Eerste resultaten geboekt in Londen HET ROTTERDAMSCH PAROQL Schuman's voorstellen afgewezen' Hoofdcommissaris Staal over de zaak-Boelstra Kamerleden bepleiten hogere lonen in de landbouw Vrij. onverveerd J Oostenrijk punt één van agenda PAROLOSCOOP Weerbericht STAKINGEN IN FRANKRIJK OMVATTEN NU TWEE MTI.T.TOKN ARBEIDERS Ruim veertig Amerikaanse zeelieden om het leven gekomen Scheepsongelukken door het slechte weer Schoolkinderen vieren kermis Inspecteur waarschuwde agenten van te voren Weer soyabloem in het brood Van Meegeren niet in hoger beroep „GEEN STARRE HANTERING VAN LOONPLAFOND" BONNENLIJST Lankmoedigheid en begrip Landarbeiders zijn ontevreden Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam tel. 69300 Abonnementsprij: per week 3! cent, peF kv rtaal f k,—, losse nummers 0,0? IDE SCHIEDAMMER Donderdag 27 November 1947 Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 39B644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam PL Directeur; 8. de Vries PL Hoofdredacteur: Th. Ramaker .Zevende jaargang, No. 277, Na de mislukte conferentie van Moskou in April gaan de Grote Vier opnieuw proberen een vre desverdrag vooe Duitsland op te stellen. De Grote Vier hebben gisteren in een fmverwacht vlotte zitting hun eerste resultaat geboekt. Zij werden het eens over de agenda der besprekingen, waarop Oostenrijk als eerste punt werd geplaatst. Dit betekent niet alleen, dat er dus thans kans is dat de 'con ferentie althans met een Oostenrijks vredesverdrag klaar komt, maar het is tegelijkertijd een concessie van Molotof, die zou kunnen wijzen op een verandering in de houding van de Sowjet- Unie, en die eeii' faze zou kunnen inluiden van zakelijke bespre kingen. De agenda werd gistermiddag in een vergadering van twee uur ai- dus samengesteld: 3.' Het Oostenrijkse vredesverdrag. 2. De voorbereiding van het vre desverdrag rnet Duitsland, met inbegrip van de procedure en de kwestie der grenzen, 3. De economische beginselen voor de toekomst van Duitsland. Record gebroken F) E in heel Engeland met zoveel spanning tegemoet geziene tussentijdse verkiezing in Grave- send ligt thans achter ons en Labour heeft zijn record van over winningen ongerept weten te hou den. Deze uitslag moet een zware slag z$n voor de Conservatieven, die nog geen maand geleden bij de gemeen teraadsverkiezingen een voorproef je van de triumf hadden gesmaakt. Spraken zij by die gelegenheid niet van een „aardverschuiving", ver langden zy' geen algemene-verkie zingen, aangezien het kabinet- Attlee het vertrouwen van het land zou hebben verloren? Zij zjjn er niet in geslaagd om deze stelling, door hun woordvoer ders in het Lagerhuis by het debat over de troonrede tot in den treure herhaald, bij deze verkiezing te be wezen. En zy hadden deze keer de wind op alle mogelijke manieren mee. Daar was allereerst hun succes b\j de gemeenteraadsverkiezingen. Succes trekt nu. eenmaal altyd suc ces aan. Dan was het Labourparle- mentslld voor Gravesend om zeer bedenkelijke redenen zy"n zetel kwijt geraakt; zo iets kan toch heel gemakkelyk tot eep smet op zjjn partij worden. Vervolgens was er nog die ongelukkige affaire van de indiscretie van Dalton, welke ook al niet geschikt was om het aanzien van Labour te verhogen, al was de fout van Dalton door zijn aftreden als minister dan ook ge boet In hoever het A.N.P. gelijk had met zijn opvatting, welke wij brj de mededeling van de uitslag in de radionieuwsberichten beluisterden, dat Labour ook nog werd gehandi capt door de omstandigheid, dat zrjn <jairdidaat een religieus so cialist was in tegenstelling tot zijn Conservatieve tegencandidaat, die een meer practisch man 'Was, wagen wy niet uit te maken. Wij moeten wel bekennen, dat wij even tjes heel verbaasd hebben gekeken, toen vrij deze wijsheid door onze radio hoorden verkondigen. Maar goed, de Conservatieven hadden dus alles