HET ROTTERMMSCH PAROOL Grootse ontvangst viel Canada's premier ten deel Onrust in Frankrijk en Italië duurt voort Loon- en prijspolitiek wordt gehandhaafd Andrè Gide krijgt Nobelprijs voor de literatuur Minister Dalton afgetreden J Vrij, onverveerd Sobere, doch indrukwekkende rede van Mackenzie King Prof. Kranenburg leidt zitting in P„A ROLOSCOOP Mackenzie King spreek! Metropole-orkest Rumoerige zittingen in parlementen der beide landen Tweespalt spitst zich toe Ook inzake Indonesië geen gewijzigd standpunt De positie van Götzen Weerbericht Dodelijk ongeval in superfosfaatfabriek Door tram oyerreden en gedood Schulte-Boeyen winnen in Brussel Prins Bernhard legt vliegexamen af nsn Els tegen Weinreb blijft tien jaar Kleine Assemblee' gevormd Frank Graham weer in Djogjakarta Brittannië verwerpt verdeelplan wea. «i A dra, lange Haven 141, Schiedam tel 69300 Abonnemen tap rijt per week 31 cent, per kv irtaal f, k,—, losse nummer* 0,09 mfiLm Vrijdag 14 November 1947 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 396644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam PI. Directeur: B. de Vries PI. Hoofdredacteurs Th. Ramaker Zevende jaargang, No. 266 Een straffe Hollandse wind woei door de haren van de grijze Canadese premier, toen deze gistermiddag op het Binnenhof een eredetachement van het Ministerie van Oorlog inspecteerde. Klokke vier arriveerde Wil liam Mackenzie King b$ de Ridderzaal. Toen hij uit zijn wagen stapte, luisterde hij eerst blootshoofds naar het Canadese volkslied, dat door de Koninklijke Militaire Kapel werd gespeeld, In zijn gezelschap waren de Canadese ambassadeur, de heer Pierre Dupuy, de chef van het protocol van het Ministerie van Buitenlandse Zaken,, mr. J. Visser, alsmede de toegevoegd adjudant kapitein J. E. Theunissen. De heer Mackenzie King complimenteerde de commandant van öe erecompagnie, kagitein J. R. Groen, en besteeg daarna de geloperde trap naar de Ridderzaal. regering het stelt een groot staats man als Mackenzie King binnen haar landsgrenzen te mogen ont vangen, beschreef spr. de grote De Canadese eerste minister Mac kenzie King tijdens zijn rede in de Ridderzaal. Rechts dc Britse Am bassadeur en Lady Bland. Begroet door het hartelijke ap plaus der vele aanwezigen, trad de Canadese pr.emier de Ridderzaal binnen, waar zich behalve vele vooraanstaande Nederlandse per soonlijkheden ook de Engelse am bassadeur, Sir Neville Bland en de diplomatieke vertegenwoordigers der Engelse Dominions met htm echtgenoten bevonden. De voorzitter van de verenigde vergadering, prof. mr. R. Kranen burg sprak hierna de openingsrede in de Engelse taal me Na te hebben gememoreerd op welk een hoge prijs de Nederlandse De tvereld ziet toe TOEN begin* Juli Sjarïfoeddin bij de samenstelling van zijn kabinet de Masjoemi buitensloot hebben wij dat beschouwd als een aanwijzing dat een accoord tussen Nederland en de Republiek toch nog mogelijk was. Moeten wij nu het wederoptreden van de Mohammedaanse volkspar tij als een nieuwe hindernis opvat ten? Inderdaad stak in het tijdelijk achter de coulissen verdwijnen van de Masjoemi destijds een element d2t tot optimisme kon verleiden. En wel om twee redenen: omdat een partij die religieuze imponde- rabilea op de voorgrond plaatst van weinig nut kan zijn bij de op lossing van een politiek probleem, en omdat de-eenzijdig Aziatische instelling van de Indonesische Mo hammedanen de neiging vertoonde om maar aan alles de voorkeur