EEMBZHI! Y~. Wéér twee uur oorlog Geheimzinnig waas over de zaak dr. Eskens Succesvolle première van Rotterdams Toneel Voortreffelijk illegaal, NSB'er of een vriend van beiden? Getuigen werden bedreigd aaoEmaBHi f H heöen MALAIS Uitspraken Bijz. Gerechtshof Radio-programma V J VERWACHTING „George en Margaret" TYPISTE Eerste" Franse leger strijdt in Lutusca „Dageraad" E7 Les Frères de Jonghe Capitol Tarzan in de woestijn DE MOORDENAARS v.h. VAK Saterdag 29 November 1947 3 MAKINUS ESKENS, geboren 1896, van beroep chirurg," stond er op de rol voor de zitting van Vrijdagmiddag van het Bijzonder 5 Gerechtshof. Dr. Eskens werd er van beschuldigd, lid te zijn geweest van de Landwacht, als zodanig Nederlanders te hebben uitgeleverd aan de vijand en voor de Duitsers medische diensten te hebben ver richt. o.a. het schouwen van lijken van gcfusillcerden. Het wordt een merkwaardige zït- tigg. Er zijn niet minder dan negen tien getuigen opgeroepen. Alvorens tot behandeling van de zaak over te gaan, begint de president, mr. Van Vollenhoven, al met het maken van een bijzondere opmerking: „Er bestaan ernstige vermoedens," zegt hij, „dat pressie is uitgeoefend op sommige getuigen om niet op deze .zitting te verschijnen. Ik wil hier wel in het openbaar de verzekering geven, dat men daarmee verdach ten een buitengewoon slechte dienst bewijst. Men versterkt slechts de indruk van het'Hof, dat een zaak er zeer slecht voor staat," De eerste van de acht getuigen charge, de sergeant Van der S., is niet verschenen. Maar er is een schriftelijke verklaring van hem, waarin hij zegt, dat hU in Augustus 1944 van huis gehaald is door tien landwachters, waaronder dr. Eskens Verdachte: „Ik kan me er niets van herinneren". Andere getuigen k charge zeggen respectievelijk, dat' zij dr. Eskens herkennen ais de man, die mee ge weest is om lijkschouwingen te ver richten, zowel op de Kralingseweg als op de Waalsdorper vlakte te Scheveningen; dat verd. deel heeft uitgemaakt van Landwachtpatrouil les en dat hij daarbij een jachtge weer droeg. _Dr. Eskens ontkent alle beschul digingen. Bij zijn ondervraging deelt hij mede, 'dat hij zijn univer sitaire opleiding in Duitsland ge noot, dat hij Duitse diploma's had en dus niet gerechtigd was in Ne derland te praktizeren. Hij %verkte als adviseur bij een chemicaliën- handel te Rotterdam. In de oorlog, zegt hij, kreeg hij van de Duitsers verlof als arts en chirurg op te treden. Tegenstrijdigheden Bij de elf getuigen a décharge, onder wie verscheidene oud-illegale werkers, zijn er die verklaren, dat zij van dr. Eskens veel hulp hebben gehad. Hij zorgde voor onderdui kers en leverde chemicaliën voor springstoffen. Enkele getuigen heb ben geweten, dat dr. Eskens 2ich in 1944 bij de NSB, althans bij de Landwacht had aangesloten. Men (Ingezonden mededeling)- Sinterklaas, verschrik kelijk verkouden, zei: „Plet, wil je mijn paard eens vasthouden, het is heus niet te kras, jk neem even 'n glas. Tip van Bootz is ook goed voor de ouden l" Inz. Mevr. A, R. Bakkum ontv. 1 £3. TIP 2 veronderstelde, dat hij dit had ge daan om voor de illegaliteit te spionneren. Pres. tot verd.: „Herinnert tl zich deze, voor U gunstige feiten?" Verd.t „Sommige wel." Pres.: „Maar de lelijke dingen bent U vergeten." Verd.: „Ik wil me hier in het openbaar niet uitspreken. Of ik zou het zo willen doen, dat het in de zaal niet te horen is." Pres.: „Daar hebben we niets aan. Rechtszittingen zijn in Nederland openbaar. U bent toch in Nederland op de lagere school gegaan? Vertelt U eens wat U daarna bent gaan doen." Verd.: „Ik heb in Amsterdam het gymnasium bezocht." Pres.: „Dat betwijfel ik zeer. U was n.l. van Uw veertiende tot Uw achttiende jaar schildersknecht in het bedrijf van Uw vader. Als jon gen van zestien jaar hebt U zes maanden in een tuchthuis gezeten wegens het stelen van muziekboe ken. In 1939 bent U trouwens ook eens in Zutfen