C i J STADSNIEUWS Industrie moet Nederland van verarming redden Er komen nieuwe banen en velden in Vlaardingen vit r Ajax -Hermes DVS uitgesteld AGENDA Haagse Comedie speelde State of the Union" Prijsvraag van de I.C.A. PADIO-REPARATIEDIENST COUZY SCHEEPVAART Koeriersters MACHINE BANKWERKER actief magazijnbediende Woensdag 12 November 1947, Zondag vastgestelde com petitiewedstrijd Aiax-Hermes DVS is uitgesteld in verband met het feit dat Aiax spelers moet afstaan voor het Bondselftal. dat tesren het n?^a,m!Uciftal om Gouden Onafhankelgkhcidsbelccr speelt. Jac. van Elsaecker droeg voor De eerste V.TJ.-avond, waarin de voordrachtkunstenaar Jac. van Els- acker optrad, mocht zich Dinsdag avond m een veelbelovende, erote belangstelling verheugen. Velen wa ren. gekomen om te luisteren naar het verhaal „De Kellner," van Ivan declamator wist te brengen op een wijze, die allen deed meeleven met het verhaal van de Kellner uit het Tsaristische Rus land met sim, revolutie voorboden, ae man, die leeft om het onrecht te aanschouwen, doch er niet tegen vecht. Met be won derons waard tso preciesheid tekent van Eisacker ziin figuren, die door een enkel woord ae vorm krijgen waarin de toehoor der ze ziet Wat luchtiger kost dan het tra gische verhaal van de Kellner, was werk van Nescio en ïna van Beugel, v an de eerste hoorden we „Het Dichtertje" cn „De uitvreter." twee werkjes, die zich kenmerken door een enigszins wrange humor. De kostelijke typermgen van de man nen en de vrouwen in „Eert man over vrouwen" en „Een vrouw over mannen" van Ina van Beugel, oogst te door inhoud en voordracht bei de. een groot succes. Het publiek dat de zaal van Mu sis Sacrum «waar vindt men ge schikter voordracht-zaal?) bijna ge heel vulde, dankte met een gul en langdurig applaus. Tekort aan spelleiders en scheidsrechters De onderafdeling van de KNVB komt spelleiders en scheidsrechters te kort. Wedstrijden kunnen niet doorgaan of moeten worden geleid door clubmensen met dikwijls min der prettige gevolgen. In opdracht van het bestuur van de Onderafdeling zal nu ook in Schiedam getracht worden een aan tal personen te animeren zich als spelleider of scheidsrechter op te geven. Een ieder die het met de jeugd goed meent en animo heeft om als zodanig op te treden, kan zich op geven bij de Consul van de KNVB hier ter plaatse, de Heer Chr. van Dijk, Brugmanstraat 20A. Huisvrouwen jubileren De Ned. Vereniging van Huisvrou- wen, afdeling Schiedam, bestaat de zer dagen dertig jaar. Ter gelegen heid van dit heugelijk feit is er Za terdagmiddag 22 November een re ceptie in Maison Westhuis. Op de avond van dezelfde dag komt het cabaret van Chiel de Boer in Musis Sacrum, waar de leden met hun huisgenoten een feestelijke bijeen komst hebben. Concert: 15 November. Passage-theater, 2.30 uur; Toonkunst-volkscon cert door Utr. Sted. »orkest. 15 November, Kerk Ned. Prot. Bond. Westvest. 8 uur: Jubi leum-concert arb. zangver. ..Excelsior". Toneel en Voordracht: 12 November, R. K. Volksbond, 8 uur: Kath. Kring „Rooms Toneel"', met „Arsenicum en oude kant". Lezingen: 12 November, Geref. Jeugd huis, L. Haven, 8 uur: Oost en West. Spreker ir. G. A. de Mol. Films: Monooole: Ma. t.m. Vr. 2. 7, 9 uur; 2a. 2, 5, 7, 9, uur; Zo. 3, 5, 7, 9 uur: Swing it. Passage: Ma. tm. Vr. 2, 7, 9.15 uur; Za. en Zo. 2, 4, 6.30, 9.1b uur: Het Spook van de Opera. Op hei toneel Rio Comp, DISTRIBUTIE-AGENDA Donderdag worden nieuwe bon kaarten en schoenenbonnen (voor hen, wier stamkaartnummer eindigt op een 1 en voor zover bon 612 zich aan het inlegvel bevindt, alsmede aan kinderen, geboren in Oct,-Nov. van de jaren 1932 t.m. 1945 en Dec. '46 en Jan. '47 tegen inneming van. mlegvelbon 604), uitgereikt aan de letters Roo t.m. Se. Tweede distributiestamkaart en titelstrook van de bonkaarten K 711 met de zich daaraan bevindende inwisselingsbon, dienen