Triomph der Franse film kunst Zeven Amsterdamse schilders Quai des Orfèvres in Capitol Lutusca Hyena's Waar hoort U bij Colosseum De Barbier van Sevilla Alliance Franchise Draad zonder eind als transportbaan ,Wat zoudt U denken van ome diergaarde, Trygve Lie?" AVICULTURA Eerste Europese tentoonstelling Bruce Lowe heöen De CCD is op het pad DE RADIO-PROGRAMMA'S Zaterdag 24 Januari 1948 3 ;n 'specialist. Mcsse, die les Quai de« Orfèvres heet deze film in het Frans Daar op die Quai de» Or fèvres bevindt zich de Franse „Scot land Yard". Er is een moord gemeld en het gehele politie-apparaat zet zich in beweging om de moordenaar op te «poren- Een man die de schijn zeer tegen zich heeft wordt het vuur na aan de schenen gelegd, zo zelfs, dat hij, hoewel zo onschuldig als een lam, de vervolging niet langer verdraagt en een poging tot zelfmoord doet. Èen helemaal niet origineel verhaal dus. van een apeuxen door de politie naar een eventuele dader, een film die een doodgewoon detective-je had kun nen worden, maar die, dank zij een paar geniale Franse filmkunstenaars een werk werd waar filmisch zóveel genoegen aan te beleven valt. dat de ware filmvriend het vooral moet gaan zlcn en liefst herzien, want bij een eerste visie ontgaan U zeker vele van de zeer knappe details, waaraan deze film zo rijk is. En wat Louis Jouvet hier te zien geeft als cynische Inspecteur van poli tie, belast met de leiding van het on derzoek, overtreft alie rollen, die wij ooit van deze sterke persoonlijkheid za gen Het verhaal epeelt in de cabaret- en 'variété-wereld en de sfeer daar, zowel als die op het politiebureau, is zó goed getroffen door regisseur H, G. Clouzot; de dialoog is zó boeiend en puntig, dat het een exquis genot is dit meesterlijke, echt Franse werk te volgen. William Wyler. de regisseur van o.a. Mrs. Miniver en De Woeste Hoogte, heelt bewezen een toneelstuk tot een goede film te kunnen transformeren. Ook van Lillian Hellmans ,The little Foxes" heeft hij een film met grote kwaliteiten gemaakt, al duurt het wat lang voor hij ons met talloze korte scènes de sfeer getekend heeft -waar het verhaal in speelt, een kleine stad, rtl. 1n een der Zuidelijke Staten van Amerika, omstreeks 1900. De „kleine vossen" uit het Hooglied van Salomo 2 zijn daar de gebroeder» Hubbard, die met allerlei onscrupu leuze handelingen rijk willen worden ten koste van hun medemensen. Ben en Oscar Hubbard zoeken kapi taal voor een nieuwe fabriek. Zij be- \verken hun zuster, een hooghartige en glasharde vrouw, om haar gevoelige en ziekelijke echtgenoot over te halen deelnemer te worden. Deze wil echter Dezer dagen ontvingen wij van een Rotterdamse jeugdgemeen schap een brief voor 1948 waar van wij de hoofdzaak gaarne door geven in het Parool: Het komt erop aan hoe wij ons gedragen, wie wij zijn in de kwade dag. Niemand is erbij gebaat als wij al klagend over de wereld toestand, vol nutteloze crltiek, in moedeloosheid bij de pakken gaan neerzitten. Professor Toynbee heeft in zijn „Study of History" op ver schillende houdingen van mensen zonder uitzicht gewezen. Daar zijn de „Omkijkers" die steeds weer om de „goede, oude tijd" roepen, Zoals de Italiaanse fascisten, die vast geloofden dat als Italië maar de glorie van het oude Rome her stelde, alles weer rozengeur en maneschijn :izou zijn. Of de Nazi's, die ervan overtuigd waren dat als Duitsland maar kon ontkomen aan de zacht-vingerige Joden en aan de barmhartigheid van de leer der Christenen en kon terugkeren tot het harde leven van hun