1 I STADSNIEUWS Brielle mag niet vervallen tot een dood stadje Kralingse padvindsters in haar eigen bungalow ma&ssE T ,Het lied van Bernadette" Voor de tuchtrechter, AGENDA Vlaardingen Wens van jaren gaat eindelijk in vervulling Nog even geduld Kan het Rijk een handje helpen? SCHEEPVAART SCHIEDAM BOEKEN OP ELK GEBIED THUISWERKSTERS ïnw. dienstbode Leerling-Verkoopster R. H Borrani Woensdag 15 October 1947 Het lied van Bern a de t te, dat het Zuid-Nederlands Toneel gister avond in de Volksbond voor de le- den van de Katholieke Kring: op voerde. behandelt in grove trekken het wonder, dat zich cistjjds in Lourdes voltrokken heeft. Deze geschiedenis, door de tot het Rooms-Katholicisme overge gane Oostenrijkse Jood, Frans Werf el. in een roman verhaald, werd door de Amerikanen Jean en Walter Kerr voor het toneel be werkt. Of deze bewerking nu wei gelukkig was: we menen het te moeten betwijfelen. Dat het Zuid-Nederlands Toneel toch deze bewerking gekozen heeft, een bewerking alleen geschikt voor Katholieken en voor nïet-Katholie- ken niets zeggend (ja misschien zelfs wel belachelrjkl. pleit voor het doorzettingsvermogen van dit gezelschap, dat zijn ideële doel met vastberadenheid nastreeft. Gehandicapt door een slechte to neel-entourage hebben Pierre Bal- ledux en de zijnen er getracht van te maken, wat er van, te maken viel. In. de eerste plaats dan alle lof voor de hoof drolvertolkster Nina Bergsma, die als het begenadigde volkskind Bernadette, haar rol fijntjes, lijdzaam en teer speelde. Verder was het natuurlijk de oude „rat" Pierre Baüedux, die zeer typerend de deken PeyramaJe uit beeldde. Met uitzondering van Joke Ver- steeg*. als Jeanette Abadie, het vriendinnetje van Bernadette, was de bezetting var. de by rol! en zeer matig. Zo hadden Fr. van Manen en Just Chaulet resp. als de arts Dozous en burgemeester Lacads veel meer van hun rollen kunnen maken, terwijl de overigen met te weinig overtuiging speelden. Van de décors van Lambert Simon, was de Lourdes Grot wel het meest ge slaagd. Jammer was het dat door eeii technische fout, de muziek 'van Wouter Paap niet voldoende tot haar recht kwam. De leden van de Katholieke Kring toonden zich na afloop door een langdurig applaus dankbaar voor het geboüene. v. N., adres onbekend, verkocht te Den Bommel een motorfiets zonder geldig waardebewijs. Hij werd ver oordeeld tot een boete van 500. 600 boete kreeg de ijsbereider V. te Oostvoome voor het verkopen van ijswafels, die niet meer wogen dan omstreeks 65 gram, voor een. kwartje. De turfhandel wordt weer actueel. Voor het verkopen van zakken turf, inhoudende "5 turven, tegen de prijs van 2.12'/* werd de brandstoffen- handelaar V. te Poortugaai tot 200 boete veroordeeld. Te Vlaardingen. verkocht de ha ringhandelaar G. gebruikte boter vaten tegen te hoge prijs en zag zich een boete van 600 opgelegd. - De ïykkistenmaker A. te Schie dam verkocht zijn kisten te duur. Boete 250. Erger was de Schiedamse drogist B. er aan toe. Zijn drie winkels te Schiedam en Rotterdam werden ge durende een maand gesloten, 2ijn boete bedroeg 250 en het vonnis werd gepubliceerd. En waarom alles? Wegens het verkopen van straat- en kamerbezems. luiwagens, hand stoffers en dergelijk huishoudelijk borstelwerk boven de geoorloofde prijzen. Films; Passage: Da 2. 7. 9 30 uur. Za. en Zo. 1 45, 415. 7 en 9 30 uur: Bar racuda, Op het toneel: The Wü- lards. Monopoie: Ma. t.m. Vr. 2, 7 en 9 uur. Za. 2, 5. 7, 9 uur. Zo. 3. 5. 7 en 9 u.: De Speurder van Parys. Inlichtingen verzocht De commissaris van politie te Schiedam verzoekt inlichtingen omtrent de nadere verblijfplaats van B. G. Rink-Wennink, geboren l-12-*23, consument encrediet ad f 100.