te geven boven de samenwerking met een westelijke mogendheid. Het is ook gebleken, want het kabinet-Sjarifoeddin, waarin de Mohammedaanse bevolkingsgroep alleen was vertegenwoordigd door de vooruitstrevende Partai Sarikat Islam Indonesia, is in de periode van de Nederlandse ultimatum- - regen een aanzienlijk stuk verder gegaan dan Sjahrir tevoren moge lijk was geweest, en was bereid om nog verder te gaan toen het ogenblik kwam waarop niets meer mogelijk werd. DE situatie is nu echter- geheel anders. De komende bespre kingen betekenen geen voortzet ting van die van voor 25 Mei, want dit alles is volledig onderbroken. Men moet thans geheel opnieuw beginnen; al hebben beide partijen geleerd (naar men mag hopen), de tegenstellingen zijn zoveel te ster ker. Een. cardinaal onderscheid is nu echter dat de- besprekingen onder auspiciën van de UNO staan. Dat wil zeggen het gaat ntf niet om het contact zoeken, want daartoe wordt men door de UNO-besIuiten gedwongen, maar om zo goed mo gelijk voor de dag te komen nu de besprekingen $og veel meer onder het oog van de wereld zich afspe len. Het is nu-een opvallend ver schijnsel dat beide partijen hun posities zo veel mogelijk trachten te versterken, tegenover elkaar en tegenover de wereld. Den Haag heeft eén delegatie samengesteld van het zwaarst mogelijke kaliber (met minister Jonkman aan het hoofd), en voor het voorbereiden de werk een contact-commissie waarin maar twee Nederlanders en liefst vier niet-Republikeinse In donesiërs zitting hebben. De Repu bliek van haar kant heeft de beste krachten in de delegatie bijeenge bracht en heeft nu ook haar positie in het binn'enland versterkt door een front-verbreding naar rechts. "P\ E2E ontwikkeling zou in een vroeger stadium als nadelig kunnen worden beschouwd, maar hier moet men rekening, houden met nog een andere verandering in de situatie. De werkwijze ten tijde van de commissie-generaal was dat de vooruitgeschoven posten (SchermerhornSjahrir) tot een accoord trachtten te komen, dat door de achterban aanvaard kon s worden. Dat is toen mislukt; van Nederlandse zijde "door de motie- Romrae, aan. Indonesische zijde door sabotage. Bij deze' besprekingen kan men niet verwachten dat de delegaties een gemeenschappelijke basis zul len vinden. Zij zullen elk hun standpunt moeten bepalen en het verschil delen. Zij zullen niet tot overeenstemming komen omdat zij het eens zijn, maar omdat zij tot overeenstemming moeten komen. Móeten,-want de Wereld ziet toe. vreugde der bevrijding en de diepe dankbaarheid jegens de Canadese bevrijders. Spr. uitte 2ijn dank voor de gast vrijheid, .die Canada aan onze troon opvolgster en haar kinderen had betoond. Prof. Kranenburg besloot zijn rede als volgt: Moge grj naar uw land de bood schap terugdragen, dat gij hier in Nederland een volk hebt gevonden, dat door dezelfde idealen vai^jvrij heid, rechtvaardigheid en zelfbe stuur is bezield als het leven in uw jonge, sterke gemeenschap. Een volk, bereid om te lijden en te strij den voor deze idealen, overtuigd, dat het recht uiteindelijk zal over winnen. Onder doodse stilte betrad hier na de Canadese premier het spreek gestoelte om als derde vreemde staatsman na min. Churchill en veldmaarschalk Smuts het woord tot de verenigde vergadering te richten, Mackenzie King gaf te kennen, dat nimmer een natie het zal wa gen de vrijheid en het leven in de democratische landen te bedreigen, indien de democratische naties de eenheid