HET ROTTERDAMSCH PAROOL Sowjet-veto over lidmaatschap van Italië en Finland DE GEERS VONNIS VERNIETIGD; NU GELDBOETE VAN f 13.000 Oekrame-India weer remise in de Assemblée Een model-africhtingsschool voor moderne militairen Lunshof voor de rechtbank r Vrij, onverteerd Ex-premier vergelijkt zijn proces met dat van Van Oldenbarnevelt Boeren zaaien geen wintertarwe Weer geen beslissing in de Raad Sjarifoeddin eist garantie Indonesië deze week in Veiligheidsraad Cadeau van schilders aan de Koningin Bon voor spijsolie? Acht jaar geëist tegen Mooynian BONNENLIJST Weer bandenbonnen aangewezen Nederlander won op gooehelaarscongres in Parijs ivea. en Aam. Lange Haven 141, Schiedam tel. 69300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—, losse nummers 0,09 Donderdag 2 October 1947 SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" postgiro 398Ó44 Bankier: Amsterdamsche Bank te Botterdam PL Directeur: Bvde Vries PL Hoofdredacteur: Th. Ramaker Zevende jaargang, No. 229 „Ik voel mij niet schuldig1' Na het pleidooi van mr Nysing, gaf dejraad aan jhr de Geer aelf de gelegenheid tot zijn eigen verdediging te spreken. „Ik had eigenlijk het oogmerk om particuliere doeleinden te bevredigen", zo begon hij. „Ik had alle andere motieven trach ten weg te redeneren en ik had dus geenszins de opzet de staat te^benadelen. Ik erken, dat het mogelijk was, dat de gevolgen noodlottig hadden kunnen zijn, maar lag dat ook in mijn wil? Het is, dunkt mij, duidelijk, dat er dus redenen bestaan om te spreken van „voorwaardelijke opzet", maar niet ingetreden ge volgen kunnen zeker niet ten laste worden gelegd. Immers alle voorspelde nadelen van. mijn terugkeer zijn uitgebleven, al leen het „breken van verzet" is te speculatief en maakt de in druk alleen als strijdbijl gehan teerd te warden. Ik heb hier een schrijven van een oud-illegaal, die mij schreef: „Wij walgen van bet onrecht, U aangedaan". Ik kon echter ook onmogelijk het ten laste gelegde gevolg voorzien. Ik heb ook de juistheid van de my ge dane voorspellingen by mijn vertrek betwist. Ik ben in mijn leven al vaak een eigen -v/eg gegaan, waarop ik later niet verdwaald bleek te zyn. Ik stond Op het zenden van een bood schap via de radio naar Londen om duidelijk te maken dat mijn aanwe zigheid niet door de vijand werd uit gebuit. Zou een zo licht motief een zo loodzwaar gevolg kunnen heb ben? Zou ik, die alleen terugkeerde om het leed van myn landgenoten en mijn gezin te delen, de toekomst van ons land opofferen? Myn hele leven diende ik de openbare zaak. Ik vond er een bestaanslust in. Het was my een natuurdrang. Het is niet denkbaar dat ik mijn land zou willen PAROLCSCOOP Krachtmeting DE vervanging van de drie regle mentair aftredende leden van de" Veiligheidsraad blijkt ditmaal grote moeilijkheden op te leveren, tenminste voor zover het dqjzetel. in het afgelopen jaar door Polen bezet, betreft. Australië er. Brazilië werden zonder veel moeite vervangen, hoe wel het ons wel is opgevallen, dat Canada en Argentinië nlaar 41 stem men wisten te behalen. Deze moei lijkheid kwam niet onverwacht. Wanneer "WTsjinsky dan ook nog de moeite heeft genomen om de kathe der te beklimmen en „op de man af" de vraag te stellen: „wat is hier gaande", dan had hij zich deze moei te od zichzelf kunnen sparen, omdat hii het antwoord op deze vraag best zelf kon geven. Het Slavische blok' wilde Polen door een uit eigen kring vervangen zien. Daarvoor waren slechts vier mogelijkheden, waarvan Wit-Rus- land al biizonder ongeschikt was Bleven dus over: Joegoslavië, de Oekraïne of Tsjechoslowakije. Te gen de candidatuur van de eerste twee hebben de Verenigde Staten echter van het begin af aan gewerkt, de stem van elk dezer staten -zou in hun ogen in de Veiligheidsraad slechts his masters voice zyn en zo ooit. dan is men in Washington oo dit ogenblik niet geneigd om de stem van Moskou tiveemaal te horen Daarom is er van het Westen uit in Praag krachtige aandrang geoe fend. dat Tsiechoslnv/akije zich Can didas t zou laten stellen. Maar de Tsjechen hebben geweigerd om zich ie laten gebruiken voor wat het or gaan van de socialisten .Pravo Li du" in een hoofdartikel .het werktuig voor tactische diplomatie" noemde. T? N zo is thans India tegenover de Oekraïne candidaat gesteld, een keus welke ons op dit moment geheel afgescheiden van de prin cipiële vraag alles behalve tactisch juist lijkt, aangezien hij bij de sta ten van de Arabische liga biizonder slecht in de smaak moet vallen. Inmiddels is er na negen stemmin- gen geen resultaat bereikt Ja in de stemmenverhoudingen is geen noe menswaard verschil gekomen. Het is ons voorlopig niet duidelijk, welke oplossing hier gevonden kan worden Dat de Sowiet-Unie haar candidaat zou terugtrekken,- tenzij heel mis schien ten gunste van Tsjechoslowa kije lifkt ons hoogst onwaarschijnlijk en dat de Tsjechen zich nu plotseling tot reddende engelen zouden laten bombarderen, verwachten wij ook niet. De tegenpartij zou theoretisch na tuurlijk een 1 betere mogelijkheid hebben om met een andere candidaat tekomen, maar in de nractijk zien wij. eerlijk gezegd, ook niet waar zij die vandaan zonden moeten halen Vergeet niet. dat dig candidaat dan ,noe miu«tens 36 stemmen moet we- te" te krijgen ook.* _Er zal in ieder geval het nodige uitgedokterd moeten worden in Flushing Meadow* wil men ooit uit deze impasse geraken. Vergezeld van zijn zoon betreedt jhr. De Geer het gebouw waarin de Bijzondere Raad van Cassatie zif ting houdt. benadelen en in de macht van de vyand brengen. Men heeft deze op zet in de sententie valselijk gecon strueerd en mij tot misdadiger be stempeld. Dit geschiedde naar mijn oordeel alleen tot exempel voor an* deren, tot een voorbeeld voor een derde wereldoorlog. Maar daarvoor behoeft men niet het strafrecht te misvormen „Trouw aan idealen" Ik ben ook in bezettingstijd geen ogenblik ontrouw geweest aan mijn idealen. Ik dacht ge allieerd en kon ook niet anders handelen. Ik ben niet als défai- tist naar mijn land gekomen Mijn proces doet mij denken aan andere rechterlijke dwalingen, _h.v. de Dreyfus-affaire en de be rechting van Van 01 denbarne vel dt De geschiedenis heeft over deze vonnissen gericht. Waar U my van" beticht, is het laatste van alle misdrijven dat ik zou hebben kunnen plegen." Hierna nam de procureur-fiscaal, prof. nu*. G.rE. Langemeyer het woord voor zyn requisitoir. „Deze vervolging is door velen betwijfeld en zelfs betwist, maar toch was zy geboden Ik geloof niet dat er een goed Nederlander is ge weest die verdachte s terugkeer als een groot nadeel voor de vaderland se zaak heeft gevoeld. Getuige Van Steenbergen, Gei*- brandy en Philips in eerste aanleg hebben gesproken over schade voor het Nederlandse prestige. Hoewel indien de brochure van verdachte door een Duitser geschreven was deze er stel Jig om vervolgd zou zijn, verleenden de Duitsers toch toestem ming voor het verschijnen van dit Jhr. mr. D. J. de Geer, door het Amsterdamse Bijzondere Gerechtshof tot een jaar voor waardelijk veroordeeld en tojt een geldboete van vijf maal 4000.