HET ROTTERDAMSCH PAROOL Moordenaars van chauffeur Globus leggen bekentenis af Frankrijk verstoken van alle PTT-verbindingen Drie vrouwen minister Geblokkeerd tegoed komt in gedeelten vrij v_ Vrij. onverveérd Slachtoffer werd met schot in de nek van het leven beroofd Automobilist die daders meenam, vertelt PAROLOSCOOP DE EERSTE SNEEUW! Verliezen in Indonesië „Zo kan het niet langer" zeggen de Walcherense boeren Lieitinck vandaag op het eiland Eerste sneeuw Valt; kolenproductie staat door staking stil Regering roept weer 80.000 soldaten op Weerbericht Kj Afwikkeling „Optie-rekening ingesteld Sneeuwoverpeinzingén S Gefeliciteerd! Scandinavian Express ramt truck Agenten betuigen hun spijt Red en Adxn. Lange Haven 141, Schiedam tel. 69300 Abonneesentsprij; per week 31 cent, per kv Ttaai 4}—, losse cummers 0,09 IDE' SCIIIEDÜ MMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier; Amsterdamsche Bank te Rotterdam PL Directeur: B. de Vries PL Hoofdredacteur: Th. Ramaker Zaterdag 29 November 1947 Zevende jaargang, No. 279 De twee daders van de moord op de Rotterdamse taxi chauffeur Globus hebben bekend. De zaak is vrijwel rond, doch daar nog enige bijkomstige omstandigheden ontbreken, beperkt de politie zich tot de bekendmaking, dat het motief van de mis daad roof is geweestt het is de 21-jarige Henk en de zestien jarige Wim te doen geweest om de nieuwe Chevrolet. Niet te Maassluis, maar hij De Lier heeft, zoals nu gebleken is. Henk de chauffeur met een schot in de nek gedood. Daarna reden zij 111 de richting Amsterdam, tof zij bij Sassenheim de wegversperring niet op merkten en van. de weg af reden. De verdere toedracht is bekend: zij liftten verder naar Amsterdam. De bestuurder van de auto. die de twee daders naar Amsterdam vervoerde, stond ons een exclusief interview toe Hieronder volgt sa mengevat hét verloop van sdin autotocht, die achteraf van de grootste waarde voor het orider- zopk blijkt te zijn geweest. Ik ging die Dinsdagavond, aldus d,eze getuige, een bekend Haags in gezetene van Den Haag, naar Am- Hel netelige probleem TVe spanning in Lake Success is ■*-' zo langzamerhand ten top ge stegen. Nog geen beslissing inzake de Palestijnse kwestie, de stem ming weer 24 uur uitgesteld. En het merkwaardigste hierbij is mis schien nog wel, dat deze spanning in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties ontstaat over het eerste grote probleem, waarover de Grootste Twee. de Verenigde Sta ten en dé Sbwjetunie, het met elkaar eens zijn. Zo iets, dan is dit laatste toch wel het bewijs, hoe moeilijk de op lossing van het Palestijnse pro bleem is. De enigen, die het relatief gemakkelijk hebben, zijn de tegen stemmers, want zij nemen een zui ver negatief standpunt in. Met de oplossing van de verdeling te ver werpen om wat voor redenen dan ook want ook in deze groep zijn .de motieven niet altijd dezelfde wijzen zij .in. feite op dit ogenblik iedere oplossing van het vraag stuk van de hand. Zo één ding dui delijk geworden is tijdens de !ii- densgeschiedenis van het probleem- Palestina sinds het einde van de oorlog, dan toch wel dit: er is geen alternatief van de verdeling. 