te worden medegebracht. Het kantoor Broers- vest 95 is geopend van 9 tot 12.30 en van 2 tot 5 uur. De Spaarbank in October ïn de maand October 1947 werd bij de Spaarbank Anno 1820 inee- legd f 242.739,47 (October 1946 f 242.736.55) en terugbetaald f 278.690,31 (f 281.692,56). Het totaal tegoed bedroeg op 31 October f 11.113.514,14 (f 10.995.461,23), verdeeld over 29.110 (25.130) rekeningen. Door deining op de Maas overboord geslagen Matroos A. W. uit Schiedam is gisteren van het beurtschip Schie dam III overboord geslagen door dat hij zijn evenwicht verloor als gevolg van de sterke deining op de Waterweg. De kapitein van het schip bemerkte niets van het onge val. Gelukkig kon de matroos op gepikt worden door de „Swift III"', kapitein G. Peski. Later werd de drenkeling overgenomen door Po- litieboot III. Na observatie in het Coolsingelziekenhuis kon hij naar huis gaan. Twee loodsboten, de A returns cn de Mark ah, zijn, zoals wij gisteren beschrevenbij de werf „De S'te'JWc Waterweg" te Schiedam in aan- bonu». De „.Jreturns" (links) komt in December gereed cn zal dienst doen voor de Scheldenwnd met l'hssingen als station. Nylonkousen uit hoogovengassen lucht en teer Nog veel mogelijkheden Ons achterland is weg; in an dere landen heeft de industrie tijdens de oorlog een hoge vlucht kunnen nemen: onze be volking- groeit nog- steeds en ons land is verstoken van inkomsten uit koloniën: vier factoren, die leiden naar een lager levens niveau. Men Is er zich in Neder land nog niet in voldoende mate van bewust, dat ons volk een verarming tegemoet gaat. Deze verarming zal enigermate opge heven kunnen worden door gro tere industrialisatie. Dit is de mening van ar. P. Schoenmaker, directeur van het Centraal Instituut voor Industrie Ontwikkeling, die Dinsdagavond in de aula van het doofsïommeninsti- fuut voor de vereniging tot bevor dering van fabrieks- en handwerk nijverheid te Rotterdam een lezing hield over de ontwikkeling en de grenzen voor de ontwikkeling van de Nederlandse industrie. Aan de hand van tal van voor beelden toonde dr. Schoenmaker aan. dat onze „basisindustrie" nog tal van hiaten vertoont, aan de aan vulling waarvan echter hard wordt gewerkt. Zo zou bijvoorbeeld de fa bricage van belangrijke plastics ge heel kunnen geschieden uit grond stoffen. die hier aanwezig zijn. tNy- ton kousen kunnen worden gemaakt i uit hoogovengassen, vloeibare lucht voor de Nederlandse industrie rekening dient te houden met nieuwe vindingen, spreekt wel vanzelf. In dit verband is hc-t verheugend, aldus spr., dat de Nederlandse technici, die ter oriëntatie naar de Duitse in dustriecentra zijn geweest, in zage hebben gekregen van de rapporten van Engelse cn Ame rikaanse teams, die voor het zelfde doel ln Duitsland waren en dat deze hebben toegestaan, dat de Nederlanders de moderne Duitse fabrieken bezichtigden, zodat ook Nederland kan profi teren van procedé's, die tot voor kort hier te lande nog niet be kend waren. Ook de industrie op basis van geïmporteerde grondstoffen zou enige aanvulling nog wel kunnen gebruiken, maar hier. en in het bij zonder in de metallurgie, zijn de moeilijkheden nog groter. De tol- jnie met Belgie en Luxemburg blijkt in dit opzicht van groot be lang te zu'n en met name de staal industrie ondervindt hiervan veel profijt. Verder doorgevoerde nor malisatie. maar onderling overleg iver productieprogramma's en nog betere voorlichting zouden tot be- "ere resultaten kunnen leiden. Niet tegenstaande problemen als kartel vorming. prijzen kwesties, kleinin- dustrie (in het kleine Nederland') Tiet gemakkelijk tot een bevredi Voor Amerikanen kan dit blijspel van Howard Lindsay en Hussel Grouse zijn nut hebben, want de auteurs stellen het cynisch ge knoei en gedoe bij presidents-ver kiezingscampagnes aan de kaak en betogen verder dat het daarmee