HET ROTTEEDAMSCH PARGOL Marshall tegen Mo lotofs eis Duitse herstelbetalingen CJSr r „Nederland schiet tekort een dure plicht" m Spaak krijgt de meerderheid Vrij. onveiveerd „Wij verknoeien onze tijd als wij nu geen besluit nemen" Renville-overleg toch voortgezet STAKING LEGT ROME LAM De Gasperi verbreedt zijn kabinet Toch publicatie van rapport „Cleveringa" Inlandse sigaar krijgt een eigen bandje Let op'! Kolen bon ongeldig 'fiSföpam Anti-revolutionnaire bedrijfsorganisatie Onderwijzers mogen de dupe niet worden p Suriname vraagt „welvaartfonds" Drie ministers naar Indonesië Van Klef fens bepleit uitbreiding Benelux LUCHTVAART EIST WEER ZIJN TOL HET ZELFBESTUUR MISKEND? door mr. dr. A. A. van Rhijn Churchill misschien naar Den Haag Activiteit der Europese federalisten Maar koningskwestie is nog onopgelost Koning Gustaaf reikt Nobelprijzen uit Frankrijk ademt weer, zegt Schuman BONNENLIJST Suiker, zeep en een ei Weerbericht tttto: en a dm. Lange Heven 141, Schiedam tel. 69300 AbonneraentspriJ per week 31 cent per 'fcv riaal 4,losse nummer» 0,09 D I SCHIEDAMMER Uitgave Stichting „Het Parool" Poetgiro 39S644 Eankien Amsterdamsche BanÈ te Rotterdam PL Directeur: B. de Vries PI. Hoofdredacteur: Th, Ramaker Donderdag 11 December 1947 Zevende jaargang, No. 289 Londen in kritiek stadium De conferentie der vier ministers van buitenlandse zaken te Londen is Woensdag in haar ccitiekste stadium gekomen-met een eis van Amerika, die in feite neerkomt op een ultimatum aan Molotof ovei*de kwestie der Duitse herstelbetalingen. Marshall, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken heeft zich vierkant tegenover zijn Russische collega gesteld door te verklaren, dat Amerika niet bereid is accoord te gaan met een programma van Duitse herstelbetalingen dat ten laste zou komen van de lopende productie, ais voorwaarde voor de econo mische eenheid van Duitsland. Marshall verwierp dan ook de Russische eis tot 10 milliard dollar schadevergoeding. Wij moeten hier en thans beslis sen, aldus Marshall, dat behalve de overeengekomen herstelbetalingen in kapitaalgoederen niets uit Duitsland zal worden gehaald, uit gezonderd de tegenwaarde van de voor Duitslands levensonderhoud noodzakelijke import. Slechts d&dr- PAROLOSCOOP Een. draai om de oren FRANKRIJK krugt niet veel rust. Nauwelijks is de staking officieel ten einde, of de regerïng-Schuman krugt extra zorgen in het buiten land. En het is nog wel haar bondge noot. de Sowj et-Unie, die haar dit onaangename koopje levert. Men weet. wat er gebeurd is. Een tij'dje geleden hebben de Franse autoriteiten een inval laten doen in het Russisch repatriërmgskainp bi| Beauregard. Bij deze gelegenheid zijn wapens gevonden. Deze muis heeft de staart gehad, dat 19 burgers van de Sowj et-Unie. wegens het be drijven van politieke activiteit in Frankrijk over de grens zijn gezet en wel over. die van de Britse en Russische zone van Duitsland bij het plaatsje Herzheim. Op deze affaire hebben de Russen thans gereageerd: zit hebben uiting gegeven aan hun ontstemming door 00 hun beurt de -Franse repatrië ringscommissie uit de Sowjet-Ume te zetten Was het hierbij* gebleven, dan zou den wij* aan dit geval geen bijzon dere aandacht behoeven te wijden; het zou een incident zijn geweest en met eens zo'n heel belangrijk. Maar Moskou heeft het hierbij niet gelaten: het heeft ook de Franse handelsdelegatie, welke naar Rus land zou gaan om over de levering van de door de Russen beloofde 300.000 ton graan te gaan praten, visa