en de kracht tonen, die zij gedurende de oorlog aan de dag hebben gelegd. Mackenzie King bracht de grote dankbaarheid onder woorden, die het Canadese volk koestert wegens de liefdevolle zorg, die het Neder landse volk aan de graven van Ca nadese soldaten g«eft. De Nederlandse kinderen, die bloemen naar deze graven brengen, zag hij als een symbool van de kin- No» beperkt aantal kaarten De belangstelling voor het eerste .optreden in Rotterdam van het 'Metropole-orkest op Zondag 16 November blijkt buitengewoon groot. Er "is nog slechts een be perkt aantal kaarten van f 1.25 en i 3.25 verkrijgbaar. "Het programma omvat: Dolf van der Linden en zijn Metropole- orkest (40 personen) m.m.v. Mana Zamora (zarig), Tonny van Hulst (zang), Cees Verschoor (clarinet), het kwartet Jan Corduwener. Con ferencier is de bekende radio-om- roeper Joop Reinboud. Het optreden vindt plaats in de Riyièrahal 's avonds 8 uur. Kaart verkoop Zaterdag van 9-5 uur aan het kantoor van „Het Rotterdamsch Parool" Schied.singel 42. Dc erbarmelijke politieke verdeeldheid van Frankrijk kwam gisteren opnieuw tot uiting en wel ten eerste in de Nationale Vergadering, voort* in de bijeenkomst van de vakvereniging en tenslotte in Marseille waar de rust na de botsingen van Woensdag nog niet is teruggekeerd samenscholingen in de stad zijn verboden en er zijn troepen heenge zonden, terwijl het werk op vele plaatsen stil ligt. deren der gehele wereld; die Ver langden met liefde en medelijden te worden behandeld. Hij bracht hulde aan Koningin Wilhelmïna, die door het Canadese volk als „een der grootste vrouwen aller tijden" wordt beschouwd, „een toonbeeld van zielskracht". Het verheugde de premier te vernemen, dat zij thans in de gelegenheid was de rust te genieten, die zij zo zeer behoefde. Herinnerend aan het bezoek van de Prinses-Regentes aan Canada, zei Mackenzie King, dat naar zijn mening nimmer enig land een zo schitterende ambassadrice had ge had. Men koesterde genegenheid voor de Prinses; in alle delen van het land was zij bekend en haar naam zal in dankbare herinnering bleven. Mackenzie King heeft voorts een brief van generaal H. Crerar, com mandant van het Canadese eerste leger, voorgelezen, waarin de gene raal de dank van het Canadese volk voor de verzorging der Cana dese oorlogsgraven, in Nederland onder woorden brengt en de nadruk legt op de banden tussen ds twee volken. Mackenzie King besloot met de woorden; Ik geloof niet, dat de we reld door geweld voor rampen ge vrijwaard zal blijven. Ik geloof, dat geweld noodzakelijk is voor de verdediging, doch de uiteindelijke triomf van de vrede zal tot stand komen door bevordering van de goodwill. Nimmer tevoren in de we reldgeschiedenis heeft er zo veel goodwill en samenwerking bestaan tussen de vrijheidslievende landen als heden. Ik geloof, dat wij alles ten slotte goed zullen zien terecht komen wanneer wjj proberen onze idealen te verwezenlijken. (Van onze parlementaire redacteur) Nadat de ministers bijna een uur hadden moeten wachten, voordat het voorgeschreven aantal van 51 Kamerleden aanwezig was, kreeg gistermiddag om 12 uur dr. Beel gelegenheid om de verschillende spre kers bij de Algemene Beschouwingen te beantwoorden. Inzake de bran dende kwestie van het aftreden van de minister van Marine, verklaarde hij, dat deze hem dezer dagen mededeling had gedaan van zijn voor nemen om ontslag te nemen. Aangezien dit ontslag nog niet, verleend was, achtte de