HET ROTTERDAMSCH PAROOL' OOK LANDMACHT UITGEBREID MET VRIJWILLIGERS Joegoslavië heeft met Italië te geen recht om Oud-gedienden voorrang in nieuwe formaties Op 16 Mei een Joodse Staat Geen anti-Sovjet-verklaring in Berlijnse raad Sovjetinmenging? Fantasie!, beweert Gromyko Weinig stakers in Amsterdam Communistische actie heeft geen succes Sdiulte-Boeyen tweede te Parijs Krijgsgevangenen als leger-adviseurs Geroofde auto: geparkeerd! Russisch verbod had een plotseling afbreken der zitting als gevolg Washington onthult: Elk voorstel in deze richting zal door de USA worden verworpen „GEEN RUIL VAN GORIZIA" Italië voor te dragen als UNO-lid Verhouding blijft gespannen Samenwerking tussen Grieken en Turken? BONNENLIJST Veiligheidsraad over coup in Praag •Weerbericht Woensdag 24 Maart 1948 Bed. an Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 6930t Abonn.prijs: per week 0.31 per kwartaal 4,r losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 71' Uitgave N-V. De Nieuwe Pers Postgiro 395644 Bankiert Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeur» B. de Vries Hooidredacteur: Th. Ramaker Niet alleen de politie, ook het leger zal met formaties vrij willigers worden uitgebreid ter versterking van het gezagsappa- raat der regering, zo wordt van bevoegde zijde vernomen. Op korte termijn zullen een „Nationale Reserve" en een „Reserve Grensbewaking" worden ingesteld, bestaande uit vrijwilligers, die in voorkomende gevallen onder de wapenen kunnen worden geroepen om met de overige daarvoor bestemde onderdelen van de Landmacht militaire bijstand te verlenen ter handhaving -van orde en rust. De nieuwe formaties zullen in hoofdzaak worden samengesteld uit oud-gedienden. Het bestuur van het joodse Bureau heeft Dinsdagavond op een bijeenkomst 'te Tel Aviv be- sloten op 16 Mei, de dag na de beëindiging van het Brits man daat, een Joodse Staat in Pales tina te proclameren. Tjjdens een debat in het Britse Lagerhuis heeft Bevin, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken er op gewezen, dat „de regering haar politiek niet heeft veranderd." „Zolang wij nog manschappen iii Palestina hebben nemen wil niet dezelfde positie in als andere leden- staten der UNO. Ik tvil er de na druk op' leggen, dat wij eerst uit Palestina weg moeten zijn, voordat een andere situatie kan intreden". Op 'de bewering, dat Engeland door het terugtrekken oen. chaos verwekt, antwoordde Bevin; „Wij geven het land over aan de UNO. Indien de UNO. door het land over te nemen, chaos heeft verwekt, hoe kan Engeland dan de schuld krij gen?" Bevin verklaarde, dat Engeland bereid, is hef mandaat over te dra gen aan elke instantie, die de UNO aanwijst. ..Wij worden gelaakt, wannéér wij trachten Palestina te verlaten. Wii worden gelaakt om wat kan gebeuren, wanneer wli Palestina, verlaten. Mij dunkt, hoe 'eerder' u?ïï het verlaten— hoe beter" besloot Bevin. Aan het communistische voorne men om met een 24-uurs staking in Amsterdam te protesteren tegen de motie tegen de communistisch'-' wethouders, die vandaag in de ge» meenteraad wordt besproken, is slechts weinig gevolg gegeven. Slechts in enkele kleine bedrijven (o.a. ijzergieterij „Holland") wordt gestaakt; van de grote scheepswer ven zijn slechts tweehonderd arbei ders weggebleven. Be staking was niet officieel door de CPN aangemoedigd. Op de pro- test-demonstratie. gisteravond in de Apollohal gehouden, werd slechts gesnroken over een „klinkend pro test" tegen het „reactionnaire.pfan" Alleen tweej arbeiders als vertegen woordigers van de bedrijfskemen der Nederlandse Dok- en Scheeps- bouwerïj en de Amsterdamse Droog dokmaatschappij kondigdén aan dat vandaag „het juiste antwoord" zou worden gegeven. Vanochtend trokken troepen demonstranten door de - Am sterdamse straten om te trach ten meer bedqjven bij de actie te betrekken. Zo werden con ducteurs van de z.g. potwagens die het trampersoneel naar de remises brengen, gemolesteerd, echter zonder resultaat. Het tramverkeer functionneert nor maal. Ook trachtten de demonstranten de toegangswegen tot.de hoofdstad af te sluiten'voor werknemers van buiten. Bij de Berlagebrug ver spreidde de politie groepen posters. Een menigte, die het personeel van de Efa-fabrieken op dc Weesper- zgdè tót staking wilde bewegen, werd met blanke sabel Uiteengedre ven, waarbij een man aan het hoofd werd