ff Han van Meegeren was 'n goede broer Albert Schweitzer stond vraaggesprek toe 'n Geldboeten geëist tegen Swarttouw-directie Per jaar komen 5000 inboorlingen naar Lambarene Een man, die zichzelf niet belangrijk vindt... Meester en knecht Mr. Hollander kent Rotterdamse toestanden niet, zegt mr. Beerman Hoe zijn zieke zuster ons de schilder beschreef r SHERLOCK HOLMES WAS PROF. heöen DE RADIO - PROGRAMMA'S aaonisTjiH f 490 Zaterdag 10 Januari 1948 DE laatste avond van hun bezoek aan her Afri kaanse oerwoud. Dr. Schweit zer geeft hun 2ljn dagboek en vraagt er hun naam en „iets over Afrika" in te zetten. Een van hen schrijft een paar re gels, waarin hij Schwc-izer „de grootste figuur van het Chris tendom" noemt. „Nee, nee, dat nooit!" roept Schweitzer en radeert net zo lang, tot öe re gels onleesbaar zijn geworden. Dan schrijft de bezoeker on der de groezelige vlek op het papier: „Uitgeradeerd onder mijn protest!" De dokter prut telt tegen, maar berust!" Zo eindigt het bezoek, dat twee vertegenwoordigers van Ameri kaanse kerken onlangs aan de gro te theoloog, filosoof, arts en musi cus brachten. Voor het eerst sinds tien jaar had hij erin toegestemd, een vraaggesprek te voeren, ni over zijn boek „Philosophy of Ci vilization'. Twee delen zijn vol tooid cn met enig ongeduld wacht de wereld op het derde. Hoe staat het ermee? „Houd uw armen maar op! zegt Schweitzer en van een plank haalt hij bundels dicht beschreven vellen papier, sommige vergeeld van ouderdom, en geeft ze zijn be zoeker. De stapel wordt enkele tientallen centimeters hoog. Dan zegt hij: „Hier is het derde deel!'! 'lisJj f, DR. A. SCHWEITZER Wijsgeer, theoloog, medicus, organist, zendeling. Albert Schweitzer wordt 14 Jan. 73 jaar. Een man die op verschil lende gebieden van de geest de meester-titel verworven heeft driemaal is hij Doctor: in öe Theo logie, in de Philosophie, in de Me dicijnen, terwijl hij als musicus een Bach-kenner en -vertolker bij uitnemendheid echter tege lijkertijd een man, die zich op geen van deze dingen laat voorstaan. Eén begeerte beheerst zijn leven: met inzet van al zijn gaven de lijdende ncgero van Equatoriaal Afrika te dienen en aldus ant woord te geven op de roepstem van Hem, die hij in een van zijn boeken „Mijn Meester" noemt. Schweitzer, de knecht van Chri: tus is een meester in het dienen. Van een meester kan men iets leren. Van de grote, diep-een- vcudige Elsasser kunnen wij onze dienst-minachtende tijd weer Ieren wat dienen is. Elke meester achtige aanmatiging is hem vreemd. "Wilt u hem in zijn een voud zien? Eens was hij bezig in de dakbint cn van een in aan bouw zijnde hospitaal-zaal. Aan een neger, die beneden stond toe te kijken vroeg hij hem een stuk hout aan te reiken. De neger wei gerde. Hij liet zich niet meer in met handenarbeid: „want ziet u dokter, ik ben nu intellectueel". Schweitzer kwam naar beneden haalde de balk zelf en antwoordde: „Mijn leven lang heb ik intellec tueel willen worden, maar het is mij niet gelukt." Inmiddels verrees het hospitaal aan de zoom van het oerwoud; kwamen er steeds meer negers langs ds Ogowe-rivier en door het bos naar Lambareno; vonden ook de vroeger als „hopeloos"-opgege- venen vaak genezing en werd hun in hun eigen taal het evangelie, de goede boodschap van de Meester, verkondigd. Zo werkt Schweitzer ver maard auteur van boeken over Jezus, Paulus, de Indische Den kers, Bach en het Verval en. de Wederopbouw van onze cultuur als de leider Ulo dient, als de meester-knechl ik „Meester, ik zal U volgen, waar Gij ook heen gaat", met deze woorden nam volgens Mattheus 8 vers 19 een geestdriftig schriftge leerde vrijwillig dienst bij Jezus. Voor Albert Schweitzer, geleerde van onze tijd ging deze zelfde meester naar donker Afrika. Dus volgde hij Hem en 73 jaar oud en