DEJEUQD van de vrede worden i morgen slaolie RECEPTENHOEKJE OELFTSCHE SLAOLIE Slachtoffer van de oorlog - WÜ ^6611 sisclltöffcr Reden tot jubileren voor het Zeemanshuis Radio-programma SPAARBANKEN Verveloos „schip" verdient een opknappertje Tweemaal zoveel bedden nodig KETELBINKIE - VOOKSTELLINGEN Aankoop van schepen in Amerika Hatvtiecechtec Zeerovers maakten 'n milliQen Straits dollars buit „Van Heutsz" maakte reis zonder bewaking Ir CALVÉ ÉS DELFT Woensdag 17 December 1947 3 „AVONDEN" het bekroonde boek van Simon van het Reve Uitg. De Bezige Bij, Amsterdam „J In de krant stond onlangs, dat aan een schrijver van 23 jaar een prijs is uitgereikt voor een boek. Men moet de Jeugd nu eenmaal aan moedigen en prijzen zijn daartoe een gebruikelijk middel. Daarna gaan we weer over tot de orde van de dag in literatuur en leven. Maar wie dit boek heeft gelezen, die gaat niet over tot de normale orde der dingen. Want waar zou hij die moeien vinden? Hij heeft natuurlijk wel geweten, dat in abnormale tijden hef leven moeilijk is en niet alles gaat zoals het behoort. Maar het ergste i? toch achter de rugf het leven komt toch weer in wat gewoner spoor, leis van de goede zeden en gewoonten van voorheen keert terug en we mogen hopen op voortgang. Voor wie in de oorlog vochten is het natuurlijk moeilijk. Het gaat opnieuw om „de weg terug". Dat betreft de sol daten. Maar was de afgelopen oorlóg niet die der burgerbevolking? Dus inders ondervinden. Maar laten we dan oppassen of de drijfveer van onze kritiek niet is: ogen dicht hou den, de oorlogsellende beu zijn en vreemd willen blijven aan het jon- gerenleven van heden. Dat we de oorlogsellende nfet meer willen le zen, is begrijpelijk: het was onze eigen ellende. Maar dat we de ogen sluiten voor de troosteloosheid, die deze vrede voor talloze jonge men sen betekent, is ontoelaatbaar, want het is de vrede die wtf toela ten en hun aandoen. SIMON VAN HET REVE. thans 23 jaar. zocht toen hij 17 was zijn heil in de typografie. De bevrijding vond hem echter- als journalist - hij werkte als redacteur-verslaggever aan „Het Parool" in Amsterdam, dat hij enkele maanden geleden verliet om zich uitsluitend aan een nieuwe roman te gaan wijden. Hij debuteerde in het December-nummer 1946 van „Criterium" met een verhaal: „De ondergang van de familie Boslowits" en toen dat goed bevonden was ging hij voor De Bezige Bij „iets dergelijks, maar dan wat langer" schrijven. „Iets dergelijks" dijde uit tot het boek „De Avonden" dat uit 51 inzendingen van 20- tot 25-jarigen voor de Reina Prinsen Geerlingsprijs werd uit verkoren. Zijn eigen oordeel over zijn succes? Het is met» de jon gere letterkunde in ons land maar treurig gesteld, zegt hij, en het is dus niet zo moeilijk om éénoog in dit land der blinden te zijn. Het antwoord ligt in dit boek. Hot antwoord der jongeren. En eensklaps wordt men een illusie ar mer, een werkelijkheid rijker, die we misschien hebben vermoed, maar niet zagen, wellicht niet wilden zien. Hoeveel is er gesproken over de verwildering van de jeugd, over de jongeren, dié niet meer wafen als vroeger. En zelfs zij, die wisten dat het onvermijdelijke praat was, zagen verschijnselen, die hen veront rustten. Waar eindigde het kind en begon de volwassene Wat was dat mengsel van raffinement en kinderlijkheid, van plotseling inten se spanning als het ging om een waarachtige uiting, in film, gedicht, muziek en dan weer dat grondeloze nihilisme, dat grofweg heenliep over wat toch te allen tijde voor waardevol werd gehouden? Van waar die snelle ontroering en kei harde onverschilligheid dooreen, die