HET ROTTERDAMSCH PAROL West-Duitsland hoort weer bij Europa Schreieder organiseert een feest: 50ste agent „gedropt" Premie voor verbetering of splitsing van woningen Suriname en Curacao krijgen meer armslag Burgeroorlog om troon van Koningin van Sheba Verpleegsters NVKL dreigen met massaal ontslag Weer besprekingen in Indonesië Fins tegenvoorstel Organisatie B.V.L. niet stopgezet Zij bedraagt 60 pCt. van de kosten HARWICH-BOOT UITGEBRAND Tijdens reparatie in Engels dok Geen „groten het vuur in Hogere rantsoenen in West-Duitsland Twee meningen over Spanje Bollenweek van 18 tot 24 April? Naar wapenstilstand in Palestina? SPIONNAGE IN NEDERLAND Wij willen eindelijk zekerheid!" Weerbericht Zijn wij militair of niet? .Woensdag 17 Maart 1948 Red en Adra. Langa Haven 14!. Schiedam Tel 6930t Abonn.prljsj per weet 0.31 per kwartaal 4losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Hét Parool" DE SCHIEDAMMER De tweede Parijse conferentie, die gistermiddag haar werk vol tooide, heeft eenstemmig besloten dat West-Duitsland een aan-" deel moet krijgen in de West-Europese samenwerking voor het plan-Marshall. De permanente commissie; waarin alle deelnemen de landen zijn vertegenwoordigd, moet bestuderen op welke wijze. Verder werd besloten tot de oprichting van een permanente organisatie die de Amerikaanse hulp in Europa zal moeten admi nistreren. werd een nieuw rapport aan Washington over de.Euro pese behoeften goedgekeurd en werden de rapporten van de tech- nische commissies behandeld. Bevin. sloot met een kort speech]' e dis tweede en laatste zitting van deze conferentie. Ik ben er van over tuigd, zei hij, dat het lot van Europa en de.wereld beslist zal worden door de intensiteit waarmee wij de ko mende maanden .zullen werken. Wij moeten klaar staan om onmiddellijk jn actie te komen wanneer het Europese herstelprogramma- er door is; Wij moeten de arbeidende massa hoop geven eh veiligheid verschaf fen en aan allen de vrijheid verze keren. Tegelijkertijd met de beslissing om West-Duitsland. in de West- Enropese samenwerking in te scha kelen komt uit Berlijn het bericht dat deskundigen gaan beginnen met het uitwerken van details voor een fusie van de Franse zone met Bïzcnïë. Hervatting van de handel op de agenda Nóg deze week zullen de bespre kingen tussen de Nederlandse en Republikeinse delegaties worden hervat. De procedure-commissie Is gisteren voor het eerst weer bijeen gekomen. Zjj heeft de agenda voor de komende besprekingen opgesteld. Een van de belangrijkste punten op de agenda is de opening van een normale handel tussen de Republiek en de door de Nederlandse troepen bezette gebieden. Achtste jaargang, No. 65 Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankier: Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur: B. de Vriest Hoofdredacteur: Tb. Ramaker „Van Heutz"-piraten iiiet tevreden Zes welgestelde Chinezen, die hii de Sensationele roofoverval, op 15 December 1947 op het Nederlandse passagiersschip „Van Hentz" ge pleegd, door de rovers zijn wegge voerd, worden nog vastgehouden op een klein-eiland in de baai van Bias. Hun verblijfplaats bevindt zich op noggeen 64 kilometer afstand van Brits Hong Kong, maar zij staat onder Chinese jurisdictie en de Chi nese gendarmen durven niet in de nabijheid te komen uit vrees, dat •zij door de piraten zullen worden aangevallen. Dit werd medegedeeld door zee lieden, die te Hong Kong zijn aan-, gekomen Vissers in de nabijheid hadden hun. verteld, dat de" overval op de „Van