meebehalve, zoals nu birjkt, het vertrouwen van de kiezers. |-JET is niet onze bedoeling, om een analyse van de redenen, die tot deze overwinning van La bour hebben geleid te geven; daar voor ontbreken ons nog de gege vens. Wel vragen wij ons af, in hoever de internationale situatie van het ogenblik Labour by deze verkiezing in de kaart heeft ge speeld. De Engelsen zyn zich be wust, dat het spant in de wereld, zy weten, dat Bevin een ongeloof lijk zware taak heeft op de Confe rentie van Londen, zij gaan in het algemeen met zijn politiek accoord. Daarom zou het ons niet verwon deren, wanneer zij, bewust als zij zich zijn van al deze dingen en van alles, wat er momenteel in de we reld op het spel staat, wat het zwaarste is ook het zwaarste heb ben laten wegen by het uitbrengen van hun stem. Wfl weten, dat wy de Engelse kiezer een groot compliment maken met te veronderstellen, dat dit een van zyn belangrijkste overwegingen zal zijn geweest. Maar wij hebben nu eenmaal een hoge dunk van het politiek" inzicht en de redelijkheid van de gemiddelde Engelse- kiezer en daarom durven wy deze veron derstelling maken. 4. De vorm en de bevoegdheden van de voorlopige Duitse re gering. 5. Een onderzoek naar de uitvoe ring van de demilit&riserings- instructies voor Duitsland, op gesteld te Moskou. 6. Het viermogendhedenverdrag voor de demilitarisering en ont wapening van Duitsland (het Byrnes-verdrag) De Oostenrijkse kwestie werd terstond naar de plaatsvervangers venvezen, die met nieuwe instruc ties zullen trachten een ontwerp verdrag op te stellen. Molotof deed nog meer conces sies: hij stemde toe dat de confe rentie tot volgende agendapunten kan overgaan voordat de vorige zijn afgedaan. Dit was een eis van Marshall, die wenste verder te kun nen gaan wanneer op een der agen dapunten de onderhandelingen stokken. Toch verviel ^pok deze vergade ring weer enige tijd in de sfeer der beschuldigingen. Molotof hield een openingsrede in de bekende trant, met de hoofdmotieven dat „bepaal de machten" de een-wording van Duitsland dwarsbomen en de Duitse reactionairen in de hand werken, en dat Duitsland het object is van een imperialistische politiek. «Maar misschien kan dit worden be schouwd als een „achterhoede-ge vecht" om i1 terugtocht te dekken. Marshall is in elk geval niet van zins veel beschuldigingen te slik ken. Molotof kreeg overigens onmid dellijk de volle laag van Marshall, Bevln en Bidaull. Op scherpe toon. eiste Marshall dat de conferentie aan het werk zou gaan en beschul digingen achterwegen zöu laten: Wat de heer Molotof 'ook zeggen moge, ik blijf ervan overtuigd dat hij zijn beweringen zelf niet ge looft. Bevin zei: Wij zrjn gewend aan de Russische beweringen. Blijkbaar zijn wjj allen oorlvgnstokers, en er is maar één heilige, de Sowjet-Unie. AFNEMEND, BUIIG Weersverwachting, gel-, dig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Wisselend bewolkt met voornamelijk in de kust stroken enkele regen-^.-*®* hagel- ot natte sneeuw* L' t buien. Des nachts op veler'j plaatsen lichte vorst, J overdag ongeveer dezelf de temperatuur als van daag. Aanvankelijk verder afnemende wind hoofdzakelijk uit Westelijke rlch- tjugen. later tijdelijk veranderlijke 28 Nov.: Waterstanden Rotterdam le tij 4.12 uur; 2e t« 16.16 uur." Waarnemingen te Rotterdam heden morgen 8.40 uur; Luchtdruk 750.4; wind W.2AV. -5; temp. 6.0; max. temp. 6,0 (hedenmor gen 8.40 uur); mm. temp. 28 (gister morgen 3.45 uur). 