1 Welnu, wanneer er dan geen al ternatief is, is vóórstemmen dan niet de meest voor de hand liggen de oplossing? Zo zou men kunnen redeneren en zo redeneren do ver tegenwoordigers van verschillende staten dan ook inderdaad, maar... hen bekruipt de grote zorg, hoe die verdeling van Palestina, wanneer daartoe zou worden besloten, moet worden uitgevoerd. Engeland is niet bereid deze kastanjes voor de Verenigde Naties uit het vuur te halen, dat is tijdens de debatten nu duidelijk genoeg gebleken men kan zelfs zeggen, dat dit het enige is. wat werkelijk heel duidelijk ge worden is), de maximum concessie, welke het gedaan heeft, is. dat het niet zal tegenwerken. De Arabische Liga zal zich tot het uiterste verzetten, zo hebben haar vertegenwoordigers van de daken geschreeuwd en hoewel het natuur lijk mogelijk is, dat in dit alles een groot clement van bluf en zenuwen- oorlog schuilt, gerust is men er in de wereld en dus ook in Lake Suc cess zeker niet op. En een,inter nationale politiemacht, welke zon der meer met de uitvoering van het besluit der Algemene Vergadering zou kunnen worden belast, bestaat niet. T4lERkleggen wij de vinger op de A wonde plek. Het Handvest van de U.N.O. voorziet wel in de op richting van zo'n eigen, internatio nale troepenmacht, maar er is nog geen stap van betekenis in deze richting gezet. En het vervangings middel hiervoor, het zenden van contingenten ad hoe door de afzon derlijke leden van de U.N.O. of een politioneel optreden van een paar van die leden, in opdracht dus van het geheel van de organisatie der Verenigde Naties, lijkt ons in de bestaande omstandigheden weinig aanlokkelijks en aannemelijks te hebben. De Verenigde Staten heb ben er zich b.v. dan ook al vier kant tegen verklaard. Is het wonder, dat zovele staten vluchten in de stemonthouding? Een wonder is het niet, de weg van de minste weerstand trekt altijd aan, maar de verantwoording van hen. die hem inslaan, wordt er niet minder groot om. Want de staten, welke zich onthouden, stemmen, zo als de zaait nU eenmaal ligt, tegen, omdat zij de noodzakelijke meer derheid van tweederden onmogelijk maken. Het uitstel van 24 uur van de stemming dient dan ook in hoofd zaak natuurlijk om de geheelont houders alsnog tot andere gedach ten te brengen. Zij zijn reeds onder alle mogelijke pressie gezet en zij zullen het opnieuw worden. De te genstanders van het plan hebben van hun standpunt uit volkomen gelijk, wanneer zij. zoals Pakistan deed, hierover met verontwaardi ging en hoon spreken. Een feit is ook. dat het prestige van de meer derheid er niet door zal worden ver hoogd. Voor ons is het trouwens de vraag, of het practisch nut van het forceren van een tweederde meer derheid afgezien van de morele kant van de zaak heel groot is. Want de staten, welke zieh te elf der ure hebben laten „overhalen", zullen toch zeker niet bereid zijn om aan de uitvoering van het even tuele besluit tot verdeling van Pa lestina actief mee te werken. sterdam, waar ik een orkest wilde horen. Mijn vrouw en nog een vrou welijke kennis vergezelden mij. ik wist dat de weg bij Sassenheim er gens opgebroken was en keek scherp uit naar eventuele obstakels. In plaats van de bekende afsïuit- borden zag ik een temidden van de afgebroken weg staande auto met een gtoepje mensen eromheen. 11c parkeerde even mijn wagen om poolshoogte te nemen. Toen ik ech ter hoorde, dat de auto ik zag dat het een Rotterdamse taxi was reeds weer op de rechte weg Was gebracht, wilde ik mijn weg ver volgen. Er vervoegde zich echter een persoon bij mij, die ine zeide dat hij bestuurder was van de ver ongelukte auto en dat hij graag mee zou rijden naar Amsterdam om daar een kraanwagen te waar schuwen. Het spreekt haast wel vanzelf, dat ik hieraan voldeed. Want op de- weg helpen automobi listen elkaar altijd voort. Deze per soon ging weer naar de taxi en haalde hieruit