voor ouders in de duistere (en drui pende) germaanse wouden, alles voor elkaar zou komen. Er zijn mensen die (met voorbijzien van walgelijke stank en epidemische ziekte) terugverlangen naar Mid deleeuws Engeland, En kennen wij ze niet in Nederland die de „voor oorlogse" tijd idealiseren toen ieder kon doen waar hij zin in had (met een eigenaardige onverschilligheid voor het lot van anderen?) Aan deze „Omkijkers" heeft men niets in de kwade dag; want nie mand kan de wijzers van tijd of geschiedenis terug zetten. Dan zijn er de „Omsmijters", die geschiedenis beschouwen als een betekenloze opeenvolging van on kunde, wreedheid, hebzucht en oorlog. Met wijlen Henry Ford be schouwen zij historie als ballast. Dus nemen zijn hun voorhamers ter hand om dan op de verkregen ruïnes een nieuwe (en vaak be langwekkende) omlijsting voor een hetere levensorde op te zetten. Maar het mensenhart kunnen zij niet even gemakkelijk veranderen. Dus staart uit de nieuwe lijst, de oude Adam ons weer aan. Ook de „Omsmijters" helpen niet veel in de kwade dag. Vervolgens de „Ontwijkers". Te leurgesteld in de mensen, de men selijke hardleersheid, stompzinnig heid en hebzucht moe, trekken zij hun handen van de wereld af en stormen zij (met verwaarlozing van hun verantwoordelijkheid) hun hobby-ladders op. Ze worden jazz- fantasten of snelheidsmaniakken, zonder richting of doel. Of zij be stijgen rustig de verborgen trappen van een mysterieuze of denkbeel dige godsdienst, maar vergeten de Meester, die omging met het „com- muine volk", bij hen aan tafel zat en die, met spijkers door handen en voeten, stierf. Deze „Ontwijkers" zegt Prof. Toynbee zijn even bruikbaar als een parasol in een kolenmijn. Nu zijn er ook mensen (in de feschïedenis vaak kleine groepen) 4ie de kwade dag gebruiken als een ■.elescoop om de Ster te zien. Hun kenmerken vinden wij reeds bij de terste Christenen. Zij hielden vol in leze ontaarde wereld dat er een God was, die men kan leren ken- len in Jezus; dat zij een Vriend ladden, die hen nooit in de steek let; dat zij door Hem toegang had- <en tot onmetelijke krachtbronnen. Jij beleden, dat in het leven en ierven van Christus de reddende Iracht van Gods liefde te vinden vas; en dat deze liefde alle mach- ■en van onverschilligheid, hebzucht m dood had overwonnen en dat de n en sen, die uit deze liefde leven, iegevieren over leven en dood. Dit 3 nog van kracht ook in de kwade lag. OBERMAN. geen hyena zijn ten koste van de ar beiders. Er ontataat nu een strijd van heb zucht, bedrog tegen de goedhartige echtgenoot van de beestachtige vrouw, een strijd van grote dramatische kracht Bette Davis bewondert men als Re- glna. de van alle menselijkheid ge speende duivelin, die in haar geldzucht voor niets terugdeinst (een prachtige rol van deze grote actrice). Herbert Marshall is de ziekelijke echtgenoot. In prachtig sober en gevoelig spel ver beeldt hij de humanist, die tenslotte door de geld%volven verscheurd wordt. Een mooie en vooral in het tweede deel sterke en eerlijke film. Er zijn heel wat opera-vrienden in Botterdam en voor hen zal het stellig een genoegen zijn te luisteren naar de zang van uitstekende Italiaanse opera sterren, maar wie naar De Barbier van Sevilla gaat kijken om een film te zien. zal zich teleurgesteld voelen, want met'film hebben déze door de camera vastgelegde opera-scènes hoegenaamd niets te maken. De musicoloog Alfred Pouinard heeft gisteravond voor de leden der Alliance Francaise een. lezing gehouden over Claude Debussy, waarvoor veel