Heut2" nog het gesprek van de kust was. Zij deelden mee, dat de zeerovers een buit van een mil- lioen Amerikaanse dollars in geld en juwelen hadden gemaakt. Dc rovers hadden er zich echter over beklaagd, dat 'zij daarmee maar weinig hadden gewonnen, om dat de voorbereiding voor de over val zo kostbaar was geweest. Op 28 Januari hebben de piraten onderhandelingen over losgeld voor de' zes gevangenen geopend, maar over de resültaten is niets bekend geworden. De commissie voor buitenlandse aangelegenheden uit het Finse.par lement heeft een Fins tegenvoorstel bekendgemaakt op het Russische verzoek inzake een pact van vriendschap en wederzijdse bij stand. De voornaamste punten van dit tegenvoorstel behelzen: dat het verdrag in plaats van twintig jaar tien jaar zal gelden; dat het Slechts in geval van oorlog van kracht wordt: dat het Finse leger slechts gebruikt zal worden binnen de Finse grenzen of bij een aanval op Rusland via Fins grondgebied; dat Rusland Finland slechts militaire hulp zou verlenen in geval Finland erom zou ver zoeken. De tegenvoorstellen werden be- critiseerd door de Volksdemocra ten (communisten), en kregen, de volledige steun van de sociaaldemo craten. Iedere parlementaire groep zal het dn discussie nemen, voordat het kabinet beslist. Australische artsen, tandartsen en ge leerden, waaronder twee vrouwen, hebben een inspectietocht gemaakt door Nieuw Guineaom zich op de hoogte te stgllen van de gezondheids toestand der inboorlingen. Te voet, in kano's, auto's cn vliegtuigen bezochten zij de meest afgelegen dorpjes. Hier worden voorbereidingen getroffen om een Papoea en vals gebit aan te meteh. In verband met de door de rege ring afgekondigde maatregelen ter bestrijding, van het extremisme in de politiek is aan de gep. IuiL-gene- raal L. F. Duymaer van Twist, van wie verwacht kars worden met de zaken van de B.V.L. (Bijzondere Vrijwillige Landstorm) volkomen op de hoogte te zijn, de vraag voor gelegd, of de organisatie van de B.V.L, nu toch doorgang heeft. De heer Duymaer van Twist beant woordde deze vraag bevestigend, omdat naar hij zeide thans niets geschiedt. .„De regering komt met haar maatregelen, te laat. Im mers, men stampt zo maar niet een machtsapparaat uit de grond. Wan neer men nu nog moet beginnen met oproepen, oefenen en organi seren, kao het wel een jaar duren eer dié organisatie gereed is cn die tijdsduur is.te lang. Bovendien, hoe nuttig werk de politie ook verricht, zy is niet geschikt om de strijd aan te binden tegen een gewelddadig verzet van extremisten. Er is geen enkel geval bekend, waarin, de'po litie erin geslaagd is, binnenland se onlusten op*, enigszins grote schaal te bedwingen. Voorts- vroeg de heer Duymaer van Twist zich af. hoe de regering de seléctiè óp degenen, die zij voor de politie-.zal oproepen, wil toe passen. Volgens een regeling; getroffen door de minister van Wederopbouw en. Volkshuisvesting, kan van over heidswege voor het verbeteren van bestaande woningen een premie worden toegekend van 60 procent der verbeteringskosteii voor het be woonbaar maken van leegstaande of onbewoonbaar 'geworden wonin gen, of voor het voorkomen van on bewoonbaar worden van thans nog bewoonde woningen. In aanmerking moet hierbij wpJkien genomen, dat; dc premie wordt, toegekend voor een bedrag aan verbeterihgskosten dat 2400,niet te boven gaat, ter wijl voor verbeteringsbedragen, voor minder dan 201.geen premie wordt toegekend. Verder kan een premie van 60 procent van dc splitsingskosten