een jas en actetas en kwam terug vergezeld van een jonger persoon die ook wilde mee lijden. De dame naast mij nam bn fnijn vrouw achterin plaats, waarna beide lifters naast mij kwamen te zitten. Nerveus Zij toonden zich wel uitermate nerveus. De ene sigaret na de an dere werd gerookt, even spraken zij fluisterend met elkaar, toen wendde de oudste naast mij zieh tot mri en stelde allerlei vragen be treffende autoverzekeringen. Hij vertelde me. dat hij de auto in Am sterdam geleend had van een ken nis, omdat hij dringend boodschap pen moest doen; hij vond het zo vervelend, dat hij die kennis met de vernielde wagen in moeilijkhe den bracht. Tijdens mijn gesprek met hen, keken de twee passagiers telkens- schichtig arhtarom, wat mijn ken u's achterin de wagen nog de vraag ontlokte „of hun hondje soms achter hen aan kwam." De bestemming van onze zegs man was het Rembrandtplein te {(Amsterdam en hier zette hij zijn passagiers af. Hoewel hij, zo ver telde hij ons. de mededelingen van dc twee jongelui wel vreemd had gevonden, dacht hij er verder niet over na en zeker niet toen de rit teneinde was. Weinig kon hij toen nog vermoeden in welk een netelige positie hij verwikkeld !zou worden. Tegen vier uur 's nachts kwam de automobilist weer langs de plaats van*het ongeval. Hij stopte weer even en merkte half vragend op, tegen een der politiemannen: Staat die auto er nog al? „Hoezo zei de agent, „weet U iets van deze wagen af?" „De eigenaars heb ik naar Am sterdam gereden," was het ant woord. „Is er dan iet3 niet in orde?" Toen hoorde hij, dat hier een moord gepleegd was. „Of ik door de grond zakte" Het nas alsof ik door de grond zakte, zei hij ons, toen realiseerde ik mg ook pas hoe dicht ook ik bij de dood gestaan had. Wanneer mijn kennis niet was meegereden, zoals oorspronkelijk het geval geweeit zou zijn, dan had ik de twee moor denaars aehterin laten plaats ne men. Ik twijfel er geen moment aan, dat mii dan hetzelfde lot be schoren zou zijn geweest als de on gelukkige taxichauffeur. Want het staat vast voor mij, dat tijdens het fluistergesprek In mijn auto de moordenaars overlegden nat zij met mij moesten beginnen, de twee dames achterin waren de handicap. Toen onze zegsmans op de plek van het onheil gekomen was, had de politie het eerste houvast in de ze voor hen practisch onoplosbare zaak. De volgende avond gingen, de twee dames, heimelijk gevolgd door enige rechercheurs langs alle café s en nachtgelegenheden te Amster dam op zoek naar de daders, voor al de établissementen op de Zee dijk werden bezocht, doch telkens zondgr resultaat. Er werden enkele personen aangehouden doch niet de dader. Ook het mannetje, dat tijdens de aankomst van de lijkstoet van het slachtoffer op de begraafplaats tc Rotterdam ijlings op een tram sprong was met de gezochte, vol gens de getuige. Bij ccn der talrijke verhoren en confrontaties liet men onze zegs man verschillende foto's zien en in derdaad op een hiervan herkende hij de oudste trader met ziin snorre- tj'e. Hiermede had men hem nog niet gearresteerd, want in de wo ning in Hilversum was hij niet. Zijn zieke moeder verklaarde dat haar zoons die nacht in huis hadden doorgebracht, maar desondanks kon de oudste in zeer korte tijd op een adres te Rotterdam worden ge arresteerd en tijdens de confronta tie werd hij door onze zegsman als ook door zijn vrouw en de ken nis direct herkend. Niettemin bleef de dader ontkennen. De aanwijzin gen stapelden zich op doch een be kentenis bleef uit. Inmiddels werd ook de