HET ROTTERDAMSCH PARCDL Japi Veel vordering gemaakt in Djogjakarta „Nieuw Amsterdam" heeft vredestaak opgenomen Medische teams naar Egypte Met 1200 passagiers naar Amerika vertrokken Drie doden bij ontploffing r' 'N vV Wereldspaardag Staat van beleg in Egypte Commissie van Drie had ontmoeting met Soekarno en Sjarifoeddin Deense socialisten geen mêerderheid Bonnenlijst Maximumprijzen van zeep Red* en Adm. Lange Haven 141, Schiedam teL 69300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,—, losse nummers 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Pt. Directeurs B. de Vries PL Hoofdredacteur: Th. Ramaker Donderdag 30 October 1947 Vrii. onverveerd Zevende jaargang, No. 253 WOENSDAGS HDD AG kwart over vier js de „Nieuw Amsterdam" van de HoIJand-Amerika-Lyn, voor het eerst ha de algehele restau ratie van het schip, van de Wilhelminakade te Rotterdam, naar Amerika vertrokken. Aan boord bevonden zich 1230 passagiers, alsmede de minis ters Van Boetzelaer en Vos en verschillende directeuren nit het scheep vaartbedrijf, die als gasten van de H.A.L. de reis tot Southampton zullen meemaken. Reeds lang voor het vertrek van het schip hadden jjfch vele honderden belangstellenden langs de kade geschaard. Tm vier uur ver scheen prins Bernhard, die afscheid nam van een zi«J~ aan boord bevin dende persoonlijke vriend, de heer William de Mier, voer de mond, zijn vriend een „good luck" toe), dan aanvaardde de Nieuw Amsterdam, in nieuwe glorie, de reis naar Amerika. Ge trokken door sterke sleepboten gleed het schip langzaam, in. het gouden schijnsel van de ter kimme nijgende zon, naar de Nieuwe Wa terweg, nagewuifd, tot het door een bocht in de rivier aan het oog werd onttrokken. De Nieuw Am sterdam had haar nieuwe taak, haar vredestaak opgenomen. Des 's morgens waren vele per soneelsleden en de voltallige direc tie van de H.A.L., benevens talrij ke gasten, in de -.alon van de Nieuw Amsterdam bijeen geweest voor een plechtigheid, tijdens wel ke twee opvarenden van het vlag- geschip onderscheiden werden. Uit handen van de Directeur Gene raal voor de Scheepvaart, mr. Ooyevaar, ontving kapitein A. De- kema van de Nieuw Amsterdam, als dank voor langdurige en bui- tengexvone diensten in oorlogstijd bewezen, de versierselen van Offi cier in de Orde van Oranje Nassau en de purser, de heer M, K. Zies- sen die van Ridder in de orde van Oranje Nassau. Zowel kapitein De- kema als de heer Ziessen hebben 42 jaar in dienst van de HAL. ge varen. Weer „In 't harnas" Kapitein en purser gedecoreerd Zodra de laatste trossen waren binnengehaald, zetten geünifor meerde muzikanten van de N.A.S. M.-band het Wilhelmus in. dat lui de werd meegezongen. Hierna volgde, ter ere Van de talrijke Amerikaanse passagiers, het Ame rikaanse volkslied. Een driewerf hoera, door de scheepswand weer kaatst, klonk aan het eind daarvan ver langs de boorden van de Maas. Met duizend hoeden, wapperende zakdoeken of serpentines zwaaiden passagiers, schepelingen en achter- blijvenden elkaar- ten afscheid. Nog was er even gelegenheid tot het roepen van een laatste raadge ving of groet (ook de prins riep, met de handen als een trechter 7 Met meer dart 1200 passagiers aan boord vertrok Woensdagmiddag de „Nieuw Amsterdam" naar Ameri ka. Op de achtergrond is de „Wil lem Ruys" zichtbaar. PAROLOSCOOP Ruk naar het 'midden TM IET lang geleden zim in Noot- wegen gemeenteraadsverkie zingen gehouden. Net als in Frank rijk waren zij echter meer dan dat alleen: zq waren een uitspraak over het regeringsbeleid, in het bijzonder over het beginsel der geleide econo mie, der nationalisatie, dat door de' Noorse arbeiclersregering wordt voorgestaan met alleen, maar ook in vérgaande mate is of wordt toe gepast. Het resultaat van dit ..re ferendum" is duidelijk uitgevalten ten nadele van de socialisten zowel als van de