wmmm Knap stuk bergingswerk in de Waterweg Van der Goes: „Rechts voert onverantwoorde oppositie" DeNederland' neemt contact met Frits Diepen op „Prins Willem V" wordt van 18 meter diepte opgevijzeld Wat de Duitsers niet wisten pMitiecechtec Prof. Romme bepleit herziening kinderbijslag-regeling avondpro gr amm a LOUIS VAN GASTEREN Zestig levensjaren Veertig jaar toneel Woensdag 12 November 1947 3 Uit een grauw eft jagend wolkendek zwiepten regenvlagen onophoudelijk tegen de ruiten van de dekkajuit van het kittige motorscheepje „Noes", dat gistermorgen met een gezelschap journalisten aan boord de Nieuwe Waterweg op voer in de richting van Maassluis. Het doei van ons watertochtje was de met zulk een waas van geheimzinnigheid omhulde installatie voor het lichten van het ms. „Prins Willem V", dat dc Duitsers in de herfst van 1944 met nog drie andere grote schepen bij Maassluis tot zinken brachten met het doel de Waterweg volkomen te blokkeren. Veel te zien aan de installatie is er niet. Uit het water steken van afstand tot afstand stalen wanden omhoog-, afgedekt door zware be tonblokken en verbonden door dik ke stalen balken. Huiverend in de striemende re gen klommen wij langs de glibbe rige, ijzeren laddertjes omhoog naar dc top van de eigenaardige staalconstructie. Wat wij tussen de stalen wanden boven water zagen uitsteken werd ons aangeduid als de schoorsteen en een fragment van de stuurhut van de Prins Wil lem V. Het zag er niet naar uit, want een dikke laag modder en roest maakte vrijwel alles onher kenbaar. De masten van het schip zijn door de zware ijsgang in de vorige winter afgeknapt. Maar voordat nieuwe ijsgang het schip en de ber- gingsinstallatie kan bedreigen, moet de Prins Willem geborgen zijn. Hoe dat precies in zijn werk gaat, zo zonder gebruikmaking van bokken of heftanks, de klassieke middelen, kunnen wij U slechts ver tellen dank zij ir. J. H. van de Burgt, hoofdingenieur van Rijks waterstaat, die ons in zijn kantoor aan de Westerkade een uiteenzet ting gaf van deze ongewone ber ging. De zee niet bereikt Het ms. Prins Willem V behoort aan de Oranjelijn en is met haar draagvermogen van 2000 ton ge schikt voor de vaart op de grote meren van Noord-Amerika. Eind 194.0 had het schip moeten worden afgeleverd door de scheeps werf „De Mcrwede" in Hardinxveld maar de afbouw werd zo zwaar ge saboteerd, dat de Duitsers het in 1942 van de werf weghaalden en het lieten ombouwen tot duikboot moederschip. waaraan zij op dat moment grote behoefte hadden. Het schip heeft als zodanig dc zee echter nimmer bereikt Na het tot zinken brengen, zakte de Prins Willem V vrij snel weg door de uitschuring van de bodem, totdat ze tenslotte bleef rusten op een op 18 meter onder water aan wezige kleibank, waarbij alleen de schoorsteen en de masten bij laag water zichtbaar waren. Eerst ging het mis Rijkswaterstaat droeg in 1945 de berging op aan W. A. van den Tak's bergingsbedrijf N.V. in Rot terdam. Van den Tak probeerde, nadat duikers de vier explosiegaten en andere openingen dicht gemaakt hadden, het schip door middel van drijvende bokken en heftanks te lichten. Dit mislukte, nadat geble ken was, dat het schip voor een deel was volgelopen met fijn zand en slik waardoor het te zwaar was om door bokken en tanks te wor den gelicht. Onze knappe waterstaats-technici peinsden toen naarstig op andere methoden en kwamen tenslotte op het idee het schip vanaf een tijde lijke, op pyiers rustende brugcon- s truc tie door middel van kabels en storko hefwerktuigen, zgn, hydrau lische vijzels, langzaam uit het wa ter op tc tillen en het leeg te pom pen nadat liet hoofddek boven wa ter was gekomen. Hot gehele plan werd tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig berekend, waarna het Bouw- en Montagebedrijf C.V. te Rotterdam met de uitvoering werd belast. Dit 'Itreeg, onder meer voor het water-, zand- en slik vrijmaken, assistentie van enkele bergingsvaartuigen met duikers van Van den Tak en van de grote drijvende bok „Atlas", van de Scheepsslopery „Holland" uit Hendrik Ido Ambacht. Maar zelfs de geconstrueerde vij zel installatie, die op 3200 ton hef vermogen was berekend, kreeg het schip geen centimetertje van de grond. Duikers stelden vast, dat het geheel vol zat met slik en zand. Een maand lang werkten zuigpom- pen op volte toeren. Er was haast bij het werk want onder het ach terschip bevond zich een groot gat in de Maasbodem, waardoor de Niet minder dan 162 schepen hebben de Duitsers in de herfst van 1944 in de wateren in en om Rotterdam tof zinken gebracht. In de Rotterdamse en Schie- damse havens waren hef er 19, op de Waterweg niet minder dan 32 waarvan vier grote. Rotterdam's poort naar de zee blokkeren mislukte de Duit' sers echfer grotendeels dank zij hun onkunde van de stromin gen in de Maas. Zij stopten de schepen vol met dynamiet, lie ten dat ontploffen maar terwijl de schepen zonken, dreven ze uit de vaargeul naar de kant. Zo kwam de thans geborgen „Zui- derdamhalf gezonken tussen twee kribben terecht. De Dinteldijkeen oudere vrachtboot van de U.A.L., zakte eveneens buiten de eigenlijke vaargeul aan de Noordzijde en wordt thans bij stukjes en beet fes afgebroken. Alleen de „Baron Baud", een nieuw, in aanbouw zijnd schip van de K.P.M., kwam midden in het vaarwater terecht. Na de bevrijding hebben Engelse ge nietroepen de „Baud" met be hulp van springstoffen uit de weg geruimd, waardoor een vaargeul vrij kwam die zelfs de Nieuw-Amsterdam gelegenheid gaf ie passeren. Als laatste van de vier grote blokkade schepen is thans de „Prins Willem V" aan de beurt om gelicht ie worden. kans niet was uitgesloten, dat het schip in tweeën zou breken. Eindelijk op 4 November van dit jaar gingen de vijzelstangen, waar aan de zware kabels, omhoog en rees het schip 20 cm. naar het wa teroppervlak. In totaal zal de „Prins Willem V" negen meter moeten worden opge heven. Of het gelukken zal? Onze waterstaatsingenieurs, tech nici en vaklui zijn voor geen klein tje vervaard. Hulde voor hun vol harding en vindingrijkheid, dank zij waardoor wederom een modern schip aan onze handelsvloot zal kunnen worden toegevoegd! Tweede Kamer Gistermiddag heeft de Tweede Kamer een begin gemaakt met dc algemene beraadslagingen over de Rijksbegroting 1948. Met de minister president, dr. Beel. hadden acht ministers achter de regeringstafel plaats genomen. Ook nu waren het weer oude vertrouwde geluiden, die we te horen kregen, enerzijds felle aanvallen van dc heren Schouten (A.R.) en Tilamis (C.H.) speciaal ten aanzien van het Indonesisch beleid, aan de andere kant kalme, soms vermanende replieken van dc vertegenwoor digers der regeringspartijen, die hoewel in sommige détails met elkaar van mening verschillend, in grote lijnen het beleid der regering trachtten te rechtvaardigen. (Ingezonden mededeling Ik zal nu mijn rijmen maar stoppen, En laat mij geen tweede keer foppen, Op TIP maakte >k Een knat Limerick, Maarde lies kwam met op de proppen! Jnz. Mevr. J. V. Bussum ontv. 1 fl. TIP. Radioprogramma HILVERSUM I. 19,00 J. F. de Jong: Beginsel progr. PvdA; 19.15 Zang; 29.30 De kerk nu; 19.45 Ds Sirks; 20.00 Nws; 20.15 Dolf v. d Lin den; 20.45 USA Discoparade; 21,15 Luisterspel: Jean Jaures: 22.10 Toe spraak Prof. Kors; 22.15 BBC Zilve ren jub. conc.: 23.15 Nws; 23.30 Licht ork. conc. HILVERSUM II. 19.00 Nws en weer; 19.15 Nws uit Indië; 19.30 Ac tueel geluid; 19.45 Eng les (Gevord.) 