minister-president het bezwaarlijk, daarop thans lii te gaan. gevolgde beleid voort zetten, ge richt op het tot stand brengen van een gemeenschappelijk staatsver band onder het Huis van Oranje. De bezwaren en grieven tegen de Republiek tasten het feit niet aan. dat zii de belichaming is van Indo nesische nationale idealen. Dat de Regering zich zou scha ren achter het Amerikaanse impe rialisme ter bestrijding van Rus land, wees dr. Beel met klem af. De laatste bespreking over de ieraarssalarissen heeft thans plaats gejaad en mitsdien zal deze kwestie spoedig opgelost zijn. Met de instel ling van een Staatscommissie voor algemene herziening .der Grondwet wil de Regering nog even wachten. Nadat de Kamer gepauzeerd had, heeft minister Lieftir ckop zijn bekende grondige wijze de proble men van dc schatkist behandeld. Hij zegde daarbij toe. in verband met verschillende vragen over het achterwege blijven in de Millioenen- nota van het nationaal budget, t.e zullen overwegen of een na-calcu latie op het budget kan worden ge geven. Overigens was het beeld, dat de minister tekende, somber ge noeg. Een belasting op export-win sten maakt op^het ogenblik een on derwerp* uit van interdepartemen taal overleg. Hoewel het tekort van het Landbouw-egalisatiefonds verontrustend is. achtte de minister het niet uitvoerbaar om voor inko mens boven een behaald bedrag de inkomstenbelasting te verhogen ter compensatie van de subsidie op het levensmiddelen-pakket. d> ^ok aan meer wclgestëldcn ten goede komt. Spreker achtte het betreurens waardig. dat over de Marshall-hulp in de Kamer gesproken' is op do wijze, als de heer Wagenaar dit deed. Aan deze hulp liggen ten grondslag een economisch, een hu manitair en een politiek doel. Ne derland heeft steeds het standpunt ingenomen, dat dc souvereiniteit niet aangetast mocht worden. De Regering is paraat, als de Marshall hulp niet verleend zou worden. Wat de positie van de nieuwe mi nister zonder portefeuille aan Over zeese Gebiedsdelen betreft, waar over verschillende Kamerleden In lichtingen hadden gevraagd, zette hij uiteen, dat de Indonesische fi nanciële èn economische vraagstuk ken. door de heer Götzen met de Tweede Kamer zuilen worden be handeld. Dc herziening van de structuur van het Koninkrijk, betoogde dr. Beel, is geen zaak van Overzeese Gebiedsdelen alleen. Het is logisch, dat het beleid op dit punt tot stand Jromt in overleg met de minister president. die daarbij het kabinet vertegenwoordigt. Tegenover de heer Schouten, die verlangd had, dat de Regering zich bovenal zou houden aan Gods Woord, merkte de minister-presi dent op, dat overeenstemming over de christelijke grondslag van het staatkundig leven niet voldoende is voor'het samenwerken in een rege ring. Daarbrj speelt een voorname rol de bovenbouw van staatkundige desiderata. De loon- en prijspolitiek, een der onderwerpen, waaraan dr. Beel uit voerige aandacht schonk, zal wor den gehandhaafd, om zodoende een verantwoord loon- en prijspeil in stand te houden. Bjj de toepassing van de loonpolitiek wordt steeds nauw overleg gepleegd met de Stichting van de Arbeid, Bij de be oordeling der grote ondernemers winsten dient men in het oog te houden, dat vele ondernemingen aanzienlijke verliezen hebben in te halen en dat deze winsten dikwijls zijn behaald bij de export. Dat de lonen der arbeiders in het gedrang zijn geraakt moet worden tegenge sproken. Ook inzake dc Indonesische kwes tie zal de Regering haar tot