n prvvthf ^5% xn. C STADSNIEUWS Socialistische politiek in deze bewogen tijd Eerst woningen bonwen, dan fabrieken uitbreiden Door Eendracht Sterker had een goed jaar 1S gfMMÜ: J Het Poppenhuis Mr v. d. Goes van Naters in het Volksprebouw Luchtvaart-avond AGENDA In Alblasserdam verrijst het ene huis na het andere Bedrijvigheid langs de Noord SCHEEPVAART SCHIEDAM JONGEDAME JONGSTE BEDIENDE Koeriersters 2 Woensdag 17 Maart 1948 De gebeurtenissen van de laat ste weken op internationaal gebied veranderde ook bet onderwerp waarover mr, M. van der Goes van Naters Dinsdag-avond in een open. bare vergadering- van de plaatse lijke a fdeling van de Party van de Arbeid sprak. Niet het beginselpro gram van de Partii van de Arbeid werd hu behandeld, doch wel deze beginselen gezien in het licht van de huidige verhoudingen. Na een overzicht te hebben ge geven van de gebeurtenissen in Tsiechoslowakye die hu vergeleek met die van tien jaar geleden, toen ook een buitenlandse en binnen landse druk Praag deed capitule ren, waarschuwde spr. voor de vijfde colonne, die de communisten in alle democratische landen vor men De bestrijding hiervan zal door de socialisten consequenter dienen ie zijn dan door de andere partijen. De buitenlandse politiek noemde de heer Van der Goes van Naters van het grootste belang en z i. be gon hierbij de politiek van de P. v. d. A. ,.De meest actieve vorm van sociale wetgeving zou de wet geving tegen de atoombom zijn", merkte spr. in dit verband op. De orde rung wenste hy scherp m de gedachtensfeer van het socialisme te plaatsen, omdat dit er het wezen van is. Op het gebied van interna tionale ordening wordt vandaag weer een belangrijk stuk afgeslo ten met de stichting van de Wes terse Unie. De P. v. d. A. staat t-a.v. deze Unie op het standpunt dat eventueel een belangrijk deel van onze souvereiniteit hieraan moet worden overgedragen. „De ordening op alle gebied is bezig", aldus de fractievoorzitter van de P. v. d. A-, „et> niemand zal hier aan iets kunnen veranderen. Een proefneming van het socia lisme was Indonesië en het was hierover, dat spr. uitvoerig uit weidde. Het rapport over de ge beurtenissen op Zuid-Celebes, dat, ondanks de volhardende pogingen van de minister, reeds meer dan een jaar wordt opgehouden, ty peert wel zeer -de tegenwerking, welke de progressieve politiek van de regering daar van een ambtena- ren-khek ondervindt. Het verbod van het weekblad „J. M. De Stem van Nederland is er het jong ste bewijs van. De Partij van de Arbeid zal de Westerse Unie niet voorstaan met het doel, een vechtpartij met Rus land te gaan houden en zij is ook niet van plan, Europese opvattin gen te laten veramerikaniseren. Sprekende voor hetgeen de be trekkelijk kleine P. v. d. A--groep in de laatste parlementaire perio de had weten tot stand te brengen, wees spr. de vorming van een na tionaal kabinet volledig van de hand. Naar zijn mening kon de huidige oppositie, indien men goede Wil toonde, eenzelfde loyale oppo sitie voeren als de S.DAP. voor de oorlog, die ook niet met minister zetels werd beloond. Behalve de vorming van een na tionaal kabinet wijst de Partii v. d. Arbeid volgens de heer Van der Goes van Naters ook iedere sa- menwerking met de groep-Oud van de hantf. Mocht de K.V.P. samen werking met deze groep wensen, dan zal men genoodzaakt zijn een j minderheidsregering te vormen, daar de Partij van de Arbeid dan In de oppositie zal gaan. De heer Van der Goes van Na ters wenste m een volgend kabinet door zyn party de vooruitstre vendheid te zien bepaald, waar mee de deelneming van de P. v, A. staat of valt. Na nog gesproken te