EEmmm AMELAND, het vacantie-paradijs voor de toekomst Dik Trom herleeft op ?t witte doek „Zou de boot het halen?" Oost-Indonesische gasten in Amsterdam ontvangen Vacantie is leer-„school" met eigen karakter Nederland spant de kroon op agrarisch gebied 3 Gezocht wordt naar een kapitaal krachtig organisator iifr Gandhi maakt school Soekawati: adoptie-aanbod symbolisch voor gevoelens t.o.v. Indonesië heöen.. Invloed van de jeugdbeweging is merkbaar geworden 'lou trust hallen herbergen een schat aan groente, bloemen en fruit Buitenlanders zijn vol bewondering In Vreeland zijn de filmopnamen in volle gang 7 Woensdag 10 September 1947 (Ven een eigen verslaggever) AMELAND, waar het ruisen van de zee de wandel*ar ver gezelt in de prachtige dennenbossen, kreeg deze zomer elke week 5000 badgasten op bezoek. Gezien de uitgestrektheid van dit prachtige natuurreservaat, waar ook 50.000 zon-zoekers kunnen ronddolen zonder dat het er druk zou lijken, een gering aantal, maar voor een bevolking van 2300 zielen tóch een bijzonder goed seizoen. Want „dagjes-mensen." ziet dit lustoord maar zelden. De boot „is afhankelijk van het getij en maakt meestal slechts één reis heen en weer. Het wad en de Oosten wind isoleren Ameland. en omdat ouder* te weini? lillen op hun naar zelfstandigheid stre vende kindsren." Juttersbloed spreekt! Er zullen wel Amelanders zijn. wie dit niet prettig in de oren klinkt. Maar in hen kriebelt nog Nu. hartje zomer, kijken Ame landers en badgasten elkaar een beetje zorgelijk aan en zeggen ze tegen eikaar: „Zou de boot bet halen?" In dc regel lukt bet. zij het met vertraging, ai mopt me nigmaal een barkas de passagiers in volle zee overnemer., om de diepgang Ie ermindcren. Op drukke dagen maken drie boten én de barkas de reis om alle va- cantiegangers te vervoeren. Wie terugkeert van het eiland als het tij slechts in de middaguren een boottocht toestaat, loopt altijd het risico, dat hij ergens onderweg zijn reis moet afbreken. Dat.fs hopeloos ouderwets, doch niemand klaagt er over. Want wie op het eiland komt, neemt het tempo van de Amelanders over. Hij verleert het baas ten, al doet een badgast na weken nog drie stappen tegen een Amelander één. Maar „ouderwets"' is het eiland niet, hoezeer de oorlog en de na oorlogse verhoudingen or hun stempel op drukken. Iedereen be seft hier. dat de mogelijkhe den voor het grijpen liggen en onder leiding vaa burgemeester Wal da rijpen de plannen. Van de winter, als men volkomen „onder ons" is, zal lering worden getrokken uit de lessen van het ongeëvenaarde zomerseizoen'. Ameland weet wat het wil! Wat verbetering behoeft Schier elk huis is hiep pension en dat is nog veel te weinig. Mid den in het seizoen is de capaciteit van de hotels ontoereikend en het grote kampeerterrein van Rijks waterstaat, waar „Domeinen" de baten Int. kan in z*n huidige vorm nief voldoen aan redelijke eisen. Jeugdherbergen ontbreken nog. Enkele hoerderljen bieden slaap gelegenheid in het stro. doch hoe romantisch dit ook lijkt, het is toch niet wat' men in de naaste toekomst kan en wil handhaven, omdat het niet past in een geor dend vreemdelingenverkeer. „Soms loopt het ons uit de hand," /egt burgemeester Walde, „en dat is precies wat we niet moeten het bleed van hun verre 'voorza ten. de jutters. Dat maakt dan. dat zif 1.00 vragen voor ren nacht slapen in het stro van de koestal en hij stormweer, ais het tenten kamp omwaait, kan bet gebeuren, dat zij 200 slapers thuis krijgen. Hotelhouders schudden het hoofd. Zij staan onder controle van de prijabeheersing. ren slaap- boer niet!.... Slapen maakt rijk! En de eigenaars van verdwenen zomerhuisjes schudden óók het hoofd. Voor de oorlog vroegen zij in 'i seizoen J 5.