nu toe CHEMIE-PRIJS VOOR EEN DER BEREIDERS VAN PENICILLINE De Nobelprijs voor literatuur is toegekend aan dc Franse romanschrij ver André Gide, „voor het omvangrijk en artistiek belangrijk auteur schap, waarmee hjj de problemen en/toestanden van de mensheid met grote liefde voor waarheid en psychologische waarneming heeft weer gegeven." De natuurkundeprrjs is toegekend, aan dc Engelse physicus Sir Edward V. Appleton voor zijn onderzoekingen van de atmosfeer, de ch'emie-prijs eveneens aan een Engelsman: Sir Robert Robinson, voor zrjn onderzoe kingen van plantaardige stoffen. André Gfde ;s thans 77 jaar, en woont teruggetrokken in Neficha- tel in Zwitserland. Het bericht uit Stockholm ontving hij met gemeng de gevoelens, omdat hij wel voor zag dat het nu uit zou zijn met de rust die hg In Zwitserland gevon den had. Hij heeft tot dusver stelsel matig geweigerd zich candi- daat te laten stellen voor de Académie Fran§aise en andere eervolle benoemingen. „Maar met de Nobelprijs is het na tuurlijk een heel ander geval", zei hij. Gfde twijfelde er aan of hij naar Stockholm zou gaan om de prijs in ontvangst te nemen. „Ik ben erg oud en. zeer vermoeid," zei hij, „en ik ben bang voor de reis en de ver- plechtigheid. Misschien ENKELE BUIEN Weersverwachting tot Zaterdagavond. Aanvankelijk neg verder 'afnemende, doch later weer wat toenemende wind wit Westelijke richtin gen. Wisselend be wolkt met enkele buien, voornamelijk in het Noorden van het land. Koudere nacht. 15 Nov.: Zon op 7.58 uur, onder 16.S0 uur. Maan op 11.05 uur, onder 18.08 uur. Brand op de Alpherat geblust Het stoomschip Alpherat is Don derdagmiddag veilig en wol te Hongkong aangekomen. De be manning was er in geslaagd de brand,* die in ruim I was uitgebro ken met eigen middelen te blus sen. Men heeft het betrokken ruim ondei* water gezet moeiende ga ik. Ik: moet- eens over denken," s Naar Stockholm telegrafeerde Gide dat hij niet komen kon. Maar Richard Heyd, zijn vriend en uitge ver, was van mening dat de oude heer nog best van mening kan ver anderen. De Zweedse academie had de vo rige week reeds verscheidene malen geconfereerd zonder tot een beslis sing te kunnen komen. In de ver gadering van Donderdag was men echter in een uur klaar. Tegencandïdaten waren de En gelse, in Amerika geboren dichter T. S. Eliot, de Noor Arnulf Sever- land en de Italiaanse essayist Be- nedette Croce. Nog geen „atoom-machines" Sir Robert Robinson, hoogleraar in Oxford, voorzitter van de Royal Society, is een van de drie geleer den die het eerst de penicilline hebben bereid. Hij werkte ook aan de toepassing van de atoom-ener gie. „Ik geloof niet dat atoom kracht binnen tien jaar en misschien wel binnen vijftig jaar in de industrie kan wor den gebruikt," zei hij. „Men heeft nog met eens de econo mische zijde ervan in het ge ding gebracht, en nog geen kostenberekeningen gemaakt." Als zijn belangrijkste prestatie beschouwt hij zijn bestudering van plantenstoffen voor de bereiding van synthetische producten. Banketbakkersarbeid in Sinterklaastijd In banketbakkerijen, die niet te vens broodbakkerijen zijn, mogen van 17 t.m. 28 November manne lijke arbeiders van 18 jdar of ouder elf uur per dag en ten hoogste zes tig uur per week werken. De ar beidstijd moet in zijn geheel gele gen zijn tussen 7 en. 20 uur (op Zaterdag 22 uur). In- een put in de Amsterdamse Superfosfaatfabriek aan de Vonde- linyenplaat is Woensdag fabrieks arbeider J. Aling uit