nu maar eens uit moet zijn en dat eer- i lijkheid toch het langst duurt. Amerikanen vinden het mis schien ook leuk cn prettig een half uur lang naar een coctail-slokke- rijtje op het toneel te kijken en te luisteren naar de zouteloze aardig heden die daarbij worden gedebi teerd door een stelletje stomp?m- nigen. Wij niet. eigenlijk, ook at besef fen wij best dat achter al deze leu- kigheid een ernstige vermaning schuilt en de les dat men fatsoen lijk en eerlijk naar eensgezindheid moet streven, ook in de politiek. (Dat er toch wel wat te genie ten viel dankt men in de eerste plaats aan Elisabeth Andersen, die een warme creatie gaf van een zui ver-voelende cn klaarziende vrouw, echtgenote van de industrieel, die tot Candida at voor het president schap moet worden gebombar deerd). In dit lange praatstuk krijgt Cees Laseur pas in de laatste taferelen gelegenheid goed op dreef te ko men. Hij is dan wel aardig als de candidaat, die het politieke spelle tje d^t met hem wordt gespeeld tenslotte doorziet, dank zij zijn in telligente vrouw. Ida Wasserman was allesbehalve de glasharde in trigante, die zij als dagbladdirectri ce moest voorstellen en Piet Bron, mompelend als steeds, verknoeide zijn belangrijke rol van politieke gangster. De journalist van Jan Re- tel was in alle bedrijven vermake lijk. De V.U.-leden, die de Schouw burgzaal geheel vulden klapten hartelijk aan het slot. D. Roodenburg Vermaat. en teer., Ook de kleurstoftnaustrrê j£"£e, (n „V.r„ eet „h,™..!11™?1?' 1S Et g« tedffi, OOI ten opzicnie van de industriële ontwik keling van Nederland pessimistische gevoelens te koesteren. E.S.S. WON VAX CHARLOIS Van de hangpartijen die de schaak vereniging ESS Dinsdagavond uit speelde tegen Charlois, wisten C. v "Wingerden en W. Domselaar hun positie-voordeel in winst om te zet ten. De partij van W. J. Schermer werd zonder hervatten door de Rot terdammers gewonnen gegeven. J. v. Eden moest genoegen nemen met remise en R. v.d. Mark gaf op. De einduitslag was 64 in het voor deel van onze stadgenoten. ESS 2 speelde tegen SPV I. De voorlopige uitslag was hier 2% Ter bevordering van de coöperatieve gedachte Ter gelegenheid van. het halve eeuwfeest van de „International Co-operative Alliance" in Augus tus 3945, heeft het 16e congres van deze bond, dat in October 1946 te Zurich werd gehouden, besloten een „driejaarlijkse I.C.A. jubileumprijs" in te stellen. De onderwerpen, die men meet kiezen, zullen zodanig moeten zijn. dat zij de ontwikkeling van de coöperatieve idee en resultaten op national en internationaal ge bied zullen bevorderen. De uitrei king van de prijs zal samenval len met het internationale coöpe ratieve congres, dat normaliter elke drie jaar wordt gehouden. Elk congres zal vaststellen het onderwerp of de onderwerpen, de voorwaarden waaraan de in te zenden manuscripten moeten vol doen, alsmede de grootte van de prijs. De prijs zal voor het eerst wor den toegekend op het 17e congres van de internationale coöperatie ve bond, dat in September 1948 te Praag zal worden gehouden. Bij deze gelegenheid zal de prijs honderd pond Sterling groot zijn. AVegens de tijd is men niet aan een bepaald onderwerp gebonden. De prijs zal worden toegekend aan de schrijver van het beste on gepubliceerde werk, dat van he- iang is voor de coöperatieve be weging. De deelneming staat voor ieder open en de manuscripten mogen in elke taal worden ingezonden. De beslissing over de toekenning van de Prijs zal uitsluitend be rusten bij de jury. welke voor dit doel zal worden benoemd. In ge val deze beslist, dat geen enkele Inzending voor een prijs in aan merking komt. zal de Prijs niet worden toegekend. Inzendingen moeten aangete kend worden gezonden naar de ♦.International Co-operative Alli ance'". 