HET ROTTERDAMSCH PAROOL „Wees niet te streng voor de dader" Franse crisis opgelost IJshockey van de Olympische Spelen uitgesloten Moordaanslag gepleegd te Hillegersberg Gun mensenliefde gestorven Twee nieuwe schepen aan de Parkkade Zwitserland no. 1 bij de bobraces Serviesgoed kan van de bon De Ruyter vestigt nieuw record Zaterdag 31 Januari 194-8 Red, en Adm. Lange Haven 141, Schiedam fèl.'6930y Abqnn.prljsf per week 0,31 per kwartaal 4,losse nummers 0.09 Opgericht door dB Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 26 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Dankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vries - Hoofdredacteur; Th. Ramaker DE MAHATMA VOOR HIJ STIERF: Alotn ontsteltenis over dood van Vader" Dc man, dia gisteren de dodelijke schoten op Gandhi heeft ge lost, is in handen van de politie. Hij is een 36-jarige Maratha- Hindoer Nathoeram Vinajak Gode geheten. Onmiddellijk nadat hij zijn daad had gepleegd, is hij door de menigte over meesterd en aan de politie overgeleverd. De plaats waar hij gevangen wordt gehouden is niet bekend gemaakt omdat men woedeuitbarstmgen van de menigte op hem vreest. De politie gelooft dat de moord gepleegd is, omdat een groep het niet eens was met het predeken van geweldloosheid in deze tijd van onlusten. Alles gebeurde zo plotseling, dat niémand begreep, wat er plaats had. Ongeveer vijfhonderd personen ston den op Gahdhi te wachten, toen hij zich van Birla House naar de hou ten katheder begaf, vanwaar hij de mensen gewoonlijk toesprak. Gandhi nog zwak van zijn laatste vasten periode. steunde op 2ijn kleindoch ters. Men ging opzij om hem door te laten. Plots-weerklonken schoten en waren er rode vlekken op Gan dhi's witte kleed. Vrouwen vie len flauw, anderen trachtten nog hera te beschermen, maar de MaHatma baadde reeds in zijn Moed. Toen om vijf uur 's mid dags een lid van Gandhi's gevolg de menigte mededeelde: „Rapoe (vader) Is heengegaan" fc ristten velen in tranen uit. A'ftj win» kels in New Delhi sloten. Vast- en biddag Met een door emotie verstikte stem heeft Pandit Nebroe, India's premier, voor de Indische omroep over hst sterven van Gandhi gespro ken. „Ik. weet niet, hoe ik het U moet vertellen," Zei hij, „de Vader der natie is niet meer." Nehroe sprak eerst in het HinÖostani en daarna in het Engels. Hij kondigde aan. dat vandaag in India gevast en gebeden zal worden. Vandaag volgen ontelbaren het stoffelijk overschot van Gandhi, dat aan-de oever van de heilige Jumna gecremeerd wordt. Een queue van anderhalve kilometer lengte, onder wie Hindoes, Mohammedanen, Sikhs, christenen, boeddisten, ge lovigen en niet-gelovigen, is Gandhi's baar gevolgd. Deze'menig te had- zich reeds vannacht voor Gandhi's huis verzameld. Het hik van de Mahatma wordt, met het gezicht voor de massa zichtbaar, over de wezen rondgedragen, om dat Gandhi's, volgelingen het aan schouwen van hem als een heilige- handeling beschouwen. geschreven aan onzekerheid over de identiteit van Gandhi's moordenaar. In alJe delén der wereld is men geschokt over het tragische nieuws. In Lake Success zijn de vlaggen der 57 Verenigde Naties halfstok ge hesen. 