hebben over zijn recent bezoek aan de Paus, die zyn mening t a.v. ae samenwerking tussen progres sieve elementen uit verschillende oevolkingsgioepen en geloofsge meenschappen volkomen had ge deeld. sloot de heer Van eer Goes van Naters zyn belangwekkende inleiding met een opwekking, ook m de komende strijd pal te staan, voor het socialisme. Dinsdag, 23 Maart, organiseert de Schiedamse Luchtvaart-Club in samenwerking met de Koninklijke Nederlandse Verenig, voor Lucht vaart in het Verenigingslokaal aan de Nieuwe Haven 155 een lucht vaart-filmavond. De Schiedamse Luchtvaart Club stelt zich ten doel de burgerij van Schiedam en wel de jeugd in het bizonder luchtvaartgezind te ma ken. Zij tracht dit te bereiken door de leden modelvliegtuigen te laten bouwen en daarmede wedstrijden te vliegen; door het geven van filmavonden en lezingen en door excursies naar vliegvelden, enz. Er is op de filmavond tevens een verloting met meer dan 100 prij zen, met als hoofdprijs een rond vlucht per luchttaxi, terwijl er verder complete modelvliegtuigen, bouwpakketten enz. verloot zullen Worden. De avond begint half acht; de zaal is reeds om 7 uur open. Een beperkt aantal kaarten zijn nog verkrijgbaar: Schiedamseweg 224, Kethel en bij de adressen met de groene aankondigingen. HINDERWET B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat zij by hun besluit van 12 Maart 1948 aan de aan J. Spruytenburg verleende ver gunning tot oprichting van een auto-reparatie-mrichting in bet pand Overscheisestraat 86, alhier, een nieuwe voorwaarde hebben toe gevoegd, ter beteugeling van de hinder van lawaai voor de om geving. Italië krijgt schepen terug President Trumim heeft last ge geven tot het overdragen van 29 koopvaardijschepen, waaronder 15 Liberty-schepen, aan Italië als een geste van Amerikaanse goodwill. Tot een dergelijke overdracht is reeds in Augustus jl. machtiging verleend door het congres, toen dit de president toestond alle Italiaan se schepen, tijdens de oorlog buit gemaakt, terug te geven of andere er voor in de plaats te geven. Italiaanse zeeüeden zouden reeds op weg zijn naar de V.S. om de Liberty-schepen te bemannen. Concert; 19 Maart, Musis Sacrum, 8 u; Toonkunst. Joop Bollenkamp mez2o-alt en jan de Man, piano. 19 Maart, Nwe Kerk, S u: Chr. Oratonumver. ol.v. Jacq. P. Bekkers, Koraalavond. Lezingen: 17 Maart, Musis Sacrum, 8 uur: Kath. Kring. Hr. C. C. H. Swm- kels spreekt over: „Legenden om St. Liduina". s-bioscoop: Da. 2, 7, 9.30 uur; 2a. 1.45, 4.15, 7, 9.30 uur; Zo. 1.45, 4.15, 7, 9.15 uur: Dageraad (14 j.). Op 't toneel: Twee Marvels-accordeons. Monopole: Da. 2, 7, 8 uur; 2a. 2, 5, 7, 9 uur; Zo. 3, 5, 7, 9 uur: Hy is voor de bakker. Feestavonden e. d. 18 Maart, Passage-theater, 8 uur: Afscheidsfeest A.A.T. Na afloop nachtbal in Musis Sacrum. Jaarvergadernig graan- stu dieclub In het Beursgebouw hield gister avond de Rotterdamse Graanstudie- club haar jaariükse algemene ver« gadermg onder leiding van dc heer J Broudelet. Nadat de jaarstukken waren goedgekeurd werden de be stuursleden, die aan dc beurt van aftreden waren, bij acclamatie her- Kozen. In de plaats van de heer D, J. van Es, die zich niet herkiesbaar had gesteld, werd de heer A. v. d. Pol tot bestuurslid benoemd. De voorzitter heeft enige hartelijke woorden van dank tot de scheiden de penningmeester gericht. Na afloop van de vergadering werden er vyf interessante films vertoond, die ter beschikking waren gesteld door de U.S, Information Service. A 1Mb* «er dam houu-i huizen. Dc arbeiders, die er zullen wonen, zuUcn tn de fabrieken volop irerA i'indcn en daar van zal de nijvere plaats aan dc