14 Great Smith street. Lon don S.W. 1, waar zij uiterlijk 30 April 1948 moeten zijn aange komen. Nieuw literair tijdschrift Bij Querido te Amsterdam ver schijnt begin volgend jaar een nieuw twemaandelijks literair tijd schrift „Libertinage", onder redac tie van H. A. Gomperts en W. F. van Leeuwen. Vaste medewerkers zijn o.a. J. de Kadt, die een kro niek over maatschappelijke vraag stukken schrijft. Elisabeth Du Fer- ronDe Roos, M. Vasalis en Beb Vuyk. en in zekere mate ook de pharma- ceutische industrie kan dryven op inlandse producten. Hier liggen nog talrijke mogelijkheden, die in de toekomst zuilen moeien worden be nut. om het welvaartspeil van Ne derland te verhogen. Anderzijds doemen veel moeilijk heden op. die een grotere ontwikke ling van de Nederlandse industrie belemmeren. Al te grote kapitaal investeringen leveren te zware risi co's op; bet heeft geen zin. met de vervaardiging te beginnen van een product, dat m het buitenland goed, 'oedkoop en m grote hoeveelheden wordt gemaakt en dat binnenkort voordeliger zal kunnen worden inge voerd. Met het oog hierop is het van meer belang, de bestaande in dustrieën uit te breiden dan nieuwe dustrieèn in het leven te roepen. Profijt van Duitsland Dat men bij het zoeken naar ontwikkelingsmogelijkheden Zwembadvraagstuk is zeer urgent Wanneer Vlaardingen over een tiental jaren. Inderdaad 60.000 in woners zal hebben, zal dan daar mee ongetwijfeld het aantal sport verenigingen stijgen met als gevolg, dat het aantal sportvelden te klein zal worden. Gelukkig heeft men hiermee bij het maken van de uit breidingsplannen der gemeente Vlaardingen rekening gehouden en behoeven de sportliefhebbers zich eT geen zorgen over te maken, dat zij zonder terreinen zullen zitten. Zo zal er gelegenheid voor het aanleggen van nieuwe sportvelden komen op een stuk grond aan de Broek weg, in het Oosten der stad en verder op een stuk grond, be grensd door de verdere uitbouw van de Babberspolder en de Spoor- dgk. Fortuna, dat eerstdaags van haar tegenwoordige terrein zal moeten verdwijnen, heeft reeds de voorkeur gegeven aan een terrein aan de Brnelrweg. „De Hollan- diaan", dat eerlang ook zal moeten verhuizen, heeft nog geen voorkeur gegeven. De verenigingen V.F.C. en W.I.K. hebben nog geen haast met verhuizen, want het zal nog lange tijd duren, voordat men met de uit voering der plannen zover is, dat deze terreinen ook vrij moeten ko men. V.F.C. gaat trouwens haar afgebrande tribune nog* herbouwen, zodra hiervoor het benodigde ma teriaal beschikbaar komt. Men heeft niet alleen aan de voetbalsport gedacht. Zo zullen er korfbalvelden, tennisbanen en sintelbanen komen. Ook de laatstgenoemde banen zullen ongetwijfeld met vreugde be groet worden door de Vlaar- dingse athletie klief hebbers. Voor de watersport zijn geluk kig geen terreinen nodig, maar wel zal de gemeente haar steun verlenen aan particulier initia tief om te komen tot de bouw van een goed waterrestaurant. Eén van de takken van sport, die om een zeer snelle oplossing van zijn problemen vraagt is de wem- sport. Het noodzwembad voldoet aardig, maar als men weet, dat VISSERIJ Binnengekomen VI. 20B H. van Roon 35 last en 2250.— van ver se haring, VI. 85 Jb. van Duyn 38 last en 1110.van verse ha ring, VI. 14 Jb. van Duyn 26 last en 1200.VI. 135 B. van Dorp met 37 last. Vertrokken VI. 205 F. v. d. Zwan, VI. 70 F. Keus, VI. 121 L. Kuiper, VI. 83 P. v. Émbden, VI. 74 W. Hoogendijk. meer dan 100.000 personen, dit bad bezochten, dan weet men ook, dat er gestreefd zal moeten worden naar een snelle effectuering van de plannen die bestaan voor het re creatie-oord ten westen van de Vaart, Zoals men weet, zal hier zo wel een open als een overdekt bad gebouwd worden. Wat de gymna stieklokalen betreft is men van me ning, dat de bouw van deze zalen het best gecombineerd zal kunnen worden met de bouw van scholen. Rome open stad De Volksuniversiteit brengt haar leden