t Jónge kroonprinses beleeft schoonste dag van haar leven HET ROTTERDAMSCH PAROOL En dit is de bruidsjapon Ramadier neemt ontslag t Ongekend hevige brand in Vlaardingen Eenheid van het Britse volk gesymboliseerd in sprookjesachtig schouwspel Massale menigte stond gisteravond reeds saamgeperst Buckingham Palace zee van licht Vliegramp in Italië Twintig doden Prijsverlagingen bij Spoorwegen en P.T.T. Kota Baroe vertrokken naar Indonesië fejt ife y Groot aantal opslagplaatsen, winkels en magazijnen in de as gelegd Enorme schade Léon Blum waarschijnlijk zijn opvolger Ruhrkolenmijnen weer in Duitse handen Hardhandige orgel bouwer krijgt drie jaar Weerbericht BONNENLIJST Ook margarine en vet op de boterbon Weer extra vleesbon Textiel blijft op punten Eed. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam tel. 69300 Abormementsprijï per week 31 cent, per l' k* triaal 4,-—losse nummers 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 39S644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam PI. Directeur: B. de Vries PL Hoofdredacteurs Th. Ramaker Donderdag 20 Noyemter 1947 Vrij. onverveerd Zevende jaargang, No, 271 (Van onze speciale verslaggever) LONDEN, Donderdag IN de door vier Friese appelschimmels getrokken Ierse statie koets, gezeten naast haar vader, reed op deze sombere No vembermorgen een stralende kroonprinses Elizabeth van Enge land van Buckingham Palace naar Westminster Abbey. Over een bordeaurood tapijt, onder de tonen van machtige orgelmuziek en veelstemmige koren, door een haag van vorsten en vorstinnen, prinsen en prinsessen, ministers, ambassadeurs en gezanten en nog vele andere prominente figuren der wereld, bracht koning George zijn dochter aan de voet van het altaar in dit eeuwenoude godshuis. Hier stond luitenant Philip Mountbatten thans verheven tot Hertog van Edinburgh en beiden, bruid en bruidegom, knielden voor de aartsbisschop van Canterbury. Uit beider mond klonk duidelijk en overtuigend het „je". Toen stonden zij op en terwijl de blijde, triomfantelijke klanken van de aloude huwelijksmars van Men delssohn door de hoge gewelven van dit historisch bouwwerk schal den, schreden twee gelukkige men- PAROLOSCOOP Slag om Frankrijk T—JET begint er meer en meer op -1- te lijken, dat de eerste grote slag m West-Europa tussen de com munisten en de anti-commumst i- sehe krachten in Frankrijk zal wor den gestreden. En het valt niet te ontkennen, dat de Franse C.P. de rol van stoottroep van de Kom intern, van hefboom van Moskou om democratisch Europa uit zijn voegen te lichten, met die overgave met dat niets en niemand ook zich zelf niet ontziend cn daar om zo benauwend fanatisme speelt, die nu eenmaal by deze rol behoren De opmerking, dat de partij zich haar Stalinistisch karakter bewust moest zijn en de verklaring, kort geleden afgelegd, dat zij radicaal van tactiek ging veranderen cn tot directe actie zou overgaan, zijn waarlijk geen ijdele woorden ge bleken. De eerste slachtoffers van de nieuwe tactiek zijn de leiders van gisteren, Duclos en Thorez, geweest. Eerstgenoemde i& in een nieuwe huid gekropen; hy is, zoals het Gaullistisch weekblad Carrefour het laatst geestig uitdrukte ge- comihformeerd, terwijl zijn kameraad Thorez het boetekleed heeft aangetrokken cn in een lang artikel in de Humanité het échec van de door hem tot tweemaal toe voorgestane en gevolgde volks fronttactiek openlijk beleden heeft. Vervolgens is hij naar Moskou 'ver trokken voor de feesten van do 7de November, waar hij vermoedelijk maar dit is niet meer dan een veronderstelling van ons op het matje geroepen is. Of hij al terug is en of hij nog secretaris van de partij in Frankrijk is, hebben wij niet gehoord. Een feit is echter, dat de laatste dagen aldoor andere na- tnen genoemd worden dan die van Thorez, Dat de