HET ROTTEEDAMSCH PAROL Twaalf eenheden brandstof voor de komende winter Minder soldaten in Indonesië Algemene debatten in Lake Success gesloten Befaamde avonturier duikt weer op in Duitsland W ereldkampioenschappen voetbal in 1950 Zwarte handelaars krijgen zwaardere straffen Snellere aflevering dan in vorig stookseizoen Industrie heeft voorrang Commissie van drie spoedig bijeen ER IS NOG HOOP Red en A-dro, Laagc Haven HI, iahJtdasa teL fc?300 Abonnemestsprlii P®' week 31 eent per kwartaal tr-t loan nununera 0,09 Woensdag 24 September 1947 SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool* Postgiro 398644 Banklen Amsterdamsche Bank te Rotterdam Pt Directeur» B. de Vries PL Hooidiedacteun Th. Ramaker Vrij, onverveerd Zevende jaargang, No. 222 ONDANKS een niet onbelangrijke verhoging van de kolenproductle van de Zuid-Limburgse mijnen in dit jaar, is het niet mogelijk'het huis brandrantsoen voor het komende stookseizoen hoger te stellen dan twaalf eenheden. Half October zal de aflevering van zes eenheden voltooid ztfn, waarna in vergelijking met verleden jaar, de bon-aanwijzing versneld zal worden. In de gas- en electriciteïtsrantsoenering wordt ten aanzien van 1946/47 geen wijziging gebracht. Verlichting voor reclamedoeleinden zal niet wor den toegestaan, behoudens etalagever lichting gedurende de tijd, dat de win kels zijn. geopend, aldus deelde de directeur van het Bifkskolenbureau op een persconferentie mede. De verwachting is, dat de produc tie van onze mijnen dit jaar circa 10 millioen ton zal bedragen, 1,7 mil- lioen meer dan in 1946. De import wordt dit jaar geschat op ruim 3.8 millioen ton. Uit Duitsland is de in voer wat- gedaald, uit Amerika daarentegen belangrijk gestegen, ter wijl Polen dit jaar voor 't eerst als kolenl ever an ci e r optreedt. De bruto hoeveelheid kolen, die naar geschat in 1947 beschikbaar is voor binnenlands verbruik, bedraagt ruim 13,3 miljioen ton. In 1939 was deze ruim 14 millioen ton Het ver schil Is gering, maar hierbij dient in aanmerking genomen, dat vergele ken met 1939 de bevolking met meer dan 10% is toegenomen, waardoor niet alleen de behoefte -aan huis brandkolen maar ook het industriële kolen verbruik" belangrijk is geste gen. (De productie van de gas- er. èlectriciteitsbedrijven was in Juli 3947. resp. 144 en 128 van die in 1939. In totaal zullen naar raming 1947 ruim 11,6 millioen ton kolen voor distributie in het binnenland beschikbaar zijn. Hiervan zal het grootste gedeelte gebruikt worden om de behoeften van de industrie, althans kwantitatief, geheel te dek ken. De Nederlandse mijnen produceren dit jaar maar weinig huisbrandko- le» meer dan in 1946 terwij] ook de in te voeren hoeveelheid niet veel meer zal bedragen dan in het afgelo pen jaar (import is hoofdzakelijk voor de industrie bestemd). Voor huisbrand zal hierdoor in to taal slechts 3 85 millioen ton be schikbaar zijn. juist voldoende om bijna 2»/# millioen kolenkaarten van 12 eenheden te kunnen honoreren en kamerbewoners, ziekenhuizen, PAROLOSCOOP Doorkruismgstaktiek DB vredesstrategie tot behoud van (hoofdzakelijk: de Oude) We reld gaat onverdroten verder. Al vragen de 16 landen, die te Parijs vergaderd hebben, om liefst 22 milliard dollar voor de eerstkomen de vier jaren, daarnaast blijven zij* niet met de handen in de schoot zitten wachten als dromerige Da- nae's, die de goudregen van Zeus vetwachten, maar zij vertellen Ame rika, In het rapport dat naar Was hington is gevlogen, dat zü hun binnenlandse stabiliteit zullen ver beteren. dat zij hun productie zul len verhogen en hun tariefmuren zullen verlagen. Met andere woor den: dat zij zich de 22'/s milliard, mochten