belang stelling bestond. Op uitvoerige wijze behandelde spre ker het oeuvre van de impressionttisti- sche grootmeester, daarbij dieper in gaande op het verband dat er o.a. be staat tussen bijvoorbeeld de poëzie van Debussy's tijdgenoten, de Russische toonkunst enz. en zijn composities. Ook de folkloristische en natuurinvioeden die van In 's meesters muziek in rui me mate aantreft werden uitvoerig be sproken. Pouinard illustreerde telkenmale aan de vleugel zijn lezing, hetgeen hij zeer artistiek en met veel kennis van za ken deed. Het gaf Vrijdagmiddag: op het terrein van de scheepswerf Boele te Bolnes een wat kermisachtig ge zicht kisten, planken, stenen, vaten, stukken ijzer en wat ai niet meer netjes achter elkaar hangend aan een lange kabel zonder eind zacht jes wiebelend te zien voortbewegen. Eenvoudig als het ei van. Columbus is de voor het eerst in Nederland gedemonstreerde Lasso-kabelbaan, zoals dit nieuwe transportmiddel heet. EJen stalen kabel zonder eind wordt rondgetrokken door een uiterst eenvoudige aandrjj (installa tie met kleine motor en waarheen men maar wil geleidlangs wielen met uitgeschulpte velgen, zodat de haken, waaraan de goederen han gen, rustig passeren kunnen. De Kabel Lasso N.V. i.o. Boven straat 48 te Usselmonde is de fa- brikante van deze transportbaan, die vanwege haar eenvoudige en goedkope opzet en gemakkelijke verplaatstbaarheid reeds wordt toe gepast in Frankrijk, Zwitserland, Tslecho-Slowakiie en Afrika bij dc mijn-, papier- en houtindustrie, op bouwwerken en plantages. Het idee om een draaiende kabel zonder eind als transportbaan te gebruiken ia afkomstig van. professor Gongrijp te Amsterdam. De Zwitserse inge nieur Schiile gaf het idee practisehe vorm in de Lasso-kabelbaan, welke vinding een uitkomst bleek toen in het door de oorlog geïsoleerde Zwit serland enorme hoeveelheden hout voor huishouding en industrie uit de bergbossen naar steden en dor pen moesten worden getranspor teerd. Zevenendertigduizend sigaren hadden drie Bossenaren ih Fries land voor 22 cent per stuk onge- banderoileerd verkocht toen zij door de politie van Harlingen wer den gearresteerd, Café's zullen in Maart een nieuw koffiesurro- gaat schenken: 20 koffie, 20 chochorei, 20 mais, 44 gerst. Scène uit Quai des Orfèvres, een film: Frans, „in hart en nieren Willem Goossens' Volkstoneel Het voormalig „Rotterdamse Volkstoneel" van de grote schouw burg van voor de oorlog, thans „"Willem Goossens' Volkstoneel" meent uit de belangstelling, die het' tijdens 25 dagen „Witte Non" van het Rotterdamse publiek on dervonden heeft, te moeten opma ken, dat het hier ter stede over een regelmatige speelgelegenheid dient te beschikken. Onderhandelingen hierover in de eerste plaats wordt aan Luxor gedacht zul len spoedig worden gevoerd. In het komende seizoen staan o.a. de vol gende stukken op het repertoire: Hotel Berlijn (Vicky Baum), Ma rinehelden (Jack Bess), De Trein- duivel (Edgar Wallace), Het Teken des Kruises, Een vijand der Volks (Hendrik Ibsen), Rooie Sien (Ma- rius Spree), De Rozenkrans (Flo rence Barclay) en Mogen wij zwij gen? Vrijdagmiddag opende minister S. L. Manshalt in de Houtriisthal- len te Den Haag de eerste Euro- j pese tentoonstelling, georganiseerd door de vereniging „Avicultura". i De expositie is de grootste, welke j ooit op het vaste land gehouden is. j Het aantal Inzendingen bedraagt ruim zesduizend, waarvan tweedui- zenS uit het buitenland. De minister verheugde zich er over, dat internationale samenwer- king het mogelijk