Aanslag op een Franse trein kostte twintig doden HET ROTTERDAMSCH PARCDL Ons toneel slaat alarm Huwelijkswetgeving geldt voor het gehele volk Minister Neher zou plan hebben af te treden HET RADIOVRAAGSTUK Assemblée aanvaardt slakingswet met 413-183 stemmen Dekoningverloofd, of niet? Geen accoord over Duits verdrag door mr. dr. A. A. 'van Rhijn Subsidieverlaging in het vooruitzicht Een pleidooi van dr. Hunningher Weerbericht Vraag over berechting der collaborateurs Arrestaties op hei stadstimmerhuis Moord op Globus thans rond BONNENLIJST «tó. mi Aöni, Lange Haven 141, Schiedam teL 693DO AbonnementsprlJ: pet week 31 cent, per kv rtaal 4,losse nummers 0,09 DE SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam PL Directeur: B. de Vries PL Hoofdredacteur? Th, Ramaker Donderdag 4 December 1947 Vrij. onverveerd Zevende jaargang, No. 283 (Van onze correspondent) PARIJS, 3 December - Het defaillement van de expres Parijs- Rijsseï bij Atrecht, dat 20 doden en 60 gewonden heeft opge leverd, houdt hier de gemoederen bezig. Het publiek is algemeen geneigd de communisten rechtstreeks van deze misdaad te be schuldigen. Dat hier van een misdaad moet worden gesproken en niet van een ongeluk staat intussen wel vast, omdat men heeft kunnen constateren, dat de rails over een lengte van 25 meter waren losgeschroefd; maar is er voldoende grond voor de over tuiging dat de communisten er de hand in hebben? Men kan beginnen met vast te stellen, dat deze wandaad in ieder geval tegen hen gebruikt zal wor den. Dat de communistenleiders zo dom zouden' zijn om zichzelf deze schade t"»e te brengen, kan niet worden aangenomen. De commu nisten zelf zeggen dat een daad van provocatie is van hun tegenstan ders. Zij hadden eerst neiging om de regering rechtstreeks te be schuldigen en spreken zelfs van de „brand in de rijksdag"', maar om dat niemand, daaraan geloof zal hechten, hebben zij nu het z.g. Blauwe Plan aansprakelijk gesteld. Men herinnert zich misschien dat het Blauwe Plan een fascistisch complot was dat maanden geleden is ontdekt en waarbij een Bretons kasteelheer was betrokken. Het was een weinig serieus complot, de communisten hebben vergeefs getracht generaal De Gaulle er in te halen en hebben zich ook overi- PAROLOSCOOP Mensenrechten „De commissie uit de Verenigde Naties voor de vaststelling van de rechten van de mens heeft met de stemmen van alle leden, behalve die van de voorsteller, een Rus sisch voorstel om een onderzoek in te stellen naar de toestand van de negers in de U.S.A. verworpen". Deze mededeling, die wij door de radio hoorden, hield onmiddellijk onze aandacht gevangen. - Het leek zo iets alledaags, zo onbelangrijk en tochwij^jyisten onmiddellijk, dat wij hierover moesten schrijven. Want in wezen is het wel dege lijk heel belangrijk wat hier ge beurd is. Deze commissie heeft een voorstel verworpen, louter en alleen omdat dit van Russische zijde kwam. Wij weten best, dat de Russische gedelegeerde dit voor stel, heus niet is ingegeven door humanitaire overwegingen of door belangstelling in het lot van de negers alleen of zelf- maar in hoofdzaak. De politieke bij)bedoe ling lag er duimen dik bovenop, de propagandastunt is or zelfs op de afstand van Genève tot hier aan te bespeuren. Wij denken er niet aan, om de zaak mooier voor te stellen dan zij is: wij hebben hier te doen met een typisch staaltje van poli tieke propaganda Maarde verwerping van dit voorstel op deze wijze is ook niets anders dan politiek, en wel politiek van precies hetzelfde bedenkelijke allooi. Ook bij deze eenstemmig heid-minus-één in de commissie gaat het niet meer om de rechten van de (zwarte) mens, maar om de grote politiek, om het plan- Marshall, om de tegenstelling