die ooit worden verleend, waard zullen betonen. Bij de toelichtingen die men te Parijs kon vernemen, waren er die lieten doorschemeren, dat de dollar regen vlug diende neer te dalen, want dat anders de goedbedoelde vr edesstrategie weieens lelijk zou kunnen worden doorkruist, o.m. in Italië. Berichten uit Italië zelf bevestigen die mogelijkheid. Het christelijk-democratisch be wind van Alcide de Gasperi heeft moties van wantrouwen te verwer ken gekregen en ondergrondse drei gementen met revolutie, waardoor (op z'n gunstigst) het normale re geringswerk minstens een maand stagneert. Italië kan zo'n kostbare maand niet missen, want de werk zaamheden van de assemblee moe ten 31 December a.s. in kannen en kruiken zijn. Het wantrouwensoffensie£ komt van de zijde van Palmiro Togliatti met z'n communisten, en van Nenni met z'n communistische socialisten. De Gasperi e.s. moeten dus steun en redding zien te krijgen van de an dore socialisten (van Saragat). de Uomo Qualunquisten (de partij van De Kleine Man) en van de „conser vatieve!" liberalen, Dit zal echter een steun zijn van „liever van twee kwaden het minste, dan een coalitie met de communisten te riskeren". De communisten, die lange tijd in Italië verstandig en inscblkkeliik deden, zelfs, of; juist, tegenover de Kerk. voelen echter in het Ameri kaanse dollaroffensief zo'n gevaar voor hur positie, dat zij alle inschik kelijkheid over boord gooien en de algemene Europese vredesstrategie reeds locaal beginnen te doorkruisen met regeringsbemoeiUjkingen voor De Gasperi. En aan de grens van ïstrië bege leiden hun Joegoslavische collega's dit door conflicten te scheppen met de Amerikaanse ordebewaarders, want die komen toch ook maar uit „dat land van de dollar". Weerbericht AFNEMEND BUIIG Wee rsve rwa chtlng, seldlg tot Donder dagavond: Koude nacht met kans op lichte nachtvorst op be schutte plaats en nog enkele buien in de kuststreek. Morgen overdag: wisselende bewol king en bijna ner gens buien meer. Ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Noord 25 Sept.: Zon op 6 29 uur. onder 18 34 uur. Maan onder 0.22 uur, op 17.29 u. Waterstahden Botterdam: le til 0.30 uur. 2e tg 13.13 UUT. i West. scholen, kantoren enz, van brandstof te kunnen voorzien. Ook in het aanstaande seizoen zal de verbruiker genoegen moeten 'ne men met een rantsoen, gedeeltelijk bestaande uit anthraciet, eierkolen, gascokes en bruinkoolbriketten. Losse bruinkool .en turf zijn vrij van distributie maar wat de turf be treft, is er-thans een vervoersver- bod, totdat de bedrijven die turf sto ken van deze brandstof zullen zijn voorzien. Behoudens het versnelde tempo in de aflevering, kan er dus helaas van een werkelijke verbetering van de huisbrandvoorzïening nog geen spra ke zijn. Het volgend jaar hopen onze ko lenmijnen twaalf millioen ton te kunnen produceren waardoor het rantsoen aanmerkelijk verhoogd zou kunnen worden. Een feit is echter, dat er nog steeds een tekort bestaat aan mijnwerkers. Een werf campagne van één jaar heeft niet meer dan 1000 mijnwer kers opgeleverd. Laten we hopen, dat in 1948 vele duizenden jonge mannen aan het dappere onder grondse „leger" kunnen worden toe gevoegd. Consulair rapport nog deze week? Het tussentijdse rapport van de consulaire commissie zal waarschijnlijk nog deze week gereedkomen. De commissie heeft vanmor^m opnieuw vergaderd. In een commu niqué wordt gezegd, dat de com missie besloten heeft Republikein se autoriteiten uit te nodigen hun standpunt over verschillende kwes ties. die zich sedert de aanvang van het onderzoek hebben voorge daan. uiteen te zetten. De Franse kolonel Morizon en een Belgisch of ficier zijn vanmorgen per vliegtuig naar Djogla vertrokken. Het Nederlands communiqué meldt, dat de verliezen van Maan dag bedragen: 1 gesneuveld en 8 gewond, Indien het mogelijk is: OPERATIES VAN HET LEGER ALLEEN MOGELIJK IN INTERNATIONAAL VERBAND Indien de politieke omstandigheden dat mogelijk maken zal de Neder landse troepensterkte in Indonesië worden verminderd. De regering heeft het voornemen enkele eenheden in 4948 naar huis te laten gaan. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de nog niet afgeloste delen van de „7 December-divisie", de zes met deze divisie uitgezonden bewakingsbataljons en de tweede serie van de zes bewakingsbataljons, terwijl het ook in de bedoeling ligt de in Juni 1947 vertrokken tweede divisie tegen het eind van het volgend jaar geheel of gedeeltelijk naar Nederland -te- doen- terugkeren. De troepensterkte- zal in 1948 in Indo nesië ongeveer 60.000 man bedragen. straalmotor-vliegtuigen, hoewel de Wel zullen weer nieuwe troepen naar Indonesië worden gezonden, zij zullen echter alleen dienen voor aflossing. In verband met onze fi nanciële en economische toestand zal het niet mogelijk zijn deel te nemen aan de bezetting van Duits land. De regering heeft zich nog geen welomlijnd denkbeeld kunnen vormen van de militaire verplich tingen, welke uit het lidmaatschap van de UNO voortvloeien. Zij gaat er van uit dat zelf standige landsverdediging on mogelijk is, dat onze land- en luchtstrijdkrachten alleen in internationaal verband kunnen optreden en dat de grootte van ons leger wordt bepaald door de eis, de vitale punten tegen een overrom- ng te kunnen beveiligen. In, Nederland 50.000 man De sterkte van de troepen in Ne derland wordt teruggebracht tot 50.000 man. De lichtingen zullen 22.300 man omvangen, waarbij nog 5340 soldaten komen voor de lucht macht. Deze troepenvermindering gaf tot resultaat, dat de begroting voor '48 ruim 173 millioen lager is dan voor 1947. In overeenstemming met het bui tenland is besloten voor onze lucht verdediging gebruik te maken van Zwendel met sigaretten in Indonesië De Nederlandse politie te Batavia heeft een bende ontmaskerd, die in Indonesië duizenden pakjes namaak- Amenkaanse sigaretten verkocht. Er werden 30 000 pakjes sigaretten ge vonden met de namen „camelus" en Philippine. Het merk van de „came- lus" was een imitatie van de Ameri kaanse camels en de verpakking van de „Philippine" geleek sprekend op die van de Philip Morris. Beide imitaties waren zo gped, dat de ko per alleen kon bemerken, dat bij geen Amerikaanse merken kocht als hij de namen zorgvuldig las. Aangezien 93% van de inheemse bevolking lezen noch schrijven kan, vonden deze sigaretten grote aftrek, omdat men 2e voor camels en Fhi- lipp Morris hield. Twee fabriekbn hielden zich geheel met het fabrice ren van deze namaak bezig. Stormschool te Bloemen- daal bestaat twee jaar Op dertig September zal de storm school te Bloemendaal, gevestigd in de „Wildhoef aldaar, twee jaar be staan. Ter gelegenheid lan dit feit worden op 29 en 30 September te Bloemendaal uitgebreide feestelijk heden gehouden waaraan behalve de vierhonderd cursisten van de school ook vijfhonderd burgers zul len deelnemefa. Er zullen o.a. Sportu pdstrijden worden gehouden en loorts een veldloop en demonstraties. Op 30 September wordt een feestavond ge geven in 't Concertgebouw te •Haar lem. aanschaf fingskosten aanmerkelijk hoger zijn dan de tot dusverre ge bruikte jachttoestellen. In X948 zullen ongeveer 20.000 soldaten het oorlogsherinnerings- kruis ontvangen. MET DB UATlflCEhiXG van het vredesverdrag •.