— per huisje voor /.es personen. Me huisjes ziiti afge broken in bezettingstijd, de inboe dels zijn weg, maar ren tent kost bi in a hel vijfvoudige. En toch is Ameland een vacan- tiaparadijs voor de toekomst. Dan vliegt de K.LM, natuurlijk regel matig. dan zitn er moderne va- cantickampen. moderne boot diensten en moderne steigers, die het verkeer verwerken kunnen. In de binnenlanden van het eiland en op het-mooiste strand, dat men zich denken kan. ie zon en water te over voor een leger van 100 000 badgasten, zonder dat men elkaar in de weg loopt. Het wachten is alleen: op de organisa tor tnct .kapitaal. De eigenares ven een huls te Savannah in Georgia (V.S.) dat verhuurd is aan drie. gezinnen, is in hongerstaking gegaan om toe stemming tot buur verboging te krijger.. Zij werd m bed geïnterviewd en deelde de verslaggevers mede, dat zfj voornemens is zo nodig te va sten tot de dood om haar zin te krijgen, omdat zij volgent, haar zeggen meer onkosten aan het huis heeft dan. de huurop. brengst bedraagt.' „Ik doe net als Gendht, maar ik hoop dat ik dood ga voor mijn beenderen door mijn vel steken zoals bij hem. Ik val niet onder het plan-Marshall, ik hen maar een vergeten Amerikaan se,,.," Nederlands zevental gekozen (Van onze speciale verslaggever) Het Nederlands zevental dat op de Europese zwenibatnptoenschap- pen te Monte Carlo zal uitkomen ie ale volgtsamengesteld: Kohner, Brasem, Ketelaar en Korenaar, van Hootselaar, vaa Feggelen en Smok (Van onze correspondent) Ter ontvangst van de Oo*t-Indoneiwschc gasten was gistermiddag de raadzaal van het Amsterdamse stad hun «ot ontvangt szaa! geworden. Bloemen versierden de tafel van burgemeester en wethouder» en schijn werpers voor fotografen en films uierpen hun licht door de met raads leden éh genodigden gevulde ruimte, alleen de communisten hadden van bijwoning van de plechtigheid afgezien, toen het <>os1-Indon**sH«*h<» gezel schap met president Soekawati en sultan Ha mid IT aan het hoofd binnen traden. De waarnemend burgemeester, wethouder rar. A, de Roos, sprak allereerst de begroetingsrede uit. Uit de toespraak, die wethouder De Roos tot de Indonesische staats hoofden richtte en waarvan wij reeds gisteren In het kort melding maakten, citeren wij nog het volgen de: ..Het plan van de burgerijen van Amsterdam en Rotterdam, om geza menlijk de steden Makassar. Ambon en Koepang te adopteren en deze steden bij hun wederopbouw de hel pende hand te reiken, is geen wille keurige gedachte geweest. Ik wees reeds op de betrekkingen met Oost-Indonesié in oudere lijden en tot heden toe behouden. Vervol gens moet in aanmerking genomen worden, dat genoemde plaatsen in wel zeer hevige mate het slachtoffer van de vijandelijkheden zijn geweest. Zo ziet het strand van Nes er 's zomers uit LANDBOUWERS, veehouders, keuringsdiensten en aanverwante industrieën van Noord- en Zuid-Holland hebben deze dagen in de Haagse Houtrusthallen stalen van hun kunnen bijeengebracht. Op artistieke wijze, veelal met smaakvol ingerichte stands, geven zij de bezoekers een ir.druk van de prestaties, waartoe agrarisch Holland in staat is. De tentoonstelling, die is georganiseerd ter gelegenheid van het 100-jarlg bestaan van de Hollandse Maatschappij voor de Landbouw, moet het bewijs leveren, dat Nederland om de kwaliteit van zijn producten een belangrijke plaats op de wereldmarkt ver dient en tevens dienen, om de afstand tussen stedeling en plattelan der te helpen overbruggen. AL3 DE WINTER HEEL STRENG IS 'en de Waddenzee dichtvriest, kan Ameland slechts door vliegtuigen ulT zijn Isolement worden verlost. hebben. Volgend Jaar maken we een andere regeling, met scherp toezicht en drastische bepalingen waaraan Iedereen zich hoeft te onderwerpen. Dat zijn we ver plicht aan de toekomst van Ame land. De geordendB vreemdelingen- industrie laat niets to wensen over," constateert hii dan. „De prijzen liggen lager dan in andere badplaatsen, voeding on onderdak