veroordeeld geweest voor het onbevoegd dragen van een kapiteinsuniform." De verdachte weet zich van dit alles niet veel meer te herinneren. Maar hij weet wei, dat hij na zijn studie aan het gymnasium nog in militaire dienst is geweest. Pres.: „Wanneer is die diensttijd gevallen, voor Uw geboorte of na tlw geboorte?" Verdachte (terwijl hU de wenk brauwen fronst): „Dat kan ik mij niet meer herinneren." Bezwaren der Bijz. rechts- pleging De advocaat-fiscaal, mr. J. C. Donker bracht met nadruk het be zwaar naar voren, dat men bij de bijzondere rechtspleging b ij n a uitsluitend afhankelijk is van ge tuigenverklaringen. „Het zijn de vaststaande feiten en verklaringen der getuigen," aldus mr. Donker, „die leiden tot eis en veroordeling. Wij moeten op die getuigenissen on voorwaardelijk kunnen bouwen. Al leen dan is het mogelijk, dat wij een zuiver vonnis uitspreken. MU ls bekendl dat in deze zaak getuigen a charR, zowel als k dé charge van bulten af zijn bewerkt om niet te verschijnen. Dit is, twee en een half jaar na de bevrijding \an ons land, wel zeer ernstig. Laat men er echter verzekerd van zijn,' dat dergelijke bemoeiingspogingen I - Scheepvaartverbinding met Nieuw-Zeeland Comelder's Scheepvaart Maat schappij N.V. deelt ons mede, dat een nieuwedirecte scheepvaart dienst naar Nieuw-Zeeland is ge sticht door de rederijen Wilh. Wil- helmsen te Oslo. Rederiaktieboga- let Transatlantic te Gothenburg en A/S. Het Ostasiatiske Kompagni te Kopenhagen. Onvoorziene omstan digheden voorbehouden vindt de -orste afvaart van Rotterdam plaats op 31 December 1947 met het snelvarende Noorse motorschip Talabot. Het schip vaart via het Panamakanaal en verwacht de reis naar Auckland te kunnen volbren gen in 36 dagen. Overvaren sleepboot ■gelicht De sleepboot „Anna Cornelia Goedkoop" van de N.V. Rederij Goedkoop te Amsterdam, die Woensdagnacht in het Noordzeeka naal door het s.s. „Meerkerk" werd overvaren, is vanmorgen met be hulp van drie bokken, gelicht en thans op weg naar Amsterdam. Men hoopt de sleepboot tijdens het transport drijvende te houden. THOREZ SPREEKT HET DUITSE GEESTVERWANTEN Maurice Thorez, algemeen secre taris van de Franse communistische partij, bevindt zich op het 'ogen blik. op terugweg uit Moskou te Berlijn, waar hij êen bespreking zal voeren met Wilhelm Pieck en O'to Grotewohl, de beide voorzitters van de Socialistische Eenheidspartij (S.ED.) OP DE REICHSKANZLER PLATZ (vroeger Adolf Hitler Pietz) in Ber lijn hebben de Britse militaire autori teiten een grote fontein laten aanleg gen. geheel gemaakt van onbruikbaar sloop-mafcriaal Een sterk contrast met de ruines van gebouwen rondom. Frans schip vergaat met gehele bemanning Het 169 ton metende Franse vrachtschip „Roger Juliette" is voor Frontignan bij Sète aan de Franse Zuidkust op een rif gelopen en met zijn gehele bemanning,ver ga an. Het is nog niet bekend hoe veel koppen de bemanning telde, doch men gelooft, dat zij uit 7 of 8 bestond. Een lid van de bemanning zag men enige uren lang zich kramp achtig aan de mast vastklemmen, doch voordat de reddingsboten hem konden bereiken, werd hij door de stormachtige zee naar de diepte ge sleurd. Een der opvarenden is dood aan land gespoeld. Kinderpostzegels Te beginnen met 1 December worden aan alle postkantoren weer de postzegels en briefkaarten ten bate van het misdeelde kind ver kocht. De „Nederlandse Vrouwenbe weging heeft bjj de minister gepro testeerd tegen de prijsverhoging van boter, melk, kaas en varkens vlees SPONSEN BORSTELS KWASTEN wim DE WIHSTIUII 46 lEtlF. 