communisten dit tijdstip voor hun directe actie hebben uit- gezocht, behoeft ons niet te ver wonderen. Wij zouden zelfs kunnen zeggen: het is voor hen een kwestie van nu of nooit. Want de economi sche crisis in Frankrijk glijdt hard naar een dieptepunt en het water van de politiek is er juist tenge volge van die crisis zo schrikba rend troebel, dat het er goed vissen is voor lieden, die niets te verliezen hebben. Bovendien zitten de com munisten in tijdnood. Er is een re delijke kans, dat het Amerikaanse Congres de hulp aan West-Europa aanvaardt en als dat gebeurt, dan is de beste tijd voor de communis tische agitatie voorbij. En tenslotte begint op 25 November de Confe rentie der Grote Vier te Londen en hoe chaotischer de toestand in Frankrijk dan is, hoe liever het Moskou wezen zal. 7 OU er intussen in of buiten Frankrijk iemand te vinden zijn. die Ramadier zijn functie be nijdt? Wij kunnen het ons niet voor stellen. Ramadier zelf wil er dan ook best af, maar de moeilijkheid is om een opvolger te v'ndcn. Zelfs De Gaulle toont zich allerminst happig op het overnemen van de zwaar belaste boedel Trouwens De Gaulle zou ons in ziens geen oplossing zijn zijn komst op dit moment zou alleen beteke nen een uitdrijven van de duivel met Belzebub en dit blijft een ge vaarlijk experiment, zoals we lang zamerhand kunnen weten En de middengroepen, de socialis ten, de M.R.P. en de radicalen, de enige combinatie naar onze mening die een voor Frankrijk en voor West-Europa bevredigende oplos sing brengen kan (mits 2e opschie ten, want het wordt kort dag!), lij den aan een griezelig gebrek aan mannen van formaat en van vol doende aanzien en gezag. Dat Ray naud genoemd werd en wordt als de sterke man van het progressieve midden vinden wij bedenkelijk. En even bedenkelijk, zij het om heel andere redenen vin-Jen wij het, dat de socialisten we«*r opnieuw alle heil van Léon Blum verwach ten. Zijn er nu heus geen jongere handen, die het roer van het Fran se schip van staat kunnen grijpen en vasthouden? senkinderen, voor God en de we reld verenigd, als man en vrouw over hetzelfde rode tapijt het kerk gebouw uit. Onder het geschetter van klaroenen en bazuinen stapte het jonge bruidspaar in de be roemde glazen koets voor de triomphtocht van hun leven, want de hulde van het Engelse volk, dat in de massale menigte, die de weg naar Buckingham Palace omzoom de, zijn vertegenwoordiging vond, tart iedere beschrijving. Hier in de oude City van Lon den is vanmorgen de klok honderd en nog meer jaar terug gezet. Hier, aan de voet van de Westminster, naar welks Big Ben wij in de vre selijke jaren, die achter ons liggen, zo gaarne hoorden en waar nog overal dé sporen zijn te zien van helse bombardementen, waarmee de Duitse tyran het Engelse volk onder de knie probeerde te krij gen, hier, ja juist hier, zagen wij vanmorgen een bruiloftsstoet, welks kleurrijk en sprookjesachtig schouwspel de grote historie en de eenheid van het Britse volk, als mede zijn gebondenheid aan het Vorstenhuis op wel zeer treffende wijze heeft gesymboliseerd. In floodlight Duizenden Londenaars waren reeds gisteravond naar Westminster getrokken. Voetje voor voetje scho ven zij in de richting van Bucking ham Palace, dat baadde in een zee van licht. Somber en kil was het weer, maar de stralen van tiental len schijnwerpers schoten door de mist heen en richtten zich op de koninklijke standaard, hoog boven het paleis, die traag wapperde in een zachte wind. Geen venster was onverlicht en aan de rand der bre de balcons hingen wijnrode tapij ten. De Household Guard paradeer- j de met getrokken sabels voor de hekken van het paleis en de lange kleurrijke banieren aan de hoge masten op het plein voor het paleis baadden eveneens in een fantasti sche feestverlichting. Langs de rand van