had gemaakt deze expositie tot stand te brengen, j Bij de pluimveehouderij onder- i scheidt men de nutfokkerij en de i sportfokkerij. „.Avicultura" is een vereniging van. sportfokkera. Dc re gering heeft voor dit streven grote waardering en stelt voor de belang- rijkste tentoonstellingen op dit ge- i bied dan ook medailles beschikbaar. Met de hoop, dat deze expositie bij i zou dragen tot het internationale 1 contact op het gebied der pluim - veesportfokkerij en met de geluk wensen der regering, besloot de mi nister zijn rede en verklaarde dc tentoonstelling voor gopend. Daarna sprak nog de Franse am bassadeur, de heer Jean Riviere, die de gelukwensen van zijn rege ring aan „Avicultura" overbracht. Namens de president der Franse republiek bood hti het bestuur van „Avicultura" een medaille aan voor de beste inzending. Onder de aan wezigen werden nog opgemerkt de Belgische ambassadeur, de heer L. C. Nemry, en de wethouder van 's-Gravenhage de heer Th. M. Dres- me. De Aanhangers van Dolf van der Linden en zijn Metropoli-orkest dat is: 90% van alle radioluisteraars kunnen deze week in Capitol hei idee, dat zij zich gevormd hebben van een zeer geliefde, maar ongezien zan ger, confronteren met de hoor- en zichtbare realiteit van een negerach tige verschijning: Bruce Lowe. Bruce Lowe, die zij natuurlijk ook kennen van de Woensefapavonden mei Johan Jong en zijn orgel Of deze bas nu met opzet die schuilnaam hseft gekozen, durven wc niet fe bezweren, maar zinrijk is hij ongetwijfeld, want Brace's stem is lager dan laag, een geluid als een bourdon van het zwaar ste kaliber, Negcrliedcren, die zingt Bruce het liefst, vanavond: Fjivcr stay away from my door, Old man river. That's why darkies are born, simpele songs zonder veel voordracht of andere poespas, maar de mensen voelen, dat hier iets gebeurt, dat anders is dan anders. Waarin ze gelijk hebben; iemand, die so/oparfyen vervult in opera's, in Matthaus Passion en Hohe Rotterdamse Kunstkring Dat een „schildersprent" als no. I van. de catalogus de rij opent, zal niet iedereen prettig aandoen. Dit laatste snufje op het gebied der reproductie is immers met ge mengde gevoelens ontvangen en heeft de kunstminnaars nog lang niet veroverd. Overigens heeft deze tentoon stelling geen bepaalde bijzondere aspecten. Zonder conventioneel te zijn, missen de werken iets van het spontane, van het hevige. Wel werk van kwaliteit, maar niet van moed getuigend een vergelij king te trekken met het werk van Rotterdammers waartoe dr. J. Drost bij zijn openingswoord uit nodigde zou in dit opzicht niet in het voordeel van de gasten uit vallen. Van Th. Kurpershoek waardeer den wij het meest het circustafe reeltje (3) om de visie van het stoere paardsilhouet tegen het felle licht der piste naast de lichte figuren der acrobaten. Eenzelfde tegenstelling van belichte en met tegenlicht geziene gestalten, maakt de compositie met twee naakten (13) interessant. A, Muis geraakt in zijn stillevens door zeer beheerst coloriet tot grote innigheid, maar zijn schilderijen missen soms enig noodzakelijk accent on te kunnen boeien (10). Geheel anders van sfeer is het werk van H. Fiedler met zijn meer plastische en deco ratieve werkwijze, die zich het best demonstreerf; de twee clowns (1). Hans van Norden geeft blijk gevoelig te zijn voor psychi sche eenheid van de 'figuur en het interieur, vooral in de brief (18) maar men zou graag groter werk in dit genre willen zien. Thematisch is het werk van N. Wijnberg aan het zijne verwant al komt het