Zaterdagmiddag in Luxor de film van de Italiaan Rosseïini. Deze meesterlijke verzetsfilm legt vooral de achtergrond van de strijd der illegalen bloot en behoort tot de meest dynamische verzetsfilms, die gemaakt zijn. „Rome, open stad" 2al ongetwijfeld in de harten blij ven leven als de cinematografische uitbeelding van één der meest tra gische momenten uit de achter ons liggende jaren. ROTTERDAM Driemaal is scheepsrecht! Dinsdagmiddag is een vliegtuig van de Charter Company uit Lon den op het vroegere vliegveld Waalhaven geland. De piloot was verdwaald en had Ypenburg niet kunnen vinden. Na ingewonnen informaties is het vliegtuig weer opgestegen, maar ten tweede male was Ypenburg niet te vinden en hij landde dus weer op Waalhaven. Om kwart over vijf is het vliegtuig opnieuw gestart. Dit maal werd Ypenburg gevonden. Geluk bij een ongeluk Loodgieter L. de G. uit de Stam- pioenstraat viel gistermorgen van het circa 12 meter hoge dak van de cartonnagefabriek Van Keeven aan de Vrouw Jannestraat. Geluk kig werd zijn val gebroken door een antennedraad, waardoor hij er afkwam met een gebroken arm en been. Opgenomen in het St. Fran- ciscusgasthuis. Ongeval in entrepothaven Dinsdagmorgen is de havenar beider P. L. uit de Bothastraat op het derde balcon van het entrepot van de entrepothaven door een slingerende hijs van balen rubber getrofen. De man viel van het derde via het tweede op het eer ste balcon, een val van zeven me ter. Per auto van de G.G. en G.D. werd hij met een grote hoofdwond naar het Havenziekenhuis ver voerd en daar opgenomen. ALTVIOOL-RECITAL IN BOYMANS Hoe fraai ook de alt-viool in combinatie met andere instrumen ten kan klinken, als solo-instru ment met klavierbegeleiding krijgt ze op de duur iets monotoons, om dat haar nasaal geluid dat in de hoogte iets stugs en soms iets schriels heeft nu eenmaal een klank ba sis van andere instrumen ten behoeft die de piano haar niet kan geven. Dit bewees het recital dat de Franse altist Robert Boulay met de pianiste Annie Mirandolie gis teravond in Boymans gaf nog eens ten overvloede, hoewel dit zeker niet lag aan de kwaliteiten van het spel van deze altist, want die zijn voortreffelijk. Streek- en linker- handtechnick getuigden van een goede ontwikkeling, zodat de toon- productie. mede door een juist toe gepast Vibrato, volkomen aan het karakter van de alt beantwoordt. Het programma dat weliswaar consciënteus was samengesteld, had echter voorzover het de eerste helft betrof het nadeel vier Sona tes uit hetzelfde tijdvak te bevat ten, nl. van Marais, Couperin, Jean-Féry Rebel en Caix d'Herve- lois, werken die door hun muzika le objectiviteit weinig tegenstelling bieden en dus spoedig de aandacht doen verslappen. Na de pauze was er in de samenstelling meer ver scheidenheid en kreeg men naast de Marchenbilder op: 113 van Schumann en de wel wat matte, weinig belangwekkende Sonate van Milhaud een compositie Trois Mouvements van Ludovicus Mi randolie' te horen, waarin men het streven naar een eigen klank, een gevoel voor harmonische combina ties kan waarderen, maar overi gens te verward, te rhapsodisch, cn te uitgesponnen was om sterke indrukken na te laten. Het spel van Annie Mirandolie was in technisch opzicht veelal te onevenwichtig en bevatte boven dien te weinig verscheidenheid in het toucher, om de begeleidingen tot een boeiend moment te maken. Herman van Bom. f Ingezonden mededeling) 5 O I #1 AoaP v 578. Hijgend van verzaging duwde ik het deksel van de schatkist verder omhoog en bekeek door mijn oogharen de blinkende kostbaarheden, die hun best deden zo duur mogelijk te glimmen. „Tjonge", mompelde ik: „Nog mooier dan een versierde kerstboom.kijk een wapenrusting. Ridder Dagobert heeft deze kist voor zijn Zon dags costuum bestemd." Ik klemde raijn handen om een rond iets, tilde het op en zag dat het