1 ndonesïë-debatten Ongeregeldheden In Bombay hebben gisteren al ongeregeldheden plaats gehad naar aanleiding van Gandhi's dood. Offi cieuze cijfers spraken gisteravond van elf doden en vijftig gewonden door steekpartijen, die werden toe- Distributie voor jonge moeders vereenvoudigd Ter vereenvoudiging der distribu tieregeling ten behoeve van a.s. en jonge moeders zijn de volgende maat- - regelen getroffen, Met ingang van 1 Februari zullen naar het Centraal Dis tributiekantoor mededeelt moeders in het bezit worden gesteld van een CA- kaart. Op deze "kaart komen zeven bonnen voer. bestemd om als inwisse lingsbon te dienen voor de kaartjes voor extra rantsoenen levensmiddelen. Voorts bevat de CA-kaart 20 bonnen voor'resp. tien textielpunten, een bon voor een paar damesschoenen, een bón voor twee dekentjes, een bon voor matrasje met kussentje, een bon voor eén rantsoen huishoudzeep, en een bon voor brandstoffen. .Gp deze laatste bonnen Kunnen de desbetreffende artikelenrechtstreeks gekocht worden. Inwisseling bij dc distributie diensten is dus- niet nodig. Na de geboorte van het kind zal de jonge moeder een CB- kaart ontvangen, waarop vijf inwisse lingsbónnen voor extra rantsoenkaar- ten voor levensmiddelen voorkomen. Jonge' moeders, die reeds jn 't bezit zijn van een CM-kaart zullen de hun toe komende verstrekkingen op laatstge noemde kaart blijven ontvangen. Voor de textlei-detailhandel geldt, dat zij de bonnen voor het matrasje en kussentje en de twee dekentjes op dezelfde wijze dienen te behandelen ais de tot dusver voor deze artikelen afgegeven spe ciale vergunningen. Fietsbandenbonnen geldig verklaard Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat t.m. 31 Maart a.s. óp de bon D 47 van. het inschrij- vingsbewijs voorvervanging van rijwielbanden BI 702 een toerbin- neribancl verkrijgbaar is en op bon C 34 van genoemd inschrij vingsbe- ■wijs een toerbuitenband. Verder is eveneens 't.m. genoemde datum op bon A 17 van het inschrij vingsbe- wijs voor eerste montage een bui tenband en op bon B 17 van dit in schrij vin gsbèwijs een binnenband verkrijgbaar. [Voorinleveringsbon voor bananen Iri de bonnenlijst van Donderdag a.s. zal voor kinderen tot 5 jaar op nieuw een bon voor 500 gram ba nanen bekend worden gemaakt. Aangezien de verstrekking van ba- hanen afhankelijk is van allerlei fac toren, die-met de transitohandel in dit product samenhangen, is het noodzakelijk, dat ook de nieuwe bon voor een lange periode wordt aangewezen, waarop dan naar mo gelijkheid zal worden afgeleverd. Uiteraard zal, zodra bananen be schikbaar komen, de afwikkeling van--de begin October aangewezen bon voorgaan. Jonkmans antwoord komt Dinsdag Na het voortgezette Kamerdebat over Indonesië, waarbij gisteren uiterst rechts en uiterst links aan bet woord waren dominee Zandt (S.G.) noemde de geheime notulen van Kal toe rang- nog erger dan die van Linfvadjati 'en deheer De Groot (C.P.N.) hekelde de geheime besprekingen van Graham met de Masjoemi en sprak vp,n een vierde souvereiniteit in Indonesië, die van Wallstreet kreeg minister jonk man het woord, die echter voor zijn antwoord enige tijd van voorberei ding nodig zei te hebben, waarna de vergadering tot Dinsdag werd ver daagd. Koningin spreekt tot onze bondgenoten De Koningin zal Dinsdag S Fe bruari om 18-30 uur over de zen der van de Nederlandse wereld om roep het woord richten tot de bond genoten van Nederland uit de we reldoorlog. Het is de bedoeling van de Konin gin voor haar toehoorders over de gehele wereld in enkele woorden een duidelijk beeld te schetsen van de verhouding tussen Nederland en Indonesië,' Vrije goadmarkt door de Assemblee aanvaard Met 324 stemmen voor en Z2fi te gen heeft de Franse Nationale Ver gadering het wetsontwerp tot het instellen van een vrije markt In goud en harde valuta's aanvaard!. De regering-Schuman heeft daar. mee deze week van crisis besloten met een succes dat haar weer wat vaster-in het zadel brengt. Het Internationale Monetaire Fonds heeft besloten een perma nente vertegenwoordiger naar Pa rijs te zenden om de ontwikkeling van de \Trije goudmarkfc van nabij te volgen. Het wetsontwerp op de blokke ring van de