tweede verdachte gearres teerd, te weten de jongere broer. Met minstens 8 getuigen werd deze geconfronteerd, doch allen waren van mening, dat deze persoon per se niet de dader kon zijn. De verdere aanwijzingen wa ren niet érg sterk en het pleit dan ook voor de vasthoudend heid van de politie dat zij de jongeman Donderdagnacht na een uitermate vermoeiend ver hoor van enkele uren een be kentenis konden afdwingen. Gistermorgen viel ook de an dere verdachte door de mand, waarmee hij toe gaf het dode lijke schot met zijn revolver te hebben gelost. „Dat ik de jongste verdachte niet herkende is met onverklaarbaar, zo besloot onze zegsman, „want hjj zat in de donkere wagen weggedoken in zrjn opgeslagen kraag en. nog f tamclyk ver van me af, Doorkijkje op de Oostzcedtjk ter hoogte van H of laan. Be^ regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verhezen zijn gerapporterd: Koninklijke Marine: Marinier H. P. Spee uit Maastricht. Koninklijke Landmacht: Sold, lste kl. G. H. Wulffaert uit Sas van Gent; korp. J. Vaartjes uit Den Ham; serg. H. Rhoen uit Haarlem; serg. J. H. Hoendervanger uit Den Haag; sold, lste kl. J. H. Stravers uit Amsterdam; sold, lste kl. D, H. Seeger uit Den Haag; korp. B B001 uit Dubbeldam; sold. E. van der Kolk uit Haaksbergen. Koninklijk Ncd.-IncUsch Leger: Sold. 2de kl, A. A, Postma; Eur. sold. 2de kl. F. A, Binongkan; Ma- 1 doerees sold. 2de kl, Faki; Eur. sold, lste kl. F. W. Simon; Mena- donees sold, lste kl, P. Raintema; Menadonces sold, lste kl. H. B, Tu- way. Nederlandse verliezen op 27 No vember: drie doden, drie gewonden. In Frankrijk is de situatie van de laatste 24 uur kort samen te vatten: dc posterijen in het gehele land hebben besloten, in staking te gaan, ook het bestuur van de mijn^werkersvakvereni- ging heeft gisteravond een algemene staking afgekondigd - in Parijs is gisteren dc eerste sneeuw gevallen - en de regering heeft weer 8,0.000 soldaten opgeroepen. Vandaag, begint het Parijse ge meen tepersoneel met een staking, die tengevolge zal hebben dat de F:anse hoofdstad, behalve dus van telefoon-, post en telegraafverbin- oingen, oojj van licht, gas en water verstollen zal zijn. De staking der mijnwerkers kost Frankrijk iedere dag 150.000 ton kolen. De regering schijnt te overwegen, de spoorwe gen in staatsbeheer ta nemen. Het WISSELEND WEER ïVe ersverwa cb üng, geldig van Zaterdag- Li At R avond tot Zondag- YVV 0* avond. Aanvankelijk meest zwakke veranderlij ke, later weer toe- netnende wind tus sen Zuid en Oost. Zwaar bewolkt met snkele verspreide opklaringen, hier cn daar nevel of mist en plaatselijk enige sneeuw of regen. Des nachts op sommige plaatsen lichte vorst, overdag temperatuur even boven vriespunt, 30 Nov.: Waterstanden Rotterdam, le til 5 34 uurt 2e tij 17 42 uur. 1 Dec Zon op 8 24, onder 16 33: maan op 1323; onder 1210. 1 Dec.: Waterstanden Rotterdam, le tij 6.10 uur; 2e tij 1842 uur. Waarnemingen tc Rotteidam heden morgen 8.40 uur: Luchtdruk 745 0- wind O.N.O. 3. temp, o 2mnx temp 2 7 (3 uur gis termiddag); mm. temp. 0.2 (8.40 heden morgen). parlement zou vandaag nader wor de ingelicht over de maatregelen die de regering denkt te nemen te gen de stakingen. De berichten dat alle postkantoren waren bezet door militairen, zijn onjuist: alleen op bet hoofdpostkantoor bij het Lou vre en in hel hoofdkantoor der telegrafie bevond zich politie. Te gelijk met heA personeel van de gemeentediensten zouden vandaag ook het ziekenhuispersoneel, de doodgravers, aansprekers en lijk dragers