moe geworden volgt hij Hem nog. Alleen één ding verfoeit hij: de z.g. heldenverering. Toen hij 70 jaar werd kreeg hij uit Engeland alleen al 400 brieven. Aan een van die bewonderaars schreef hij terug: „Ik ben geen held. Ik ben een ge wone mens, die door Gods genade iets mag doen voor anderen." Laten wjj ons dus, in zijn geest, niet verliezen in helden-verering, maar met Schweitzer luisteren naar de stem van de Meester Zelf, die ook ieder van ons roept in Zijn dienst, om iets te mogen doen voor anderen. Niet alleen in Afrika, De Amerikanen bUfr t wat verbluft zwijgen en dan ver telt Schweitzer, dat het hoek nog niet klaar is. Er ontbreken nog een paar hcofdstukken; andere moeten beschreven worden. Dat doet hij soms zes maal. Dan moet het werk nog gecomprimeerd worden tot 'n boek van 250 pagina's. En als zijn bezoekers hem erop wijzen, dat het verschrikkelijk zou zijn, als een groot deel van dit kostbare manuscript verloren zou gaan, zegt de dokter glimlachend, dat er wel uitgevers zijn, die het zouden willen uitgeven, maar het publiek is er immers niet mee ge baat, als het teveel tegelijk te'ver werken krijgt? Kinderlijk vertrouwen Wij zullen er foto-copieën van laten maken, dringen zijn bezoe kers aan! Ze kijken eens ïond in Schweitzer's kantoor, dat tegelijk studeer- en slaapvertrek is. Alles is van hout: er brandt een petro leumlamp. „Stel u voor dat het ver brandde!" De wijsgeer lacht. „Mijn manuscript gaat niet verloren. Kijkt U maar, deze hoofdstukken hebben zelfs de tanden van de an tilopen doorstaan!" 'Hij wijst op een muur, waar hij ieder hoofd stuk, met een touwtje gebundeld aan een spijker ophangt, „zoals een jager zijn geschoten fazanten." In de kamer naast het kantoor huizen zijn lievelingsdieren, de an ti lopenkalfj es. Daar staat ook zijn piano met de orgel pedalen, een. cadeau van de Parijse Bach-ver- eniging aan haar organist. Op gro te kano's is het instrument destijds naar Lambarene vervoerd, 200 km de Ogowe-rivier langs. In Lamberene staat zijn hospitaal, op een terrein van meer dan h.a., waar 400 mensen wonen, voor de helft patiënten. Per jaar komen 50Ü0 inboorlingen naar Lambarene, (e voet of per kano. Een derde sterft onderweg, de overigen vin den hulp van de vier Europese art sen en de zeven dito verpleegsters en het inheemse personeel. De dokter zelf werkt mee, timmert en schildert als het moet, gaat iedere avond langs de bedden. Is straks jaar, maar staat iedere morgen om zes uur op, werkt tot na mid dernacht, in het warmste deel van Afrika, Een van de bezoekers zit te wer ken in een kamer van het hospi taal. Kamer? Een houten vertrek met houten banken. Het is nacht, een nacht in Afrika, met duizend zachte stemmen uit het oerwoud. Plotseling een nieuw geluid, een piano, een meester aan de toetsen. Bach. De bezoeker legt zijn pen neer, gaat stil naar Schweitzer's kamer, opent de deur en luistert. „Kom binnen," zegt deze en de robuste, ietwat gebogen figuur zet zich weer achter het instrument. Schweitzer speelt Bach. Hoe was het vroeger? „Bach's grootste ver tolker. Europese concerten, ap plaus!" Nu: een houten vertrek, antilopen in een mand, het Afri kaanse oerwoud. Maar toch: Bach! Links: de Canadese kunstschaats-hom pioene Barbara Ann Scott met een Tsjechische collega-op-de-schaats bij aankomst te Praag, waar de strijd om het Europese kampioenschap weldra zal ontbrandenBarbara Ann Scott deed met mama en trainer ook even Amsterdam aan. waar het niemand ge lukte haar te interviewen. Vervolgens oejende zij in Zwitserland nog een paar dagen, om in Praag beslagen ten Ijs te komen. Vrijdagmiddag stonden voor de R'damse kamer van het Bijz. Gerechtshof terecht de heren J. S. C. Schoufour en F. Swarttouw. de eerste als directeur van de N.V. Frans Swarttouw's Havenbedrijf te Rotterdam