-—, tekende cassatie aan tegen dit vonnis. De zaak, thans behandeld door de Bijzondere Raad van Cassatie, begon met het verhoor vart de requirant, die zich in het geheel niet schul dig voelde en na het pleidooi van zijn advocaat, zelf zijn ver dediging voerde. werk, nu het van de hand was van een oud-minister-president. Daar de requirant voor zyn terug keer wel zekerlijk en degelijk daar tegen was gewaarschuwd, moet op zet hierby ook: zeker worden aange nomen. Als een zo scherpzinnig man on dervonden heeft, dat ieder zijn te rugkeer een ramp vond, dan moet hy wel alles hebben overwogen. Indien de regering in zyn eerste verzoek tot vertrek op landverraad had ge wezen, dan had hy zeker geant woord: Ik discussieer niet met men sen, die mij iets dergelijks durven voorhouden!" Geen opzet Ik ben er zeker van, dat De Geer thans overtuigd is, geen opzet te hebben gehad. De reactie op zyn te rugkeer was echter pijnlijker dan hij voorzien had, hy' wilde zich rehabili teren en plaatste zijn daad tcjken een vaderlandse achtergrond. Hij heeft zijn overtuiging, die gelykt op de politieke overtuiging van Mim- chen in stand willen houden en zijn rechtvaardiging in zijn brochure neergelegd. Het bepalen van de strafmaat in deze zaak is moeilijk, daar men ie- kening moet houden met de daad, met de waardering van de daad en met de leeftijd van de requirant. Men moet het gebeurde zien tegen een achtergrond van het verzet. De heldenmoed door het verzet betoond heeft tot richtlijn moeten strekken ook voor wie met de vyand in con tact trad. Anderzijds kende De Geer in Londen de stemming in het vader land niet, toen hij uit egoïstisch oog punt de grote stap waagde. De straf van het Amsterdamse Bijzondere Hof is buitengewoon fel gerequireerd; past nu voor een reeds oud man nog een voorwaardelijke straf; past een geldstraf by een ze ker niet ryk man, die zyn daad niet uit baatzucht heeft bedreven; een korte gevangenisstraf is voor hem wellicht onverdraaglijk en een kleine geldboete bagatelliseert het misdrijf. Het vermogen van requirant be draagt 140.000,— en zijn pensioen ongeveer ƒ8.000.dit is mis schien weinig voor iemand van zijn positie, maar men kan er ruim van leven, ik requirecr derhalve vernieti ging van het vonnis van het Bijzon der Gerechtshof en veroordeling van verdachte De Geer tot de hoogste boete, die in dit geval kan worden opgelegd, nl, van 13.300,hij niet betaling te vervangen door vier maanden hechtenis. De procureur-fiscaal wil dus af zien van een zy het ook voorwaar delijke vrijheidsstraf en van de be paling in het perste vonnis, dat de veroordeelde niet zonder toestem ming de plaats van zyn inwoning Soest, zal mogen verlaten. De Bijzondere Raad van Cassatie zal 24 October uitspraak doen. Grossiers uit vele plaatsen van ons land waaronder uit Rotterdam, heb ben gisteren en vandaag in de grote zaal van Odeon ie Rotterdam een najaarsbeurs gehouden. Er waren artikelen geexposeerd van de meest uiteenlopende aard, meest van Nederlandse oorsprong, wel een bewijs, dat onze industrie* al weer aardig op gang komt. Van de 70 stands toon- de een belangrijk gedeelte diverse snuisterijen en speelgoed waarvoor echter bij winkeliers een vrij grote belangstelling bestond. De schim men van Sinterklaas en het Kerstmannetje waarden zeker reeds rond op deze beursdie georganiseerd werd door de heren H. J. Kooreman en M. Eerdmans uit Rotterdam. Gistermorgen is op de beurs te Middenmeer bekend gemaakt, dat de drie landbouworganisaties de Katb. organisatie, de Christe lijke Boeren- en Tuindersbond en