de trottoirs, Elisabeth and Philip, too! zelfs in- het gras van gazons voor St. James' Palace hadden zowaar om acht uur gisteravond reeds de eerste Londenaars zich geïnstal leerd. Gehuld in plaids, dekens en winterjassen hadden zij het voornemen, de nacht in de open tucht door te brengen en zich daarvoor zo goed en zo kwaad het ging geprepareerd. Thermosflessen met warme dranken, ontbraken daarbij na tuurlijk niet, tassen met brood en andere etenswaren evenmin en sommigen waren zelfs uitge rust met spiritustichtjes. Toen de drukte bij het paleis gis teravond op het hoogtepunt was ge naderd kwam de hele Engelse ko ninklijke familie op het balcon en werd daar vele minuten lang geest driftig toegejuicht. Spaar Uw verslaggever voor de taak, U in woorden een beeld te geven van de krioelende mensen menigte, die reeds om acht uur vanmorgen The Mall en Whitehall omzoomden. De route van Buc kingham Palace naar Westminster Abbey is kort, veel te kort voor al deze honderdduizenden. De Brit heeft een over de gehele wereld bekende zin voor orde en discipli ne. Ook nu, maar hoe een zo mas sale menigte deze ochtend in el kaar stond geperst, is bijna onge looflijk. Geen muis zou er door heen hebben gekund. Een zee van vlaggen overkoepelde Whitehall en voor de vensters van de reeksen gebouwen zaten nog eens duizen den de komende gebeurtenissen af te wachten. In The Mali en op Trafalgar Square was het al niet anders. Ook hier een menigte, waarvan de helft straks iets zou zien en de rest met behulp van spiegels en andere hulpmiddelen zou kunnen trachten een flits van het schouwspel op te vangen. Drie muziekcorpsen op verschillende plaatsen van de route opgesteld, kortten de wachttijd met het spe len van pittige marsmuziek. Zij komen! Zo werd het 9 uur en 10 uur en ten slotte gelukkig: 11 uur. Op dat moment startten respectie velijk van Marlborough House, woning van koningin Mary, de grootmoeder van prinses Elizabeth en van Buckingham Palace twee HET BRUIDSKLEED van kroonprin ses Elizabeth, ontworpen do De uit vice „verdiepingen" bestaande bruidstaart voor Prinses Elizabeth eri Luitenant Mountbatten is bijna 3 meter hoog en weegt 500 Engelse ponden! stoeten, bestaande uit een aantal hofauto's, waarin de voornaamste vorstelijke gasten hadden plaats genomen. In de stoet van koningin Mary zaten ook onze Prinses-Regentes en prins Bernhard. In de wagens, die van Buckingham Palace ver trokken, zaten behalve de koningin en haar jongste dochter prinses Margaret Rose ook koning Haakon van Noorwegen en de koning en de koningin van Denemarken. Luide toegejuicht door heé legioen langs de w§g bereikten .beide stoeten tien minuten «te#. J kort na elkaar de Westminster Abbey, Zie verder pag. 3 Opnieuw informeel contact te Batavia De commissie van goede dien sten heeft gisteren weer informele besprekingen gevoerd met de tech nische commissies voor de uitvoe ring van het bestand. Deze com missies zullen Vrijdag naar Djogja vertrekken en de vergaderingen daar voortzetten. Van Zeeland, die Zaterdag naar België zal vertrekken, brengt voor dien nog een eendaags bezoek aan Makassar. Veto-kwestie gaat naar Kleine Assemblee De politieke commissie der UNO heeft met 30 tegen zeven stemmen bij 11 onthoudingen, besloten de bestudering van het probleem van het veto-recht aan de pas inge stelde „Kleine Assemblee" over te laten. Een vliegtuig met leden van de Zweedse luchtmacht aan boord, van Addis Abeba onder weg naar Stockholm, is in de Italiaanse bergen nabij Ravello neergestort. Twintig personen zijn omgekomen, vijf zijn ern stig gewond, vier minder ern stig. De vliegers hadden vliegende forten, die door de regering van Ethiopië waren aangekocht, naar Addis Abeba gebracht, en keerden nu terug. Nadat een motor was af geslagen wilde de bestuurder een noodlanding