zware ding een gouden helm was. compleet met vizier en pluim, alles dicht beplant met de mooiste dia manten langs de randen. „Ah", zei ik: „Een hoedje uit de middeleeuwen. Stijve rand. glimmend en bestand tegen klappen op je hoofd. Eens kijken of het mijn maat is.." Terwijl ik zo druk bezig was met het uitpakken van de schatkist lukten het de broers Ali Ben Hoki- en Poki zich uit het levens gevaar boven de slangenkuil te bevrijden. Op hun tenen en een heel stuk voorzichtiger slo pen ze verder, kwamen in de zaal waar het grote beeld met de jurk en de scheve voeten stond en gluurden over de rand van het gat in het voetstuk. „Olala", fluisterden zij: „Dat zijn geen slangenkuil. Dat zijn schatkameren klein mannetje heb ben goud gevonden.... kijk licht stralen omhoog". Ze bedachten zich niet lang, die twee. Hun ogen glommen van hebzucht en hun tanden knarsten van strijdlust. Ze kropen door het gat, lieten zich glijden en kwamen met een plof en triomfantelijk geschreeuw op de vloer van de schatkamer. „Aha", gilden ze: „Wij juist op tijd. Jij ons nu niet meer qntkomen zullen, witman. Wij jou inblikken en schat meenemen!" „Goedenmiddag", mompelde ik verschrikt: „Zoeken jullie iets!" Winkels tot 10 uur open Naar aanleiding van het bericht, aangaande dc verlate winkelslui ting, enkele dagen voor Sinterklaas en Kerstmis, maakt de heer L. van L„ winkelknecht, zich tolk van vele collega's (mannelijke cn vrouwelij ke) en schrijft: Houdt men geen rekening met onze werktijden? Wie betaalt ons het overwerk? Wanneer wij om tien uur sluiten hebben wij een werkdag van 14 uur achter de rug. In de praktijk komt dit echter hier op neer, dat nog veel later dan tot 10 uur gewerkt moet weiden. Wan neer de winkels wordt toegestaan tot 10 uur open te blijven, bereiken wij daarmee slechts, dat de oude werktijd (tot acht uur), weer alge meen wordt ingevoerd. Waarom geen voorbeeld geno men aan Amerika en Engeland waar de winkels resp. om vijf uur en zes uur sluiten! Zou het niet mogelijk zijn, dat het publiek zijn boodschappen wat vlugger doet? Van 9 uur tot half- zes is er tijd genoeg om inkopen tc doen", oordeelt de heer Van L. Mèt deze schrijvende lezer ver langen wij allerminst terug naar de toestand van vóór de oorlog. Ook het winkelpersoneel heeft recht op vrije avonden. Maar Iaat het be denken, dat in deze tijd vele vrou wen overdag werkzaam zijn, ter wijl de mannen, wanneer zij Sin terklaas of Kerstcadeautjes willen kopen daartoe (behalve op Zater dag), doorgaans niet in de gelegen heid zijn wanneer de winkels om half zes sluiten. Beter ware het ons inziens, de sluitingstijd, althans enkele dagen voorafgaand aan de feestdagen, te stellen op half negen of negen uur. Maar dit mag dan geen aanleiding worden, de oude, vooroorlogse toe stand wederom in te stellen. Peulvruchten De door bevoegde instanties ver strekte mededeling, dat van fijne peulvruchten slechts een half kilo per hoofd van de bevolking be schikbaar is en van groene erwten zeker tien maal zo veel, zal onge twijfeld tot doel hebben het ham steren van peulvruchten door het publiek tegen te gaan, zo schrijft ons de graanhandel „Granimex". Zij gaat verder mot haar mening, dat door een officiële ontkenning van schaarste aan een artikel, dat door de huisvrouw in de winkels practisch niet verkregen kan wor den, het hamsteren juist wordt aangewakkerd, vooral wanneer blijkt, dat de verstrekte gegevens niet juist kunnen zijn. Aan de hand van gedetailleerde becijferingen komt de firma „Gra nimex" tot de slotsom, dat de be schikbare hoeveelheid peulvruch ten niet 50.000 ton bedraagt, maar slechts ruim 21.400 ton, d.i. per hoofd der bevolking I y, kg. groene erwten en 800 gram fijne 'peul vruchten, ineï. de uit import ver kregen witte bonen. Dit zijn de vermoedelijke be schikbare hoeveelheden, maar door de onjuiste