27SI3 alleen ten nadele van de betrokke nen komen. Het doet mij overigens genoegen, dat de raadsman van deze verdach te, mr. Anema, mij vóór het begin van deze .zitting reeds persoonlijk hierover zijn leedwezen heeft uit gesproken. De bali treft hier geen blaam." Mr. Donker verzocht tenslotte, in verband met Eskens' mentaliteit, de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden en een onderzoek te doen instellen naar verdachte's geestelij ke vermogens en antecedenten. Na in raadkamer te zijn geweest, besliste het Hof overeenkomstig. De Rotterdamse kamer van het Haagse Bijzonder. Gerechtshof heeft veroordeeld, wegens het zich opzettelijk in tijd van oorlog in vreemde krijgsdienst begeven: Abraham Kalkman, geb. 1919, tot zes jaar gevangenisstraf met af trek; Cornells Kostense, geb. 1910, tot vijf jaar met aftrek; Willem Korevaar, geb. 1922, tot vier jaar met aftrek; Hendricus Th. Koch, geb. 1919, tot drie e.i een half jaar met aftrek en Jan Kilian, geb-1909 tot zes jaar met aftrek". De veroordeelden Kalkman en Kilian behielden, het recht van cas satie. Amsterdam, 29 Nov. '3? men. De tweezitter leis Soestdijk, waar de Op weg van Soest- werd aan de voorzijde Koningin haar later lijk naar het eiland geheel verwoest, in de heeft bezocht." ZONDAG 30 NOVEMBER 1947 HILVERSUM I. 8.— Nws; 8.18 Zingende torens; 8.30 Postzegel praatje: 8.40 Barcarole; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geest, leven: 19.Paul Godwin trio; 10.35 Brief geheim: 11.Kunst na Arbeid; 12.— Grpl.; 12.30 Zondagsclub: 12.40 Man nenkoor; 13.— Nws; 33.15 Vaude ville strijkork.; 13.50 Spoorwegen: 14.Grpl.; 14.C5 Boekenhalfuur; 14i30 Redemption Oratorium van César Franck; 15.30 Filmpraatje; 15.45 Grpl.; 16.Skymasters; 16.30 Reportage; 17.— Grpl.; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.— Nws: 18.15 In gesprek met de lezer: 18.30 Strijdkrachten; 19.Kerkdienst; 20.Nws; 20.05 Reportage: 20.15 Waltztime; 20.45 Hersengymn.: 21.20 Gerard van Krevelen; 21,45 Paul Vlaanderen; 22.25 De serenade in de kamermuz.; 23.— Nws; 23.15 Noc turne; 23.35 Lehar-conc. HILVERSUM IL 8.— Nws; 8.15 Piano; 8.30 Hoogmis; 9.30 Nws. wa- terst.; 9.45 Advent: 10.Kerkdienst; 11.30 Na de kerkdienst; 12.15 In 't boeckhuys; 12.30 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer: 13.Nws; 33,15 Welk boek? 13.20 Lunchconc.; 13.40 Apo logie; 14.Stadsfries cabaret; 14.30 Conc.geb. ork.; 15.30 Moderne kerk- muz.: 15.50 Causerie; 16.Vespers; 16.40 Muzikale Tombola; 17.Ad- ventsdienst; 18.30 Anton v. d. Horst, orgel; 19.Psalmen van Sweelinck: 19.15 Ds Straatsma; 19.30 Nws. weer: 19.45 Tenor; 18.55 Sportflitsen; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Zilvervloot; 21.— Luisterspel: Dit is de dag van het recht; 21.45 Orgel en viool; 22.10 Van Rooyens; 22.15 Gebed: 22.30 Nws; 22.50 Viool; 23,— Conc. Willem Pijper herdenk. MAANDAG 1 DECLARER 1947 Ochtend-progTamma HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Grpl.; 8.— Nws; 8.18 Lichte klanken; 9.15 Nat. symphV ork.; 10.— Morgenwijding; 10.20 Grpl,; 10.30 Voor de vrouw; 10,45 Regenboog; 11.20 Cello en piano; 11.40 Voor dr.; 12.— Carlo Caveasso- la; 12.30 Weer, platteland, orgel; 13.Nws; 13.15 Kalender: 13.20 Ramblers; 13.50 Seal? koor; 14. Piano; 14.30 Voor de jonge moeder: 14.45 Klakken uit Zd Amerika; 15.15 Omroep kamerork.; 15.55 Nocturne 16.30 Viool en piano; 17.— Gespeelde fabel; 17.15 De school is uit: 17-30 Grpl.; 17.45 Rijk overzee: 18,Nws; 18.15 Jack Hilton; 18.30 'Strijd krachten. HILVERSUM II. 7.— Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.— Nws; 8.15 Sionslied; 9.— Fluit dn piano; 9.15 Ziekenbezoek; 0.30 Waterst; 9.35 Sympb. morgenconc,; 10.30 Morge dienst; 31.— Trio de Graaff; 31.13 Van oude cn nieuwe schrijvers; 11.40 Zangrec'1•s«,• 1" Voor de lunch;* 12.30 Weer, metro- pole ork.; 13.Nws; 13.35 Mando- linata; 13.45 Harm, muz.; 14.