Noord hei moeien hebben. Elgenlyk kent Alblasserdam maar één probleem: dat van de wo ningbouw Is dat opgelost dan zal het met de neb aart ook wel gaan. Daarom wordt aan dat probleem alle aandacht, gewijd. En met zicht bare voldoening wijst burgemeester JLooij ons op zyn statistlekj'es, die in zijn kamer hangen, aan, hoe de zaken staan. Er zit vaart in en de gemeente moge «u nog noodlijdend zyn, het ziet er naar uit, dat in de Joop \an dit jaar de financiële positie belangrijk \erbeterd zal zyn. Harpe Davids De Chr Harmomevereniglng Harpe Davids, wier eigendommen nostrum enten, vaandel, muziekbi bliotheek) tijdens de bezetting door de Duitsers zyn geroofd, heeft ten bate van een vaandetfonds een ver loting gehouden, waarvan de uitslag is: 935, 617, 919. 950 waterstek 932, 130 asbak; 181 fotostandaard, 984 nest schalen, 318, onderzetj e, 785 botervlootje en jampot; 714 bloem- bollenglazen; 605 boek, 606 boek, 612 schilderij. De prijzen kunnen worden afgehaald by de heer Joh. Zag wijn. Hoogstraat 70, alhier. Alblasserdam leeft van de indus trie. Deze industrie heeft arbeiders nodig. Voor deze arbeiders moeten woningen zyn. De industrie in Alblasserdam wil uitbreiden. Er moeten dus meer arbeiders komen, die allemaal een dak boven het hoofd moeten heb ben. Het gemeentebestuur heeft be grepen, dat het zaak is, een en an der in de hand te houden. Het is geen kunst, gegadigden te vinden voor de industrie-terreinen, die nog braak liggen. Maar wat is het be lang, dat Alblasserdam hierbij zou hebben, als de arbeiders voor deze be dry ven betrokken zouden moe ten worden uit andere plaatsen? Het evenwicht tussen industrialisa tie en woningbouw mag met uit het oog worden verloren. Conse quentie: bouw woningen! Dan zul len de arbeiders vanzelf komen. En de industrieën zullen met goede kans op succes tot uitbreiding kun nen overgaan. Niet alleen het gemeentebestuur heeft de samenhang tussen fabriek5- en woningbouw goed in gezien, ook de industrieën zelf. Zy laten voor haar rekening woningen bouwen en werken in deze nauw met het gemeentebestuur samen. Daarmee zyn zowel industrie als gemeente gebaat. De Coöperatie „D.E.S." hield de zer dagen haar 45ste jaarvergade ring. In zijn openingswoord wees de voorzitter, de heer C. Schriel er op, dat uit het jaarverslag blijkt, dat de omzetten dit jaar weer be langrijk gestegen zijn en dat de positie van de Coöperatie naar om standigheden gunstig mag worden genoemd. De totale omzet steeg dit jaar van f 1.026.190,27 tot f 1.267.766,33. Een foto met enige waarderende woorden gewijd aan het afscheid van de heer E. Koopmans, die ge durende 39 jaar zijn beste krach ten als bestuurslid aan de Coöpe ratie heeft gegeven, ging aan het jaarverslag vooraf. Het jaarverslag van de secretaris, de heer G. van der Zee Hz., dat ongewijzigd en met dank voor de samenstelling werd goedgekeurd, zegt O-a.: „Laten wjj beginnen met le wijzen op de grote gebeurtenis, die 22 Mei heeft plaats gevonden. Toen werd nl. de eenheid in de Coöperatieve beweging beklonken; mplaats van drie afzonderlijk wer kende bonden (de Centrale Bond, de R.K. en Christelijke Bond van Verbruikscoöperaties) en de Han delskamer, is dit thans één geheel geworden. Het optreden naar bui ten geschiedt thans vanuit één cen traal punt. Er zal dus in het ver volg in gesloten gelederen worden opgerukt en het zal nu weldra moeten blijken, of dit het psycho logische moment is geweest voor ae toekomst, waarnaar reeds jaren met verlangen werd uitgezien. Al les wijst er op, dat de zaken thans doeltreffend en met élan worden aangepakt. Ook door de Neder landse vakbeweging wordt, evenals