worden toegekend als grote panden, welke voldoende ruimte bieden, in twee of meer afzonderlijke volwaar dige woningen worden gesplitst. In geval van splitsing zal slechts pre mie worden toegekend, voor zover dc kosten der woning, welke door splitsing boven het oorspronkelijk, in enig pand aanwezige aantal wo ningen ontstaat, een bedrag van, 2400,niet te boven gaat, terwijl voor bedragen voor minder dan 201.geen premie kan worden verleend. Aanvragen, om in het ge not van premie le worden gesteld, moeten worden ingediend bij het be stuur van de gemeente waarin de woning is gelegen en wel voor zo ver het woning-verbetering betreft, uiterlijk op 31 December 1948., Met de voorgenomen werkzaamheden moet een, de kosten rechtvaardigen de. bevredigende toestand worden gekregen, waartoe als regel aan de eisen der plaatselijke botiwvcrorde- ningT dient-te worden voldaan. Een premie wordt niet toegekend ter tegemoetkoming in de kosten verbonden aan voorzieningen: a. welke behoren tot de normale onde rhoudin gsvoorzicningen. zoal s Voor herenmaatldeding. is een nieuwe prijsregeling afgekondigd die over drie weken in werking treedt. Dc nieuwe tarieven beteke nen een redelijke verlaging van de maximumprijzen. schilderen, witten, behangen en zgn. dagelijks onderhoud; b. welke in aanmerking komen voor uitkering ingevolge enige regeling "voor ver goeding van schade tengevolge van oorlogsomstandigheden; c. aan wo ningen, welke eigendom zijn ener toegelaten woningbouw-coöperatie en welke zijn gesticht en/of worden geëxploiteerd met behulp van steun uit 's Rijks kas op de voet der wo ningwet; d. aan* woningen, welke ingevolge enige regeling vergoeding van schade ten gevolge ,van oorlogs omstandigheden als verwoest moe ten worden aangemerkt; e. in ver band.; met: enige vordering, als. be doeld 'ih artikel -T van7" de '"woon ruimte-wet 1947, Het SJ5. „Prague", een der be kende schepen van de dienst H. v. II.Harwich, is, naar wij ver nemen, gisteren totaal uitgebrand. Naar de .directie van de firma Hudig en Fieters te Rotterdam ons mededeelt, is de brand aan'boord van de Prague uitgebroken, toen het schipin 'reparatie lag bij de werf van. John Brown te Glasgow. De directie heeft nog geen nade re bijzonderheden over de oorzaak van de brand uit Engeland ont vangen. Vast staat evenwel, dat de Prague totaal is uitgebrand cn ge deeltelijk is gezonken. Het staat te bezien, of het passagiersschip ooit nog. in de vaart zal kunnen worden gebracht. Het. is' in 1932 gebouwd, speciaal voor het vervoer van pas sagiers en goederen tussen H. v. H. en Harwich. Het.was een bijzonder comfortabel schip, dat aan alle eisen voldeed,'welke aan het hui dige passagiersvervoer tussen Ne derland en Engeland worden ge steld, ondanks dat het schip zestien jaar'oud was. Het zal zeer moeilijk zijn, het door een sehip te vervangen dat het zelfde comfortbiedt. Het schip kon 520 passagiers vervoeren.. De dienst Harwich- Hoek van. Holland zal na het uit vallen van de Prague regelmatig blijven functionneren. Het verlies wordt echter zeer betreurd, omdat er in 3948 een sterk toenemend passagiersverkeer tussen H. v. H. en Harwich is te verwachten, mede in verband met de te houden Olympische Spelen. Oókwat het goederenverkeer betreft zijn de perspectieven gun stig, sedert het handelstractaat met'Bhgeland op 1 Januari jl. is gesloten. Dit geldt vooral voor fruit, bóllen en groenten in het voorjaar van 1948. Regeringsverklaring over Verdrag van Vijf Minister-president dr. L. J M. Beel