vijfduizervd-fraticsbil- jetfen is thans ook door de Raad van de Republiek aangenomen. Het heeft echter reeds alle waarde ver loren door een amendement van Paul Reynaud in de Assemblée, waarbij de poging om hier een op pervlakkig soort van geldzuivering van te maken, volledig van de baan werd geveegd. De biljetten moeten franc voor franc worden terugbe taald, en liefst binnen' een maand. Gistermiddag gingen de banken weer open. Alleen een aantal van de bezitters van zwarte winsten heeft dit grapje wat duiten gekost. In de paniek stemming van de afgelopen dagen hebben velen hun biljetten voor een prikje van de hand gedaan. De koers was twee- tot driehonderd francs. GESNEUVELD IN INDONESIË De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen week de navolgende verliezen ziin gerapporteerd: Koninklijke landmacht: sold. !e ki. A. Hendriks uit Brunsum; Sold. R. Veil inga uit Leeuwarden*. Sold. P. F. Doon uit 's-Gravenhage: 2e luitenant G.-T. H. Bom uit Batavia: Korp. J. A. de Broos uit Bergen op Zoom; Sold. T. van Gelder uit Ren- kum: Sold. L. Ouwerkerk uit "s-Gravenhage; Sold. L, Wessel uit Schiedam; Sold. A. van. Rijswoud uit Rotterdam. Kon. Nederlands-Indische leger: Amb. sold, le'kl. J. Kalarie; Man. sold. 2e kl. art.-R. H. B. Rasuh; Tor. sold. 2e kl.. inf. Dandi; Eur, mil. sold. 2e fel. G. T. Ellict, allen uit Ned,-Indië. Grote overwinning van de Tsjechen in het ijshockey-tournooi op Italië (Van een speciale verslaggever) Het Internationaal Olympisch Comité heeft Vrijdagavond be sloten om het ijshockey af te voeren van het programma der ijfde Olympische winterspelen. Verder heeft het IOC beslist, dat het de internationale ijs— hockey-federatie niet langer meer erkent als het lichaam, dat internationaal de amateur-ijshockevsport zal regelen, en contro leren. ■■k Slachtoffer gewond, dader pleegt zelfmoord Vrijdagmorgen keerde het stoomschip „Stad Alkmaar" onder commando van kapitein W. G. de Neef, na een geslaagde proeftocht op de Noordzee aan de Parkkade te Rotterdam terug. Het schip is onder volle tevredenheid van de nieuwe eigenaren onder de kan toorvla g van de N.V. Halcybnlijn gebracht. Dinsdag vertrekt het naar Cuba, om aldaar suiker te la den. De tweede nieuwe aanwinst van de Halcyanlijn, de „Stad Lei den", die Maandag y en Dinsdag gaat proefvaren zal aan het eind van de volgende week in charter van de Holland West-Afrikaiijn naar diverse West-Afrikaanse h; vens varen. De „Stad Leiden" staat onder commando van kapitein P. de Heer. WAT WENST U? Boter of margarine? Ten gevolge van de prijsverhoging van roomboter Is er veel meer marga rine dan roomboter op de bon geko men. Daardoor heeft zich een grote voorraad boter in de koelpakhuizen opgehoopt, die nu dit voorjaar opge ruimd moeten worden. Volgende maand ral men daarom de gelegenheid krijgen om te kiezen of men 500 gram boter of margarine op zijn bon wil kopen. Weerbericht AANVANKELIJK OPKLAREND Weersverwachting, geldig tot Zondagavond: Aanvankelijk weinig be wolking, nog verder af nemende Zuid-Westelijke wind en Iets kouder. Morgen In de loop van de dag weer toenemende be wolking met later plaat selijk enige regen, ge leidelijk aanwakkerende Zuid-Westelijke wind en iets zachter. 1 Febr.: Zon op 3.22: onder 1726. Maan op 0.40; onder 11.06. 2 Febr.: Zon op. 8.21; onder 17.28, Maan op 1.58: onder 11.22. 1 Febr. Hoogwater te Rotterdam: le tij 9.02 uur; ,2e tij 21.43 uur. 2e Febr. Hoogwater te Rotterdam; le tij 8.51 uur; 2e tij 22.34 uur. Waarnemingen te Rotterdam; 753,4 luchtdruk; 1V.Z.W. 4 wind; temp. 8.4; max. temp. 10.6 (hedenmorgen. 