zijn prima en iedereen krijgt wat ziln hart begeert. Maar we moe ten gaan bouwen. Flats, die elk ruimte bieden aan minstens veer tig gezinnen. Er moeten behoor lijke kampen komen voor pngena, voor meisjes en voor echtparen. Ruimte is er voldoende. Met de Rijkswaterstaat is reeds afgespro ken. dat er voor deskundige lei ding zal worden gezorgd en de politie wordt volgend jaar ver sterkt. Maar met dit allee," zegt burge meester Walda. „wil ik niet te kennen geven, dat dit seizoen op Ameland grovere fouten zijn ge maakt dan in andere vacantie- oorden. Daar is geen sprake van, Haar wij voelen onze verant woordelijkheid zó sterk, dat wli ouders en ouderen op hun plicht gullen wijzen als zij in verzuim zijn. En dat gebeurt nogal eensi omdat vaoantiflpangers de neiging Uw eigen herinnering, lezer, en de ervaring met uw kinderen maken dat bij het woord: vacan tie uw gedachten onmiddellijk uitgaan naar de stopzetting van de lessen, de gesloten school, de vergeten leerboeken en de afwe zigheid van onderwijzers en Iera ren, Een aantal weken verdwijnt de school uit het leven van het kind. Deze voorstelling' van zaken Is niet onwaar. Maar zij is slechts een halve waarheid en niet an ders dan een voortzetting in onze gedachten van een toestand, die meer en meer tot het verleden gaat behoren. Onze geest werkt op veie gebieden nu eenmaal traag en dat is misschien maar g(?ed, want daardoor is hij wel licht meer op dreef in de enkele gebieden, waarop we goed thuis zijn. Het is immers niet meer zo, dat, zodra in Juli de lessen ophouden en de schooldeuren op slot gaan deze kleine samenleving voor korte tijd ophoudt te bestaan. Men zou eerder kunnen zeggen, dat ze menigmaal eerst dan recht tct stand komt. Al is dat mis schien wat overdrei'en, een feit blijft, dat de vacantie hij uitstek de tijd is waarin een klas. soms een hels school als ze niet te veel leerlingen telt, elkaar pas goed leert kennen en er tussen leerlin gen en onderwijzers of leraren een contact tot stand komt, dat da les niet kan brengen. Kamperende klassen IT heeft ze deze mooie zomer wel gezien: de kamperende klas sen, de scholen in jeugdherbergen, d<- schoolgroepen op reis, tot over dc grenzen, scholieren en docen ten tezamen. Op reis, in het kamp, in de Jeugdherberg, ontstaat de goe de verstandhouding, de ver trouwelijke omgang en het wederzijdse begrip, die van zo onschatbare waarde blijken \wor het dagelijkse schoolle ven, Ieder, dia een dergelijke voort zetting van het schoolverband tij dens de vrije zomerweken heeft meegemaakt, weet uit ervaring hoe belangrijk het is. juist ook voor het leren en de lessen, dat een klas tot de hechtere groep is geworden, die zo dikwijls het ge volg is van een zomerkamp, een trektocht, een reis naar het bui tenland. Ongegronde vrees... En evenzeer geldt dit voor de omgang tussen onderwijzer of leraar en leerlingen. De oude vrees, dat ontzag en respect zou den verdwijnen en daarmee het gpzag, indien men behalve docent ook jeugdleider zou zijn en mee zou doen met het leven van de klas buiten in kamp en jeugdher berg, die vrees is, als zovele vre zen, zonder grond gebleken. Een feit is, dat de invloed van de jeugdbeweging op het school leven langzamerhand merkbaar is geworden, Het zgn. derde 'mi lieu kent allerlei levensvormen, die ook op school in gebruik zijn geraakt. Er is niet meer die scher pe grens tussen beide, welke 15 of 20 jaar geleden viel op te mer ken. Ja. het besef dat de school meer is. zou het niet ontwaakt zijn in hen, die als Leden van jeugdgroe pen, als jeugdleiders, hun beroep van docent niet uitsluitend kon den opvatien in de oude zin? Zij vooral zullen begrepen hebben cfat, wanneer men werkt met een groep kinderen, dat werk beter van de handden het hoofd!) gaat naarmate men meer dan alleen ten aanzien van dat werk op el kaar is