zal vandaan omstreeks 6 uur, namens de regering: in de Tweede Kamer een verklaring afleggen over het vijfmogendheden-verdrag. Het ligt in" 'de bedoeling dat het tijdstip dezer Verklaring samenvalt met dat van de ondertekening van het verdrag te. Brussel, vandaar het ongewoneuur. Verwacht wordt, dat ook de pre miers der andere betrokken resre- rmgen'terzelfdertijd .een verklaring vóór 'de" maf-lenTèstefi -zullen afleg gen. (Van onze parlementaire redacteur) Het Is jammer, dat ons parlement zo weinig spectaculair is. Anders zou de behandeling van de wijzigingen der Staatsregelingen van Curacao en van Suriname van. zo grote betekenis als overgang tot de dooi de Rondetafelconferentie voorbereide staatkundige zelfstandigheid de2er gebieden wel meer relief gekregen hebben en sterker gesproken tot de verbeelding van ons volk. Nu stonden er weliswaar extra-microfoons 1n de Kamer Voor radiouitzending voor de West een novum in de ge schiedenis van ons parlement en puilden de Surinaamse en Curacaose delegaties uit de loges, doch de behandeling van de wetsontwerpen zelf miste stijl. De redevoeringen waren dor en grijs en er was geen der sprekers, die deze toch waarlijk belangrijke gebeurtenis de emphase wist te verlenen, waarop zij recht heeft. Berichten uit Yemen melden, dat Abdoellah el Wazir, de man die zich meester maakte van de troon die eens bestegen werd door de koningin van Sheba, thans mét ketenen is vastgeklonken aan de muur van een kerker in de eeuwenoude Radi-gevangenis te Sana, de hoofd stad van Yemen. De heerschappij van El Wazir heeft een maand'geduurd.'Abdoellah maakte zich meester van de macht nadat de bejaarde Imam van Yemen. Yehia, was vermoord in een bloedige paleisrevolutie. Thans zijn berich ten over de belegering en de val van Sana naar buiten doorgedrongen. Yemenietische stammen, die door prins Aehmed, de oudste zoon van Yehia, tot een krijgsmacht waren Het is ook niet duidelijk, waar om de Kamer ter ere van deze unieke gelegenheid niet haar grote sprekers in het vuur zond, in plaats van de leden der ijvepige en bekwame Commissie van Voorbe reiding, die over deze materie zo veel hebben geconfereerd en stuk ken gewisseld, dat zij er moeilijk iets nieuws over konden vertellen. Het enige frisse en principiële ge luid kwam uit-de mond van mej. Tendeloo (Arb.) die met over tuiging en bekwaamheid een lans brak voor toekenning van het ac tieve kiesrecht aan de vrouwen in de West, waarover deze wetswijzi ging zich met uitspreekt, doch het probleem ter nadere regeling ver- wijst naar een algemeen kiesregle ment. Zij waarschuwde er met klem tegen hier een discriminatie toe te passen, die uit de tijd is en misschien zal de Regering nog eie ren voor haar geld kiezen, waar ook de heer,.De Kort (KVP) zich ontevreden toonde over deze ne gatie van het vrouwenkiesrecht en de indiening-van een amendement bleek te overwegen. De meeste sprekers waren het er over eens, dat het overleg met de delegaties uit.de West geleid heeft tot het aanbrengen van belangrij ke verbeteringen in het oorspron kelijk ontwerp, zodat vrijwel de verruiming van de invloed van de organen der betrokken gebiedsde len op hét landsbestuur is' bereikt, welke binnen het kader van de op het ogenblik nog vigerende Grond wet-mogelijk is.