HET ROTTERDAMSCH PARCDL Van Meegeren tot een jaar gevangenis veroordeeld Cirarcliiii in 't geweer tegen Attlee's Hogerhuis-wet Levenslange opsluiting het vonnis voor Manioe Geleerde Nederlandse vrouw naar Iran Atoombompro ef in Siberië houdt gemoederen bezig Koningin hervat haar taak Metropole-orkest in Rotterdam WIJZIGINGEN IN D JOG JAKARTA Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam tel. 69300 AbonnementspriJj per week 31 cent, per kv rlaal 4,losse nummers 0,09 Woensdag 12 November 194-7 SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam PI. Directeur: B. de Vries PL Hoofdredacteur: Th. Ramaker Vrij, onverveerd Zevende jaargang, No. 264 „Ik heb het gedaan en moet er voor boeten" De Amsterdamse rechtbank onder presidium van mr. V. G. A, Boll veroordeelde hedenmorgen de kunstschilder Hart van Meegeren tot een gevangenisstraf van 1 jaar. De rechtbank bepaalde tevens, dat de schilderijen aan de eigenaars zullen worden teruggegeven. Niet teleurgesteld Wij hebben na de rechtszitting waar het vonnis tegen Han van Meegeren werd bekend gemaakt, een or derhoud met de kunstschil der gehad. Hij bleek niet teleurge steld over de straf, die hem is op gelegd: „Ik heb het nu eenmaal gedaan, dus moet ik er ook voor boeten, mea culpa". Han van Meegeren kon ons nog niet zeggen, of hij in hoger beroep zou gaan, overleg met zijn advo caat is daarvoor nodig. In „De Tijd" van Zaterdag 8 November stond een artikel waar in de vraag werd opgeworpen of Han van Meegeren inderdaad de Emmaüsgangers heeft geschilderd. De redacteur van dit blad haalde onder meer het oordeel van de be kende Amsterdamse schilder A. C. Willink aan, die reeds in Decem ber 1945 schreef: „Deze man kan de Emmaüsgangers niet gemaakt hebben. De handen van de Christus in de Emmaüsgangers, een der zwakke plekken in dit schilderij, zijn juweeltjes van peinture verge- PAROLOSCOOP Hulp aan West-Europa OP 5 Juni van dit jaar hield Marshall voor de Harvard Uni versity zijn langzamerhand wereld vermaarde rede, waarin hij de nood zakelijkheid van Amerikaanse hulp voor de landen van Europa poneer de. Thans, ruim vijf maanden later, begint het zgn. plan-Marshall con crete vormen aan te nemen, nu aan het Congres Ce cijfers van die hulp, welke de Amerikaanse regering mogelijk en noodzakelijk acht, zijn voorgelegd. Vijf maanden lijken een lange tijd, maar wanneer wij bedenken, wat er allemaal in heeft moeten gebeuren, dan mogen wij toch over het tempo, waarmee tot nu toe is gewerkt, zeker niet ontevreden zijn. Een deel van deze lof komt on getwijfeld aan Europa zelf toe: de prompte wrfze, waarop helaas welis waar niet heel ons continent, maar dan toch de zestien staten op het initiatief van Marshall hebben ge reageerd en t reële, zakelijke wijze, waarop zij tot overeenstem ming hebben weten te komen, heeft niet alleen het nodige bijgedragen tot versnelling van het tempo, maar ongetwijfeld ook tot de mogeïiik- heid van de verwerkelijking van het plan. Neen, vijf maanden zi n wel lang geweest, maar niet te lang. Beden ken wij alleen maar, dat in deze tijd, afgezien van de berg werk, die dc economische experts en politieke deskundigen hadden te verzetten, de publieke opinie in de Ver. Sta ten. die machtige factor, welke in Juni nog óf lauw óf zelfs positief vijandig tegenover het plan-Mar shall stond (uitzonderingen natuur lijk niet te na gesproken) voor de hulpverlening aan Europa diende te worden gewonnen. W ANNEER men ons zou vra gen, wie zich voor dit over halen van de