geweigerd, haar reis dus onmo gelijk gemaakt.. Bovendien is de toon van de nota zo onaangenaam moge lijk gesteld cn de vorm, waarin een en ander gebeurd is. zo onbeleefd mogelijk gekozen. De nota is immers reeds gepubliceerd voordat zij in het bezit van de Franse regering was: deze heeft dan ook haar zaak gelastigde in Moskou opdracht ge geven om de nota eenvoudig retour afzender te geven Moskou is blijkbaar hevig ont stemd. Inderdaad, maar wij menen gerechtigd te zijn om twijfel te uiten, of deze ontstemming nu wel alleen het gevolg is van de vooraf gaande actie der Fransen. Ons komt het voor, dat dit veel eerder de me thode is, waarmee de Russen hun ontstemming te kennen geven over de situatie in Frankrijk en de Franse politiek in het algemeen. Het feit, dat deze Russische nota zo precies samenvalt met het einde van de sta king. dat is dus met het einde van de communistische actie, geeft, naar onze meningj bepaald te denken. De Russen geven Frankrijk kennelijk voorlopig als een hopeloos geval op! Bidaultj's houding op de Conferentie der Grote Vier zal er nog toe-heb ben bijgedragen, om de Russen in die overtuiging te sterken. Waarom zouden wij de Fransen in het leven helpen houden met ons graan, zo redeneren de heren in Mos. kou, wanneer wij toch niets meer van ze kunnen verwachten, wan neer onze vrienden, de communisten geen kans meer krijgen (het interes sante is nl„ dat de Rusrische houding ook dit laatste impliceert!! en Mr. Dulles en Mr.. Marshall in Parijs de lakens uitdelen? En van hun stand punt hebberr ze groot gelijk. Al leen?... moeien zij nu verder niet te veel aanklachten de wereld in- sl in geren tegen „dollarpolitiek." waneer zij zelf even hard een „graan, politiek" bedrijven, T?RANKRIJK heelt dus afgedaan 1 'in Moskou, maar Engeland nog niet Er is altijd nog een kansje voor Londen wat los te weken van de Ver. Staten, zo men^n de heren in Moskou kennelijk en zij hebben in zoverre geïiik, dat het inderdaad op het ogenblik tussen Londen en Washington lang niet altijd koek en ei is en dat er wij hebben 't al eens eerder gezegd heel wat Engelsen zijn. die wel niet Russo phiel zijn, maar toch zeker ook niet Americanophiel. En dus zijn de be richten over de RussischEngelse handelsbesprekingen op het ogen blik gunstig. Maar opdat men zich in Londen toch vooral niet teveel illusies ma ke. komt de satellietstaat nummer één. Joegoslavië op de proppen en zegt zijn repatriëringsverdrag met Engeland op De reden is overigens niet, zoals in het geval Rusland— Frankrijk, dat Engeland teveel Joe goslavische burgers over zijn gren zen zet, maar te weinig. In elk geval is ook deze affaire weer een uiting van ontstemming van het Oosten over het Westen. Engeland mocht zich trouwens an ders eens verbeelden, dat het feit dat Joegoslavië zich net als Groot-Bnt- tannië in de Alg. Vergadering ont houden heeft van stemming over de verdeling van Palestina, een al was het nog zo smalle basis zou kunnen vormen voor een toenadering tus- sen beide landen. toe werd in Potsdam besloten, maar de uitlegging van deze para graaf is ten onrechte gewijzigd. Marshall vroeg de raad van ministers dan ook een besluit >te nemen waarbij na 1 Januari 1948 niets meer uit Duitsland zal worden gehaald behalve te gen een billijke economische geldswaarde of tege.n goederen die kunnen dienen om Duits lands economische leven in stand te houden. - 4 Twee kwaden Herstelbetalingen uit de lopende productie wat Rusland wil achtte hij uit den boze: want hier voor staan slechts