-In dit verband is het ook te betreuren, dat. een deel der Curacaose delegatie is afge reisd, omdat niet aan alle verlan gens van de Staten was voldaan. --Voorgeschiedenis Het debat bewoog zich ten dele over de voorgeschiedenis van de nu in behandeling genomen wijzi gingen de heer T i 1 a n u s (CH) sprak daar zeer uitvoerig over ten dele over de materiële inhoud, dievoor een belangrijk deel van staatsrechtelijke aard is. Overigens is daarbij terecht niet in bijzonder- heden getreden, omdat men het over de algemene principes in gro te lijnen geheel eens was. De heer Nederhorst, (Arb.) wees er op, dat Nederland in het verleden te genover de West belangrijk is te kort geschoten en dat het onderha vige wetsontwerp mag worden be schouwd als een bewijs van een verbeterd inzicht. Hij waarschuw de ervoor, Curacao en Suriname niet te veel over één kam te sche ren, omdat beide gebiedsdelen een zo geheel verschillend karaxter hebben, en drong er op aan, dat de uitvoering van de gewijzigde staatsregeling gelegd zal worden in handen van nieuwe mensen, die vrij zijn van de smetten van de tot dusver gevolgde ambtenaarlijke po litiek. De heer Vonk (V en D) be paalde zich tot een in de gegeven omstandigheden zeer verstandige korte verklaring, waarin hij zijn sympathie uitsprak met de beoog de regelingen, terwijl de heer Wa genaar (CPN) die indertijd deel uitmaakte van de parlementaire commissie naar de West, welker gedegen rapport door verschillen de sprekers zeer is geprezen, zich er hartstochtelijk over beklaagde, dat de communisten geweerd zijn van. de Rondetafel-conferentie, waar overigens alle stromingen uit ons volk zijn vertegenwoordigd. Hij vroeg instantelijk wat daarvan de reden was. Vandaag zal minister Jonk man antwoorden en daarbij ho pelijk de stijl vinden, welke bij het onderwerp past,. Maar ook Russen dingen naar de gunst Met ingang van 1 April zullen de Duitsers in de Britse en Ame rikaanse bezettingszones hogere rantsoenen krijgen, namelijk .1560 calorieën pex dag. .Officieelwas hef'reeds VastgestelcT óp 1550 calo rieën per dag, maar in feite kwam het dagrantsoen in tal van streken niet boven de 1100 calorieën. De Brits-Amerikaanse bekendmaking van deze rantsoenverhoging volg de op berichten uit de Russische zone, dat de Russen daar trachten meer communistische stemmen te winnen door beloften van meer voedsel. Men verwacht dat daar op persoonlijk bevel van Stalin na de volgende oogst een verhoging tpt 2800 calorieën zal worden aan gekondigd. 6 .Spanje heeft jarenlang het com- munisme met succes bestreden. In' dien, zoals verteld wordt, het plan Marshal! ten doet heeft (ie verbrei- ding van het communisme tegen te gaan. dan schijnt het mij toe. dat Spanje op dat gebied iets heeft aan te bieden Met deze woorden critiseerde de Amerikaanse repu blikeinse senator Capehact het feit dat de zestien landen in Parijs Spanje niet hebben uitgenodigd. Van een andere mening is de Spaanse regcring-in-bailingschap: deze heeft o.m. aan Truman en Marshall een door haar uitge geven brochure ter hand gesteld, waarin gezegd ivorrff dat door het doen deelnemen van Franeo Span/2 aan het plan Marshall aan dit edelmoedige programma alle historische 'betekenis zou worden ontnomen. Het zou daarentegen misdadig zijn, aldus dc brochure, het Spaanse valk niet toe te staan, voordcel uit deze economische in spanning te behalen. Met Pasen nog weinig te zien De bloembollenkwekcrs verwach ten dat de tulpemveck dit jaar tus sen 18 en 24 April zal vallen en de eigenlijke „bellen-Zondagen" op 1.8 en 25 April, Deze data staan evenwel niet vast daar aanhoudend koud of ab normaal zacht weer in de komende weken de bollent.iii resp. kunnen verlaten of vervroegen. Voor de hyacinthon en