in de opname van kleur en vorm in de compositie tot meer persoonlijke uitdrukking, het meis jesportret (24) en schilderes (26) hebben bijzondere kwaliteiten. In de bovenzaal zijn vnl. tekeningen bijeengebracht en wel boten van L, Horn wiens expressionnistisch werk haven (31) het meest ge slaagd is en enige dorpsgezichten van J. Hardy die in boomgaard (30) vooral getuigt van tekenta lent. Tot 8 Februari blijft de exposi tie in de Rotterdamse Kunstkring geopend. Naar aanleiding van de prijsstij ging der klei-consumptieaardappe- len, zowel bjj de teler als bij de han delaar, welke prijsstijging de hand having van de maximum-consump tieprijs in gevaar brengt, heeft de minister van Landbouw, Visserij en voedselvoorziening de contröle-or- ganen onlangs opdracht gegeven nauwlettend toe te zien op de vast gestelde maximumprijzen. Als gevolg daarvan is dezer da gen in het Westen, Midden en Zui den van ons land een. grootscheepse contróle begonnen ter beteugeling van een ontoelaatbare prijsstijging der aardappelen voor het publiek. De prijzencontróle-dienst brengt een groot aantal aardappel-gros siers een bezoek, terwijl de C.C.D. het speurderswerk bij de telers ver richt. Een aantal grossiers is reeds een proces-verbaal aangezegd. De bij de grossiers geconstateerde over tredingen kunnen uiteraard vaak leiden tot een nader onderzoek b}j de telers. Zo werden in een paar dagen tijcis enkele tientallen geval len, waarbij ook telers betrokken waren, overgedragen aan de C.C.D., die het onsporingswerk van de prij* zencontröZedienst zal voltooien. FEUILLETON 34 „Goed vasthouden, niet verliezen. En nu gaan jullie naar de drogist voor oom Peter een tan denborstel kopen en een scheermesje, want dat van je vader is alleen goed voor het hoofd van een chinees. En als jullie terugkomen vangt oom Peter vanavond een Meikever voor je. Nu, scheer je weg!" „Foei, Peter," zei Karin, toen het tweetal af marcheerde. „Je verprutst die kinderen: die Mei kever vindt Frank vanavond onder zijn deken. Maar wat kom je hier eigenlijk doen?" „Eerst wil ik een zoen van je hebben," zei Peter. „Ik heb tegenwoordig zin in zoenen en die vervelende vent van je is er toch niet." „Schande," zei Karin, en zij gaf hem een zoen. „Hmm. niet slecht," proefde Peter na. „Jij moet trouwen, vriend; door die omgang met je mummies ben je er niet beter op gewor den. Hoe lang is bet geleden, dat je een meisje gezoend hebt?" Peter krabde zich achter het oor. „Laat eens nadenken; dat is heel lang gele den. Dat was achter de sarcofaag van de pries- te Hor uit de achtste dynastie. „In het Brits museum, zeker?" „Neen. in Leiden, in het museum voor Oud heden. Wat dacht je wel, het Brits Museum! Dat was voor de ccriog; een heel aardig meisje. Zat te tekenen bij het beeld van Gudea, die zo op Peter Lorre lijkt. Maar die keer gold niet, want Gudea was geen Egyptenaar, maar een ordinair mens uit Mesopotamia." „Nu begrijp ik, dat je in die studie trekt. Die musea schijnen onder beter toezicht gesteld te moeten worden." „Ja, nu je het er over hebt. Was me nooit eer der opgevallen. Maar in Parijs vie! de kus bij het beeld van de priesteres Tui met de lange baren. Geeft je zo'n rustig gevoel, weet je, wan neer die oude beelden en mummies op je neer zien bij je aardse vermaken. Je zorgt ervoor, dat het meisje met haar rug tegen het beeld aan staat en na de kus kijk je op naar het stenen gelaat en je vraagt, met een blik van verstand houding^ „Is dit wat?" en wanneer je goed toe ziet plooit zich dat verheven gelaat