in staking gaan. De anti-stakinsactie van de niet- communistische minderheid van de CGT, is gisteren een stap verder gekomen, doordat de leiders van de minderheid in "'de vakverenigingen van het post-, telefoon- en tele- graafbedrijf hebben besloten zich af te scheiden 'en -een beroep heb ben gedaan op hun aanhangers om uit de vakvereniging te treden. Gen. Leclerc omgekomen j vliegtuigongeluk De bekende Franse generaal Le- clerc is bij een vliegongeluk in Frans Noord Afrika om het leven gekomen. Jean-Philippe Leclerc, wiens eigenlijke naam luidde Isiphilippe de Hautecloque, is met elf andere in zittenden, allen militairen, in de vlammen omgekomen bij het neer storten van een vliegend fort nabij, Oran. Generaal Leclerc verwierf* zich in de laatste oorlog bekendheid door zijn overvallen op.Duitschers in de Sahara. Vandaag vertoeft minister Lief- tinck op Walcheren. Te Middel burg t.h.v. de commissaris der Ko ningin heeft hij deputaties van ge- cupeerde boeren ontvangen, die hem uitvoerig hebben ingelicht over de financiële positie van dc Walcherense boerenbevolking. Er is voor Walcheren een Wederop- bouwplan, er zijn regelingen inza ke de vergoeding van geleden oor logsschade. Maar de boer komt er niet mee uit. De schade ten gevol ge van inundatie en bombarde menten is zeer groot: de droogte van de afgelopen zomer heeft de boeren de genadeslag gegeven. Er zullen met spoed nieuwe maatre gelen moeten worden genomen, anders gaan de boeren ten onder. Zij zullen verpauperen en Walche- ïen zal aan het offer, dat het eiland voor de vrijheid van Neder land bracht, te gronde gaan. Dit moet voorkomen worden. De boeren, die vandaag door minister Lieftinck zijn ontvangen, hebben dc minister uiteengezet, welke maatregelen noodzakelijk zijn, om htm een bestaansmogelijkheid te rug te geven. Wat de boeren in eerste instan tie nodig hebben is v r g e 1 d. Zij moeten zaad kopen, meststoffen. Zij moeten arbeiders betalen en de eigen gezmsbehoeften moeten worden gedekt. Als de regering hierin voorziet, zullen de boeren het vertrouwen in de regerings maatregelen herkrijgen en zuilen arbeidsvreugde, ijver en prestatie vermogen worden gestimuleerd. Door de droogte heeft het wei land dit jaar vrijwel niets opgele verd. Daarom tmoeten de vergoe dingen voor het weer in cultuur bi engerx van gronden, ook voor het weiland, worden uitgekeerd, zolang deze niet worden gedekt door de opbrengst ervan. Bij het vaststel len van de vergoedingen moet het bedrijfsrisico worden ingecalcu leerd, dat hier thans bijzonder hoog is. "Voor de gronden die verloren zijn gegaan moet pacht worden betaald! Dit moet vergoed worden, want hier telt het veriies dubbel, daar men uiteraard ook het profijt van deze gronden mist. Men wil, dat de regering er re kening mee houdt, dat het bouwen en herstellen van gebouwen en boerderijen thans schrikbarend duur is. Sinds '44 is er geen winst gemaakt. Als er nog kapitaal was, is dit ingeteerd. De vergoeding dient overeen te komen met de vervangingswaarde; met niet de waarde anno 1940. De Walcherense boeren achten de?e eisen billijk tegenover de niet-gedupeerde'boercn. die geen oorlogschade leden en bovendien m de afgelopen jaren normale winsten hebben gemaakt. Het zou onaanvaardbaar zijn hierin niet te gemoet te komen daar men anders de boeren een ondragelijke last op de schouders legt in de vorm van zware credifen, hypotheken enz, die de eerste tientallen jaren niet 'zullen kunnen worden afgelost. zuivering Met ingang van een nog nader doér