gewond. Om S uur ontstond in de Spuistraat een oploop van on geveer 40 man, die een pohtie-agent in he.t nauw brachten. Er was spoe dig assistentie aanwezig en er wer den drie arrestaties verricht. De staking, aangekondigd bij tfé Ned. Dok- en Scheepsbouwmij, om vatte tot tien uur vanochtend onge veer 200 van de 4100 nian. Bij de Amsterdamse Drcogdokmij werd volgens de directie normaal ge werkt Bij de lettergieterij „Hol land" staakte het voltallige perso neel van ongeveer 90 man. In de machinefabriek „Bianchi". aan de Hemwég legden 80 arbeiders het werk neer. Dinsdagavond werdén de laatste sprints van de Parijse zesdaagse verreden. Het Franse koppel Seres Lapebie kwam als overwinnaar uit de strijd, terwijl de Nederland se ploeg SchulteBoeyen tweede werd.-Enkele ronden, voor het ein de kwam Schulte nog te vallen, maar dit had geen ernstige gevol- gea. De eindstand luidt 1. Lapebie Seres Ö76 pnt; 2. Schulte Boeyen 283 put. Op 1 ronde 3. Bruylandt—Adriaenssens 532 pnt. De onderdelen die tot de „Natto- nale Reserve" zullen- behoren, wor den opgenomen In het normale Je- gerverband, de „reserve grensbewa king" in de Koninklijke Marechaus see. Tot het sluiten van een vrijwillige verbintenis by de „Nationale Reser ve" of de „Reserve Grensbewaking" zullen voorlopig in aanmerking ko men gezagsgetrouwe Nederlanders die, hetzü als vrijwilliger, hetzy als dienstplichtige, gedurende ten min ste zes maanden militaire dienst hebben vervuld cn de leeftijd niet hebben overschreden van 50 jaar (voor officieren 55 jaar), In bijzondere gevallen zullen vrij willigers kunnen worden aangeno men, die nog niet als militair zijn geoefend. Zij, die bestemd zijn om bij mobi lisatie In werkelijke dienst te ko men bij andere onderdelen van de krijgsmacht, in het algemeen dus zij die behoren tot de jongere lich tingen, zullen niet tot een verbinte nis bij de „Nationale Reseive'1 of de „Reserve Grensbewaking" wor den toegelaten. De rcscrve-officieren/ en het reserve- en dienstplichtig kader van vóór 1940, zullen, uit hoof-' de van de vroeger verkregen mi litaire kennis en ervaring in aanmerking komen om leiding te geven aan dit nieuwe gezags apparaat. Ook eervol ontslagen beroeps- en reserve-officieren, broepsoncleroff - eieren en. oud-reserve- en dienst plichtige onderofficieren zullen' een verbintenis kunnen aangaan. Bij de „Reserve Grensbewaking" hebben zij, die vroeger gediend heb ben bii het wapen der Koninklijke Mareenaussée en bij *t korps Poli tictroepen voorrang, j De aanmelding voor dé „Nationa le Reserve" zal 19 April worden opengesteld bij de burgemeesters, die daarover spoedig nadere mede delingen zullen doen. Fins-Russisch overleg begint vandaag Met het openei. van de onder handelingen tussen de Finse dele gatie die Maandag in Moskou aan kwam en de Sovjetregering, is ge wacht tot vandaag, omdat de Finse premier Fekkala nog niet aanwe zig was. Gisteravond werd Pek kala nog wegens oorontsteking ver pleegd, maar later op de avond werd gemeld, dat een speciaal vliegtuig hem en zijn arts naar Moskou zou brengen. UNIE BEGINT TE WERKEN VANDAAG Plaatsvervangers komen in Brussel bijeen Vandaag wordt in Brussel de eerste stap gedaan voor de uitwer king- van. het vijfmagendhedenver drag-. De plaatsvervangers van de ministers van buitenlandse zaken komen bijeen om dc Consultatieve Raad In te stellen, die de spil zal zün van de West-Europese samen werking. De plaatsvervangers zijn de Bel gische minister Eyskens, de ambas sadeurs Rendell, De Hautecloque, Harinxma thoe Sloten er. de Lu xemburgse gezant Als, Er worden beslissingen verwacht over de zetel en de werkwijze van de raad en de benoeming van een secretaris-generaal. Er worden ook economische besprekingen gevoerd. Dr. H. M. Hirschfeld en prof. rar. dr. J.P. A. Frangois, raadadviseur van het ministerie van buiten landse Zaken, zijn voor de bespre kingen naar Brssel vertrokken. Contact in Berlijn In verband met de op de confe rentie van Londen genomen beslui ten zijn Dinsdagmiddag besprekin gen gevoerd tussen de militaire gouverneurs van dc westelijke be zettingszones van Duitsland en de hoofden der militaire missies van Bcneluk. De besprekingen zullen in de komende weken te Berlijn met deskundigen worden voortgezet. De studiegroep voor een Euro pese douane-unie heeft onder lei ding van de Nederlandse gedele geerde