Amerikaanse publieke opinie bijzondere verdiensten heb ben verworven, dan zouden wij ge neigd zijn de erepalm hiervoor uit te_ reiken aanMolotof en Wisjinsky. Dit is geen grapje, maar bittere ernst. Van het begin af aan is de Amerikaanse propaganda in het teken gezet van „bestrijding van het Russisch-commumstisehe gevaar en de heren in het Kremlin hebben werkelijk alles gedaan om deze propaganda volledig te doen slagen. Van de weigering van Mo lotof om Oost-Europa mee te laten doen in het plan-Marshall af, over Wisjinsky's optreden en toon in Lake Success en de executie van Petkof heen tot aan de wederop richting van de Komintern (om maar enkele voorbeelden te noe men) heeft de Russische politiek de voorstanders van Amerikaanse hulp aan West-Europa in de kaart gespeeld. Dit is zelfs zo waar, dat wij ons afvragen, wat het effect op het Congres, dat zich nu over de hulp aan Europa zal moeten uitspreken, en de publieke opinie zal zijn van de jongste publicaties van de „pro feet" van de Amerikaan"'1 politiek, Walter Lïppmann. Deze heeft nl. beweerd, dat de „koude oorlog" (een term, die Lippmann zelf heeft uitgevonden) tussen de Verenigde Staten en de Sowjetunie nu defi nitief door eerstgenoemden is ge wonnen en dat alle lawaai en ag- gressiviteit van de Russen op dit ogenblik niet veel anders is dan het leggen van het rookgordijn, waar achter zich hun strategische terug tocht zal voltrekken. Over de mé rites van deze opvatting van Lipp mann willen wil het nu niet heb ben, wij zijn alleen benieuwd, of deze theorie West-Europa tenslotte oo idem zoveel millioen dollars minder zal te komen te staan. „Mea culpa leken bij de griezelige handen van de Christus in de tempel (het schilderij dat Han van Meegeren maakte om te bewijzen dat hij in derdaad een schilderij als de Em maüsgangers geschilderd kon heb ben). Een Rotterdamse kunsthandelaar beweert volgens De Tijd, dat de schilder die de #Emmausgangers maakte, in de omgeving van Van Meegeren gezocht moet worden." Wij vroegen Han van Meegeren wat hij hiervan dacht. Zijn vurig commentaar luidde: „Allemaal nonsens, ik heb persoonlijk iedere vierkante centimeter geschilderd." Trein ramt trailer De bestuurder van een vracht auto van de A.T.O. van het depót Groningen, wiens uitzicht belem merd werd door de regen, zag, toen hij reeds vlak voor een spoorweg overgang bij Veendam was, een lo comotief met grote snelheid nade ren. Hij kon niet meer op tijd rem- meij. en gaf daarom vol gas. Kij passeerde met zijn truc de spoor baan, maar zijn transport werd ge grepen. Door de schok knapte de koppeling tussen truc en trailer, waardoor de truc volkomen onbe schadigd bleef. Zijn volgwagen kantelde evenwel en werd vollediz versplinterd. De reizigers in de truc kwamen met de schrik vrij. Troost voor Gerbrandy Ter gelegenheid van het }3e lustrum van de studentenvereni ging „DemosfZienes" te Amster- dam werd aan Prof. Gerbrandy het erelidmaatschap aangebo den. Bij de aanvaarding van deze onderscheiding gaf Prof. Gerbrandy lachend het volgen de commentaar: „Als het slecht gaat in Neder land en Indie, geeft men altijd de schuld aan de Londense rege ling en in het bijzonder aan haar eerste minister. Jk denk, dat mijn oude dispuut mij heeft willen troosten met het ere-lid- maatschap. Ik kan mij werkelijk moeilijk voorstellen, waaraan ik het anders ie danken heb. Naar wij vernemen wettigt de bevredigende gezondheidstoe stand van de Koningin de ver wachting, dat Hare Majesteit over enkele weken haar werk zaamheden