ingesteld, met elkaar is omgegaan en van de klasse of de groep een kleine eenheid heeft kunnen maken. Daartoe is de va cantie zo geschikt. En daarom, lezer, is de gedachte dat er tijdens de vacantie van schoolleven geen sprake zou zijn, onjuist. Er wordt menigmaal in die tijd de grond slag gelegd waarop straks het Ie ren en kennis vergaren des te be ter zullen kunnen plaats vinden. Dr. J. C. BRANDT CORSTIUS. Wat het eerste betreft: hierin is men ten volle geslaagd. De talrijke buitenlanders, die de groots opgezet te expositie hebben bezocht, waren eensgpzind in hun lofuitingen over de inzendingen, die stuk voor stuk aan de hoogste eisen voldoen. Door de deskundige voorlichting, de vak bekwaamheid van de boeren en tuin ders en door de scherpe contröle op vee en landbouwproducten staat Ne derland op-agrarisch gebied quslita- tief aan de spits. Het tweede laat nog te wensen over. Wel is de afgelopen week de tentoonstelling door 35000 personen bezocht, maar dit waren voor 80 mensen van het platteland. Het blnkt niet eenvoudig, de stedeling te inte resseren voor wat ~met het oog op de thans heersende schaarste ook voor zijn dagelijks leven van essen tieel belang is. Dit is in dit geval te meer verwonderlijk, daar thans in Houtrust aantrekkelijk, overzichte lijk en artistiek verantwoord wordt geëxposeerd. Een weelde van bloe men, groente en fruit omlijnt de meer prozaïsche, maar niettemin in teressante inzendingen die betrek king hebben op de verwerking van de afvalproducten, op de keuringen van vee en gewas. Beter gelegenheid om kennis te nemen van wat er op het platteland omgaat, is moeilijk te bedenken. Ir. D. S. Tuvnman, secretaris van de Stichting van de Landbouw, is echter niet ontevreden. Het is een verblijdend verschijnsel, dat reeds duizenden sch «^kinderen de ten toonstelling hebben bezocht. Bij rondleidingen van stedelingen is wel WOENSDAG 10 SEPTEMBER. De maand September en de eerste helft van October ziiu het tijdstip, waarin de winteraardappelen wor den gerooid. Dit werk geschiedt bij v oor keur bij d'ooy wee. en het liefst als de grond ook behoorlijk droog is. Nadat de knollen na hel rooien op het veld nog wat m d< zon en wind zijn gedroogd, worden ze zorgvuldig gesorteerd. Want alleen gave aard- appelen kon-in voor winter bewaring in aanmerking. Daarorr worden be schadigde knollen en andere, die rotte plekken hebben, apart gehou den. Indien het gewas door de aard appelziekte (het z.g, kwaadwas aangetast, kan deze ziekt" ook wel tot de knollen zijn doorgedrongen en daarin het ontstaan van zieke of rottende -plekken tengevolge hebben gehadHierop moet bij de sortering nauwlettend worden toegezien. gebleken, dat alle verwachtingen veruit worden overtroffen. Men heeft goede hoop, dat deze week het bezoekersaantal nog zal toenemen. Het is niet onwaarschijlijk. dat de tentoonstelling een week zal worden verlengd. Verrukt... Dinsdagmiddag brachten enkele honderden buitenlandse plattelands vrouwen een bezoek aan Houtrust. Het waren de boerinnen, die deel nemen aan het congres van de „As sociated, Country Worn en of the World", de internationale platte landsvrouwenorganisatie. die dezer dagen te Amsterdam -wordt gehou den. Mevrouw W. Evers-Dijkhuis, die als presidente van de Nederlandse Bond op het congres als gastvrouwe funseert. vertelde ons. dat deze cursie onze naam als agrarisch land in het buitenland zeker ten goede zou komen. De buitenlandse boerin nen. w.o. talrijke Scandinavische en Amerikaanse, spraken unaniem hun grote bewondering uit voor de pres taties van een klein land als het on ze en zij waren .errukt over de bloemenpracht en het kostelijke fruit, waarmee de Westlandse tuin ders zoveel eer inleggen. Bi achten de bombardementen, dn» aan de bezetting van Maka«sar door de Japanners op A Februari 1942 vooraf gingen betrekkelijk