liefdeloosheid en dat hunkeren .naar liefde, de liederlijkheid en het onfeilbare gevoel voor wat zuiver is? Daten we gerust bekennen, dat we "het niet begrepen en dat we er tegenover, stonden met onze oude, vaste maatstaven, in de hoop dat- En nu heeft eindelijk (of reeds?) een der jongeren het van zich af geschreven, als een bevrijding. In deze tien dagen uit het leven van Frits van Egters staat het beschre^ ven. Ongelooflijk. En velen zullen het niet willen geloven, vooral wij ouderen. Wij zullen zeggen, dat goddank niet ieder jong mens in zo'n milieu woont. We zullen op merken dat Van het Reve vol in- fantilismen zit, dat zulke gesprek ken tussen jongeren niet worden gevoerd, dat we immers dagelijks WOENSDAG 17 DECEMBER 1947 Avond-programma HILVERSUM I. 19.Beginsel- progr. P vd A; 19.15 Muziek uit 2 films; 19.30 Kerk van nu; 19.45 Lezers in de bij belt 20.— Nws; 20.15 Tablo Cazals; 20.25 Conc geb ork; 21.25 Luisterspel „Meisje pas op"; - 22.15 Ramblers: 22.45 Tuin der pozie, 23.Nws; 23.15 Boksen; 23.25 Lichte klanken. HILVERSUM II: 19.00 Nws, weer; 19.15 Reg uitz; 19.30 Act geluid; 19.45 Eng les (gevorct); 20.Nws; 20.15 Ons leven in het licht v h komende Kerstfeest; 21.15 Radio Philh ork; 22,30 Nws; 22.45 Overdenking; 23. Sweelinck kwartet; 23.30 Rustige klanken. DONDERDAG 18 DECEMBER 1947 HILVERSUM I: 7.— Nws; 7.15 Gymn: 7.30 Rhythme; 7.50 Dagope ning; 8.— Nws; 8.15 Strguss walsen: 8.45 Gr muz; 9.15 Morgenwijding; 9.30 J Konstantin, bariton; 9,45 Arb vitamine; 10.30 v d Vrouw; 10.35 Piano; 10.50 Kleutertje luister; 11. Vrouwen in de omr; 11.20 Aeolian Sextet; 12.— Metropole ork; 12.30 Weer; In 't spionnetje;. Operette conc; 13.Nws; 13.15 Auroleans; 14.— De vrouw binnen en buiten haar huis; 14.20 Pierre Palla; 15. Voor zieken en gezonden; 16.— U kunt het geloven of niet; 16.05 Re prises; 17.— Kaleidoscoop; 17.20 Dr Portielje; 17.30 Skymasters; 18. Nws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkr. HILVERSUM II; 6.45 Weer; 7,— Nws; 7.15 Gr muz; 7.30 Gebed; 7.45 Piano; 8.Nws; 8.15 Pluk de dag. 9.Ochtend conc; 9.30 Waterst; 9.35 Grpl; 10.00 Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Werken van Mozart en Berlioz; 11.Zonne bloem; 11.45 Orgel; 12.Angelus, sopraan en bariton; 12.30 Weer. dansork. zonnewijzer; 13.Nws; 13.20 Lunchconcert; 13.45 Hors d'oeuvre; 14.Strijkork; 14.40 Cau serie vd vrouw; 15.Muziek bij de thee; 15.15 Nationaliteit in 't strijk ork; 15.45 New Symph Orchestra: 16.— Bijbellezing; 16.45 Arthur Ru binstein; 17.Jeugd journaal; 17.30 Geest liederen; 17,50 Reg uitz; 18, Land. en tuinbouw; 18.15 Berliner Staats Kapelle; 18.30 Haags Orato- Viumvereniging. Vertrouwen Aan dit boek is er geen ontko men. Het is echt, want het ver klaart ons op iedere bladzijde dat gene, wat we tegenkwamen maar niet begrepen, wat een raadsel was waarvoor we de geijkte oplossing voldoende achtten, En het boek wekt een groot vertrouwen in de jeugd. Want niet de afgestompte ziel maar de gewonde, niet de' on toegankelijke maar de verlangende naar gemeenschap, niet de jonge man die in wanhoop onder gaat, maar die het vertrouwen in het le ven wint, worden ons geopenbaard, Deze jonge mensen kwellen zich zelf, elkaar en de ouderen, omdat Zij radeloos staan in een wereld, die alles ontluisterd heeft, alles tot frase gemaakt. Zij trekken een pantser aan, maar daaronder schrjjnt de tere huid, ze verstoppen hun persoon (hoe meesterlijk laat Van het Reve zijn hoofdpersoon over zichzelf in het meervoud spre ken en zichzelf in de spiegels be kijken I) die naar vrije ontplooiing verlangt. En daardoor is de orde der dingen totaal