— ontvangen onder no. A 0121660 en gewoond hebbend Buys Ballotsingel 64 B, Schiedamse politie verloor De gisteren gespeelde voetbal- wedstrijd tussen een elftal van de Schiedamse en Leidse politie is ge ëindigd in een 35 overwinning voor de Leidenaren. De ruststand was 20 in het voordeel van de Schiedamse dienaren van Herman dad. Wolhandkrab gevonden In de Spuihaven is wederom een wolhandkrab gevonden. Het dier is aan de R.H.B.S. afgestaan. Het welvaartsplan van Voorne en Putten is voor verbetering vatbaar B KIELDE Is in verral. Hiervoor treft de Briellenaren geen verwijt. De Briciienarrn zün nijvere burgers, die de dupe werden van een loop der geschiedenis, funest voor het eens to aanzienlijke stadje. De Brielse Maas verzandde, het Voornse Kanaa' werd gegraven, later de Nieuwe Waterweg. Allengs verplaatste jjet economisch leven zich naar grotere haven- en industriecentra met name Kotterdam en Briello raakte meer en meer op de achtergrond. Iels eenvoudiger dan de maquette laat zien, wordt hef nieuwe club- huis van de Kralingse padvlndsfers. De Pijpers Welke dame mist haar mantel? In een laantje van het voorma lige Polyantha-terrein werd gevon den een in slechte staat verkeren de zwarte damesmantel, idem een blauw dam^sjakje, idem een don kerblauw dameshemd en een da mestas met inhoud. De goederen zijn terug te beko men op het hoofdbureau van poli tie. Auto's op slot De automobilisten worden drin gend verzocht bij hei park^t-n de portieren van hun auto's op .•-lot te draaien. De nalatigheid van de eigenaar van een in de Tuinemgel geparkeerde auto kostte hem een heren costuum, door onbevoegden uit de auto gestolen. „De Alfer" had succes De leden van „De Alfer" die Zon dag in Schipluiden deelnamen aan een nationaal hengelconcours wis ten beslag te leggthi op een eerste prijs en een wïsselprijs. Ook wer den nog vgf individuele prijzen naar Schiedam, meegenomen. SDlAVI-collccte De bus- en lijstcollecte ten bate van Sïmavi hebben hier thans in totaal il.8S4.32 opgebracht. Het comité is er van overtuigd dat het uiteindelijke bedrag meer dan twaalf mille zal zijn. Een prachtig resultaat. inenting tegen pokken De Burgemeester van_ Schiedam vestigt er de aandacht op, dat men voor kinderen, geboren na t Mei 1946, die om welke reden dan ook niet tegen pokken zullen worden in geënt, over dient te leggen een ver klaring van niet-inenting, welke ge steld dient te worden op een koste loos ter gemeente-secretarie, Nieuw- straat 26 (loket 1) verkrijgbaar for mulier. Burgerlijke Stand Geboren: 13 Oct, Adrianus Petrus. z. v. M. J. P. Dries en J. J, van Troost, Dr. Noletstraat 1; 13 Oct. Jacoba Maria. d. vs. J. de Ruiter en A, van. der Kroon, Boerhavelaan l; 14 Oct. Marinus Christianus, z. v. H. L. Soeters en A. van der Ven, Korte Achterweg 12; 12 Oct Mercelis Jaco bus P. M-, z- v. H. T. de Kievith en M- M. S, Gonka, Dr. Noletstraat 1. Overleden: 13 Oct'C Koning, oüd 74 j., J. A. Alb. Thymstraat 57; 13 Oct. J- van Loon, oud 54 j„ Dr. No letstraat l; 13 Oct. G. Blok, oud 86 wed. v. A- Wuijster, Qostsingel 43. Het in Vlaardingen zo geliefde Fyperscorps hield'tot Zaterdag een bazar om de beschikking te krijgen over middelen voor de aankoop van instrumenten, vaandels, enz. Zoals werd verwacht is deze fancy-fair een groot succes geworden. In totaal bracht hij nl. een bedrag van ruim 3100 op. Zaterdagavond brachten de Pijpers op hun manier dank. Er werd op de Markt een taptoe geblazen en onder leiding .'ar de heer ï^jke werd een parade mars in driekwarts-maat uitge voerd. De Burgemeester en andere plaatselijke autoriteiten woonden een en ander bij vanaf het bordes van het stadhuis. Veertigjarig huwelijksfeest Op 25 October aanstaande vieren de heer en mevrouw Loohuis-Kra- mer hun 40-jarig huwelijksfeest. Varia De heer J. Zonneveld slaagde