dit vóór de oorlog bet geval was, weer met klem bij de georgani- seerden aangedrongen om zich bij de Coöperatie aan te sluiten. Er is een samenwerking tot stand geko men tussen de Baad van Vakcen- tralen en de Ned. Coöp. Beweging. Balans en winst- en verliesreke. Ring werden goedgekeurd, alsmede het verslag van Commissarissen. De heren J. M. van Pelt en A. C. Patters werden als bestuurslid her kozen, terwijl als Commissaris de Burgerlijke Stand Geboren: Hermana d.v. H. Ha merslag en J Bleecke, Boerhaave» laanl; Jacobus z v.'J. de Vries en P. C. Byloo, Nassaulaan 75; Jacobus z. v. C. D. Kramers en M. Verheijen Mariastr. 100; Bonald B. z v, C. v. Vliet en J- Korpel, Rotterd. dijk 7; Johanna d.v. W, Hamel en J. Droge, Dr Noletstr. 1; Minna P. d. v, J. v. Elsacker en S. M. J, Rey- pert, Galileistr. 28. Overleden: D. Stok, 83 j„ Potgie terstraat 6. heer A. Bakker werd gekozen in de plaats van de heer G. J. Smit, die niet herkiesbaar was. Voorts werd besloten, zoals dit telken jare geschiedt, -gelden be schikbaar te stellen voor uitkerin gen aan leden bij gezinsvermeer- dering, overlijden en aan hulpbe hoevende leden, benevens aan een drietal plaatselijke organisaties van Igemeen nut. Van de rondvraag werd een druk gebruik gemaakt en naar genoegen door het bestuur beantwoord, waarna deze geani meerde vergadering met een woord van dank werd gesloten. De samenwerking tussen ge meente en industrie moge nog zo goed zijn, het gemeentebestuur moge nog zo'n grote yver aan de dag leggen: Den Haag beslist. Hoe komt het dan, dat er in Alblasser dam wel gebouwd wordt en elder: weinig of niet? Hoofdzaak is, dat de plannen goed zijn. Het voortreffelijke In stituut Stad en Landschap bewijst hier goede diensten en een prettige verstandhouding met dit instituut is voor een gemeente goud waard. Burgemeester Looij zei in zijn nieuwjaarsrede: „Voor een goed voorbereid herbouwplan staan de Haagse deuren' wijd open". - Voorts moeten de bouwers zoveel mogelijk moeilijkheden uit de weg worden geruimd, is het dienstig, dat de burgemeester zelf verstand heeft van woningbouw zodat hij persoonlijk eeo oogje m het zeil kan houden. Tenslotte; geduld en vooral een grote dosis energie zyn onontbeerlijk, om de timmerlieden en metselaars onafgebroken aan het werk te houden. Of Burgemeester Looi] ons het achterste van zijn tong heeft laten zien, weten w;j niet. Wel hebben wij geconsta teerd, dat zonder knoeierij of zwart gedoe veel tot stand isgebracht in Alblasserdam. De 170 woningen, die tijdens de oorlog werden vernield, zijn alle weer herbouwd. De Dam is een keurig plein geworden, dat naar onze smaak volko men in overeenstemming Is met het landschap, evenals trouwens de prachtige brijg over de Noord: rustig, ruim echt-Hollands. Verder zijn aan nieuwbouw 63 arbeiders- en 4 ingenieurs- woningen gereed, gekomen. Er zijn er nog 117 in aanbouw, die alle nog dit jaar zullen, worden opgeleverd. Al in het vorig jaar zijn bij het depar tement de aanvragen ingediend voor nog 173 arbeiderswonin gen en 5 middenstandswonin- gen. Niet al te zuinig Al te grote zuinigheid is bij wo ningbouw naar het oordeel van Burgemeester Looij uit de boze. Huizen alleen zy'n niet voldoende om het wonen in. Alblasserdam VEEMARKTBERICHT Aanvoer totaal 3110. Vette koeien en ossen 250, slachtvee 1237, gras kalveren 62, nuchtere kalveren 666. biggen 411, veulens 27, paarden 233, schapen en lammeren 87, bokken en geiten 135, varkens 2. Pryzen kalveren 773650500, melkkoeien 800Ö75500, vaarzen 575—425—300, pinken 275—275—225. graskalveren 225125175, biggen 658035, hitten 675 525 325, paard en 725 775 