tus sen Oost en West of welke" kant van het geval men verder naar voren wil draaien. Dat de Amerikaanse gedelegeer de niets van dit voorstel moest hebben, wij kunnen het nog billij ken als iets doodgewoon mense lijks. Maar dat al die andere ge delegeerden zich zo volkomen met hem vereenzelvigd hebben, dat zij zo gemakkelijk de mantel der poli tieke liefde over hem hebben uit gespreid, dat vinden wij diep be schamend. Zo beschamend, dat wij geneigd zijn te zeggen: wij hechten geen waarde meer 'aan deze com missie en haar arbeid, nu zy zich zo in de kaart heeft laten kijken. WAT wij dan gewild hadden? Dat het Russische voorstel met algemene stemmen was aangenomen, dat de democratieën op deze manier aan de hele wereld hadden laten zien, dat z ij het licht der openbaarheid niet schuwen ook al weten zij vooruit c'at bij hen lang niet alles in orde is. En dat zij vervolgens na hun eigen bereidheid te hebben getoond dit onderzoek naar de rechten van de negers in Amerika zouden hebben uitge breid tot een naar de rechten van de mens over de hele wereld, dat wil zeggen overal, waar de com missie gerede aanleiding heeft om te twijfelen aan het bestaan van aie rechten. Dan zou de commissie net zo sterk, hebben gestaan als de meerderheid-minus-één nu zwak staat, moreel sterk, terwijl nu de zwakte door de doorzichtige man tel der politieke liefde heenschijnt en ook politiek sterk, omdat de Russen voor de conseqt enties van ?te?d6,gen voorstei zouden zijn ge- gens beijverd om iedere misdaad, berovingen, inbraken, zelfs passio nele moorden aan dit ongelukkige- Blauwe Plan toe te schrijven, een tactiek die de geloofwaardigheid van hun beschuldiging van thans ondermijnt. Niettemin mag men de stelling, dat er provocatie van fascistische zijde in het spel is, niet onmiddel lijk ter zijde stellen.'Er lopen hier immers nog genoeg desperate, mi litie-mannen van ue Vichy-rege- ring rond om van de Duitse arbei ders nog naar te zwijgen, die er op rekenen mogen dat een zo bloe dige spoorwegaanslag in het kader van een reeks van andere sabota ges aan de communisten zal wor den toegeschreven en dat de stem ming bij dc burgerij er zozeer door zou worden verbitterd dat een van fascistische kant beraamde burger oorlog betere kansen zal krijgen. Men moet dus -vel rekening blijven houden met de mogelijkheid van een fascistische provocatie. Anderzijds kan men niet ontken nen dat het waarschijnlijker is dat de verantwoordelijkheid ligt bij de communistische propaganda, die onnozele aanhangers van de partij tot excessen heeft gebracht, die de leiding niet heeft gewild. De tegen, de sabotage gerichte wet ter bescherming van de ar- beidsvrijheid, is na dagenlange discussies eindelijk vandaag in de vroege ochtend om kwart over vier goedgekeurd, Geen oorlog tegen USSR, zegt Vaticaan De Paus bereidt op het ogenblik een politiek programma voor, dat de grootst mogelijke steun aan de U.N.O. beoogt. Dp belangrijkste punten van het programma zijn: - 1. Nauwkeuriger omschrijving van de strijd tegen het communisme in die zin, dat de Kerk nimmer anti-Russisch zal zijn, maar zich slechts zal verdedigen tegen de anti-christelijke leerstellingen van het bolsjewisme. 2. Scherpe oppositie tegen de theo rie dat het communisme door middel van een oorlog vernie tigd zou moeten worden. 3. Uitnodigingen aan de landen om Duitsland niet buiten het inter-- nationale overleg te houden. 4. Voorstel aan de U.S.A. om meer hulp te verstrekken aan de zwaarst getroffen landen. 