voor het propad eutische examen ingenieur. De heer P. van Berkel werd benoemd tot dirigent van de arbei- derszangver. „Morgenrood" te Pa- pendrecht. D heer A. J. de Jong. tot nu toe directeur van de Lever's Zesp My., alhier werd belast met de su pervisie van de Zeepfabrieken van de Unilevers Zeepconcem in Neder land. In zijn plaats kwam de heer F. v. d. Ven, directeur van de Har- tog's fabrieken te Os. doen. Een open haard verhoogt de gezelligheid van het interieur. Architect S. C. de Boer maakte het ontwerp, dat na vele besprekin gen met de gemeentelijke bouw-in stanties werd goedgekeurd. Aannemersbedrijf G. W, Gall is drie weken geleden met de bouw be gonnen, waarna over enkele maan den de bungalow gereed zal zijn. Visserij Binnengekomen: VI. 205 P. v. d. Zwan 33 laat VI. 121 L. Kuiper 34 last, VI, 130 F. Groen 31 last, Aan de Vishal kwam binnen R. O. 9 met een besomming van 5686.Ver trokken VI. 50 D. Poot, VI. 80 C. van Oosten en VI. 56 D. v. d. Fgl. ROTTERDAM PROF. ROMME OVER INDONESIë Politionele actie nwet beperkt blijven Prof. mr. C. P, M. Romme sprak Dinsdagavond in de Rivièrahal voor de kring Rotterdam van de K.V.P. over de Indonesische kwestie. „Het doed, dat wij ons hebben gesteld en ons zullen blijven stellen", aldus spreker, „is de inlossing van de be loften, gedaan in de koninklijke rede van December 1942". „Wanneer het Nederlandse volk zich i deze richting zou laten lelden door zijn sentiment, zonder deze onder de controle van het verstand te stdlen, kunnen wij ervan over- ïu.gd zijn", zo sprak prof. Romme, .-at we naar de kelder rennen". „Wanner ik het sluiten van de overeenkomst van Linggadjati bezie van uit de huidige omstandigheden, dan geloof ik, dat het goed is ge weest, dat de Kamer dit heeft goed gekeurd, en wel, omdat vele Indone siërs in met-republikeins gebied, die contra de republiek, doch overtuigde nationalisten zijn, in Linggadjati het noodzakelijke tastbare bewijs vin den, dat de Nederlanders hen als ge lijkmatige partners beschouwen en er voorts het begin van. een voldoe ning van hun diepgewortelde natio nalistische gevoelens in vinden. Het is in de tweede plaats goed geweest, omdat, wanneer wij, zonder deze ba sis, van een vrijwillige overeenkomst de politionele actie zouden hebben op touw gezet, de internationale re percussie van die aard 2ouden kun nen. geweest zijn, dat uiteindelijk misschien, de politieke band tussen Nederland en Indonesië zou zijn ver broken. Over de politionele actie zei spr. o.m., dat deze zo beperkt moet zijn als de doeltreffendheid noodzakelijk maakt. „Ons belangrijkste werk ligt in de consolidatie van de gebieden, die wij bevrijd hebben. Daar moe ten wij veiligheid brengen en de be volking de gelegenheid geven haar eigen bestuur te vormen". A. van Havezaat onder scheiden De vereniging- tot bevordering van fabrieks- en handwerknijver heid te Rotterdam heeft in een ver gadering haar lid, de heer A. van Havezaat geëerd met de zilveren medaille met bijbehorende oorkon de ter gelegenheid van het feit, dat hij op 23 September j-I. 40 jaar in dienst was bij het gemeentelijk gas bedrijf. De heer Havezaat, thans tech nisch hoofdambtenaar bij deze tak van gemeentedienst, heeft een ruim aandeel gehad in de bouw en in richting der installaties van de Rotterdamse gasfabrieken. Aan de landelijke Kralingseweg, ter hoogte van de spoorwegovergang puft een heimachine zwarte rook de herfstlucht :n. Lange houten palen worden er met zwaar geweld in de weke bodem gedreven. Zó ver buiten het eigenlijke stadsgebied van Bot terdam doet zo'n heierij wat vreemd aan. Toch behoort het gebouwtje, dat straks op die palen zal rusten evengoed tot de Rotterdamse sfeer als de aan dezelfde weg gelegen ma- nege van Klebe. Padvindsters