4.10 u.); min. temp. 6.4 (gistermiddag 1.40 uur) Weersgesteldheid: licht bewolkt. Vrijdagavond heeft de 45-jarige chauffeur P- P« D. van G. een moord aanslag gepleegd op dc tegenwoor dige echtgenoot van zijn vroegere vrouw, de 53-jarige pluimvcefokker J. van de H. in 'diens woning aan de Grindweg in v.m. Hillegersberg. De dader pleegde zelfmoord. Omstreeks acht uur in de avond belde de chauffeur aan bij, de wo ning van yan ide H.. Zijn 15-jarig d ochtertje. ;4eèdVJpen. ..Hij pxa at te even met haar eri vroeg toen Van de H. te spreken. Deze Kwam aan de deur. Na een korte woordenwis seling haalde Van G. een automa tisch legerpistool uit de binnenzak van zijn overjas, drong de won in, binnen en loste enkele schoten op Van de H. Deze vluchtte uit de gang naar de keuken, vandaar naar het erf achter hel huis, waar hij zich onder een bank verborg. Onmiddellijk nadat Van de H. ge vlucht was, heeft dé dader zich door het hoofd geschoten. De doktoren Beer en Jongerius constateerden de dood. Van de H- werd door zijn vrouw naar de slaapkamer gebracht, hij bleek door drie kogels te zijn ge troffen, achter het linkeroor (schampschot) aan het rechterbeen, onder de knie en aan de linkervoor- kant van het lichaam. De kogel had het lichaam aan de rug verlaten. Het slachtoffer werd in het Berg- "vegziekenhuis opgenomen. Over de motieven van de aanslag vernemen wij, dat de vrouw van Van de H. twee jaar geleden ge scheiden is van chauffeur Van G. Sindsdien woonde zij met haar 15- jarige dochter en een kind van tien maanden aan de Grindweg. Van G. was meermalen aan de woning ge weest om zijn dochter te zién. Hij kon het blijkbaar, niet verkroppen, dat zijn vrouw hertrouwd was? Meer dan eens had hij Vair H. met woorden gedreigd. El- gaan weer postzegels uit de circulatie Met ingang van 1 Juli 1948 wor den de volaende postzegels en post- v vaarden buiten gebruik gesteld, waardoor zii hun waarde voor de frankering verliezen: Alle postze gels van het type „Lebeau" (het z.g. duifjes-type') benevens de brief- arten, pos'.blarlen, briefomslagen, pos tbc wijsformulieren, voorzien van zegeïafdrulc van dit type.: even eons de briefkaarten met het duif jes- type met de vermelding „nood- uitgifte". De briefkaarten met een Ned.- Indische zegelafdruk van 3 lé cent et; opdruk cent". De geïllustreerde briefkaarten voorzien van een zegel opdruk met de beeltenis van H.M., de Koningin, uitgifte 1923, met opdruk 5. Tenslotte betreurt het IOG het ten zeerste, dat het Zwitsers orga nisatie-comité Vrijdagmorgen de wedstrijd tussen Zwitserland en de AHA-ploeg van de Verenigde Sta ten heeft laten spelen, alhoewel men wist, dat het IOC besloten had om beide Amerikaanse ploegen van het Olympisch IJshockeytournooi uit te sluiten. Hoewel Vrijlagmorgen nog niet beslist was over het ijshocfeeycon- flict. ving de eerste olympische wedstrijd tussen de Verenigde Sta ten en Zwitserland aan, een wed strijd, welke door de twee landen die bij het conflict het meest be trokken zijn, wordt gespeeld. De AHA-ploeg offreerde zijn te genstanders v elk persoonlijk een wollen trui. De eerste speeltijd van 20 minu ten kenmerkte zich door duidelijk overwicht van de Zwitsers. Het was Uli Polterr die voor Zwitser land het eerste Olympisch doel punt maakte. Met 1—0 stand voor de Zwitsers eindigde het eerste In verband met de aankoop van een automatische bordenmachine, die 30.000 borden per dag kan pro duceren, verwacht men in de krin gen van de vakgroep Huishoudelijk Aardewerk- en Porselein industrie een gunstige ontwikkeling voor de 'productie van serviesgoed. Reeds is de productie van huis houdelijk aardewerk in 1947 be langrijk groter dan in 1B46.. Van de zijde van de vakgroep wordt er op gewezen dat deze gun stige ontwikkeling alleen dan aan het publiek ten goede zal