HET ROTTERDAMSCH PAROOL JODEN, ARABIEREN SLAAGS IN JERUZALEM Zullen collaborateurs hun straf ontlopen? Lieftinck's begroting door Tweede Kamer aanvaard In heel Frankrijk botsingen van stakers en politie Willem Ruys voor het eerst naar de tropen Toestand op Katendrecht is niet verontrustend k_ Vrij, onverveerd Heilige stad gisteren een heksenketel Arabieren belaagden Joodse wijk Belastingstelsel becritiseerd Weerbericht Filmbezoek onder hoge belastingdruk „Onaanvaardbaar" zegt Bioscoopbond De kwestie Boelstra Geen redenen voor maatregelen sa Adm. icmge Haven 141, Schiedam tel. 69300 Ahonnementsprlj: per week 31 cent, per kv -rtaal X V-i l°sse nummers 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave stichting „Het Parool" Postgiro 398M4 Bankier. Amrterdamsche Bank te Rotterdam PL Directeur. B. de Vries PL Hoofdredacteur. Th. Hamaker Woensdag 3 December 1947 Zevende jaargang, No. 282 Jeruzalem was gisteren een heksenketel. De gemoederen van Joden zowel als van Arabieren werden door wederzijdse terreur daden opgezweept tot een fanatieke woede die niets ontzag. Beide partijen bestormden eikaars zakenwijken, waar zij de winkels in brand staken of de ruiten ingooiden. Joodse en Ara bische volksmenigten kwamen herhaaldelijk met elkaar in bot sing. Het was een volkomen bandeloos oproer op grote schaal, waarbij beide partijen werden gedreven door haat en wraaklust. Er zijn doden en gewonden gevallen. DB VERDELING VAN PALESTINA ARABISC: cyl SYRIË NABLUS» ARABISCH AMMAN. JERU2ALEM JOODS PAROLOSCOOP Een Balkanfederatie? ONZE aandacht is dc laatste da gen zo in beslag genomen door de dramatische debatten in de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties over Palestina en door de niet minder dramatische gebeurte nissen in Frankrijk, dat wfi nog geen gelegenheid hebben gehad om de nodige aandacht te schenken aan het bezoek, dat maarschalk Tito vorige week aan Sofia heeft gebracht en aan de betekenis en cIc gevolgen daarvan.. Wij werden aan deze gebeurte nis herinnerd door de lectuur van enigen. Het verdrag van vriend schap en nauwe samenwerking, dat Joegoslavië "en "Bulgarije bij handë van Tito en Dimitrof de vorige week in Sofia hebben getekend, zou hiervan, de kern kunnen vormen. In dit artikel van de Observer wordt op zichzelf niet iets volko men nieuws onthuld. Er lopen al lang geruchten, dat er zo iets in de maak zou zijn en speciaal de gedachte aan een federatie van de of van een aantal van de Balkan - staten is niet nieuw. Ook ligt het voor de hand om in het jongste be zoek van Tito aan Sofia een voort zetting om niet te zeggen de af sluiting te zien van een ontwikke ling, welke in Augustus met de ontmoeting van Dimitrof en Tito in Bied is begonnen en die inder daad de eenwording van beide sta ten op het oog scheen te hebben. r^E vraag is voor ons echter: heeft de Observer gelijk met zijn veronderstelling, dat de kwes tie in een acuut stadium is geko men? Ongetwijfeld zijn er in de situatie van het ogenblik elemen ten. aan te wijzen, die hierop zou den kunnen duiden. Daar staat ech ter tegenover, dat ons de laatste dagen berichten onder de ogen zijn gekomen, die ons toch doen twijfe len aan de visie van de Observer. Zo hebben wij redenen om aan te nemen, dat de eenheid van Joego slavië en Bulgarije, door 't accoord van vorige week lang niet zo ver is gebracht als Tlto vóór zijn. ver trek naar Sofia wel zou hebben ge hoopt en vei wacht. De zaak zou nl. zo zijn gelopen, dat Dimitrof. die vlak voor de samenkomst van bei de staatslieden uit Moskou, waar hij volgens de verhalen een lange rustkuur heeft gedaan (voor een man als Dimitrof is de Sowjetunie intussen een vreemde plaats voor een rustkuur!) de boodschap zou hebben meegebracht, dat 't Krem lin het ogenblik voor de eenwor ding van Joegoslavië en Bulgarije ongeschikt achtte en er om allerlei redenen, die wij hier niet uitvoerig kunnen