475, paarden (slacht) 1.751.450.95 p. k., kalf- en melkkoeien aanvoer iets ruimer, handel tamelijk prijzen stabiel, vare- koeien aanvoer als vorige week, handel redelijk en prijzen iets stij ver, vaarzen en pinken aanvoer ge woon handel stil pryzen van vaar zen iets stijver en pinken onveran derd, graskalveren handel stroef prijzen iets stijver, biggen aanvoer iets kiemer handel rustig, pryzen als vorige week, paarden aanvoer als 'vorige week handel tamelijk en pryzen iets hoger. aantrekkelijk te maken. Dus moe ten de straten ruim zyn, moet er een plantsoen, een smgel worden aangelegd m het nieuwe plan. Het kost wat meer, maar men behoeft de woningbouw van 25 jaar gele den maar m ogenschouw te nemen om ervan overtuigd te worden, dat deze kosten volkomen geoorloofd zyn. De woningen aan de Blok- weersingel, die in '21 werden ge bouwd, zijn bovendien zo slecht, dat er voor minstens f 65.000 aan gedokterd moet worden om erger te voorkomen. Er zyn nog veel meer plannen. Er moet een groot verenigingsge bouw komen, een nieuw raadhuis. De oude uitbreidingsplannen vol doen al niet n.eer en de plannen voor de uitbreiding van de oude uitbreidingsplannen zijn bij de deskundigen m studie. Alles hangt af van wat beschikbaar is aan materiaal en geld. Want voor zover het zou afhangen van eigen initia tief en energie: die zijn in Alblas serdam in voldoende mate aanwe zig. AANGEKOMEN SCHEPEN 16 Maart Stevens, Londen NBK Vlaardmgen, ledig. Legbourne, Londen Dammers v. d Heiden IJselhaven. ledig; Luossa, Narvik HammersteiR Vlaardingen. erts; Zeemeeuw. Londen Asad Dordrecht, stukgoed, K'runa, Antwerpen Ham- merstcin R D.M ledig; Topdalsfjord. Gent Van Es Schiedam, ledig; Stiekle- stad, Antwerpen Van Omroeren Schie dam. ledig. Viking, Hamburg Van Es Parkhaven, stukgoed: Cabourne (ex Spring wood), Londen Ruys IJselhaven, stukgoed; Pacific. Wismar Maurits Dordrecht, dwarsliggers; Mecklenburg, Harwich Hoek van Holland; Antwerp, Harwich Hoek van Holland; Bucklow, Grangemouth Burger IJselhaven, stuk goed. 17 Maart S. Rtrov, Cuba Van Uden Maasha ven, suiker: Thorun, A'dam Kuvper Dam Smeer Waalhaven, ledig; Bïls- wordth, Ipswich Anth. Veder Maasha ven. ledig, Gudrun Maersk, New York Va» Ommeren Merwchaven, stukgoed; Ligur, Gent Vinke Waalhaven, ledig; Shenngham, Harwich Ht-dsg Pieters Lekhaven, stukgoed; Koningin Emma. Harwich Hoek van Holland; Brinda, Antwerpen Ferness Merwehaven, ledig; Mecklenburg. Harwich Hoek van Hol land, stoomde later op naar de werf Wilton Schiedam; Vienna, Harwich Hoek van Holland. VERTROKKEN SCHEPEN 16 Maart Iitania. malmoMedee. Ca en; Avon- wood. Antwerpen: Majort, Boston Line Vigsnes. Cristiansand; Bullfinch. Lon- dpn; Bury, Hull; Badzo. Methil, Mar- Het nieuwe nummer van de „A-A-Asjeblieft, vader. H-Hier Is mijn u-nieuwe c-cijfcrJÜst.».," is verschenen!! Een greep uit de inhoud: Onweer in de Pacific Knots en Knars Poeh en Knorretje Tex, de jonge buikspreker 3 Musketiers De zwarte furie Ketelbinkie's avonturen Lodewijk Koos, de voetballer Sneeuwvlok Annet en Pui Knutselhoekje Puzzles Bobbelmans Brievenbus en het gloednieuwe verhaal van kapitein Fantome. Slechts 916. Verkrijgb. by de bezorgers van „Het Ratterdamsch Parool," de kiosken en boekenwinkels «Jfror HALLO, W ALLO, WIER. 1S AW EEM SPECIAAL. &ECHCHT X^/TIlVOQP. OE ©ENWUNING VAM ^AUteT VLIEGTUIG OH 2.