zal kunnen hervat ten. Men neemt derhalve aan, dat het Regentschap van Prin ses Juliana op 1 December be ëindigd zal worden. Schoenen worden goedkoper Begin December zal de prijs dames-, heren- en kinderschoenen met ca. 6 word verlaagd. Reeds in de loop van die maand zal deze prijsverlaging merkbaar worden. De handel krijgt echter tot onge veer 10 Januari 1948 gelegenheid hun voorraad duurdere schoenen uit te verkopen. Bonaanwijzing voor brood vereenvoudigd Met ingang van 23 November zullen bonkaarten van vereenvou digd model in gebruik worden geno men. Tezelfdertijd zal ook een aan zienlijke vereenvoudiging in de bonaanwjjzing worden ingevoerd. Van genoemde datum af zullen de broodbonnen van de gewone bonkaarten per week worden aan gewezen „Soldatenmoeder" in vrijheid gesteld Het bijzonder gerechtshof te 's Grave nh age heeft "dezer dagen op een desbetreffend verzoek van de verdediger de onmiddellijke invrij heidstelling gelast van mevrouw HiddinkDen Haan. meer bekend als „De Soldatenmoeder." Zij heeft elf maanden in voorar rest doorgebracht. Hoewel de in structie tegen, haar nog steeds niet gesloten is, vond het bijzonder ge rechtshof geen termen aanwezig haar nog langer in arrest te hou den. Aan de voltooiing van een viaduct over de Lage Oo^tzeed'jk. ter hoopte van de panden van de Industrie-stichting, wordt hard gewerkt. Het viaduct zal eerlang een nieuwe weg in het Plan Krahngen verbinden met de Oostzeedijk. De kaartverkoop voor het eer ste optreden van het Metropole- orkest o.l.v. Dolf van der Linden in Rotterdam op Zondag 36 No vember *s avonds om 8 uur in de Rivièra-hal. speciaal voor le zers van ons blad is begonnen. Het programma omvat: Dolf van der Linden en ztin Metropol*» Orkest (40 personen! m.m.v. Maria Zamora (zang): Tonny van Hulst (zang): Cees Verschoor clarinet)Manny Octs (piano). Het kwartet Jan Cordmvener. Conferencier is de bekende radio-omroeper Joop Reinboud. De kaartverkoop voor deze uitvoering is dagelijks van 95 uur aan ons kantoor Schiedam- sesmgel 42. Prnzen der plaatsen: 1.25, S 2.25 en 3.25. DE DIRECTIE. „GEEN REGERING ZO MACHTBELUST, GEEN REGERING ZO ONBEKWAAM" Churchill, die op het ogenblik lijdt aan een aanval van influenza en rust moet houden, was gisteren tegen het advies van zijn doktoren in naar het Lagerhuis gekomen om het Tory-verzet tegen de Hogerhuis- wet te leiden. Zijn rede was een staaltje oratorisch vuurwerk zoals men dat van hem kent, een heftige aanval op de regering, rijkelijk demago gisch en met het zwaarste geschut: de regering wordt beheerst door machtswellust, de regering bestaat uit een groepje volkomen onbekwame lieden, de regering drijft Brittanniê naar de ondergangDat Labour Dinsdagavond niet vernietigd werd ligt beslist niet aan Churchill! Morrison, de leider van het La gerhuis, had ditmaal het meeste te verduren. Hij heeft een duidelijke, onmiskenbare en alombekende zin voor tweedehands dictatorschap, aldus Churchill. Geen regering heeft in vredestijd ooit een zo wil lekeurige macht gehad en geen re- ering heeft ooit vollediger gefaald. Als cr morgen verkiezingen zou den worden gehouden zou Labour zijn meerderheid verliezen, zei Churchill apocalyptisch; als de re gering nog een jaar zo doorgaat is Labour voor een aanzienlijke tijd van het toneel verdwenen, niet be weend, niet geëerd, niet bezongen en niet gehangen. Labour drijft naar een éénkamer stelsel toe, een systeem dat door Levenslange dwangarbeid, wegens de hoge leeftijd van de beklaagde, die 74 jaar oud