5. Vertegenwoordiger van de Hei lige Stoel bij de U.N.O. Het bericht over een moge lijke verloving van koning Michael van Roemenië met prinses Anna van Bourbon Par ma heeft een stroom van tegenspraken, bevestigingen en vermoedens losgemaakt. Hier zijn er enkele: Prins Nicolaas, oom van de koning: Het zal over een paar dagen wel officieel worden. Of een machtiging van de regering daartoe "ereist is? In normale tijden, met een normale regering zou ik „ja" zeggen, maar met deze regering..,. Enfin, je kunt nooit weten. Koning Michael zelf: Er is beslist niets van waar. Ik hoor het verhaal overal en iedereen weet'er meer van dan ik. Prinses Anna: Ik ben niet met koning Michael verloofd, en ik zal mij ook niet met hem verloven. De hotelportier in Lausan ne: Prinses Anna is hier voortdu rend bij de koninklijke familie. De koning en de prinses zijn buiten gewoon aardig, ook al zijn ze mis schien niet verloofd. Maar dat is niets bijzonders, wel? En Prins Karei Ook prins Karei, d regent van België, zou zich gaan verloven. Hij zou het besluit genomen hebben tijdens zijn verblijf in Londen, bij het huwelijk van prinses Elizabeth. Zijn privé-secretaris bevindt zich in verband met deze aangelegen heid thans in Londen. Prins Karei is de tweede zoon van wijlen koning Albert. Hij is 44 jaar oud. Molotof heeft gisteren te Londen voorgesteld dat de regeringen van Rusland, Frankrijk, Engeland en Amerika de Raad van Ministers binnen twee maanden hun voor- stéllen over de bepalingen van het vredesverdrag met Duitsland 'zou den doen toekomen. Bidault ontwikkelde bezwaren: er stonden reeds een aantal funda mentele kwesties, onderwerp van lange besprekingen, op de agenda, en men kon beter direct naar huis gaan dan Molotofs voorstel aanne men, zei hij. Daarop schijnt Molotof zijn voor stel te hebben ingetrokken, al be weren sommige waarnemers, dat hij het nog in petto houdt. Hij ver klaarde zich ook tegen het Franse compromis-voorstel over de Duitse activa in het vredesverdrag met Oostenrijk, dat wel door Bevln en Marshall werd gesteund. Tenslotte besloot men, de gehele kwestie van het opstellen van een procedure voor het vredesverdrag met Duits land met inbgrip van het hou den van "een vredesconferentie over te dragen aan hun vangers. Is de organisatie van de Radio nog een vraagstuk? Daaraan behoeft men niet te twijfelen. Nog in het midden van 1946 had een Publiek Opinie-onderzoek tot resultaat, dat een kleine meerderheid zich uitsprak voor een algemene omroep. In de Troonrede van hetzelfde jaar werd het plan aangekondigd om een wettelijke basis te verkrijgen „voor een nationaal omroep bestel op publiekrechtelijke leest, waarbij de verschillende levensbeschouwingen in organisch verband opgenomen, voor het uitdragen van eigen beginselen beschikking zullen verkrijgen over zendtijd". Sedert is het radiovraagstuk nog geenszins tot rust gekomen. DE STRIJDVRAAG HET meningsverschil gaat daar bij vooral over de plaats, wel ke de omroepverenigingen in het radiobestel moeten innemen. Te dien aanzien staan twee opvattin gen tegenover elkander. De ene opvatting wil de organi satie van de radio doen steunen op de omroepverenigingen en dus de huidige toestand in we- die onder het Nederlandse volk leven, maar zij willen die tot uit drukking brengen in één nationaal verband, waardoor Nederlanders weer meer naar Nederlanders zul len luisteren. IN het huidige radiobestel zien de voorstanders der nationale om roep hun ideaal nidt verwezenlijkt, waar de verschillende stromingen er ieder hun eigen omroepvereni ging op na houden. Bovendien vre zen zij daarvan .en steeds toene- I zen handhaven. De aanhangers van mende seosteIijke.v e r s t a r r i n g. deze opvatting wnzen er op. dat v,,. „u® Ben juichende, joelende jongeren- schare, een zwijgende, lachende oude- renhaag, orkesten en. boven alles uit: St. Nicolaas tc paardDat was het beeld van Amsterdam bij dc intocht van de „goed-hcilig" mart. Voor het paleis op de Dam hield hij zijn schim mel in om te kunnen spreken met de Koningin cn de prinselijke familie, die op het balcon de komst van dc bis schop hadden afgewacht. Op dc foto: Ben jij wel eens sfouf, prinsesje"'" vraagt een eerbiedwaardige Sint aan een stil Marijke, dat vol aandacht het mooie witte en rood bekijkt en niet let op de man in die kleren. Er bestaat onzekerheid en ongerustheid over het lot van het toneel in Nederland, nu de minister van O.