HET ROTTEEDAMSCH PARODL Ramadier krijgt vertrouwensvotum met geringe meerderheid r M anuela del Rio Langdurige burgeroorlog in Kasjmir voor de boeg? Oorlogsvrijwilligers moeten worden ingeschakeld Vrij, onverveerd Felle anti-communistische geest in Franse Assemblée PAROLOSCOOP Weerbericht Ook Nederlands bezit geconfisqueerd IN MANDSJOER IJE ZWARE STRIJD Argentinië verbrandt de oogst Benelux getekend Sjahrir naar Australië LONDEN OM BEMIDDELING GEVRAAGD' Wat gebeurt er met d e Emmaüsgangers? Nog niets beslist Grote hotelbrand in Oslo Demobilisatie-studiedag Het beste kinderboek Rei en Adm. Lange Haven 141. Schiedam t«L 69300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,losse nummer* 0.09 SCHIEDAMMER Vrijdag 31 October 1947 Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398544 Bankiers Amsterdam sche Bank te Rotterdam PI, Directeur: B. de Vries PL Hoofdredacteur: Th. Ramaker Zevende jaargang, No. 254 Twintig stemmen hebben Ramadier gered. De kwestie van vertrouwen die de Franse eerste minister Dinsdag in de Natio nale Vergadering had gesteld, leverde toen, nadat Donderdag de debatten waren voortgezet in stemming kwam. driehonderd vóór- en tweehonderdtachtig tegenstemmers op. Ramadier kreeg behalve van z(Jn socialistische fractie' ook de steun van zjjn coalitiegenoten der M.R.P.. tenvjjl bovendien de radicaal-socia list Badie uit naam van zijn frac tie kwam mededelen dat men vóór zou stemmen „om politieke rede nen, zonder zich illusies te maken over de waarschijnlijke duur van het bestaan der nieuwe regerings formatie". Scherpe woorden Een vinnig debat ontstond na de rede van de communist Kriegel- Valrimont. De gewone critiek op en beschuldigingen aan het adres van de regering ontbraken niet, maar de peroratie bereikte wel zgn hoogtepunt toen deze afgevaardig de de regering verwijtend voorhield, Gemeenteraadsverkiezing in Engeland ZATERDAG zal het Engelse volk voor het eerst zijn ge meenteraden een na-oorlogse sa menstelling geven. De helft van de aftredende gemeenteraadsleden werd in 1939 gekozen, en bleef in functie, omdat gedurende de oorlog de verkiezingen werden uitgesteld; de andere helft werd in 1945 ge kozen voor de tijd van twee jaar in plaats van drie. (Gemeenteraads leden, gekozen bij tussentijdse verkiezingen na 1945 treden, niet af). De' gemeenteraden hebben dus niet de grote „aardverschuiving" van 1945 meegemaakt, die Labour aan het bewind bracht. Dat is een onbetwistbaar nadeel voor de so cialisten, want men kan niet zeg gen, dat zij nu nog eens een der gelijke kans krijgen. Zij hebben de ondankbare taak op zich genomen om Engeland in deze crisis te lei- den~én hebben niet de gelegen heid gehad om zich in de zoveel dankbaarder gemeentepolitiek eéE tegenwicht te verschaffen. Een van de resultaten van de La- bour-successen bij de verkiezingen is, dat het kamp der Conservatie ven aanzienlijk is versterkt. Velep die vroeger als vertegenwoordigers van plaatselijke belangengroepen, als „onafhankelijke" of voor de „Bond van Belastingbetalers" aan de verkiezingsstrijd deelnamen en een vaste groep kiezers achter hun persoonlijk vaandel wisten te brengen, staan thans achter de Conservatieven, die zich boven dien met een intensieve campagne op de stemming hebben voorbe reid. ER zijn ook enige reëler aanwij zingen dat de socialisten geen te grote verwachtingen mogen koesteren. Bij de tussentijdse ver kiezingen voor, in totaal 148, open gevallen gemeenteraadszetels se dert November 1.1, wonnen de Conservatieven er 63 zetels bij 55 van Labour, vier van Libera len en vier van onafhankelijken. Is dit dan niet in strijd met het glorieuze ongeslagen record van Labour bij de tussentijdse verkie zingen voor het Lagerhuis? Neen. ook daar bleek enige begrijpelijke teruggang in het stemmenaaVtal, maar het was in geen der omstre den districten groot genoeg om de socialisten een zetel te doen ver liezen. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen, waar de districten zoveel klei ner zijn en kleine schommelingen dus onmiddellijk in zetelwinst of -verlies worden gerealiseerd, kwam deze teruggang wel tot uiting. En zij zal ook Zaterdag blijken, al mag men al met al op een vrij goed resultaat voor de Labour- partij rekenen. Een stembusoverwinning bete kent echter niet een motie van vertrouwen in Labour. In de eerste plaats niet omdat Zaterdag een achterstand^ wordt ingehaald, die door het uitstel van de verkiezin gen is ontstaan; in de tweede plaats omdat het Engelse volk niet Labour stemt om de prestaties van de regering, waarvan nog altijd niet voldoende kracht uitgaat om het volk te bezielen, maar omdat het nog altijd betere resultaten verwacht. Verkiezingssuccessen zullen nog wel wat aanhouden, maar alleen een krachtig bewind van de rege ring kan voorkomen, dat de kie zers op de duur hun heil elders zullen zoeken. PLAATSELIJK MIST Weersverwachting tot Vrijdagavond. Vrij veel bewol king reet hier en daar enige lichte re gen en in de nacht plaatselijk vorming van nevel of mist. Veranderlijke wind. Iets hogere teinpe- WF rato nr. Waterstanden Rotterdam: le tü 5.52, 2e tij 18.03. w dat er ondanks de gedane beloften nog geen enkele zak kolen uit het Ruhrgebied naar Frankrijk was ge gaan. Bidaulfc' staat op, hij wil de spreker van repliek dienen. Kriegel staat voorzitter Her- riot echter nie.t toe, de minis ter^ het woord te verlenen. Herriot verwet de communist daarop onhoffelijkheid en in breuk op de parlementaire ge bruiken en pas als Kriegel uit gesproken is, kan Bidault het woord krijgen, „Lasterlijk en leugenachtig" noemt deze de beweringen van de communist en laat dan de voorzit ter van de financiële commissie aan de hand van douanerapporten verklaren dat in de eerste helft van 1947 één en driekwart milliard kg Duitse steenkool de Franse grens gepasseerd is. Het Franse parlement gaat nu op reces tot 13 November. „Iets van De Gaulle" Ramadier, schryft een Reuter- correspondent, heeft op de verga deringen van Dinsdag en Donder dag iets van de bliksemkracht van De Gaulle gestolen door zich duide lijk in anti-communistische zin uit te laten, een verschijnsel dat trou wens de gehele Assemblée ken merkte want men was van de links socialisten tot uiterst rechts toe, fel anti-communistisch. Een ander opvallend feit was, dat de M.R.F. en de socialisten aandrongen op vorming van een „centrale groep", als stevig meerderheiösblok tussen uiterst rechts en uiterst links. Nieuwe protesten inzake affaire-Lobau Het door Sovjettroepen bezetten, in Augustus, van de olieraffinaderij te Lob au (Oostenrijk) onder het motief, dat zft Duits bezit zou zijn, heeft aanleiding gegeven tot een opdracht aan sir Maurice Peterson, de Britse ambassadeur te Moskou, bij de Sovjetregering een protest in te dienen, daar de raffinaderij ge combineerd Brits, Amerikaans en Nederlands bezit zou zijn. Deze diplomatieke stap is onder nomen omdat de protesten in de geallieerde bestuurscommissie voor Oostenrijk en de viermogendheden- commissie voor de verdeling van Duitse eigendommen in Oostenrijk niet op bevredigende wijze zijn be antwoord. Ook het Amerikaanse departe ment van buitenlandse zaken heeft officieel geprotesteerd tegen het in beslag nemen van de olieraffina derij te Lobau. Van de zijde der Chinese regering verneemt Reuter, dat er zwaar ge vochten