is, gewijzigd in eenzame opsluiting, luidde het vonnis dat Dinsdagavond door het militaire gerechtshof te Boekarest Is uitgespro ken tegen de Roemeense oppositieleider dr. Juliu Manioe. Eveneens tot levenslange dwang arbeid veroordeeld werd Ion Miha- lache, de vice-voorzitter van Ma- nioe's Boerenpartij. Straffen van vijftien jaar tot le venslang werden opgelegd aan vier ministers, die echter in het buiten land vertoeven en bij afwezigheid berecht werden; de overige be schuldigden in het proces-Manioe kregen gevangenisstraffen van één tot zeventien jaar. De verdediger heeft hoger beroep aangetekend. Manioe is veroordeeld: Wegens samenzwering tot 10 jaar eenzame opsluiting en vijf jaar verlies van burgerrechten, voor de daad van samenzwering tot eenzelfde straf, voor hoogverraad tot levenslange dwangarbeid, gewijzigd in. eenzame opsluiting, omdat hij 74 jaar oud is, omdat hij voor de tweede maal de misdaad van hoogverraad be gaan heeft tot 25 jaar dwangarbeid en 10 jaar verlies van burgerrech ten, wegens rebellie tot 10 jaar een zame opsluiting en. vijf jaar verlies van burgerrechten, wegens gewapende ongehoor zaamheid tot 25 jaar dwangarbeid en 10 jaar verlies van burgerrech ten, wegens het anderen aansporen tot hoogverraad tot levenslange dwangarbeid, gewijzigd in levens lange eenzame opsluiting. wegens een poging tot omver werping van de grondwettige orde tot 12 jaar gewone gevangenis straf, wegens aansporing van anderen om illegaal de grenzen te over schrijden tot 12 jaar gevangenis straf. Hij moet da zwaarste straf uit zitten en voor proceskosten 820 gulden betalen. Dr. JULIU MANIOE Weerbericht MINDER ZACHT Weersverwachting, geldig tot Donderdagavond: Geleidelijk afnemer.de, nvaar aan de kust tijdelijk nog harde wind tussen West en Noord-West. \V'?« selende bewolking met enkele buien. Minder zacht. 13 Nov.: Zon op 7.54 uur, onder 16 53 uur Maan op 8 37 uur. onder 17 07 uur Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uu: luchtdruk 749.8; wind ZW. 7; temp. 13 5; max temp. 14 0 (gistermiddag 5 40 uur); temp. min. 8 4 (gistermorgen 1040 uur). Weersgesteldheid betrokken. D AMTERREIN W ORDT VLOT VERKOCHT Op het midden-Dam ter rein I n Amsterdam heerst op het ogenblik een gezellige drukte. De gehele dag lopen mensen in en uit het ver koopgebouwtje hij het plantsoen om een certificaat tc kopen en do hoo» is gewettigd, dat binnen zeer korte tijd het plantsoen, waar ons Natio nale Monument, zal verrijzen, in handen van vele duizenden „klcin- grondbezltters" zal zijn overge gaan. Uit alle delen der wereld komen verzoeken binnen om vierkante centimeters te reserveren en zelfs worden op de Atlantische Oceaan aan boord van de schepen der H.A. L. comité's uit de opvarenden ge vormd, die kleine stukjes Neder landse grond onder de passagiers verkopen. Op het Damplantsoen ie Am sterdam is de verkoop in vier kante centimeters van hei Middendamterrein, waar het oorlogsmonument zal verrijzen, begonnen. Burgemeester d'Ati- ly van Amsterdam koopt als eerste 20 vierkante centimeter. De eerste dag werd aan kleine certificaten reeds voor 1300.— verkocht waaronder voor 100.— aan een hotel uit de Kal verstraat, terwijl ook vele militairen zich een stukje Hollandse grond aanschaf fen. s Ook de inschrijving voor de K,N. M.V.