communisten: de geza menlijke burgerlijke partijen, die allemaal meer of minder tegen de geleide economie zjjn, hebben meer dan 50% van het kiezerscorps ach ter zich weten te krijgen. In ver schillende bladen werd dan ook van een duidelijke „ruk naar rechts" In Noorwegen gesproken. Thans zijn fn Denemarken ver kiezingen voor het parlement ge houden, welke nodig waren gewor den doordat de burgerlijke coalitie die het land tot dusver had gere geerd het niet eens meer was over twee dingen: de te voeren economi sche politiek en het Zuid-Sleeswijk- se probleem. Van een ruk naar rechts kan tn Denemarken niet worden gespro ken, tenminste niet in de absolute zm van deze uitdrukking. Veeleer zouden wij deze uitslag willen kwa lificeren als een ruk naar het mid den. De grote verliezers ziin: de communisten, die 114,000 stemmen en 9 zetels verhezen, de conserva tieven met llo.OOO stemmen en eveneens 9 zetels verlies, terwijl de sociaal-democraten 162.000 stem men en 9 zetels winnen en de links- liberale partij bij een winst van 96.000 stemmen zelfs 11 zetels er bij heeft veroverd. Dat de zetel winst der links-liberalen, die men ook de Boerenpartij mag noemen, nog groter is dan die der sociaal democraten, die aan stemmen bijna tweemaal zoveel hebbe» gewonnen, is een gevolg van de eigenaardighe den van het Deense kiesstelsel. J NTUSSEN kunnen de sociaal-de- moeraten in Denemarken tevre den zijn over dit resultaat: hun partij heeft zich schitterend her steld van de klap. haar bjj de ver kiezingen van 1945 toegebracht. In het bijzonder zal het hen verheugen, dat zij nog 48.000 stemmen méér vooruit zijn gegaan, dan de com munisten verloren, hoewel het hun ook niet kwalijk te nemen is. dat zaj op zichzelf reeds een zekere ge noegdoening zullen gevoelen over het feit, dat het aantal der commu nistische zetels gehalveerd is. Een feit is, dat de Deense arbei ders en intelectuelen genezen zijn van de voorliefde, welke zij vlak na de oorlog voor de communisten hadden. Wij geloven niet mis te tas ten, wanneer wij als de voornaam ste oorzaak hiervoor zien de poli tiek, welke de Sowietume sinds '45 heeft gevolgd. Misschien drukken wij ons wat te sterk uit, maar per soonlijke ervaring en lectuur heb ben ons de indruk gegeven, dat in brede kringen (en zij lopen dwars door de partijen heen) van het Deense volk zo iets heerst als een psychose ten oozichte van de Sow- ïetunie. Men behoeft maar enkele minuten met een Deen te praten over de internationale situatie on htj stelt de vraag: „En wat denken jullie over Rusland?" Het verheugende in deze uitslag is dan ook, dat deze afkeer van de Russische politiek, of, mogen wij zeggen, angst voor de Sowjetunte met aan uiterst rechts ten goede fs gekomen, zoals voor de hand gele gen had. maar aan de socialisten en de Boerenpartij. Al valt het niet te ontkennen, dit laatstgenoemde partfl mist door een tamelijk con servatieve koers in te slaan veel stemmen van de conservatieven zal hebben gewonnen, OOR de twee vraagstukken, die De heer Ziessen is het eerste lid van Je civiele dienst van de H.A. L., dat gedecoreerd werd. Een „trip" van zes en een half jaar maakte hij met de Nieuw Amster- Commodorc A. Dekema ontvangt uit handen van mr Ooyevaar, direc teur-generaal van de Scheepvaart, de versierselen van de Orde van Oranje Nassau, hem door de Re gentes verleend voor in oorlogstijd bewezen diensten. dam. Woensdagmorgen, luttele uren voor hij opnieuw met het nu herboren schip zou uitvaren, werd hij verrast met een ridderorde. Waarvoor hij die gekregen heeft, hebben wij hem gevraagd, toen wij hem een kwartier voor het ver trek in zijn hut aantroffen. „Ach, vooi trouwe diensten hè. Ik heb de hele oorlog op deze schuit gezeten en zo af en toe hebben we wel eens iets meegemaakt. Te veel om het nu nog even gauw te vertel len". Ziessen ontwjkt het precieze