- K\ en W.- dreigt over te gaan tot verlaging van de subsidie. Hoe noodlottig dit voor de gezelschappen en ons culturele, leven zou zijn, heeft dr. Hunningher, de directeur van het Centraal Coördinatie Bureau voor het Toneel, ons aan de hand van een rapport, dat intussen zijn weg naar de betreffende instanties in Den Haag heeft gevonden, uitvoerig Uiteengezet. In dit overzicht van de stand van ons toneel wordt er op gewezen, dat op de begroting van 1946 een subsidie-drag van f 420.000 voor kwam, dat in werkelijkheid door de onder de coördinatie begrepen gezelschappen toen Amsterdams- Rotterdams Toneel, Comedia, Minister Van Maarsseveen: ZWAAR BEWOLKT Weersverwachting, geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond: Zwaar hewolfct met plaat selijk enige reEen of sneeuw en meest- matige wind nit Zuidelijke rich tingen. iets hogere tem peratuur. 5 Dec.: Zon op 8.30 uur. onder 16.31 uur. Maan op onder 13.58 uur. VREEMDELINGENVRAAGSTUK TROK AANDACHT DER KAMER Het vreemdelingen-vraagstuk trok bij de behandeling der be groting van Justitie de aandacht van tal van Tweede Kamer leden. Verschillende stemmen gingen op: de heer Donker (Arb.) wees op de gevonden documenten, waaruit is gebleken, dat in Nederland niet minder dan 6480 Duitse propagandisten werk zaam waren. Dit mag niet vergeten worden bij het reageren tegen uitwijzing van Duitsers, merkte hij op. Gevoelens van wraak of edelmoe digheid, mogen bij dc uitwijzing geen rol spelen, gaf de heer Terp stra (A.R.) als zijn mening te ken nen. Het belang en de zelfbescher ming van de Staat moeten de door slag ge"cn. De heer Roolvink <K V.P.) en Stokvis (Comm.) pleitten voor een soepele, rechtvaardige toe passing der richtlijnen. Laatstge noemde spreker achtte bovendien een nieuwe vreemdelingenwet noodzakelijk. Jkvr. Wittewaal van Stoetwegen (C.H.) Betoogde, dat bij de uitwijzing rekening dient te worden gehouden met de toestand van deze mensen. Ook de echtscheiding vormde een onderwerp van discussie. De heer Donker zeide. d=>t een nieuwe rege ling vermoedelijk volledig zal be antwoorden aan de opvattingen van de minister. Hij vroeg echter of ook niet een ander uitgangspunt mogelijk is, gezien het grote ver schil van mening, ,dat ter zake be staat. y De heer Stokvis deelde mede. dat hij tegen 's ministers plannen in zake beperking der echtscheidingen is. Wanneer de minister meent, dat uitbreiding van de echtscheidings- mogelijkhcden groter aantal huwe lijksontbindingen tengevolge zal hebben, dwaalt hij, aldus spr. Het is overdreven aan lichtvaardige echt scheidingen ee1 zo zwaarwichtige betekenis toe te kennen als de voor- standei"? onontbindbaarheid ge neigd zijn te doen. Enige Kamerleden verzochten spoedige publicatie van het rapport der commissie, die de herziening der echtscheidingsprocedure heeft bestudeerd. Voor de b- .