behandelen (één ervan zou zijn, dat het Westen er nodeloos door geprovoceerd zou worden) de voorkeur aan gaf, dat beide staten voorlopig hun zelfstandigheid zou den behouden. J-JET is voor ons niet doenlijk om deze gegevens allemaal op hun waarde te taxeren. Wanneer wij desondanks zeggen, dat wij neiging hebben ze als juist te beschouwen, dan. komt dit o.a. hierdoor, dat het ons is opgevallen, dat er zo bijzon der weinig drukte is gemaakt over ^sutaten van de ontmoeting en Dimitrof. Met name de hif^f vaïl wie hekend is, dat ■stoft eenwording van beide staten van Jf0o^sthat, heeft er na afloop beZoek diet dan in zeer on £e,houden bewoordingen En wat voor reden S ster-ï.r Behad zullls tc 4oen, k ii nïf j z™ hii 3«M>en WWteWk\.d°® er in Sofia werKeiljK iets tot stand was fplto- SSrwT!11* concrete sa- vragen. 20 Zl,n geneigd te met d?'nïLal 2*fn het niet S vt i ^eneens' dat de kwes- epn u/iï Balkanconferentie of ruin?eTe °°st-Europese fo- we? lfCU^ ls'- dat neemt niet fiai i Wh van mening zijn, aat xq het ieder ogenblik kan wor- rwe ze£'?.e b,v- na afloop van de v-onterentie van Londen, in het Bij zonder wanneer die een fiasco zou worden. En daarom alleen al vin- den wij het de.moeite waard er de aandacht van onze lezers op te vestigen. De onlusten begonnen met een Arabisch oproer. Uit de omgeving van de stad trokken bij het aan breken van de dag grote getallen Arabieren naar de stad en in Jeru zalem begonnen de aldus versterk te oproermakers op te rukken naar de Joodse wijk. Hier staken zij winkels in brand en gooiden auto's van Joden om. De Britse politie, die nu gewapend is met tommy-guns in plaats van geweren, wist hen op sommige plaatsen terug te drijven, maar op andere plaatsen laaiden de onlus ten weer op. Groepen geuniformde leden van de Haganah, waaronder vele jonge meisjes, regelden het verkeer en blusten de branden. Zij waren voor treffelijk gedisciplineerd. Om het middaguur was het wat rustiger, maar kort daarna, terwijl de Arabieren zich weer buiten de oude muren van de Heilige Stad verzamelden, gingen de Joden tot een tegenaanval over. Zij bestorm den winkels, bioscopen en café's. Joodse tegenaanval De Joodse overval duurde twin tig minuten. Daarna was het op nieuw rustig. Het bericht dat Rex, de grootste Arabische bioscoop, in br^nd stond, veroorzaakte echter opnieuw een Arabische stormloop. Aan het eind van de dag ste gen er grote rookkolommen boven de stad uit. Volksmenig ten raakten slaags en uit ver scheiden wijken van de stad werden "moorden gemeld. Ook elders in het land is het tot gewelddaden gekomen. De Arabie ren uit Jaffa hebben een aanval gelanceerd tegen Tel Aviv (de bei de havensteden grenzen aan el kaar) en kwamen in botsing met de verdedigers van de Joodse stad. Aan de Arabieren werd in Jeru zalem en Jaffa 's avonds huisarrest opgelegd. De Arabische demonstraties rich ten zich ook tegen de Amerikanen, omdat de Verenigde Staten het ver deelplan hebben gesteund. Russische interventie In Amerikaanse kringen wijst men op het gevaar van een „heilige oorlog" in Palestina. In dat geval znu het mogelijk zijn dat de Sow- jet-Unie de Joden hulp zou aanbie den. In Washington wordt reeds open lijk over de mogelijkheid van een Russische interventie gesproken. Als het werkelijk ernst wordt in Palestina, zei een hooggeplaatst functionaris, en er breken echte gevechten uit, dan kunnen wij die interventie binnen negentig dagen verwachten. Dit zou echter de Russische troe pen in het Middellandse-Zeegebied brengen, een paar minuten vlie- gens van het Suezkanaal en vlak bij de Amerikaanse olievelden in Saoedi-Arabië. PROTESTEN TEGEN GEHEIME INSTRUCTIES, GERICHT AAN DE HOOFDEN DER P.R.A.