— Uitz. voor* de scholen; 14.30 Hollands sextet; 15.15 Sprookjesland; 15.45 Clavecimbel en strijkork.; 16.Bij bellezing: 16.45 Berl., Philh, ork.; 17.Kleuterklokje klingelt; 17.15 Orgel conc.; 17.45 Varianten; 18.15 Sport; 18.30 Ravel-piano. Rozenburg, waar hij wagen schoten de zit- aan een jacht zou deel- banken naar voren, zo- nemen, is Prins Bern- dat de prins en Van der hard vanmorgen om- Spek bekneld geraak- ^"1 streeks zeven uur vrij ten en met het hoofd ïrnstig gewond geraakt, tegen de voorruit sloe gen. Een spoorwegar- toen hij met zijn two- seater in botsing kwam met een zwaarbeladen zandauto. De Prins kreeg een hersenschud ding en verwondingen aan het gelaat. De hof- jager Van der Spek, die de prins vergezelde, liep een gebroken knie schijf en eveneens hoofdwonden öp. Prins Bernhard gewond bij auto-ongeluji Toestand bevredigend Vanmiddag om half drie heeft de particu- secretaris van prins Bernhard, Jhr. Dedel, het volgende of ficiële communiqué verstrekt: „Prins Bernhard zal voorlopig nog niet naar Soestdijk vervoerd kun nen worden. In de loop van de dag zijn de ver schijnselen enigszins verbeterd. De wodde in het gelaat is gehecht en de toestand was heden middag naar, omstan- BIJ tienduizenden verdrongen de Londenaars zich op de huwe lijksdag van Prinses Elisabeth om iets te zien van de bruiloft. Twaalf rijen dik stonden de mensen. De voorsten waren er al de vorige dag en hadden er een kleumerige slape loze herfstnacht voor over. Die la ter kwamen hadden hun vernuftige zelfgemaakte periscopen, waardoor ze over de hoofden heen, toch naar de stoet konden kijken. Wie van onze lezers zich de bruiloft herin nert van onze prinses, weet ook nog wel wat men er toen voor over had, even een glimp op te vangen van het festijn. Weet ook nog het electriserende van de rap doorge geven boodschap: „Daar komen ze!" Feestelijk is het als een volk eensgezind kan wachten op wat komt; als aller gedachten op het zelfde zijn gericht. Het zal niet bij tienduizenden zijn dat onze jongens uit Indonesië terugkeren, maar al noemen wij het dan druppelsgewijs, iedere druppel is een boot en elke boot een paar duizend man. In hoeveel harten van moeders, vrouwen en meisjes, maar ook van vaders, broers en vrienden is het licht van blijheid aangeflitst: „nog een paar maanden en dan komt hij!" Meer en meer .worden gedachten en da den gericht op zijn thuiskomst, om hem zo goed mogelijk te ontvangen. Feestelijk is het als een gezin, een vrouw, zich gaat voorbereiden op zo'n komst. Stadsnieuws W. van Traa, Het ongeluk gebeur- beider heeft hen uit de SedVberadend de onder de rook van verwoeste auto bevrijd. Amsterdam, vlak voor Beiden waren bij het het viaduct over de v0Ue bewustzijn. Muiderstraatweg te Officier van Justitie bij Diemen. De botsing was „„TSL, Z da An-ondissements- zo hevig, dat de zes- L? 'bchtbank te Rotterdam tons vrachtauto dertig J d ^en S ge- h op ®-iariSe leeftijd meter werd voortge- ln 2«r' woonplaats Hil- scnoven. Toen de prins "a" het legersberg overleden." de zandauto, die van fte/dam ovlrgebracht „Tor gelegenheid van links de weg opreed, steraam overgebracht. 2„n vijftigjarjg zan- zag oversteken, heeft H.M. de Koningin be- gers-jubileum is de hij, mede ten gevolge gaf zich onmiddellijk heer J. R. Kornacker, van het gladde wegdek, na het bekend worden dirigent van Rotte's waarschijnlijk geen ge- van het ongeluk naar mannenkoor, benoemd tegenheid meer gehad, dit ziekenhuis. Prinses tot Ridder in de Orde machtig genoeg te rem- fuliana bleef op het pa- van Oranje Nassau." Ingezonden mededeling) Er zijn ook nog andere dan ver heugde gezinnen of feestende vol ken. Zovelen zijn bedroefd en ver eenzaamd, zovelen zijn afzijdig ge raakt in het leven, Hoe kan er ooit voor hen iets komen dat electrise- rend werkt, dat het licht van blijd schap aanflitst in hun bestaan, dat nog verwachting in hen,wekt? Dan mag ik u, aan het begin van de Kersttijd, op de eerste Zon-dag van advent, wijzen op die oude profeet, die is als een man in de voorste rij, die het dus 't eerst kan zien en die zich nu omdraait naar de donkere menigte, de mensen van alle tijden, naar ons ook, die daar staan en vaak niet eens meer we ten waarom en waarop wij wach ten; en hij roept dat sterke woord, dat wacht-woord, dat ons weer be zielt, omdat