'Weersgesteldheid: Zwaar bewolkt (Van onze correspondent) PARIJS, 27 November. De r.egering heeft thans haar voorstellen aan de vakbonden bekend gemaakt. De bij de C.G.T. aangesloten fede raties hebben de voorstellen afgewezen en de arbeiders opgeroepen de strijd voort te zetten. De stakingen zijn dan ook voorlopig niet afgelopen. Zij blijven zich uitbreiden. Volgens de Humanité zouden zij reeds twee millioen arbeiders omvatten. De situatie óver de gehele linie is ver ergerd, omdat de strijd die oorspronkelijk een politiek karakter droeg, langzamerhand weer als een loonstrijd wordt gevoerd door de arbeiders- klassé die beseft dat •zij bij het steeds duurder wordende leven, altijd achteraan sukkelt. Zij vergeet daarbij gemakkelijk dat juist het commu nistische drijven een van de oorzaken der prijsstijging is. Omtrent het op de rotsen gelopen Amerikaanse troepen-transportschip Clarksdale Victory deelt de kustwacht van Ketchikan mede, dat aan boord van het schip vier mannen levend en drie anderen dood aange troffen zijn, van de 44 overige leden van de bemanning is geen spoor te vinden en de kans, dat zij zich hebben kunnen redden, moet wel uiterst gering worden geacht. werpen aangevaren door een onbe kend gebleven stoomschip van het Liberty-type. De Limburg is met schade aan de beplating aan stuur boordzijde doorgevaren naar Viis- singen, waar het schuilend voor het slechte weer is blijven liggen. Het is bestemd van Antwerpen naar Preston. Het in Groningen thuisbehoren de kustvaartuig, Santa Lucia is in de Oostzee in de buurt van Stock holm in ernstige botsing gekomen met het 450 ton fnetende Zweedse stoomschip Sïgurt. Het Zweedse schip is gezonken, doch de beman ning werd gered. De Santa Lucia is met beschadigde voorsteven in Stockholm binnengelopen. De Schevenin^ge logger, die Zondag nabij TeT jtïeifle" op het strand liep, is door de hooggaande zee zo ver op het strand gezet, dat het nu aan de voet van de duinen ligt. Zolang het ruwe weer aanhoudt, zal geen poging worden onderno men, het schip weer in het water te krijgen. Bij gunstig weer zal een vaargeul in het strand moeten worden gegraven. Tenslotte is de Rotterdamse mo- torlichter Madjoe, geladen met grind op weg naar Zwolle tenge volge van het slechte weer voor de mond van het Keteldiep op het IJsselmeer gezonken. Schipper Huisman en twee andere opvaren den konden door vissers worden gered. Omtrent de logger Sch. 19, die door een defect aan de motor ter hoogte van het lichtschip Goeree in moeilijkheden kwam te verke ren, is thans bericht binnen geko men dat het vaartuig door de log ger Sch. 53 op sleeptouw is geno men en het sleeptransport koers heeft gezet naar de Nieuwe Water weg, waar het in de loop van de dag wordt verwacht. De sleepboot Schelde van L. Smit en Co., die ter assistentie was uitgevaren is naar Vlissingen teruggekeerd. IJmuiden-radio heeft bericht opgevangen,dat 'het Panamese stoomschip San Nicholas, even na dat het uit de Engelse haven Midd- lesbro was vertrokken, aan de grond is gelopen. Het schip zendt SOS-signalen uit. Het Nederlandse kustvaar&iig Limburg werd bij het voor anker gaan bij de Kruisschans nabij Ant- Men moet nu vaststellen dat een zekere syndicalistische solidariteit ook onder de niet-communistische arbeiders werkzaam is en afbreuk doet aan het verzet tegen de stakin gen. De regering heeft aangeboden met ingang van 24 November een duurtetoeslag van 1500 francs per maand toe te staan in de particu liere bedrijven en van 1125 francs met enige verhogingen in over heidsdienst. Wetsontwerpen ter verhoging van gezinstoeslag en oor logspensioenen zullen worden inge diend. De dagen waarop' gestaakt is, zullen echter niet worden uitbe taald. Zoals men'weet, vraagt de C.G.T. een voorlopige toeslag van 25%, hetgeen ongeveer tweemaal zoveel is en de '3-maandelijkse herziening der lonen. De minderheidsgroej) van de C.G.T., .de Force Ouvrière en de katholieke vakbond, die de' regeringsvoorstellen eveneens on- voldoende achtte, wekt de arbeiders echter op het werk te hervatten en in verschillende bedrijven daartoe geheime stemmingen te organise ren. Léon Jouhaux, leider van For ce Ouvrière, heeft de looneisen van de stakers rechtvaardig genoemd, maar er op gewezen dat hun misère voor -politieke doeleinden wordt ge ëxploiteerd. Van de zijde der sta kers wordt hevige pressie uitge oefend op de werkwilligen. Een enkele maal komt het tot handge meen, maar meestal weefde sta kende minderheid de meerderheid te intimideren. Zo is de P.T.T.