twee wegen open. aldus de Amerikaan, name lijk: de Verenigde Staten zouden dergelijke herstelbetalingen in we zen te bekostigen krijgen (en daar voelen de Verenigde Staten niets voor), óf: de Duitse levensstan daard zou zodanig omlaag gedrukt moeten worden dat Duitsland in het centrum van Europa een blij vende haard van onrust zou wor den. Amerika wenst ook zö'n prijs niet te betalen voor de economische eenheid van Duitsland. Geen minuut Als we niet in staat zijn. nu dit economische besluit te nemen, zei Marshall, doelende op zijn voorstel, verknoeien we onze tijd op een ogenblik, dat er geen minuut verlo ren mag gaan. Ik vind, dat wil nu direct recht hebben op een, positief antwoord van de heer Molotof over het Britse voorstel, het herstel en de economische onafhankelijkheid van Duitsland voorrang te verlenen boven de kwestie van herstelbeta lingen uit de Duitse productie. Molotofs reactie is nog niet be kend gemaakt. Vermoedelijk zal men vandaag aan de behandeling van Marshalls voorstel toekomen. Nederlanders willen geen verstek laten gaan De verklaring die Abdoelkadir als hoofd van de Nederlandse dele gatie aan boord van de Renville gisteren heeft afgelegd, heeft In derdaad de verwachte strekking gehad: politieke besprekingen kun nen geen succes hebben, voordat bet staken van het vuren een feit geworden Is, De Nederlanders zullen ech ter geen verstek laten gaan bij de politieke onderhandelingen en aan deze concessie is het te danken, dat de commissie van goede diensten de zaak niet, zoals bij een pertinente weige ring der Nederlanders ver wacht werd, teruggeeft aan de Veiligheidsraad. Vandaag zal de C.v.G'.D. infor mele besprekingen voeren met de beide delegaties, maar de datum van de volgende vergadering der drie delegaties samen werd niet bekend gemaakt. In Rome is de afgelopen nacht om 12 uur een algemene staking af gekondigd omdat de regering ge weigerd heeft, de werklozen van de stad een Kerstgratificatie te ver lenen op de overweging dat dit dan in het gehele land zou moeten ge schieden. De energic-bednjven zul len op beperkte schaal funclionne- ren, maar voor het overige ligt alles stil: treinen, trams, bussen, biosco pen, theaters, restaurants, de beurs, banken en alle winkels behalve le vensmiddelenwinkels. De staking valt samen met de po gingen die de christ.-democratische (katholieke) premier De Gasperi doet om de basis van zijn kabinet te verbreden; hij voert onderhande lingen met de rechtse socialisten (de indertijd van Nenni's partij afgescheiden groep-Saragat) ei de republikeinen. Men verwacht bin nenkort de benoemingsaankondi- ging van de nieuwe ministers. De gisteravond mislukte bespre kingen tussen regering cn vakbond- leiders zouden vandaag worden her vat, Intussen omvat de staking reeds 600.000 arbeiders. Het rapport „Cleveringa", dat de houding van Nederlandse diploma tieke vertegenwoordigers in de neu trale landen tijdens de bezetting aan de kaak stelt, zal binnenkort worden gepubliceerd. Doch niet, voordat de minister op de desbe treffende schriftelijke vragen van het Eerste-Kamerlid mr. G. J, van Heuven Goedhart, heeft geant woord. (Van een correspondent) Sigaren, vervaardigd uit inlandse tabak zullen volgens een nieuwe regeling die' l Janüarringaat van aparte banderolles worden voorzien. De desbetreffende instan ties hebben, in overleg met de vak groep Sigaren-industrie, dit besluit genomen om te voorkomen, dat in landse sigaren niet te onderschei den zijn van gewone sigaren en als zodanig zouden worden