van de „Wetro"- gro'ep uit Kralingen zullen er straks hun home vestigen, waarmee haar wens van jaren eindelijk in vervul ling gaat. Vóór de oorlog bezat do Wetro- groep een aardig clubhuis op Wou- desteyn. In de bezettingstijd maak ten de Duitsers er zich meester van, terwijl in de hongerwinter het hou ten gebouwtje grotendeels verdween in de noodkacheitjes van.brandhout- jagende Rotterdammers. Voor de Kralingse padvindsters was het een hele toer om aan geld te komen voor de bouw van een nieuw clubhuis. De vergoeding voor het verloren gegane gebouw op Woudesteyn bleek lang niet toerei kend. Door middel van tuinfeestjes, col lectes en bijdragen groot en klein, schraapten de meisjes door haar en thousiasme bezield, het benodigde bedrag van niet minder dan 25.000 bijeen. Duur geval Bouwen is in deze t\jd een duur geval. Voor die 25 mille zouden de padvindsters vóór de oorlog een royaal clubhuis met enkele etages hebben kunnen laten bouwen. Thans zullen ze echter ook bly zijn met de aardige bungalow, die wordt opge trokken uit stenen, afkomstig uit het Rotterdamse „pain". De grote cen trale ruimte kan onderverdeeld wor den ïn drie vendelkamers. Van één hiervan is de vloer wat hoger, waar-1 door 2e tevens als toneel dienst kan J Chopin en Debussy. Gestolen paard verdronk Een woonwagenbewoner van het kamp aan de Nwe Terbregseweg ontdekte Dinsdagmorgen dat zijn paard gestolen was. In de loop van de dag werd het cadaver van het dier gevonden in een sloot langs de Plaszoom. Vermoedelijk heeft men 's nachts getracht het paard te ste len en heeft men het niet kunnen houden waardoor het is gaan zwer ven. m dc sloot terecht kwam en verdronk. Van stelling gevallen De 5S-jarige Jan de Jong die Dinsdagochtend op een stelling on der het achterschip van het s.s. Ariadne in gemeentedok 2 van de dokhaven bezig was met het sehoon- branden van de huid, viel op onver klaarbare wijze ïn het 4 meter lager gelegen dok. Met een linkerbeen fractuur en e*n scheurwond boven het rechteroog werd hij opgenomen in het ziekenhuis aan de Bergweg. Tram hotst op auto Op de hoek van de Kruisstraat en Stationsweg zyn gistermiddag een motorwagen van lijn 14 en een vrachtauto tegen elkaar gebotst. De auto trachtte de tram voorrang te verlenen door snel te remmen. De trambestuurderdie dit zag ver hoogde zijn snelheid om nog voor de auto langs te rfldèn. Dit lukte niet met het gevolg dat de voorzijde van de auto geheel vernield werd. De remmen waren in orde. Voor haar vertrek naar Ame rika zal de pianiste Fania Chapiro Zondagmiddag 19 October in Boy mans nog een recital geven o.m. met werken van Bach, Beethoven, Natuurlijk doet dit aan de histo rische waarde van Brielle r.iels at. Voor iedere Nederlander is Brielle en zal Bncllc altpd blijven een sym bool van onze wil tot onafhankelijk heid! Ieder, die Brielle bezoekt en de wallen ziet. de machtige toren en de straatnamen, die herinneren aan glo rierijke dagen, bekruipt een gevoel van trots, van gezond chauvinisme. In Brielle leeft een stuk vaderland se geschiedenis voort! Maar daarvan kunnen de Brielle naren niet eten. Daarmee gaat het H. VAN SLEEN Brielle's burgemeester. (Ingezonden mededeling) Al heb je geen auto Ot woning, Geen Zaterdagavond- verschoning Geen cent op de bank, En geen brood op de piank. Met een TIP ben je rijk als een koning. Inz. Mevr. J. G, A'dam ontv. 1 £1. TIP. Drie dronken chauffeurs Een personenauto is Dinsdag avond laat in een sloot langs de Oudendijkse Schiekade tussen de voetgangersbrug ever het Schieka- naal en het vjaduct'aan de Polder kant gereden. Van de twee inzittenden, Hage naars. die beschonken waren, mocht de een tot Mei 1943 geen auto be sturen op grond van een vroeger vonnis. 