weinig chade teweeg, anders was dit met de vernielingen, die bij de evacuatie nondzakcluk waren Zwaar heeft de stad echter geleden onder de geal lieerde bombardementen, voorname lijk in de jaren 1943 |ot 1045. waar bij de haven met dë havpii"'«rlcrn vrnvel volkomen werden vernietigd Ambon onderging een ramnsni»- dig bombardement tussen 15 Febru ari en-15 Maart JP4.3 De haven en de rtad werden Keheri verwoest. Eenzelfde lot. onderging Timor Koepang, dat ten gevolge van een reeks bombardementen, voor het grootste gedeelte in puin werd ge legd. Het zlIn deze motteven geweeit, die de keuze hebben bepaald. De actie ral In befde steden met steun der stedelijke overheid ivordrn ge leid door afzonderlijke comlte's utt de burgerij, die dat spreekt van zelf oen. nauw contact met elkaar zullen onderhouden. Het verheugt mil daarom in het hHznnder. dat de burgemeester van Rotterdam zich bij deze ontvangst door wethouder Van Tilburg heeft willen doen vertegen woordigen. De gemeentebesturen van Amster dam en Rotterdam en de colleges van burgemeester en wethouders weten uit dagelijkse ervaring, dat het be sturen van een grote stad in deze na- logsc tijd geen lichte taak is. Hoeveel zwaarder is dan de taak, toevertrouwd aan U, die gehele vol keren door deze zware tijden been naar een betere toekomst hebben te Inden. Uw taak wordt nog in het bitzonder daardoor verzwaard, dat B<1 in staatkundige zin nog geheel nieuwe problemen zult hebben op te loescn. waarvan de oplossing voor de toekomst van buitengewoon gro te betekenis is. De mijlpalen in de nieuwe ontwik keling tussen Uw volkeren en het Nederlandse volk. de Koninkliike boodschap van 7 December 1842. Mal inn, Linggarljatl. Denpasar, zijn hier met vreugde begropt. Wji be schouwen het-bezoek, dat Uwe Ex cellenties en Uwe Hoogheid heden in Amsterdam brengen als een ge tuigenis van Uw wens, in vriend schap met. ons pen gezamenlijke toe komst voor Uwe volkeren en het Nederlandse op te bouwen". President t Soekawati betuigde zijn erkentelijkheid voor de gespro ken woorden en voor het aanbod tot adoptie dat hij wil zien als een symbolische vertolking van de warme gevoelens ten opaichte van het Indonesische volk, zoals deze leven niet alleen in Amsterdam en Rotterdam, inaar bjj het gehele Ne. derlandse volk. Wtf vertrouwen er op, liet hij hier aan vooraf gaan. dat ook op Java en Sumatra tenslotte gezond ver stand en juist inzicht in het werke lijk belang van het Indonesische volk zullen zegevieren over de boze machten die thans regeren. Stunt In sommige streken leven jour nalisten cue vaaje nog eerder dan de politie zeil misdanen op het spoor Komen. Natuurlijk zijn de spannen- ue vernalen cue sg er over m de krant schrijven goud waard. Dat weet de mreclie en de hooiciredac- tie drommels goea en geloof blaar gekust dat zon voorujae reporter na zo'n stunt een flinke opslag j krijgt. 'io^-n ik gisteravond die griezelige ontuekkjng iiced van het vêrmoor- de knaapje m de automobiel werd i ik erfaciinkkeiyk zenuwachtig. iet zo zeer door het akelige ge zicht ais wel van ongeduld om er als de je-weet-wel een serie sensa tionele stukken over te gaan schre ven. ik stelae me al voor hoe ikma leven zou inrichten na de opslag: uiterlijk eenvoudig blijven natuur lek, maar toch nu en dan óók eens een pakje Lucky Strike en een bor rel van 47 centen. Toen ik lang genoeg naar hét griezelige tafereel gekeke:. Jmd: de auto stond op een stil gedeelte van. de MaUienesperSaan voor een huis met een voortuintje het jochie, een kereltje van een jaar of tien, lag in een enge houding op de ach terbank met zn hoofd op een paar oude schoenen en naast hem kon je duidelijk een doekje met bloedvlek ken zien liggen toen ik dat alle maal goed in me opgenomen had en al naar de krant wilde hollen voor de primeur, bedacht ik ineens dat het toch beter was