aangebo den en verkocht. Bon 75 BV der brandstoffen kaart TA 707 is na 13 December a.s. met meer geldig. Deze bon is^ destijds aangewezen voor drie eenheden vaste brandstoffen. HOGE PRIJZEN STAATS LOTERIJ, 12e LIJST f 1000: 13306, 14628 f 400: 1735, 2088, 5871 f 200: 4002, 4844, 10602, 19643 f 100: 3036, 4313, 5585, 6139, 8018, 10575, 12283, 15880, 18896. Vaciatte in het menu ran de soldaten in Indonesië tenminste een dag per weck trekken de verschillende onderdelen in het Burfen-org.se op de zwij nenjacht met een tweeledig doel 'n l. óz voor de gewassen schadelijke zwij nen, die de sawahs omwroeten, te verdelgen en ten tweede om wat variatie tn de soldatcnpot tc brengen. Onze jongens op zoek naar een geschikt jachtterrein. Ondenvijs-begroting Dr. Gielen's begroting van O. K. en YV. nam ook gisteren de hele dag in. beslag en in de i roe ge avond uren verdaagde de voorzitter op nieuw de vergadering. Behalve uit gebreide debatten leverde de zit ting ccn motie op, die betrekking heeft op de vervroegde penslonne- ring der onderwijzers. Ket Mulo-probleem had de bij zondere aandacht vam.de heer Dee ring (Arb.), die van mening bleek, aat de examenkosten afgeschaft dienen te worden. Voorts leverde hij critiek op de salariëring van dc kweekschooldocenten, terwijl hij tenslotte de minister in overwe ging gaf esperanto facultatief in te voeren. Geheel anders lu:Jde het oordeel van de heer Tilanus (C.H.), die naar voren bracht, dat de minister Oog om oog! De jongens van dc middelbare school te Byron (Illinois) vonden het niets leuk. dat de meisjes meer cn meer lange broeken gingen dragen. Ze besloten vergeldingsmaat regelen te nemen en kwamen de zer dagen op schooi in gebloemde jurken, rokken met jumpertjes en dergelijke kledingstukken van het schone geslacht Dr. Pos in Den Haag Dezer dagen is in Nederland gearriveerd mr. dr. Raymond H. Pos, die door de Staten van Suriname is benoemd tot ver tegenwoordiger van Suriname, in Den Haag. Het doel van zijn verblijf hier wordt het best gekenschetst door de woorden die hij tot de Staten by zijn vertrek uit Suriname sprak: „Mijn taak is 't te helpen tot het verkrijgen van een zelf bestuur voor Suriname, niet alleen op papier, maar ook in werkelijkheid." In hotel „De Oude Doelen" gaf de heer Ros een nadere uiteenzet ting. „Suriname heeft een belang rijk aandeel gehad in de Geallieer de oorlogsvoering", aldus mr. dr. R. H. Pos, „niet alleen door het leveren van de zo nodige bauxiet voor de vliegtuigindustrie, maar ook door het geven van soldaten en op andere manieren. In overleg met de Londense Regering werd in de oorlog besloten dat Suriname een zelfbestuur zou krijgen. Het heeft grote indruk gemaakt op de Surinamers^en toen na de oorlog alles op d' oude vooroorlogse voet doorging, was de teleurstelling groot en het wantrouwen geboren. Ruim twee jaar zijn nu verstre ken en veel zijcf wij niet gevor derd". De heer Pos -kon moeilyk ent housiast zyn over de Nederlandse invloed op de Surinaamse ontwik keling. Hij vertelde dat de Hoogste vorm van onderwijs een Mulo- schoonwas; binnen de Surinaamse grenzen kon meji niet verder leren. Daarin moet ook volgens de heer Pes de oorzaak worden gezocht, dat Suriname thans zelf niet over voldoende deskundigen en experts beschikt om een gefundeerd plan op de Nederlandse tafel te depo neren. Bij het verkrijgen van zelfstan digheid zal Nederlandse hulp on ontbeerlijk zijn en deze wordt dan ook in de eerste plaats door een „welvaartsfonds" van veertig mil- lioen gulden