de minister van Financiën te bepalen datum zullen bouders van geblokkeerd geld, voorzover zij dit niet gebruiken om oude belas tingen, vermogensaanwasbelastmg of heffing ineens te betalen hun tegoed kunnen overboeken naar een zg. optierekening. Voor tegoe den, groter dan 500 gulden is voor deze overboeking de machtiging van de ontvanger der belastingen "tieist. het tegoed op een optierekening kan :.aar keuze worden gebruikt op vijf wijzen: Tot een bedrag van f 3500 kan men zijn geblokkeerd te goed doen overboeken op een speciale beleggingsrekening. In vijf jaarlijkse termijnen wordt van deze beleggingsre- - kening een vijfde deel, met een minimum van f 300 per keer, overgeboekt naar vrije reke ning. De eerste overboeking naar vrije rekening zal plaats vinden op 1 Juni 1948. Spaarders, die op 30 Juni 1939 bij een spaar- of boerenleenbank meer dan f 6000 hadden staan, kunnen aan De Ned. Bank verzoe ken meer dan f 3500 op beleggings rekening te mogen boeken en tot tot ten hoogste 75 percent van het totaal der spaartegoeden cp 30 Juni 1939. Met vergunning van De Ned. Bank mogen ten laste van de optie rekening onroerende goede ren en schepen worden ge kocht van hen, die niet voldoende middelen hebben voor hun belas tingen, dan wel mag aan deze be lastingbetalers een door hypotheek gedekte lening worden verschaft. Met gemengde ge- stuurden ons vannacht een mooie spierwitte voelens ontdekte Rot- een depressie, die de sneeuwman op de terdam voor dag en. hele dag van Denstoeprand hadden dauw dat de wereld Bosch naar Leeuwar- neergezet met een weer wit was. Dat be- den verder zou trek- bonloze sigaret in de loofde kledder, slip- ken: niet aardig van mond. Iedereen deed ongevallen, sjechttrek- „Sehumfpj, Thprez en zenuwachtig en als kende schoorstenen. De Gaulle. Taxi opge- door de sneeuw on uitgestelde sportwed- beid: Niet een te krij- aangenaam verrast, strijden, verkeersstag- gen 20, 30 taxi-onder- Waarom toch? naties. nemingen: dito. Omdat we een Zon- De radio aangezet om De treinen: „Mijn- dag tegemoet gaan, kwart voor zeven: èen heer, laat ons met rust, waarin wij weer eens meteorologische juf- we zitten tot over de thuis moeten blijven, frouw deelde op som- oren m gesprekken", om dat „thuis" 1© bere toon mee, dat wij De tram, de aapjes- waarderen?, om ons al deze narigheid aan koetsiers, de fietsen- weer eens te verdiepen Frankrijk te, danken stallingen: niemand in de goede dingen die hebben. De Fransen antwoordde, dat ze het van de winter zijn. HET WAS NIET vit wat de mannen vrouwelijk gewoonte noemendat mevrouw Pomso ccn kwartier te laat op de eerste'ver gadering van kabinet kwam. maar door dc spoorwegstaking. Hier ts zij, aan het bureau van Robert Schaman Drie landen hebben deze maand hun eerste vrouwelijke minister gekregen: Roemenië, Tsjechoslowakije en Frankrijk. Een novum is dit niet, want in Engeland, dat veel minder conser vatief is dan men algemeen denkt, had reeds Ellen Wilkinson, die dit voorjaar overleed, een departement beheerd, en voor haar Margaret Bondfield, Amerika had Miss Per kins (in het kabinet van Roose velt) en Denemarken Nina Bang (in een der kabinetten van Stau- nintr) gehad, maar 't loont toch de moeite aan de Verschijning vrou welijke minister even onze aan dacht te besteden. Op zichzelf is het eigenlijk ver wonderlijk dat de vrouwen-emanci patie tot dusver slechts spora disch tot de ministeries is opgemar cheerd, gezien de "belangrijke rol die vrouwen in deze eeuw reeds in het politieke leven, en speciaal