-C. in de grote stad niet meer voor onderzoek in aanmerking zou ko men, wel degelijk binnen de hier bedoelde categorie kan vallen. Een open vraagt Wat er met zaken zal geschieden, die afvallen, iz nog niet geheel be slist. In elk geval moeten de gege vens daarvan aan de belastingen worden doorgegeven, terwijl ook in enigerlei vorm de zuiveringsraden wel een taak zullen hebben te ver vullen. Aan het slot van deze brief wordt er op gewezen, dat de in houd „tegenover de buitenwereld" niet mag uitlekken. TERREUR OVER EN WEER' woedt in Jeruzaleip. Brand in de Joodse winkelwijk;" een brandweer ploeg van de Haganah aan het blussen. (Radiogr. overgebrachte foto) In de Tweede Kamer is gisteren een begin gemaakt met de behan deling van de begroting van finan ciën. Verschillende leden klaagden over de werkzaamheden van het Beheersinstituut, dat volgens de heer Van der Weyden (K.V.P.) moet verdwijnen, omdat z.ï. de be heerskosten onmogelijk laag kun nen worden gehouden. De heer Hoogcarspeï (C.P.N.) bleek van mening, dat de verslagen van het instituut niet ter vertrouwelijke kennisneming van de kamerleden moeten worden gelegd, doch aan de openbaarheid dienen te worden prijsgegeven. Wanneer meubels van politieke delinquenten eenmaal aan de staat zijn vervallen, merkte spr. op, mo gen deze niet. meer worden terug gegeven. Bovendien meende hij, dat politieke delinquenten een plaats hebben gekrege op de de partementen cn waarvoor ambtena ren moesten verdwijnen. Dit achtte hij bezwaarlijk. TAL VAN DODEN BIJ TREINONGELUK VEROORZAAKT DOOR SABOTAGE Terwijl in de Franse Nationale Vergadering de debatten over het wetsontwerp „tot vrijheid van arbeid" voortduren, komen uit alle delen van het land berichten over botsingen tussen stakers enerzijds en politie, militairen en werkwilligen anderzijds. De termen der persberichten wek ken de suggestie van complete veldslagen en met welk „grof geschut" er wordt opgetreden blijkt uit een bericht uit Parijs: In een voorstad drongen tweeduizend stakers een werkende autofabriek binnen door met een traetor een bres In de muur te rijden. De politie moest een zwaar gevecht leveren om het terrein te zuiveren en by een gevecht In liet steenlcoolgebied van Béthune kwamen er zelfs tanks en traangasbommen aan te pas. In de zitting van de Assembiée die tot vannacht twee uur duurde, is het eerste deel van. het door de regering ingediende wetsontwerp tot vrijheid van de arbeid aansreno 1 men. Voor stemden alle afgevaar digden met uitzondering van de communisten. Een communistisch amendement, strekkende tot hand having van het stakingsrecht zoals dit in de grondwet is neergelegd, werd eveneens aanvaard- Vanochtend om kwart over acht was men eindelijk zover dat ook artikel nummer twee van het wets ontwerp goedgekeurd was. Toen is ae vergadering onderbroken. De zitting was de eerste twee uur gewijd aan het geval-Ca!aè, de communistische afgevaardigde, die door voorzitter Herriot deze kreeg een motie van vertrouwen van de Assemblee voor een halve maand geschorst is. Cal as' zetel was door zijn fractiegenoten ver sierd met de Franse driekleur. Communisten en niet-communis- ten bleven elkaar ook thans weer in scherpe bewoordingen toespre ken. Toen minister René Mayer de Kamer meedeelde, dat bii een spoor wegongeluk, veroorzaakt door sa botage, op de lijn ArrasParijs zeven personen om het leven waren gekomen, gingen er luide protesten op van de communistische banken. „Jullie zijn de moordenaars" werd er uit die richting tot de spreker geroepen. AFP meldt nader, dat nog meer slachtoffers onder de wrakstukken van de tussen Parijs en Airecht ontspoorde trein vandaan zijn ge haald. Het aantal doden .s geste gen tot twaalf, terwyi een veertig tal gewonden is geteld. Men vreest. VEEL BEWOLKING Weersverwachting, geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond: Zwaar bewolkt met plaatselijks enige regen of sneeuw en hier cn daar nevel of mist. Meest zwakke en veranderlijke wind. 4 Dec.: Zon op 8128 uur, onder 16.31 uur. Maao op 23.43 uur, onder 13.41 u. 5 Dec.: Waterstanden Rotterdam: le tij 9.46 uur, 2e tij 22.45 