«gen der gehuwde vrouw stone .tej. Tendeloo (Arb.) op de bres. Zij betoogde, dat de po sitie der gehuwde vrouw zodanig is, dat als de man haar niet be- schexmt, zij geen bescherming ge niet. Spr. wenst ejn regeling waar bij de gehuwde vrouw bescherming wordt verleend, zodat zij over een deel van het inkomen kan beschik- kt en rechtshandelingen kan ver richten, die vo'or haar en haar kin deren nodig zijn. De heer Vonk (Vrijh.) maak te melding van een artikel in „Het Parool", waarin te kennen wordt gegeven, dat de opspo ring van zaken van economische collaboratie beëindigd zal wor den, blijkens een geheime aan schrijving van de minister van Justitie. Hij vroeg inlichtingen omtrent de juistheid van deze gegevens. Zo ze juist zijn dan lijkt dat op amnestie, maar deze is moeiliik tot dc bevoegdheid van de minister alleen te reke nen. merkte spr. op. In zijn antwo.. d wees de minister in verband met de opmerkingen van de heer Donker er op, dat men geen huwelijkswetgeving voor een deel van het volk kan maken en een andere voor een ander deel. Daarom moet men komen, tot een regeling, die voor allen zoveel mo gelijk bevredigend is. Na a" """'riding van vragen over het wetsontwerp inzake sticht ingsr echt. dat nog v«or de oorlog is ingediend, betoogde mr. van Maarsseveen, - dat het ontwerp beter kan wachten tot prof. Meijers met zijn arbeid ge reed is gekomen. Sorekers idee is, dat het perso neel een plaats in het college van commissarissen moet worden inge ruimd. De adviezen ook te dezer zake wil hij echter afwachten. Voorts zegde de minister een wetsontwerp te zullen overwegen om het mogeJHk te maken, dat een gehuwde vrouw, wier man in vreemde krijgsdienst is gegaan en die zich goed gedrascen heeft, het Nederlanderschap terug te geven, dat zii door de daad van haar raan heeft verloren. Op de vraag van de heer Vonk merkte hp on, dat in het artikel van „Het Parool" in andere woor den staat wat In de Memorie van Antwoord is opgenomen, n.l. dat op 1 Januari a.s. de P.R.A.-C.'s rullen worden beperkt en met 1 Juli op geheven en dat het onderzoek naar nieuwe collaboratiezaken dus be perkt moet worden. Er moet toch eens een einde aan komen, aldus mr. Van Maarseveen. Tenslotte deelde hij mee, dat het wetsontwerp inzake echtscheiding over 3 a 4 maanden ingediend zal worden. Het speet de heer Donker (Arb.) dat de richtlijnen voor gratieverle ning nog steeds niet bekend zijn gemaakt, terwijl de executie van doodstraffen niet in de dagbladen wordt vermeld. Uit het feit, dat bij wjjze van gratie een doodstraf ver anderd werd in tien jaar, moet z.i. geconcludeerd worden, dat óf de doodstraf lichtvaardig wordt uitge sproken, óf het gratierecht licht vaardig wordt gehanteerd. De heer Scheps (Arb.) betoogde naar aanleiding van het reeds eer der ter sprake gekomen artikel in „Het Parool", dat de collaborateurs hun dans der vreugde kunnen gaan houden, als .de beslissing van de minister gaat doorwerken. Haagse Kunststichting en Ned. Volkstoneel aan vervoer werd uitgegeven. Op de begroting van 1948 het Amslerdams-Rotter- i dams, toneel is intussen gesplitst is de subsidiepost met f 40.000 ver laagd. Als gevolg hiervan bestaat bovendien het gevaar, dat de sub sidiërende steden in een zelfde ma te hun' bijdragen gedwongen zullen moeten verlagen. Door naast elkaar plaatsing van cijfers, toont.dr. Hunningher in zijn pleidooi voor ons toneel aan, hoe groot de belangstelling voor deze tak van kunst is, niet uitsluitend in de grote steden, maar ook in de kleinere plaatsen, die door deze voorstellingen ook van de subsidie profiteren. Daar onze gezelschap pen, in tegenstelling met die van Parijs en Londen bijvoorbeeld, ge dwongen zijn te reizen, wordt van de artisten zowel geestelijk als ma terieel zeer veel gevergd. De on kosten worden door deze wijze van exploitatie van de toneelgroepen eveneens hoog, waarbij omzet- en vermakelijkheidsbelasting het ren dement drukken. Het kan niet minder Het is voor de toneelgezelschap pen vrijwel onmogelijk, hun uitga ven te verminderen, daar de posten als die voor reclame, auteursrech ten. transport, zaalhuren en ver blijf, aan geen