in het socialisme, hebben gespeeld. Advocate Mevrouw Germaine Poin- so-Chapuis is minister voor Volksgezondheid en Bevolking in het kabinet-Schuman. Zij is advo cate in Marseille en heeft vijf kin deren. In het partjjleven zij is lid van de M.R.P. heeft zij een belangrijke positie. Zij is houdster van de medaille voor ondergrondse actie, was verscheidene malen Ka merlid en is lid van de Kamercom missie voor economische zaken. Germaine Poinso is een vriende lijk uitziende vrouw. Dat neemt niet weg dat sommige Parijse man nen elkaar meesmuilend vertelden dat zij op de eerste bijeenkomst van de ministerraad een kwartier te laat was. Het was haar schuld niet, daarvoor was er spoorweg staking: zij had moeite genoeg ge had om van Marseille naar Parijs te komen. r Strijdster Anna Pauker, de nieuwe Roemeense minister van buiten landse zaken betrad onder heel an dere omstandigheden haar nieuwe bureau. Zij werd de opvolger van de liberaal Tatarescu, dezelfde on der wiens bewind (als minister van justitie destijds) zij voor de oorlog jaren in de gevangenis^ gezeten heeft). Dit wjjst op een bewogen leven, en inderdaad, dat heeft Anna Pau ker gehad. Zij begon zich als jong meisje al voor het socialisme te in teresseren, sloot zich aan bij de linkervleugel der arbeidersbewe ging, en ging na de Russische re volutie over tot het communisme, in welks dienst zg haar leven* heeft gesteld. Zij leefde een tijd lang in verbanning, een tijd in de gevange nis, werd gewond in de guerilla- stryd tegen de Duitsers. In de jaren dat zg buitenslands verbleef leerde zij haar echtgenoot, Marcel Pauker, kennen, eveneens een strijdbaar communist, die later, in de Sowjet-TJnie, echter het slachtoffer werd van een der grote zuiveringsprocessen. Anna bleef het communisme desondanks trouw, en zij is thans een van de kopstukken van de Roemeense communistische partij. y Econome De benoeming van mevrouw ir. Ludmila Jankovcova heeft een belangrijke politieke ach tergrond; het is namelijk een faze in het conflict over de toenadering tot de communisten in dc Tsjecho- slowaakse socialistische partij. Fierlinger, tot voor kort partijvoor zitter, was een voorstander van nauwere samenwerking, en een der initiatiefnemers tot de „Socinform". Het partijcongres te Emo, de vo rige week gehouden, was daar niet tevreden mee, en benoemde in zijn plaats minister Lausman als voor zitter. Fierlinger trad uit de mi nisterraad omdat hij verslagen was, en Lausman omdat hg gewonnen had (om zijn nieuwe functie beter te kunnen waarnemen namelgk) en de portefeuille van de laatste krggt nu mevrouw Jankovcova te.behe ren. Het is een van de moeilijkste ministeriële posten in Tsjechoslo wakije; het is het opperbevel over de genationaliseerde industrie. Maar mevrouw Jankovcova is voor haar taak berekend. Zg geldt al ja ren als de economische deskundige in dc partij. Tijdens dc oorlog was zg geïnterneerd. Haar man werd door de Duitsers gefusilleerd. De koper der onroerende goederen enz. mag deze de eerste drie jaren, niet overdragen of belenen; de ver koper moet het aldus verkregen te goed op optie-rekening aanwen den ter betaling van belastingen. Het tegoed op optierekening kan worden aangewend voor de aan koop ter beurze van door de minis ter van Financiën aan te wijzen effecten. Ten laste van een optierekening kunnen betaald worden, koopsom men ter zake van overeenkomsten van levensverzekering en spaar verzekering. Uitkerin gen op dergelijke polissen, mogen, behoudens in geval van overlijden, de