eerst de dader even op te sporen. Jtiist toen ik stond te piekeren hoe je zo iets aan legt kwamen er twee agenten aan stappen. Nou, dat was een kolfje naar hun hand: Zaklantaarn la tea schijnen op het lijkje, portier open doen en samen voorzichtig het lichaampje uit de wagen tillen. Waar ze zo gauw vandaan kwamen weet ik niet, maar ineens stonden er wel vijftig, zestig mensen rond de auto. Het ventje hing slap op de armen der egenten, Een paar huizen verder woont een dokter, zei Ik. Kom mee, dan zal ik vast bellen, Ik holde vooruit, maar toen ik gebeld had en de dra gers vol ongeduld opwachtte, zag Ik de agenten aankomen stappen met het jongetje tussen hen in, ge woon aan 'een handje. Laat maar. zei de oudste agent, hij sliep alleen maar erg vast. Z'n ouders zyn daar op visite. Hij kreeg last van een bloedneus en ia toen éven achterover op de bank gaan liggen tot het ophield, maar hij viel in slaap. Oh, gelukkig zei ik. maar ik zuchtte en draaide een sjekje. Dat zal voorlopig m'n lot wel zijn tot de volgende stunt. DESIDERItJS. (Ingezonden Me 'edelingy. Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumatlschp pijnen in armen en benen, neen in alle'ledematen nu hier. dan daar zijn in ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeilbare voorbo den van verandering van weer. AVapen U tegen die slopende pijnen. Neem Kruschen Salts. De aansporende werking van Kruschen op Uw bloedzuiverende organen drijft de pijn verwekkende Schadelijke' zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele geste! ondermijnt. Tob niet langer door, vraag vandaag Kruschen bij Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis in Uw eerste kopje thee. (Van een eigen verslaggeefster) Wist u, dat Öik Trom een „bij zonder kind" was en nueen dikke uieneer is geworden? Tja, kleine kinderen worden groot en Dik Trom was altijd al een voor spoedige jonge". Hy is de kinder klompjes allang ontwassen en.... hij !s best terechtgekomen en een braaf burger geworden! In zijn jeugd was hij een naidige. .Jikkp jongen, die zich dagelijks met moeite in de bank van een Haar lemmermeer schooltje wrong. En die vol katte kwaad zat. Zijn onder wijzer vertelde zijn guitenstreken aan de schrijver C. Joli. Kieviet, dto daar in de buurt woonde en deze maakte er een boek.... nee, wel zes boeken van. En nu kent ieder een Dik Trom. En omdat hij zo beroemd is, gaat hij nu ook voor de film spelen. Maar omdat hpt voor alle kinderen, die het bock hebben gelezen, zo'n teleurstelling zou zijn, als de echte meneer Dik Trom de veldwachter weer voor de gekging houden en in bomen ging klimmen, heeft de heer Niestadt die een smalfilm van Diks avonturen ging maken, in het FEU/LterOA/ JOHN i/AH SNSL L ENG £&G Toen het liedje uit was, klonk er een zwak ap» plaus van het, stelletje achter in de zaal, maar de generalissimo riep met brallende stem iets over „las bailarinas", en zoveel Spaans verstond ik al, dat ik wel begreep wat hij bedoelde: hij wilde de aans-m elsjes zien, hij had genoeg van mijn zingen en van de verdere artistieke pogingen van „Het Groene Masker". Maar volgens het pro gram waren de meisjes nog, niet aan de beurt; de generaal zou dus nog evèn moeten wachten. Nu' was het moment dat hij zou gaan lachen. Cuckoo, onze grote Cuckoo, de man die alle lach spieren deed trillen en schokken, Cuckoo, onze HOOFDSTUK I Het Eindo van het „Groene Masker" „El Amp llegara pronto" (De baas komt dade- lijk), zei ik in mijn beste Spaans en maakte een enige, onweerstaanbare komiek, moest nu liet to- diepe buiging voor Miss Mabel, de ster van ons neel opkomen, om als eerste de lachlust verwek- reizend toneelgezelschap. „Si. si, .Ie esperare aqm", kend incident, mij eraf te jagen met een iniec- antwoordde Miss Mabel, en m een ondertoon ten-spuit, voegde ze er aan toe: „Laat hem alsjeblieft