komen wanneer de distributiebepalingen worden opgeheven. Het komt nu veelvuldig voor, dat, tengevolge van de huidige distributievoorschriften, in vele zaken dringend benodigde artike len onverkocht blijven liggen. De winkeliers klagen er over dat liet publiek, wanneer er punten voor serviesgoed worden toegewe zen, niet de zgn. uility-goedcren koopt, maar er de voorkeur aan geeft de punten aan mooie kopjes of ander serviesgoed le besteden. Zou de regering aan deze wens van de aardewerk-industrie tege moet komen, dan zal het publiek er toch rekening mee moeten hou den, dat in 1948 nog niet aan al 2ijn wensen op het gebied van huishoudelijk aardewerk en porce- lein zal kunnen worden voldaan. DIT is dan het einde geworden, men, niet tot voorzichtigheid zijn te woed sedert het land bevrijd werd Gandhi is vermoord door een bewegen en de hand tegen de me- uit de knellende maar tevens uni- der velen, door een Hindoe, een der deburger van ander geloof, van an- ficerende band van het keizevschap. tallozen, die wel zijn geroep om der ras misschien, bleek' zo fel, zo Zelfs niet gestuit door de Japanse vrijheid volgden, maar niet zijn ge- verblindend, dat niets die bedwin- invasie hebben zij reeds over de en kon iedere worden. Dit is de tragedn dertig jaar gewoed en wie waagt het een einde binnen decennia te voorspellen? Sombere beschouwingen zijn dit; dag nu verwacht rnaar ik geloof, dat men moeilijk anders zal kunnen oordelen. De dood van Gandhi zal een felle WAT nu gebeurd is had iedere dag reeds kunnen gebeuren van India en van Azië. De bevrijding daar om SChok zijn voor alle heel- en half het wegvallen van alle verenigen- weimenenden in India en Pakistan, de,, pascificé^énde elementen. De Velen echter ook zullen het als een roep om menselijkheid. Niet de gro- gen kon. te strijd, die hij tot de overwinning heeft uitgestreden, heeft aan zijn leven een einde gemaakt, maar die overwinning zelf. Naar aanleiding van zijn laatste vasten schreven wij: „Het nieuwe vasten van Gandhi is een der diep ste historische tragediën die wij kennen. Daar staat een groot man - voor een bovenmenselijke schep- bevrijding was onvermijdelijk, was somber schrift aan de muur be- I ping de bevrijding van wel haast een morele noodzakelijkheid schouwen dat hén meer opzweept een vierde der mensheid van maar even onvermijdelijk leken de dan terughoudt. Talloze geloften fr vreemde overheersing. Die vrijheid stuiptrekkingen, die het proces zo van uitvoering zijner idealen zullen j. is dank zij zijn wijsheid en invloed schrijnend maken. in, deze dagen worden gedaan, maar j op vreedzame wijïe verworven. Nu In ons vorig artikel konden wij de stroom van meedogenloze, wrede vindt hij het nodig eigen leven te reeds niet meer geloven dat zelfs haat, offeren om de bloedige verdeeld- het gezag van een Gandhi voldoen heid onder de aldus bevrijde volke ren te bezweren. En het gaat hem zijn leven kosten, zo niet deze keer, dan bij een der gelegenheiden, die I JJr ]yj. y, BiatlkenStein steeds weer zullen terugkeren de 1 hartstochten die hij wil bedwingen, zullen zich niet blijvend laten be- - door tomen voor Gandhi was er geen Vr,n 2ijn om de hartstochten in mlU'eiasrschan^riïes'wsswat'hirer geluk, ook na het. opperste slagen toom te houden. Zonder Gandhi ge- fl die enige gewesten ons nu reeds te zien hebben gegeven, kan F rtv* mon daarmede niet bedwingen. wfiféW&M Voor al te vele tienlallen mil li oe nen is eigen leven en het leven van Misschien doet de schok daar een anderen te onbelangrijk in verge- ogenblik goed, maar de dreigende lijking met het laaien van hun ge- hartstochten in een menigte van voelens. Gandhi moet dat vóór zijn honderden