wordt om de Mandsjoerijse hoofdstad Tsjangtsjoen, waar de centrale Chinese regering verster kingen heen gezonden heeft ten einde te trachten de communisti sche aanvallen in het Noorden en Westen af té slaan. Men 'neemt aan. dat'de aanvallen der commu nisten op de voorsteden van Tsjangtsjoen de vernieling der vliegvelden tot doel hebben om te voorkomen,dat regeringstroepen het belegerde garnizoen van de strategisch belangrijke stad Kirin ontzetten. Volgens officiële rege- ringsmededelingen, hebben de com munisten btf Kirin .honderdduizend man in de strijd geworpen. Ook in Noordwestelijk Hon'an zjjn de ge vechten weer opgelaaid. Argentinië heeft zich genood zaakt gezien om voor meer dan vyfhonderd millioen dollar aan landbouwproducten te verbranden. Dit is een gevolg van het feit, dat Argentinië nergens machine rieën en transportmateriaal heeft kunnen kopen, zo heeft de regering meegedeeld. De havens kunnen niet voldoen de worden gebruikt door gebrek aan baggermachines en het transportwezen verkeert in een hachelijke positie door gebrek aan rollend materieel. Het gevolg is dat aan de havens en de spoorweg stations grote hoeveelheden graan opgeslagen lagen, die niet vervoerd konden worden. De eerste gevallen van cholera zijn gesignaleerd-ten oosten van Alexandria, bij Bedoeinensfammen in het westelijk deel van de woestijn. De autoriteiten nemen maatregelen ter isolering van de streek om te voorkomen, dat de cholera naar de oasen overslaat, die tot dus ver voor de plaag gespaard zijn geble ven. Gedurende het afgelopen etmaal zijn 690 nieuwe gevallen van cholera gesig naleerd en 402 lijders gestorven. De Gaulle zal zijn plannen ontvouwen (Van onze correspondent) PARIJS, 31 October, De Gaul le-* heeft aangekondigd dat hij oe volgende maand in een aantal rede voeringen. zijn verdere politieke plannen bekend zal maken. Uit het debat in de Assemblée bleek echter gisteren dat de groepering die zich rondom de S.F.I.O. doende is te vormen en met een Partij van de Arbeid zou kunnen worden verge leken bezig is zich te consolideren. Het is zeer goed mogelijk dat deze derde macht tussen de communisten en de R.P.F. een grotere aantrekkingskracht op het Franse volk zal uitoefenen dan men uit de gemeenteraads verkiezingen 2ou kunnen aflei den. De aanhang van De Gaulle is immers een vormloze, progamma- loze massa van ontevredenen en conservatieven, waarvan velen van daag achter de een en morgen ach ter een ander aanlopen. De commu nistische macht gaat bovendien dui delijk in dalende lijn. De voorschrif ten van. de conferentie van War schau, die een nieuwe heftige seheldpolitiek hebben ingeluid, dreigen deze partij steeds verder te isoleren. Haar vijandschap tegen over de vroeger steeds nagelopen socialistische broeders, maakt het bovendien voor de S.F.I.O. mogelijk duidelijk stelling te nemen tegen over de volgelingen van Moskou. Uit de rede die de secretaris-ge neraal van de socialistische partij Guy Mollet, die tevens dc leider van de linkervleugel van dié partij is. gisteren in de assemblée gehouden heeft, bleek duidelijk dat de links- socialistische vrijage met de com munisten tot het verleden behoort. Over het optreden van de we reldvermaarde Spaanse danseres Manuela del Rio schreef de New York Times o.m.: „Haar succes was enorm en het publiek kwam dermate in geestdrift, dat zij steeds weer haar dansen moest herhalen." The San Francisco News schreef loffelijk: „Een dan seres in de lijn van La Argen tina. Grote techniek en grote persoonlijkheid. Schitterend haar castag'nexténspel." Manuela del Rio geeft slechts één voorstelling in Rotterdam en wel op Woensdagavond 5 No vember in