veranderd: de goddelijke wereld wordt, om met Marsman te spreken, de Luciferi- sche anti-kosmos, de harmonische mens een gedrocht, de werkelijk heid een benauwde droom, de droom een beklemmende werkelijk heid, Deze jongeren leven in een voortdurende angst, dat ze het wer- Ingezonden mededeling) ga Een nieuw jaar, *n nieuwe kans. Een goed overzicht van Uw uitgaven helpt U rondkomen met uw inkomen. En wanneer U rondkomt, leeft U gelukkiger. Kwartaal-overzicht y et., voor beeld mettoelichtinggratis bij de o.a. te Rotterdam, Gorcum, Kinder dijk, Schiedam, Schoonhoven, Vlaar- dingen. keljjke leven nooit zullen kennen, dat het altijd hel, nachtmerrie, el lende zal zijn. Van deze angst is het boek het meesterlijke beeld. Want Van het Reve is er in ge slaagd een roman te schrijven, waarin al het bijkomstige wegvalt en ons in de grootste eenvoud maar met de uiterste concentratie en op een wijze die ona tot het einde toe vasthoudt, die angst voor ogen wordt gesteld, allesbeheersend, ob sederend. Men kan het zich niet simpeler denken. Het eigenlijke grootse en gruwelijke décor: oor log, bezetting, illegaliteit, honger, bevrijding, zwarte handel en boven al de terugkeer tot een leven, dat reeds vóór de oorlog geen uitzicht bood, dit alles is ineengeschrom peld tot die éne plek: een burger bovenhuis met drie mensen: vader, moeder, zoon. Hun gesprekken en die tussen de zoon en zijn kennis sen vullen het boek. Document humain En wij ondergaan de benauwenis, de afgrondelijke innerlijke ellende. Menigeen zal weigeren verder te le zen. Als hij dan maar begrijpt de ogen te sluiten voor een realiteit en haar niet tracht te verjagen met de stokken, die zo voor de hand lig gen om déze hond te slaan. De jeugd bedriegt zichzelf niet; wat eertyds tot zelfbedrog beschikbaar stond Is te armzalig geworden. En Frits van Egters weet, dat hij zich zelf zou bedriegen, wanneer hij ge loofde dat geen ènder-leven moge lijk zou zijn. 'Nieuwjaarsdag 1947 weet hij, dat het voorbij gaat, dat het leven z'n rechten hernemen zal. Naar het einde toe neemt het boek, dat zichzelf op hoog peil gely'k ia gebleven, aan kracht van verbeel ding toe; groots is het ontroerende gehed van Frits van Egters voor zijn vader en moeder. „De A v o n d e n" is een dubbele daad: literair en geestelijk. Het doet de twijfel aan de toekomst van onze literatuur verstommen èn het is een belangrijk document humain. Met recht draagt het de naam .van bekroond boek. De Reina Prinsen Geerlingsprijs, die het verwierf, bewaart de herinnering aan een jeugd, die slachtoffer werd van de oorlog. Voor de eerste keer uitge reikt, vestigt zij de aandacht op de getuigenis, dat de jeugd geen slachtoffer van de vrede wil zijn. Dr. J. C, Brandt Corstius. {ïet U.S.A.-legeriankschip „El Caney" heeft noodseinen uitgezon den, waarin werd medegedeeld, dat het roer was weggeslagen en de schroef beschadigd. Ket schip be vindt zich 800 km. ten Zuiden van Attoe. (Ingezonden mededeling) 7Waarom zou ik gek zijn...? Ik "gS BEN toch het jpi Kerstmannetje...!" zegt Edmund GwennSzl is liet wonder van het Hoogheemraadschap Delfland Verzouting van het boezemwater In verband met de verzouting van het boezemwater van het hoog heemraadschap Delfland, is, zoais bekend, een noodoplossing gevon den door het bouwen van een ge maal te Leidschendam en te Rotter dam, door middel waarvan zoet water Rijnland en Schieland in Delflandsboezem kan worden over gebracht, Het gemaal te Leidschen dam, dat zich bevindt in een nood- gebouwtje vlak voor de R.K. Kerk op de Dam ia Maandagmiddag drie uur in aanwezigheid van verschei dene genodigden