eerste drie jaren niet plaats vin den. Ten laste van een optierekening kan worden ingeschreven op z.g. investeringscertificaten (Staatsobligaties). De in schrijver ontvangt in gelijke ver houding stukken van vijf series, waarvan gedurende vijf jaren ach tereenvolgens elk jaar één serie ter beurze vrij verhandelbaar wordt. Aan de houder, die belangrijke in vesteringen heeft te verrichten, kan, op advies van de investerings commissie, toegestaan worden, zijn stukken om te wisselen in terstond verhandelbare obligaties. Ook de grootboek-houders Voor houders van inschrijvingen in 't 3 percent Grootboek-1946, die hun inschrijving niet behoeven aan te wenden voor betaling van oude belastingen of de heffingen, is een soortgelijke regeling getroffen als voor houders van geblokkeerd te goed. Met machtiging van de ont vanger der belastingen (voor be dragen, kleiner dan f 500 is geen machtiging nodig) kunnen zij hun inschrijvingen overdragen aan hen, die oude belastingen of heffingen hebben te betalen en wel tegen verkrijging van vrij geld. Een dode en een gewonde bij 't Paadje van 1000 treden. Op de beruchte, nog- steeds onbe waakte spoorwegovergang van de Ceintuurbaan bij het Paadje van. duizend treden (Scherpendrechtse- kade) is vanochtend om 8.52 uur, de Scandinaviean Express, die van station D.P. kwam. op een bestel auto gereden. De truck werd een tiental meters meegesleurd en aan de linkerzijde totaal opengereten, yan de twee inzittenden werd de S'f-jarigc bloemenhandelaar T. H. Vos, Dordlselaan II, die links in de cabine zat, uit de truck geslingerd en door de trein gegrepen. H(j was op slag dood. De chauffeur, de 36-jarige J. Keyboer,, *Putsebocht, werd aan hoofd en been gewond, maar kon liet wrak van de auto, waarvan on- derdelen over een grote oppervlak te weggeslingerd werden, op eigen kracht verlaten. De trein, die enkele honderden meters verder tofc stilstand kwam, is met een vertraging van een uur vertrokken. Tengevolge, van de he vige sneeuwjacht heeft de rechts- zittende chauffeur de trein, die van links kwam, te Iaat opgemerkt. In de afgelopen winter hebben op deze plek niet minder dan vijf ongeval len plaats gehad. Het is bevreem dend, dat men met deze droevige ervaringen gewapend nog steeds niet tot een afdoende beveiliging van de overweg, bijv. met een. flikkerlicht-alarminstallatie heeft willen overgaan.- Naar wij vernemen .hebben de zeven buiten functie gestelde mo toragenten vanmorgen op eigen verzoek een onderhoud gehad met de burgemeester. Zij hebben voor hun houding te genover de uit de gevangenis ont slagen ou d-polit iep resident Boel stra hun spijt betuigd. Dronken chauffeur rijdt tegen paal Op de Bergweg heeft de politie gisteravond de beschonken automo bilist J. van de A. uit de Rozenïaan aangehouden. Hij was met rijn auto tegen een halteuaal van de R.E.T. gereden Ter ontnuchtering werd de man in het bureau, Bergsingel op gesloten. Voetbal- en korfbal, 'ij wedstrijden afgelast Alle wedstrjjden van de afdeling Rotterdam, van de K.X.V.B. zijn af gelast, zo eveneens de wedstrijden van de Rotterdamse en Nederland se Korfbalbond. Wat de wedstrijden van de K.N.V.B. betreft, wordt het aan de plaatselijke consuls overge laten, of tot afkeuring moet' worden besloten, ja dan nee. De staking in Finland is na twee dagen geëindigd toen Vrijdagmid dag het verbond van ambtenaren order heeft gegeven tot hervatting van het werk. Telefoon- en tele graafdiensten werken, weer.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1