20.00 Nws; 20.15 Dankdienst voor het gewas; 21.30 Kamerork.; 22.15 Nws; 22.45 Overdenk.; 23.00 Sweelinck- kwartet; 23.35 Slotaccoord. DONDERDAG 13 NOVEMBER 1947 HILVERSUM I 7.00 Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Ochtendrhythme; 7.50 Dagopening; 8,00 Nws; 8.15 Mars en Wals; 8.45 Werken Rimsky Korsakof; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Clavecim- bel; 9.45 Arb. vit.; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Werken van Quilter; 10.50 Kleutertje luister; 11.00 Boyd Neel Strijkork.; 11.20 Musette; 11.50 Renova; 12.30 Weer, in 't Spionne tje; 12.38 Pianoduo; 13.00 Nws; 13.15 Vaudeville-strijkork.; 13.45 Piano; 14.00 Voor de vrouw; 14.20 Gram. muz.; 15.00 Voor zieken en gezon den; 16.00 U kunt het geloven of niet; 16.05 Reprises; 17.00 Kaleidos- coop; 17.20 Dr. Portielje* 17.30 Sky- masters; 18.00 Nws; 18.15'Sport; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 7.00 Nws; 7.15 Grpl.; 7.30 Morgengebed: 7.45 Gr. muz.; 8.00 Nws; 8.15 Pluk de dag; 9.00 Werken van Mozart en Haydn; 9.30 Waterst. 9.35 Tsjechische en Slo waakse koorzang: 10.00 Muziek van. het Leger des Heils; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Orgelspel; 11.00 Zonne bloem; 11.45 Beroemde violisten; 12.00 Angelus; 12.03 Charles Pan- zéra; 12.30 Weer; 12.33 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nws; 13.20 "Welk boek; 13.25 Lunchconc.; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.00 Recital voor twee piano's; 14.30 Sopraan: 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.00 Tsje chisch Sympn. *_rk.; 15.15 Amsterd. strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing; 10.45 Piano; 17.00 Jeugdjournaal; 17.30 Zang; 17.50 Rijk over zee; 18.00 CNV-kwartïer; 18.15 Grpl.; 18.30 Ge mengd koor. BOVEN WATER is alleen nog maar de top van de pijp van de Prins Willem V. Na een inleidende beschouwing van de heer Schouten (A.R.) waarin deze het langzame tempo betreurde, waarmede de herziening der onderwijzers-salarissen ter hand wordt genomen, ging* spreker over tot een meer algemeen overzicht van de loon- en prijspolitiek der regering. Spreker betwijfelt het, of alle beslissingen van het college van Rijksbemiddelaars te beschouwen zijn als correcties binnen de tweede loon ronde. Ten aanzien van de bakkers- en landbouvjerslonen is de heer Schou ten van mening, dat deze herzien moeten worden, omdat het werk onder de huidige omstandigheden niet meer lonend is. Heftig fulmi neert spreker vervolgens tegen het Indonesische beleid der regering, dat hij fataal noemt. Het voortdu rende gevaar in Indië. de grote kos ten en ondanks dat meer achteruit- dan vooruitgang in de algemene toestand zijn factoren, die geheel voor rekening van de regering ko men. In ongeveer gelijke zin sprak de heer Til an us (C.H.) die betoog de dat het regeringsbeleid t.a.v. Indonesië ons land in ..beschamende internationale moeilijkheden" heeft gebracht. Spreker achtte voorts de P. v. d. A. verantwoordeliik voor de grote afvloeiing van stemmen naar de C.P.N. Evenals de heer Schouten brak ook de heer Til an us een lans voor bakkers en landbou wers. terwijl hij tot slot de taal verarming i.e. de afschaffing van de buigines-n ten zeerste betreurde. Strijd tegen communisme Een geheel ander geluid kwam van de zijde van de heer Van der Goes v.n Katers (Arb.) die de A.R. onverantwoordelijke oppo sitie verweet, niet alleen t.a.v. de Indonesische politiek, maar tegen het gezag zelf. „Wilde luchtvaart" onder Nederlandse vlag? (Door onze luchtvaartmede werker) Ondanks het besluit van de re gering- onze scheepvaart niet te steunen bij haar pogingen zelf tot een Iuchtverkeersbedrüf te komen, gaan de reders tóch door met hun initiatief. Thans zoeken zij het in de wilde vaart, een