in werking gesteld door mr. E. J. M. H. Bolsius, oud ste lid van gedeputeerde staten van Zuid-Holland. Hierna begaf het ge zelschap zich naar restaurant Den Hout te 's-Gravenhage, waar de dijkgraaf van Delfland, mr. dr. TajfdoJk, een rede hield. Ir. A. C. Kolff, hoofdingenieur van Delfland gaf een technische uiteenzetting, waarin hij er aan her innerde, dat in de afgelopen zomer het zoutgehalte van het rivierwa ter bij Rotterdam 8 gram per liter bedroeg, dit is 1/3 gedeelte van het gehalte van het zeewater. Mr. Bol sius sprak namens gedeputeerde staten, de heer 'J. Barendse namens cle bond Westland en tenslotte voerde ir. Riemens, rrjkstuinbouw- consulent het woord. Hij noemde de thans verkregen noodoplossing van onschatbare betekenis voor de Westlandse tuinbouw, die anders ten dode zou zijn opgeschreven. NV. .MALTQ5TASE AFDELING PHABMACIE. WEESP. Het zou reeds in 1943 her dacht kunnen z(jn, het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Zeemanscentrale te Rotterdam. In de eerste plaats echter" ston den jn 1893 nog slechts 'n deel van het Zeemanshuis en de organi satie daarvan op poten. In de tweede plaats had het Zeemans huis in 1943 allerminst behoef te aan en gelegenheid tot jubi leren. In dat jaar en in de twee voor gaande, zowel als de twee voigende jaren was men er daar uitslui tend op bedacht voorzichtig en on opvallend te zijn. Er gebeurden al. te veel dingen die de Duitsers mets aangingen. Er waren, al die jaren door. Joodse medeburgers, studen ten en andere onderduikers in „de geheime Kamer". Ook vonden daar onderdak de stadgenoten wier huis gebombardeerd was later honder den patiënten met hongeroedeem en andere oorlogskwalen. Hartelijk „home" Maar nu nu is er wèl aanlei ding en behoefte om de mijlpaal op te stellen en deze met de guirlandes van ons* aller medeleven te versie ren! Zeevarenden van allerlei ras en velerlei religieuze overtuiging hebben er al die 50 jaren een har telijk „home" gevonden en aange zien 1500.gemeentelijke subsi die per jaar weinig is en de na weeën van de oorlog vele zijn, moet de gemeenschap er voor zorgen dat de familie Valkenier, die de laatste twaalf jaar met dit bonte, thans wat verveloze, schip voer, daarmee weer voor de dag kan komen. Er staan nu 112 bedden. Als het goed was, stonden er twee- Veemarktbericht 16 December 194 Aanvoer totaal 3208. Vette koeien en ossen 741; gebruiksvee 600; graskalveren 104; nuchtere kalveren 265: biggen 674; veulens 32 paarden 349; schapen en lamme ren 305. Bokken en geiten 136; varkens 2. Prijzen; Kalf koeien 775650 475; melkkoeien 800'675500; varekoeien 450—375-300; vaarzen 475—325—200; Pinken 300—200— 150; Graskalveren 190Ï1050; Biggen 45—35—30; Hitten 575— 450200; Paarden (werk) 800 600—300: paarden (slacht 1.40 1.— tot 0.60. Kalf- en melkkoeien aanvoer iets kleiner, handel goed prijzen van. beste kalf- en melkkoeien iets ho ger, verder onveranderd. Vare koeien aanvoer iets korter," handel redelijk, prijzen iets stij ver; vaarsen en pinken aanvoer als vorige week, handel kalm, beste vaarzen iets stijver in prijs, verder onveranderdgraskalverén aanvoer iets ruimer, handel rustig, prijzen constant. Biggen aanvoer iets klei ner, handel levendig, prijzen iets stijver, paarden aanvoer als vorige week, handel, prijzen als vorige week. HALLO ALLEMAAL! JULLIE hebt het Zaterdag in- „Het Rotterdamsch Parool' "en weet het dus; kunnen lezen Tweede Kerstdag, Zaterdag 27, Zondag 28 en Dinsdag 30 December worden de prachtige voorstellingen van het gloednieuwe en spannende toneelspel „Ketelbinkie in Sehim- mcnland" gegeven en wel in Luxor en