en Amsterdam, de tweede als directeur valt de N.V, Stevedore Comp. „Quick Dispatch". De heer Schoufour zou kranen (o.a. een 8-tons drijvende kraan) en een poliegrijper ter beschikking- van de vijand hebben gesteld en bovendien voor de O.T. werkzaam heden hebben doen verrichten. De heer Swarttouw zou terreinen en loodsen op huurovereenkomst ter beschikking hebben gesteld voor de fabricage van „Torpedo-Schuetznetze", bestemd voor de Kricgs- marine. Ook hem werd het doen verrichten van werkzaamheden, voor de O.T. ten laste gelegd. Beiden gaven in grote trekken het ten laste gelegde toe. Tot hun verdediging voerden zij aan, dat er in het bedrijf allerminst hard was gewerkt. De arbeid voor de Duit sers maakte slechts een zeer ge ringe fractie uit van de totale op- Een stille kamer vol herinneringen: aan de ene wand tientallen por tretten: mannen en vrouwen in kledij, die veertig jaar geleden misschien modern was: jonge mensen, die met vrolijke gezichten het leven inzien: kleuters, die hun eerste wankele pasjes doen; familie, vrienden en vriendinnen. Rechts bovenaan een grote foto van een schilder vól aan dacht voor zijn doek, een penseel in de hand. Aan de andere wand enkele originele litho's en een reproductie van een bekend schilderij: „De Em maüsgangers" van Han van Meegeren. Dan een erker, die uitzicht geeft op de stille Munnikenweg in Veenendaal. Aan de voordeur een émaille- plaat: Wed. G. W. van Kessel, expeditie-bedrijf. Schweitzer met een van zijn anti/open Hier leeft, reeds vele jaren aan haar bed gekluisterd, mej. Wille nden van Meegeren, één van de drie zusters van de schilder, die enkele dagen geleden in de Vale- rïus-kliniek te Amsterdam plotse ling is overleden. Lichamelijk naast deze rumoerige wereld, maar geestelijk intens daarin levend, doordroomt deze ernstig zieke vrouw alle heerlijke herinneringen, die zij van haar broer heeft behou den. Als zij vertelt, en dat met een geestdrift, die kwalijk schijnt te passen bij dit uiterst broze lichaam, leeft voor ons op de mens Han van Meegeren, zoals slechts weini gen hem zullen hebben gekend. „Hij was de liefste broer, die U zich voorstellen kunt, Nadat ik mijn eind-examen H.B.S. had ge daan openbaarde zich een ernstige maagkwaal, die het mij onmogelijk maakte een werkkring te zoeken. Later kwam daar een. hartziekte bij, al vele jaren, kan ik niet meer lopenAis ik Han niet had ge had zou ik misschien daaraan geestelijk ten onder zijn gegaan. Han zorgde voor alles, wat ik nodig had, Han regelde al mijn zaken, Han was het, die soms dagenlang niet van mijn ziekbed week als ik weer een hevige aanval had. Acht maal reeds ben ik geopereerd, Han was het altijd weer die mij in mijn moeilijkste uren opzocht. Het vori ge jaar nog moest ik een levensge vaarlijke operatie ondergaan in het Diaconessenhuis te Utrecht. Han kwam mij iedere dag opzoeken, on geveer vier weken Tang. Er zullen maar weinige broers en 2usters zo intiem met elkaar zijn als Han en ik dat waren." Het wordt stil in deze toch al rustige kamer. Felle regendruppels lekkeren op het zinken dakje van de erker. De gure wind giert om het huis. Herinneringen worden levend Twintig jaar reeds ligt mej. Van Meegeren in bed, twintig jaar heeft zij in stille afzondering nage dacht over dat merkwaardige „ding" dat leren heet. Er is haar de zin daarvan waarschijnlijk sr geopenbaard dan aan ons, ge zonde mensen, die in de jacht van alledag geen tijd vinden voor be zinning. Haar oordeel over de dik wijls vreemde handelingen der mensen is mild, natuurlijk ook over de verkeerde daden van haar broer. Goedpraten wil zij die niet, doch zij heeft voor zichzelf een verklaring trachten te vinden waarom Han zijn toevlucht nam tot afkeurenswaardige middelen om tot roem te komen. Gevoelsmens „Han was in iedere