element, dat vooral na de oorlog in de lucht vaart is gekomen. In de Scandi- naafsc landen heeft het zich z«dfs tot een behoorlijk winstgevend be drijf ontwikkeld. Ook Frankrijk kent een aantal bedrijven, die zich op wilde luchtvaart hebben toege legd. Het regelmatig lijnverkeer, zoals dat door de KLM wordt bedreven, ondervindt voorlopig nog geen en kel nadeel. De vraag naar lucht vervoer is immers nog zo overstel pend groot ten opzichte van net aanbod, dat onze nationale lucht vaartmaatschappij nog een raeks van jaren aan de opbouw van haar luchtnet kan werken, alvorens zij gelegenheid heeft zelf ook aan wil de vaart te kunnen denken. Wilde vaart.... Wij kennen de betekenis: het wil zeggen overal ongeregelde vrachten ophalen, waar die aangeboden worden en waar die ook heen moeten, al zou het van Almelo naar Tsjoengking zijn. De grote moeilijkheid daar bij is het vinden van 'n thuis- lading. Men zal daarvoor een vertegenwoordiger in ons geval in Tsjoengking moe ten bezitten, die zich tijdig in spant om een vracht van Chi na naar Europa gereed te heb ben. Wil men wilde vaart op grote schaal en op een behoor lijk economische grondslag, dan dient men aldus over een grote organisatie van verte genwoordigers in het buiten land te beschikken. Daarop kunnen onze scheep vaartmaatschappijen wel bogen; zij hebben immers in alle centra van handel en industrie ter wereld hun agenten en waar zij niet recht streeks een agentschap bezitten is er altjjd wel een zusterorganisatie, die voor die hoek in de wereld de belangen van de rederij behartigt. De Stoomvaart Mij. „Nederland" treedt in ons land op als de voor vechtster voor alle luchtvaartam- bities van de rederijen. Zij trad voor de oorlog als promotor op voor tal van luchtvaartobjecten, zoals het Zeppelinplan voor Indië en het project om de post per Post- jager in een sneldienst naar Bata via te brengen. Deze maatschappij nu heeft het contact opgenomen met het lucht- taxibedrijf van Frits Diepen, dat zijn hoofdkwartier op het Haagse vliegveld Yyenburg heeft. Diepen heeft een concessie voor zijn. taxibedrijf, dat feitelijk ook een wilde vaart onderneming is; Diepen voert immers geen Rjnver keer in regelmatige dienst uit. Hij brengt een passagier naar Groningen of naar Maastricht en naar iedere andere bestemming, welke zijn reiziger toevallig heeft. Diepen's taxibedrijf is een kleine onderneming, maar de concessie is de moeite waard voor 'n kapitaal krachtige maatschappij als de „Ne derland" met haar agenten-orga nisatie overal in de wereld. De „Nederland" heeft zich reeds op 't terrein van de luchtvaart begeven met de oprichting van de British Nederland Air Services, een kleine luchtvaartonderneming, die zich speciaal op vrachtvervoer heeft toegelegd. Een samengaan tussen Diepen en de „Nederland" onent nieuwe perspectieven voor onze vliegerij, zo kan immers een wilde luchtvaart onder Nederlandse vlag groeien, welke haar activiteit ver buiten onze landsgrenzen zal uit dragen. „Het is gemakkelijk", aldus de heer v. d. Goes van Naters, „om de P. v. d. A. te verwijten, dat de afvloeiing van stemmen naar de C.P.N. haar schuld zou zijn. Het is nog gemakkelijker om de strijd te gen het communisme aan de P. v. d. A. alleen over te laten. Die strijd zal scherper worden naar gelang de communisten daartoe aanleiding geven. Daarom eisen wij," aldus spr„ „dat men deze strijd waar deert en niet bemoeilijkt." Vervolgens wijst spr. op de sa menhang tussen cle financiële. In donesische en binnenlandse politiek, die nooit zo sterk was als thans. In verband met de uitlating van de heer Anderiessen op het congres der K.V.P., dat deze de politieke organisatie van alle katholieken is. is spr, van mening, dat een i.'der vrijheid