-stertocht, welke a.s. Zondag wordt gehouden, overtreft de stout ste verwachtingen. Gisteren hadden zich reeds ruim 3000 deelnemers aangemeld en verwacht wordt, daar de inschrijving pas gisteravond sloot, dat dit aantal nog aanzienlijk groter zal worden. alle democratieën verworpen is. Noem mij een krachtige democra tie met een enkelvoudig parlement, riep Churchill. Noorwegen, bood een Labourafgevaardigde. Noor wegen is geen krachtige staat en zou zonder onze hulp al lang niet meer bestaan, was Churchill's ant woord. Zijn rede bevatte echter ook een positief element. Hij liet doorschemeren dat de Tories bereid gevonden zouden kun nen worden mee te werken aan hervorming van het Hogerhuis, dat misschien verkiesbaar ge maakt zou kunnen worden. Chufer Ede verdedigt Na Churchills kanonnade gaf Chuter Ede, minister van binnen landse zaken een rustige uiteenzet ting van het regeringsstandpunt. Het volk heeft Labour aan de macht gebracht. In het Hogerhuis hebben de Conservatieven echter de macht. Wanneer de regering haar mandaat wil uitvoeren zal zij dus de macht van de Lords moeten aan tasten. Wij wensen geen bijzondere faci liteiten, aldus Ede. Wij wensen al leen maar dezelfde werkmogelijk- heden als een Conservatieve rege ring zou hebben. Churchills amendement om het wetsontwerp te verwerpen werd met 345—194 afgestemd. Hiermee was het wetsontwerp in tweede le zing aangenomen. Ouden van dagen bieden regering adres aan Afgevaardigden van 35 afdelin gen van de Algemene Bond van Ouden van Da^en hebben regering en leden van de Eerste en Tweede Kamer een adres aangeboden, waarin o.m. gewezen wordt op de onhoudbare toestand waarin de ouden van dagen verkeren. Ge vraagd wordt voorts een verhoging van 50% der oxiderdomspensioenen te willen overwegen. Vissersboot met man en muis vergaan De vissersboot Breskens 27 voer Maandagnacht uit ter garnalen- vangst en keerde des avonds niet meer terug. Dinsdagmorgen werd ontdekt, dat de mast van het vaar tuig bij de Zuidplaat in de Wester- schelde boven water stak. De reddingsboot „President J, Wierdsma" heeft geen spoor van de bemanning kunnen ontdekken, zo dat gevreesd wordt dat drie vis sers, die allen gehuwd en vader van twee ol meer kinderen zijn, om het leven zijn gekomen. Bij de Waddeneilanden zijn noodseinen opgevangen van een onbekend stoomschip, dat zich on geveer twee en een halve mijl bui ten de geul bevindt, die vrij is van mijnen. De reddingsboot Bianda- ris is uit Terschelling te hulp ge sneld. Socialistische regering in Denemarken De leider van de Deense so ciaal-democraten, Hans Hed- toft, zal vandaag de samenstel ling van de nieuwe regering bekend maken. Dc vrij langdurige regeringscrisis is thans opgelost doordat de koning heeft besloten een socialistische minderheidsregering te doen vor men. De agrariërs en de conserva tieven hadden een coalitieregering willen vormen de liberalen waren echter voorstanders van een socia listische regering, omdat de verkie zingen voor agrariërs en conserva tieven een nederlaag had opgele verd. De Indonesische premier Amir Sjarifoeddin heeft Dinsdag de aan gekondigde wijzigingen in het repu blikeinse kabinet bekend gemaakt- De vertegenwoordigers van de Mo hammedaanse partjjen krijgen bier bij een plaats in de regering. Er zijn twee vice-p rem ierschap pen ingesteld, waarvan het eerste m handen komt van dr. Soekiman. (Masjoemi); het tweede is toege wezen aan de gematigd-Mohamme daanse Partai Sarekat Islam ïndo- j nes ia. De tegenwoordige vice-pre miers Gani en Setyadut zakken af naar de der e en vierde plaats, In totaal ziin tien nieuwe porte feuilles toegewezen, waarvan elk der beide Mohammedaanse partijen er vijf krijgt. Behalve de reeds ge noemde vice-oremierschaopen