gegeven, „Het is niet voldoende," betoogde mr. Pos, „dat üe Nederlandse regering alleen met geld helpt; wat Suriname wil is klare taal over de voornemens der Nederlandse regering met Su riname. De koloniale realiteit be- staa^nog steeds en Suriname heeft zich steeds met uitermate weinig belangstelling^ van Nederlandse zijde tevreden moeten*stellen. An dere landen beoordelen Suriname klaarblijkelijk'anders, want Ame rika verzocht cm waarnemers te zenden naar de Pan-Amerikaanse conferentie." De tweede West-Java-confe- rentie, zal naar Aneta verneemt, Dinsdag worden geopend en tot Za terdag duren. Beel, Drées, en Jonkman gaan onderhandelen De ministers Beel, Prees en 'Jonkman zijn van plan zich bin nenkort voor besprekingen naar Indonesië te begeven. De noodzaak is gebleken het al gemeen regeringsbeleid ten aanzien van het Indonesisch vraagstuk door nader persoonlijk contact te toetsen aan de thans in Indonesië heersende verhoudingen en na kennisneming daarvan ter plaatse en na overleg met de betrokken Instanties daar te lande dat beleid nader te bepalen. De suggestie dat Frankrijk en Italië zich moeten aansluiten bij dc Benelux is door mr. Eelco N. van Kleffens geopperd tijdens een Benelux-lunch" in het Waldorf Astoria Hotel te New York, waar hij met de Belgische ambassadeur, Baron Robert Silvercruys en de Luxemburgse gezant, Hughes Le Gallais, sprak ter gelegenheid van de stichting van de Belgisch-Lu- xeraburgs-Nederïandse Tolunie op 1 Januari 1947. Van Kleffens liet ook nog zyn stem lioren tegen het feit dat het transport naar en van Duitsland over Hamburg en Bremen wordt geleid in plaats van, zoals voor de oorlog, over Amsterdam, Rotter dam en Antwerpen. De Amerikaanse C-47. die dezer dagen on een vlucht van Rome naar Athene per rad^o mededeelde, een noodlanding te moeten maken, is in Turkije neergestort. De vier inzittenden hebben zich per para chute kunnen redden. Op het vliegveld Andrews Field bii Washington is een Amerikaanse Dakota aan het eind van de lan dingsbaan neergestort. Een inzit tende werd gedood, een andere ge wond. vijf anderen konden ontsnap pen. In New Foundland is een Sky- master van de Amerikaanse lucht macht in een ontoegankelijk ge bied neergestort. Er is een helicop ter naar de plaats van de ramp vertrokken omdat aanvankelijk werd bericht dat er nog overleven den waren, maar later werd ge meld. dat alle inzittenden om het leven waren gekomen. Hoeveel et dit precies zijn. is niet duidelijk uit de diverse berichten op te maken, hun aantal bedraagt echter onge veer dertig. zich niet met de Mulo-examens moet bemoeien. Hierna betoogde dr. Gielen, dat de examens van grote invloed zijn op het onderwijs. De regermg kan helaas het Mulo-examen niet in handen nemen en daarom zou hij deze gaarne in handen der school verenigingen laten. Wat de pensionnering betreft merkte hij op, dat gestreefd moet worden naar vervroegde pension nering; een regeling moet geschie-, den via de pensioenwet. Na het antwoord van de minister schilderden de heer Deering (Arb.) en de heer Lucas (K.V.P.) het trieste beeld van een noodlijdende leraar. Evenals andere kamerleden gaven zij de minister te verstaan, dat salarisverbetering geen uitstel duldt en rechtsherstel noodzakelijk is. „Nederland schiet tekort in zijn plicht tegenover de opvoeders van zijn jeugd", riep de heer Deering uit. De minister zegde toe, dit pro bleem nader-~te belichten en uiteen te zetten. Vervolgens nam de Kamer een motie aan, voorgesteld door de heer Roosjen, waarvan