vezel van zijn üchaam gevoelsmens. En een kunstenaar! Dat zegt de gewone mens dikwijls weinig, maar mij, die hem zo door en door gekend heeft, ontzaglijk veel. Hij was heftig en uitermate critisch. Ds weinige waardering, die Han van de officiële Nederlandse kunst- critiek ondervond, heeft hem zwaar gekrenkt. Dat moet hem er toe gedreven hebben „De Emmaüsgangers" te schilderen. Het kan mij persoonlijk niets schelen, en ik geloof vele Neder landers met mij, hoe sommige cri tici, nü over dit doek spreken en schrijven. Voor mij is het nog altijd het mooiste dat Han geschilderd heeft. Iedere keer, als ik er naar kijk. en dat is tientallen malen per dag denk ik: „Ja, zo was Han, zoals de man rechts op het schilderij, die vol gespannen ver bazing het wonder aanschouwt. Zo ook heeft Han het ondoorgronde lijke mysterie, dat leven heet, be keken." De schier doorzichtige handen schikken het sierlijke gekamde haar wat op, de fijne, tere trekken van deze veel-beproefde vrouw, die 2ich boven haar leed wist te verheffen en zich nu niet meer ongelukkig voelt, krijgen een dro merige expressie. „Ik heb hem niet meer gezien, maar enkele dagen geleden zag ik een eerste afdruk van een foto, die na zijn sterven is gemaakt. Niet te geloven, hoe mooi! Han leek veel jonger geworden, dan hij de laat ste tijd er uit zag, een onaardse glimlach om zijn mond. Hij moet in die laatste seconden een prach tig visioen hebben gehad." Als eens een waarlijk goede bio grafie over Han van Meegeren wordt geschreven moet daarin ook klaar belicht worden, dat hij, naast vele zwakke menselijke eigen schappen, minstens één heel goede had: hij was een liefdevolle, zorg zame broer voor een hulpeloze, altijd zieke zuster. Bij koorts en klejpiln zljr» onze poeders het aangewezen middel. KOORTS-en KIESPIJNPOE DER 7l/j cent per stuk. BRAS KAMP W.V. FA BRl KONTE VAN DTMEENK'S G EKEÉSM IDD ELEN Schone schijn en werkelijkheid Een Hooggeleerde, die scherpzinnige conclusies wist te trekken "pOLITIE-AGENTEN, surveille- hij niet wilde verhongeren besloot x rend in Londen's Bakerstreet, Conan Doyle zich op het schrijven worden ook nu nog vaak door van boeken toe te leggen, buitenlanders gevraagd, waar.... „Bedenk iets origineels", advi- Sherlock Holmes gewoond heeft, seerde hem een uitgever, toen hij En dat ondanks het feit dat de deze met enkele criminele penne- man, die Sherlock Holmes schiep, vruchten belaagde, nu al weer vele jaren geleden het Dat knoopte Conan Doyle zich tijdelijke met het eeuwige verwis selde. Ja, sir Arihur Conan Doyle moge dood zijn hij moge ook Sherlock Holmes in zijn laatste detective-story hebben laten sterven de hoofdfiguur uit zovele spannen de romans is blijven voortle ven als een wel haast legendari sche figuur, die tot in. de verste uithoeken der aarde bekend is. U weet dat en de schrijver vair in de oren. Hij herinnerde zich plotseling een van zijn leer meesters aan. de universiteit in Edinburgh, een zekere professor Bell, wiens colle ges ontzaglijke toeloop trokken omdat Lij uit drachten. Men was bang voor inbe slagneming en wegvoering van de kranen en bruggen, in geval van weigering. Bovendien wer den op deze wijze arbeidskrach ten voor tewerkstelling in Duits land behoed. In zijn requisitoir wees mr. Hol lander er op, dat deze zsak ook door de zuiveringsraad had_ kunnen worden behandeld, doch hij achtte het voor het Hof zeer nuttig, op de hoogte te zijn van wat er in het stuwadoorsbedrijf was omgegaan en de beschikking te hebben over vergelijkingsmateriaal. Heeft men zich verzet tegen de Duitse opdrachten, al waren die van betrekkelijk geringe omvang? Het landsbelang is hier niet boven het persoonlijke belang gegaan. De advocaat-fiscaal achtte in beide ge vallen een geldboete op zijn plaats en eiste tegen de heer Schoufour f 30.000 subs S mnd. hechtenis en tegen de heer Swarttouw f 2O.