de Schouwburg, Kaarten dagelijks (ook Zater dag) verkrpgbaar van 95 uur aan het kantoor van ..Het Rot te rdamsch Parool", Schiedamse- singel 42 (tel. 25430). Prijzen van 1.25 tot 4.5Ö (plaatsbe spreken en garderobe inbegre pen). Een eenvoudige plechtigheid op het departement van bui- tenlandse zaken: ambassadeur baron van Harinxma thoe Slo ten (Nederland), minister Spaak Belgiëen minister Als (Luxemburg) ratificeren de Beneiux-overeenkomsthistoric sche gebeurtenis in de geschie denis der drie landen Radio-D jog ja meldt van officiële zijde vernomen te hebben, dat Soe- tan Sjahrïr rechtstreeks op weg is naar Australië. NEDERLANDS COMMUNIQUê De Nederlandse verliezen van 29 October bedroegen 2 gewonden. De strijd in Kasjmir, waar de grotendeels Mohammedaanse bevolking zich verzet tegen de aansluiting bij India, die de maharadja Sir Hari Singh heeft afgekondigd, dreigt vast te lopen in een burgeroorlog zonder einde. Indische troepen die door de lucht naar Kasjmir zijn gekomen, zijn overgegaan tot gueriilatactiek. De getalssterkte van de pro-Pakistanse opstandelingenlegers ligt volgens schattingen tussen drie- en tienduizend. Zij hebben een onneembare positie ingenomen aan de voet van de heuvels bij Srinagar, de hoofdstad van Kasjmir. De R.A.F. heeft de Engelsen die Srmagar wensten te verlaten naar el ders gebracht. Sjeik Mohammed Abdoe- lah. het hoofd van de opstandelingen- regering. heeft bevolen dat men de stad slechts met een bijzondere vergunning mag verlaten, om paniek te voorkomen. De regering van India heeft bekend gemaakt dat vliegtuigen van de/ Ko ninklijke Indische Luchtmacht (R.I.A.i3) „met gunstig gevolg" binnendringers hebben bestookt. De opstandelingen krijgen steun uit Pakistan ten de Noordwest-provincie, maar het hoofdkwartier van het leger van Pakistan heeft ontkend, dat i.et Pakistanse leger aan de strijd deelneemt. De bevelhebber van de Indische troepen in Kasjmir is gesneuveld, toen hij een terugtocht van zijn troepen voorbereidde, die ten wes ten van de hoofdstad gevaar lie pen ingesloten te worden. Op het vliegveld Willingdon in Nieuw Delhi staan volledig uitgeruste troepen klaar om naar Srmagar te wor- In zijn requisitoir tegen Han van Meegeren heeft de officier verzocht het beslag op de schilderden op te heffen en deze weer in hrnden te stellen van de eigenaars. Dit werpt de vraag op. of de Em maüsgangers het proefstuk 'van de reeks vervalsingen na het démasnué-Van Meegeren nog voor expositie in zijn vroegere tehuis, het museum Bovmans, in aanmer king Iïomt. Wij hebben ons tot de directeur van het museum gewend .teneinde zijn oordeel over deze vraag, die velen bezighoudt, te vernemen. Het schilderij is nog niet te rug aldus prof. Vorenkamp en de justitie heeft nog geen be slissing genomen. Hoewel dc heer Vorenkamp dus niet op de zaak wilde vooruitlopen, kregen wij de indruk, dat de direc teur niet gesteld is op museumbe zoekers die alleen uit sensatiezucht naar het overbekende schilderij zouden komen kijken en aan de vele prachtige stukken blind brutaal voorbii zouden lopen. Hii betwijfelt ook of Rembrandt en Fabritius wel gesteld zouden zijn op het gezelschap van dit veel besproken stuk. Als men genieten wil zei prof. Vorenkamp treed dan in eenvoud binnen en kom tot geestelijke rust voor een van de vele .buitengewone kunstuitingen, die het museum herbergt. Wil men zich slechts amuseren, ga dan naar de bioscoop, het circus ofVan Mpegeren! Over de Emmaüsgangers zei prof. Vorenkamp: Het werk zelf is niet veranderd, wit is eeen zwart geworden, maar in onze waarde ring. in onze geestesgesteldheid heeft zich 'n kentering voltrokken. Van Meegeren heeft