antwoord. Maar blij is hij met zijn onderscheiding. En blij is hij ook, dat hij weer gaat varen, zegt hij. ,,'t Is wel leuk om een paar maan den verlof te hebben, maar tweede dienstmeisje spelen bij moeder de vrouw, thee schenken en de vuil nisbak buiten zetten, dat gaat op de duur vervelen. Nee, dan liever, nog wel echt als ridder, weer „in 't harnas" Brusselse operazangers dreigen met staking Tijdens de première van de opera „II Trovafore" van Verdi, hebben de kunstenaars van de Koninklijke Muntschouwburg m Brussel, na het eerste bedrijf de voorstelling gedu rende een half uur onderbroken. Zij waren ontstemd over het uit blijven van de aanpassing van hun lonen. Er werd een brief voorgele zen van het personeel aan de direc teur van hot theater, waarin ge dreigd wordt met staking. Keet met zeven arbeiders in de lucht gevlogen De Betuwe, het land van de over vloedige fruitoogst, is nog steeds een gevaarlijk gebied tengevolge van de vele mijnen en bommen, welke de Duitsers daar in de bodem hebben gegraven. Gistermiddag heeft een verraderlijke explosie weer drie I slachtoffers gemaakt. Zeven D.U.W. arbeiders hielden schaft in een hou ten scöuilkeetje en op dat ogenblik, weerklonk een hevige ontploffing. Het keetje werd met de mannen in de lucht geslingerd en totaal verbrij- Franse en Italiaanse hulp Inmiddels werd Woensdag j.l. In de nieuwsuitzending voor de radio door het A.N.P. medegedeeld, dat reld. Drie arbeiders werden hierbij I a&ntal aan cholera m Egypte op slag gedood, een vierde zo zwaar gewond, dat voor zyn leven moet worden gevreesd. Ook de drie ande ren werden ernstig gewond. De ploeg, die uit acht man be stond was bezig met werkzaamhe den aan de Linge. Met schafttijd begaf een. van hen zich naar een naburig café. Dit heeft hem voor het vreselijke ongeluk gespaard. X>e anderen waren nog maar nau welijks in de keet toen de noodlot tige ontploffing ontstond. Men weet nog niet of het een mijn is geweest, die onder het keetje in de grond gezeten heeft of dat de ar beiders een projectiel uit de Linge hebben opgevist en dat meenamen toen zij gingen schaften. Alle slachtoffers waren uit Nij megen afkomstig. Het waren de 48-jarige J. F. Jansen, de 21-jarige F. A. Otten en de 47-jarige F, van der Lmden. De zwaarst gewonde is de 5S-jarige W. Baste. De andere gewonden zijn P. de Jager, T. Mar- neef en A. T. Plink. Zij werden alle vier overgebracht naar het zieken huis in Tiel. Geen post meer over Port Said en Suez Tot nader order wordt de ver zending naar Port Said en Suez van gewone en luchtpostcorresponden- lie voor opvarenden van schepen gestaakt, in verband met de in Egypte heersende cholera-epidemie. De aflevering aan boord der sche pen is daar n.l. met meer mogelijk. voor oud papier Op gevaar af dat ons verwe ten zal worden voor eigen paro chie te pleiten willen we Japi bii on ze lezers introduceren met een hartelijke aanbeveling hem vriendelijk te ontvangen. Japi is de Jcjgd-Actie Papter Inzameling, Deze actie wordt op 1 November ingezet en heeft ten doel de papierpositie in Neder land ie verbeteren. Daartoe zul len d. leerlingen van lagere en middelbare scholen thuts en bif 'buren en kennissen oud papier inzamelen Wu de betekenis van papier in >mt samenleving be grijpt zal het nut van deze act te m zien en zi/n ioHe medewer king verlenen Nederlandse Rode Kruis wach t op Genève (Speciale berichtgeving) „Hoewel wij reeds in beginsel overwogen hebben om een medisch team van Nederlandse artsen en verpleegsters naar Egypte uit te zenden ten einde op die wpze daadwerkelLk bij te dragen aan de strijd die dit land tegen de cholera-epidemie voert, is er door ons nog geen stap in deze richting gedaan. Het wachten is op een eventuele oproep van het Inter nationale Rode Kruis in Genèv»", aldus deelde men ons bij informatie namens