<°t Italië is het gebied om Triest een vrije staat gewordenDe eerste da gen van de nieuwe tn matuur- staat was de stdd het toneel van opgewonden demonstraties en relletjes tussen pro-Italianen en pro-Joegoslaven. Betogers ?n hel centrum vade stad Belgische winkeliers staken De Belgische winkeliers hebben uit protest tegen het strenge optre den van de regering tegenover de overtreders van de pnjsvoorschriften bun winkels gesloten. Tot nu toe nam het namelijk met ernstig met de prijzen en het behoorde tot de ge woonste zaak ter wereld, dat een bepaald artikel in twee verschillen de winkels met een prijsverschil van 25 procent aangeboden werd. Controleurs traden drastisch, er volgens de Belgische pers, onrecht vaardig op. Alleen in BrusSel wer den 700 winkelt gesloten. De mid denstand eist afschaffing van het ministerie van bevoorrading, waar op de regering een beroep deed op het gezonde verstand van de win keliers Twee gesneuvelden in Indonesië Het Nederlandse communiqué te Batavia meldt, dat het aantal in breuken door de republikeinen op de order tot s|&ken van de vrjan- dedlijkheden tgejrs gestegen is tot circa" 1650:^*ZmVerittgaacties ~29n nog steeds noodzakelijk. De Neder landse verliezen bedroegen gisteren 2 gesneuvelden, 5 gewonden en vermisten. Tijdens zuivnngsacties ter Zuiden van Tjiandjoer kwamen Nederlandse troepen in botsing met een afdeling vdn de T.N.I. die met een wifte vlag zwaaide, doch on middellijk daarna het vuur opende. KOREA. ITALIË, GRIEKENLAND OP DE AGENDA VAN ASSEMBLEE De onafhankelijkheid van Korea, het vredesverdrag met Italië en het Griekse probleem, heeft de Algemene Vergadering van de U.N.O. met 41^-6, 22—8 en 386 stemmen op haar agenda geplaatst. De overige punten Van de agenda, die de commissie van orde "had vastgesteld, werden zonder stemming overgenomen. Verder besloot de Assemblée éfen speciale com missie voor de Palestijnse kwestie xn te stellen voor de duur van deze zit ting. De algemene debatten werden gisteren voltooid. Vandaag begint het werk in de commissies. Wysjinsky verzette zich met kracht tegen de agendapunten Korea en Italië. De Assemblée had vol gens hem niet het recht om de Ko reaanse kwestie te behandelen en wat Italië betreft zei hij dat de ver gadering zich volgens het Handvest niet met internationale verdragen zou hebben - bezie te houden. Ook politiek gezien, zo'ging hij verder, zou het onjuist zijn, aanbevelingen voor revisie te. doen. Hij betreurde het dat de Verenigde Staten' zich achter het Argentijnse voorstel had den gezet. „De Verenigde Staten tonen niet altijd volledig begrip, voor het feit dat zij krachtens na-oorlogse overeenkomsten zekere verplichtin gen op zich hebben genomen". De Russische afgevaardigde kreeg steun van Akliloe Abte Wo 1 d Abbessiniè)Het is voor de ande ren gemakkelijk om te vergeten hne onze vrouwen en kinderen door de Italianen levend zijn verbrand, zei hij. Herbert Evatt Australië) en Warren Austin (U.S.A.) ver dedigden het voorstel Italië heeft volledig het recht zich met zijn moeilijkheden tot de U.N.O. te wen den, zei Austin. De Zweedse delegatie heeft aange kondigd een resolutie te zullen voor stellen. inhcudpnde dat alle landen cie op het ogen Wik candidaat zijn \trar het lidmaatschap van de U.NO. moeten worden toegelaten. De lid maatschapskwestie zal Donderdag in de Veiligheidsraad besproken wor den. ZwitserlandNederland in 1949 Tussen de Zwitserse Voetbalbond en de KNVB h overeenstemming' be reikt inzake het spelen van landen- wedstrijden in de toekomst. De af spraak is, dat de landen elkaar om de twee jaar 'zullen ontmoeten. In 1949 speelt Nederland dus in een Zwitserse stad legen de vertegen woordigende ploeg der bergbewo ners, in 1951 komt het Zwitserse elf tal weer naar