HET ROTTERDAMSCH PARCQL Wat zonder vergunning is gebouwd wordt afgebroken Tweede Kamer keurt Drees' begroting goed Strijd in Frankrijk nadert zijn hoogtepunt Marshall brengt Duitslands oostgrens ter sprake Vrij. onverveerd Nog geen sprake vanhuurverhoging „Waarom gaat U naar Indonesië?" Weerbericht r De Sch 19 veilig in Vlaardingen „Onze armoede: een wezenlijk tekort!" Schuman krijgt votum van vertrouwen Minister van Marine voelde zich bezwaard Bootverbinding met Londen gestaakt tmmm Red en Adra. lange Haven 141, Schiedam tel. 69300 Abonnementsprijs per week 31 cent, per fcv <rtaal 4,losse nummers 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Rotterdam PI. Directeur: B. de Vries PI. Hoofdredacteur: Th. Ramaker Yrijdag 28 November 1947 Zevende jaargang, No'. 278 Tegenover journalisten heeft de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, de heer L. Neher, verklaard maatregelen te zullen nemen tegen het z.g. zwart bouwen. „Wat zonder ver gunning is gebouwd, zèl zonder pardon worden afgebroken, omdat de praktijk heeft geleerd, dat een boete alleen niet vol doet. Deze rigoifreuze maatregel zal ook worden toegepast in gevallen, waarin het bewuste bouwwerk in een bepaalde be hoefte voorziet," merkte de minister op. Als voorbeeld noem Je hij de gymnastiekzaal van het kasteel Nijenrode te Breukelen. Over de vooruitzichten van de wederoobouw voor 194S zeide de heer Neher, dat deze voor een groot deel afhankelijk zijn van de materialen- en arbeidskrachten- positie. Br is in 1947 een belang rijke hoeveelheid bouwvolume uit gegeven, die niet gereed zal komen en die dus een overloop heeft naar 1948. In dit jaar zullen aller ar beidskrachten nodig zijn om deze overloop in te halen| Bovendien zal ook nog nieuw werk moeten wor den uitgegeven. Voor 1948 kan men dus verwachten, dat alles gereed zal komen, wat nu begonnen is. Het cijfer zal ongeveer 28,000 wo ningen bedragen. De rem, die grote beperkingen nolegt. is de financiële toestand van "Vest-Europa. Het al of niet slagen van het plan Mar shall achtte de minister van het grootste belang. Ingaande op de materialennositie, deelde de minis ter mede, dat de houtpositie iets verbeterd is, doch dat de bakste- r.enpositie iets is teruggelopen, mede in verband met het tekort aan arbeidskrachten voor de steen bakkerijen. „Met cement zal het wel gaan, hoewel ook hierbij zich vele moeilijkheden voordoen" Over de oorzaak van het feit. dat het bouwtempo achterblijft bij de olannen. es de heer Neher op de arbeidsproductivi teit van de arbeiders. De pres taties aehtte hij absoluut te laag. Dikwijls zijn de factoren onafhankelijk van het individu en houden zij nauw verband met de materialen en de ge schooldheid van de arbeiders. Anderzijds is vaak het élan waarmede gewerkt wordt, niet groot genoeg. In dit verband wees hij op de moeilijkheden met de tarievenïoonplafond e.d., terwijl een angst voor werkloos worden, als men niet aanpakt, niet aanwezig is. De som van deze factoren heeft opgeleverd, dat een lager rende ment verkregen is, dan mocht wor den verwacht. Een geleidelijk door dringend besef, dat alleen' uit de ncod gekomen kan worden door zich zonder terughouding aan zijn arbeid te geven, is de enige moge lijkheid om tot een verhoging'van de productie te geraken. Uiteraard houdenvele sociale factoren, zoals zorg bij ziekte en zorg voor de oude dag, ten nauwste verband hiermede Over het stopzetten van de onderhoudswerken zeidc de heer Neher, dat dit ook het volgende laar over een