dient te hebben naar eigen verantwoording zijn keuze te doen. Met instemming verklaart de heer Van der Goes van Naters uit de memorie van antwoord te hebben vernomen, de verklaring, dat niet gestreefd vvor 't naar vernietiging der Republiek, maar dat een her nieuwd contact tussen Nederland en Indonesië mogeliik blijft. Katholieken in eigen organisaties De heer Rommc (K.V.P.) zegt, dat de nood der tijden hem er toe dwingt zich speciaal te richten naar de materiële inhoud van de gevoerde en nog te voeren politiek. Spr. Is van mening, dat de ka tholieken zich in eigen milieu be horen te organiseren. Het gaat er niet om of men in geweten ver plicht is dat te doen. maar .vat het algemeen welzijn uit staatkundig oogpunt van de katholiek vordert. Het antwoord op deze laatste vraag is geweest de oprichting van de K.V.P. Na eerst nog gevraagd te hebben naar de zakelijke kant van de be noeming van minister Götzen, be sloot de heer Romme met een be spreking van de kinderbijslagrege ling, welk hij 1 de huidige rege ling niet billijk achtte. Volgens de heer Rommc behoren ook de kleine zelfstandigen voor kinderbijslag in aanmerking te komen. De zitting wordt hierop verdaagd tot Woensdagmiddag 1 uur. Wie worden de zwem- kampioenen? Zaterdagavond om 8 uur organi seert de Z.RO. de jaarlijkse kam pioenschappen voor Rotterdam en Omstreken in het Sporlfondsenbad aan de Van Maanenstraat, Verwacht wordt dat er fel zal worden ge streden om de titels. De 100 m borslcrawl voor heren belooft interessant te worden door deelname van Ir. K. Hoving. Gerrit van Driel. Nijs Ko re vaar en Dolf v. d. Kuyl. Irma Schumacher is favo riet voor hetzelfde nummer voor dames. De 100 m rugcrawl belooft een spannende strijd lussen Aly van Duyl en Corrie Vuyk, die beiden on geveer dezelfde tijd maken, terwpl het bij de heren hoofdzakelijk zal gaan tussen de Merwedianen Kore^ vaar en Kröber. De dames Broekhoven en Garrit- sen zullen het uitvechten op de 200 m schoolslag. Piet Kruithof verde. digt voor de 13e en waarschijnlijk tevens voor de laatste maal zijn titel op ditzelfde nummer. De esta fettenummers beloven alle zeer spannend te worden, vooral de 3x50 m wisselslag voor heren, tussen RZC en Merwede. Tot besluit speelt Maas I een com petitie voor de ZRO tegen VZC Windlesham Moor, de toekomstige woning van Prinses Elisabeth van Engeland en Luitenant Philip Mount batten, ligt op kleine afstand van Surininghill Park, dat oorspron kelijk voor hen bestemd was doch door brand grotendeels verwoest werd. Olympische hardrijders naar Noorwegen Op 8 December a.s. zal de Olympi sche tramingspioeg, bestaande uit de hardrijders Langedijk (Oud karspel), Broekman (De Lier), Huis- kens (Wierden). De Koning (Pur- merend», v.d. Voort Os Gravezande) en Korte no ever Os Graveland) naar Noorwegen vertrekken om op de boerderij „Fjetre" bij Hamsr onder leiding van de oud-wereldkampioen Peter Smnerud en zijn zoon Arve Sinnerud zich voor te bereiden op de Olympische winterspelen. NUD Geen eerste klassers in Rotterdam Naar aanleiding van de wed strijd van Zaterdag om de Gouden onafhankelijkheidsbeker zijn bei de derby's, die voor Zondag op het programma stonden, nl. Neptunus -RFC en SpartaExcelsior uit gesteld. Hierdoor gaan we een voetballoze Zondag tegemoet, zo dat men geneigd is zich af te vra gen, waarom de wedstrijd om 't gouden dingske niet Zondagmid dag kon worden gespeeld Neptunus-Roldklubben Inplaats van drie zal de Kopen- ha agsc voetbalclub Boldklubben slechts twee wedstrijden in Ne derland spelen, nl. tegen Ajax, en op 22 November in het Feyen- oord-stadion tegen Neptunus. Vreemd Deze Piet is -wel groot van stuk, voor zyn 20 jaren al een hele man, maar hij staat zo duizelig te dazen, dat