Nederland. De president \an Argentinië generaal Peron heeft gisteravond formeel de Met afgekondigd waar-, btj aan de Argentijnse rouwen stemrecht wordt verleend voor de federale verkiezingen. (A.P.), Grote manoevres in Engeland Op Salisbury Plain in Engeland hebben de grootste manoeuvres met luchtlandingstroepen sinds de oorlog plaats gehad. Veldmaar schalk Montgomery en luchtmaar- schalk Tedder, die de oefeningen bijwoonden, zagen 1000 parachutis ten met kanonnen, jeeps en ande re uitrustingsstukken uit de lucht dalen om een „op de vijand ver overd vliegveld le bezetten." In zweefvliegtuigen werd het zware materiaal, zoals tractors en zelfs een bulldozer van 7 ton, aange voerd en een der zweefvliegtuigen werd door een Dakota, die laag over het veld kwam scheren, aan een uitgeworpen lijn met haak om- hooggesleept. DEGENSLIKKER, TROONPRETENDENT EN THANS PARTIJLEIDER Degenslikker, troonpretendent, kidnapper van een prinses en thans.... partijleider. Dit is het avontuurlijke carrière van Otto Witte, een Duitser, die tijdens de oorlog van alle nazi-smetten vrij bleef en die nu een partij wil oprichtenDeze partij stelt zich ten doel in het bijzonder de belan gen van de exploitanten van openbare vermakelijkheden aan te trekken. Van de partij is op het ogenblik alleen het avontuurlijke verleden van de 76-jarige leider interessant. Witte is namelijk een avonturier van wereldfaam en hij heeft de be kroning van zijn loopbaan reeds vele jaren achter zich. In 1913 was bij na melijk drie dagen gekroond koning van Albanië. Hij had zie' nitgege ven ioor de troonpretendent, de Turkse prins Halim-Edda, en kwam met praaluniformen naar Albanië om er de kroon te ontvangen en im posante parades af te nemen. Toefc het bedrog na een paar dagen ont dekt werd, wist de valse majesteit tijdig te ontvluchten. Kort voordien had hij zich ook reeds in een moeilijke situa tie bevonden doordat hij ver liefd werd op de flochter van de Negus van Abessinié en bi) een poging haaf te ontvoeren slechts kon ontsnappen, doordat een Abessiinse wachtpost onder de invloed van alcohol was- Voor Witte zicb in vorstelijke aan gelegenheden mengde was bij de genslikker, in welke kwaliteit hij met circussen de gehele wereld be reisde. Na zijn Albanese avontuur leefde Witte in de jaren van de eerste wereldoorlog als eenvoudig handwerker in Duitsland. Ir de Duitse politiek dook hij voor Hit- Iers tijd op met de zelfde partij, die hij nu nieuw leven wil inblazen. Hij bracht het in 1932 zelfs tot 100.000 aanhangers, maar verdween toen bij het opkomen van het nazi- onweer van het politieke toneel om zich weer aan toverkunsten en de- genslikken te wijden. Daarmee heeft bij zijn politieke blazoen van nazi smetten schoon gehouden en hij ver wacht, dat dit voldoende is voor de oprichting van een nieuwe partij. ~~De Australische min.-pres. Chif- Jev heeft vandaag bekend ge- "ni a a kt dat R. Kirby, f echter in bet Australische Hof van •arbitra ge, aangewezen is om Australië te vertegenwoordigen in de com missie van drie, door de Veilig heidsraad gevormd om haar dien sten te verlenen bij de regeling van het geschil tussen Nederland en de republiek Indonesia Mr. Chifley verklaarde tc hopen dat de commissie spoedig tc Sin gapore bijeen zou komen aange zien het toezicht op de naleving van de order staakt het \uron niet \oor onbepaalde tijd kon voortduren. (A.P.). Critieke dag voor Fins kabinet (Van onze Skandinavischc medewerker) Finland beleeft vandaag een bij- zonde kritieke dag, want van middag zal blijken of het land ver wikkeld zal werden in een cata- stofale staking. Het ultimatum, door de vakbonden die door de so- ciaal-demflJbraten