2ij wisten zich op het droge te brengen en werden ter ontnuch tering naar het bureau gebracht. Op*de Westkruiskade hield een surveillerend agent Dinsdagavond een personenauto aan waarvan de bestuurder, een chauffeur uit Zui len, onder invloed van sterke drank verkeerde. Ook hij werd naar het bureau gebracht om wat op verhaal te ko men. Op de Sint Andriesstraat botste Dinsdagavond een taxi tegen een geparkeerde vrachtauto. De chauf feur van de taxi, die een borrel te veel op bad, nam, uit de Marentak straat komende, de bocht naar rechts te ruim. De remmen vaji de taxi die reeds voor personenvervoer afgekeurd was, werden niet in orde bevonden. Proces verbaal werd op gemaakt. VEEMARKTBERICHT 14 October 1947 Totaal 3572. Vette koeien en. ossen. 975; Gebruiksvee 837; Graskalveren 291; Nuchtere kalveren 244; Biggen 473; Veulens 70; Paarden 24.5; Scha pen en lammeren 222; Bokken en geiten 210; Varkens 5. Prijzen: Kalfskoeien 625500—325; Melkkoeien 625500—323; Vare koeien 420325250; Vaarzen 400 300—200; Pinken 300—200—150; Gras kalveren 150—10050; Biggen 25—13 —13: Hitten 600—450—200; Werk paarden 800—600300; Slachtpaar- den 1,20—0,85—0.60 per kilo. Kalveren en melkkoeien aanvoer iets hoger, handel redelijk, prijzen iets hoger. Varekoeien aanvoer iets ruimer, handel kalm, prijshoudend. Vaarzen en pinken* aanvoer groter, handel slecht, prijzen onveranderd. Graskalveren aanvoer iets ruimer, handel kalm prijzen als vorige week. Biggen aanvoer ruimer, handel-aan vankelijk vlot later stroef, prijzen iets hoger. Paarden aanvoer iets klei ner. handel zeer kalm, prijzen vooral niet hoger. De Leuvense Universiteit heeft Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht, gepromoveerd tot doctor honoris causa in de theolo gie. Aan de Aartsbisschoppen van Westminster, New-York en Toulou se js dezelfde eer tè beurt gevallen. Beze nromotie geschiedt om de Aartsbisschoppen hulde te brengen voor bun verzet tegen het fascisme. Radio-programma WOENSDAG 15 OCTOBER Avondprogramma HILVERSUM I. 19 00 J. de Kadt: Beginsel pro gr. v. d. P.v,d.A.; 19.15 Jan Corduwener; 19.30 Ons le ven en ons geloof; 19.45 Ds. Sirks; 20.00 Nieuws; 20.15 Omroep kamer- ork.; 21.00 Schuldig of onschuldig; 21.05 Luisterspel: Een tak kersebloe sem; 22.00 Omroepork.: 22.45 Boek bespreking; 23.00 Nieuws; 23.15 Dansmuz. HILVERSUM II. 19.00 Nieuws, weer; 19 15 Nieuws uit Indiè; 1930 Act. geluid; 1945 Engelse les <ge- \'ord.); 20.00 Nieuws; 20.15 Grote levensvragen; 21.30 Radio Philh. ork.; 22.30 Nieuws; 22.45 Overdenk.; 23.00 Swoeli nek-kwartet; 23.30 Wer ken V. Grieg. DONDERDAG 16 OCTOBER Ochtend- en middagprogramma HILVERSUM I. 8.00 Nieuws; 8.15 B.B.C, Theater: 8.43 Yehudi Me- r.uhin; 9.15 Morgenwijding: 9.30 Pro Arte Kwartet; 9.45 Arbeidsvitami nen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Piano; 10.50 Voor de kleuters: 11.00 Gram- pk; 11.20 Operette progr.; 12.00 Papavers; 12.30 "Weer, in 't Spionne tje, piano; 13.00 Nieuws; 13.15 Sky- masters; 13.45 Bioscooporgel; 14.00 Voor de vrouw; 14 20 Viool en piano; 15.00 Voor zieken en gezonden; 16.00 U kunt 't geloven of met; 16.05 Re prises; 17.00 Kaleidoscoop; 37.20 Dr. Portielje; 17.30 Wiener SSngerkna- ben; 17,40 Speeldoos; 18.00 Nieuws; 13.15 Sport; 38 30 Strijdkrachten. HILVERSUM n. 8 00 Nieuws; 9.00 Kamermuz,; 9.30 Waterst.; 9.35 Werken v. Novak; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Kerk. werken van Mozart;' 11,00 Zonnebloem; 11.45 Orgel, piano, zang; 12.00 Angelus; 12.03 Horborec; 12.30 Nieuws, lunchconc. Zonnewij zer; 13.00 Nieuws; 33.20 Welk boek; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Metropole orkest; 14.40 Causerie over SL Nico- laascadeaux; 15.30 Berïijns Philh. orkest; 16.00 Bijbellezing; 16.45 Cim- balo-gezelschap; 17.15 Tsjechisch