verandering onder hevig kunnen zijn. Door coördinatie is trouwens een zo lucratief moge lijke werkwijze tot stand gebracht. Tot een verlaging van het artistiek niveau, dat zou ontstaan bij een inkrimping van de gezelschappen, die tevens, tot werkloosheid zou voeren, en een beperking van de grote voorstellingen, die juist dnor hun bijzondere aantrekkelijkheid hun grotere ensceneringskosten ruimschoots opbrengen, kan men niet overgaan. Een salarisvermin dering zpu de toneelspeler terug voeren naar de tijd van vóór de oorlog, toen hij geëngageerd was op een contract van negen maan den. Het aantal ^kleine, op de bon nefooi werkende, gezelschappen zou daardoor toenemen. Het zou, zo eindigde dr. Hunningher zijn toe lichting en 'argumentatie, te be treuren zijn, indien het toneel zou terugvallen in organisatievormen en situaties, die naar verwacht werd, na de oorlog toj het verleden zouden behoren. deze opvatting wijzen er op, dat de omroepverenigingen de huidige radio hebben opgebouwd en dat de billijkheid met zich medebrengt met deze belangrijke prestatie re kening te houden. Bovendien zo gaan zij voort is Nederland een in geestelijke zin verdeeld land. Door de diverse omroepverenigin gen worden verschillende stromin gen vertegenwoordigd, zodat ieder de voorlichting kan krijgen, die hij wénst. Het is daarom ongewenst in de bestaande toestand verandering te brengen, want daarmede zou een grote hoeveelheid deskundigheid en ervaring, welke de radiovereni gingen hebben verzameld, verloren gaan. Lijnrecht daartegenover staat de andere opvatting, die van de voor standers der nationale om- r o e p. Deze zien in het huidige be stel versplintering, verstarring en verspilling. Wat het be waar der ver splintering betieft, herinne ren de voorstanders der nationale omroep in de eerste plaafs aan de grote strijd van het Nederlandse volk tegen de brute Duitse bezet ter. In die strijd, die gezamenlijk tegen de vijand werd gevoerd cn in het leed, dat gezamenlijk werd doorstaan, is een nieuwe wil tot nationale eenheid doorgebroken. Daarom willen zij niei* .naar de uitingen van verdeeldheid en schotjesgeest van vóór de oorlog terug. Zij ontkennen geenszins de verschillen van levensovertuiging, De omroepverenigingen aldus hun bezwaar leven in de ban van een bepaalde tijdgeest en mis sen de beweeglijkheid om de ge wijzigde geestelijke ontwikkeling der natie te volgen, laat staan te leiden. Op dit ogenblik b.v, wenst de Nederlands Hervormde Kerk liaar uitzendingen niet via de N.C. R.V. te doen, omdat zij deze om roepvereniging niet representatief acht voor haar opvattingen. De voorstanders van de nationale om roep achten dit verstarringsproces onvermij delij k. De omroepverenigingen ztfn im mers niet alleen culturele instellin gen. Het zijn ook bedrijven, die zich mede door zakelijke motieven moeten laten leiden en bii veran deringen ernstig rekening moeten houden met de opvattingen van de .grote massa van hun leden, wier aantal zij gaarne zo hoog mogelijk opvoeren. Daardoor moeten zij be houdend. zijn ingesteld. Tenslotte zien de voorstanders van de nationale omroep in de huidige organisatie het gevaar van verspilling. Iedere omroep vereniging hee.,i zijn eigen organi satie, waardoor velerlei doublures ontstaan, tal van nodeloze onkosten worden gemaakt en de kwaliteit der uitzendingen schade lijdt. Als waarschuwend voorbeeld, wordt gaarne gewezen óp de vele orkes ten, die thans de muziek verzor gen. (Zie verder pagina 3). Het zou tot schade zijn van een kunst, die door zovelen uit alle la gen van de bevolking, genoten wordt. Corry Btfster treedt begin Ja nuari weer in Zwitserland op. La ter in het voorjaar volgt een tour- née door Skandinavië. In verband met