regeringsmaatregelen, (zegt „Granimex"), komen deze niet ter beschikking van het pu bliek. Te veel groene erwten 'ver dwijnen namelijk als veevoeder in de zwarte handel daar de telers niet uitkomen met de door de over heid vastgestelde, te lage prijzen. Zolang de overheid vasthoudt aan haar prijspolitiek, ten koste van boer en handelaar, zal de con sument uiteindelijk het gelag moe ten betalen". AANGEKOMEN SCHEPEN TE ROTTERDAM 11 November Duurswold Antwerpen r k.c. Merwe- haven ledig: Dcpa Londen Muller Mer- wchaven ledig; Nidarholm Raahe G. A. E. van den Berg Waalhaven hout; Edam New York h.a 1. Lekhaven stukgoed Mecklenburg Harwich Hoek van Hol land; Manxman Harwich Hoek van Holland; Frejo Kragero James Vlaar dingen; Muroti St. Mala van Omme ren Slikkerveer. 12 November Antwerp Harwich Hoek van Hol land; Prague Harwich Hoek van Hol land; Shermgham Harwich Hudig Pieters Lekhaven stukgoed. VERTROKKEN SCHEPEN 11 November June, Helsinki; Bree-helle, Genua Nijmegen, Newcastle; Taranger, Havre; Eents, NestvaedPaïma. Karlshamn Bardal. Antwerpen; Ravnaas, Oslo; Ca- pito, Bristol; Blommersdljk, Philadel phia via Antwerpen; Fermion, Sydney via Antwerpen: Melrose Abbey. Hull: Abbedijk, Houston via Antwerpen: Vienna, Harwich; Oranje Nassau, Har wich 12 November Barbaralykes, New Orleans; Jessie Lykes. Houston Ingezonden mededeling Wind W Z W siormachtige wind. vecL zee. betrokken tucht- SC HEEPSBEWEGINGEN* AI der.i nun 10 te Euenos Ayres; Ac tinia 9 te Douglas: Armilla 5 van Cura cao naar Maraeaibo. Cocta 0 van R'dam te Dublin; Castor 9 van R'dam te Boston Line; Celebes 11 van Port Said naar New York: Cateli 10 van Dordt tc Londen; Castor 7 te aiarae.iibo. Douro 8 te Cristobal. Esso Den Haag 31 van Aruba. 25 te ït'dam verwacht- Edam 11 van New York te R'dam. Frisid 6 te La PouJetteFlevo 6 van Guayaquil n Manta; Fiat 10 van Lon den n Antwerpen; Ferocia pass. 10 Brest n. Jersey, Galilca 10 van Bordeaux rt. Konakry; Ganvmedcs 10 te Puerto Cabello; Gaas- terland 9 tc Goole: Gruno 10 v. R'dam te Londen; Ganges slbt. met bagger molen Parkeston 10 van Torbaai naar Lissabon Hoogland 10 te Londen; Hada 10 van Aar huns n DieppeHe be Nobel pass. !l Vli&Miigrj' 5: ?ce; Heemskerk 10 van Hull n Kopenhagen: HellcvoetsUns n. R'dam 10 te Kalmar wegens slecht weer, Holland 10, van Oslo n. Lysckil* Hnst I 9 te Boston Line: Hast V II v! Kopenhagen te A'dam; Hydra 9 te Tri nidad: Hedel pass lo Kaap Race n. Muntteal- Hoop op Zegen 9 van R'dam te Londen. ïoo 5 Ie La Guayra; Hos 10 van Al giers n OranIttersum 11 van A'dam te Peniambui'o; Ida 10 van R'dam te Gothenburg; lndrapoera thuis 14 te Sue? erw. Jupiter 7 van Trinidad n. Mobile; Japara 11 van Vancouver tc Calcutta: Java thuis pass. 10 Malta: Jaarstroom thuis 11 op 100 mijl West van St. Vin cent cv; Jupiter (Muller) 9 te Rouaan. Kertosono 8 te Soerabaja: Kamer- lingh Onnes pass. 11 Kaap Bon naar Batavia; Kola Agocng uitg. pass. 11 Malta Martini 9 te Tunis. Nederland van Malta n. Bahrein; Nijmegen 11 van R'dam n Newcastle; Net Bruynzeel 12 van Port Said naar Sampit. Phtlae 9 van New York n. West Indie: Peco 10 van R'dam te Grimsby. Sloterdijk thuis 11 van Southampton, 12 nam. 2 uur in de Waterweg verw. Saragan 27 te Batavia verw. Tegelberg 8 van Mauritius n Durban. Westerdam vertrekt 15 van New York n. R'dam Zuidland 8 van Dublin n. Falmouth. NAGEKOMEN SCHEEPSBEWE- GINGEN Abbedijk, 11 van R'dam naar de Gulf- havens: Ary SchcCfer 10 van Dublin naar Hoek van Holland voor orders; Admiraal de Ruyter 10 te Antwerpen; Agamemnon, uitgaand, 10 te Port Said; Amsteldijk 11 van Havana te Antwer pen; Arkeldok thuis 11 te Antwerpen; Aigenib pass. 10 St. Vincent naar Per- nambuco; Albatros, vretrekt 12 van Kopenhagen n.