het terrein allerzore-vuidigst geprepareerd en luist voor de grootste kenners en liefhebbers was het moeilijk uit de Haagse bomaanslag voor Hoog mil. gerechtshof Naar wjj vernemen heeft de audi teur-militair bij de krijgsraad te velde West. majoor rar. dr. J. M. J. Baak. tegen de veroordelingen door de krijgsraad van sergeant A. T. de Boer, kapitein F. J. J. Baron van Heemstra en korporaal J, P. Peter- se, allen betrokken bij de bomaan slag van 5 December 1946 aan de Prinsegracbt te Den Haag, hoger be roep heeft aangetekend. Behalve tegen de korporaal chauffeur J. Burghout, die werd vrijgesproken, heeft majoor Baak ook hoger beroep aangetekend te gen de veroordeling van de overige vijf verdachten. In zes gevallen gin- gèn de veroordeelden zelf in hoger beroep. droom te komen, die Van Meege ren met enkele momenten die aan Vermeer herinneren, heeft opgeroe pen. Juist de kenners, die zich enkele vreugden herinnerden, die bijv. het gezicht op Delft hen gaf. Genieten is creatief en vooral de zeer ge- voeligen, wier interesse eenmaal gestimuleerd was, vulden aan, wat in de Emmaüsgangers ontbrak. Het is met dit werk als met het toneel: geboeid heeft men geluis terd en gekeken naar de speler: het stuk is uit en hij neemt zim pruik af. Vermeer is weg, Vi.n Meegeren is overgebleven; Tier personen gedood en twee vermist Het vijf verdiepingen hoge hetei Hospitset in het centrum van Oslo is Donderdagmorgen door brand volkomen verwoest. Vier personen zijn in de vlam men omgekomen en twee wor- der er nog vermist. Tachtig per sonen werden gered, van wie er zestig langs de ladders van de brandweer in veiligheid werden gebracht. Tien mensen werden gewond, on der wie een brandweerman. Een nachtwaker ontdekte het vuur en van verschillende brandweerposten kwam in allerijl materiaal aanruk ken De brand verspreidde zich ech ter zo snel. dat men niet veel meer kon doen dan zich te bepalen tot het vniwaren van de omringende huizen. De oorzaak van de brand is nog niet opgehelderd. De schade bedraagt ongeveer 250.000 pond sterling. Scheepsbotsing in Je mist Het Amerikaanse Libcrty-schip ..Billings Victory" en de 500 ton metende Britse stoomboot Warren Chase zijn tengevolge van de dikke mist in het Kanaal op elkaar gebotst Beide schepen werden licht be schadigd, maar konden de reis voort zetten. De mist heeft de scheepvaart in de Londense haven practisch stil gelegd. in sommige delen van Londen het verkeer opgehouden en ook vertraging veroorzaakt in het luchtverkeer. Het tribunaal tc 's-Graven- ige deed heden uitspraak in de zaak tegen J. R. Hommes uit 's Gravenhage, die als „Kriegsbe- richter" bij de SS heeft gediend. Het tribunaal adviseerde interne ring" tot 5 April 1953 en ontzetting uit de beide kiesrechten. den vervoerd. De Indische regering heeft Dakota's van de burgerluchtvaart gevorderd. Zowel India als Pakistan hebben de Britse regering om bemiddeling ver zocht. Conferentie van Genève ten einde Donderdag hebben de 23 lan den die vertegenwoorrdigd zijn op de handelseonferentie van Genève het grpptste„ complex vsn handelsverdragen ooit tot stand gekomen ondertekend. De conferentie is na de onder tekening gesloten. Hef werk zal op 21 November worden voortgezet in Havanna, op do internationale conferentie voor handel en werkgelegenheid, waar voor deze onderhandelingen de voorbereiding vormden. In Havana zullen definitieve beslissingen wdr- den genomen over het in Genève ontworpen Handvest voor de in ternationale handel. Als resultaat van de in Genève gevoerde tariefsonderhandelingen zijn 123 overeenkomsten voor we derzijdse tariefsverlaging tussen betrokken landen gesloten. Tijdelijke