lange periode zal moetgn geschieden. Controle hierop is zeer moeiliilt en dit zou'zeer veel improductieve arbeid met zich mee brengen. Hiervoor zouden enige tienduizenden con tröle-ambten aren aangesteld moeten worden. Wat de huurverhoging betreft merkte do minister op, dat het al gemeen belang de handhaving van het huurpeil vordert. Voorlopig zal dan ook van huurverhoging geen sprake zijn, ondanks het feit. dat men ook oog heeft voor de stijgen de onderhouds- en bouwkosten. Uitvoerig ging de heer Neher in op de woontoestanden, die in som mige gemeenten heersen en die in vele gevallen ten hemel schreiend genoemd kunnen worden. Over het bestaan van 80 krepeer- gevallen in ons land, die gesigna leerd zouden zijn door de Katho lieke Arbeidsbeweging, merkte spreker op. dat hij bleef bij ziin eerder gedane mededeling, dat cr vrijwel geen kreoeergevallen meer bestaan. Naar ijn oordeel wordt het woord krepeergevallen thans voor een ander begrip gebruikt en wel voor een woning, die niet aan alle eisen voldoet. In dit verband wees hij op het wonen in kippen hokken. Een kippenhok is niet al tijd datgene wat stadsmensen hier onder verstaan. Hoewel hij de slechte woontoestanden geenszins wilde bagatelliseren, vormen naar sprekers oordeel, verschillende kip penhokken een goede woning in af wachting van de bouw van de de finitieve behuizing. Ook Is het onjuist, dft tussen de ministers van Wederopbouw en O. K. en W. verschil van mening zou bestaan over scholenbouw. Er zijn 800 scholen nodig, maar het is niet mogelijk deze te bouwen. Tenslotte deelde de minister mede. dat een poging in het werk gesteld wordt buitenlandse arbeids krachten naar Nederland te krijgen. Zo wordt er gedacht aan Italiaanse arbeiders, die hier in groepsverband werkzaam zullen zijn. Op een te Kenkum gehouden persconferentie werd minister Neher onder meer de vraag ge steld: „Is de minister niet be vreesd, dat hij de bevolking de indruk wordt gewekt dat de pri maire taak ten aanzien van .de volkshuisvesting en wederop bouw op het tweede plan zal ge raken ten gevolge van zrjn be langrijke werkzaamheden op an der terrein?" De minister antwoordde hier op, dat in het raam van de we deropbouw de oplossing van het Indonesische probleem van emi nente betekenis is. De minister meende, dat het daarom van be lang 1 is enige besprekingen in Indonesië te voeren en het spreekt vanzelf dat hij mede in het belang van de wederopbouw deze opdracht heeft aanvaard. „Hoe lang ik weg blijf, weet ik niet", zeide de minister. „Ik zal te Batavia besprekingen hebben met de luitenant-gouver neur-generaal over de mogelijk heid van een in te stellen col lege, waarvan de minister-pre sident in de Tweede Kamer heeft medegedeeld, dat beslis singen hierover zullen worden genomen in overleg met de Sta- ten-Generaal". - Nog tienduizend politieke delinquenten komen voor Nog ongeveer 10.000 politieke delinquenten moeten na 1 Jan. '48 worden berecht. Daarvan bevinden zkh ongeveer 8500 in detentie, de rest (voor een groot dee. collabo rateurs) bevindt zich op vrije voe ten, Gerekend naar de huidige ver deling moeten van deze 10.000 de linquenten ongeveer 7200 voor Tribunalen en 2800 voor Bijzonde re Gerechtshoven terecht staan. Dit deelt minister Van Maarse- veen mee aan de vaste commissie voor privaat- en strafrecht der Tweede Kamer. Saul van Zeeland, het Belgische ba van de Commissie voor Goede Diensten voor Indonesië, zal van daag naar Den Haag gaan om daar besprekingen te voerejp met Neder landse ministers. OOSTELIJKE WIND Weersverwachting, gel dig, van Vrijdagavond tot Zaterdagavond. Geleidelijk wat toene mende wind uit Oostelijke richtingen. Nevelig of zwaar bewolkt met plaat selijk enige sneeuw, voor namelijk In het Zuidoos ten van het land. Tempe ratuur om het vriespunt. 