het ons toch raakt: „Zie, uw koning zal komen, rechtvaardig en hij is een Heiland", Advent; dat is: God gaat komen tot ons, tot u. Bent u klaar voor de ontvangst? Oberman. (Ingezonden mededeling) Voor direct op nader overeen te komen datum gevraagd Sollicitaties met volledige opgave van referenties. leeftijd, verlangd salares enz. onder No. 5651 Adv. Bur. Keuzenkamp, Rochussen- straat 269. Rotterdam. Post voor de „Van Galen" Hr. Ms. Torpedojager „Van Ga len" 2al op 12 December a.s. in Batavia aankomen. Post, die bij aankomst aan de opvarenden uitge reikt moet worden, moet uiterlijk 4 December gepost zijn. Wat is de charme van Savory's bhj- spelltje „George en Margaret"? De dialoog is wel zeer vlotjes, maar nergens bijzonder geestig. De hoofd figuren een geagiteerde moeder en een flegmatische, wat verstrooide vader, zijn niet bepaald origineel. Hun drie huis, tuin of keuken kint' deren weinig» karakteristiek. En toch luistert en kijkt men ge boeid en vermaakt aan het raam van de suite bij deze familie Ban der en leeft mee met de kleine vreugden en verdrietelijkheden van dit Engelse huisgezin, ongeschokt, want heviger gebeurtenissen dan een kat- en muisspelltje van twee verliefden en de vertoning van een der zonen met het aardige dienst meisje vonden er niet plaats. Het aardige nu, is m.i. dat men een paar uur de gast is van een doodgewone, zij het wat woelige fa milie. Doodgewone Engelse burger families plegen nu eenmaal niet de ene geestigheid op de andere te sta pelen; gewoonlijk gebeurt' er weinig schokkends in zo'n gezin en zit men daar niet tot over de oren in de pro blemen. Bij een vlotte voorstelling van zo'n werkje amuseert men zich ze ker met het speelse wel en wee de zer eenvoudige mensen. De opvoering die Rotterdams To neel er gisteravond in de Schouw burg van gaf was minder verhol landst dan die der Fransen verle den week verfranst was. Verdere vergelijkingen achterwe ge latend, moet men Ko Arnoldi zeer prijzen vo'or zijn bijdragen tot het welslagen van de vertoning. Onder zijn regie" is er aardig gespeeld, in de eerste plaats door «Arnoldi zelf. Zijn verstrooide. wereldwijze, brave vader was knap getypeerd en uitstekend van, waar het nodig was, licht-ontroercnde, vibererende on dertoon. Jetty van Dijk—Riecker had als de ongecompliceerde geagiteerde moe der goede momenten, vooral in II. als zü prachtig van streek raakt bij het vernemen van zoonliefs plannen met de dienstbode. Frankie. de wildebras van een dochter, die het voor het eerst van haar 22-jarige leven hevig te pak ken krijgt van de pianist Roger, vond in Annie de Lange een zeer ge schikte -vertolkster. Kees Brusse maakte van de jongste zoon precies de vlotte jongen die -hij zijn moet. Adolf Rfjkens als de pianist Roger en Georgette Reyewski als Gladys, het dienstmeisje waren verdienstelijk in deze minder dankbare rollen. Hun prestatie dient Frans Vorst man, die de oudste zoon, een hou- Deens bezoek aan R'dam Gisteren bracht een Deens ge zelschap uit Horsens aan. de Oost kust van Jutland, n.l. de burge meester, twee onderburgemeesters, leden van de V.V.V. en de voor zitter van de industrieraad, een bezoek aan Rotterdam. De heren bevinden zich in Nederland op uit nodiging van het Arnhemse ge meentebestuur, dat op het gebied van vreemdelingenverkeer contact heeft met Horsens. Van. Arnhemse zijde zyn zij dan ook vergezeld door wethouder Klompé, de direc teur van de plantsoenendienst en de directeur der VW, Het gezel schap bezichtigde de Heinekens brouwerij, waarvan de directie een lunch aanbood en 's middags werd onder auspiciën van de stichting „Havenbelangen" een tocht door de haven gemaakt. Later op de middag werd het stadhuis bezocht. tenklazcrige architect had te spe len. het laatst genoemd. Eén opmerking: voor het nieuwe dienstmeisje, aangesteld na Gladys' verloving, bedoeid als klucht-figuur, om welker verschijning de hele fa milie èn