beheerst worden aan de regering gesteld, loopt van avond om zes uur af. Hierin wordt onder meer een loonsverhoging tot dertig procent gëeist. De coalitiere gering die bestaat uit de boeren partij de sociaal-democraten en de communisten, hebben de eisen der arbeiders afgewezen, door te wnzen op het mflatiegevaar. De vakbonden houden echter vast aan hun eis, waardoor zij de communis ten in grote moeilijkheden bren gen daar hun politiek tot dus verre gericht was op het uitlokken van incidentele stakingen, terwijl thans de communistische minister president weigert de gestelde ioon-eis in te willigen. Koningin neemt rust op Het Loo De Koningin voelt zich na haar ziekte nog zeer vermoeid en is ge noodzaakt rust te nemen oj, het pa leis Het Loo. In verband hiermede eu met het oog op tbaus reeds bin nenkomende verzoeken, acht de Koningin het gewenst er reeds nu de aandacht op e -vestigen, dat nog niet gezegd ha» worden of. en zo ja. welke plechtigheden naar aan leiding \an haar regeringsjubileum Zii met het oog op haar leeftijd en gezondheid zal kunnen mede maken. Ftet is 0verwens de wens van de Koningin, dat baar aanstaand jubi leum ïij soberheid zal worden ge vierd en da* daarbij hot maken van grote on korter zal worden verme den. Men zal er de Koningin een persoonlijk genoegen mee doen de gelden, die men aade jubileum feesten ten ki ste zou willen leggen, te gebruiken ter leniging van de noden hier tp lande e in Indonesië. Anglo-Dutch Social Club 111 Rotterdam Ter vrsterking van de band tus sen Nederland en Engeland is vo rig jaar in Rotterdam opgericht de „Angïo-Dutch Social Club". De ver eniging streeft zonder politieke overtuiging of geloofsbelijdenis naar een beter begrip van de culturele en sociale structuur van beide lan den, in het bijzonder door middel van een vrije uitwisseling van ge dachten. Op 27 September bestaat de club een jaar. welk feit gevierd zal wor den met een feestavond in café restaurant ,.De Heemraad" aan de Nw. Binnenweg 276. Inlichtingen omtrent de vereni ging worden verstrekt door de he-, ren A. M. Vrijenhoek (tijdelijk se cretaris. Crooswijksekade 9, tel. 26137 en Johs. P. Manhave Jr., Wm- Buytewëchstr: '176 a. tel. 34428: DE regeringsverklaring die mi nister-president Beel gister middag m de Tweede Kamer heeft afgelegd, bestond voor drie kwart uit de geschiedenis, voorafgaande aan de politionele actie en wijdde verder onder meer uit over het in grijpen van de Veiligheidsraad waarbij Nederland „met de schijn heeft willen wekken rijn verleden als paladijn van de gedachte der internationale rechtsorde en sa menwerking te verloochenen". Dat de commissie-generaal m deze vorm niet 2ou kunnen voortgaan moest nog gezegd worden, doch dit deel van de verklaring bood even min nieuwe gezichtspunten als de subjectieve uiteenzettingen over de houding van de Republiek. Dit alles kan trouwens gevoeglijk terzijde worden gesteld. Benieuwd was een ieder naar de verdere richtlijnen die de regering zal willen volgen en daarover is het beeld na de ver klaring niet veel duidelijker gewor den. Niet opmarcheren naar Djogja. Dat is belangrijk, dat is verstandig, dat ligt o.i. ook voor de hand als bittere noodzaak. De re geringsverklaring sprak niet, maar de rijksbegroting inmiddels wel, van een aanzienlijke vermindering van de troepen o.a. in Indonesië, waarover men elders in dit blad kan lezen, en nu keren we terug naar de Verklaring. Verder hoopt men op een werke lijk goede samenwerking met de Republiek en stelt zich nieuwe on derhandelingen voor met leidend© (niet élke leidende) vertegenwoor diging van deze Republiek. Deze Verklaring moest mogelijk zo vaag zijn omdat, wie