boven je in een uitdrukking van instemming of afkeuring. Meestal tonen zij wel begrip voor je. maar de priesteres Tui in Parijs was heel streng. Ik ben de volgende dag teruggegaan om haar te zeg gen, dat ze jaloers was. Toen zag juist een sup poost mij-... maar vertel eens, Karin, wat eten wij vanavond?" „Hoezo, je wilt toch niet zeggen, dat je komt logeren?" „Natuurlijk, ik wilde juist voorbijgaan, toen Barbara mij uitnodigde. Ik kón niet weigeren; je kent mij in. die dingen." „Ik moet er. eens met Frank over praten," schertste Karin verder. „Want na alles, wat je verteld hebt, weet ik niet, of het goed is, dat je hier blijft. Voor de opvoeding van de kinderen, weet je. Barbara is al vijf. Maar biecht eens op, langbeen, wat voert ie hierheen?" „Karin," zei Peter nu ernstig. „Er zullen hier interessante dingen gebeuren. Ik vertel er van avond over, als de kinderen naar bed zijn. Ik ga nu even naar mijn geliefd kerkje; voor het etën ben ik terug." En Peter ging. Hij huurde bij de fietsenma ker in het dorp weer zijn vertrouwde, wankele tweewieler en reed het strelende land ih, over de stoffige weggetjes, onder de lange populieren en hij zong een liedje op zijn twijfelachtige fiets, waarvoor hij de tekst van Jan Luyken leende: „Het rolt wel mak'lyk, met vermaak, Ma er eer men 't denkt, is 't Onheil raak." Zo kwam hij welgemutst bij het kerkje aan; zette zyn rijwiel tegen een van de kastanjebomen en wilde naar binnen gaan, toen hem orgelklan ken troffen. Voorzichtig deed hij de deur op een kier en keek naar binnen: er waren vele men sen, het halve dorp, schatte hij. Er werd een hu welijk ingezegend. Peter wierp nog een verlan gende blik op het orgel, waaruit de koster bib berende klanken produceerde, en sloop mis troostig naar buiten. „Iedereen houdt mij van mijn werk af," mop perde hij en ging aan de voet van de kastanje zitten om steentjes te gooien naar onbestemde doelen. Uit die stemming werd een idee geboren: even plotseling als de zwaai waarmee Peter zijn benen over het zadel gooide en wegsnelde, in een zo stevig tempo, dat de fiets- krakend en piepend protesteerde. „Doorzetten, kerel." moedigde Peter aan, ,,'t Is maar twaalf kilometer, werd je toch in de Gou den Zwaan verzekerd." En onder het rijden tastte Peter zijn herinne ring af, hoe het gesprek op die twaalf kilometer gekomen was. Juist, Frank bad hem verteld over de vreemde dingen, die in het dorp gebeurden. Over die boerenknecht, Ja, Kees heette hij. Kees Hommes; dat was die jongen van het briefje van honderd, dat zo'n opschudding verwekt had. Hjj werkte nu op de stofzuigerfabriek: twaalf kilo meters van het dorp. aan de Rijksweg naar E.... De fabriek lag in een ruime, open plek In het bos; de gebouwen zagen er niet indrukwekkend uit. zij waren verveloos en enigszins vervallen „Geen grote zaak," dacht Peter en hij zette zijn fiets bij de voordeur en stapte naar binnen. (Wordt vervolgd) Gevonden voorwerp 'Kalm trappend zat ik juist dank baar te zijn dat ik mezelf per fiets verveerde en me niet in die worst- volle tram hoefde te persen, die daar weer afgeladen van de halte vertrok, toen. ik de tas zag liggen. Het was een fraaie lichtbruinlede- ren actentas en hij lag op de plaats waar zoeven de slag om het tram- balcon geleverd werd. Reagerend op de plotselinge scheut van wel willende menslievendheid in de hartstreek, stapte ik onverwijld af, raapte de tas op, sprong als een kunstfietser op m'n karretje en zette een Arie van Vïiet-spurt in om de tram in te halen. Al spoedig reed