Spijkenisse door een ijzeren mengbak van 200 kg. die boven de put hing dodelijk getroffen. Met ernstige verwondin gen aan het hoofd werd de man op genomen in het Zuiderziekenhuis waar hij 's nachts is overleden. Op de Coolsingel stak gistermid dag de 70-farige F. van de Wal uit de Boomgaardstraat achter een tram de trambaan over. Op dat moment werd hij gegrepen door een motorwagen van Lijn 1. De man kwam er onder en werd zwaar ge wond. Bh aankomst in het Coolsin- gelziekenhuis bleek hij reeds over leden te zijn. Het tramverkeer had 20 minuten vertraging. Het Nederlandse koppel Schulte- Boeyen heeft de zesdaagse te Brus sel met een ronde voorsprong gewonnen. De onlusten te Marseille lava men gisteren ter sprake in het Franse parlement, waar Ramadier ronduit de communisten ervoor verantwoor delijk stelde. Billoux. de communis tische oud-minister, nam het voor zijn geestverwanten op en beweer de dat de communisten slechts het stadhuis hadden bezet o1*1 hun raadsleden gelegenheid te geven rustig hun zetels te bezetten Ramadier sprong verontwaardigd op en riep: „Als gij $e dictatuur wilt, zullen wij U tot het uiterste be strijden." De zitting was zeer ru moerig: scheldwoorden vlogen, over en weer en het scheelde weinig of er was handgemeen ontstaan, Rumoer in CGT Eenzelfde sfeer heerste op een bijeenkomst van de CGT, de Fran se vakbond waarin de communis ten onder leiding van Benoit Frachon de meerderheid hebben doch waarin een minderheid onder leiding van Léon Jouhaux voor stander is van het plan-Marshall, naar aanleiding waarvan het even eens tot zeer heftige discussies kwam. De communisten hadden na- meiiik enkele uren tevoren een ma nifest uitgegeven waarin werd aan gespoord tot vorming van „ar- beidskcmen" in .elke fabriek om tot eventuele „actie" te kunnen over gaan. De niet-commumstische min derheid ziet deze actie als onder deel van de „oorlog tegen de socia listische partijen", aangekondigd door de Kominform en een open lijke strijd in de CGT schijnt niet ver meer. Marseille Is niet het enige cen trum van stakingen: ook de arbei ders van meelfabrieken rondom Pa rijs werken niet meer. omdat zii hun loon met 20% verhoogd willen zien. Onderhandelingen zijn afge sprongen en het broodrantsoen van 200 gram, dat reeds lager is dan tijdens de Duitse bezetting dreigt neg een inkrimping te ondergaan -doordat de bakkers nu zonder bloem komen te zitten. Hoewel de toestand dus uiterst rijp schijnt voor poli tieke ontwikkelingen van twij felachtig peil. schijnt De Gaulle nog juist geen. vat genoeg te hebben op de centrumpartij, want het bestuur van de ka tholieke MRP heeft gisteren met veertien tegen dertien stemmen besloten, niet in on derhandelingen te treden met •(Van onze speciale verslaggever) Prins Bernhard 'heeft Donderdag, naar de voorzitter van de examen commissie de heer L. A. de Lange na afloop verklaarde een zeer ge slaagd examen zware vliegtuigen ge daan: bovendien was hij ,de eerste examinandus, die voor deze afdeltng een proeve van bekwaamheid heeft afgelegd. Reeds lang beschikte de Prins over een vliegbewijs A, dat recht geeft een sportvliegtuig te besturen: voor het besturen van zijn Dakota heeft de Prins echter een speciaal diploma nodig. Het mondelinge deel van het examen, dat 's morgens vroeg begon, werd te Soestdijk afgenomen. Na de lunch ving op Soestdijk de vlucht van één uur en 50 minuten aan. Aan boord van de P.H.