de inhoud zich keert tegen de opheffing van de vervroegde pensionnering op 1 Ja nuari. Volgens het Kon. Besluit konden n.l. de dames op 55 en de heren op 65-jarige leeftijd ver vroegd pensioen aanvragen. Deze vervroegde penstonnering wenst de minister af te schaffen en zelfs na het aannemen van de motie (4523 stemmen) openbaarde dr. Gielen hieraan geen gevolg te zullen ge ven, omdat hij, ondanks zijn opti- misme voor Nederland, rekening moet houden met het tekort aan onderwijzers in Indonesië. Tegen half zeven verdaagde de voorzitter de vergadering. "LT ET vraagstuk der Publxek- I rechtelijke Bedrijfsorganisatie is aan de orde van de dag. Vrij al gemeen leeft de mening, dat een spoedige wettelijke regeling ge wenst is. De meningsverschillen gaan vooral over de vraag hoe een wettelijke regeling er moet uit zien. Van Anti-Revolutionnaire zijde is dezer dagen over de Bedrijfsorga nisatie het rapport verschenen van een commissie, waarin de kopstuk ken der party zitting hadden. Men. mag dus aan de inhoud een bijzon dere betekenis toekennen. Boven dien. verdient het ook onze aan dacht, omdat het op zeer beknopte en duidelyke wijze een bepaald standpunt inneemt. Op enkele punten vertoont het rapport een gelukkige vooruitgang. Zo wanneer op pagina 8 wordt ge constateerd, dat de anti-revoïution- n air en noch vóóc- noch tegenstan ders zijn van geleide, zelfs van blij vende geleide economie, maar al leen bezwaar hebben tegen de op vatting, die uit beginsel een van overheidswege geleide econo mie voorstaat. Er komt hiermede ruimte voor een beoordeling der ge leide economie naar haar doelma tigheid en dat maakt gemakkelij ker overeenstemming mogelijk. Op andere punten evenwel roept het rapport ernstige bedenkingen op. Dit geldt met name waar het gaat om het vaststellen van de ver houding van. de Overheid tot de be drijfsorganen. Wij leven sociaal en economisch op dit ogenblik in een periode van geweldige veranderin gen. De vrije economie, die in de 19e en in het begin der 20ste eeuw oppermachtig heerste, is bezig af te sterven, maar de nieuwe maat schappij, die een meer gebonden ka rakter zal dragen, is nog in ontwik keling. Wel staat vast, dat het be drijfsleven meer dan vroeger be paalde aanwijzingen van. de zijde der Overheid in acht zal hebben te nemen. Er zal zijn meer leiding van bovenaf op grond van de grote structurele socialé en economische veranderingen, welke de wereld in de laatste kwart eeuw vertoont. Betekenis van zelfbestuur Hoe moet nu de verhouding van. de Overheid tot de publiekrechtelij ke bedrijfsorganen worden? Het is gewenst deze vraag te be zien in het licht van ons gehele systeem van staatsbestuur. Wö ken nen immers reeds een bepaalde ver houding van het Rijk tegenover la gere publiekrechtelijke organen als provincie en gemeente. De verhouding van het Ryk te genover de lagere organen is in verschillende landen verschillend geregeld. Engeland is van ouds het land van het zelfbestuur. Dat wil zeggen, dat daar de lagere orga nen, door de bewoners ter plaatse samengesteld, op intense wyze aan de uitvoering der Rijkstaak deelne men. Precies het tegenovergestelde systeem kent Frankrijk. Hier Is niet gedecentraliseerd, maar gecen traliseerd. De uitvoering van de Rijkstaak geschiedt daar vooral door ambtenaren, door het centraal gezag samengesteld, en niet door organen, door de bewoners ter plaatse gekozen. In Nederland was men in het eerste deel der vorige eeuw weinig op het beginsel van het zelfbestuur gesteld. Eerst later is