op- Maar Cuckoo kwam niet schieten, Heb je ooit zo'n snertzaal gezien! Ik wed dat er geen vijf dollar in de kas zit". duld. ik ga de meester 2oeken", en verdween van het toneel. „Waar blijft Cuckoo?" riep ik. Madame d'Arcy, de echtgenote van Jack, kwam mij tegemoet en duwde mij energiek weer terug naar het toneel. „John in hemelsnaam! Laat het toneel toch niet leeg. Ga d'r op, Doe iets". Madame d'Arcy was als een Oosterse prinses gekleed, en een zeer Oosterse parfum omhulde haar gezette gestalte, maar haar spraak verried toch dat zij voor 100 t een Amerikaanse was, en nog wel uit Chicago. „Doe toch iets, speel nog maar een nummer,... totdat we die ver.... Cuckoo vinden". „HU is zeker weer stomdronken", hoorde ik haar man woedend schreeuwen. Ik ging dus maar weer het toneel op in myn zo van het toneel aflopen! Ik keek over de voetlichten heen de zaal in. „Mijn meester, el Ama", riep ik met luide stem. Miss Mabel had gelijk: er was lang geen vijf Achter het toneel klonk gestommel en een ge- dollar in de zaal. Een stelletje Mexicanen en half- raas. alsof iemand over een ladder struikelde en bloeden zaten op de goedkoopste plaatsen; één ik zag tussen de coulissen het hoofd van Jack van de loges was bezet door een generaal in een d'Arcy, de man die alles deed, die tegelijker- En mijn liedje was uit. ik kon toch maar niet siavencostuum, maakte nog eens een diepe bui ging voor Miss Mabel en begon een ander liedje op mijn guitaar te tokkelen. Het werd al een beetje rumoerig in de zaal; ik meende enige min der vleiende opmerkingen over mijn guitaarspel te horen en de generaal brulde ongeduldig zoiets als: „Jongen, jou hebben we nu al genoeg ge- blauwe uniform met gouden strepen. Twee dames ^ijd toneelknecht was en leider 'van de troep en hoord, de danseresjes. Caramba. las bailarinas!' hielden hem gezelschap. Maar dit drietal kon je niet meerekenen, want generalissimos betalen niet in Mexico, Vrij entree voor die dikkerd en zijn dames. „Ik zal een liedje zingen terwijl wij wachten". Ik nam mijn guitaar en ging er mee zitten. Dit was mijn nummer. Ik zong het lustige liedje van de Franse Cana dese houthakkers, van de mannen der rivier: „Les rapldes sont prés. aljons-y, mes enfants...." (De ook, volgens hemzelf, de „algemene zondebok", Jack was in een staat van radeloze wanhoop. Hij maakte een vertwijfeld gebaar in mijn richting en verdween weer. Dat hielp dus niet Langzamerhand verstomde het rumoer; het pu bliek scheen in slaap gevallen te zijn. Miss Mabel dito. Het was ook zo vreselijk benauwend voch tig heet. Ik speelde^ dus_ maar een soort van reel. Ik keek naar Miss Mabel. Misschien wist droomwals. Gelukkig hoefde ik hem niet te be- dle wel raad; zij was al jaren op de planken en ik pss een paar paanden; maar onze Prima Donna scheen zich van dit voorval niets aan te trekken. De show liep toch mis. Waarom zou je je nog druk maken ox-er een doïijn Mexies en een gene- stroomversnellingeR zijn nabij, vooruit maar, raai? Zij poederde haar gezicht, speelde met haar jongens!) Uit volle borst zong ik, ik zou die waaier en zat verder rustig te wachten op de slaperige Mexicanen wel eens wakker zingen dingen die komen zouden. „v terwijl Miss Mabel haar best deed om niet te Dus ik moést wel iets doen; ik kon daar toch riep in het Engels: „De voorstelling gaat niet gapen en aandachtig te luisteren, zoali het nu maar niet voor Piet Lut blijven staan! Dus brab- verder. Geld terug bü de Cassa nebbe» uit de band te springen f eenmaal moest belde ik maar iets in 't Spaans van „even ge- (Wordt vervolgd), eindigen, want halfweg plofte opeens het gordijn naar beneden. Miss Mabel schrok'er wakker van. „Wat is er nu weer?" riep ze. „Doen we dit num mer niet?" „Dit nummer niet en geen ander ook klonk het antwoord van mijnheer Jack en omdat het publiek nu een verschrikkelijk