maken. Door de mist en de regen moet hij zich echter in de afstand hebben vergist. Het toe stel stortte neer op de berg Dal Garro. Schaapherders verleenden de gewonden de eerste hulp. Vliegboot neergestort Een vliegboot van de British Overseas Airways is in de nabij heid van Newport (eiland Wight) tengevolge van de mist neergestort. Een lid der bemanning vond de dood, drie anderen werden gewond. Zij waren de enigen aan boord. Het toestel was op een onentatie- vlucht, voorafgaande aan het inne men van passagiers voor een reis naar Singapore. Teneinde mede te ./erken aan het streven der regering om tot zo laag mogelijke prijzen te geraken, hebben de Nederlandse Spoorwe gen thans besloten de prijzen van alle abonnementskaarten met in gang van 1 Jan. 1948 te verlagen met ongeveer 15%. Het betreft hier dus de algemene abonne mentskaarten, de maanötraject- kaarten, de weektrajectkaarten, de weekkaarten en de jeugdkaarten. Het porto voor briefkaarten voor interlocaa! verkeer zal wor den verlaagd van 7y2 cent tot 6 cent. Men verwacht, dat deze ver laging per 1 Jan. a.s. van kracht zal worden. Gistermiddag is de „Kota Baroe" met 1509 militairen aan boord, allen behorend tot de grenadiers en jagerê naar -Indonesië vertrokken. Aan de kade heerste grote drukte, terwijl een militaire kapel met op gewekte marsen de stenuning ver hoogde. Aan boord bevinden zich reddingsmiddelen voor 2000 perso nen, terwijl nog 20% meer zwem vesten aanwezig zijn. Een lievige, uitslaande brand teisterde vannacht Vlaardingen, waar door behalve de KOFA-magazijnen cn Van Haren's schoenenmagazijn een groot aantal woningen cn winkels tot de grond toe afbrandden. Felle wind belemmerde het biussingswerk. De schade loopt in de tonnen. Er zün geen mensenlevens mee gemoeid. handel Gcrritsma, Kapper Starre, kruidenier Zeilstra, juwelierszaak van Van Koon; de graanhandel Ho- gendijk en de lompenhandel Vos, liepen grote schade op. Vele andere zaken hadden water schade. De schade, die deze brand heeft teweeggebracht loopt in de honderdduizenden. De oorzaak is nog onbekend. Het was een brand, zoals de stad nog niet heeft gekend. Het begon in het KOFA-magazijn op de hoek an de Brede Havenstraat. Door de grote hitte sprongen de etalagerui ten en, geholpen door een felle wind, sloegen de metershoge vlam men over naar woningen en win kels tegenover dit gebouw, waar bet vuur gretig voedsel vond in het schoenenmagazijn van de firma Van Haren. In het gebouw van KOFA woedde de brand echter ook hevig. In zeer korte tijd breidde het vuur zich uit lot de Havenstraat en de Peperstraat. De brandweer, die toch al niet vroeg was, had zo doende een zeer omvangrijke laak en men riep al dadelijk de hulp in van de Rotterdamse, Schieöamse en Maassluisse brandweer. Inmiddels was de wind wat gaan liggen, waardoor het mogelijk werd verdere uitbreiding te voorkomen. Het was aanvankelijk moeilijk zich een goed beeld te vormen van de omvang van de brand, daar de Kofa-magazijncn tot diep in het huizenblok doorlopen en het vuur binnenin vooral hevig woedde. De omliggende huizen en magazijnen werden met grote spoed leegge haald. Vallend gesteente en cmlaagstor- fende balken maakten het de brandweer onmogelijk, tot diep in het huizenblok door te dringen, zo dat men er zich toe bepaalde, de belendende percelen voor overslaan van het vuur te behoeden, wat ge lukte. De brand, die de stad nog lang zal heugen, vernietigde een groot aantal opslagplaatsen, maga zijnen en winkels, waaronder die van Hofstee, Van Haren, Slgaren- Dc Dinsdagavond lafhartig vermoorde taxi-chauffeur G. Clobus uit R'dam. (Van onze correspondent) PARIJS, 20 November. Dc reeds lang dreigende kabinetscrisis is uitgebroken. Ramadier heeft gisteravond het ontslag van zijn regering aangeboden aan de president van dc