-sta- king die eerst op massaal verzet van de' beambten stuitte, opnieuw uitgebroken. Hier en daar zijn brie venbestellers gemolesteerd. Post kantoren werden door de stakers bezet en later weer door de politie ontruimd. Telegrammen worden slechts in geringe hoeveelheden verzonden en in veel gevallen niet meer bezorgd. Het telefoonveckeer is grotendeels nog intact. Spoorverkeer slïl Bij de spoorwegen ïs de situatie zo dat de stakers die reeds de aan sluiting op het spoorwegnet hebben kunnen verlammen, vrijwel het ge hele verkeer hebben stilgelegd. De staking; in de Parijse gasbedrijven is algemeen. vHet autotransportwe zen in Parijs ligt eveneens stil, ten- wijl het overheidspersoneel tegen morgen'een staking heeft aangekon digd, tenzij, intussen "aan de loon eisen -wordt voldaan. In Lyon heeft de C.G.T. de algemene staking uitgeroepen. Doordat ook de onderwijzers in Parijs staken, hebben alle schoolkinderen vrij. Op vele - pleinen hebben handige lieden draaimolens en andere feeste lijke gelegenheden opgericht die stampvol zijn met uitbun dige kinderen. Ook de communistenle'ider Mau rice "Thorez, heeft enige weken vrijheid. Hij reist, na in Moskou te zijn geweest, thans.door Polen rond. Vermoed wordt dat hij ach teraf is gehouden om bij een even tueel mislukken van de agitatie als on verbruikt gematigd leider te kunnen optreden. Ook generaal De Gaulle beperkt zich in deze kritie ke toestand tot een weinig, ernstig zwijgen. Hedenmiddag verschijnt de regering-Schuman voor het eerst voor de natiohale vergade ring, waar zij haar plannen na'dér zal moeten bekend, maken. Zes in terpellaties over haar samenstelling in haar programma zijn aanvaard. De conferentie van dertig lan den, die te Genève drie weken bijeen is geweest, om een Handvest voor de commerciële' luchtvaart op te stellen, is zonder resultaat uit eengegaan, 502de STAATSLOTERIJ, 5e KL. 4e LUST f 100.— 15170. f 400.— 6276, 14227, 15717,20793, 21713. f 200.— 3399, 4814, 17166, 19690, 20103, 20198. f 100.— 7869. 8505. 9547, 11625. 12228. 13137, 13782, 14005, 14116, 14171, 16998, 18519, 19150, 20274, 21S86. „Die motoragenten fiebbeu otibe- grjjpeiyk stomme dingen gedaan. Het Is een nare gffichiedenis en de zaak wordt inderdaad hoog opge vat", zo zei vanochtend hoofdcom missaris Staal op een persconfe rentie, die gehouden werd naar aanleiding van hetgeen wij gister avond hebben gepubliceerd over het buiten dienst stellen \-an zeven agenten der Rotterdams© motor- brigade. De heer Staal bevestigde de juistheid van ons bericht en voegde er nog aan toe, dat een inspecteur de leden van de motorbrigade, die aan de kwartjcscollecte voor het bloemstuk, dat aan de oud-politie- president Boelstra zou worden ge zonden, hadden bijgedragen, er nog voor had gewaarschuwd „niet zo stom te doen". De zeven buiten dienst gestelden zijn stuk voor stuk uitstekende po litiemannen. Hun houding geduren de de bezetting kan de toets der critiek doorstaan. Enkelen hebben dikwijls belangrijk en gevaarlijk il legaal werk verricht Hun grote fout in deze nare geschiedenis is geweest zo merkte de heer Staal nog op dat zij geen verband hebben willen of kunnen zien tussen de S.S.-er Boelstra en de zo po pulaire hoofdcommissaris Boel stra. Men zou geneigd zijn hen van N.S.B.