uur. dat nog meer slachtoffers ontdekt zullen worden. De trein reed op het moment van de ontsporing op volle snelheid. Volgens «iet-offici- ele berichten zou het aantal doden reeds twintig bedragen. De verloving van Koning Michael van Roemenië met zijn nicht, de Frans-Deense prinses Anna van BourbonParma, zal waarschijn lijk binnen een maand bekend wor den gemaakt. Belasting-ontvangers Ook de positie dei* ontvan gers trok de aandacht der kamerleden. Van communisti sche, katholieke en .liberale zijde werd aangedrongen op salaris verbetering van deze categorie. De heer Schilthuis (Avb.) vroeg de minister te overwegen de om zetbelasting te willen doorbereke nen in die takken van de midden stand, waar de toestand zo is, dat geen redelijk bestaan verkregen wordt. Na deze vragen kwam minister Lieftinck aan het woord. Hij merkte op, dat met de directie van het Beheersinstituut in overleg h getreden om te komen 'ot een hef fing, die niet hoger ligi dan strikt noodzakelijk moet worden geacht, Spr. meende, dat het instituut binnen de wettelijke bepalingen met grote voortvarendheid werkt. Over de salarissen der ontvan gers zeide de minister het volgen de. Zij" hebben een prestatie-toe- slag gekregen van 10 percent, en kelen zelfs een hogere. Spr. bleek bereid nog eens na te gaan of van onbillijkheid sprake is. Voorts besteedde minister Lief tinck enige tijd aan de Bedrijfs groep van Assuradeurs, die het niet eens is met haar voorzitter. Toch wordt deze laatste persoon, op verlangen van de mirister, ge handhaafd. Spr. maakte gewag van een strijd, die zich afspeelt tussen twee personen: de voorzitter, die het vertrouwen van de minister geniet en de secretaris, die volgens mr. Lieftinck niet waardig is zijn functie te vervullen. Tenslotte deelde spr. mee, de minister van Economische Zaken te verzoeken de bedrijfsgroep op te heffen. Vrijwel alle fracties leverden vervolgens critiek op de inge wikkeldheid van het belasting stelsel. De heer Hofstra (Arh.) merkte op, dat vereervoudl- gïng der belastingwetten geen luxe zou zijn. Er moet een al gemene wet komen, die de moeilijkheden ondervangt, sprak hij. Doch de minister antwoordde hem voor algemene belastingher ziening voorlopig geen tijd te heb ben. - Na de replieken, waarin de heren Hofstra en Engelbertink (K.V.P.) aandrongen op een spoe dige uitbetaling van de ingeleverde marken, werd de begroting van Financiën tenslotte zonder hoofde lijke stemming goedgekeurd. Zonder enige officiële plechtig heid, echter onder grote publieke belangstelling ls gistermiddag, pre cies op het voorgenomen tijdstip, het fonkelnieuwe vlaggescliip van de Koninklijke Rottcrdamsche Lloyd, de „Willem Ruys", naar Ba tavia vertrokken. Het schip dat op zijn eerste reis 840 passagiers aan boord had, wordt 22 December te Singapore venvacht en de dag voor Kerstmis te Batavia. Behalve de bij het vertrekken van schepen gebruikelijke belangstel ling van vrienden en familieleden der passagiers, was er ditmaal aan Lloydkade een groot aantal fotografen eu filmoperateurs aan wezig om de aanvang van de eerste echte reis van de Willem Ruys te vereeuwigen. Verscheidene fotogra fen namen hun snapshots zittende of languit liggende in laag over het schip scherende vliegtuigen; één operateur maakte een luchtreis per...... houten iaadkist, die door een vaardig kraanmachinist in ijzingwekkend snel tempo langs en boven de Willem' Ruys werd bewo gen. Zijn ongetwijfeld fraaie opna men zullen binnen enkele dagen in de bioscopen te bewonderen zijn. Aan boord van de Willem Ruys werd tot kort voor het vertrek nog koortsachtig gewerkt. Naar wij vaststelden, zou het sportdek nog niet althans niet 2onder meer gebruikt kunnen worden. Het was n.l. bedekt met een flinke ijslaag. Het zwembad stond nog leeg. Maar de Willem Ruys is nu op weg naar een warm land. De passagiers zullen de Hol landse winter, die wjj, thuisblijvers, voor