29 Nov Zon op 8.21 uur, onder 16.34 Uur Maan op 17.11 uur. onder 9 55 uur Luchtdruk 752 0wmd Z.O. 2; temp. 1.4; max. temp. 6 0 (gistermorgen 8.40) min. temp. 1,2 (hedenmorgen 2.40). Weersgesteldheidbetrokken 20 Nov.: Waterstanden Rotterdam, le •tü 4.53 uur; 2e tjj 16.57 uur. De motorlogger Sch 19 „Wouter," schipper Cornells de Graaf, van de rederij J. J. van der Toren te Sche- veningen. had reeds enkele dagen in de Scheveningse haven op verbete ring van het weer liggen wachten, toen het Woensdagmorgen de kans schoon zag te vertrekken. De zee ivas nogal ruw en het uitvaren niet zonder gevaar. Nadat men door de branding heen was liep een der zui gers warm cn stond de motor stil. Het gevaar van het op het strand- lopen was toen niet denkbeeldig en onmiddellijk riep de schipper dan ook telegrafisch de hulp in van an dere schepen. Deze werd spoedig verleend door de Sch. 32 „Jupiter", schipper W. den Heijer. van dc re derij A. van der Toorn, die na veel moeite een verbmding met de Sch 19 tot stand wist te brengen. Met ziin sleep zette de Sch. 32 vervolgens koers naar de Nieuwe Waterweg, doch daar de vuren bij Hoek van Holland gedoofd waren was bin nenvaren gisteravond niet mogelijk. Men is tot vanmorgen op zee blijven „steken" en juist toen men boers naar de Nieuwe Waterweg wilde zetten, brak dc tros. doch binnen êcn kwartier was gelukkig de ver binding tussen beide schepen tot stand gebracht, zodat men kort daarop de Nieuwe Waterweg kon opvaren. De sleep zette koers naar de Vlaardingse haven, welke gister middag werd bereikt. Vier overlevenden van de Clarksdale Victory gere'd Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft Donderdag vier overlevenden van het verongelukte troepen transportschip Clarksdale Victory, die zich op het kleine Hippa-eiland bevonden, aan boord genomen en naar het ziekenhuis in Ketchikan gebracht. Een van hen had een gebroken heup. Achteraf is gebleken dat de bemanning uit 53 koppen bestond zodat 49 zeelie den om het leven zijn gekomen. In zijn rede, die hij gistermiddag in de Tweede Kamér hield, sprak minister Drees over de loon- en prijspolitiek, in welk verband hij opmerkte, dat een verhoging van de welvaart slechts kan worden bereikt bij verhoging der produc tie, omdat het zwaartepunt van .onze armoede ligt in een wezenlijk tekort. Sprekend over de landarbei dersionen zeide de heer Drees, dat de regering geen onderscheid maakt tussen land- en industrie arbeiders, én ondanks de hoge toon, die-de heer Louwes aan slaat, het p'robleem objectief be ziet. De minister betoogde nader dat er geen reden is, om terug te komen op de afspraak in het voorjaar met de Stichting van de Landbouw gemaakt. Als er een bespreking over de lonen gehou den moet worden, dan dient dat te geschieden in he: kader van het gehele landbouwvraagstuk. Na replieken wordt de begroting artike!sgewijze®behanceld. Bij de afdeling volksgezondheid bepleit de heer Van Lienden (Axb.) verbetering van de posTie van het verplegend personeel in de zieken huizen. Hij vroeg de werktijd zo spoedig mogelijk tot 48 uur terug te brengen. Voorts bepleitte de heer van Lienden afbakening van de bevoegdheden van tandartsen en tandtechnici. Tevens zou de op leiding der