-sympathieën te be schuldigen, maar dit is abso luut niet waar. De heer Staal deelde tenslotte nog mede, dat er in totaal een 25 De broodbloem-melange, zoals die van 30 November a.s. af zal worden samengesteld, bevat thans weer 5 procent soyabloem. Verder blijven bijgemengd 10 procent tnaisbloem en 5 procent aardappel meel. De dorpsmolenaars mengen uit sluitend 15 procent mais-bloem bij en geen soya-.bloem of aardappel- meeL De kunstschilder Han van Mee geren, die op 12 November door de rechtbank te Amsterdam tot één jaar gevangenisstraf -erd veroor deeld, zal niet in hoge- beroep gaan. Op doktersadvies is hij thans voor de behandeling van zijn oude kwaal te hoge bloeddruk in de Valeriuskliniek te Amsterdam opgenomen. Minister Lieftinek naar Middelburg De minister'van Financiën, prof. mr. P. Lieftinek, zal Zaterdag a.s. een bezoek brengen aan Middel burg. Tijdens dit bezoek zullen her stel- en schadevergoedingsproble men worden besproken, De getrof fen landbouwers zullen door het College van Gedeputeerde Staten van Zeeland in de gelegenheid worden gesteld hun belangen te be pleiten. Gistermiddag heeft ministerDrees zQn beleid moeten verdedigen tegen de critiek van verscheidene Tweede Kamerleden, die hem over veie -punten vragen stelden. Sprekers uit schier alle fracties hebben verhoging van de ionen der landarbeiders bepleit, terwijl ook het verschil in loon- pèil-tussen geschoolde en ongeschoolde arbeid op het tapijt kwam. Merk waardig was hier de versöhillen in opvatting te constateren: de heer Van de Bom (Arbeid) wil de lonen verder nivelleren, terwyl dr. H a c k e (Vrijheid) voor meer spreiding pleitte. De R.K. heer H o o y brak een lans voor kinderbijslag aan kleine zelfstandigen. „Is voor hen geen uoodregeling mogelijk in afwach ting van de definitieve regeling der sociale verzekering", vroeg hy. De heer Stapelkamp (A.R.) Verzekerde de minister, dat hij op de steun van sprekers fractie kon relt en en by het voorbereiden van goede sociale maatregelen. Tot nu toe zijn alleen noodregelingen ge troffen^ spr.' vond toch wel de tijd gekomen voor definitieve regeling." Tegen een te starre hante ring van het loonplafond ver zette zich de heer Van d c Born, die meer soepelheid be pleitte voor bijzondere presta- ties; -Als niet spoedig behoor- iyke prijsverlagingen komen zal het voor de vakbeweging moeilyk zijn de loonstoppoli- tiek der regering te blijven steunen. - Liquidatie N.AJF. „De liquidatie van het N.A.F. gaat veel te langzaam", riep, de heer Kupers (Arbeid) de minis ter toe. - Laat in de middag kreeg 'minister Drees het woord, Hjj legde er de nadruk op dat de instelling van on dernemingsraden wacht op de be drijfsorganisaties. De commissie, die daarover rapport uitbracht, wil het zo. Nu is het voor de minister onmogelijk geworden het tempo der behandeling te beïnvloeden. Over de algehele herziening van de sociale verzekering zal binnen enkele maanden rapport worden uitgebracht. De minister gaf, in antwoord op een der sprekers, toe. dat een'amb tenaar van zün departement in èen jaar f 16.000 had uitgegeven voor autokosten. Deze wagen is alleen gebruikt voor dienstzaken. De be trokken ambtenaar heeft een grote activiteit ontplooid op diverse ge bieden. Hy kondigde aan dat de wet voor tewerkstelling van minder va lide arbeiders op 1 Januari in wer king zal treden. Om zes uur brak de minister zjjn rede af, hij zal haar vandaag voort zetten. Prof. Kuin 'naar Unilever Prof. dr. P, Kuin, die ontslag heeft genomen als secretaris-gene raal van het departement van Eco nomische Zaken, zal als economisch adviseur voor West-Europa in dienst treden van de Unilever. leden der motorbrigade aan de kos ten voor hot bloemstuk hebben bij gedragen, dat het onderzoek nog wordt voortgezet, maar dat er tot nu toe nog niet is gebleken dat su perieuren aan deze ongelukkige ge schiedenis debet zijn en dat ook omtrent de straf, die de zeven dom me agenten zullen krijgen, nog niets is beslist. Tienduizend Nederlanders naar Canada Volgens een gezamenlijke be kendmaking van het Canadese de partement van de mijnen en hulp bronnen ^en de Nederlandse am bassade, zullen het volgende jaar tienduizend Nederlandse boerenar beiders naar Canada emigreren, met het doel op de duur een eigen boerderij te