de boeg hebben, niet meer meemaken. Binnen niet al te lange tijd zullen zrj het fraaie sportdek onafgebroken in gebruik hebben en zij zullen verkoeling vinden in het dan volgepompte zwembassin. Ter wijl wy in Nederland wellicht met verklrumde handen de schaatsen onderbinden. Goede reis naar de tropen, Wil lem Ruys, Dat we je nog heel vele malen mogen zien komen en gaan. Nieuwe bankbiljetten Binnenkort zullen, naast de thans circulerende bankbiljetten van f 10. biljetten van dezelfde cou pure van een nieuw model worden uitgegeven. Voornaamste kenmer ken: Voorzijde Hoofdkleur blauw, por tret van koning Willem I met daar onder op sommige biljetten de jaar tallen 17881843. Op andere biljet ten is het foutieve geboortejaar ge- reciticeerd en zijn de jaartallen 1772—1843 vermëld. Achterzijde: Hoofdkleur karmijn rood, afbeelding miïngebied Lim burg. Engels scbip op een mijn Vannacht is het naar IJmuïden bestemde Engelse stoomschip Rajahstan voor de Nederlandse kust ter hoogte van Noord wijk aan Zee, op een mijn gelopen. Onmiddellijk zijn van Hoek van Holland uit de Smitsleepboten Ar gus cn Maas en van IJmuiden de aldaar gestationneerde reddings boot ter assistentie uitgevaren. De Rajahstan echter had hun hulp niet nodig en wist op eigen kracht de haven van IJmuiden te berei ken. Van DamCharron Wegens deviezenmoeihdtheden is de wedstrijd Van Dam—Charron, welke voor 16 December was be paald. uitgesteld en zal vermoedelijk m Januari van 't volgend jaar plaats vinden. Voorts vernemen wij van Luc van Dam dat hij voornemens is om sa men met Jo de Groot een sport school in Rotterdam te beginnen, indien zij er in slagen de daarvoor benodigde ruimte tc vinden. De Amsterdamse Bond van Oud- Illegale Werkers heeft, in verband met het voornemen van de minis ter van Justitie, om het onderzoek naar dc collaboratie met de bezet ter midden 1948 stop te zetten en slechts een klein aantal collabora teurs voor de rechter tc brengen, opdat de berechting eind 1948 kan eindigen, een telegram gericht tot deze bewindsman met het verzoek zijn instructies aan de hoofden van de F.R.A.C.'s van 7 October in te trekken. „Het Parool" meldt, naar aan leiding van deze instructie, het volgende: In een brief aan de leiders van de P.R.A., afd. Collaboratie, „ge heim-persoonlijk", en gedateerd 7 October 1947, heeft het directo raat-generaal voor bijzondere rechtspleging medegedeeld, dat, krachtens beslissing van de minis ter van Justitie, omstreeks Juli/ Augustus 1948 de werkelijke op sporingstaak in zake economische collaboratie zal eindigen. „Men zal zich moetei beperken tot de allerergste gevallen, die binnen de oorspronkelijke uit gestippelde gedragslijn vallen," al dus heet het in de brief van het Directoraat-Generaal. Na 1 Maart 1948 mag geen nieu we 2aak op het gebied van econo mische collaboratie worden ge opend. Voor het aantal zaken, dat de minister van Justitie min of meer acceptabel acht wordt in deze brief genoemd als voorbeeld de provincie Zuid- Holland met een kleine 200 zaken van groot kaliber. Het regionale karakter moet be houden blijven, zodat een zaak „uit de provincie" van een. kaliber, dat „Ons bedrijf kan deze nieuwe voorgestelde belasting van 45 pet. voor de duurdere rangen zelfs 50 pet., niet opbrengen". Tot - deze conclusie kwamen de voorzitter, de heer Fermin en de directeur, de heer Bosman, van de Nederlandse Bioscoopbond bij hun bespreking over de aanstaande belastinghef fing op de vermakelijkheden. Het bioscoopbedrijf, aldus werd ons meegedeeld, heeft zich na de oorlog alle moeite gegeven om de film op een'hoger peil te brengen. Er is naar gestreefd om de cultu rele en opvoedkundige waarde van de film te verhogen. De journaals zijn verbeterd. De kleine Neder landse films van een goed gehalte zijn in de bioscopen gekomen. De Bioscoopbond is bezig 8 ton te in vesteren voor een studie, waar de Nederlandse Cineast