het in de Grondwet opgenomen. Op dit ogenblik wordt zowel aan de provincies als aan de gemeenten een belangrijke taak in het zelfbe stuur toegekend. (Vervolg op pag. 3) Churchill vertoeft op het ogen blik in Parijs en zal misschien in Mei naar Den Haag komen. Zijn verblijf in de Franse hoofdstad houdt verband met de plannen van de beweging voor een Verenigd Europa, die op het ogenblik grote activiteit ontplooit. Deze beweging, die tot doel heeft, Europa te reorganiseren tot een geheel van federatieve structuur („Verenigde Staten van Europa") wil zich gaarne stabiliseren, vooral met het oog op de Sovjet-houding ten opzichte van de toekomst van Duitsland. In Mei zal het congres van Euro pese federalisten in Den Haag bijeenkomen en men denkt, dat Churchill een uitnodiging, dit con gres bij te wonen, in overweging heeft genomen. Op het ogenblik is de Britse oud premier op doorreis naar Marokko, waar hij enige rustige weken aan zijn hobby, het schilderen, wil wyden. Er is nog geen klaarheid geko men in de Belgische Koningskwes tie. In dc Kamer bleef ieder bij zijn houding, maar de regering bleef aan. Spaak kreeg liet vertrouwen van 152 leden. Tegen de motie van vertrou wen stemden 32 liberalen en de communisten. Toen om twee uur de Kamer-ver- gadering begon konden honderden belangstellenden geen plaats krij gen Het publiek had al van half twaalf af in de rij gestaan. Na een uur vergaderen werden plotseling oud-minister van Gïab- beke en een C.v.P.-er handgemeen. De vergadering werd geschorst en de twee vechtersbazen moesten zich verwijderen. De interpellant. Buset, voorzitter van de B.S.Pzei dat, zelfs als de eer van de koning onbevlekt is ..nog voor ons de vraag rijst om trent zyn houding op politiek ge bied." Spaak komt, daarna aan het woord Hij herinnert aan het rege- ringspakt. waarin het heet dat de partijen naar een oplossing zullen zoeken. De premier heeft zich aan die taak gezet In een persoonlijke brief aan de koning .-schreef hy dat de uitslag van zijn overleg geen op lossing mogelijk maakte. Het ant woord van Leopold "gaf hem niet - Voor regelmatig contact met het departement en om enige privé- zaken. af te doen is jhr. mr. A, YV. L. Tjarda v. Starkenborgh Stachouwer Woensdagavond op Schiphol aange komen. In aanwezigheid, van 2000 gasten, o.w. de Zweedse koninklijke fami lie, buitenlandse diplomaten en coryphaeèn van de Zweedse we tenschap en kunst heeft koning Gustaaf van Zweden gisteren in *t Stockholmse concertgebouw de Nobelprijzen uitgereikt aan de vijf winnaars, sir E. V. Apleton, sir Robert Robinson, dr. en mevrouw Cory (Arg.) en dr. Bernardo A. Houssaye (Arg.), resp. voor phy- sica, scheikunde, physiologie en medicijnen. De literatuuprïjs voor André Gida. die zelf verhinderd was te komen, werd jn ontvangst geno men door de Franse ambassadeur in Zweden. veel hoop. De koningskwestie heeft zo zeide Spaak niets te maken met de eer van de koning. Wat de Bel gen verdeelt, voegde hij toe, is een vraagstuk van politieke aard: de koning heeft niet de gewenste op> vatting over onze buitenlandse be trekkingen. De voorzitter van de C.V.P., de heer de Schrijver, zei dat 's konings eer en goede inzich ten van de vorst door niemand meer worden betwist De communisten en liberalen bevestigden vervolgens hun anti-Leopold gezindheid Robert Schuman heeft gister avond voor de Franse radio een overzicht gegeven van de schade die de stakingen Frankrijk gekost hebben: meer dan twee millioen ton steenkool en 400.000 ton staal. Y^oorts was het