narcissen verwacht men een bloeitijd van. 1117 April Met Pasen zullen cr slechts wat crocusscn cn vroege hyacinthen bloe-ien in de bollenstreek, Hillcgom, Lisse cn Sassenhélm zullen in de periode van" 1830 April een groot bloemencorso orga niseren. waarvoor grote belangstel- lüig wordt verwacht. Blijde gebeurtenis in Engeland? In Londen liepen gisteren ge ruchten, aldus U.P., dat in het ge- rfn van prinses Elisabeth; en de hertog van EdinbUrg in October een heuglijke gebeurtenis rte ver wachten is. In hét koninklijk'Huis is het echter niet gebruikelijk dat eerder dan vier maanden voor de vermoedelijke datum een bevesti ging gegeven wordt. Oud-minister Neher, die pas ge-, leden benoemd werd als gedelegeer de bfj het opperbestuur in Indonesië, Is, tegeljfk met ir. C. J. Warners, staatssecretaris van het departe ment van verkeer, energie en mijn wezen in de voorlopige federale re gering van Indonesië. Dinsdag op Schiphol aangekomen. verzameld, hebben gedurende acht dagen de stad Sana belegerd en haar daarna in een wilde storm loop veroverd. Gedurende het be leg liepen grote aantallen aanhan gers van El Wazir naar de belege raars over, op aandrang van «2e mohammedaanse priesters, die trouw waren gebleven aan de zoon van de vermoorde Imam, De broer van prins Achmed, prins Abdoellah Seif el Islam, is uit Parijs in Caïro aangekomen en heeft daar besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de Arabische Liga over de toekom stige status van Yemen. s Na tien dagen van ogenschijnlijk vruchteloze besprekingen over het Palostü nse verdelingsvraagstuk trachten de Franse, Chinese, Rus sische en Amerikaans© gedelegeer den in de Veiligheidsraad zich een adempauze te verschaffen door een wapenstilstand tussen Joden en Arabieren te bewerken. Hun voorstel is aan de Joodse en Arabische delegaties overhandigd, die op korte termijn moeten ant woorden. Het Joodse Bureau heeft reeds bekend gemaakt dat het „on der zekere voorwaarden" een wa penstilstand zou toejuichen. Demasqué van een „schertsharps" In het ongeveer S00 leden tollende korps van het N.V.K.L, Neder- ends Vcrpleegs terskorps Landmacht is een storm van verontwaar diging opgegaan, nu door toedoen van ccn der verpleegsters de naam van dit korps allerwegen over dc tong: gaa\ „Aan deze klucht moet een einde komen'', „militair bezien vormen wij Inderdaad ccn schertslcorps" zo Zeggen zij. „Wij zijn verpleegsters, die in militair verband werken en (villen als zodanig beschouwd worden. Dit schijnt men op het mi nisterie van Oorlog niet te willen inzien. Als ons korps nu niet op korte termijn behoorlijk georganiseerd wordt nemen wjj ontslag," ENIGE REGEN Weersverwachting tot' Donderdag avond: - - Meest invaar bewotkt met later enige "ge», zwakke tot matige wind utt uiteenlopende richtingen. Weinig ver- "■"dering-van temperatuur 18 Maart: Zon op 6.48, 'onder 18.49. M"n op 10.00. onder 2.58. Hoog water te Rotterdam: le tij. 9.08 uur., 2e tij 21.48 uur. betei- 4 vUC™£ruV61'9: U temp: 1210 m/rV- 10-9 (gistermiddag L'n^w temp' 3 8 (hedenmor- bewolkfc Weersgesteldheid: Zwaar SCHREIEDER begrijpt in bet voorjaar van 1943 eigenlijk zelf niet, hóe alles zo goed kan blijven gaan. Hoe ter wereld is het mogelijk, dat de samen werkende Engels-Neder landse diensten in Londen het radiospel, dat deze Beierse politieman reeds met zestien zenders speelt, niet begrijpen? Hoe is het be staanbaar, dat dit groot scheepse bedrog maand na maand kan doorgaan? Is er dan in Landen niemand, letterlijk niemand, die