de Hollandse Mij. voor de Land bouw haar leden adviseren geen wintertarwe te zaaien voor de richtprijzen voor de oogst 1948 door de Regering bekend gemaakt zijn. Donderdag 9 October zal in een gezamenlijke vergadering deze kwestie nader worden besproken. De landbouwers achten de huidi ge prijzen niet voldoende om tot een draaglijke exploitatie van de met wintertrawe ingezaaid© op pervlakten te komen. Jo Spier en Piet Bakker naar de West De tekenaar Jo Spier en de schrij ver Piet Bakker zullen op 20 Octo ber a.s. per KLM naar West-Indië vertrekken, voor het maken van enige reportages over West-Indië, Weerbericht TVEINIG WIND Weersverwachting, gel dig tot Vrij dagavond. Enkele overdrijvende wolkenvelden en hier daar ochtend-tnist. Na koude nacht, morgen overdag ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. WebUg wind. Waarnemingen te Rot terdam hedenmorgen 8 40 uur. Luchtdruk 768 5; wind O Z.O. 3; temt». 130: max. temp, 15 8 (gistermiddag 3.10); min. temp. 11.7 (hedenmorgen 8.40). Weersgesteldheid: Zwaar bewolkt, i 3e Oct.: Zon op 6 42 uur, onder 1915 WISJINSKY IN DUEL MET VOORZITTER Ook de Algemene Vergadering kwam gisteren niet tot resultaat. Er werden nog twee stemmingen gehouden voor de nog open plaats in de Veiligheidsraad. De achtste stemming gaf de öekraine 31 stemmen en India 23; by de regentje kreeg de Oekraïne er nog een stem by, maar dit was nog alttfd onvoldoende. Aranha besloot toen opnieuw de stemming te verdagen en eerst de zes nieuwe leden van de Economische ert Sociale Raad te doen kiezen. Mevrouw Pandit, vde afgevaar digde van India, legde een korte verklaring af. Zij zei dat India zich voor de Veiligheidsraad candidaat had gesteld omdat door het uittre den van Australië het gebied van de Indische Oceaan niet1 meer ver tegenwoordigd zou zijn en Azië als geheel {door China) zeer onvol doende. Voorzitter Aranha deelde mee, dat hij mevrouw Pandit deze ver klaring had toegestaan omdat de vorige dag Wisjïnsky enkele malen geïnterrumpeerd had. Verdere dis cussie over de candidaten zou hy echter niet toelaten. Op dit ogenblik sprong Wis- jinsky op om het woord te vra gen. Hy betrad het podium en betoogde dat mevrouw Pandits Opmerking over territoriale vertegenwoordiging in princi pe juist was maar niet op dit geval betrekking had. De voorzitter onderbrak hem en verzocht de discussie te staken, op dat de vergadering met haar werk voort kon gaan. Maar Wisjinsky weigerde het podium te verlaten en protesteerde tegen de verklaring van de Indische afgevaardigde. On der gehamer van de voorzitter be klaagde hy zich. erover- dat Aranha hem niet toestond te spreken. Hij kreeg in dit duel toch het laatste woord en maakte hiervan gebruik door te zeggen, dat de vertegen woordiging van het Britse Geme- -- -- i hebest verzekerd was door de ver- mjr. Maan OBd,r tdZ4 uur, op 19.36. u. Mering y(m fa va„ Waterstanden Rotterdam; uur, 2e ty 18.16 uur. Australië en dat Polens plaats door een ander Slavisch land zou moeten worden ingenomen. Stemmingen Voor de zes open zetels in de Eco nomische en Sociale Raad werden by eerste stemming Brazilië, Groot-BriCtannië, Denemarken en de Sowjet-Unie gekozen.' -In de tweede stemming Australië, in de vierde Polen. Voor de twee toegevoegde zetels in de Beheersraad werd vier keer gestemd, maar geen der candida ten kreeg de vereiste meerderheid. De algemene impasse waarin het werk van de UNO is ver zeild geraakt, vond gisteravond opnieuw een uiting in de be raadslagingen van de Veiligheidsraad over het lidmaatschap - van