is de verdeling als volgt: Masjoemi, twee ministers, een minister van staat en een vice-minister: P.S.I.L: twee ministers en twee vice-ministers. Gani naar Havanna Dr. Gani is Dinsdag uit Batavia vertrokken naar Havanna waar hH de internationale conferentie voor handel en werkgelegenheid namens dc republiek zal bijwonen. Hij is van plan een bezoek te brengen aart enige Europese landen en hoopt op die reis ook Amsterdam aan te doep. Dr. Soebandrïo. die reeds enige tijd in een niet-officiële functie te Londen vertoefde, is benoemd tot vertegenwoordiger der Republiek m de Engelse hoofdstad. De Nederlandse verliezen in In donesië bedroegen Maandag één ge wonde, aldus meldt het officiële Nederlandse communiqué van Dins- dag. Graham naar Djogja Donderdag is de Amerikaans® vertegenwoordiger in de Drie- landencommissie. Graham, weder om per vliegtuig naar Djogja ver trokken. Met hetzelfde vliegtuig zijn naar Djogja vertrokken de republikeinen Setyadjit, Hadji Agoes Salim, Lei- mena en anderen. Een communiqué van de commis sie van goede diensten deelt mede, dat Graham te Djogja regelingen zal voorstellen voor besprekingen tussen de republikeinse en Neder landse commissies ter uitvoering van de resolutie van de veiligheids raad. Deze commissies zullen ge zamenlijk met vertegenwoordigers van de Drielandencommissie samen komen. Dr. Van Mook heeft een comité van 4 leden benoemd om besprekin gen te voeren over de uitvoering van de resolutie van de veiligheids raad;. voorzitter is dr- Koets. De Republiek heeft reeds een dergelijk comité onder voorzitter schap van dr. Leimena gevormd. Lynchpartij in Italië Een menigte van. twee honderd arbeiders uit Milaan begaf zich on der leiding van de burgemeester naar het plaatsje Mediglia om repressaiiles te nemen voor een aanslag op drie communistische arbeiders. Een zekere Magenes, lid van de Uomo Qualunque, (partij van de kleine man), zou deze aan slag op zijn geweten hebben. De burgemeester sommeerde Ma genes zijn huis te verlaten. Deze weigerde en opende van het dak af het vuur op de menigte, waar bij hij een persoon doodde en een verwondde. De arbeiders, die Ma genes beloofden zijn leven te spa ren, indien hij naar beneden kwam, lynchten hem, toen hij zich overgaf. Met het K.L.M, vliegtuig, dat a.s. Donderdag naar Bagdad vertrekt reist mee mej. dr. H. Kohlbrugge, Mej. Kohlbrugge is de enige Ne derlandse vrouw, die zowel oud- Perzisch als nieuw Perzisch kent; zij gaat in Iran haar studie van het nieuw Perzisch voltooien. Daartoe zal zij na haar verblijf in Jezd het land gaan bereizen teneinde alle lagen der bevolking to leren ken nen en de Perzische dialecten te bestuderen. Na afloop van deze rei zen, welke door Amerikaanse we tenschappelijke instellingen worden gefinancieerd, zal mej. Kohlbrugge hetzij in Nederland, hetzij in Ame rika een leerstoel in het nieuw Perzisch gaan bekladen. Dat Ame rika grote belangstelling heeft voor Perzié is van algemene be- j kendheid. Ook Nederland koestert grote belangstelling voor Perzië, hetgeen blijkt uit het feit, dat de K.L.M. opdracht heeft gekregen samen met de Perzische lucht vaartmaatschappij het luchtverkeer aJdaar te organiseren, voor welk doel de piloot Smirnoff dezer dagen naar Iran is vertrokken. Dr. Hanna Ko/if brugge 502e lijst, f 5000,- f 2000,- f 1500,- f 1000,- 400,- STAATSLOTERIJ Staatsloterij, 4e klasse 2e 14554 -: 11776 1108 14275, 15180, 18951 5205 200,—: 10415, 12432, 19696 100,—: 1181, 3437. 