weet, reeds eert aantal aanknopingspunten is ge vonden met de, blijkbaar zeer moei lijk te vinden, vertegenwoordigers der Republiek op wier gezag en in-* vloed men staat kan maken. Wft kunnen niet weten in hoeverre „Djogja" ondergraven moet wor den, -.wil men tot constructiever en sneller afwikkeling komen. Da kwestie Indonesië is er roet de in ternationale inmenging uiteraard niet gemakkelijker op geworden en men heeft nu b.v. ook weer te ma ken met de Australisch-Belgisch- Amerikaanse commissie die op een constructief plan broeit. Het is begrijpelijk dat de regering geên lust heeft opnieuw de wereld m opschudding te brengen door krasse en onuitvoerbare maatregelen. Politiek is een kunst van verwikkelingen en dat onder scheiden wij gaarne, in de verwach ting echter, dat verdere bloedbaden uit zullen blijven. De weg naar dit doel staat dunkt ons, nog open. VRIJE SCHOP OOK IN STRAFSCHOPGEBIED Op voorstel van de speciale commissie, waarvan Lotsy voorzitter is, besloot het bestuur van de F.I.F.A., dat te Amsterdam in het Victoria- hotel vergaJercle, de wereldkampioenschappen uit te stellen tot 1950, gezien de korte tijd van voorbereiding voor de voorwed strijden, onder uitdrukkelijk voorbehoud, dat Bazilië, welk land bet einitournooi organi seert, hiermede accoord gaaf. In dat geval is er in 1948 het Olympisch voetbaltournooi te Londen, in 1950 het wereldkampioenschap, in 1952 het Olympisch tournooi te Helsinki en in 1954 weer het tournooi om het Wereldkampioenschap. Het is verboden wedstrijden te organiseren tussen-Duitse clubs en verenigingen aangesloten bij de FIFA via hun nationale bonden. Het reglement van het Olympisch tournooi werd goedgekeurd. Het congres zal te Londen worden ge houden op 27 en 28 Juli 1948. Op voorstel van de scheidsrech te room missie heeft het bestuur van .Ie FIFA de verjroerling vastgesteld voor echeid«rechfpis en grensrech ters bij internationale wedstrijden. Venter werd besloten dat een „fair charge" ten opzichte van een tegenstander, die niet de bal speelt, gestraft zal worden met eea vrije schop, zowel ia als buiten het strafschopgebied; een definitieve beslissing om trent dit punt 2al door de In ternationale Boa1 d worden gé- nomen. Een voorstel werd aangenomen om de nationale bonden aan te be velen, dat de doel verdediger gedu rende de gehele wedstrijd zal kun nen worden vervangen en een an- iere speler alleen tot aan de nirt, althans in het geval, dat een der- gelökc speler gewond is en niet meer vntern* d« srimbtereriiter m staat te veder te spelen. In April ,i s. zal in Londen een internationa le cursus worden gehouden op sHjeidsrechtergebied, waarvan Staa- leg Rous de leiding heeft. BEDRIJVEN KUNNEN STILGELEGD WORDEN In de toekomst zullen economische delicten (zwarte handel e.d.) zwaar der worden gestraft dan thans. De regering heeft een wetsontwerp inge diend, waarin naast de gewone vrijheidsstraffen aangekondigd staan: de mogelijkheid van ontzettinf uit de burgerlijke rechten, maximaal voor de tijd van zes jaar; plaatsing in een rijkswerkinrichting; gehele of gedeelte lijke stillegging van het bedrijf, ten hoogste gedurende zes jaar; verbeurd verklaring van de goederen of het vermogen, waarmee het delict is gepleegd, ongeacht of deze de veroordeelde toebehoren; gehele of gedeel telijke ontzetting uit rechten, welke het bedrijf zijn toegekend en open baarmaking van het vonnis. De regering acht de gehele of gedeeltelijke stillegging van het bedrijf bij uitstek geschikt voor die ondernemers, die menen, dat over treding van economische voor schriften niets abnormaals is en dat straf daarop behoort tot het gewone bedrijfsrisico, dat zii in hun calculaties kunnen verdisconteren. Bij stillegging van het be drijf zal men maatregelen ne men om haar effectief te doen zyn. brj voorbeeld door het dorii inleveren van onmisbare machinedelen of van het be langrijkste /der bedrijfs-admini- stratie. 