republiek. President Auriol is onmid dellijk met de raadpleging van de politieke leiders begonnen en verwacht dat hedenmiddag de nieuwe kabinetsformateur zal worden aangewezen. Onder de in aanmerking komende personen is Léon Blum voorlopig favo riet. Mollet, de secretaris-generaal van dc socialistische partij, heeft gis teren meegedeeld dat Blum zich ter beschikking van zijn partij heeft ge steld, hetgeen hij tot nu toe in verband met zijn gezondheid had ge weigerd. Norman Harlnell, is van ivoorkleu rige satin Duchesse. Het nauwe hjlje en de dito mouwen doc des te duidelijker de wijdte van de golvende rok uitkomen. De hartvormige hals is gebor duurd met pareltjes en kristal bloemenfiguurtjes, evennis de in een punt uitlopende taille. De rok is prachtig met de hand geborduurd volgens een dessin, ontleend aan de 15e eeuwse Italiaanse schilder Botticelli. Dit stelt voor guirlandes van witte Yorkrozen, uitgevoerd in gekweekte parels, omstrengeld door kristallen en paarlen korenaren. Hierlussendoor en ah algehele afwerking van de rok banden van oranjebloesem en sterbloometjes De van de schouders afhangende sleep is ongeveer vier en eer. halve meter lang en van transparante ivoorkleurige zijden tule met satijnen bloemen. Ook hierop komen de sterbloemeijes-. rozen, en korenarenmotïeven voor. uitgevoerd in paarlen en kristal. De witte tulen bruidssluier wordt vastge houden door een tiara van parels en diamanten. Dit betekent ongetwijfeld dat de socialisten besloten hebben Rama dier door Blum te vervangen, maar zijn de andere Partijen hel hier mee eens en zal Blum de 310 stem men in de nationale vergadering, die Ramadier niet meer krijgen kon en die nodig zijn om hem als mi nister-president te bevestigen, op zich kunnen verenigen? Dit blijft voorals nog een epen vraag. Indien de geruchten juist zijn, die willen dat de besprekin gen met Reynaud met een weige ring van zijn kant om deel te ne men aan een regering Blum, zijn geëindigd, zou men deze vraag zelfs ontkennend kunnen beant woorden. Reynaud zal volgens deze geruchten geen strijd op twee fron ten willen voeren en niet, zoals de socialisten willen, duidelijk stelling nemen tegenover de RPF en De Gaulle. In de conservatieve pers, onverschillig of zij al dan niet Gaullistische sympathieën heeft, kan men het pleidooi aantreffen voor een verzoening tussen de middenpartij en De Gaulle. Rey naud zou deze opvatting delen en men kan inderdaad met de be staande krachtsverhoudingen moei lijk ontkennen dat de z.g. „derde macht" alleen niet sterk genoeg is om het hoofd te bieden aan de stormloop die de communisten thans bij de republiek onderne men. De stakingen breiden zich uit. De CGT ondersteunt de actie der stakers. Volgens de Humanité is het aantal reeds meer dan een half millioen. Ook de spoor wegarbeiders zijn weer in bewe ging gekomen en stellen hun eisen; in het departement van de Seine staken morgen de onderwijzers, zodat alle scholen gesloten moeten worden. De meelfabrieken die door stakers bezet worden zijn door de politie ontruimd. Nog bestaande meelvoorraden worden door de mi litairen aan de bakkers afgeleverd, maar reeds vormen zich lange rijen voor de Parijse bakkerijen en naar de stemming van de wachtenden te oordelen, zal niet Blum of Rey naud, maar De Gaulle het onge- malen koren op zijn molen krijgen. Gisteren heeft in. de villa „Heu gel", het oude bezit van de familie Krupp, thans zetel van het Brits- Amerikaans contrÖIebureau dat de Britse „North German Coal Control" zal vervangen, de over dracht plaats gehad van de leiding en het beheer van de mijnen het Ruhrgebied aan de Duitsers. De officiële overdracht geschiedde door William Ashbury, de Britse gouverneur van Noordrijn-West- falen. Bij de overdracht werd een boodschap van Bevin voorgelezen, waarin deze zijn