technici geregeld moe ten worden. Mevrouw vandenMuij zen- b e r g-Willemse (CPN) bleek van oordeel, dat doelmatige art senspreiding het Nederlandse volk ARRESTANTEN IN TREIN GESTORVEN Onverantwoordelijk beleid op Oost-Java TOLUNIE MOGELIJK MET FRANKRIJK? Belgisch parlementslid zegt: Ja. Een koninklijk gezelschap troonde de première bij van dc in technicolor opgenomen huwelijksfilm van de Engelse kroonprinses. De derde van links naast dc Engelse koningin is koning Michael van Ffocmenië. Geheel links kijkt prinses Margarcf Rose met belangstelling in het boek met foto's en handtekeningen van Hollywoods filmsterren, een huwelijkscadeau voor haar zuster, dat haar door dc Amerikaanse komiek Bob Hope wordt getoond. zeer ten goede zou kunnen komen. Minister Drees wees op de be tekenis van de preventieve zorg, waaraan, veel aandacht besteedt dient te woéden, ook met het oog op de tandheelkundige verzorging. Artsenspreiding achtte de minis ter zeer gewenst, doch het beroep van arts is een zeer vrij beroep, zodat.bezwaarlijk kan aangewezen worden, waar een arts zich vesti gen moet. Deze zaak zou door de artsenorganisatie kunnen worden opgenomen, Tr~> aanzien van het verplegénd personeel zeide de heer Drees, dat het tekort niet geheel aan de ar beidsvoorwaarden is te wijten. Men heeft gebrek aan allerlei hulp. De arbeidsvoorVfeardén moeten natuurlijk redelijk zijn. Verschillende opmerkingen ten aanzien van het gebrek aan ver pleegsters zal de minister nader overwegen. Dat tekort is nog ver scherpt door de oproep voor Indo nesië. De verpleegsters moeten, waar het maar enigszins mogelijk is, de 48-urige werkweek hebben. De oude kwestie der tandtechnici wenste spr. niet nader op te rake len, Er een geweldig tekort aan tandheelkundige hulp. Technici zouden daarbij ingeschakeld kun nen worden onder toezicht van een tandarts. Over dat probleem Is ad vies gevraagd. Nadat enkele kamerleden nog het woord hadden gevoerd, werd de begroting tenslotte zonder hoof delijke stemming goedgekeurd. (Van onze correspondent) PARIJS, 28 November. De strijd tussen de communistische partij en de arbeiders die weigeren te staken, nadert zijn hoogtepunt. Twintig federaties van de C.G.T. hebben een nationaal stakingscomi té gevormd, een soort opperste oor logsraad, onder leiding van de se cretaris-generaal Benoit Franchon, die met alle mogelijke middelen, zal proberen de staking uit te brei den. Dit comité zal zich voorname lijk bezig houden met „beïhvloe- din" van het niet stakende deel van het spoorwegpersoneel. Communis tische aanvalstroepen worden ter bezetting van de depots van de spoorwegen gereed gehouden. Minister-president Robert Schu man, heeft in de Nationale Verga dering aangekondigd dat een wets ontwerp ter reglementering van het stakingsrecht zal worden inge diend. De bedoeling is om stakin gen alleen alg wettig te beschou wen indien de "meerderheid bij vrije geheime stemming er toe heeft besloten. Hoezeer de commu nisten op terreur of intimidatie uit zijn, blijkt wel uit het eerste com muniqué van hun nationale sta- kingscomité, waarin zij zich tegen het principe van de vrije geheime stemming verzetten. Ondanks de grote spanningen in het land. ver liep de zitting van de nationale vergadering tamelijk rustig. Mis schien was de aanwezigheid van de speaker van het Engelse Lagerhuis die zich hier bevindt als gast van de kamerpresident Herriot, daar aan niet vreemd. De gewoonlijk nogal Iawaaiachtige elementen ge droegen zich nu als zoete jongens