tot de kade is vrijgemaakt van alle obstakels en deze loods is byna onbeschadigd. Aan de overkant echter ziet het er uit alsof de oorlog pas gisteren is afgelopen. Roest en puin herin neren aan de zware bombardemen ten. Ook de spoorlijn achter de loods is onbeschadigd en de eerste treinen zün er al. Het ziin personen treinen, geheel voorzien van prik keldraad Het ligt in de bedoeling de mensen in groepjes van dertig van boord te halen. Er zijn aparte toegangspoorten gebouwd." waar de legitimaties scherp zullen worden onderzocht. De Oceaan Vigour is het eerste schip dat zal aankomen Men ver wacht één schip per dag te kun nen uitladen en voor elk schip zijn twee treinen gereserveerd Voor het vertrek naar de kampen krijgen de vluchtelingen een hete dronk en maaltijden Zij zullen 2800 calorieën per dag ontvangen. Voor de Schouwburg staan wat mensen in,.de rij. Wie vermoeid is, gaat op de stoep zitten er naast, heet gemoedelijken als het zijn of haar beurt is om voor het bespreekloket te komen, wordf er wel gewaar-' schuwd. Een queue met zelfrespect heeft een eigen erecode. Maar ook een alziend en wantrouwend oog, voor wie daar zo pardoes en zon. der uitleg de rij voorbijstreeft en na gemompel met de geüniformeerde heer bij de deur naar binnen glipt Zoiets vraagt gewoon om com- mentaar; de rij staat daar niet voor nietsdie moet plaatsen hebben voor de opera of de fonee/serie, en liefst goede plaatsen. Zo'n indrin ger heeft ongetwijfeld goede rela ties met de loketdame. Krijgt de beste plaatsen en wij maar in de rij staan, jongens! Die gebelgdheid is natuurlijk heel begrijpelijkwant wat heeft iemand op een zonnige ochtend in de week anders te zoeken in de Schouw burg? Nieis immers. Ach, de in dringer had hef zo graag willen uit leggen. Dal achter de dichte zaal deuren iets ging gebeuren, waar wij Rotterdammers nauw bij 6efrokken zijn. Daarbinnen gaat het eerst ook gemoede/ijk foe; in een hoek ie staan twee heren met hoeden te ro ken, de trompettist van Maurice van IJzer's ensemble probeert zijn - 1 a.' REPETITIE IN DE SCHOUWBURG van Shakespeare's „Veel leven om niets". Vijfde acte: links in hef midden Ko van Dijk Jr., rechis Paul Storm. Rechts vooraan Mieke Flink, achter haar Rie Gilhuys. diers eten de laatste boterhammen uit hun zakje. Het geschilderd voor doek gaaf neer en iveer op. Het geroezemoes in de zaal verstilt, de lichten gaan uit. „Klaar", zegt van IJzer, want regisseur Paul Storm krachten op een bas. Nou siac- speelt zelf ih het eersfe toneel al hokje). handen ten hemel: „op mij ver liefd?" roept hij in extase. Hij stopt, in de coulissen is het niet stil ge noeg. Zeg lui. hou in 's hemels naam je mond, ik -kan hier nieis verstaan (hij wijsl op het souffleurs- cato, roept zijn co//ega, later deint een danswijsje de lege zaal in. On het toneel zitten man nen in groene overalls aan de voet van éen prieel-achtige poort. Ze draaien een piraatje en zitten wat te zitten. Een edelman met kapl hoofd kami om het hoekje van een pilaar kijken, nee, er wordt nog nlèt begonnen. mee. De muziek zet in, het doek 'f Is al laat in de middagBuiten wordt gehaald. HeroBeatrice, staan geen mensen meer. Op het Leonato en een bode komen op, foneei wordt niet aan tijd gedacht. Veel iaivaar om niets. Voor de vijfde keer wordt JSene- Het Rotterdams Toneel repeteert, did „kiespijn"doek afgerukt, voor Pauk Storm komt nu in de zaal zit- de vijfde keer stuift hij woedend ten. „Stop", zegt hij, „te laaijon- op, gaal hij siuurs op een stoel gens," er zit hier een gat in. Rietje, ziften. jij. blijft daar: Kootje van Dijk, ie Het Rotterdams Toneel repeteer/ moet op. IFaar is Kootje?Kootje voor hét examen van de première. Van IJzer trekt z'n jasje vit. in komt, de vrouwenheier Benedict, Ro/ferc/amse jury, er wordt hard de bak wordtgestemd. Hollebaar- men begint