de zaal zich slap heeft te lachen, had men beter gelijk de Fransen deden een jong ko misch toegetakeld type kunnen ne men. Een woordenloze, wat zielige oude serviele sloof uit te bulderen, gaat niet iedereen evengoed af. Aan het slot bloemen en langdu rig applaus voor de spelers. D. ROODENBURG-VERMAAT „Van Kinsbergen" Woens dag in Rotterdam Hr. Ms. kanonneerboot „Van Kinsbergen", het vormingsschip voor adelborsten, keert Woensdag 3 December onder commando van kapitein luitenant ter zee W. F, vs,n Vreeswijk, terug uit de West-Indi sche wateren. Het schip heeft daar een oefenreis gemaakt tezamen met hr. ms. onderzeeboten „O 23" en „Zj-vaardvisch", die reeds eerster in Rotterdam zijn teruggekeerd. De „Van Kinsbergen" zal Dins dagmorgen voor Hoek van Holland aankomen, waar de commandant der zeemacht in Nederland, schout bij nacht J. J. L. Willinge, aan boord zal gaan voor een varende inspectie. Woensdagmorgen stoomt het schip op naar de Rotterdamse Parkkade. De oorlogsbodem wordt daar om 10 uur verwacht. De adel borsten zullen, kort daarop debar- keren en met verlof gaan. Goed voorbeeld wil goed doen volgen. Zo heeft die verpleegster, die, anoniem, j 5.- aan onze Hoofdcom missaris van Politie zond, omdat z\\ een verkeersfout had gemaakt waardoor by na een ongeluk was gebeurd, iets in mij los gewoeld, iets in mij wakker gemaakt. Zie, ook i k maakte vele verkeers- en andere fouten, die, waar zij zon der bekeuring bleven, mijn gewe ten belasten, het schrijnen, er aan knagen. Wel dacht ik. het zal een paar centen kosten, maar ik ga schoon schip maken, ik moet onder die druk uit, ik ga mijzelf bekeuren, achteraf, voor alle niet gesnapte overtredingen, voor al mijn fouten waardoor b n a een. ongeluk ont stond. Plechtig trok ik mij in mijn bin nenkamer terug en belegde een zitting. De stem van mUn gewe ten liet ik als aanklager, als offi cier van Justitie, aan het woord. Ik zelf nam achter de katheder des verdedigers plaats en ik zette mijn betcr-ik achter de groene ta fel mijns rechtvaardigheidsge- coels. Zo handelen leek mij billtik, want Ik vond het nu ook weer niet nodig mij door mijn geweten in volle overgave te doen ruine ren. Goed. ik wilde mij zelf bekeuren en beboeten, maar op clementie heeft ieder eerlijk mens recht, niet waar. Dat bleek al bij de eerste zaak die ik tegen mij zelf aanhang5* maakte, een. lelijke overtreding, gepleegd in de late avond, lang geledon. Ja maar, pleitte ik, toen het ge weten dc straf genadeloos op een tientje taxeerde, ia maar, wat had ik dén moeten doen. De nood was' 'hoog. bijzonder hoog was de nood, edelachtbaar geweten, cn er staat helaas niet in iedere straat zo'n toevlucht, zo'n stenen of ijzeren huisje. Bovendien was het heel Iaat in de avond, de voorbijgan gers waren zeer schaars en allen, kennelijk van mijn kunne. Boven dien moest de boom tóch binnen kort worden gerooid. Ik weet. o zeker, dat het niet aangaat zich zo te gedragen, maar het was de enige manier om een ongelukje t,e voorkomen, dus... Nu, wil kwamen overeen er 5.- van fce maken. Ik plaatste dit be drag boven aan de lange lijst van zoengelden, met het (anonieme") verzoek het te bestemmen voor de bouw van enige niet te noemen nuttige gelegenheden. Mij zelf (anoniem) op de borst kloppend, schreef ik jjr bij, dat dit. het mij ne, wel een ènder geluid is dan dat van sommige raadsleden, die er in het begrotingsrapport over klagen dat er bij de Rotterdamse agenten van politic een ware ver- balenjacht aan de gang is. Moet het kwaad soms ongestraft blijven in. de wereld? Welnu. Mijn zitting duurt voort... DESIDERIUS, (Ingezonden mededeling) Wéér oorlog, <véér vechtende cn sneuvelende soldaten de film is opgenomen met medewerking van de Franse Legerfilmdienst en ge vechtstroepen. van het eerste Fran se leger en dat allemaal om de %F£U/LL£TOA/ telletje zaten, vertelde ik graaf Paul en de dok- op het eind voegde hij