Colosseum. Kaarten verkrijgbaar bij de bezorgers van de krant en aan het kantoor Schiedamsesingel 42. Zorg, dat je er bij bent! Tot in de Kerstvacantie. KETELBINKIE. maal zoveel. Er zijn frisse ka mers, ruime conversatiezalen, een frisse keuken. Maar waar de ingang precies is? En hoe twee zeelieden met hun plunjezak elkaar in de gangen en op de trappen moeten passeren? En de verf? De plafonds Enfin, dat hoopt nu het Comité van Aanbeveling, met de burge meester en vele prominente Rotter dammers, dat hoopt vooral het werk-comité. met mr, H, Willemse aan het hoofd, nu in orde te krijgen waarbij de steun van ons allen uiteraard niet gemist kan worden. Er is zelfs al een plan op papier waardoor de drie samengebrachte herenhuizen aan de Veerhaven wer kelijk één worden met één monu mentale ingang. Het-doel is schoon! Zou dan het streven om jaarlijks aan plus minus 1000 zeelieden onderdak te verschaf fen met met enthousiasme beant woord worden? De Nederlandse regering stelt pogingen in het werk zes vracht schepen met beperkte passagiers- accommodatie in Amerika aan te kopen. Het betreft hier een aantal hu lp vliegkampschepen van de Amerikaanse marine, die tot vracht en passagiersschip moeten worden omgebouwd. Ze zijn van het type C 111 en wel in eenvoudige uit voering zoals de V.N.S. in Den Haag en de Stoomvaartmij. Neder land te Amsterdam er resp. een en twee in bezit hebben. Als gegadig den voer deze nieuwe schepen worden genoemd de V.N.S. in Den Haag, de Kon. Rott. Lloyd en de Holland Amerika Lijn te Rotter dam en de S toom vaar tmij, Neder land te Amsterdam. De maritieme commissie der Verenigde Staten heeft bekend ge maakt dat zij Engeland 31 olietank schepen van het type t-2 zal verko pen. Nederland krijgt vier van deze schepen toegewezen. (Ingezonden mededeling) Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kin. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, iedere morgen in Uw eerste kopje thee. Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen: on zuiverheden. dlo zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer, want ze worden afgevoerd, regelmatig en gron dig. De weldadige gevolgen blijken al gauw. Uw pijnen worden mmder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rust: Uw levenslust keert weer, kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker- of Drogist. Welkom Er zijn hotels en hotels. Hotels met hoofs nygende chefs de recep tion, serviel rennende piccolo's, snor rende liften, gangen als straten met deuren en "kamers en bedden zon der tal. En hotels, zo groot als een flinke burgermans woning, waar de directeur-eigenaar de scepter zwaait over een kellner, een buffet juffrouw en een kamermeisje. In -de eerste gelegenheden is men vaak alleen maar een fooiafgevend nummer. In die knusse, gemoede lijke logementen wordt men jovia ler behandeld, zonder die geraffi neerde kouwr drukte, gewoon als herberg zoek nde medereiziger op het ondermaanse. Voor een preten tieloos mens eigenlijk veel aange namer meestal, maar altijd niet Moet je toch eens luisteren: Die Karei daar voor de rechter, bezit zo'n knus hotelletje waar we het zo even over hadden. De men sen logeren er graag, want Karei is een toffe hotelbaas, een echte pater familias voor zijn klanten, maar een streng vader en soms een driftig vader. Daar kunnen die twee Franse zeelui over meepraten, die daar laatst logies besteld had den. De Franse taal zal wel de schuld van het misverstand zijn geweest, het misverstand dat voor één der zes bonken pijnlijke gevolgen had. Die Henri en die Pierre waren namelijk in de steïlige overtuiging