zijn intenties kan verwezenlijken. Deze nieuwe belasting zal men op het publiek moeten afwentelen met het gevolg, dat het bioscoop bezoek zal afnemen, dat het plat teland van de film vrijwel versto ken zal zijn en dat men van ver dere voornemens zal moeten af zien. De winst, die in sommige be drijven gemaakt is, is een schijn winst Ze kon gevormd worden om dat een investering, waaraan drin gende behoefte bestaat, op het ogenblik niet mogelijk is en zo deze mogelijk is buitengewoon hoog is. In Rotterdam bijvoorbeeld, waar 13 theaters verwoest zijn, durft men een nieuw bouwen niet aan. De bouw van de Lu- tusca aldaar heeft viermaal het bedrag van vóór 1940 bedra gen. In het afgelopen jaar zijn de recettes ook nog belangrijk teruggelopen. Wanneer deze nieuwe belasting heffing een feit wordt, dan zal men voor het zien van een toneelstuk als Arsenicum en Oude Kant 20 pet. belasting te betalen hebben en voor de film van die naam 45 pet. De vraag blijft dan of de film rrnnder kunstwaarde heeft dan het toneelstuk. Terwijl voor het caba ret de kunstwaarde geldt bij de berekening van de belasting, wordt Wij vernemen dat de burgemees ter heeft besloten de maatregel van het buiten functie stellen der zeven motoragenten die onlangs de uit de gevangenis ontslagen oud poli tiepresident Boelstra huldigden op te heffen. Zij zouden vandaag weer in dienst komen. Het onderzoek is in tussen nog niet afgelopen, zodat ook omtrent de definitieve straf nog niets is beslist. Hieraan kan nog worden toege voegd, dat de zeven betrokken mo toragenten met ingan»*- van van daag, 3 December, naar de straat dienst zijn overgeplaatst. Onder de overgeplaatsten bevinden zich twee adjudanten met ieder meer dan 20 dienstjaren en een chef-monteur. Onderscheiding Mevr. A. Struyck-W'thaar, tele foniste le klasse bij het PTT-be- drijf te Rotterdam, is bij K.B. on derscheiden met de zilveren me daille, verbonden aan de Orde van j Oranje Nassau, dit bij de film verwaarloosd. Met deze bespreking wilde men van de zijde van dc Bioscoopbond cbjectief de komende situatie be zien zonder daaraan verdere directe mogelijkheden van reactie te ver binden. Het hoofdbestuur van de Bond van commercieel en administratief geëmployeerden in het Nederlands filmverhuurbedrijf (Boconefi) heeft in een telegram aan de ministers van O. K. en W., Financiën en Bin nenlandse Zaken zijn bezorgdheid uitgedrukt over de gevolgen van de verhoging der vermakelijkheidsbe lasting voor zyn leden. Het tele gram vervolgt mot te constateren, dat het bestaansrecht van het Ne derlandse filmverhuurbedrijf in het gedrang komt en daarmee de in komsten van de leden zeer ernstig bedreigd worden. Het hoofdbestuur dringt aan op een herziening van de gevallen beslissing. STAATSLOTERIJ 502de Staatsloterij, 5c klasse 7c lijst f 1000: 6540 8485 19155 21930. f 400: 9243. f 200: 2070 2307 2898 3461 5418 10157 20692. f 100: 2681 4366 4811 7664 15994 12690 16582 16905 18282. Naar wij vernemen hebben de Federatie van organisaties van oud-illegale werkers en de GO WIK in hersteld verband be sloten op zeer korte termijn in het gehele land vergaderingen te beleggen om te protesteren tegen de voornemens van de minister van Justitie. Prijsverlaging: griesmeel en puddingpoeder Voor puddingpoeder, tarwe- en gortgriesmeel zijn verlaagde prijzen vastgesteld. Volgens de nieuwe waardering luiden de maximum consumentenprijzen als volgt: Los uitgewogen 5 cent per 100 gram (10 ceit), in cartonverpakking van 250 gram netto 20 cent per pakje (29 cent) van 500 gram netto 39 cent (55 cent) per pakje, van 1000 gram netto 74 cent (f 3,05) per pakje. Voor andere verpakking gel den de volgende maximum consu mentenprijzen per 100 gram: in cartonverpakking 6,2 cent, in pa pierverpakking 6 cent. De tussen haakjes vermelde prijzen zjjn de oude maximum prijzen. Kaarsen Met ingang van 6 December zul len dc maximum gebruikersprijzen