Philh. orkest; 17.30 Zangrecital; 17,50 Het rijk over zee; 13,00 Land en Tuinbouw; 18.15 Zangprogramma; 18.30 Mannenkoor. ÓMF v UfclTluU^ 554. Pltikkie zwiepte hals over kop door de lucht en kwam met een plof en een duizelig hoofd voor mijn voeten terecht. Ik raapte hem op en keek raar de struisvogel, die met lange halen van zijn poten over een heuveltje wegvluchtte. „Dat ;s jammer." mompelde ik; „Nu. krijg ik net een mooi idee. We hadden die struisvogel best als rijdier kunnen gebruiken of om de bagage te dra gen. Maar die langpoot scheen niet veel voor dat baantje te voelen en terughalen kunnen we hem niet. „Oeioei," kreunde Plukkie: „Waar zijn struis met klap-pote, Plukkie zal knoop in zijn hals ma ken, oeiauw!" Het zag er werkelijk naar uit, dat de struisvogel buiten ons bereik was, maar we kregen hulp van iemand, waarvan we dat hele maal niet verwachtten. Tiboe. de papegaai en reisgenoot zag, dat zijn baas Plukkie kwaad was op de weggelopen struis, het dier krijste plotseling „Krrr, ikke wrraak neem, bedelaarrr!" en vloog met die strijdkreet weg was binnen een paar seconden als een stip verdwenen, in de richting waar de eigenwijze struisvogel voortholde. De papegaai kwam sneller vooruit, hij haalde de struis in, cirkelde om zijn lange hals en begon het verschrikte dier allerlei onverstaanbare woorden toe te schreeuwen. Drie broers van de struis, die het lawaai hoorden, kwamen nieuwgierig kijken, werden óók bang voor de krijsende papegaai en vluchtten met de eerste struis mee achtervolgd door Tiboe. Die slimme voge! joeg de .bange langpoten terug en we keken vreemd op toen we dat hele stel zagen naderen. „Oeioei." juichte Plukkie; „Tiboe ko men terug met heleboel struisvogels, hij groot veel pienter!" welvaartspeil van bet oude stadje niet omhoog. En nu de havens en de kademuren in een waarlijk deplora bele toestand verkeren en het van het herstel hiervan afhangt, of dit welvaartspeil al of met omhoog zal gaan. vragen de Briellenaren zich af. of het Rfjk nu niet een handje hel pen kan. Het is met die havens een moeilij ke zaak. Steigers en kademuren moe ten nodig hersteld; bovendien onder vindt de haven zo zeer last van aan slibbing, dat iedere drie jaar gebag gerd moet worden. Dit laatste kost tegenwoordig zoveel, dat de kosten voor dit baggeren nog niet zijn afge- schrtwen, als de nieuwe baggyrpar- tij alweer voor de deur staat. Het gaat de draagkracht van Brielle te boven! Samenwerking Een grondig herstel van Briel le's havenwerken zou heel Voor ne en Tutten ten goede komen. Het heeft er de sehfjn van, dat dit eiland een beetje wordt ver geten. Dit kan ons dichtbevolk te landje zich niet veroorloven! Naar men zegt, beginnen de Westtandse tulnbouwgronden langzamerhand uitgeput te ra ken. Voorne en Putten zou in da misschien nog verre toe komst de plaats van het West- land kunnen innemen. Dit i» maar een voorbeeld cn zo «yn er nog meer kanten aan het eco nomische leven van dit eiland, die de aandacht verdienen. Waarom zou in Brielle niet wat kleine Industrie gevestigd kun nen worden? Dit hebben de gemeenten van Voorne en Putten begrepen en in navolging van Goeree en Oyerflak- kee hebben zij' een z.g, „eilanden gemeenschap" gevormd, die zich met deze problemen gaat bezighouden, niet alleen op economisch, maar ook op sociaal en cultureel terrein. In een geest van eensgezinde samen werking is zij gestart en als zij ïn deze gezindheid doorgaat, zullen de resultaten zeker niet uitblijven. Brielle is nog steeds het centrum van het eiland. Op Maandagmorgen, komen de bewoners van de gemeen ten van het eiland naar Brielle voor hun inkopen, voor hun relaties en misschien ook wel voor de gezellig heid. De levendigheid van het straat beeld zal nog worden verhoogd, als