behoren. De Nederlandse gezinnen zullen zelf hun reis naar Canada bekosti gen. De eersten worden in Maart in Halifax verwacht. De Nederlanders zullen aanvan kelijk op boerderijen, die daartoe zijn aangewezen, worden tewerk gesteld, en later in de gelegenheid zijn boerderijen over te nemen. Republikeins memoran dum aau de C.v.G.D. De republikeinse regering heeft Woensdag aan de commissie voor goede diensten van de U.N.O. ver zocht maatregelen te overwegen, om de rechtvaardige verdeling van voedsel en goéderen te verzekeren in gebieden, waar de facto autori teit van dc Republiek erkend was door de Nederlanders, voordat de Nederlanders op 21 Juli tot de „po litionele actie" overgingen. Tevens hebben de republikeinen verzocht maatregelen te overwe gen. om de onderbreking van de economische betrekkingen eft de verbindingen in de Republiek.^ die het gevolg ziin van het gebruiken van geweld door de Nederlanders en het opleggen van een econo mische blokkade, op te heffen. JVoor'het "tijd vak vati 30-Novem-'. ber t.m. 13 December 1947 geeft elk der volgende bonnen recht op het kopen van: Bonkaarten KA, KB. KC 713 023 Algemeen; 2000 gram brood (geldig t.m. 6 Dec. a.s.). 024 Algemeen: 100 gram bloem, zelfrijzend bakmeel of kinder meel. 025 Algemeen: 750 g^am suiker, boterhamstrooisel of 1500 gram jam, stroop, enz. of 750 gram versnaperingen. 026 Algemeen: 200 gram suiker, bcterhamstrooisel of 400 gram jam, stroop, enz., of 200 gram versnaperingen (reeds aange- xvezen). 027 Algemeen: 100 gram vlees, (geldig t.m. 6 Dec. a.s.). 028 Algemeen: 100 gram vlees, (reeds aangewezen, geldig t.m. 6 December a.s.) 015 Reserve: 800 gram brooa, (geldig t.m. 6 Dec. a.s.). 017 Reserve: 400 gram brood, (geldig t.m. 6 Dec. a.s.). Bonkaarten KD, KE 713 521 Algemeen: 800 gram brood, (geldig t.m. 6 Dec. a.s.). 522, 523 Algemeen:250 gr. suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. 524 Algemeen: 200 gram suiker, boterhamstrooisel of 400 gram jam, stroop enz., of 200 gram versnaperingen, (reeds aange wezen). 525 Algemeen: 100 gram bloem of zelfrijzend bakmeel of kinder biscuits of kindermeel. 515 Reserve: 400 gram brood, (geldig t.m. 6 Dec. a.s.). 516 Reserve: 500 gram bloem of zelfrijzend balrmeel of kinder meel of kinderbiscuits. Bonkaarten MA, MB. MC, MD, MH 713 (bijz, arb., a.s. moeders en zieken) 1005 Suiker: 250 gram suiker, bo terhamstrooisel of 500 grara jam, stroop enz., of 250 gram versnaperingen. Tabak- en versnaperingenkaarten enz. QA, QB, QC 711 S-01, S-03 Tabak: 2 rantsoenen sigaretten of kerftabak. S-01 Versnaperingen: 200 gram versnaperingen of 200 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gram'jam, stroop enz. S-03 Versnaperingen: 100 gram versnaperingen of 100 gram suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 28 November wor den gebruikt. Op bon 027 Algemeen is weder om een extra rantsoen vlees van 100 gram verkrijgbaar. Op 4 December zal een bon voor waspoeder worden aangewezen. Geldig zijn nog alle bonnen van de lijst, die 20 November gepubli- i ceerd is, verder de extra-bonnen voor suiker 026 en 524 en voor vïees 028. De bandenbonnen AB 11 en AB 13 en die van de inschrijvingsbe- wyzen C 30 en C 31 buitenbanden) en D 42 (binnenband) verliezen na 30 November hun. geldigheid. DAT de zuivering in ons land niet bepaald doortastend is ge schied, of kon geschieden, wij heb ben het allen binnenskamers -~ en overal elders besproken. Wij sionden in Mei 1945 voor een. Augias-stal. Niet alleen een mate riële maar ook een geestelijk^. Enerzijds kon het temperament met worden opgebracht, noch de organisatie voor de zuivering op korte termijn, anderzijds mocht dat temperament niet losgelaten wor den. De uiteindelijke juistheid moest erkend worden van de bijbelse overweging: „Wie zonder zonde is, werpe de eerste steen". Een grote lankmoedigheid en gevoel voor de omstandigheden waarin