-P.B.A. bevonden zich met de Prins de heer De Lange, de algemene chef-vlieger van de K.L.M., Viruly, het waarnemend hoofd van het vliegbedrijf van dc K.L.M.. C. Steensma, een mecano cn een marconist en Martin, de hond van dc Prins. Tot slot werd de Prins verzocht drie landingen te verrichten, die keurig werden uitgevoerd. SIR STAFFORD CRIPPS KRIJGT ER ZIJN DEPARTEMENT BIJ Hugh Dalton, minister van financiën, een der „Grote Vjjf" van het Britse kabinet, is Donderdag afgetreden. Sir Stafford Crlpps, de minis ter voor economische zaken, is benoemd als zijn opvolger, maar zal zjjn eigen portefeuille behouden. Dalton, had Woensdag, toen hij het Parlementsgebouw binnenkwam om zijn begroting in te dienen, geantwoord op enkele vragen van een aan hem bekende journalist. Gistermiddag, voor tot zijn ontslag was besloten, heeft hij in het Lagerhuis zijn verontschuldigingen aangeboden. „Ik ben indiscreet geweest," zei hij, „en ik neem de schuld op mij." Daltons indiscretie, een kwartier voor de indiening van zijn begro ting, was niet zeer belangrijk, maar de onschendbaarheid van de begro ting is een ongeschreven grond recht. In 1936 deed de toenmalige minister van koloniën Thomas voortijdige mededelingen over de begroting. Hij moest eveneens af treden. De Conservatieve fractie, onder leiding van Churchill. Eden. Sir John Anderson en Cement Davies. heeft een voorstel ingediend, om een commissie van onderzoek in to stellen. Dalton, een zestigjarige voorma lige hoogleraar aan de Londense hogeschool, was minister van fi nanciën van het ogenblik af dat Labour aan de macht kwam. In 1924 werd hij voor de eerste maal als lid van het Lagerhuis gekozen cn in de Labourrcgermg van Mac- Donald (1929-3931) was hij parle mentair onderstaatssecretaris van buitenlandse zaken. Een versterking De verhoudingen, in het kabinet ondergaan een sterke wijziging, nu slechts vier van de „Grote Vijf" (Attlce, Bevin, Crippg en Morri son) over zijn. Stafford Cripps is nu de mach tigste man. Dit betekent onge twijfeld een ver sterking. Het was' reeds lang bekend, dat Sir Cripps in zijn mogelijkheden om de weg te zoeken naar eco nomische herstel zeer gehinderd werd door Dal tons financiële politiek. Nu hij beide departe menten in han den heeft, zijn gegeven voor een Stafford Crlpps ...machtigste man... alle kansen cjf Hugh Dalton ...indiscreet... krachtige economische politiek. Daltons begroting ondervond üi de Britse pers ernstige kritiek. Over het algemeen was men van oordeel dat zijn maatregelen om aan de crisis het hoofd te bieden, zeer ontoereikend waren. De geruchtmakende zaak tegen de 36-jarige F. Weinreb te 's-Gra- venhage, die ervan verdacht wordt Jouen eerst geld te hebben afge troggeld, z.g. om ze te vrij waren voor deportatie, en hen later bij de S.D. heeft aangebracht, werd gisteren voortgezet. Ondanks verdachte's ontkenning, meende de procureur-fiscaal bij zijn eis van 10 jaar te moeten persisteren. Bomaanslagen te Jeruzalem Acht Engelsen zijn gedood en 22 gewond door geweervuur en bom men te Jeruzalem en Haifa. Bij een aanval op het café Ritz te Jeruza lem van leden der Stern-organisatie zijn vier Engelse soldaten gedood, twintig gewond. de Rassemblement du peuple francais van dc generaal. Ook in Italië zijn de betogingen tegen rechtse politieke partijen, die Woensdag in Milaan waren begon nen, in diverse andere steden voort gezet. In Napels rifden pantser auto's en de politie moest traangas- bommen gebruiken om een linkse .aanval op haar hoofdbureau af te