de officier twijfel gaat koeste- ren omtrent zijn intelligentie en de jongen vraagt of hy het eindexa men lagere school wel gehaaid heeft. Ja, dat heeft Piet, alle zes klassen heeft hij doorlopen, maar blijkbaar is dat toch geen waar borg om het mijn van het djjn te kunnen onderscheiden, want daar heeft Piet last mee gehad, toen hij onlangs op een avond zijn meisje thuis gebracht had. Toen kwam die rare Piet langs het schuurtje van zijn buurman. Nu moet U weten, dat buurman bestuurslid is van een voetbalvereniging, anders lijkt het gek dat hij in zijn schuurtje twee goalnetten 2ou hebben liggen. Goed, als bestuurslid van de club bewaarde buurman dan twee net ten in zijn schuurtje. Dat wist Piet en op die avond dat hij juist zijn meisje had thuis gebracht, brak de jongeman in en roofde de twee net ten. Hij verkocht ze voor een paar tientjes. De rechter vroeg waarom Pist die netten stal en ze voor een paar tientjes verkocht. Toen werd het verhaal in eens erg geheimzinnig want wat denkt U dat de reden, was van de diefstal? Een onbeken de vrouw was de reden en de oor zaak van het misdrijf. Op een avond was Piet zo maar een onbekende vrouw tegen geko men en deze had hem verteld dat zij zo erg nodig 50.- moest lenen. Nou, als iemand zo om geld ver legen zit, kun je het hem toch moeilijk weigeren, nietwaar, ook al is het een onbekende vrouw die het je vraagt. Trouwens dat onbe kend zijn duurt maar even. want als je eenmaal iemand vijf tientjes overhandigd hebt, ken ie hem al een beetje. Doet U dat dikwijls, geld lenen aan onbekende vrouwen, vroeg de rechter. Nee, Piet deed het maar één keer juist alleen aan deze onbekende vrouw. En wat kreeg U er voor terug vroeg; de rechter nieuwsgierig. Niks, mompelde Piet en htf keek zo wazig of hij alweer een onbekende vrouw zag naderen. De rechter en de officier vonden het kort en goed maar een vreem de geschiedenis en 't leek hun wel gewenst wat naders te vernemen over deze vreemdsoortige jongeling. Daarom moet er eerst een re- classeringsrapport over Piet wor den opgesteld, alvorens zijn vonnii kan worden geveld. LOUIS VAN CAST EREN: „Er is een vervlakking en onver schilligheid waarneem baar" JOH/v i/A/v S<V£i.t€fvBE-/2G zemoes van de feestvierders uit. „Mooi! En nu hoefde er nooit veel voor te doen; zij zwierden kom je op_mijn schouders zitten, nino, anders kun en zwaaiden me in de rondte en hadden de je mets zien." meeste pret als ik op 't eind zo duizelig was dat Ik had helemaal geen zin om op Bolivar's ik bijna niet meer op mijn benen kon staan. Ja, schouders te gaan zitten, maar hy wachtte mijn het was leuk de Cucaracha met Bolivar te dan- antwoord niet af. Een. twee hop, en daar zat ik. sen. Maar nu.. „Nee. dank je. Bolivar", zei ik. Op bet midden van de plaza was het een draai- „Ik eh, voel er niets voor. kolk van kleur en bewegong. Bolivar's geduld met mij was ten einde. „Psah! „Zie je dat kleine kereltje? Hij heet Pépé en Ik zie dat je niet uit hetzelfde hout bent gesne- heeft vuur onder zijn voeten: zie je 't Jonska?" den als graaf Paul?" Hij kcerd mij de rug toe en Ofc de plaza juichte men de soldaten luidkeels De anóers zo bedaarde Bolivar was nu al even vroeg aan de dokter, die naast ons stond: „Hoe toe; 't dorpsorkest speelde dat het een lieve lust opgewonden .de rest. „Zie je moedertje gaat het met Pablo, dokter? Ik wed dat hij al was; het legioen marscheerde wel drie keer om u Zesti^ dat ie nïet, %eer danst en zingt, is het niet? Een gebroken rib -v, is.ir-hio men iitiriot* "e-.h-U* eens hoe ze de redobles maakt of geen gebroken rib het ple.n heen en steeds juichte men luider. ?]s een Jongl! geiL w een le perament!.Is Daarna werd het feest hervat alsof er mets was het niet prachtig. Jonska?. 