Ö0O subs 4 mnd. De vorige dag had ik vol span ning maar hoofdschuddend het yselyke verhaal van de ontvoering van die oude Rotterdamse heer ge lezen en Vrijdag liep ik er nog steeds over te tobben. Waar moet dat heen, zo peinsde ik, als ze er zo gaan aanstaan m onze rustige, ge moedelijke stad. Net hep ik te vre zen dat het fcy die ene niensenrove- ry wel niet zou blijven, want zulke voorbeelden prikkelen natuurlijk misdadig aangelegde lieden, toen er een auto stopte voor mijn huis en even later de bel nadrukkelijk rin kelde. Een taxi had ik niet besteld en ik. verwachtte geen bezoek. Waarom doe je met open, zei m'n vrouw ongedurig, je kunt de mensen toch niet in dit noodweer buiten op de stoep laten staan. Wacht even, sprak ik nerveus, doe jij vooral niet open, ik zal eens even boven uit het raam gaan kyken wie daar is. Met bonzend hart sloop ik de trap op en schoof voorzichtig het raam omhoog. Ik zag een tamelyk flinke auto voor de stoep staan. Iemand zat achter het stuur en twee mij onbekende heren stonden voor de deur. Met trillende handen deed ik het raam geruisloos dicht en wankelde de trap af. Intussen had de bel nog tweemaal gegild. Nu vroeg m'n vrouw, zou je nou eindelyk niet eens opendoen, wat heb je toch, je doet zo vreemd en je ziet zo wit als een ei. Snap je dat dan niet zei ik zeer bits, lees jij dan de krant niet. Scherp snerpte de brl weer en het ging ir.c door de ziel. Paniekerig ijsbeerde ik door de kamer. Nou maar, dat is toch te ;ek, zei m'n vrouw kordaat, ik ga In zijn pleidooi verweet de raads- j opendoen, je lijkt wel niet wijs. man, mr. Beerman. zoals bekend, Hierblijven, riep ik schor, Ik voorzitter van de Stichting Haven- zal ze leren, dat gespuis, ik ga de belangen de adv.-fiscaal, niet politie opbellen, maar m'n vrouw voldoende op de hoogte te zijn van j was doodkalm naar de voordeur ge- de Rotterdamse toestanden. Rotter- lopen en ik hoorde haar weldra dam is van ouds een haven, inge steld op het Duitse achterland. De R'damse autoriteiten richten reeds nu weer de blik verlangend op dit zelfde Duitse achterland. Wanneer burgemeester Oud (evenals alle autoriteiten in den lande) in zijn proclamatie direct na de capitulatie de ingezetenen aanspoort het werk weer normaal te hervatten dan moest dit somtijds tegelijkertijd in houden het dienen van Duitse be langen. Dit bedrijf heeft in zeer ge ringe mate voor de vijand gewerkt. Uit Zweden werd opbouw materiaal gelost. Uit de Limburgse mijnen werden kolen overgeladen naar de hoogovens in IJmuiden, Noemt de adv.-fisc. dit ook werken voor de Duitsers? Mr. Hollander: „Indirect, ja". Mr. Beerman: „Dan lijkt het mij beter, dat U de directie van de Ko ninklijke Nederlandse Hoogovens ook ter verantwoording roept". De PRAC heeft het vooronder zoek zeer eenzijdig geleid, aldus mr. Beerman, en de zaak slechts van één zijde belicht. Hij meent, hier bezetenheid van de col labor a- iiegedachte te moeten constateren. Mr. Hollander protesteert. Botterdam heeft njet slechter ge handeld dan de rest van Neder land en niet anders dan bijv. Ant werpen, dat van de bevrijders een pluimpje kreeg. Mr. Beerman be rust ig praten met de twee mannen. Incer.s hoorde ik haar zeggen* maar komt U toch even binnen he ren, m'n man ïs thuis, hij zal stellig graag even met U meegaan. Voet stappen naderden, maar men denkt snel als levensgevaar dreigt en zonder aarzelen wierp ik mij onder de divan. Terwijl de mannen in een makkelijke stoel gingen zitten hoorde ik m'n vrouw enige malen dringend m'n naam roepen. Ik be grijp het niet. sprak zy tot de he ren. zoeven was hij nog thuis. Nou, niets aan te doen, vervolgde ze, toen de mannen aanstalten maakten om te vertrekken, het zal hem ze ker spy ten, want