op 3 November de eerste straatmarkt zal worden gehouden. „Hier ver wacht ik veel van", zei Burgemeester Van Sleen ons. Behalve dat van de haven zijn er nog tal van vraagstukken, die hij moet oplossen. Als overal is ook hier een groot woninggebrek en Brielle verkeert in de ongelukkige omstan digheid, door wallen omsloten te zijn. Cultuur-historisch moge dit in teressant en waardevol zijn. het is ook erg onpraktisch en men vraagt zich af, of Brielle niet wat meer armslag zou kunnen gebruiken. Rio lering, rattenbestrijding, waterlei ding: onderwerpen, waarover nog veel vergaderd en waaraan nog hard gewerkt zal moeten worden. Maar dat er gewerkt cn vergaderd wordt, is zeker en daarom hebben de Briel lenaren geen enkele reden, de toe komst somber in te zien. Aangekomen schepen 14 October Aardijk. Jucaro. HAL. Maashaven, suiker- Emancipator, Baltimore RK.C. Waalhaven, koien; Algenib. Buenos Avres Nieveit Goudriaan Lekhaven, graan en stukgoed; Aldebaran. Balti more Niev. Goudnaan Waalhaven, ko len: Adelten. Aruba Ruys Pernis. olie: Audacia. Dundalk Olie Scheepvaart. bunkeren te R'dam: Amstelstroom, Farmsum, 16 van Baltimore ts Umui- A'dam Rott. Scheepsagentuur Waalha- den verwacht, ven. ledlz; Rapid, Boston Muller Park haven, stukgoed; Helfrld. Karlskrona "*.K. Lekhaven, stukgoed; Biarritz, (Ingezonden Mededeling). Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan is het hoog tUd. een Kruschen-lcuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen. In thee proeft ge er niets van. maar de wel dadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimu lerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren. onzui\ erhedesi kunnen zich niet meer vastzeilen, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van d,e slopende rheumatische pün. Weifel met langer; begin Uw kuur dadelyk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. Harwich Hoek van Holland: Sortland, Lelxoes Hammerstein Jobshaven. stuk goed en hout. 15 October Sigbom. Malmo Burger IJselhaven, stukgoed; Drittura. Sundsvall Vermaas Parkkade, hout. Empire Parkeston, Harwich Hbek van Holland; Prague, Harwich Hoek van Holland; Sheringham, Harwich Iiudig Pi eters Lekhaven, stuk goed: Ithakos, Gdansk Erh en Dekkers Waalhaven, kolenJosua, Slocum NeW York Gans Transport Merwehaven. stukgoed. Vertrokken schopen 14 October Bald Eagle New York; Europa. Lon den; Wilhelrruna, Dover; Wikla. Abo* Bucklow, Leith; Southport. Charleston via Antwerpen: Taurus, Goole; Prinses Juliana, Colchester; Odysseus, A'dam- Livno. Reyka via Louden; MaUna' Southampton: Melrose Abbey, Hull; Majfrid, Stockholm via Antwerpen; Dagfnd, Stockholm via Antwerpen en Gent; Vienna, Harwich; Arnhem, Harwich. 15 October Tyro. Dublin; Biarritz. Harwich; Coxwold, Antwerpen; Cape Trinity, Savannah; Linton Seam. Baltimore; Jamaica, Stockholm via Antwerpen. "Wind West, matige bries, matige ze«, bewolkte lucht. SCUEEPSBEWEQINGEN Algenib, 14 van Buenos Ayre* te R'dam- Aldebaran. 14 van Baltimore te R'dsm; Aardijk, 14 van Jucaro te R'dam. Boschfonteln. vertrekt 2! van Beira naar A'dam; Blommersdijk. 12 Van Hampton Roads naar Charleston: Bol»- sevatn. 9 van Hongkong naar Singapore. Congostroom, 18 van West-Afnka te R'dam verwacht; Clio. 9 te Curagao. Diana V. 12 van Huil te Antwerpen; Doros. 10 van Port au Prince naar Cristobal; Douro, II van Cartagena naar Barranqtuila, Kernland, thuis, 13 te Bahla; Esso den Haag, 14 van Aruba. 2fl te R'dam verwacht; Edwin Abbey, 10 van Durban naar Buenos Ayres. Flandria. 12 vart Londen; Flevo, 18 van Cristobal naar Buenaventura. Gadila. pass. 11 Aden naar Haifa; Gordias, 10 van Maracaibo naar L* Guayra. Houtman, pass, 14 Vllsslngen naar Haugesund; Hilda. 13 van Maassluis te InO, 8 te Curasao. Kertosono. 