ik langszij en zwaaide opval lend met de tas tegen de mensen klont OP bet middenbalcon, maar geen sterveling stak er zijn hand naar uit. Ik trapte dapper door, maar verloor toch even terrein doordat ik bliksemsnel moest uit wijken voor een tegenliggendp vijf- tonner die me met tas en al wilde verpletteren. Daardoor was de tram alweer net van de volgende halte vertrokken toen ik haar in haalde. Aan de enkele mensen die uitgestapt waren zwaaide ik in de gauwigheid nog demonstratief met de tas, doch niemand nam er noti tie van. Ver boven mijn krachten race-te ik trouwhartig verder naast (te gele wagen, de tas steeds als een lokaas hoog in de rechterhand houdend. Bij de nu volgende halte kwam ik gelijk aan. Hijgend stapte ik af en drong mij met de fiets aan de hand en slingerend met de tas naar het middenbalcon om de conducteur te waarschuwen. Som mige pasagiers waren heel onaar dig en schimpten: wat moet die idioot daar met, zÜn f'6*5 'm de tram doen. Ga toch opzij, vent, scholden zij, wat moet je daar met die fiets. —Iemand heeft zijn tas verloren riep ik bedilziek en schor, want ik was over mijn adem heen, conduc teur wilt U eens vragenmaar daar ging de tram alweer en ik bleef moederziel alleen met de tas achter. Dan niet, dacht ik bitter. Ik hing de tas aan het stuur en trapte met een politieagenten gangetje in de richting van het hoofdbureau om het gevonden voorwerp tegaan af geven. Plotseling versperde een zware motorfiets met 'luid geknal en gebrom mij'de weg. Hè daar, stap jij eens af, zei de rijder dreigend en kwaadaardig, hoe kom jij aan die tas, meneertje. Geef op en gauw of ik haal er de politie bij, 'k had -'m ev'h op straat gelegd toen de motor afsloeg, maar toen-ie gelijk weer optrok vergat ik hem op te rapen en jij d'r ge lijk mee vandoor hè, dat zit je niet glad vader, geef hier: 'en de woe dende man rukte me de mooie bruïnledereii tas uit de hand. Ik zei maar niets. Wat moet men zeggen tegen zo'n persoon. DESIDERIUS, pen kunnen verklappen over deze ncgerliedercn-specialist, maar of dat Messe, die les krijgt van mevr. Noor* dewier, zo remand verwacht men niet dadelijk op een bioscooptoneel. Wij zouden nog meer aard/ge din- nu allemaal zo nuttig zou zijn? En tenslotte, incognito'szijn er in prin' cipe voor om bewaard te blijven! Bruce voelt zich sterk aangetrokken tot dc meer dramatische muziek en de negsrliederen bieden hem alle kan sen. Bovendien bestaat er nóg zo iets als een natuurlijke affiniteit met dit genre; Bruce hoeft z'n jeugd doorge bracht' in Suriname, op dc plantage Lcliëndaal aan de Commewijne, twee uur varens van Paramaribo. Na de bevrijding ontmoette hij Dolf van der Linden en sindsdien heeft hij vee! plezier gekregen in dit soort op treden. Ik heb oneindig veel ge leerd in dit vak zegt hij t'Jfc doe het met de grootste liefde, maar uit eindelijk hoop ik toch naar het klas sieke over te stappen. ZATERDAG 24 JANUARI 1948 Avond-programma HILVERSUM I: 19.Nws, weer; 19.15 Reg. uitzending; 19.30 Orkest zonder naam; 19.50 Banden die bin den; 20.Nws; 20.05 Gewone man; 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet: 20.30 Lichtbaken; 21.Negen heit de klok; 22,— Dansles: 22.37 Actu aliteiten: 22.45 Avondgebed; 23.— Nws; 23.20 Kamermuziek. HILVERSUM II: Hans Henke- mans, piano; 19,30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdnieuws; 19.45 De Bijbel in steen: 20Nws; 20.15 De winkel van Sinkel; 21.15 Soc. commentaar: 21.30 Vindobona's schrammern; 22. Luisterspel: Lady Dona; 22.30 Ram blers; 23.