dat zij twee kamers besteld hadden, voor Henri één en voor Pierre één. Komen die mannen thuis, wil len ze ieder hun sleutel hebben en daar zegt me de baas dat ze samen op één kamer moeten, maffen, dat er niks van an is dat ze twee ka mers besteld hebben. Blijft Pierre op z'n stuk staan, wordt-ie dwars en pakt zomaar een tweede sleutel van het bord. Hij tippelt er mee naar boven, doet de deur open en wordt onmiddellijk de kamer uit gewerkt door een luid protesterend gestoord echtpaar. Gaat weer naar beneden en begint echt op z'n Frans hevig scheldend en gesticu lerend dc baas opnieuw verwijten te doen. Wat de baas toen deed had-ie nooit mogen doen., want een hote lier dient gastvrij te zjjn en soepel en vooral een beetje laconiek tegen over opgewonden Fransmannetjes, want die staan in hun eigen land ook bij ieder wissewasje te brie sen en dan denk je dat ze mekaar verscheuren zullen, maar dat loopt zo'n vaart qiet eni even later staan ze elkaar de laatste mop te vertel len. Nee, die baas had Pierre die kleun midden op z'n gezicht niet moeten toedienen, da's ^ea welkom van niks, dat is geen reclame voor de gastvrijheid van Nederland. Dat vond de rechter ook, vandaar die dertig gulden boete. (Ingezonden mededeling BENT U VERKOUDEN? Probeer dan dit receptje eens! Laat een kwart liter water koken, los hierin een eetlepel suiker op en voeg hieraan toe 30„gram VERVUS (dubbelgeconcentreerd)die U bij elke apotheker of drogist kunt ver krijgen. Dosis: een eetlepel na de maaltijden, kinderen van. 812 jaar een dessertlepel, van 3—8 'jaar een theelepel. Een eenvoudig en zeer doeltreffend middel. Een huismiddel tegen spit in de rug en rheumatiek In alle gevallen, van spit cn rheu matiek zal dit huismiddel goed vol doen. In een schone fles vermengt U, door goed te schudden, 85 gram brandspiritus en 15 gram Rheuma- gic-olie (geconcentreerd), beide ver krijgbaar bij elke apotheker of dro gist. Dit receptje kost ongeveer drie kwartjes en voldoet prachtig. (Ingezonden mededeling) Het Aanslagbiljet was gekomen i Jan had een revolver genomen Maar toen bracht zijn vrouw. Tip van Bootz. en heel gauw Zat hij al van onf- heffmg te dromen 1 Inz. Mevr. D. H. A'dam ontv. I fl. TIP. FEUILLETON Zij hoorden een zacht geschuifel, dat zich uit de richting van het luik -weer naar de tweede kamertje bewoog. Zij konden niet zien, dat de ander de-ladder meesleepte en die door het raam in de' dakgoot manoeuvreerde; hij ging er toen ook zelf doorheen en zijn bedoeling werd dui delijk: hij wilde van het dak omlaag klimmen, een omslachtige handeling, maar onder de om standigheden niet slecht bedacht. Hij had im mers zijn oor aan het luik .te luisteren leg gend gehoord, dat Peter daarbeneden, flui tend en zingend, zich kennelijk zo onbekommerd alleen waande, dat een verrassende actie tegen hem na wel supees moest hebben. Om de lad der weer door het luik in de gang omlaag te brengen was te gevaarlijk; een aanval van bui ten af moest het zjjn! En die werd nu ingeleid. In het kamertje daarnaast waagde de kleine man met de grote hoed het even door zijn raampje te kijken en zag nog juist het boven de dakrand uitstekende deel van de ladder heftig bewegen; h(j sprak tot de ander: „Die man iest schoon weck; hieroenter. Veilik nu. Wij ook gaan." En hij maakte een venster open. Maar hij werd bij zijn arm gegrepen door zijn behoedzame gezel, die eerst nog snel de zol der wilde verkennen. Toen ze bij het gesloten luik stonden, meende Cyrus te begrijpen, wat er gebeurd moest zijn: partij 1 was via de ladder, van het dak nadr beneden geklommen, waar schijnlijk op de vlucht