weer. Benedict heft de gewerkt.' meerderheid op deze meerderheid af gebroken, aan de andere kant heeft zich de P.R.L., de rechtse partij van de vrijheid die officieel in de oppo sitie is, vrijwel in haar geheel van stemming onthouden in plaats van tegen te stemmen en daardoor fei telijk te verhinderen dat Ramadiër's meerderheid zo klein werd, dat hij tot heengaan had moeten besluiten. Thans schijnt president AHiriol 2ijn ministers van dit voornemen te heb ben afgebracht. De socialistische de putes hebben zich bovendien disci plinair. achter Ramadier geschaard die de oppositie in eigen gelederen enigszins was tegemoetgetreden door in Assemblée te heggen dat-de situatie een verscherping van de ge leide enonomie vereiste, maar door op deze wijze het thema van het congres te Lyon aan te nemen, vér- vreemde hij juist een aantal leden van het coalitie-parlement van' zich. Het parlement is nu met vacantia gegaan tot 13 November, tenzij een dringende reden de regering noopt de afgevaardigden eerder naar. Pa rijs te latén komen. Deze dringende reden zal wel kunnen voortvloeien, uit de uitslag van de gemeenteraads verkiezingen, die op 19 en 26 October zijn vastgesteld. Immers deze/Ver kiezingen waarin-1 de partij van De Gaulle debuteert", :zull en .-het politieke ■gezicht van Frankrijk wel eens in grijpend kunnen veranderen. Gebouw stortte in te Milaan 'Te Milaan is een gebouw van ze ven verdiepingen, dat zijn voltooiing naderde, ingestort. Talrijke bouw lieden werden levend bedolven. Tot nog toe zijn zes doden en vele ge wonden uit de puinhopen te voor schijn gehaald, doch uit de kelder» klinken nog kreten om hulp en ge steun. De reddingswerkzaamheden worden bemoeilijkt door de enorme hoeveelheid puin en door het water, dat uit gesprongen reservoirs stroomt. Het gebouw was geschikt verklaard om blnnin een maand te worden bewoond. Er zouden enige honderden bewoners in onder ge bracht zün. Black Diamond Lines vragen subsidie Deskundigen-rapport acht hét noodzakelijk Vrijdag is in Washington het rap port gepubliceerd, dat door de met het onderzoeken, va de aanvraag dor Black Diamond Lines voor een ubsidie voor de dienst New Ycrk- Rotterdam-Antwerpenbelaste des kundigen is uitgebracht. In dit rap port wordt aan de Maritime Com mission voorgesteld met genoemde scheepvaart-maatschappij een sub sidiecontract aan te gaan. De Mari- time Commission heeft het voorstel overwogen, doch zij heeft besloten de beslissingen' op de2e en andere subsidi eaanvragen voor scheepvaart diensten op de Antwerpen-Hamburg range uit te stellen, totdat de pro cedure overeenkomstig de niéuwe administratieve Procedure Act zal zjjn-vastgesteld. In dit rapport wordt voorts voor gesteld de aanvraag van de United States Lines tot het combineren van de dienst op Aniwerpen-Rotterdam met andere diensten, alsmede dp aanvraag vart de Bernstein Line voor een subsidie voor het wederinstel- len van de Red Star Line op Ham burg af te wijzen. De Waterman Line heeft Woensdag een gerechte lijke vervolging ingesteld tégen de Maritime Commission, die ervan be schuldigd wordt te handelen in strijd met de scheepvaartpolitiek, zoals deze in de scheepvaartwetten is vastgelegd, door regeringssche pen aan de Black Diamond Lines te charteren. De deskundigen zetten in hun rap port uiteen, dat het voor de Black Diamond Lines noodzakelijk is een regeringssubsidie te ontvangen, wil zij de buitenlandse concurrentie het hoofd kunnen, bieden. De Black Dia mond Lines stellen, 'zich voor 11 Victory-schepen te kopen, waarme de jaarlijks 104 reizen naar Ant werpen en Rotterdam rullen -worden gemaakt. HOGE PRIJZEN STAATS LOTERIJ 501e Staatsloterij 5e klasse 17e lijst, - Nr. 21106 uitgeloot met een niet met de premie f 3000. f 200.—: 19009. f 100—: 3348, 780; E 3

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1