er, half-verontschuldi- ter mijn droom; mijn rit met Luis en het vinden gend aan toe: „Natuurlijk kun je er wel een van dat merkwaardige pistool en van de vreem- '•kwasi-wetenschappeliike uitleg aan geven, maar de gewaarwording op de campo, toen het was het blijft een raadsel". JOHN VA/V S/S£/_Le/vse/SG De dokter at een sneetje van het brood, stak een sigaar op en vervolgde: „De vlam van het brandende kruit dat was het mirakuleuze licht, waar die dronkelap Gomez het over had. .Hij was over de campo op weg naar Presido. Maar die hele streek is berucht om de ratelslan gen. Ik had jullie gisteren moeten waarschu wen, Nu, Gomez droeg graaf Paul op zijn rug hiernaar toe het is een hele prestatie, dat moet ik toegeven. Als eerste beloning gaf graaf Paul hem een handvol geld en beloofde hem nog meer als hij ons vond. Maar natuurlijk moest Gomez eerst een paar liter pulque drinken om op krach ten te komen.. Nu, de rest weet je zelf. Waar denk je aan, nino?" „Het wonder," antwoordde ik. „Maar het was toch geen wonder! Het licht dat Gomez zag was de vlam van h^t kruit," „Er was toch een wonder dat pistool." „Ja, wel een mirakel dat je dat zo bij de hand had. Hoe kwamje daar aan?" „Dokter", zei ik, „ik heb al weer slaap." En het was waar; ik kon mijn ogen bijna niet open houden. Welke slaapkruiden had deze kruiden- enthousiast mij al ingegeven? „Ik zal U alles vertellen.later. alsof ilc de droom opnieuw beleefde. Mijn verhaal maakte diepe indruk, Niet dat het mij daarom te doen was. De dokter zei: ,/t Is een kras staaltje, maar zo is Mexico, Er gebeu ren hier dingen ik zal je eens iets vertellen.." maar graaf Paul onderbrak hem ongeduldig. „Nu niet, dokter. Ik weet het wel. Ik heb veel van deze dingen gehoord; tientallen van zulke mira kels! Vrienden -van mij hebben ze meegemaakt, vrienden aan wiens woord ik eigenlijk niet kan Graaf Paul knikte. Hij zag nog wat bleek en er waren lijnen om zijn ogen die ik nu voor de eerste keer zag. „Eén ding schijnt duidelijk," zei hij. „En dat is, dat de een of andere grote macht het de moeite waard vond om mij in het leven te houden. Het geeft je wel te denken! 't Geeft je het gevoel alsof je nu een zekere plicht hebt om je m je leven dan ook een beetje nuttig te maken. Laten we dat proberen. Het lag op mijn lippen, en ik geloof op die van twijfelen. En toch.. Toch ben ik altijd sceptisch de doktér ook, óm té protesteren. Maakte Graaf pbleven. Zie je ik had zoiets nog nooit zelf be- Paul geen goed en nuttig gebruik van zijn leven? ieëfd. Hjj keek mij onderzoekend aan. Het was voor de eerste maal dat graaf Paul mijn -woord in twijfel trok. Ik zei: „Ik zou.U- zoiets toch niet willen wijsmaken!- In ieder geval U kunt het meest belangrijke gedeelte van mijn verhaal zelf controleren door het aan Luis te vragen". Graaf Paul-klopte mij op de schouder. „Ik ge loof je, Jonska". Hij roerde nadenkend in de koele vruchtendrank, die in kalebassen voor ons Wat had hij niet voor mij gedaan. En voor de peones van Agua Dulce?.... Maar graaf Paul maakte een einde aan het gesprek door de eige naar te roepen en de rekening te betalen. Er kwam iets aanratelen langs de dorpsweg de koets. „Helemaal weer in orde,-hoor," riep de Mexi caanse koetsier ons vrolijk toe. „Geen gevaar meer. Een nieuwe spaak in het wiel." Hij be- op het tafeltje stond. De dokter draaide aan zijn merkte, dat graaf Faul moeilijk liep. „Wat heeft snor en probeerde 'n wetenschappelijk uitleg te U toch, Senor? Bezeerd? geven; hij sprak oyer het „ego" van een mens, dat, als het 't gevaar vooruitzag, op de één of andere manier probeerde de fnens te waarschu wen; daarvoor nam het „ego" het meest toegan kelijke kanaal (dat was ik, omdat ik niet scep tisch was), maakte door middel van een sym bolisch droombeeld mij het gevaar duidelijk en liet de weg naar de redding zien.... Soms»wel- ti felde de dokter even, als was hij zelf niet al te Toen wy 's