-3 683. Het was niet de gewone manier om in een vliegtuig te komen, maar er gingen weinig din gen in mijn leven gewoon en dan raak je eraan gewend. Ik zat heerlijk in de zachte kussens ge nesteld naast Piet Pompoen, die begon te begrij pen, dat ik best op mezelf kon passen Diep be neden ons gleden de landen en zeeen voorby en de wolken keken door de ruitjes naar binnen. Ik wilde luist een tevreden deuntje gaan fluiten toen plotseling de luidspreker in het vliegtuig een be richt omriep... Ik verbleekte... De kaartjesme- neer op het vliegveld was... na mijn vertrek... van zijn schrik bekomen en wilde me nu laten pakken. „Gezocht!", brulde de luidspreker: „Een jongetje, dat onder bedreiging van wapens aan boord van het toestel gekomen is..*" Toen volgde mijn beschrijving, die zo precies klopte, dat ik me by ieder woord wel onzichtbaar had willen maken... De bediende in het vliegtuig luisterde aandach tig... „Lange hals", herhaalde hij zachtjes; „Blau we broek en een klein petje... kijkt eigenwijs—. Hm, hier aan boord. Ja, dat klopt.dat jongetje heb Ik gezien, haha we hebben de verstekeling. Triomfantelijk draaide de steward zich om en keek de rijen langs naar de plaats, waar dat jon getje zitten moest. Hij werd onmiddellijk duizelig en stamelde: „Ik word oud, ik zie spoken, het is helemaal geen jongetje!" „Oef," zuchtte ik: „Net op tijd. Pompoen. Die vermomming heeft me ge red, wil je nu die sigaar weer terug hebben, bah, wat een bittere smaak!" cftal GoveroV, Leningrad; Dunvarö, Leith; Lanx, Cork; Empire Wansbeck, Harwich; Alt S. Hamburg. Alcor, San tos via Antwerpen; Arnhem. Harwich 17 Maart Maud, Dieppe; Antwerp, Harwich; Uddeholm. Skoghal: Oranje Nassau, Noordree compasstellen Wind Noord, flauwe koelte, kalme zee, helder, SC HEEPSBEWEGINGEN AverdJjk, thuis. 16 te Gravesend: Amstelveen, j5 te Mombassa, Alcor, van R'dam naar Santos 17 te Antwer pen; Actinia, 14 van Exmouth naar Fowey; Adanda, 14 te Port Swetten- ham; Abbekerk uitgaand 16 nam. 7 uur van Marseille naar Genua; Algemb, 17 te Florianopolis; Axeldjjk, 16 van Londen naar Antwerpen; AmsteldJjk, thuis, pass 16 Dover naar Londen: Aagtekerk, 16 te Fremantle. Bantam. 14 te Halifax; Bree-Hclle, 15 van Bremen naar Hamburg: Bornrif. 15 van Garston naar Maryport. Bengkalis. 16 van Port Elisabeth naar East Lon don; Blijdendyk. thuis, 17 nam 11 uur op de Theems verwacht: Batavier II. 16 van Bordeaux naar R'dam, Batoela, 16 van Gorontalo naar Mtacassar: Ber- kel. pass, 16 Fmisterre naar A'dam; Betoeran. 16 bij Pladjoe. Boschfontein, thuis, 16 nam. van Tenenffe naar Southampton Cateli, 14 te Londen. Diana V. 15 te Hull; Duivendijk, thuis. 14 van New Westminster naar Portland Ore, Delfland, pass 26 Kaap Vincent naar Rto de Janeiro. Fiducla, 16 te Truro; Frisia. pass. 14 Ouessant. G ah lea. 16 van Nantes nam* Dakar; Gouwe. pass. 16 vuurschip Elbe naar Zaandam Hebe Nobel, pass IB VJissingen paar Southampton. Jaarstroom. naar West-Afrika 16 te Bordeaux, Jobshaven, 16 nog te Lan- dana Kota Agoeng, pass 16 vm. 7 uur Malta naar Halifax, Kamerlingh On nes. 21 nain 2, uur van Batavia te R'dam venvacht. Lcu vehaven, pass 16 Vlissmgcn naar Kopenhagen; Locnerkerk, 17 le Madras. Monica, 14 te Barry, Maetsuycker, 14 te Singapore, Madoera, 15 van Macas sar naar Batavia; Manto, 14 van Vera Cruz naar Taxnpico; Meliskerk, 17 te Lob ito. Nottingham, 15 te Goole; Nederland. 16 van Bahrein naar R'dam; Niger- stroom, 16 van Takoradi naar Grand Bassam; Noordwyk. 17 nam van Hueiva te R'dam verwacht. Oleum, 15 te Middlesbro; Orpheus, 16 te Gibraltar. Palma, 15 van Frederiksstad naar Kopenhagen; Foelau Laut 16 van Pe- nang naar Belawjm Deh. Riouw, 16 van Fremantle naar Aden; Bandkerk. thuis, pass 17 Ouessant naar Antwerpen: Retnpang, uitgaand, psss 16 Kreta; Rotti, 16 van Singapore naar Davao; Rijn, pass 16 Brunsbuttel naar Temeuzen; Rapid, 16 te Rouaan. Spica, 13 te Portishead, straat Soen- da, 14 te Batavia. Stanvac Djirak, 16 van Pladjoe naar Batavia. Tiajanus. 