het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis in Den Haag mede. Mocht inmiddels Genève alsnog een beroep doen op de medici in andere landen, dan zal het Nederlandse Rode Kruis zeker niet achter blijven. in het verleden is dat reeds gebleken. niet aarzelde met het uitzenden van een ambulance naar Abessinië, het formeren van eeir dergelijk medisch team of teams ter hand kan nemen, ook buiten Genève om. Stel lig zal men ia Nederlandse rege ringskringen en in brede lagen van ons volk een dergelijk initiatief warm toejuichen. Toen m October 1935 voor het eerst geld gevraagd is voor het uit zenden van een ambulance, die on der leiding stond van dr. Chr. Winckei, was men binnen twee maanden gereed. Begin December startte deze ambulance naar Addis Abeba. Mede daarom zal het Neder landse Rode Kruis-inzake het formeren en uitzenden van een of meer medische teams naar Egypte, wederom op warme in stemming van ons gehele volk kunnen rekenen. En artsen en verpleegsters Stellig zal één oproep meer dan voldoende zijn! Nu de Franse en Italiaanse artsen vermoedelijk betreft het hier particulier initiatief voorgegaan zijn in de mening, dat men Egypte met vaccin- zendingen alleen niet helpt, is een initiatief in deze richting, dat trouwens reeds overwogen is, stellig gewettigd. overleden personen tot ruim 5000 was gestegen en dat men Dinsdag j.L bijna 900 nieuwe gevallen had geregistreerd. Waar de achterlijke bevolking voorts de registratie en isolatie van met cholera besmette zieken saboteert, mag men het to taal aantal slachtoffers stellig aan zienlijk hoger stellen dan officieel bekend is gemaakt. Intussen hebben Franse en Ita liaanse artsen niet op Genève ge wacht Inzake het formeren van me dische teams. Uit deze landen zijn reeds medici naar Cairo vertrok ken om aan de indamming van deze epidemie hg te dragen. Het is om die reden dat naar onze mening het Nederlandse Rode Kruis, dat nu twaalf jaar geleden by deze verkiezing aan de orde Waren, brengt deze uitslag onder tussen geen duideliike oplossing. De winst, zowel voor de oppositie als voor de grootste regeringspartij, ie niet bepaald een duidelijke aan wijzing, waar het heen moet. Een coalitie zal wederom nodig zijn. maar deze uitslag laat meer dan één mogelijkheid daartoe open. In ieder geval zullen de sociaal democraten als verreweg de sterk ste partij bii de kabinetsformatie de eerste rol moeten spelen. Als ieder Nederlander, klem en groot, 1* cent per dag spaait, be draagt d« gezamenlijke besparing per jaar b'toa i tjf en dertig rmllinen gulden. Jlet die ene dagelijkse cent \an alle Nederlanders kunnen dus bruggen gebouud en hersteld or den en vegen \erbeterd. Die brug gen en wegen besparen het verkeer het maken van omwegen. Daardoor besparen wij weer benzine, banden en zelfs hele auto's, want dom de kortere afstanden en de beter© we gen is er minder slijtage, zodat de wagen? langer meegaan. En met de aldus gespaarde deviezen kunnen we.. Dit is maar eén voorbeeld van de mogelijkheden, die de spaarzaam heid ons opent. Wie zijn spaargeld naar de spaarbank brengt, wordt mede-bouwer aan vvegen en brug gen. In de esr=(e plaats zorgt de Spaar- bank ervoor, dat de kleine besparin gen, waarvoor men nu eenmaal geen staatspapieren of aandelen kan ko pen. toch rente dragen, .Maar ik kan met sparen, ik kom zelfs te kort", 'lillen velen zeggen- Sparen is eel'er njet „over heb ben". Juist als we "tekort komen moeten «e sparen, want dat 'S dan de. enige manier om te kunnen ko pen, wat we nu eenmaal toch nodig hebben. Bij de Spaarb.nk is het spaargeld veilig, Veilig niet alleen tegen brand, diefstal enz. maar ook tegen dp verleiding het voor iets ander, te gebruiken IM nut van i de WVrehlepaardag, pik jaar op 31 Oct gehouden ia dit, dat luj ons aan leiding geeft ons op de waarde van het sparen voor enkeling eu samen leving; te