6369, S 17354 en 20561. Tal van seismografen trilden op 15 Juni Sommige seismografen in Europa hebben op 15 Juni j.l. lichte tril lingen geregistreerd, die thans in verband worden gebracht met het bericht dat door het Franse blad L'intransigeant gelanceerd is, over een Sovjet-Russisch atoomexperiment in Siberië, dat omstreeks die tijd zou zijn uitgevoerd In Stuttgart zijn op genoemde da tum zwakke doch duidelijke trillin gen waargenomen en ook het me teorologisch instituut te Kew (Enge land) heeft op dezelfde dag trillin gen geregistreerd, vermoedelijk af komstig uit Zuid Siberië, op een lengtegraad van Irkoetsk aan het Baikalmeer. dus daar waar volgens het Franse blad, de proef genomen is Volgens het staatsinstituut voor seismologie te Praag is er daar op 15 Juni niet waargenomen, maar wel heeft men daar berichten ontvangen op die dag dat zwakke trillingen waren waargenomen in Straatsburg, Wladiwostok. Alma Ata (Buiten Mongolië), Obi, Tasjkcnt, Moskou, Pasadena (Californië) en Stuutgart. Tal van Europese deskundigen be twijfelen echter of deze trillingen door een ptoomontploffing zijn ver oorzaakt, want de Engelse instru menten bijvoorbeeld hebben zelfs geen „uitslag" vertoond toen de atoomproeven bij Bikini genomen werden. Prof. Werner Heisenberger, een Duitse atoomdeskundige, loon de zich „zeer geïnteresseerd" maar zocht ook geen verband tussen, de waargenomen trillingen en het be richt over de atoompro ef. Volgens het Franse blad zouden vier Duitse technici in dienst van de Sowjets werken en een van hen zou dr, Lud- wig Bevilogua zijn, een vroegere assistent van prof. Heisenberger. In Washington bewaart .men een diep stilzwijgen. De commissie voor de atoomenergie heeft geen com mentaar geleverd. Verdronken dorp viel droog Tengevolge van de abnormale droogte is het Engelse dorp Der- went, dat in 1943 werd prijsgege ven voor de vorming van een na tuurlijk waterreservoir voor Shef field, weer droog gevallen. Drom men kijklustigen komen van hein de en ver naar het eens zo popu laire vacantieoord, dat na vier jaren onderdompeling zijn ruines te zien geeft. RESULTAAT DER JEEPRACE Het resultaat van de 24 uurs jeeprace die de K.N.A.C. op 24 en 25 October hield in samenwerking met de militaire commissie is thans pas bekend geworden. J. de Rooy (De Bilt) en J. A. Heidendahl (Utrecht) hadden bij de burgers de minste, 23, straf punten en wer den eersten. H. A. v. d. Heiden en A. Kreist Jr. uit Rotterdam wer den op de vierde plaats geklas seerd met 38 straf punten. Bjj de militairen wonnen sergt. M. Ro zenburg en majoor mr. P. Groene- wegen (krijgsraad te velde Noord)* VOORUITZICHTEN BERGING BRASTAGI Het Engelse bergingsvaartuig Bri ton is 10 November van Durban ver trokken en wordt Zaterdag 15 No vember bij de gestrande Brastagi verwacht). De vooruitzichten zijn gunstig om op 29 November a.s. een poging te doen het schip vlot te brengen. SCHULTE-BOEYEN WEER NUMMER TWEE Aan het eind van de vierde dag (Dinsdag) van de Brusselse zes daagse had het Belgische koppel Bruneel-Naeye de leiding voor de Nederlanders Schulte-Boeyen. Op één ronde volgden het Belgi sche koppel Spel te-de Kuysscher, de Fransen Carrara-Le Nizerhy en. de Belgen Adriaenssens-Bruylant. VERKEERSSTAKING TE LONDEN Duizenden Londen aren konden geen gebruik maken van de bus, doordat het personeel van busdien sten in West- en Zuid-West-Lenden in staking is gegaan uit protest te gen de nieuwe winter dienstrege ling. De staking draagt geen of ficieel karakter.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1