UNO-commiarie voor Korea Dg politieke commissie der UNO heeft met 41 tegen 0 stemmen beslo ten een tijdelijke commissie voor Korea in te stellen. De Sovjetgroep onthield zich van stemmen. Dc com missie raoet er op toezien, dat de Koreaanse vertegenwoordigers vrij door het volk worden gekozen. Gromyko (S.U.) zeidj, dat de Sov jet-Unie niet aan het werk der com missie kan deelnemen als zij wordt ingesteld door de Assemblée zonder dat het Koreaanse volk in de be slissing wordt gekend, ..Nieuw Arasterdam" van Southampton vertrokken De Nieuw Amsterdam is Don derdag uit Southampton naar New York vertrokken op zijn eerste na oorlogse reis. Biï aankomst in Southampton sprak de burgemeester van Sout hampton Fred. S. Smith een wel- komstrede uit op een receptie die door de hr. W. H. de Monchy na mens de directie van de Holland Amerika-lijn aan boord was geor ganiseerd. De rede zal in het begin van de volgende week naar Noord en Zuid-Amerika en andere delen van de wereld uitgezonden wor den. Te New York'worden voorberei dingen getroffen het schip feeste lijk te ontvangen. De hr. De Mon chy en kapitein Dekema zullen of ficieel op het stadhuis worden ont vangen. Geen gebruik van onze havens vóór de lente Naar U.P. uit Washington meldt, is het niet waarschijnlijk, dat sche pen bevracht met Amerikaanse exportartikelen voor het Ruhrge bied en Rijnland voor de lente in plaats van Bremen en Hamburg, Rotterdam en Antwerpen zullen aandoen. De voorwaarden hiervoor zijn nog niet vastgesteld. De on langs hervatte besprekingen wa ren afgebroken, omdat Amerika niet bereid was 1.12 dollar per ton te betalen, zoals door Neder land en België wérd gevraagd, daar dit bedrag te hoog is. De besprekingen hiervpor zullen waarschijnlijk deze winter hervat worden. In aanwezigheid van Prins Rernhard, talrijke militaire en kerkelijke autoriteiten heeft de Nationale Federatie voor de Geestelijke volksge zondheid in de Jaarbeurs te Utrecht een demobilisatie-studiedag georga niseerd. In zijn openingswoord zette dr. Kraus het doel van deze studie dag uiteen, in verband met de terugkeer van de eerste contingenten oorlogsvrijwilligers. Prins Berr.hard verwachtte dat de aanwezigen zich zouden beraden, over de richtsnoeren der demobilisatie van terugkerende militairen en hoopte dat het gehele Nederlandse volk metterdaad de komende proble men zal oplossen. seerde zelf verlangt naar werk; wil weer aan de studie, ambieert een overheidsbetrekking. wenst een eigen zaak of boerderij, terwijl er enigen emigratie-neigingen vertonen of m Indonesië willen blijven. In alles moet men hen steunen door overbrugeingsuitkeringen. her scholing. fondsen, studiebeurzen, wachtgelden en voorrangs-verklarin gen. Dan zal men in dit contingent een nuttige aanvulling vinden op de arbeidsmarkt. Dr. L. J. Hut ging in op het pro bleem van de opname van invalide mannen, waarvoor extra cursussen moeten worden ingesteld, extra werkplaatsen gesticht, terwijl de verstrekking van medisch hulpmid delen financiële en morele hulp van onschatbare waarde zal blijken. Kap. H. E. Janssen tot slot sprak over het aandeel van pers en ra dio bij de voorlichting omtrent de demobilisatie. De eerste spreker van de morgen was dr. J. A. J. Bamhoom, die de psychisch-hygiënische facetten van de demobilisatie belichtte. Uitvoe rig ging hij in op de physieke ge steldheid der O.V.W.