onder het strenge oog van deze eerbiedwaardige gast. Laat in de nacht verwierf de regering het ver trouwen van de assemblee met 322 tegen 186 stemmen. Tegen stemden alleen de communisten, maar veel afgevaardigden onthielden zich van stemmen (Schuman kreeg bij zijn installatie 412 stemmen). De rege ring kan dus nu proberen de arbei ders die niet van de communisti sche methodes gediend zijn, tegen de terroristen te beschermen. Eni ge door de stakers bezette telefoon centrales zijn reeds door de politie ontruimd. Overigens blijft de si tuatie ongeveer dezelfde. Het over heidspersoneel in Parijs zal van daag slechts ten dele staken. Vier van de tien vakbonden stemden voor, maar zes tegen de staking. De staking van het wegtransport is practisch mislukt, slechts 5% van de chauffeurs heeft aan de order van de vakbond gevolg gegeven, maar de havens en de kolenmijnen liggen stil. Vele fabrieken zijn leeg, hier en daar rijdt een enkele trein, zelfs de beul is in staking gegaan. Hij eist loonsverhoging en een pre mie voor iedere executie. Joanovicrin arrest Joseph Joanovici, de tot million- nair.. opgeklommen Roemeens Parijse voddenraper, de hoofd schuldige in een grote 2wendeï- affaire waarbij Franse hoge autori teiten betrokken zijn, is in de Amerikaanse zone van Duitsland gevonden. Hij was gedurende en kele maanden voortvluchtig. Communiqué Neéerlands-Indi- j Raymond Schorven. Brussels sche regering. I pariementslid (C.V.P.). heeft eed Di. Nederlands-Indische regering 1 rapport opgesteld over de moge- heeft heden de volgende medede- ,BineIn?: ?iun'e "li! i;l breiden met Frankrijk, dat deze week het onderwerp van beraadsla gingen uitmaakt voor de Frans- Bclgische parlementaire unie. Er zijn van Franse zijde voor het eerst in 1836 en voor het laatst in 1916 voortdurende pogingen gedaan om een Frans-Belgische tolunie in te stellen. Zij hadoen echter de be doeling België in te schakelen in de Franse protectionistische econo mie, en werden daarom door Bel gië steeds afgewezen. Nu Frankrijk echter langzamerhand het protec tionisme vaarwel zegt, ziet Schey- ven de mogelijkheid voor een tol unie. vooral ook omdat de Benelux als partner ongeveer tegen Frank rijk opgewassen zou zijn. In een tolunie Benelux-Frank- rijk, aldus Scheyven, zijn de com- pensatiemogelijkheden veel groter dan in het toch altijd vrij beperkte Benelux. De vestiging van Neder landse en Belgische boeren zou ver gemakkelijkt worden en een even tueel graan overschot van Frank rijk en zuivel overschot van Neder land zouden een betere afzet vin don. Technisch acht Scheyven een tol unie mogelijk, maar dan zou Frankrijk het protectionisme nog veel radicaler moeten vrijlaten. DUITSLAND KRIJGT EEN STEM OP DE VREDESCONFERENTIE Marshall heeft gistermiddag een aanval gedaan op het zelfvertrou wen waarmee Molotof de kwestie van Duitslands grenzen ter spral-e had gebracht, door op te merken, dat niet alleen de westelijke grens, maar ook de Poolse annexaties zouden moeten worden besproken. Wel is de Oostelijke grens in Jalta en Potsdam goedgekeurd, maar met het voorbehoud dat zij op de vredesconferentie definitief zou worden, vast gesteld. Marshall zinspeelde er op dat hij het rijke industriegebied Silezië dat bij Polen is ingelijfd, ten behoeve van Europa zou willen doen exploiteren. De vier ministers werden het er over eens dat aan Duitsland gp de Vredesconferentie een stem moet worden gegeven. Molotof deed de volgend^ voor stellen: 1. Men erkenne, dat de vorming van een democratische regering voor geheel Duitsland in overeen stemming is met de te Potsdam ge nomen besluiten. 