8 Er"werd midden op het plein pedanst: vrolijk flSm Vp'S^wi,SS1ÏSÏÏrt»W"fd- „Niets." „Je bent toch niet geschrokken van dat kogel spelletje?" „IK niet." zei ik met nadruk. „Ca ram ba! Je bent toch een raar Waarom ben ik hier eieenliik naartoe geko- pra alsSf 2P ,e?n begrafenis bent en dat IS mo TrvTh wh wm vfn in op deze dag! Er klonk verwijt en verbazing in me af- 111 heb toch geen m Bolivar's stem. Toch vroeg hij, als zocht hij Haar zwierden de paartjes rond op de muziek van guitaren en castagnetten. De plaza was het brandpunt van de weer op laaiende vreugde. Maar ik voelde me als een verlaten ziel temidden van deze bruisende op winding. feestvieren. een oplossing- Opeens zag ik Bolivar; zijn machtige donkere r. kop stak ver boven de menigte uit. Ik had geen zin. om hem nu te ontmoeten, maar hij zag me. Vóór ik kon wegkomen, klonk zijn roep over het plein: ..Jonska Caracoles." Hij baandde zich een weg door de menigte heen en ik zag nu dat Hij „Je maakt je toch geen zorgen over graaf Paul?" Zet me maar weer op de „Géén gebroken rib", lachte de dokter. „Een schaafwond. Niets ernstigs. Hij drinkt een rondje met de ouderlingen. Ze hebben hem plechtig geïnviteerd. Wel een eer voor een vreemdeling!" Ik drong tussen hen in. „Graaf Paul gewond? Wat bedoelt U? Was hij dan tóch in het ge vecht?" Bolivar barstte in lachen uit. „IN het gevecht? km-olM» .Tp Jonska. waar ben jij geweest deze laatste uren? - Graaf Paul WAS het gevecht!" „Si. si", voegde de dokter er aan toe. de ver wondering op mijn gezicht lezend. „Als graaf Paul er niet was geweest, waren de gangsters zeker de vallei binnengedrongen. „Caramba, wat een kerel!" ..M-m-maar wat deed hij dan?' stotterde ik. „Hij zei dat hij niet schieten kon". Weer daverde Bolivar's lachen boven het ru moer van het feest uit. „Misschien kan bij dat „Waarom zou ik? grond, Bolivar." Bolivar zette me neer, keek mij verwonderd moer va, in gezelschap was van de kleine dokter en twee aan en vroeg toen, als een jongen die een heel k niet. mét stenen mikken dat was zijn van zijn „luitenants". „Waar was je 's hemels- klein broertje wil opvrolijken: „Dans dan de Cu- - t k hi1 _ck_r BOEM' Die hele auto naam? We hebben je overal gezocht!" caracha met me, nmo, dat zal je goed doen." nndm^tphnwn* ie had het moeten zien" „Thuis," zei ik. „Op de rancho. Ik was goed De Cucaracha.. op onze manier konden we onder se 3 Maar ik wist niet. en veilig weggestopt." hem dansen.Ik had met Luis en Bolivar wel za^ het zei "maar 1K St nie Bolivar's donkere lach klonk boven het geroe- eens geoefend» 's avonds op de rancho ik (Wordt vervolgd) Film en federalisme Voor de filmavond, die de afd. Rotterdam van de Nederlandse Volksbeweging van Europese fede ralisten hadden georganiseerd, zijn zeer velen Dinsdagavond Ons Huis waarts getrokken. De voorzitter, de heer van Kersen, wierp een terug blik op de vijf jaren bezetting, waarin een kleine groep een groot offer heeft gebracht, dat de na oorlogse mens niet heeft aanvaard. De samenwerking, die de Volksbe weging heeft nagestreefd, is niet gerealiseerd, maar aldus spr. er komt kentering en allerwegen in politiek en jeugdbeweging wordt weer contact gezocht. Mr. C. van Rij vervolgde deze inleiding door enigszins dieper in te gaan op het schisma, dat zich in Nederland tussen de politieke par tijen heeft voltrokken. Hij bracht zijn betoog op internationaal ter rein, waar hij dezelfde afgesloten heid en gescheidenheid constateer de. Dit raakt ook ons zo zei hij en willen wij onze kinderen bespa ren, wat in de film Bezet Gebied getoond wordt, dan dienen wij een brug te slaan tussen de twee grote wereldgroepen, d.w.z. als federa listen elkaar zoeken en gelijk de verzetsgroep in de oorlog, doen, wat