bezinnen. Ruim vierhonderd doden in één etmaal De Egyptische regering heeft met het oog op de cholera- epidemie, die onrustbarende vormen aanneemt, voor het ge hele land de staat van beleg afgekondigd. In de laatste vier en twintig uur zijn 442 eholera-Iyders gestorven en werden 825 nieuwe ^evallen ge signaleerd. De staat van beleg houdt in, dat Nokrasjy Pasja, de premier, als gouverneur-generaal zal optreden en militaire gouverneurs voor iedere provincie zullen worden aan gesteld. De volksgezondheidsautori- teiten zullen in staat gesteld wor den alle hulpmiddelen tegen de cholera aan te wenden. Zij kunnen ziekenhuizen, transportmiddelen en pharmaceutische artikelen vorde ren. De regering zal drastische maatregelen kunnen nemen tegen mensen, die de anti-chol era-voor schriften overtreden In Oostenrijk en Zwitserland neemt men uitgebreide maatrege len om te voorkomen dat de epi demie via Italië, waar al enkele chol era-gevallen zijn gesignaleerd, zal overslaan. Het personeel van de Franse havens zullen worden inge ënt. Grafie verleend Bij K. B is gratie verleend sar F Drent, tot de doodstraf veroor deeld. bii sententie van het bijzon der gerechtshof te Leeuwarden De doodstraf is veranderd in le venslange gevangenisstraf. P. Drent, afkomstig uit Donderen (Dr). had met alleen als lid van d< Gruene Pobzei de vijand hulp ver leend. doch ook deel uitgemaakt van een executiepeloton, dat elf Ne derlanders heeft gefusilleerd. Hamer krijgt vijftien jaar Het üiizonder gerechtshof te 's-Gravenhage heeft heden de oud- hoofdcommissaris van politie mr. Hamer wegens hulpvet Jening nan de vijand veroordeeld tot vu (tien jaren gevangenisstraf met ontzet ting uit de, kiesrechten, he' recht ambten te bekleden en het recht bij de gewapende macht te dienen. ,JEr is veel vordering gemaakt". Aldus luidde het commentaar van een woordvoerder der UN O-co m miss Ie van drie, nadat dit college Woensdag middag in Djogjakarta een ontmoeting bad gehad met Soekarno en Sja rifoeddin en de Indonesische viee-premiers Gani en Setyadjït. Behalve met deze autoriteiten, ztfn er ook besprekingen gevoerd met de republi keinse onderhandelingsdeiegatie. Onder andere is besproken, welke neu trale of voor beide partijen aanvaardbare plaats uitgekozen zou worden voor de onderhandelingen met Nederland. vellen van een oordeel over de kwestie, voordat het rapport van de commissie was binnengekomen. Hadji Agocs Salim, de republi keinse minister van buitenlandse zaken is Woensdag na een wereld reis van zeven maanden in Bata via teruggekeerd en heeft daar be vestigd dat er in Londen een ont moeting heeft plaats gehad tussen prof. Schermerhorn en dr. Sjahrir, „hetgeen echter niets ongebruike lijks was" voegde hij eraan toe. Sjahrir zou zich, naar Sahm ver der mededeelde, van Parijs, waar hij thans verblijft, naar New Delhi begeven en vandaar het contact met Djogja weer opnemen, In de Veiligheidsraad In de Veiligheidsraad heeft Ca- dogan zjjn resolutie tot het vast stellen van voorlopige demarcatie lijnen ingetrokken ten gunste van een Amerikaans voorstel dat er bij beide partijen op wil aandringen, de order „staakt het vuren" strikt na te leven en deze order aldus uit te leggen, dat er geen strijdkrach ten meer worden gebruikt, om het gebied, dat de partijen op 4 Augus tus in handen hadden, te vergro ten. Katzsuchy, de Poolse afgevaar digde, wilde dat de Veiligheidsraad Nederland duidelijk maakte, dat het zijn troepen uit Indonesië moest terugtrekken en drong aan op „strengere maatregelen" bij niet voldoen aan de voorlopige maatre gelen tot brjlegging van het ge schil. België en Australië verzochten alle mogelijke steun voor de com missie van drie en waren tegen het Het debat werd daarop tot Vnjdag. verdaagd 834 035 57 (48) 144 133 10 (11) 264.146 17 (26) 529.356 46 (38) 94.477 6 3) 141047 9 (18) 24719 0 