grote stenendiefstal Wij vernemen, dat de recherche enkele ambtenaren van gemeente werken op het Stadstimmerhuis heeft gearresteerd. Ook zyn enkele burgers aange houden. De arrestaties zijn verricht in verband met diefstal van 150.000 stenen ten nadele van de gemeente Rotterdam. Wij 'schreven hierover reeds op 3 November toen de poli tie in deze zaak vier mensen ar resteerde o.w. een caféhouder uit Vlaardingcn, ploegbaas J, D. iri dienst van de gemeente Rotterdam en zijn chef, hoofdambtenaar S. de B. Met deze arrestaties bleek de zaak echter nog niet rond te zijn. Het schijnt dat een heel complot van ambtenaren en bur gers bij deze diefstal is betrokken. Na voortgezet onderzoek is de Rot terdamse recherche dezer dagen er toe overgegaan nog enige gemeen teambtenaren en burgers in arrest te nemen. Het onderzoek duurt voort. Het onderzoek in dc moord op taxi-chauffeur A. G. Globus is, zo als wij vernemen thans beëindigd. De Rijkspolitie in Den Haag, die met het onderzoek wasv belast, meent met de arrestatie van de gebrs. Hein en Willem Barendsen, de enige daders van de roofmoord in handen te hebben. De mogelijkheid dat zij bij hun laffe daad hulp hebben gehad van derden, wordt uitgesloten geacht. De collega-chauffeur van wijlen Globus, die beweerde drie passa giers in de taxi van Cïobus te heb ben zien stappen, blijkt zich te hebben vergist. Inmiddels zijn de gebroeders B. voor de officier van justitie in Den Haag geleid en opgesloten in de Haagse strafgevangenis, waar zij hun berechting moeten afwachten. Men houdt er thans in Den Haag rekening mede, dat de heer Neher in verband met zijn werk in Indonesië, dezer dagen zijn portefeuille van wederopbouw en volkshuisvesting ter be schikking zal stellen. Er is nog geen beslissing genomen of hij al dan niet de rang van minister zal houden. Voor liet tjjdvak van 7 t.m. 20 Dec. BONKAARTEN KA, KB, KG 713 031 Melk: 3% liter melk 034 Melk: 6 liter melk 035 Mdk: 6% liter melk 036 Vlees: 100 gram vlees 037 Vlees: 400 gram vlees 038 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet 039 Boter: 250 gram margarine of 200 gram vet 059 Algemeen: 2000 gram brood (geldig t.m. 13 Dec. a.s.) 058 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas 057 Algemeen: 125 gram koffie 056 Algemeen: 50 gram thee 054 Algemeen: 250 gram waspoe* der 048 Reserve: 800 gram brood (gel dig t.m. 13 Dec. a.s.) 046 Reserve: 400 gram brood (gel dig t.m. 13 Dec. a.s.) BONKAARTEN KD, KE 713 534 Melk: 10 liter melk - 535 Melk: U liter melk 636,531 Vlees: 100 gram vlees 538 Boter; 250 gram boter of mar garine of 200 gram vet 539 Boter: 125 gram margarine of 100 gram vet 559 Algemeen: 800 gram brood (geldig t.m. 13 Dec. a.s.) 558 Algemeen: 500 gram waspoe-i der 543 Resreve; 400 gram'brood (gel dig t.m. 13 Dec. a.s.) 545 Reserve: 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas BONKAARTEN MA, MB, MO, MD, MF, MG, MH 713 (b(jz. arbeid a.s. moeders en zieken) 1013 Brood: 800 gram brood 1018'Boter: 250 gram boter t of margarine of 200 gram vet 1012 Margarine: 250 gram marga rine of 200 gram vet 1014 Kaas: 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 1019 Eieren: 5 eieren 1017 Melk: 5 liter melk 1011 Vlees: 300 gram vlees 1016 Vlees: 200 gram vlees. Hoge prijzen Staatsloterij f 1000.—. 2227, 8110, 8908, 18547 400,—: 1123, 1711, 3309, 9053, 16744, 17806, 18526. f 200.—: 4713, 7941, 19950, 20102, 21351. 100.—: 2535, 3216, 4109, 5891, 9170, 10436, 13808, 15082, 20248. C—47 GEVONDEN De verongelukte Amerikaanse Dekota C47 is bij Kusel (in de omgeving van Kaiserslantem) door reddingsploegen gevonden. Er is nog geen bericht over de mogelijke overlevenden. t- iv;f|

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 5