milüoenèn zullen er niet dood hebben beseft. Hij moet ge we- blijvend door tot bedaren worden ten hebben dat zijn vasten, zijn gebracht. weggélS En d-t hifmet eigen lfi- 1°°™ tC Z°ïder gC" FEN 'r°te £®'ur heett zlieinde weggelegd. Jsn dat hij met eigen lij- toven WJJ r,og mlnder aan de mo- p*n daarmede niet zou kunnen at- gevonden. O. zeker het behoort wenden- zo dit op te merken: ook Gandhi -- - ..'ij nog den het succes van zijn werk be- gelijkheid daarvan. De lawine van taalt, is de eigenlijke grote tragedie verdeeldheid, bevorderd door liet tiiet: maar dat dit leed tevens het, bestaan der vorstendommen, met voorlopig onheelbaar schijnende, 2yn tegenstelling tussen volk en lijden van ïndië niet alleen, maar dynastie, door het binnendringen van Azië is. van de wilde stammen in het Noor- De lezer vergeve mij voor een den, die nu niemand vermag te ke- bad zijn zwakheden, zijn kleine MISSCHIEN zullen velen onzer zwakheden. Een mannelijke ijdel- nu beter begrijpen wat de En» heid kon op coquétterie gaan lijken, gelsen heeft genoopt hun posities in Heel zeker echter is stellig een man India tc willen prijsgeven. Zij za- van zijn grootheid met zo weinig gen het stijgende getij van het stre- menselijke gebreken behept ge- kcer dit lange zelfcitaat; wat er ge- reri, de tegenstelling in geloof, in ven naar zelfstandigheid en wisten weest. Hij dacht 'anders dan wij, beurd is, kan ik niet beter fcarak- ras, in kaste,' verscherpt door de dat het vroeg of laat, maar waar- voelde anders, reageerde anders, teriseren dan door deze herhaling, hebzucht en het ontbreken van so- schjjnlijk binnen de tijdspanne van maar wij kunnen daartegenover Het is erger geworden dan ik ciale gevoelens, die iedere natuur- weinige jaren, in die wereld de slechts diepe eerbied koesteren én toen kon vermoeden. Toen was er lijke ramp in India plegen te ver- kracht en het karakter moest krij- bewonderen. Zijn grootheid en zijn nog geen reden om te geloven, dat ergeren, het zijn alles dingen, die gen van een verwoestende revoiu- edelheid die de Britten steeds meer de hartstochten in enige Hindoes zo nu de naaste toekomst van de vol- tie, zo bloedig als de twee aansla- hebben leren eerbiedigen, zijn on hoog konden oplaaien dat zij hen er keren van India bedreigen. En wat is gen, kort na elkaar op Gandhi, ons begrijpelijke geduldige kracht werd toe konden brengen de hand. te naaste toekomst in de traag zich kan doen bevroeden. Men ziet het omhoog gedragen door de omvang slaan aan deze zo verheven, we ontwikkelende Aziatische menigte, te Lake Success, waar een ogenblik van de ten dele zeer moeilijke voï- zouden haast zeggen, deze zo heili- waar eigen competente leiding onder de indruk van Gandhi's vas- keren, wier opperste leider hij was, ge nationale figuur. Toen kwam machteloos blijkt? China bevindt ten een schikking tussen de delega- opperst door geestelijk en moreel echter de eerste aanslag en het was zich nog mid tit n in de interne oor- hes van India en Pakistan mogelijk gezag, dat ieder geweld schuwde- daarmede duidelijk, dat het einde logen - men vermjjde vooral de bleek en waar sedertdien de onder- Voor hem waren er tegenstan- niet meer ver kon weg wezen, omschrijvende term: burgeroorlog! handelingen tussen, de beide par- dérs, maar geen vijanden en om Gandhi zou zich niet laterrbescher- die onafgebroken hebben ge- tijen weer hopeloos zija vastgelopen, deze mensenliefde is hij gestorven. gedeelte. De Zwitsers wonnen ten slotte na spannende strijd met 5-4. De vierde ontmoeting van het Olympisch IJahockeytournooi, tus sen Tsjecho-Slowakije en Italië eindigde in een 223 overwinning van de Tsjechen. De tussenstanden waren 