2. Men stelle vast dat ter Vredes conferentie een Duitse regering de gelegenheid zal hebben zich uit te spreken over het verdrag. 3. Men ga ervan uit dat het Vre desverdrag ondertekend moet wor den door een Duitse regering en door een Duits parlement geratifi ceerd moet worden. 4. De Vredesconferentie zal be staan uit vertegenwoordigers van China, Frankrijk, Groot-Brittan- nië, de Sowjet-Ume en de Verenig de Staten, de landen die aan Duitsland grenzen en de landen die met Duitsland in oorlog zijn ge weest. 5. Dé besluiten van Jalta en Potsdam moeten de basis vormen voor een Vredesverdrag met Duitsland. Bidault drong erop aan dat het probleem der ov« -ievol hing met spoed zou worden aangevat. Hij stelde voor, dat de overbrenging van Duitsers uit andere landen zou worden stopgezet, de V.P.'s uit de Brits-Amerikaanse zone naar andere landen zouden worden overgebracht, n de Duitse emigratie zou worden bevor derd. Russische visie De Russen hebben gisteren in het verslag dat Tass van de confe rentie gaf kunnen lezei dat Molo tof enige nntsteltenis aan de confe rentietafel heeft veroorzaakt door zijn beschuldiging dat sommige landen trachten de rest van de we reld een imperialistische vrede op te leggen. Marshall had volgens het Tass- verslag nog al nerveus gereageerd. Hieraan werd toegevoegd dat hij „de leden van de Raad verzocht el kaar niet te beschuldigen van slechte bedoelingen, die slechts in de verbeelding en de propaganda bestaan. Ook Bidault had volgens Tass zenuwachtig gereageerd. Het was beter de zaak niet op deze wijze te stellen, nu de agenda besproken moest worden, had hij gezegd. Bidault had getracht een grapje te maken, met de opmerking dat een bijzondere commissie zou moeten uitmaken wat democratie en wat souvereiniteit was. Het is zeer.wel bekend dat de Anglo-Amerikaanse reactionnaire pers de laatste tijd zeer dikwijls tracht de mening in gang te doen vinden dat de begrip pen democratie en souvereiniteit zeer vaag zijn, aldus commenta rieert Tass, maar mag een minister van een arbeiderspartij zo spreken? Elf doden bij vliegongeluk in Alaska Tijdens een landingspoging te Yakata (Alaska, V.S.) is een DC-3 passagiers- en vrachtvliegtuig on geveer 4 kilometer buiten het plaat selijke vliegveld neergestort. De civil aeronautics administration deelde mede, dat zich 11 personen aan boord van het vliegtuig bevon den, die allen gedood zijn. Kabinetscrisis in België op til? ■Vooraanstaande leden van de rechtse christelijk-socialc partij hebben vandaag onderling en met de Belgische premier Spaak gecon fereerd over de koningskwestie, of wel de terugkeer van koning Leo pold de Derde, die op het ogenblik in ballingschap in Zwitserland ver toeft. Waarschijnlijk zou vandaag in het kabinet over de terugkeer van de koning gesproken worden. Politieke waarnemers wezen er op, dat dc uitval van Spaak tegen de communisten, die twee dagen geleden in de Senaat heeft plaats gehad, door alle niet-communis- tische leden van het Huis werd toe gejuicht. Verder wezen zij op het nationale congres voor de terug keer van de koning, dat door alle christclijk-sociale kabinetsleden werd bii gewoond. Hoe langer hoe meer geruchten over een kabinetswijziging doen dc ronde, terwijl ge«-.x enkele verant woordelijke persoonlijkheid bereid was een verklaring af te leggen. ling verstrekt: „Op 23 November vertrok vanuit EJondowoso op Oost-Java een trein, o.m. bestaan- i