-.ir Hogenes Agiena 8 te Huil; Audacia 10 te La Roehelïe; Am- sleldiep 10 te A'dam Alavnak van A'dam naar Perzische Golf 11 te Antwerpen; Aldabi uitgaand 10 op 380 mijl van de Kaap Verdische eilanden; Alpherat, 10 van Manilla naar Hongkong; Alwaki, iss 9 Ouessant naar La Plata; Alhena. mis, was 10 dwars van Monsanto Ra ti; Anuijk 9 te New Orleans. Bebo 9 tc Antwerpen: Borelli 10 te Antwerpen: Blijdendljk 10 van New York naar Londen, Antwerpen en Rot terdam; Berkol 9 te Loanda; Barendsz 10 te Nordmallng (verb.); Brem 9 te Borga: Berlage 8 te Manilla: Boissevaln 11 te Shanghai; Bredero uitgaand 9 te Hongkong: Blommcrsdyk 11 van R'dam vla Antwerpen naar New York; Breda 11 te Jucaro (op Cuba). Celebes naar New York 10 te Suez; Coolhaven 10 van Kotka naar A'dab. Depa 10 van Londen naar R'dam; Delfland thuis 11 nam, te Pernambuca; Duiveland 11 van R'dam te Lcith Erinna 4 van Miri naar Shanghgt; Euterpe 8 te Lissabon: Edam 11 van Antwerpen naar R'dam; Express 3 te Parijs. Luna, 5 te Houston; Linge, 9 te Her- n os and- Leegh water, thuis, pass 10 Kaap VincentLeuvehavcn, 8 van Mid- delfahrt naar Lubeck. Mr. Linthorst Hom an, 10 te Antwer pen; Mui der kerk, thuis. pass. 10 Gi- raltar naar AntwerpenMaasland, thuis, 10 van Bahia. Nieuw Holland, uitgaand, pass. 10 Suez; Nero, 6 van La Guayra naar Cu- ragao; Nettie.111 van Fredericia naar Kopenhagen: Noordstad. 10 te Antwer pen; Nassauhaven, 10 van Antwerpen naar Middelfahrt. Qise, 10 te Parijs; Ovula. 4 te Miri; Ormn (coaster), 10 te Londen; Or 10a (K.N.S.M.), van A'dam naar Gibraltar, 11 te R'dam: Omala, 10 van Santos naar Curasao. Pygmahon, 11 te Curagao; Parkhaven, pass. 10 Wight naar Bona; Prudentia, 11 van A'dam naar R'damPinguin, 6 van R'dam te Newhaven; Prins Willem II, uitgaand, 10 op 750 myl Oost van Belle IslePrins Willem van Oranje, thuis, pass. 11 Wight. Rijn. pass. 10 Holtcnau naar R'dam; Rondo, 10 van New York naar Port Satd: Ruys, 11 van Beira te Kaapstad. Stuyvesant 10 te Trinidad; Stad Schie dam uitgaand 11 van Suez naar Dji bouti; Socrates 9 van Puerto Monit naar Montevideo: Sarpedon 10 te Lissa bon; Saidja 10 te Pladjce Saroena 10 van Singapore naar Pladjoe; Stad Arn hem. pass. 10 Burlings naar A'dam; andenburgh thuis 10 te Londen; Saba, 10 te Drammen: Seaham 10 op de Tyne. Triton (coaster) 10 te Southampton; Taurus 10 van Londen naar Middles- bro; Tiba, pass. 11 Finisterre naar Bue nos Ayros; Trajanus 8 van Curagao near Trinidad; Theseus, 10 van Oran naar Tunis; Tabian 8 van Singapore naar Batavia. Tsjisadaa 10 van Soerabaja nr. Batavia; Tjibadak. 12 te Singapore ver- wcht; Trompenburgh 10 van Bordeaux naar Port Lyautey. Volendam 11 van Algiers naar Bata via via het Suezkanaal; Venus 11 van Izmir naar Saloniki; Vrede 10 van Wa terford naar Falmouth Westland (coaster) 9 te Antwerpen. Zwerver 10 te Middlesbro; Zeeman, 9 van Batavia naar Soerabaja, VAARWATERDIEPTEN Pannerden—IJsselkop 1.30IJsselkop Malb. Haven 1.15; Malb. HavenWijk bij Duurstede 0 85; Wijk bij Duurstede Vreeswijk 1.05: IJsselkop—Doesburg 0.85; Doesburg—Zutphen Ö.80; Zutphen Deventer 1.05; DeventerKaterveer 1.45; Waterh. bij Arnhem 5.95+14; WestervoortPley 6.59+14minste wa terdiepte Waal 1.85; Keulen 23+6. SCHIEDAM Te koop gevraagd v.o. He ren winterjas, maat 50, liefst d.fal. of zw. Brieven onder no. S2540, bur. v. d. blad. Kost en inwoning aange boden, met vrije slaapk. aan bejaard beer bij wed. Brie ven onder No. S 2543 bureau van dit blad. GEVRAAGD; ook kunnende lassen. Z.g.g. niet te solliciteren Brieven, onder letters SHE, bureau van dit blad. PLAATST EEN KOERIERSTER FL. NETTE WERKSTER SlagerP. v. d. VLIES, Buïtenhavemveg 160. Aanm. na 7 uur. GEVRAAGD VOOR TERSTOND NETTE SLAGERSBEDIENDE geheel zelfst. kunnende werken voor winkel en. worst- makerii. Goed vakman, goed loon. P. A- GKOENBORST, Brugmanstraat 31, Tel. 68939. GEVRAAGD enigszins administratief onderlegd. Br. letters S.H.F. bureau van dit blad.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 2