Italië, Finland, Hongarije, Roemenië en Bulgarije. De Veilig heidsraad had de kwestie opnieuw op de agenda genomen omdat de Algemene Vergadering zich ermee dreigde bezig te gaan houden, maar men kwam weer tot geen resultaten. De Sowjet- Unie eiste voor haar medewerking aan de toelating van Italië Je toelating van de drie Balkan- anden; toen dit niet doorging sprak Gromyko zijn veto uit. Aan deze niets-besHssende beslis sing was een uitvoerige discussie over de candidaat-leden voorafge gaan. Warren Austin, die op het ogen blik de Verenigde Staten in de Raad vertegenwoordigt, verklaarde zich tegen de candidatuur van Bulgarije. Griekenland heeft in de oorlog een Bulgaarse invasie te verduren gehad, maar na de oorlog heeft Bulgarije nog geen enkelév maal getoond vriendschappelijke betrekkingen te willen met zijn Zuiderburen. Door de guprillastriiders te steunen vnrmt de Bulgaarse regering een bedreiging van de vrede. Dit ii niet juist, zei de Poolse af gevaardigde* Bulgarije is na vele jaren van epn reactionnair regime voor het eerst op weg naar de demo cratie. Ook Groot-Brittannië en Frankrijk waren tegen de toelating van Bul garije, Austin ondersteunde de candida tuur van Finland, omdat het zijn wapenstilstands- en internationale vernlichtingen is nagekomen. Gromvko zei* Wij steunen de Finse candidatuur evenals die van de vier Geen vertrouwen in over leg met Nederlanders Volgens een bericht van radio Djogjakarta heeft premier Sjari foeddin Donderdag in een verklaring voor het werk-comité van. liet voor lopige Indonesische parlement ge zegd, dat de overeenkomst van Ling- gafljati door de republikeinen niet langer als een basis voor verdere ■onderhandelingen met de Nederlan ders wordt beschouwd. Alle toekomstige overeenkomsten met de Nederlanders moeten gega randeerd zyn door en onder toezicht staan van een derde partij. Hij her haalde nog eens de noodzakelijkheid dat de Nederlanders zich terugtrek ken van republikeins gebied en even tueel uit geheel Indonesië en zei dat hy geen vertrouwen had in toekom stige besprekingen met de Nederlan ders, De premier kondigde aan dat twee nieuwe havens voör schepen van*tenminste acht duizend ton zou den' worden gebouwd en dat de plan- nen voor nieuwe verkeers- en spoor wegen gereed waren. Voorts zal de opvoeding van het Indonesische volk" worden verbeterd. (U.P.) andere landen. Wij menen dat elk van deze vijf landen in staat is om ^ijn internationale verplichtingen na te komen. Maar naar ons inzicht kan geen van deze landen apart ge nomen worden. Zij moeten alle vijf worden toegelaten. Wanneer de Raad de candidatuur van de drie paikan-landen afwyst zal ik tegen de toelating van Finland en Italië stemmen. De stemming had als resultaat: Italië: Negen stemmen voor. Sow- jet-Unie en Polen tegen. Hongarije: Vijf stemmen voor bij zes onthoudingen. Roemenië: Vier stemmen voor bij zeven onthoudingen. Bulgarije: Sowjet-Unie voor. drie stemmen tegen, zeven onthoudingen. Finland: Negen stemmen voor, Sowjet-Unie en Polen tegen. De Veiligheidsraad heeft be sloten Jn de eerstkomende ver gadering (de datum daarvan ls nog niet bekend) de Indo nesische kwestie opnieuw te bespreken. Gromyko drong er in de vergade ring van Woensdag op aan. dat de kwestie zo spoedig mogelijk zou worden besproken, omdat volgens z;'.i inlichtingen de militaire opera- ties in Indonesië voortduren. Sir Alexander Cadogan. die de vergadering presideerde, zei dat hij zou trachten de debatten op Vrij dag of Zaterdag te laten, plaats hebben. K.L.M. brengt vaccin naar Egypte (Van onze Haagse redacteur) Een Constellation-vliegtuig van de KL.M. de Holland-Michigan, heeft een grote hoeveelheid vacpin van Rome naar Cairo vervoerd, voldoen de om 40.000 personen een eerste in jectie tegen cholera te geven. De eigen'medische dienst van de K.L M. heeft ook 'n belangrijke hoe veelheid ter beschikking gesteld. Dit werd meegenomen door de Indone sië-vliegtuigen, die de laatste vier dagen 4000 cc vaccin, voldoende om 8000 personen te injecteren, naar Cairo vervoerden. In Januari publiceerde „Elseviers Weekblad" een uittreksel uit de Jgeheime notulen" van LinggadjatL De toenmalige hoofdredacteur 5:.'™ lunshof weigerde de justitie fe vertellen hoe hij daaraan kwam. Hy benep zich daarby op zijn beroepsgeheim als journalist. Als gevolg van deze weigering moest Lunshof zich verantwoorden voor de Arron dissementsrechtbank te Amsterdam. Mr. P. S. Gerbrandy, die de ver dediging op zich had genomen, had als getuïge-deskundige opgeroepen mr. M. Rooy, hoofdredacteur van i N.R.C. Mr. Rooy gaf, op een vraag van de president, als zijn mening te kennen, dat als Lunshof zijn zegs lieden had genoemd alle Nederland se journalisten hem als eerloos zou den hebben beschouwd. De publica tie zelf laakte m Rooy. Geen ambtsgeheim De Officier van Justitie, mr. J. "W. A. M. Smit, vond, dat een journalist niet het recht heeft zich te beroepen op ambtsgeheim. Hij kan zich niet beroepen op een ambtseed, evenmin als een bankier of een accountant. Mr. Smit aanvaardt het beroepsge heim alleen voor predikanten, art sen, advocaten en notarissen. De zaak-Lunshof heeft voor hem dan ook geen principiële betekenis. Hij eiste 100.— boete subs. 15 dagen hechtenis. De verdediger toonde aan dat in het verleden menigmaal het be roepsgeheim van journalisten is er kend. „Als zij dit recht missen zul len zij dikwijls hun beroep niet kunnen uitoefenen, zeker zou objec tieve voorlichting niet meer moge lijk zijn". "Hij vroeg ontslag .van rechtsvervolging. Feest te Bloemendaal Twee jaar Stormschool Een gewoon mens valt of strui kelt met graag, cn als hy klimt, klautert of springt, moet sportieve vei'ieheid nr. I voor hem zijn. Hoe anders staat het met de cut sisten van do Stormschool R'oomrmLial: zij worden on over winnen van gevaar en op koelbloe dige durf afgericht: vufhonderd hunner bloedverwanten hebben zich or twep dagen lang van on de hoop te kunnen stpPen, om met eigen ogen te zien waar een modern sol daat on verdacht moet zyn aVUr««i"i weergalmd» het hoge geboomte van het schoon gelegen Wildhoef van klaterend applaus als er een adembenemende prestatie werd ge leverd. waarbij het orp uithoudings vermogen. durf en koelbloedigheid aankwam, zonder dat de toeschou wers ooit het gevoel kregen ven in een openluchtcircus te zHn. Inte gendeel: zij zagen daar hoe door ..hun longcns" zonder emge ophef gezwoegd werd om van iedere stormbaanmoe!lukheld (meer r?»n een kilometer van de verraderhik- ste hindernissen, hoge. diepe, verre, De Koningin heeft er in toege stemd een album te aanvaarden, dat ter gelegenheid van haar 50* jarig regeringsjubileum zal wor den samengesteld uit werken door leden van de vakgroep kunstschil ders in de Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van Kunstenaars waarvan zij lid ia.