de uit een 3-tal goederenwagens met een transport arrestanten. By aankomst van de trein in Soera- baia (on.eveer 13 uur tater) ble ken 46 van de arrestanten te zün i overleden tengevolge van het ont- breken van de nodige verzorging I gedurende de reis. I De regering h:eft met leedwezen, j afschuw i verontwaardiging van genoemde feiten kennis genomen. Naar de oorzaken van dit gebeuren is terstond een gertreng onderzoek ingesteld. Alle aansprakelijke per sonen zullen op voorbeeldige wijze gestraft worden. Enige arrestaties hebben reeds plaats gehad. Er zul len maatregelen genomen worden tot schadeloosstelling van de nabe staanden der slachtoffers." Van de zijde van de Nederlands- Oost-Indische regering is vandaag verklaard dat de 46 gevangenen, die op 23 November stierven in een trein op weg naar Soerabaja, allen Indonesiërs waren. Verdere bijzon derheden worden binnenkort van de Nederlandse, gouverneur van Oost-Java, v. d. Plas, onder wiens gezag de zaak wordt onderzocht, verwacht. Bemoeienis der C.v.CS.D. Een woordvoerder verklaarde dat de gevangenen èf leden van het republikeinse leger warén èf deel uit maakten van terroristenbenden. Allen zaten vermoedelijk in dezelf de goederenwagen. In Nederlandse en Indonesische kringen is men door deze - gebeurtenis geschokt. Dr. Van Mook wordt zwaar op de proef gesteld, verklaarde men van wel ingelichte zijde. De commissie van goede diensten van de UNO heeft gisteravond een speciale zit ting ter bespreking van. deze zaak gehouden. Er is echter nog geen of ficieel communiqué hierover gege ven. In de vergadering der Tweede Kamer heeft de heer T i 1 a n u S <GH,> de volgende vragen, gesteld aan de minister-president: 1. Is de minister bereid mede deling te doen van de overwegin gen, die geleid hebben tot het be sluit van de regentes om op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen aan de heer J. J. A. Schagen van Leeuwen als minister van Marine? 2. Houdt dit ontslag verband met het door de regering gevolgde ma- rinebeleid. zoals dit tot uitdrukking komt in de rijksbegroting voor het dienstjaar 1948? 3. Houdt dit ontslag verband met de ten aanzien van Indonesië door de regering gevolgde politiek? De minister-president deelt in antwoord op de eeiste vraag mede, dat de heer Schagen van Leeuwen op zijn eigen verzoek op de meest eervolle wijze ontslag is verleend. De tweede vraag beantwoordt de minister-president ontkennend. Er bestond volledige overeenstemming. In antwoord op de derde vraag van de heer Tilanus verklaart dr. Beel, dat de ontslagaanvrage inder daad samenhangt met zijn beoorde ling van de situatie in Indonesië. Hoewel hijzelf het in 's lands belang niet opportuun acht, dat nader op zijn motieven wordt ingegaan, kan wel worden gezegd, dat hij zich in hoofdzaak bezwaard gevoelde door de omstandigheid dat niet bij voor baat een limiet werd gesteld aan de tijd. gedurende welke Nederland, re kening houdend met de wensen van de Veiligheidsraad, militair een af wachtende houding aanneemt. W. H. Mueller en Co. te Londen deelt mede, dat de deviezenmoei- lijkheden van zodanige invloed op het passagiersverkeer zijn, dat be sloten is de Batavxer-passagiers- dienst tussen Londen en Rotterdam van 1 December a.s. tot begin April 1948 te staken. Men hoopt, dat het volgend jaar tegen het be gin van het seizoen een oplossing zal zijn gevonden, waardoor tot op zekere hoogte de huidige beperken de bepalingen ten aanzien van het reizigersverkeer tussen Engeland en bet