partij 2 was in onbe kende sterkte nog aanwezig, zeer duidelijk hoor baar. Te duidelijk voor de kleine man naast hem, die plotseling inéénkromp, toen luide galmen opstegen: „Lach dan Paljazzo" „Besmeer U met poederrr. „Wat is 't?" siste Cyrus op het luik staande, „lek Hóngar beleiddikt door dat gezing", steunde de kleine. „Mein hari bloeden en mein maag prótestieren tegen dat vreseliks." Het gezang van Peter scheen hem werkelijk pijn te doen en dat was zo verbazingwekkend niet. Ter verontschuldiging diene echter, dat het lied, dat Peter had aangeheven, als een familie kwaal te beschouwen was. Hij had het zijn va der reeds in de badkamer horen zingen cn als kleine jongen had hij het als een strijdlied over genomen, even vals en steeds ook met Paljazzo; niet Paljas, noch Bajazzo, maar Paljazzo, dat beter in de uithaal paste. Het lijden van de arme muzikale Hongaar was echter van korte duur, want hij werd ijlings weer naar het zolderkamertje gedirigeerd met de in structie om zo snel mogelijk langs de ladder te klimmen en het huis weer door de keukendeur binnen te dringen. De man Cyrus zou dan al het luik geopend hebben om met de revolver de op mar-s van de Hongaar door het huls te dekken. Het was een goed plan, maar de gehele situatie was reeds te gecompliceerd geworden om nog ruimte voor plannen te kunnen overlaten. Dit werd bij voorbaat ter mislukking bestemd, aan gezien de* aanwezigheid van de eendenjager er niet in verdisconteerd was. In plaats van ergens over de velden met vluchtende benen heen te snellen, de ondergaande zon tegemoet, stond hij op de drempel tussen keuken en portaal, elke vezel in hem gespannen. Want zijn scherp oor had door Peters uitbundige aria heen gerucht op zolder vernomen. En dat deed hem de overrom peling van de drieste zanger even uitstellen. Hij had goed gehoord; een licht gekras over het luik, dat heel langzaam in beweging kwam. Hij trok zich daarom een weinig terug tegen de muur, zodat hij kon aannemen niet zichtbaar te zijn van het trapgat uit, dat traag groter en zwar ter werd. Toen bracht hij zijn hand naar zijn rechterbroekzak en wachtte in deze klassieke houding op de dingen, die gebeuren moesten, oog en aandacht fél geconcentreerd op. het luik, doch telkens met een zijdelingse blik op do deur, waarachter Peters onvermoeide stembanden thans geoefend werdn op Tosca. Terwijl zo in het huisje aan de zandweg de spanning steeg en de Hongaar zijn korte beentjes over de dakrand werkte om met de buik tegen do ladder gedrukt de begane grond te zoeken, gleed een schaduw langs de ramen, waarach ter Peter zo druk in de weer was. Een zwarte hoed en twee donkere ogen verschenen voor het" venster: zij zochten de zanger en vonden hem niet, maar als zij enkele seconden langer gespied hadden, zouden zij Peter onder de divan uit heb ben zien kruipen, waar hij juist singels en veren betaste, op zoek naar een verscholen bergplaats. Doch de schaduw gleed verder, de hoek van het huisje oir. en nu werd ook een pak zichtbaar, dat de man onder de arm droeg; een man, wiens verschijning juist op dit ogenblik op dit terrein de «zich daar afwikkelende zaken "alleen nog moeilijker te volgen maakte. Hij %vas tot twee passen van de keukendeur genaderd, toen hy eensklaps opkeek, op het gerucht van een men selijk gesteun en tot zijn ontzetting een kleine dikke man ontwaarde, die vlak bij hem van een ladder omlaag kwam, een lang mes tussen de tan den geklemd. En het was de aanblik van dat mes, dat de ander een afschuwelijke schreeuw ont lokte en de boeren van Axen zouden verbaasd geweest zijn, indien zij hun koster zo