16 te Stamboul. Tabian, pass 16 Gibraltar naar Batavia Van 't Hoff. 15 van Panama City naar Kaapstad. Wmsum. 17 van A'dam te Antwer pen. Weltevreden. 16 nam 3 uur van Port Said naar Batavia Zeeland (Lloydi. 16 van Batavia naar Bangkok. Zwljndrecht, 16 van Free town naar Monrovia NAGEKOMEN SCHEEPSBEWEG1NGEN Alcinous, 12 van Colombo naar Sin gapore; Abbekerk. uitgaand, 16 te Mar seille: Atlantic, 13 van R'dam te Hartlepool. Alhena. uitgaand, pass 15 Fernando Noronha Audacsa, 15 te Liverpool Bacchus, 15 van Gibraltar naar Ge nua en pass 16 Kaap de Gata, Berlage. 12 van Soerabaja naar Nagoya; Born rif. 13 te Garston; Bernisse. pass. 14 Holtenau naar Gdynia Coolhaven, 16 van A'dam naar Go thenburg, Clavella, 16 van Las Piedras naar Curacao. Constant, 15 te Jersey: Cornelia B. 15 van R'dam te Hamburg; Cronenburgb, 15 van Abo naar Hango Deo Duce, 35 te Aarhuus. Draco, 15 van Gothenburg naar A'dam; Dor drecht, IS van Abadan te Suez; Doros, 13 van Cap Haitien naar Port de Psix; Dutveiand. 14 van R'dam te Leith; pe- pa. 14 te Eling. Echo. pass. 15 Lizard naar R'dam: Elisabeth (Vermaas), 15 van Antwer pen naar R'dam; Elisabeth (KKC.b 15 te Rouaan; Escaut, 13 van Rouaan naar Parus, Express, 13 te Parijs. Glashaven, 35 van Kopenhagen naar Gothenburg; Goote, 15 van Stettin naar Zaandam: Ganges, sleepboot met pers en bak naar Port de Bouc 14 op 60 mul Z.W van Ouessant. Hudson, met zuiger naar Banka, 14 op 70 myl West van Ouessant; Helena. 13 te Puerto Cabello; Helicon, naar Mobile IB b« Jamaica; Henriette, 15 van Faxe naar Kopenhagen; Hast HI, 35 te Rouaan; Hada. 15 van Gothen burg naar R'dam; Hast I, 15 van Grims by naar Letth, Karel, 16 van Teignmouth te A'dam; Koningin Emma, 12 te Demerara; Kaap g? De firma Hudig en Pieters heeft in beginsel besloten tot de in stelling van een scheepvaartdienst van Rotterdam en Antwerpen naar Oporto en Lissabon, de Lusitama- lijn. Begin April vaart het motor schip „Brem" als eerste schip in deze lijn van Rotterdam af. 5^ Het^ïtaliaanse tankstoomschip Olterra met een volle lading olie op weg van de Perzische Golf naar Italië kwam te Suez aan de ingang van het kanaal in botsing met het stoomschip Gaeta' en vloog in brand. Alle opvarenden sprongen over boord en werden op de eerste stuurman na gered. Met het oog op het ontploffingsgevaar is de Olter ra vier mijl van Suez vandaan ge sleept. Het schip brandt uit en is als een totaal verlies te beschou wen. 0 Het motorschip Sommelsdijk van de Holland Amerika! ïjn op weg van New York naar Batavia heeft het eiland Malta aangedaan voor het aan land brengen van de zeeman Aart Roem, die zijn arm gebroken had, 5* Pandit Nehru, minister-presi dent van India heeft op de Scïndia- werven te Vizagapatam het eerste in India gebauwde zeeschip, het 8000 ton metende vrachtstoomschip Jala Usha, te water gelaten. 0 Vier van de zes in Amerika aangekochte hulp vliegkampschepen die tot normale vrachtschepen van het eenvoudige type worden ver bouwd, zijn reeds toegewezen, Het vijfde wordt nu eigendom van de Verenigde Scheepvaart Mij. te 's-Gravenhage voor haar- dienst op Australië. Het is de Béguia, die wordt herdoopt in „Almkerk" en vermoedelyk in Juli van dit jaar in de vaart zal komen. Falga. 15 te Middelfahrt; Kortenaer, 15 van Londen naar Dieppe. uarenberg. j4 van Accra naar Lome; Lkrk. 12 van R'dam te Shoreham; Lis- sekerk. thuis, pass 16 Ouessant naar •Antwerpen. Maria, 14 van R'dam te Londen: Maartje, 15 van Falmouth naar Lon den. Mr Linthorst Hcman, 15 van Leixoes naar R'dam; Madjoe. 15 te Oslo, Mira, 15 van Antwerpen naar Belfast Nautilus. 