het ver stand heeft om „de ongewoon- prachtige resultaten van de ver bindingen en de dropping's" met oen critisch, analyserend vermogen te benaderen? Is er dan niemand pnder de Engelse radiospecialisten, die iets vreemds ontdekt aan de telegrammen, of is de Nederlandse dienst waarlijk zo misdadig-roeke- Ioos geweest om geen bijzondere bevèiligingspunten vast te leggen r in het radioverkeer met zijn agen ten? Zeker Schreieder perst de ge heimen uit de gevangenen. Hij mishandelt hem.niet. Hij. laat hen alleen maar geboeid op eerj stoel zitfcten in het .felle licht van schijn werpers. Praten moeten ze; praten, praten! ïliet slapen, niet liggen, niet rusten. Alleen maar zitten. Twihtig uur, dertig uur, vijftig uur. Vijftig uur in een kruisvuur van vragen en zonder pauze om woon-menselijke behoeften te doen. v. Eten en drinken? Natuurlijk. Het gaat een beetje lastig, als je met één pols-vastgeketend zit aan een stoeltje zonder leuning, maar eten en drinken krijg je. Zo heb ben ze gezeten tegenover Schreie der- en tegenover Ernst May en tegenover allerlei assistenten. Da gen en nachten in golven sigaret tenrook. en iti hét felle licht van electrische lampen. Ieder uur is een eeuwigheid geweest, een eeuwigheid vairlouter ellende. Eén is er geweest, die 'honderd-en- twintig uur op, dat stoeltje zat, al vorens hij op de gr.ens van krank zinnigheid en dood begon te ver tellen. Eén ander hield'het zes- en-zeventig uur tilt-'en heeft toen, meer dood dan levend, gesproken. Diep in zijn hart heeft Schreie der het grootste respect voor deze mannen. Daarom heeft hij in Ber- maar voor het oprapen. Londen VAN DEP WAALS, in een andere vermomming. AUijd is hij elegant gekleed,nooit vergeet hij zijn handschoenen lijn er toe bewogen, hen niet doen fusilleren. Ze blijven in, le ven; tot na de oorlog als gevange nen, natuurlijk. En ze worden goed behandeld, zodra ze maar gepraat hebben. Toch onzeker En toch, toch leeft Schreieder in voortdurende onzekerheid... Deze mannen zullen toch in Londen wel een bepaalde beveiliging geleerd hebben? Een afgesproken woord, dat fout geseind moet worden. Een cijfer, dat omgekeerd moet worden doorgegeven. Of een zeer aparte woordgroepering, waaruit Londen weten kan, dat de agent gevangen zit. Wie zou in London de tele grammen opvangen? De agenten zeggen, "dat dit deel van het werk in Engelse handen is. Leggen die Engelsen .de telegrammen' wel voor aan de Nederlanders? Of zijn ze in Londen allemaal gek geworden? Schreieder begrijpt het niet, Giskes begrijpt het niet, May en Harster begrijpen het niet. De stroom containers uit Engeland houdt maar aan; keurig worden ze in talloze nachten op de vijf aange wezen droppingvelden. 'neergewor pen. DeS.D. heeft het materiaal zendt wapens, munitie, springstof fen, schoenen, sigaretten, chocola de, thee, geld en opdrachten. Hon derden. en honderden zware con tainers komen er naar beneden. Het lijkt wel een transportbedrijf met vaste losplaatsen En vanwege de agenten, drc Londen laat parachuteren, wordt het gewoonweg druk op de heide velden, Steeds vaker komt het voor, dat de SJA-ers elkaar telefo nisch op dc hoogte brengen van de door Londen aangekondigde komst van een parachutist. Ze hebben er een eenvoudige formule voor ge vonden, die iedere betrokkene kent. „Es geht los heute Abend; mit Herrenbesucli", zegt een stem in de telefoon, Dat betekent: van avond verzamelen op het* Binnen hof, er moet weer een agent wor den opgevangen! Sieeds meer dappere Nederland se