slaan. Grote menigten trokken ge bouwen van rechtse kranten bin nen en verbrandden exemplaren van deze bladen aan de kiosken. Het rumoer weerspiegelde zich in de zitting van de constituerende ver gadering die gisteren werd gehou den. en waar Scelba. de minister van binnenlandse zaken herhaal delijk onderbroken door de commu nisten verklaarde dat er in Ita lië een zeer jonge fascistische or ganisatie bestaat die in het geheim werkt. Scelba deelde mee, dat de regering zo spoedig mogelijk ver kiezingen wenste. Het tumult in de Kamer was zo hevig, dat de com munistische voorzitter een van zijn eigen partijleden wegens „onbe schaamdheid" liet verwijderen. Oekraïne gekozen in de V eiligheidsraad De algemene vergadering der UNO heeft Donderdagavond met 41 tegen 6 stemmen besloten tot vorming van de zogenaamde „klei ne assemblee", het door Marshall voorgestelde interimcomïté voor vrede en veiligheid, dat alle leden der UNO zou omvatten, maar waarin de Sovjettroep geen zitting zal nemen: deze stemde tegen. De Arabische staten onthielden zich van stemming. Tot opvolger van Polen, welk land I Januari de Veiligheids raad verlaat,is de* Oekraïne- gekozen en wel met 35 tegen 2 stemmen. De laatste werden uitgebracht op India, hoewel dit land zijn candidatuur had ingetrokken. Vijftien leden onthielden zich van stemming, Amerika schijnt o.a. niet te hebben gestemd. Ook moet Nederland dit hebben gedaan, ofwel een van de twee ongel dige stemmen hebben uitge bracht (de stemming was ge heim). De Veiligheidsraad zal er nu na 1 Januari als volgt uitzien. Per- Mi e n t e leden: V.S., Gr.- Brittannië, Frankrijk, Sovjet-Unie en China. N i e t-permanente le den: Syrië, Columbia, België, Ar gentinië, Canada en dé Oekraïne. In de Beheersraad kregen na negen maal stemming de Philippij- nen en Costa Rica de twee overge bleven plaatsen, een kwestie welke op het dode punt was geraakt. Dr. Frank Graham, het Ameri kaanse lid van de commissie voos goede diensten inzake Indonesië, is Donderdag weer in Djogja aange komen, vergezeld van Setyadjit, Hadji Agoes Salim, dr. Leimena en enige republikeinse ambtenaren. De belgïsche militaire waarnemer luitenant Bouart reisde ook mee: hij gaat in Djogja zijn Amerikaan se collega Ogburn aflossen. De Britse regering heeft be sloten het verdeelplan voor Palestina, waarover de Vere nigde Staten en de Sowj et- Unie het eens waren gewor den, niet te aanvaarden en er niet aan mee te werken. Het Amerikaans-Russische plait wilde dat de Britse troepen ver antwoordelijk zouden blijven voor orde en rust in Palestina geduren de de overgangsperiode. De Britse regering blijft echter vasthouden aan het eenmaal ingenomen stand punt, dat zij niet verantwoordelijk wil zijn voor de uitvoering van een plan, dat niet aanvaardbaar Is zonder de goedkeuring van Joden en Arabieren beiden. De Britse troepen zijn niet be schikbaar om in Palestina met ge weld een oplossing op te leggen, heeft Londen te verstaan gegeven. Britse soldaten zijn Donderdag het slachtoffer geworden van een bomaanslag en een schietpartij in Jeruzalem. Telefoonverkeer met I Suriname en Curasao Van 23 December 1947 tot 3 Januari 1948 jsjjn in het recht streekse radlotelefoonverkeer van Nederland met Curasao en Suri name kerst- en nieuwjaarsgesprek- ken toegelaten tegen het verlaagde tarief van 10.50 per drie minuten^ Voor Curasao zijn geen gesprekken toegelaten op 28 December.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1