60, 101, 62, De verdere uitslagen van het toumooi zijn: CanadaZweden 3—1 (1—1, 1—0 en 1—0), Polen- Oostenrijk 75 (0—?2 42 3—1). BOBRACES GESTART Op de eerste dag van de vijfde Olympische Winterspelen hadden de eerste twee ritten van het twee persoons bobrennen plaats. Precies om twee uur begon de eerste der 16 deelnemende teams onder een heerlijk schijnende zon zijn proef rit over het 1610 meter lange tra ject, en pas toen de zon slechts de allerhoogste bergtoppen in de om geving met een weergaloos mooie rose gloed overgoot, denderde de laatste door de finish. Verschillende goede tijden wer den er vanmiddag genoteerd. In het bijzonder dienen die vati de beide Zwitserse ploegen te worden genoemd. In de eerste rit bedroeg de tijd. van Zwitserland II 1 min. 22.4 sec., in de tweede rit 1 min. 22-7 sec. Dit waren tevens de beide snelste tijden van de dag, zodat Zwitserland II de eerste plaats in neemt met een totaaitijd van 2 min. 45.1 sec. De stand na de eerste en da tweede rit van de twee persoons- bobwedstrijden is: 1. Zwitserland II 2 min, 45.1 sec; 2 Zwitserland I 2 min. 47.7 sec; 3. België I 2 min. 48.8 sec.; 4 en 5 Engeland {1ste bob) en USA (lie bob) 2 min. 49.6 sec; 6 USA (1ste bob) 2 min. 49.7 sec; 7. Italië (2e bob) 2 min. 50. sec; 8. Italië, Qste bob) 2 min. 50.2 sec; 9. Noorwegen (2é bob) 2 min. 50.6'sëC^ lO Frankrijfe 2e bob) 2 min. 50.8 sec. De resulialen van de wedstrij den over de 500 meter hardrijden luiden: Eerste rit: Halle Janemar (Zwe den) 44 sec.: 2. Pierre Huylebroeck (België) 48.3 sec.; tweede rit: Fitz gerald (V.S.) 43.2 sec.(nieuw Olympisch record; 2. Aage Juste- sen (Den.) 46,4 sec. (nieuw. Deens nationaal record; dèrde rit: 1. Stack (Canada) 43.6 sec.; 2. Bolmatedt (Zweden) 43,7 sec. vierde rit: 1. Forodd Hauer (Bern) 43.6 sec.: 2. Bruce Peppen (Eng.) 46.4 sec.; vijfde rit: 1. Lie (Korea) 45.9 sec.: 2," Antqn Htrlsltes (Ned.) 46.2 sec. Uit deze tijden blijkt dat het iia zeer snel is en dat alle rijders uit stekende tiiden zullen maken.-De weersomstandigheden, zijn vrijwel ideaal, het zonnetij schijnt en er staat practisch geen1 wind. De Koning won zyn rit tegen de Oostenrijker Preindl tn de tUd van 45.9 sec. HU leverde zUn beste prestatie van zijn loopbaan. Cees Broekman moest in Park kinnen zijn meerdere erkennen. Hfj maakte een tijd van 45.3 sec. tegen rarkkinnen 45.2 sec. Dat er zeer sterk gespeeld wordt in Tilburg om het kampioenschap hoofdklasse groot biljart 45/1, blijkt wel uit het feit dat Metz in. ziin partii tegen van de Pol met 60 de Leeuw's Nederlandse record voor het hoogste gemiddelde in een partü (in Februari 1947 tijdens de Europese kampioenschappen to Montpcllier gevestigd waar de Leeuw alle Nederlandse en Euro pese records in dit kader verbeter de) evenaarde door in vijf beurten de 300 vol te maken, maar de Ruy ter rekende in drie beurten met Kobus af, met een hoogste serie van 223, en bracht het Nederlandse record daardoor op 100. De partij dc LeeuwLubach had een moeizaam verloop. De Leeuw speelde niet in zijn beste vorm, al hoewel hij twee mooie series maak te. een van 101 en een van 98. Jacobs verloor voor de eerste mac! in dit tournooi in een zwak partijtje tegen SwecrCng. De Leeuw Metz d. Pol De Rnjrier Lubach Jacobs Siveertng Kobus Gew Alg. gem. JR.Ï9 16.59 20.77 20.38 16.39 15.80 13.08 13.38 Dr. Hannema wordt kasteelheer Dr. D. Hannema, de vroegere di recteur van het museum Boymans, gaat het dertiende-eeuwse kasteel „Welriam", gelegen tussen Goor en Diepenveen betrekken. Hij zal er zijn verzameling schilderijen en copiecr. onderbrengen en de col lectie zal voor bezoekers worden opengesteld.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1