kerels worden door het ont vangstcomité onder leiding van Slagter of Poos begroet, uitgehoord en in. handen van de wachtende Duitsers gedreven.Steeds meer cellen worden gevuld ia het semi narie van Haarén. Zie verder pag. 3 i-N Dc auditeur-militair van de krijgs raad te velde te 's-Gravenhage zei- de Vrijdag b\j de behandeling van ccn desertic-geval in het korps, dat hij tot dc ontstellende ontdekking wat gekomen, dat hot N.V.K.L. vol kom dn in dc lucht hangt. Iedere mi litaire organisatie ontbreekt er. Hun positie is in vrijwel geen enkel opzicht geregeld. Behalve uniform en onderscheidingstekens hebben zy niets met het militaire verband ge meen. Daarom noemde hij dit korps een „schertskorps" en dc militaire verpleegsters zijn het hier gloeiend mee eens. ,Er is mot ons gesold," zeggen dc verpleegsters, „Wy zijn gepaaid met beloften en toezeggingen, maar er 1» niets gebeurt] sinds ons korps bjj ministeriële beschikking van 23 Februari 3945 werd Ingesteld. Voor zover ons bekend, zijn nimmer uit voeringsbepalingen gemaakt om onze militaire status te regelen, onze salarissen zijn na lang wach ten voorlopig geregeld, maar voor het zover was hebben we de meest zonderlinge administratieve situa ties met ingewikkeld berekende voorschotten beleefd. Geen opleiding Er wordt bij het korps géén mili taire practischc of theoretische op leiding gegeven, omdat leiding noch verpleegsters weten of zij eigenlek wel in militair verband staan." De verpleegsters vertellen voorts, dat het verloop bij het korps groot is omdat geen enkele sociale zeker heid voor de leden is vastgelegd. Een zoveelste brief Voorlopig is massale ontslagname door de verpleegsters In de mili taire hospitalen nog niet voorgeko- men, aJduz. onze zegsvrouwen. Onze directrice heeft naar aanleiding van dc „HCherlsUluclit" de zoveelste brief naar hoger regionen geschre ven en ons gevraagd In het belang der patiënten liet antwoord ai te wachten. Lang wachten doen wij echter niet meer. De maat Is vol. W{j y.ün evenals onze directrice van gevoelen, «lat do fout niet schuilt bij de geneeskundige inspectie van ile Koninklijke Landmacht, maar bjj het ministerie van Oorlog. Van ilio kant verwachten n*ü op korte ter mijn een concrete uitspraak. "Wist u. dat. de militaire artsen overwegen over deze schor tg- klucht", die de na ara van de Neder landse verpleegsters afbreuk doet, ook een protest iit te dienen? Zjj zien nok In. dat het op deze manier met de medische verzorging van onze soldaten spraak moet lopen. In het ongeveer 500 leden tellen de korps van het NVKL (Neder landse verplccgslcrskorps land macht) is. een storm.van veront waardiging opgegaan, nu door toe doen van een der verpleegsters de naam van dit korps allerwegen over de tong gaat. „Aan deze klucht moet een ein de komen. Militair bezien vormen wij inderdaad een schertskorps", zo zeggen deza leden. „Wij zijn verpleegsters, die in militair ver band werken cn w ij willen als zo danig beschouwd worden. Dit schijnt men op het ministerie van oorlog niet te willen inzien. Als ons korps nu niet op korte termijn be- lioorlük georganiseerd wordt, ne men wU ontslag!" Alleen Zaterdags voortrein MaassluisR'dam D.P. Mot ingang van Zaterdag '20 Mrt zal alieen op Zaterdagen de vólgen de voortrein op het baanvak Maas- sluisRotterdam D.P. lopen; Maas sluis vertrek 12.26, Vlaardingen vertrek 12.33, Vlaardingen-Oost vertrek 12.37, Schiedam vertrek 12.42, Rotterdam-D.F, aank, 12.47,

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1