middags op het terras van het ho- overtuigd of dit nu wel de juiste uitleg was; en „Een beetje," klonk graaf Pauls schertsend ant woord. „Ik heb ook een nieuwe spaak in mijn wiel, dat heeft deze nino er in gezet, si, sl een mystieke spaak in het wiel van het leven, We komen dadelijk, hoor." Tegelijk met het vrolijke gelach van de koet sier hoorde ik het tevreden gebrom van de dok ter: „Hij is al weer de oude, hoor. Que hombre!" r (Wordt vervolgd.) Dc Rotterdamse en Schiedamse bios- cooptonclen staan deze dagen vol. De jonghes, clowneske frères. n rolschaat sende broer en zus Gebriclle cn Oc tave .cn de kooeddansende madame Peccclli, die ook De jonghe heet. Ze is immers gcmalinne van Caesar, dc meest /leerachtige van het trio, dal Capilol een half uur lang in opschud ding brengt, 'n soort mental training bedoeld om de laatste remmingen op een spontaan genieten der hierna vol gends Tarzan-heroick weg te nemen. Clowns zijn dc drie, van dc oude stempel ze lopen al een kwart eeuw mee en dat wil dus zeggen: pooere gags cn uitstekende mimiek; handig zijn zc ook in het bespelen van vele instrumenten, waaronder 'n fietspomp cn tafelbellen. Vooral dc jongste, Vic tor is meesterlijk in z'n eindeloze voor bereiding tot vioolspel, niet origineel, maar zó hartvcrovercnd door z'n gulle dwaasheid, dat men zich in 'n echt circus voelt. En dan is men er nog niet zover naast, want Alfons, Caesar cn Victor uoercn de directie van één van België's grootste circussen en zc ver telden ons. dat zc al 't vierde geslacht zijn, dat in deze branche geboren cn getogen is. Het vijfde geslacht heeft zich zojuist aangekondigd cn dat ver klaart misschien Victor's zotte bui directeur Gecsink overhandigde hem Vrijdagmiddag 'n zilveren rammelaar ter gelegenheid van zijn jonge-vadcr- schap. vriendschap van twee karaktervolle mannen te dramatiseren. Men ziet wel dat er ook mensen aan het werk waren bij de vervaardiging. Fotogra fisch en filmisch gebeuren er nie- nigmaal heel mooie dingen. Yves Allrgret toont zich een kundig regis seur; er wordt goed gespeeld door o.a..Georges Marchal. André Valmy, Jacqenline Fierreux; het is heus een knappe, uitstekend gemaakte film. maar het is zo naar om twee uur lang wéér naar het trieste oorlogs bedrijf te moeten kijken. We zou den het zo graag langzamerhand eens gaan vergeten, onze aandacht op iets. verheffends concentreren en als men, na in de laatste scènes alle helden te hebben zien sneuvelen ein delijk weer op straat staat, heeft men het gevoel gedroomd tej heb ben. Opwekkender kunstgenot is denkbaar. Johnny Weismuller wordt wat ge zet tenslotte voer je niet zóveel uit in de natuurstaat maar dat mag hem toch niet beletten weer talrijke krachtige dingen te doen. Het is wel grappig te zien, hoe wei nig dunk William Thiele, de maker van ditgeval, Van zijn cliëntele heeft. De Capitol bezoekers schenen dit ook te merken, want ze lachten hartelijk om'de borpapieren torens en. sterk vergrootte camclcons. die Dinosaurussen moesten verbeelden. Het enig eerlijk* element is eigenlijk Tsjicta dc aap. een kostelijk beest, dat de mensen in deze film ietwat overbodig maakt. „Romeins Nederland" In het Utrechtse Centraal Mu seum zal ter gelegenheid van het regeringsjubileum .1948 een ten toonstelling „Romeins Nederland,, worden gehouden. Het werkcomité onder voorzitterschap van prof. dr. G. van Hoorn zal ook inzendingen exposeren, van particulieren, dia verzamelingen bezitten van in Ne derland gevonden Romeinse oud heden. Het secretariaat van het Werkcomité berust bij drs. J. P. W. Philipse, Centraal Museum, Ag- nietestraat 1, Utrecht. Ingezonden mededeling) iet is alom bekend, dat door velen met naar afwerking wordt gekeken en op kwaliteit wordt gelet. Koopt nu lijsten, schilderijen, etsen, en platen bij Fa. A. Berg, dan bent U goed af. O. Binnenw. 144, R'dam, Tel. 26579.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3