4) 45 877 3 3 602 C 7611 0 Weerbericht Weersverwachting, gel dig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Matige, tlldetijk ir,»ph- t'ge v-ind lussen Oost en Zuid-Oost. Over bet al gemeen vrii ved hewo'- king. maar droog en koud weer. Waterstanden Rotterdam: le tij 518, !e tu 17.18. De parlements-verkiezingen in Denemarken hebben grote winst voor de middengroepen Sociaal-de mocraten en lmks-1 tberalen opge leverd. De extreme linkse en reebt- groepen (communisten en con servatieven) leden een nederlaag. De voorlopige uitslagen luiden (achtereenvolgens aantal behaalde stemmen, zetels cn_ zetels van de verkiezingen van '45): Soe -democraten Links-rad ical en Conservatieven Links-liberalen Belastingherv. Communisten Deense U nie Kopenh. links-Iib. Party v. Moelier Duitse minderheid Daar tegenover de winst van de sociaal-democraten verlies van de communisten staat en de links-libe ralen meer zetels hebben gewonnen dan door conservatieven en links- radicalen zijn verloren, zal het nieuwe jjarlemcnt geen socialistische mr°rttovh<=id hebben De uitslag van de verkiezingen betekent een ernstige tegenslag %'oor Christmas Mueller, de voormalige minister van buitenlandse zaken, die voor een „onbewegelijke grens" streed en thans geen zetel heeft be haald De liberalen en conservatie ven willen een plebisciet over de toekomst van Zuid-Slees wijk. de so ciaal-democraten en radicalen wil ton administratieve scheiding van Zuid-Sleeswijk en Holstem en ver wijdering der Oost-Duitse vluchte lingen De uitslagen hebben de politieke situatto niet verhelderd, daar er thans nog meer coalitiemogelijkhe den zijn dan voorheen. Het karak ter van de toekomstige regering zal volkomen afhangen van de onder handelingen tussen de verschillende partijen Volgens Hans Hpdtoft. lei der der sociaal-democratische partij, zal de sociaal-democratie de leiden de positie, die zij voor 1946 in de Deense politieke wereld bekleedde, hernemen. Bomaanslagen in Brussel Tn de nacht van Dinsdag op Woensdag zun to Brussel op onge veer betzelfde uur drie bomaan slagen gepleegd op woningen van kortgeleden vrijgelaten politieke delinquenten. De bommen richtten grote schade aan in enige huizen. GEN. CLAY GAAT WEG IN 1948 Anti-communistische actie in. Amerikaanse-zone Generaal Lu cius D. Clay, de Amerikaanse mi litaire gouver neur in Duits- land, heeft op een persconfe rentie te Berlijn meegedeeld, dat hij het volgende jaar het leger verlaat en af treedt als mili tair gouverneur. De Amerikaanse bèzettingsautori- teiten zullen een aanval op het communisme openen in de gehele Amerikaanse zone van Duitsland. >»Wij gaan de beginselen verdedi gen, waarin wij geloven" zei Clay, „en wij bestrijden die, waarin wij niet geloven". De propaganda-actie zou hierin bestaan, dat men alle pogingen in het werk zal stellen om Duitsland een inzicht te geven in het demo cratisch systeem, z(jn volmaking en zijn doelstellingen. Men zal vooral de nadruk leggen op rechten en waardigheid van het individu en de democratische wijze om die te beschermen. Clay verklaarde verder: „Ik ben niet van zins enig personeel in dienst te houden, dat het oneens is met de inzichten van het militaire bestuur en de inzichten, waarop dat militaire bestuur berust". Als wjj er in slagen de democratie in Duitsland te grondvesten, dan ge beurt dat, doordat de Duitse leiders in staat zullen blijken de democra tie zonder leiding te onderwijzen. Wij moeten verhinderen, dat er in deze kritieke periode obstructie ge voerd wordt. Churchills amendement verworpen Attïee zot oppositieleider op zijn nummer Met 348 tegen 201 stemmen ver wierp het Britse Lagerhuis Woens dag het een dag tevoren door de conservatieven ingediende amen dement op het antwoord op de Troonrede, Bij de debatten sprak o.a. Lady Magen Lloyd George (liberaal) die zich aan de zijde