voor kaarsen zijn: Stearine huis houd- en Kerstkaarsen 60 cent per pak van 170 gram, en paraffine huishoud- en Kerstkaarsen 46 cent per pak van 170 gram.. Ook voor de grotere pakkan, tot 300 gram, zQrt maximumprijzen vastgesteld. Paul Harden jubileert Paul Harden, jarenlang een der steunpilaren van het Fritz Hirsch gezelschap thans een der belang rijkste medewerkers bij de hoofd stad operette zal in de voorstelling door deze operette van „Sag beim Abschied Jeise Servus" die van Zaterdag 6 t.m. Zondag 14 Decem ber a.s. in het Luxortheater gege ven wordt zijn 40-jarig jubileum, viert en tevens het feit herdenken, dat hy gedurende 20 jaar in Ne derland optreedt. Behalve een landelijk comité, heeft zich hier in Rotterdam een ere-comité gevormd onder voorzit terschap van de wethouder van Onderwijs en Volksontwikkeling, de heer A. J. v. d. Vlerk, om Paul Harden bij zijn optreden op 6 De cember in het Luxortheater een passende hulde te brengen. Zeker niet slechter dan in andere havenwijken ter wereld, zeggen B. en W. Ten aanzien van de toestand op Katendrecht waarover !n de laatste tijd vele uiteenlopende en elkander dikwijls tegensprekende publicaties zijn. gedaan delen B. en W. in de memoires van beant woording van het centraal rapport over de begroting 1948 o.m. het volgende mede: Het aantal publieke vrouwen te Katendrecht is na de oorlog wel wat toegenomen, hetgeen in verband staat met de opleving van de bedrijvigheid in dc havens. Deze toeneming is echter niet verontrus tend en er bestaat daarom wat Katendrecht betreft, weinig meer reden dan vroeger tot het nemen van bijzondere maatregelen. dat publieke vrouwen inwonen in Het z.g. „tippelen" door publieke vrouwen komt er practisch niet voor. Wat dal betreft steekt Katen drecht zeer gunstig af bij soortge lijke v/ijken in andere grote steden van ons land. Het lastig vallen van mannen door die vrouwen komt slechts sporadisch voor en zeker niet in die mate, dat het nemen van maatregelen daartegen over weging zou verdienen. Het nachtleven beperkt zich fei telijk tot een tweetal straten in dit stadsdeel. De meeste café's bene vens de enige dansgelegenheid, welke Katendrecht heeft, bevinden zich daar. In totaal zijn er op het schiereiland 61 café's gevestigd. Minderjarigen worden daarin niet toegelaten, maar komen ook prac tisch niet op Katendrecht, tenzij zij er wonen. Samenwonen komt op Katendrecht niet meer voor dan elders bij de huidige woning- schaarste. De meeste publieke vrou wen hebben er haar eigen kamer en zijn daar dan ook ingeschreven. Het is niet kunnen blijken, dat sa menwonen van publieke vrouwen met anderen tot ernstige misstan den aanleiding geeft, omdat het blijkbaar slechts zelden voorkomt, gezinnen met kinderen. Een enkele uitzondering daarop is uiteraard moeilijk en moeilijk tegen te gaan. Als Chinezen wijk heeft Katen drecht weinig meer te betekenen; het aantal Chinezen, aldaar woon achtig, is teruggelopen van ruim 1500 tot ongeveer 200. Typerend voor de Katendrechtse sfeer is het door iedereen te constateren feit, dat bij het verschijnen aldaar van gezelschappen van de gereformeer de Stadsevangelisatie en van het Leger des Heils, zich veelal ver scheidene publieke vrouwen onder de toehoorders scharen en zich daa even rustig gedragen en met be langstelling toeluisteren als de an dere omstanders. Ondanks het na dc oorlog toege nomen vertier, moet worden ge constateerd, dat het hedendaagse Katendrecht zeer rustig is, verge leken bij het Katendrecht van vroeger. De verschijnselen, welke zïeh daar voordoen zijn inhaerent aan elke havenwijk, de toetanden in Katendrecht z(jn zeker niet slechter dan die in de havenwijken van andere grote havensteden. Niettemin zal elk streven om het leven op Katendrecht op hoger peil te brengen op de krachtige steun van het gemeentebestuur kunnen rekenen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1