-ers, het mi lieu, waaruit ze voortkwamen en de omstandigheden die hen van knaap tot man hadden omgevormd. Hij verwachtte bij het terugkomen^dier mannen wederzijds wanbegrip, te leurstelling, gezinsproblemen, so ciaal psychologische wrijvingen en psychiatrische moeilijkheden, neu rotische stoornissen wel niet in zo'n groot aantal als bij de demo bilisatie van het Amerikaanse le ger, maar toch een niet te onder schatten hoeveelheid desillusies en „losgeslagenheid". Het is daar om gewenst dat dit probleem niet wordt beschouwd als een zuiver militaire zaak maar bovenal als een civiele aangelegenheid, waarin het gehele volk: overheid, onderne mers, vakverenigingen, kerk, me dische en sociale diensten moeten meewerken. De tweede spreker maj. aalmoe zenier L, A. M. Goossens was niet zo pessimistisch over de mentaliteit van de oorlogsvrijwilliger, die leer de sober te leven ook al be ïnvloedde het Oosters klimaat soms zijn slechte eigenschappen. Ds. J. Sillevis Smit, hoofd vloot- predikant, was nog meer optimis tisch. Hij bestreed de mening dat de O.V.W.-ers zouden zijn gerecru- teerd uit de slechtste lagen van ons volk. Hij meende juist het tegen deel al waren er natuurlijk jongens onder die zo uit het bezettingsleven met leugen, bedrog en egoisme in het soldatenpak waren gestapt. Vluchtheuvel in de wereld In de middagzitting van de demo bilisatie-studiedag sprak dr. E. Em- men. secretaris der Synode Ned. Herv. Kerk over de aanpassing van de gedemobiliseerde aan het gezin. Spreker noemde het gezin ..dc vluchtheuvel in der wereld" en achtte het een plicht van het gehele Ne derlandse volk haar zonen terug te voeren in de geordende banen der maatschappij. Hij voorzag moei lijkheden. omdat de mannen anders, critischer, forser, zelfbewuster zul len terugkeren, maar het zal de taak van dc kerken, sociale verzorgsters en van de medemens zijn het her enigde gezin met raad en daad te steunen. Mej. N. Ongerboer, het zelfde on derwerp belichtend, somde een aan tal problemen op die de a.s. gezins hereniging kunnen bemoeilijken: vervreemding, woningnood, te grote ouders-bemoèiing. innerlijke, onrust van de oud-strijder, sexuele verwil dering. financiële zorgen cn onver schilligheid. Vele militairen zijn eerst kort voor hun vertrek ge trouwd en hun huwelijk heeft die sfeer van ..geven en nemen" nog niet aekend. Ze achtte goede voorlich ting aan de soldatenvrouwen op zijn plaats en deskundige hulp voor bei de gezinsleden nodig. Voor de onge huwde militair wilde zij tehuizen doen inrichten. In de discussie over de „sexuele verwildering" bestreed ds. J. Sil levis Smit. die maandenlang tussen de mariniers vertoefde de mening dat de moraal schrikbarend zou zijn. Spreker achtte de „verwordings graad" echter lager dan in de mees te grote steden. Lt. drs. J. M. M. Hornickx van de Psychische dienst ging uitvoerig in o^er de aanpassing aan de ar beid. Twee contingenten werkkrach ten komen eerstdaags los: enkele duizenden verplaatste personen en 30 000 O.V.W.-ers. Deze laatsten moe ten een emplooi vinden. Aan de hand van voorbeelden uit de jaren na de wereldoorlogen '14'18 en '40'45 waarbij slechts gedemobili seerde» nogal eens roerig werden (Engeland. Amerika. Belgie onlangs en niet te vergeten de omzwervingen van corporaal Hitler) trachtte spre ker aan te tonen dat de wederïn- schakcling der oud-strijders alJer aandacht verdient. De gedemobili- Dienstweigeraars voor Je krijgsraad Voor de krijgsraad te Assen had den zich twee militairen te verant woorden wegens principiële dierst- weigering. De 20-jarige J. Drenth uit Odoom stelde zich op het standpunt, dat hij zijn medemensen niet wenst te doden, terwijl de andere verdachte tot „De Vrije Broeders" behoort, een religieus genootschap, dat zich tegen het militarisme liceft verklaard. In het eerste geval heeft dc com missie uit hoofde van de dienstwei- geringswet de bezwaren niet geac cepteerd en derhalve werd tegen Dr. een