vasteland van Europa en met Nederland in het bijzonder, zullen komen te vervallen. ZAAK VAN LEVEN EN DOOD Heftige Arabische taal over Palestina Saji fealili Diaboer, minister- president van Irak, heeft aan de vooravond van de beslissing over Palestina in de U.N.O. gezegd dat de verdeling van Palestina voor de Arabisch* wereld een zaak van leven en dood is. Het Arabische leger zal alle machten bevechten die het Zionisme steunen. Irak zal zijn uiterste best doen om de vorming van een Zionistische staat te voorkomen aldus Djaboer, De Verenigde Staten en de Sowjet- Unie hebben voor altijd de vriend schap der Arabieren verloren: Nog feller uitte zich senator Ab- doel Mahdi, die zei dat de verdeling van Palestina een -oorlogsverkla ring aan de Arabieren zou beteke nen en dat de Arabieren zich op het ogenblik dat de U.N.O, hét verde lingsplan aanneemt in staat van. oorlog beschouwen. De Arabische legers zullen Palestina moeten bin nentrekken zelfs voordat de Britse troepen het land hebben ontruimd. De plaatsvervangende president van de Irakse Senaat, Albassam, zei dat de Arabische" staten zich onmiddellijk na de aanvaarding van het verdelingsplan uit de TJ.N.O. moeten terugtrekken, dat alle eco nomische concessies 'geweigerd moeten worden en dat de Arabische legers terstond een Arabische staat m Palestina moeten vestigen. Middenstandspartij gesticht" Te Utrecht is door personen uit het bedrijfsleven een middenstands partij opgericht, welke ten doel heeft de mïddenstandsbelangen door eigen fractie in het parlement te la ten behandelen. Het dagelijks bestuur wordt ge vormd door de heren: A. Th. van Engh, Den Haag, voorzitter; W. M, Hartman, Scheveningen, secretaris; T. de Bruin. Gouda, penningmees ter; G. de Jager, Leidschendam; J< H. de Sterke Amsterdam. NA BEN AANVARING GEZONKEN. Dc sleepboot ,Cornclia Goed koop", die het stoomschip „Meerkerk" van l]muiden naar Amsterdam sleepte, zonk na aanvaring met dz sleepPogingen u/orden thans aangewend om de boot te lichten Ex-premier van Siam ontkent schuld De naar Singapore gevluchte ex* premier van Siam, Pridi Phana* myong, heeft in een brief aan Lord Killeam ontkend, dat hij of iemand van degenen die zijn ballingschap delen, betrokken is bij de moord op koning Ananda van Siam, Een woordvoerder van de nieuwe Sia mese regering had Pridi's voorma lige secretaris beschuldigd en ook de voormalige premier zeLf in da beschuldiging betrokken. Conferentie van Havanna geopend De internationale conferentie voor handel en werkgelegenheid is giste ren te Havanna begonnen. Zij zal een Handvest voor de Handel moe ten vaststellen, waarvoor de han delsconferentie van Genève het ont werp heeft opgesteld. De Sowjet-Unïe is niet aanwezig. Wel Polen, dat ernstige bedenkingen tegen het ontwerp heeft. Argentinië leidt de oppositie van de economisch weinig ontwikkelde landen. NOODHULPPLAN Het Amerikaanse vakverbond C.I.O. (Congres of Industrial Orga nizations) heeft een plan bekend gemaakt voor noodhulp tot een bedrag van. een millioen dollar ia twaalf landen, gekoppeld aan een program voor het aankweken van beter begrip voor het plan-Mars hall. De Commissie staat het plan- Marshall voor zonder daarbij poli tieke vooroordelen te hebben. De noodhulp-, gezondheids- en welvaartsplannen worden opge steld voor Oostenrijk, China, Frank rijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Griekenland, Nederland, Hon garije, Italië, Japan, Polen en de Philippijnen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1