zo'n verboden film in besloten kring te sen af draaien Is wel wat voor hem DESIDERTUS sloot zijn pleidooi met een verzoek om vrijspraak of ontslag van rechts vervolging. Uitspraak over twee weken. Aan het einde van de ochtend nam de zaak tegen de 37-jarige Pieter Hoogerwerff, stuwadoor te Wassenaar, wie ten laste was ge legd, dat hij ten behoeve van de vijand stuwadoors opslag-, overslag en andere werkzaamheden had ver richt, een onverwachte wending. De beschuldigde werd n.l. ter zit ting gevangen genomen wegens hot afleggen van tegenstrijdige verklaringen. ZATERDAG 10 JANUARI 1948 Avond-programma HILVERSUM I: 19.— Nws; 19.15 Dansmuziek; 19.35 Banden die bin den; 19.45 Reg. uitz.; 20.— Nws; 20.05 De gewone man: 20,12 Wie weet hoe kleinigheden "-ui- I dezc Plaat beet? 20.30 Lichtbaken; Woki 22. - Pco[. Bell uit Edinburgh, die Conan Doyle tot Sherlock Holmes inspireerde meestal juiste conclu sies wist te trek ken. Een modder- j'pat op de broekspijp van een student gaf prof. Bell aanlei ding tot het deze serie ook. Maaris het U afsteken van een verhaal, waar- ook bekend, dat Sherlock Halmes bij het doen en laten van de wel degelijk echt bestaan heeft? Hij betrokkene danig onder de loupe is niet zo maar door Conan Doyle werd genomen. Tot vermaak van bedacht, is geen fictieve roman- de toehoorders..,, figuur. Alleen: de ware Sherlock Zo kwam de Engelse schrijver tot Holmes heeft nimmer iets met de zijn creatie: Sherlock Holmes, een politie en misdaden uitstaande ge- detective, die uiterlijk niets met had. prof. Bell gemeen had, maar dii Sir Arthur Conan Doyle studeer- veel te meer uit onbetekenende de n.l, medicijnen in Edinburgh, aanwijzingen en feiten net als Maar toen hij 2ijn graad had be- de hooggeleerde leermeester van haald en zich vestigde bleven de Conan Doyle scherpzinnige con- patiënten hardnekkig weg. En daar clusies wist te trekken. I fK— «egen nc» ae juok; zz— Dans- scnerpzmmgc les, 22 37 Actualiteiten: 23.— Nws: 23.20—24 Omroepkamerorkest, HILVERSUM II: 19— Janine- Andradc. viool; 19.30 Ik schreef een brief: 19,40 Jeugdnicuws; 1945 De bijbel in steen; 20.Nws: 20.08 Din gen van de dag: 20.15 Vindobona Schrainntel'n; 20 45 De zang van de maand Jan.; 21.15 K. Voskuil; 21 30 In de balzaal; 22— Lady Dona f hoorspel); 22.30 Jean Presto en zijn ensemble: 23.Nws; 23.15 Hobby hoek; 23.30—24.— Lost-Best fIngezonden mededeling) FEUILLETON komen, In de buurt van Axen was men hem chercheur naar Peters huis was gegaan, de weer op het spoor gekomen. Dat kou geen toe- minister-president opgebeld en Item met zorg- vai zijn, want twee Nederlandse agenten waren vuldige verontschuldiging over de onheus ma- reeds geruime tyd.in dat gebied gestatioaneerd, tineuze telefonade op de hoogte gesteld van de omdat er verschillende verdachte vreemdelin- feiten en naar de mening van Zijne Excellentie gen gerapporteerd waren. Er moest daar in de over de heer Munnik gevraagd. gcnuiensi lastte verder in net duister, was net ITes^ofcf>n, Vraair het hem hi} ie lui nm een internationale smokkelaffaire? Waarschijn- oneerlijk ie rijn en zeker om finSnd te veE 7*" moorden. Alleen wanneer iemand Ten bo!k van een. geheimen te verber- hem zou stelen of de hand zou uitstrekken naar een van zijn gemummificeerde artikelen zou hij Nu was dc zaak echter acuut geworden: twee ïemand( kunnen doodslaan. En onthou ait jjocd Peter begreep, dat hij alles moest vertellen. Hij deed dat ook en zei bedroefd, dat hjj ge tracht had, de man murw te krijgen om zijn tong los te maken, maar dat hij na de vijfde -e=- YY rr""~ flee wiin nlatselinff wankel was geworden en dat moorden binnen enkele dagen; eerst een Pool, besloot hij - op dit uur mag U my hü ff toen maarhadgezef omdat van ^ie men feitelyk tveinig wist, daarna een voortaan alleen opbellen, wanneer