we moeten doen. De film Bezet Gebied, die hier na vertoond werd, staat zoals we reeds eerder beschreven ar tistiek niet dadelijk op het eerste plan, maar als onderstreping van het gesprokene, was zij zeker op haar plaats. Voor de pauze draaide de Toscaninifilm Het Lied der Vol keren. (Ingezonden mededeling) Jaag die Rheumatiek uit Uw ledematen. Ontdoe Uzelf van die slopende kwaal. Neem regelmatig Kruschen Salts iedere morgen in Uw eerste kopje thee en ge voelt U al gauw een heel ander mens. Dat doet de weten schappelijke samenstelling van Kru schen zes minerale zouten. Die wekken de bloedzuiverende organen weer op tot jeugdig krachtige werking. Ook Uw organen hebben die opwekking nodig. Waarom zoudt ge ze die dan niet geven, met Kruschen Salts onder Uw bereik en met het vooruitzicht weer helemaal de oude te worden, vil en 'fit en tot het verzetten van bergen in staat? Kruschen Salts wordt over de hele wereld verkocht. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. Ik stam uit een zeevaartfa- ir.ilie". Met deze mededeling over het milieu waarin hij ge boren is, leidt Louis van Gas teren het gesprek in over zft'n zestig levensjaren. Op Feyen- oord is hp 14 November 1887 geboren. Zy'n vader, zijn neven en zyn ooms hadden een lange staat van dienst by de Marine en by de Koopvaardij. Wanneer hy niet tweemaal op de Zee vaartschool wegens kleuren blindheid was afgekeurd, zou hij waarschijnlijk hun voor beeld gevolgd hebben. Nu kwam hg op de Rotterdamse Handelsschool terecht. Toen hy zestien jaar was, regisseerde hij daar al Vondel'a Joseph in Dothan. Ik vond het toen al belangryk, zegt hij, aandeel te hebben in de breedomvattende functie van het toneel. Rollen spelen hoort natuur lijk by ons vak. Maar steeds weer besef ik, dat het toneel een grote belezenheid van ons eist; dat het de studie op velerlei terrein stimu leert en de mogeiykhcden schept tot een algemene interesse. Wan neer myn voordrachten by de Rot terdamse en Haagse volksuniver siteit, voegt hy er aan toe, de be langstelling voor eigen en vreemde schrijvers hebben gewekt, dan acht ik dit een deel van mijn culturele taak, die my steeds voldoening heeft gegeven. De rollen, die Van Gasteren, van zijn eerste engagementen bij Ver kade en de Koninklijke Vereniging het Nederlandse Toneel tot op het ogenblik bij het Amsterdams To neel-Gezelschap, gespeeld heeft zyn ontelbaar. Ieder zal een andere keus doen, al zal men steeds weer terug denken aan zijn opvoeder in Elek tra, aan zyn Kreon in Antigone, aan de Koning in Hamlet. Vooral in de tien Haagse jaren, bij de Haghespelers en het Hof stadtoneel, heeft hy een ruim aan deel gehad in het repertoire. En nu? Van Gasteren kykt nadenkend. De rustige sfeer om premières voor te bereiden ontbreekt ons. We mis sen een opleiding voor regisseurs. Er is een vervlakking en onver schilligheid voor een ernstige be oefening van het vak waarneem baar die soms al leidt tot 'n niet zui ver spreken van het Nederlands op het toneel. En wat ons publiek be treft: Hoevelen komen nooit in do schouwburg. En toch: Van Gasteren zou het toneel in zijn leven niet willen mis sen, al is zijn streven, om de waar de van het toneel dieper te laten doordringen tot alle lagen van da bevolking, nog niet beloond. Veer tig jaar arbeid aan het toneel heb ben echter zijn illusies niet gedoofd. De zestigjarige strydt met opge wektheid en enthousiasme verder om het doel te bereiken. Picasso verzorgt décors 1 Grote verwachtingen worden ge koesterd van de opvoering vaa Sophocles* „Koning Oedipous", ten tonele gebracht door Pierre Blan- char. De daarbij te spelen muziek is van Arthur Honegger en Picasso verzorgt de decors.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3