velen het begrip „goede vaderlander" met voeten traden, gingen overheersen, leidden vaak tot zwak- en halfhe den, maar voorkwamen ook dik wijls dat in overhaasting groot on« recht geschiedde. Er zijn natuur lijk zowel naar links als naar rechts en zulks in 't geheel niet alleen op politieke gronden blunders geslagen bij de zuivering. Lankmoedigheid en begrip zijn sierende eigenschappen, doch ook ,daarmee moeten alle partijen we ten om te springen. En dit laat nog al eens te wensen over. Zie het gcval-Boelstra, waarover wij schreven. Daar wordt een oud SS- ir.an met ingehouden gejuich uit de gevangenis gehaald. Niet al leen Boelstra, ook geüjkgeplaatste figuren genoten hier en elders in hun kleine kring een zekere popu lariteit omdat zij bepaalde mensen in moeilijke omstandigheden ter zijde stonden. Het aantal voorbeel den daarvan is ontelbaar. Maar dan moet er in die kleine kring óók begrip zijn, het.begrip, dat der gelijke figuren buiten de kleine kring grote schade hebben aange richt en een uitermate slecht voor beeld stelden. Bij de aanvaarding van de men selijke eigenschappen begrip en lankmoedigheid, mag de balans ook weer niet overslaan naar het andere uiterste. Dan ontstaan er namelijk gevallen, zoals dezer da gen die x*an H. Kremer, directeur van Industria te Hïllegersberg, wiens oorlogsantecedenten uiter mate slecht waren en die er des ondanks in geslaagd was, via het Nederlands Beheersinstituut nog wel, een koopovereenkomst te slui ten voor dë eigendom (mor fabriek te Botterdam, als de fiscale recher che niet tijdig had ingegrepen om dat de gelden nu niet bepaald zuiver genoemd konden worden. Lankmoedigheid en begrip uitstekend maar dan ook aan dc andere 2ijde en geen bevoorde ling of bewondering van bepaalde aanvechtbare elementen. Zij vragen loonsverhoging tot 68 cent per uur De landarbeiders zijn ontevreden over hun lonen. Dat bleek uit de mededelingen, die fr. Louwes, voor zitter van de Stichting van da Landbouw, deed. Met instemming van de Stichting van de Arbeid be pleitte hl! verhoging van het uur loon van 64 op 68 cent. De regering staat afwijzend tegenover deze looneisen, omdat verhogingen f 17.000.600,zou kosten. De Stichting zal haar leden niet in overweging geven ,te staken, omdat zij ten volle het grote belang van de landbouw voor de voedsel voorziening van ons land ziet. In April 1946 heeft dg regering een verhoging van de landarbei dersionen van 60 op 64 cent per uur toegestaan. De landarbeiders heb ben zich daarmee toen verenigd, omdat een loonstop voor alle be drijven afgekondigd was. Sindsdien zijn de Jonen in verscheidene beroem pen toch omhoog gegaan, terwijl die der landarbeiders gehandhaafd bleven. Dit nu is een situatie, dia veel ontevredenheid heeft gewekt. Er zrjn zelfs stemmen opgegaan om het bijltje er bij neer te gooien. Hiertegen heeft de Stichting van. da landbouw ernstig gewaarschuwd. Geen einde der actie zy denkt er echter niet over haar actie stop te zetten. Haar aanvankelijke voorstellen, luid den: verhoging tot 70 cent per uur. De Stichting van de Ar- beid stelde een rapport samen, waarin tot verhoging tot 68 cent is aangedrongen. Beide voorstellen heeft do regering afgewezen. De heer Louwes gaf te kennen dat deze weigering veel teleur stelling heeft gewekt. Boeren, tuin ders en landarbeiders zijn, volgens de heer Louwes, volkomen bereid het beleid van de regering te steu nen, maar dan moet rechtvaar digheid betracht worden voor de lo nen der arbeiders ten plattelande. „Laat de regering er voor zorgen dat de boog niet te sterk gespan nen wordt, want dan zou er wel eens een toestand kunnen ontstaan waarop de Stichting geen Invloed meer kan uitoefenen", zei de heer Louwes. .„Als de land- en tuinbouw niet meer goed functionneert zal het hele land daarvan de nadelige ge volgen ondervinden".

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1