1 De instituten van tuchtrechters voor de prijzen en van tuchtrechters voor de voedselvoorziening worden opgeheven. In plaats daarvan zul len bij elke arrondissementsrecht bank worden ingesteld één of meer enkelvoudige of meervoudige ka mers. die de naam krijgen van economische kamers. Hun bevoegdheid wordt zoda nig. dat z\j zich niet geheel be hoeven te specialiseren op econo mische delicten, doch ook recht kunnen spreken over misdaden, welke daarmee verband houden. Een principiële wijziging is ook dat de cassatie-mogelijkheid ver valt, uitgezonderd in het belang der wet. De beroepsmogelijkheid wordt gecentraliseerd in het Gerechtshof te 's Gravenhage. Dit brengt met zich mee. dat de procureur-gene raal brj dat Hof toezicht houdt op de opsporing van economische de licten in het gehele land. Hij kan aach daartoe richten tot de officie ren van Justitie, voor zover deze zich bezig houden met de opsporing van dergelnke delicten. Het is de bedoeling dat de taak, welke aan de procureur-generaat ïs opgedra gen, wordt toevertrouwd aan ad vocaten-generaal. die zich hieraan geheel kunnen wijden. De minister van Justitie heeft in de nieuwe regeling van de berech ting van economische delicten aan leiding gevonden enkele wijzigin gen in het wetboek van strafvor dering voor te stellen. Zo krijgt de politierechter de bevoegdheid ge vangenisstraffen op te leggen tot maximaal één jaar. Mijnwerkers staken in Schotland Zesduizend mijnwerkers van negen munen in Lanark, Schot land. zijn Dinsdag een staking begonnen. Men vreest, dat arbei ders van andere mijnen in dit district aan de staking deel zul len nemen. De mhnwerkers eis ten een loonsverhoging overeen komstig de loonsverhoging voor de mijn-brandweerlieden en over lieden. Vliegfeest Ypenburg- Kaarten verkrijgbaar aan. ons kantoor Voor het grote vliegfestyn dat op Zaterdag en Zondag 27 en. 28 Sep tember gehouden wordt op Ypen burg, zijn aan ons kantoor Schic- damsesingel 42 kaarten verkrijg baar op Donderdag van 95 en op Vrijdag van 9—3 uur. Prijzen der plaatsen zijn: terras 4.-, voor kin deren ben. 12 jaar 2.-: tribune a 2.-, voor kinderen ben. 12 jaar 1.-; tribune b 075. voor kinde ren ben. 12 jaar 0.50. DE DIRECTIE. Geen pakketten meer uit Curasao Volgens een bekendmaking in het Curacaose Dagblad "Beurs en Nieuwsberichten" is in verband mei bijzondere omstandigheden'* de \erzendmg van postpakketten en kleine pakketten naar het bui tenland met ingang van 16 Sep tember voorlopig gestaakt. Bij Overzeese Gebiedsdelen kon den wij geen bevestiging krijgen dat ook het moederland onder deze maatregel valt. Doodvonnis gehandhaafd voor Ans van Dijk c.s. De Raad van Cassatie te Den Haag- verwierp hedenmorgen het cassatie-beroep Tan de Jodenver- raadster Ans van Djjk, terwijl het beroep van haar helpster Johanna de Regt eveneens verworpen werd. Dit is de tweede maal. dat dit colle ge de doodstraf tegen een vrouw uit gesproken. bevestigt. De eerste keer geschiedde dit in de zaak tegen de beruchte Gesien Bleeker. Van Mook in Batavia Er. Van Mook is Dinsdagavond in Batavia gearriveerd. Ik heb in de Verenigde Staten, veel begrip gevonden en. zet hij.Ook in Nederland is de situatie verbe terd. Het vorige jaar was er nog veel verdeeldheid en verwarring, maar er is nu grote eenstemmig heid over het doel van de Indone sische politiek: het stichten van een vrije natie.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1