* De werken worden ingewacht bi) Gerard van Vliet, Stadionkade 24 te Arasterdam. Eerst flessen inleveren De regering schijnt het plan te hebben tegen het einde van. het jaar weer een bon voor spijsolie aan te wijzen. Er bestaat echter nog geen zekerheid over. Eén der oorzaken van het mislukken van dit plan zou zyn: het enorme tekort aan flessen. Bij de distributie van spijsolie in Augustus hebben namelijk vele win keliers flessen aan de klanten^ mee gegeven, en deze hebben ze niet te ruggebracht. De flessenvoorraad bij de fabrieken is daardoor zeer gering. Het is daarom dringend noodzakelijk dat de verbruikers de lege flessen zo spoedig mogelijk by de winkeliers inleveren. Volgens officiële gegevens 'bedra gen <fe Nederlandse verliezen '•op 29 September 6 gesneuvelden en 12 ge wonden. wankele, en onvermoede) iets over winbaars te maken. Ook de gewone athletiek bood goede prestaties. En hot vermaaks- en-verstrooungselement. werd niet vergeten, toen Dinsdagavond na het gezamenlyk noenmaal van cur sisten (300) en hun familie (500) in het E.M.-gebouw, alle WiJdhove- hngen per extra-trein naar het Concertgebouw m Haarlem werden vervoerd teneinde van een ontspan- mngsfeest te genieten. De commandant van de Storm school res. ma], der art. Jhr. J. H. A. K. Gualthéric van Wezel reikte de behaalde prijzen uit en memo reerde hoe cle Stormschool was ont staan uit de coördinatie van Illega liteit, B.S. en hypermoderne Neder landse wecrbaarheidsbehoeften. Hij huldigde hierby mr. Sikkel en ma joor Van Vollenhoven. Heel dit feest was gewijd aan het tweejarig bestaan van Bloemen daal s Stormschool, waar reeds 6000 jonge Nederlanders het naadje van de kous van de modernste militaire vechtwtjzen hebben geleerd. Als het noodlot wil, dat deze voortreffelijke instelling naar Chaam of naar Texel verhuist, zal het een geweldig verlies betekenen voor het mooie Bloemendaal naby het deftige ingetogen Haarlem, Het Haagse Bjjzomlere Gerechts hof eiste vanmorgen 8 jaar met af trek tegen de SS'er Gerardus L. Mooyman, die destjjds door de „FÜhrcr" is onderschelden met het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Première van „Nicolas de Op 29 October as. zal in het Ge bouw van K. en W. te 's-Gravenhage de première voor Nederland gegeven worden vah de Légende dramatique „Nicolas de Flue" vari Arthur Honegger op tekst van Denis de Rougemont. Het werk, dat in 1939 werd voltooid, is geschreven voor ge mengd koor, kinderkoor, recitant en orkest. Het gemengd koor wordt ge vormd uit leden van de gemengde zangver. „Onder Ons" te 's Graven- hage, de Chr. Oratorium ver. IJssei- monde te Rotterdam, de Mannen- zangver. Euterpe te 's-Gravenhage en het dameskoor der Kon. Nat. Zangschool te 's-Gravt-nhage, Verdere medewerkende zyn het Kralings Meisjeskoor te Rotter dam, de darrres van het Haags Da-J meskoor als solistenkoor en Albert Vogel Jr., recitant De begeleiding zal woeden uitgevoerd door het ver sterkt symphonie-orkest der Kon. Mil- Kapel.. Het geheel staat onder leiding van Roeus van Yperen, voor het tjjdvak van 5 t.m. 18 Oct. Bonkaarten KA, KB, KC 711 (Serie N) N-02 Diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend banmeel of kinder meel, of kinderbiscuits. N-03 Diversen: 500 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 1000 gram jam, stroop enz. of 500 gram versnaperingen. N-04 Diversen: 225 gram huishoud zeep of 180 gram toiletzeep. Bonkaarten KD, KE 711 (Serie N) N-12 Diversen: 100 gram bloem o£ zelfrijzend bakmeel, of kinder meel of kinderbiscuits. N-13, N-I4 Diversen: 250 gram suiker boterhamstrooisel enz., of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. N-15 Diversen: 450 gram huishoud zeep of 360 gram toiletzeep. N-16 Diversen: 500 gram bananen cvoorinl.). N-16 Reserve: 500 gram bloera of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MD 