hadden horen schreeuwen, geUik hun speenvarkens aan de troggen. (Wordt vervolgd) De roofoverval die op bet passa giersschip „Van Heutsz" werd ge pleegd, blijkt het werk geweest te zijn van een goed georganiseerde bende. De chef van de Engelse opspo ringsdienst te Hongkong, heeft de bemanning van de Van Heutsz bij terugkeer aldaar ondervraagd en de kapitein Klaas Flïn heeft hier bij verklaard, dat toen de Van Heutsz op 14 December 's middags om 4 uur buiten Hongkong was een paar passagiers kwamen op dagen die de officieren met revol vers in bedwang hielden. Ze lieten de kapitein en de officieren onder bewaking van gewapende mannen achter en onderzochten het schip. Bij de landtong Chi Leng requï- reerdgn de zeerovers jonken, om hun buit.weg te voeren en ze ont kwamen op 15 December met de kapitein en de officieren als gijze laars in de motorboot van de Van Heutsz en in een roeiboot. Volgens een schatting van de directie van de koninklijke Java—ChinaPakket lijn be droeg de roof een mlllioen Straits dollars. De zeerovers hadden Amerikaan se kleren aan. „Gaat II maar zitten" De derde officier, Nederkoom, verklaarde, dat hij Zaterdag om 4 uur 's middags in de buurt van de Riasbaai het beroemde schuil oord van zeerovers op de brug stond met de vierde, toen twee Chinezen hen dwongen de handen in de lucht te steken en hen ge lastten naar het kwartier van de officieren te gaan. Vijf minuten daarna kwam de eerste machinist die niet wist, wat er han de hand v/as, uit zijn hut., Een van de rovers begon dê ringen van mijn vingers te halen, vertelde Nederkoorn, maar een tweede, vermoedelijk hun aanvoer der, gelastte hem ze terug te geven. Daarop kreeg de kapitein op dracht voor meer ammunitie te zorgen. Pas toen de eerste machi nist de deur openmaakte en ons meedeelde dat de kapitein, de eer ste officier en enkele leden van de bemanning door de piraten waren meegenomen, hoorden we, dat de zeeschuimers vertrokken waren. De motorboot hebben we niet weerom gezien". -Speciaal te hulp geroepen politie stelt op het ogenblik een onderzoek in rond Hongkong; teneinde de zeerovers te vinden, die op het pas sagiersschip Van Heutsz, passagiers en bemanning hebben beroofd van juwelen en van geld tot^een waar de van een millioen Straits dollars. De politie deelde mede, dat dit de eerste reis was, welke het schip maakte zonder speciale bewaking j tegen zeerovers. De gebruikelijke wachten hadden het schip verlaten voor dit uit Belawan in Indonesië vertrok, aangezien men een aanval van zeerovers onwaarschijnlijk; achtte. Men meent dat de piraten zes passagiers vasthouden om losgeld te krijgen. Voor zover bekend is geen van deze passagiers Euro peaan. Willink-Van Collenprijs De uitslag van de jaarlijkse wed strijd uitgeschreven door het fonds Willink van Collen, waarvoor 180 schilderijen zijn ingezonden, is be kend gemaakt. Eerste prijs Jacob Kuyper te Amsterdam; tweede prijs Piet Nieuwenhuyzen te 's Gravenhage; derde, vierde en vijde prijs: resp. J. G. Goeting te 's-Gravenhage, E. J. Sluyters Jr. te Loenersloot en Leendert Spiering te Haarlem. (Ingezonden mededeling) verlang van Uw Winkelier de beroemde 18 DECEMBER. De moestuin moet feitelijk reeds in de winter maanden omgespif worden. «4/s nog een. flinke vorst optreedt vriezen de omgespitte kluiten stuk en dit komt de losheid' van de grond ten goede. Nimmer spitten als er sneeuw ligt! En als de aarde door vele regens nog zeer nat is, wachte men mei het spiiten totdat het water is weggezakt of door grep peltjes is weggevloeid. S. L.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1947 | | pagina 3