gevangenisstraf van 3 jaar ge- eist met aftrek van het voorarrest. Tegen de andere beklaagde werd een jaar voorwaardelijk geëist met een pi oef tijd van drie jaar. Beide zaken werden echter door de krijgsraad in handen van dc audi teur-militair teruggesteld voor het inwinnen van nadere inlichtingen. Het driejarig zoontje van de heer M. v. H, aan de Helmondse- weg te Bakel kwam al spelende te dicht bij de malende windmolen. Het kind kreeg een slag van de wieken en werd vrijwel op slag I gedood. Honderd gram vlees extra Voor het tijdvak van 30 October tot en met 8 November wordt weer een extra rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar gesteld op bon Q06 Diversen. Extra kolen bij inkwar tiering en bevallingen Van 1 November 1947 tot en met 30 April 1948 kunnen extra brand stoffen worden verstrekt wegens in kwartiering van militairen. Formulieren kunnen bij de plaat selijke distributiedienst worden af gehaald. Dit kan zowel door de kwartiergever als door de kwartier nemer geschieden. De plaatselijke distributiediensten zullen van 1 November af weer een rantsoenbon voor één eenheid vaste brandstoffen verstrekken bij beval lingen. De uitreiking van deze bon zal geschieden tegelijk met de derde verstrekking van kac«rtjes voor extra levensmiddelen. Indien deze derde verstrekking reeds voor 1 November is geschied, zal de brandstoffehbon uitgereikt worden tegelijk met de stamkaart, textielkaayt/ en levens middelenkaart van de 'baby. Desge wenst kan men een extra hoeveel heid gas of electriciteit verkrijgen in plaats van een brandstoffenbon. Nieuwe schoenenbonnen 1 Dec. a.s. geldig In afwijking van hetgeen onlangs door het CDK werd bekend gemaakt, deelt dit kantoor thans mede, dat de schoenenhonnen van dc C-serie {schoe nenbonnen met in de linkerbovenhoek de letter C. gevolg door een andere jetter), niet op 1 November, doch eerst op 1 December a.s. in gebruik zullen worden genomen. Rectificatie in bonnenlijst Het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft een vergissing begaan bff het opstellen van de bonnenlijst Onder bonkaarten MA, MD, MH 712 (bij zondere arbeid, a.s. moeders en zie ken Serie Q) staat aangewezen Q11 suiker. Dit moet zijn Q21. Antia Boers wint prijs vraag Op de prijsvraag voor het beste kinderboek, uitgeschreven door de Nederlandse federatie van be roepsverenigingen van Kunste naars. de Ver. van Letterkundigen en liet Prov. Utrechts Genootschap voor kunst en wetenschap zijn van- 350 ingezonden manuscripten na selectie 50 ter uiteindelijke beoor deling overgebleven. Aan Antia Boers kende de jury de prijs toe (een geldsom) voor haar geïllustreerde werk „verhalen voor grote mensen en kinderen verteld". Het boek zal worden uitgegeven bij de Republiek der Letteren te Amsterdam. Staking in textielindustrie te Tilburg De arbeiders van tien textielfa brieken te Tilburg hebben het werk neergelegd, nadat enige dagen te voren de arbeiders van twee tex tielfabrieken daartoe het initiatief genomen hadden. De oorzaak van. deze staking is te zoeken in de nieuwe collectieve arbeidsovereen komst, die 13 October j.l. inging. Voor verscheidene arbeiders, vrij wel allen tariefwerkers, zouden on gunstiger loonvoorwaarden zijn ontstaan door een nieuwe interpre tatie van artikel 19 van de C.A.O., volgens welke de tarieven en stuk lonen, premieregelingen daaronder begrepen, zodanig vastgesteld moe ten worden, dat het urn-inkomen van de aan gelijksoortige arbeid te werkgestelde werknemers, gemid deld niet meer, dan 20 procent uit gaan boven de voor mannelijke werknemers van 24 jaar en ouder vastgestelde uurlonen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1