711 (Serie N) (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken) N-21 Suiker; 250 grain suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gr. jam. stroop enz., of. 250 gram versnaperingen. Tabaks- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 N-01.N-03 Tabak: 2 rantsoenen siga retten of kerftabak. N-01 Versnaperingen: 200 gram ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram jam, stroop enz. N-03 Versnaperingen: 100 gram ver snaperingen, of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Reserve 5 Tabak: 50 gram scheer zeep of 100 gram scheercreme of 400 gram snelscbeercreme. De bon voor scheerzeep blijft voor lopig geldig. Bon N-16 Diversen, voor bananen, moet uiterlijk op 11 October bij een handelaar in groen ten enCof fruit worden ingeleverd. Het C.D.K. deelt mee, dat t/m 30 November op de bon C30 van bet in3cli rij vingsbwijs voor ver vanging van fietsbanden B1G10 een toerbuitenband verkrijgbaar la. Voor bet kopen van een bin nenband is tot die datum geldig bon D 42 van het ïnschrijvingsbe- w ijs voor vervanging van fiets banden B 1 609, Verder is eveneens op die datum op bon A 11 van het in- schrijvingsbcwijs voor eerste mon tage een buitenband en 'op bon B. 11 van dit insclirijvingsbewijs een binnenband verkrijgbaar. De banden kunnen rechtstreeks op deze bonnen gekocht worden. Inwisseling tegen een banden- bon bij de distnbutiedienst is niet nodig. AANVRAGEN Zij, die nimmer een bon voor een fiets-buitenband hebben ontvangen en verzuimd hebben een inschry- vingsbewys voor fietsbanden* voor eerste montage aan te vragen, kun nen tussen 1 en 15 October nog zo'n bewys bjj de distributiedien sten krijgen. Deze zullen plaatselijk bekend maken op welke dagen dat kan geschieden. Alleen zy, die een bruikbare fiets hebben, mogen een aanvrage indienen. Griekse tabak voor pese landen Europe Griekenland zal twee en twintig duizend ton tabak exporteren naar de Verenigde Staten, drie duizend ton naar Italië en drie duizend ton zal verdeeld worden tussen Joego slavië, Zwitserland, Belgie Neder land en Finland, zo meldt A.P. (Van een bijzondere medewerker) Het Panjsc congres van gooche laars Congrès Magique is voor de Nederlandse deelnemers een groot succes geworden, D© ereprijs is toegekend aan d© jonge Nederlandse goochelaar Niberco. Ziin manipulaties cn uitvoerings wijze bleken een openbaring." In de afdeling „manipulation" veroverden onze landgenoten Bal- samo en partnerin de derde pnjs en in d© afdeling „presentation" won Conchito met parlner. even- oens landgenoten, de derde prijs niet zijn „Sprookje van de Gou den Bel". Ook de laatste, nog jon ge, illusionist, die door het pu bliek en de Parjse pers bijzondei' gewaardeerd werd, bleek een gro te verrassing. Jean Valton, winnaar op het vorig jaar in Amsterdam gehou den congres, ditmaal door Niberco overvleugeld, wist toch nog de eerste manipulatieprijs in de wacht te slepen. Van de tien prijs winnaars waren vier Fransen, drie Nederlanders, één Deen, éèn Engelsman en één Schot, Een beschrijving van het con* cours zal ik U besparen, want het duizelt mij van de duizenden ci- garetten, kaarten, eieren, doekjes en touwen, die geproduceerd wer den, verdwenen en waarmee ge jongleerd werd. Als slot van het congres werd- m het Palais da Chaillot een gala- aVond gegeven, waarvan Conchi- to's „Sprookje van de Gouden Bal" het hoogtepunt was, ondanks enige storende technische fouten. Het volgende congres vindt te LausannB plaats. -

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1