U mij komt er niets meer met hem te beginnen was Er Hongaar, wiens strafregister niet geheel blanco vertellen, dat Munnik zelf vermoord is. Dan er xneis meer met nem te oegmnen was. ar iinm..i „„-„f kom :k met eieren oven kiiken. andere trelnnf ï!r werd pro ces-verbaal opgemaakt van zyn verkla ring en toen men zich ter verificatie van het was: éénmaal uit Engeland gezet op verden king van spionnage, zonder dat er voldoende kom ik met eigen ogen kjjken, anders geloof ik het niet. Maar waarschuw hem op te houden ring en men. men zien xer veriricawe van. net r Yt «rit* deel van zijn varhaal jmMdUta*. &ÏLn w"ra Dm hem V0OT de rKhtec te 5?nT SS"Mn begeven, stelde Peter voor, dat de twee recher cheurs dit werk op zich zouden nemen en dat de heer Cressiks even achter zou blijven. Twee paar ogen keken de spreker achterdochtig aan, doch Cressiks. die blijkbaar het hoogste gezag vertegenwoordigde, ging er op in en zo ge schiedde het, dat hij met Peter een vertrouwe lijk gesprek had. Peter begreep, dat hij in een moeilijk parket geraakt was. Hij' voelde, dat de rechercheurs bij voorbaat geloofden in zijn medeplichtigheid aan de moord op de Hongaar. Van Cressiks was hij niet zeker. Er was maar één o uitweg: de gehele zaak voor te leggen, zonder van Peters goede tróuw; zy'n begrijpelijke arg- brengen, Cressiks verweet Peter, dat .hij zo onnaden kend te werk was gegaan, door de advertentie in de courant te plaatsen. Indien hjj direct con tact met de Inlichtingendienst had gezocht, zou, men een val hebben kunnen zetten. Peter ver dedigde zich door te vertellen, hoe spontaan de idee van dc advertentie bij_ hem was opge komen en dat hij de hele affaire meer als een grap gezien had, Cressiks was langzamerhand wel overtuigd iets achter te houden en dan af te wachten, of men hem geloven zou. Cressiks had blijkbaar ook besloten, dat alleen openhartigheid in. deze kwestie tot resultaten kon leiden en daarom werd het gesprek tussen zijn hiëroglyphen houden. Bonjour." En het gesprek was afgelopen. Nu Feter bo vendien nog met de muziekboeken van Ossiefski kwam aandragen, verdween het laatste twijfel in Cressiks gevoel. Hy was opgetogen: eindelijk iets tastbaars. Samen bladerden zij in de slor dige bundels, bestudeerden de krabbels, begre pen er niets van en Cressiks besloot ze mee te nemen voor een deskundig onderzoek op zfjn bureau. Peter vertelde van zijn merkwaardige sensatie by het horen van de orgelklanken en toen verzweeg hij toch werkelijk iets: dat hij het vreemde, laatste accoord van Ossiefski ge- waan had ook niet diep wortel kunnen schie- reconstrueer! had. Hij wilde het vóór zich hou ten, omdat hij wist, dat Peter een vriend van de minister-president was en de door de perspon van deze jonge Egyptoloog, die er allerminst uitzag als een man, die met internationaal boe- da^rmannen^uchtYY-petir&ordardat ventuY omging. Hoog,tong zou. hij dat nü gj ook in Botterdam. de Hongaar reeds in Parijs en Londen gesigna leerd was en dat de Nederlandse Inlichtingen- dienst enkele weken geleden bericht had gekre- Oberman. gen, dat hij uit België het land was binnenge- nieuwsgierigheid doen, wanneer hij daartoe toe vallig in de gelegenheid kwam, maar dan zou het van korte duur zijn, tot het eerste gewetenscon flict. Bovendien had hij, voordat hjj met de re den, als het laatste geheim in deze zaak, gere serveerd voor zijn fantasie. Cressiks zat, achterovergeleund in de stoel, _.st rookkolommetje van zijn sigaret na te turen. Hy dacht na over de zaak. „Zou het toch spionnage zijn?", vroeg hjj, meer aan zich zelf, dan aan Peter. Wordt vervolgd inbreker kwam bij mij stelen, Hij gaf blijkbaar met om juwelen. Maar op TIP was 'ie dol, 'k vond de fles half vol. Met een briefje erbr] samen delen Inz, nr. E. 5. A'dam ontv. fl. TIP. ZONDAG U JANUARI 1948 HILVERSUM l; 8.Nieuws; 3 15 Gr.pl.; 8,25 Inleiding Hoogmis; 8 30 Hoogmis; 9.30 Nws, Watcrst.: 9 45 Zondagmorgen; 10.30 Kerkdienst; 11.30 Na de kerkdienst: 12.15 Apo logie; 1230 Lunchconc.; 32.35 Zonne wijzer; -13.