waardering uit drukte voor het herstel van de Duitse steenkoolproductie tot het huidig „bemoedigend" peil. De „Duitse raad voor de s teenkool- productie" zal nu verantwoordelijk zijn voor productie, distributie, outillage en mijnwerkers-belangen. Over zijn besluiten kaï een veto worden uitgesproken door het Brits-Amerikaans controlebureau, dat ook de binnenlandse prijzen en voor de export zal vaststellen als mede de export-quota. Vandaag is uitspraak gedaan in de zaak tegen de orgelbouwer C. R. uit de Alcidisstraat die 2 weken geleden heeft terecht gestaan we gens oplichting, mishandeling van zijn dochtertje en bedreiging met doodslag van zijn vrouw. Hij werd veroordeeld tot 3 jaar gevangenis straf met aftrek en ter beschik king stelling van de regering. ZACHTER Weersverwachting, geldig van Donder dagavond tot Vrij dagavond: Meest zwaar be wolkt met hier en daar enige lichte re gen of motregen en op vele plaatsen vooral aanvankelijk nog nevel of mist. Matige, aan dc kust tijdelijk vrij krachtige wind lussen Zuid cn Zuid west. Belangrijke stijging van tempera tuur. Zl Nov Zon op 8 08 uur. onder 16.42 uur. Maan op 14 36 uur, onder Bonkaarten KA, KB, KC 713 001 Melk: 4 liter melk. 004 Melk: 6 liter melk. 005 Melk: 6'/„ liter melk. 006 "Vlees: 100 gram vlees. 007 Vlees: 400 gram vlees. 008 Boter: 125 gr boter of marga rine of 100 gram vet. 009 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet. 019 Algemeen: 250 gr, margarine of 200 gram vet. 020 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. 021 Algemeen: 1 ei. 022 Algemeen: 2000 gram brood (geldig t.m. 29 November). 013 Reserve: 800 gram brood, (geldig t.m. 29 November). 014 Reserve: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 016 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 29 November). Bonkaarten KD, KE 713 504 Melk: 10 liter melk. 505 Melk: 11 liter melk. 506,507 Vlees: 100 gram vlees. 508 Boter: 250 gr. boter of marga rine of 200 gram vot. 509 Boter: 125 gram margarine o 100 gram vet. 519 Algemeen: 1 ei. 520 Algemeen: 800 gram brood (geldig t.m. 29 November). 513 Reserve: 400 gram brood (geldig t,m. 29 November). 514 Reserve: 300 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. Bonkaarten MA, MB, MC, MD. MF> MG, MH 713 (BUz. arb., a.s. moeders en zieken)! 1001 Vlees: 300 gram vlees. 3002 Margarine: 250 gram mar garine of 200 gram vet, 1D03 Brood: 800 gram brood, 1004 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 1006 Vlees: 200 gram vlees, 1007 Melk: 5 liter melk. 1008 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet. 3009 Eieren: 5 eieren. Op 27 November zullen wederom brood bonnen voor één week wor den aangewezen. De bonnen 1003 brood der toeslagkaarten zijn even als voorheen 14 dagen geldig, der halve t.m. 6 December. In de bonnenlijst van deze week zijn bonnen aangewezen, welke recht geven op het kopen van boter, waarop desgewenst margarine of vet kan worden gekocht Het is niet toegestaan zich op da uitsluitend voor margarine/vet aan gewezen bonnen boter te verschaf fen. Voor personen van vijf jaar en ouder (groepen A. B en C> wordt wederom een extra-rantsoen van 100 gram vlees beschikbaar gesteld. In verband hier mede deelt het C.D.K. mede. dat voor het tijdvak van 23 November t.m. 8 December as. op bon 028 alg. 100 gram vlees o£ vleeswaren verkrijgbaar ls. Zoals gemeld heeft het bestuur van het NW een telegram gezon den aan de Minister van Economi sche Zaken, naar aanleiding van geruchten over een in. overweging genomen opheffing der gehele tex tieldistributie. Het Ministerie van Economische Zaken deelt ons mede, dat van een beslissing inzake het vrijkomen van de distributie van textielgoe- deren geen sprake is en. voorlopig geen sprake zal zijn.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1