— Nws: 23.15 Hobbyhoek; 23.30 Lest-best. ZONDAG 25 JANUARI HILVERSUM I: 8.— Nws; 8,15 Twee werkjes v. Bruckner; 8.25 In leiding daarna Hoogmis; 8.30 Nws waterst; 9.45' Kamerorkest; 10. Kerkdienst; 11.30 Na de kerkdienst; 12.15 Apologie; 12.30 Lunchconcert: Het orkest zonder naam; 12.55 Zon newijzer; 13.Nieuws; 13,15 Welk boek? 13.20 Lunchconc.; 13.35 Radio feuilleton; 14.05 Cabaret miniature; 14.35 Zang recital; 15.05 Causerie pater Nepomucenus Hamers; 15.15 Muzikale Tombola; 15.45 Omr. Ka- merork.: 16.10 Causerie door Zweed se ing. Gunnar Kncis: 16.25 Eerste vespers: 17.Kerkdienst; 18.30 Reg. uitz.; 19.Psalmen van Sweelinck; 19.15 ds Straatsma; 19.30 Nws en weer; 19.45 Symph. ork.; 19,50 Sportreportage; 20.05 Gewone man; 20.12 Opera Don Giovanni; 21. Luisterspel: Het Schatteneiland; 21.40 Viool en orgel: 22.07 Actuali teiten; 22.15 Avondgebed; 22.30 Nws, 22.50 Dansork., 23.30 Avondconcert. HILVERSUM II: 8.— Nieuws; 8,18 Zingende torens; 8.30 De mens en zijn liefhebber.; 8.40 Ens. Intermez zo; 9.12 Sportmed.; 9.15 Men vraagt; (Ingezonden mededeling) Wie Is mijn hoop, mijn toeverlaat, Mijn steun. m$n trouwe Kameraad? Gelijk 't dagelijks brood. Mijn vriend in- nood? Dat is Bootz' Tip. die voor mij staat. Inz. Hr. Y. d. B. A'dara ontv, 1 TIP. 9.45 Geestelijk leven dr. G. Stuive ling; 10.Gerard Hengeveld; 10.30 Briefgeheim; 11.Kunst na arbeid; 12.— Vers van de matrijs: 12,30 Zondagclub; 12.40 Dameskoor; 13. Nieuws; 13.15 Virtuoso sextet; 13,50 Spoorwegen; 14,—— Piano; 14.05 Boe kenhalfuur; 14.30 Zo geniet U meer van muziek; 15.30 Filmpraatje; 16.— Divertimento ork.; 16.30 Reportage- dienst; 17.Kinderkoor; 17.30 Ome Keesje; 17,50 Voetballen; 18.Nws; 18.15 In gesprek met de lezer; 18.30 Gelijkenissen: 19.— Studiodienst; 20.— Nws; 20.05 Reportage; 20.15 Gr.pl.; 20.45 Hersengymn.; 21.15 Waltztime: 21.50 Paul Vlaanderen; 22.25 Viool en piano; 23.— Nws; 23.15 Belgisch dansork.; 23-30 Frans licht ork.-concert. MAANDAG 26 JANUARI 1948 Ochtend- en Middagprogramma HILVERSUM I: 7— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.— Nws: 8.15 Gewijde muz.; 9.— Fluit; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Muziek bij het werk; 10.30 Mor gendienst; 11.Orchestre de la Société des Concerts Lamoureux; 11,15 Van oude en nieuwe schrij vers; 11.35 Pianorecital; 12.Me- .^ropole ork.; 32.30 Weer; 12.33 An- cora trio; 12.55 Bach koraal; 13.— Nws; 13.15 Stafmuziekcorps: 14. Radiouitz. voor de scholen; 14.30 Musette ork.; 15.— Vrolijke klan ken bij de thee; 15.30 Gesare trio; 16.— Bijbellezing; 16.45 Composities van Walter Leigh: 17.Kleuter klokje klingelt; 17.15 Amsterdams vocaal kwartet: 17.45 Reg, uitz.; 18.Klanken van Hawaii; 18.35 Sport; 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.— Nws; 7.15 Gr.pl.; 3— Nws; 8.18 Lichte mor- genklanken: 9.Gram. muz.; 9.30 Waterst.; 9.35 Ondritsjek kwartet; 10.— Morgenwijding; 10,20 Gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Cello en piano: 11.05 Twee Veluwse sagen-. 11.20 Licht ork. cone.; 12.— Ens. Vincentïno; 12.30 Weer; 22.33 Voor het platteland; 12.38 Johan Jong, orgel en Eddy Walis, viool; 13.— Nws: 13,15 Kalender; 13.20 Malan- do: 13.50 Lichte instrumentale soli* 14,Maria Stroo, piano; .14.30 Voor de jonge moeder; 14.45 Verkorte uitvoering van Othello; 15.35 De strijd om de heer Lapraik; 15.20 Omroepkamerork.: 17.— Gespeelde fabel; 17.15 De school is uit; 17J0 Miller sextet; 18.— Nws; 18.35 Sil- vestri-kwartet; 18.40 Kwartet Ju Corduweotr.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 3