— Nws; 13.15 Welk boek?- 13.20 Lunchconc; 13.35 Radio-feuil leton; 14.05 USO; 15.30 Causerie; 15.40 Muzikale Tombola; 1610 In 't Roeckhuys; 16.25 \tispers; 17.— Jon ge kerk hoort oude woord; 38 30 Reg uitz,; 19,-— Psalmen van Swec- linck; 19.15 Ds. Straatsma; 19.30 Nws, weer; 19.45 Gr.pJ,; 19.50 Sport; 20.05 Gewone man; 20.12 Opera: Don Giovanni; 20.55 Luisterspel: Gevleu gelde dolk; 21,40 Viool, orgel; 22 07 Actualiteiten; 22.Ï5 Gebed; 22.30 Nws; 22.50 Conc.geb. orkest, HILVERSUM II: 8.— Nws; B.18 Zingende torens; 8.30 De mens en zijn liefhebberijen; 8.40 Gr.pl.; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geeste lijk leven; 10.Paul Godwin trio; 10.30 Briefgeheim: 11.— Kunst na Arbeid; 12.— Gr.pl.: 12.30 Zondag club; 12,40 Koor Duinwaterleiding: 13.Nws; 13.15 Vaudeville strijk orkest; 13.50 Spoorwegen; 34.— Viool en piano; 14.05 Boekenhalf uur; 14,30 Vijfde Brandenburgse conc.; 14.55 Pianovoor dr.; 15,20 Film praatje; 15.35 Skymasters; 16.39 Re- portagedienst; 17.— Meisjeskoor de Krekels.- 17.30 Avonturen van Ome Keesje; 17.50 Sport; 28,— Nws, sport; 13.15 Gesprek met de lezer: 18,30 Gelijkenissen; 19,Oecumenische dienst: 20.Nws; 20.05 Reportage: 20.15 Waltztime; 20.50 Hersengym nastiek; 21.20 Gerard van Krevelen; 21.40 Paul Vlaanderen; 22.15 Ka mer or k,; 23.Nws; 23.15 Filmmcl, MAANDAG 12 JANUARI 1848 HILVERSUM I: 7— Nws; 7.15 Oymn.; 7.30 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8— Nws; 8,15 Vior het werk; 9.— Piano: 9.15 Zieken bezoek; 9 30 Klassiek conc.; 10.3D Morgendienst:: 11.Werken van Mozart, Haydn en Schubert 11.15 Van oude cn nieuwe schrijvers; 11.35 Discokiankcn; 12Pop, orgelbe- spel.; 12,30 Weer; 12,33 'Amatitrio; 12 55 Bachkoraal; 13.— Nws; 13.15 MandoUnata; 13.45 Koor; 34.— Uitz. voor scholen, 14 30 Hollands sextet; 15.Zangrec.: 15.30 Orkestwerken; 16.— Bijbellezing; 16.45 Instrumen taal kwintet; 17.— Kleuterklokje klingelt; 17.15 De vijf Zapakara's; 17.45 Rcg. uitz18.Gr.pl.; 18.15 Sport; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7.— Nws; 7.15 Frans progr.; 8.Nws: 8.18 Lichte klanken; 9.Hallé crk.; 9.30 Wa ters!.; 0.35 Inslrum Kwintet: 10.— Morgenwijding; 10 20» Vlaams progr.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Regen boog; 11.20 Piano; 11.45 De toekomst heeft vleugels, voor dr.; 12.Vin- centino: 12 30 Weer; 12.33 Platte land; 12.38 Gr pi; 13.— Nws; 13.20 Malando; 13.50 Royal Opera Or chestra Covcnt Garden; 14.Viool, piano; 14.20 Voor dc jonge moeder: 14.45 Gr.pl.; 15.15 Onbewoonbaar- verklaard. geschiedenis van een huis; 15.55 Omroepkamerork.; 16,45 Orgel; 37— Gespeelde fabel Kees de Zwerver; 17 15 School is uit; 17.30 Miller Sextet; 18.— Nws; 18.15 Staf- muziekcorps. De A.V.S. In de jongste vergadering vart aandeelhouders van de N.V. Algem. Verzek. Sociëteit A.V.S. zijn de ba lans en de verlies- en winstreke ning over het boekjaar 1 September 194S t/m 31 Augustus 1947 goedge keurd. Van het winstsaldo ad 6.933.88 werd bestemd voor aandeelhouders: 4.000.zijnde 4 Ve over het ge stort kapitaal; 2.500.werd toege voegd aan de extra reserve terwijl het restant werd overgebracht naar nieuwe rekening. De extra reserve bedraagt thans f 157.000.—. De aan de beurt van aftreden zijn de commissaris de heer A. K. Smit werd herkozen. flnueztinden medjdeling) Voor'n smallebaurs en'n goede smaak Exclusieve Eetkamer 6 elkan klooster- stoelen, ultneem- bare zeskant J.tepwJ X JJJTA compleet */h Toorenburg Damme Nieuwe Binnenweg 340 t/o Plantsoen Rotterdam - Teieloon 34136

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3