lawaai maakte, stak hij zijn hoofd tussen de gordijnen door en DIK TROM goedig, guitig, onverschillig voorjaar van dit jaar oen adverten tie geplaatst van de volgende, enigszins opzienbarende inhoud: DIKKE JONGEN GEVRAAGD Wel honderd dikke jongens zijn in zijn filmstudio, die in liet koets hui» van het indertijd afgebrande kasteel „Do Hoge Yuureche" in het Gooi is ingericht, op bezoek ge weest. Er wafon geweldig dikke jongens b(j, brutale en brave, slome en slimme, pientere en domme. En de laatste..,, je zag het dadelijk, tnen-ie bi nn on kwam: dat was 'era! Hij had datzelfde onverschillige in zijn houding, dat guitige in zy'n ogen en tnrli dat goedige in zijn ronde gezicht, Douwc - Dik En zo is het voor de twaalfjarige Douwe uit Schagen een bijzondere grote vacantie geworden. Vier we ken lang- heeit hij gefilmd in een ouderwets boerenpak je en een petje op één oor, De buitenopnamen, die in het schilderachtige dorpje Vree land werden gemaakt, zijn nu ach ter dp rug. „Het. leek wel Califor- nie", zegt de beer Nieetadf, „elke dag mooi wcerM« Dik heeft er zijn moeilijkheden jiet veldwachter Flip§«3, klie door Jules Verstraete wordt gespeeld, gehad en een. avontuur beleefd met een aap, die gelukkig niet eebt was. maar een „mensaap" uit een circus Want alle grote apen van Art.is ztfn dood. Hij beeft er in de echte school van Vreeland, in een klas met vreselijk rumoe iet. jongens gezeten, die van deze vacantie- schooliag gebruik maakten om al les te doen, wat ze anders nooit mogen! Én nu zijn de binnenopnamen aan dp benrt. De paardenstal van het stijlvolle oude koetshuis is herscha pen in 'n kleine filmstudio: do paardenbnxen doen nu dienst als donkere kamers. ïn het midden van de studio is do huiskamer van do familie Trom opgetrokken, com plect niet étagère, palm en wand- spreuk: een getrouwe copie van een boeren-binnenhuisje in Vree land, Felle lampen gloeien aan. Regis seur tVienar I°opt 'de volgépde «•cone met „Dik", die nu helemaal geen Douwe meer heet, door. „Nu doe je je klompen uit," zegt hij rustig, ,.en dan kom je kalm binnen. Je doet de deur dicht en dan zie je. dat er bezoek is. Je kjjkt even verwonderd en dan loop je door naar die hoek. Dik knikt en hegint dadelijk. 7,ijn expressie is niet groot, maar zyn onverschillige snuit zal bet wel doen op het wifcta doek. Opname „Kan-ie", roept de regisseur naar de belichtingsautioriteiten. „We kunnen", roept de camera-man Van Moerkerken terug. De camera's beginnen te snorren. Weer komt Dik de deur in, nadat een heuse soript-girl met een lei het nummer van de scène heeft aangegeven. Rustig wandelt hij op zijn sokken de kamer door. „Nog eens over", zegt de heer Niestadt, „de bordje* aan de wand hingen te Echudden. De deur niet zo hard dicht doen, Dik." En weer komt Dik onver stoorbaar binnen: hij is in die paar weken a| een ervaren filmacteur geworden. En dan wordt de volgende scène doorgenomen. Het stuk is namelijk niet van te voren gerepeteerd, om de natuurlijkheid van net kinder spel zoveel mogelijk te behouden. De tekst wordt even voorgelezen en het volgende begroetinesscène- rje doorgenomen. „Dag Elsie", zegt Dik oiet uitgestoken hand tegen e<*n aardig blond meiske aan tafel. „Onze Elsje kan niet z.ien", zegt haar moeder. En ze' moet hef, nog vele malen zeggen, voor definitief blinde Els- je's „Dag Dik'1 op het celluloid 5b vastgelegd. De opnamen zijn atom, de tekst wordt later nagesynchro niseerd. En de tweede camera, die mede opneemt, is voor een eventu ele Engelse versie bedoeld. „Io En geland "en Amerika is veel belang stelling voor kinderfilms," zegt de heer Niestadt, „en 20 leren 2e daar Holland meteen spelenderwijs ken- nen". Want Dik Trom mag dan een dikke meneer zijn geworden, hij ïb ook een echte Hollandse jongen ge bleven!

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3