15 van Lorenzo Marques. Mar iet je Bohmer, 13 van Omskoldsvile te R'dam verwacht. Olwe, 11 te Londen; Oleum, II te Middlesbro. Prins Willem IV. 9 te Chicago; PrfnJ Bernhard, 10 van Guadeloupe naar San Juan PH.; Philae. 10 te La Guayrn; Plato, 8 te Curacao; Prinsontljn, 8 te Curasao. Roepat. 10 te Houston. Straat Soenda. U te Montevideo. Tawjll, 30 van Basrah te Marseille verwacht; Themisto, vertrekt 22 of 23 van A'dam naar Zuid-Amerika; TrltOn, 11 te New York. Veendam, 15 van New York naar R'dam. 24 verwacht; Volendam, pass. 14 nam, 10 uur Ouessant. IS vm. 5 uur te Hoek van Holland verwacht. Westerdam. vertrekt 18 van New York naar R'dam. Zwaantten». 9 van Hernosand naar R'dam; Zeeman, pass. 14 Point de Galle naar Batavia. NAGEKOMEN SCHEEPSBEWEGINGEN Adrastus. pass. 13 Hartland Point naar Swansea; Alpherat, uitgaand, 13 t« Colombo; Actinia. 14 te Drogheda; Ad miraal de Kuyter. 12 te Bristol; Auda cia, pass, 12 Prawlepolnt naar R'dam; Agiena. 32 te Stockholm. Buddi, 13 te Jersey; BelanW CK.P.M. convooa), 12 nam. van Sabang, 19 te Ba tavia verwacht; Blydendijk, pass. 13 Bishop Rock naar New York; Blue Boy, 13 te Runcorn; Brem, 13 van Gent naar Dublin; Boskoop, 13 te To« copilla; Boschfontein. 12 te Beira: Ba- gan, pass. 13 Juda naar Batavia; Ba- toela. pass. 13 Ceylon naar Batavia; Bree-helle. 13 te Sunderland. Cleodora, 13 te Min; Ceram, pass. 14 Goeree vuurschip naar Stavanger; Ce- ronia. 14 van Port Pirie naar Sin gapore. De Ruyter, 13 te Huil; Duivendijk, IX van Lo.4 Angeles naar Everett; Dulve- lana, 12 ran R'dam te Leith. Express, 13 van Middlesbro naar A'dam. FrejO, 14 van Sunderland naar Lo- rlent; Fiat, 13 van R'dam te Londen; Gföótekerk. thuis, pass. 12 Perlra; Goote, vertrekt 13 van GeRe naar Dor-' drecht. TE KOOP GEVRAAGD; S. BOAS. Lange Singelstraat 92A, Tel. 66719, Schiedam» CORSETINDUSTRIE WIDILJA Lange Haven 129 Schiedam vraagt GEVRAAGD NET ZELFST. MEISJE (boven 20 jaar) E. J. M. v. d. WATER, Singel 234 Schiedam. Gevr. in het Internaat v d. Kotterd, Huishoudschool Aanm. hij de Directrice, Gr. Florisstr. 45 Rotterdam. Net meisje gevr, voor halve dagen. Aanmelden Mevr. N. Timmer, v. Ostadelaan. 55 a, Schiedam. Te koop d.rijwiel met z.g. a.n. handen. Galilleïstraat 50 B. Te koop vaste wastafel, Boaa, Vondellaan 18 A. Te koop een pracht eiken buffet. Den Uyl, Jacob Ma- risstr. 9. Gevr, een net meisje, zelfst. k. werken, tot 2 uur, v.g. g.v. Warande 199. Te koop: slaapkamerameu blement, bestaande uit; gr, 3-deurs garderobekast, litis- jumeaux met matrassen en kapokbedden, toilettafel enz, alles massief eiken, gebeitst Totaalprijs 585.-. Br. no. S. 2410 bur. van dit blad. Te koop 1 Iginderledikant met bedje, wollen en gest. deken. J. v. d. Meer, Rozen- byrgsestr. 18 a, Te koop wandelwagen, pit» riet wieg en ledikantje, al les pr. st. Snelliussingel 28 A Gez. WILLEMS Broersvest 75 Schiedam vraagt schoorsteenveger, rookver drijver, alle voork. metsel werken. Th. h Kempfsstraat 12B Schiedam. Tel. 69848- ADVERTEER REGELMATIG! Aangeboden. Vrij dubbel bovenhuis, geschikt voor sa- menw. omg. Kubènsplein, pr, uitzicht voor kleiner boven huis, op goede stand,. Br. no. S. 2415 bur. van dit blad. Keukenstoelen crème ge lakt 12.-; tafels; trapleren; Strijkplanken; mouwplan ken; kuipen; wringerbokken; wasstampera; wasplanken; gordijnringen. Frans v. Thie- nen, Broersveld 123, TeL Pela bereiden en verven- Wij bereiden, prepareren en. verven alle soorten vellen en bontmantels, vakkundig met garantie, van mol tot tijger. Oude bontmantels oververven, moderniseren, in alle kleuren die u wenst, zijn dan weder als nieuw. Specialist in chroombereiden en verven. Adres: yan Be verenstraat 2 c. Schiedam.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 2