van de regering schaarde in de Hogerhuis-kwestie „de regering moet niet het risico nemen, dat de Lords haar plannen kunnen dwarsbomen" en het debat werd besloten door Attlee. „Churchill doet altijd net, alsof hij niet namens een partij spreekt, maar een nationaal standpunt weergeeft", zei de premier. „Ik heb nog nooit een fede gehoord, die de feiten van de economische toestand zo voorbijziet als de rede die Chur chill Dinsdag hield". Het hgt in de bedoeling met in- Nederlandse verliezen Op 28 October bedroegen de Ne derlandse verliezen in Indonesië één gesneuvelde en één gewonde, volgens bet Nederlandse communi qué dat verder melding maakt van kleine schermutselingen en mede deelt, dat brj Lcemadjang een ben de werd verdreven. voor het tydvak van 2 t.ro. 15 Nov, BONKAARTEN KA, KB, KC 711 (Serie Q) Q-03 Diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel. Q-G4 Diversen: 750 gram suiker, boterhamstrooisel enz. of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram versnaperingen. Q-05 Diversen: 250 gram zachte zeep. bonkaarten kd, KE 711 (Serie Q) Q-1S Diversen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. Q-14, Q-15, Q-16 Diversen: 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop^ enz. of 250 gram versnaperingen. Q-17 Diversen: 500 gram zachte zeep. Q-16 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder meel of kinderbiscuits. BONKAARTEN MA* MD. MH 718 (Büz. arbeid, a-s. moeders en zie ken (Serie Q) Q-ll suiker250 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop, enz. of 250 gram versnaperingen. TABAK- EN VERSNAPERINGEN KAARTEN ENZ Qa, Qb, Qc 711 Q-01 Q-03 tabak: 2 rantsoenen ei- garetten of kerftabak. Q-01 Versnaperingen 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel, enz. of 400 gram iam, stroop, enz. Q-03 Versnaperingen: 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz. pf 200 gram lam, stroop, enz. EXTRA SUIKER In verband met St. Ni colaas en Kerstmis zal twee maal een extra rantsoen van 200 gram suiker wor den verstrekt. Deze extra suiker wordt voor alle leeftijdsgroepen be schikbaar gesteld. Haring èn kuit Gebakken haring mag 10 cent per stuk kosten. Nu op de naleving van dit voorschrift door de prijs- beheersing streng gelet wordt, vin den sommige verkopers de truc uit de haring van hom en kuit te ont doen welke hom of kuit afzonder lijk worden gebakken en verkocht. Aan de hand van de prijzenbe- schikking 1940 no. 1 wordt hierte gen opgetreden aangezien hier sprake is van prestatie verminde ring. De beschikking zegt: „als verboden verhoging wordt mede beschouwd iedere directe of indi recte vermindering van de presta tie. Het publiek is gemachtigd de volledige vis dus met hom of kuit, te eisen." Tweede Internationale weer opgericht? Van 28 November tot 1 De cember zal m Antwerpen een internationale socialistische conferentie worden gehouden, waarop getracht zal worden de Tweede Internationale weer op te richten. Dit is meegedeeld door de com missie die in Juni door de confe rentie \'an Zurich werd ingesteld om de mogelijkheden van een in ternationale aaneensluiting van socialistische partijen te onderzoe ken. De commissie vergadert thans in Brussel. Zoals reeds werd gemeld hebben de Belgische socialisten op hun congres besloten, met kracht te werken aan de weder oprichting van de Internationale. Een stuk huishoudzeep van 225 gram mag ten hoogste 25 cents, kosten, zachte zeep 35 cents per gang van I November de visa af te 500 gram (m doos) en los 17 cents schaffen m het reizigersverkeer per half pond. tussen Nederland en Zwitserland De maximum verkoopprijs van en Liechtenstein. Voor hen, die in i waspoeder is 22 cents per pak van het andere land willen gaan wer- 250 gram. De nieuwe prijzen gaan ken blijft een visum nodig. per 1 November in.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1