lossen der schepen geheel stilgelegd. Schuman wees op de ernst van de toestand en gaf drie middelen ter oplossing aan: verhoging van de productie hy deed een be roep op de boeren tot het beschik baar stellen van hun producten Amerikaanse hulp, en betere ver deling van de hulpmiddelen. De regering zal, zo kondigde hij aan, een snelle actie tegen inflatie in zetten. Het werk wordt hervat, het-land ademt weer, aldus de premier. De enige overwinning waarop de re gering eens trots hoopt te zijn, is een overwinning op ellende, on rechtvaardigheid en nood. In_ de toekomst zullen voor maaltijden in hotels en restaurants weer bonnen worden verlang* In Kerkrade zal een machine afdeling van de N.V. Ph'iips m een voormalige Rijkswerkplaats wor den ondergebracht. In het kader der gezinshereni ging is de „Johan v. Olfiebarnevelt" naar Indonesië vertrokken röet 1300 vrouwen aan boord. Voor het tijdvak van 14 t.m. 27 December '47 geeft elk der volgen de bonnen recht op het kopen van: Bbnkaarten KA, KB, KC 713 055 Algemeen: 750 gr. suiker bo terhamstrooisel of 1500 gr, jam, stroop enz., of 750 gr. versna peringen. 053 Algemeen: 250 gr. zachte zeep 052 Algemeen: 2000 gram brood (geldig t.m. 20 December). 050 Algemeen: 1 ei. 044 Reserve: 800 gram brood (geldig t.m. 20 December). 045 Resei—e: 250 gram citroenen (reeds aangew. voorinl. bon). 047 Reserve: 400 gram brood (geldig t.m. 20 December). Bonkaarten KD, KE 713 555, J556, 557 Algemeen: 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gr. jam, stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. 553 Algemeen: 500 gr. zachte zeep 552 Algemeen: 800 gram brood. (geldig t.m. 20 December). 550 Algemeen: i ei. 544 Reserve: 400 gram brood. (geldig t.m. 20 December*). 546 Reserve: 500 gr. bloem of zelf- rïjzendbakmeel of kindermeel of kinderbiscuits. 8 Bonkaarten MA, MB, MC, MD, MH 713 (bijz, arb., a.s. moeders en zieken) 1015 Suiker: 250 gr. suiker, boter hamstrooisel enz., of 500 gr. jam. stroop enz., of 250 gr. versnaperingen. Tabaks- en versnaperlngenkaarten enz. QA, QE, QC 711 T-01.T-02 Tabak: 1 rantsoen si garetten of kerftabak. T-03 Tabak: 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak. T-01 Versnaperingen: 200 gr. ver snaperingen of 200 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 400 gr. jam, stroop enz. T-03 Y'ersnaperingen: 100 gr. ver- snaperingen of 100 gr. suiker, boterhamstrooisel enz., of 200 gr. jam. stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 12 December wor den gebruikt. De reeds aangewezen bon 045 Reserve voor citroenen moet uiterlyk op 13 Dec. bij een handelaar in citroenen worden in geleverd. De niet aangewezen bon nen van serie R van de bonkaarten 711 kunnen worden vernietigd. Voorts zijn niet aangewezen en kunnen worden vernietigd van de bonkaarten 713 de bonnen: 029, 526 t.m. 529 Algemeen, 010 t.m. 012, 018, 517, 18 Reserve, 002, 003, 503 Melk. Aardappelen worden geïnventariseerd In de periode van omstreeks 10 tot 20 Decembor zullen de provin ciale voedselcommissarissen een inventarisatie houden van de nog bij de telers aanwezige hoeveelhe den consumptie-aardappelen. Deze maatregel beoogt een zo goed mo gelijk overzicht van de aardappel positie te verzekeren. IETS ZACHTER Weersverwachting tot Vrijdagavond. Overdrijvende woï- Kenvelden cn overwe gend droog weer. Zwakke tot matige Westelijke wind. Iets zachter. 12 Dec.: 3on op e.S6 uur. onder 16.28 uur. Maan op 8.50 .uur, onder 16.06 uur

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 1