15 van Viissingen naar Malmo, Noordwijk, pass. 15 Ouessant naar Hueiva. Nero, 12 te Cristobal; Na to, 15 van Vianna naar Guernsey Oleum. 13 van Londen naar B51- lmgham: Oratue (Coaster). 15 ta Sandness Poolzee. naar Kaapstad IJ op 35 4(1 Zuid en 38 20 West: Prins Maurils, Ifi te Beyrouth; Prins Willem IV. 16 ter rede van Haifa; Prins Bernhard, 12 te Maranaham; Pygmalion. 11 te Houston: Prima. 14 te Swansea; Pax I, 13 van R'dam. op de Tyne. Rameja. 13 van R'dam te Middlesbro; Ebjn. 15 van Lubeck naar Terneuzen. iSaidja. naar Mm. 15 op 120 myi N O. van Banka; Siad Alkmaar, naar R'dam 15 op 220 myl Z.W. van Bermuda; Sa- lando, 16 van A'dam naar Itahe: Som- meisdyk, 16 van New Vork te Port Said. Saba. 15 van Antwerpen naar Londonderry; Sambre, 15 van Havre te Antwerpen, Scheldt, met 2 - oakken naar Sfax, pass. 14 Kaap Bon Taria. naar Abadan 15 m de Golf van Oman, Twee Gebroeders, 35 van Viis singen naar Londonderry; Telamon, 16 van Punta Cardon naar Haiti, Ton S, 14 van Gibraltar naar Leixoes, Trefle. 16 van Duinkerken naar R'dam; Tyne, met dok naar Buenos Ayr es 13 op 35.01 Zuid en 24.54 Oost. Urmajo. 15 van Bo'ness naar Blyth. Veenenburgh, 15 van Middlesbro nagr A'dam; Van 't Holf, 12 van New Orleans naar Panama City; Van Heutz, 12 van Penang naar Singapore; Veen dam, uitgaand, 15 nam. op 240 mijl Oost van Nantucket. 17 te New York verwacht; Vaderland, 15 te Newcastle. Weltevreden, uitgaand. 16te Port Safd; Witte Zee, sleepboot met" dok naar Buenos Ayres 12 op 22 42 Zuid en 17 West. Zeemeeuw, 15 van Londen naar Dor drecht; Zwarte Zee, met tanker Seven.' Seas naar Philadelphia 14 op 150 mijl Z O. van Delaware Baai. Singel 163 voor uw SPEELGOED Stoom- en Chemische Wasserij M. N00RDH0EK Nw. Haven 85—87 Schiedam vraagt bekwame Chemische STRIJKSTER VARIéTéAVOND afscheid A.A.T, Schiedam Toegankelijk voor burgers en militairen opbrengst ten bate van nazorg A.A.T. DONDERDAG 18 MAART 7.45 uur n.m. met medewerking van een keur van artisten. Na afloop afscheidsbal in Musis Sacrum. Kaarten a f 3.-, f 2.-, f 1.50 en f 1.- verkrijgbaar Passage-Theater van 10 uur af Brieven met veil, inl. onder no, 8165 bur. v. d. bh Gevraagd op groot fabriekEkaniooi* te Schiedam voor eenvoudige administratieve werkzaamheden Te koop gevraagd, goed on derhouden wandelwagen met chroom spatborden, even tueel ruilen voor kinderwa- gen. Tel. 68022. Wasplanken, onderlagen was- kuipen met roestvrije ban den. keukentafels, traple ren, strijkplanken, keuken stoelen, wastobben, wringer boxen extra z "aar. Frans v. Thienen, Broersveld 123, Tel. 69799. Te koop gr. damesmantel z. p. f 15,—. Maat 38—40. H.-'t Hart, Lorentelaan 43a. Huish. hulp gevr. in gez. m. 3 kinderen, waarvan! de huis vrouw moet rusten. Dienstb. aanw, Stadhouderslaan 46. Kippengaas, afzetgaas,_ har- monicagaas hebben wij voor u voorradig. Frans v. Thie nen, Broersveld 123, Tel. Te koop jonge konijnen te vens ram ter dekking. Fa- bristraat 49 A. Gevr. werkster »v. 4 dagen p. week. v. 9—5 uur. Mevr. de Ronde, le Tuinsingel 22 A koop studiepiano. Tel. Te Beuken-grocflntten, hoeklat- ten in diverse maten, vuren- latten in. diverse breedten en dikten, ronde stokken van 10 tot 40 m.m. dik, kwart en halfronde latten. Frans v, Thienen, Broersveld 123, Tel. 69799. Aangeboden voor heer b.b. hh, rustig gelegen zit-slaap- kamer met volledig pension. Ook zeer geschikt voor twee vrienden. Telefoon aanwezig. Br. no, S 3265 bur. v. d. blad. Te koop pr. beklede wieg op wielen (gr. maat) en ba bycommode z.g.a.n. en gr. hangkast. Galvanistraat 13 b (bij het Marconiplein).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 2