D. J. Spierenburg in Brus sel haar derde plenaire zitting be ëindigd. De economische werkcom- missie zet op 18 Mei haar werk voort. Engeland heeft- een beroep op Duitse krijgsgevangenen met tech nische ervaring van wintèrveldtoch- ten aan het Sowjet-Russische front gedaan om advies te geven bij win- termanoeuvres var. het Engelse le- ger. Aan de Engelse minister van Oorlog. Shinwell. is in het Lager huis de vraag gesteld,' of dit niet een schending van het internatio nale recht is., Hij antwoordde, dat hij zich niet bewust was van enige schending: „Di elk geval doen wij het". Volgens Shinwell moet Engeland ..ebruik maken van elke technische ervaring, die dienstig is voor ue doelmatigheid van het leger. Een Labourlid bracht te berde, dat het „een laakbaar iets" is om Engelse manschappen door ex- nazi-officieren te laten opleiden. liet is er heerlijk in Zcrrr.nit. Dc zon straait cn dc sneeuw blinkt. Hei prüi* selijk gezin geniet met volle teugen-van dé gezonde tucht, dc bcrgcnpracht en de ski-sport. Ook van behagclijkc rust, zoals op deze foto, waar prinses Juliana en drie van haar telgen genieten van de zon Bjjna 3 dagen lang heeft de poli tie gespeurd naar dc bii de overval te Duivendrecht geroofde donker blauwe, nieuwe Mercury-cight, ter wijl deze al die tijd aan de Heren gracht te Amsterdam stond gepar keerd, Zaterdagmiddag schijnt de gemaskerde bandiet, die de eigenaar in de- vroege ochtenduren onder be dreiging van een revolver gedwon- gc:; had zijn wagen in de steek te Ut en. due Mercury Tïeeds voor de Forurabank aan de Herengracht te henben neergezet. Het was dc nor- tier van ciezc bank, die zich meent te herinneren, dat er vier heren uit stapten. Een van hen sloot de por tieren, waarna allen zich rustig wandelend verwijderden. Men vermoedt, dat de rover na dien getracht hééft een koper voor de wagen te. vind en, doch dat geen heler het" heeft 'gewaagd tot dé aan koop over tc gaan. Het gevolg was, dat de auto ook Dinsdagmorgen nog voor het bankgebouw stond en de portier, die het bericht - van de overval had gelezen, argwaan kreeg. Van de dader zelf ontbreekt ié der spoor. Door de Nederlandsche Spoorwe gen zullen in verband met de ver wachte drukte op Goede Vrijdag. Zaierdag 27. Maandag 29 en Dinsdag 30 Maart een groot aantal extra treinen worden ingelegd. Boven dien zullen de treinen van de nor male dienstregeling voor zover mo gelijk, worden versterkt door bet bijplaatsen van extra rijtuigen. Op verschillende stations zal daarvoor materieel in reserve worden gehou den. Op deze wijze hoopt men do grote Paasdrukte te kunnen op vangen. Abrupt werd gistermiddag de zitting van de Berlijnse gemeenteraao beëindigd, toen .de Russische autoriteiten de voorzitter van de raad, dr. Otto Suhr, opdracht hadden gegeven de leden vun de raad te verbieden anti-communistische en anti-Sowjet verklaringen af te leggen. Suhr zou geweigerd hebben deze verklaring aan de gemeenteraadsleden bekend te maken, omdat naar zijn mening in een democratisch lichaam vrijheid van spreken bestaat. Dit was de eerste maal, dat een officieel Duits bestuurslichaam in open conflict trad tussen de Sowjets en de Westelijke geallieerden. In Washington is onthuld, dat de Verenigde Staten elk Joego- slavisch voorstel zullen verwerpen om over Triest „tot zaken te komen". De Amerikaanse opvatting is, dat Joegoslavië geen stem heeft in het voorstel om het Italiaanse vredesverdrag te amen deren. Men is van mening, dat revisie alleen een zaak voor de grote vier en Italië is en dat de andere 15 ondertekenaars van hel verdrag, met een wijziging kunnen instemmen, indien zij ziilks wensen. Dè autoriteiten wijzen er op. dat het Italiaanse verdrag van .kracht werd, toen het door de" USA^ Enge land, Frankrijk, Rusland en Italië geratificeerd was. Het bevat, geen clausule betreffende revisie. Aldus kan het slechts herzien worden via een 'protocol dat door deze naties ondertekend wordt. In verband hier mede zullen de Verenigde Staten de mededeling van de Joegoslavische minister van Buitenlandse Zaken, dat hij bereid is om regelrecht met Italië te onderhandelen en er mee I- te stemmen, dat Triest naar Italië zou terugkeren, zo de Italianen Go rizia aan Joegoslavië zouden geven, negeren. „Viva Trieste!" ..Viva Trieste Italiana" juichte gistermiddag in Rome een geest driftige menigte, die de Italiaanse premier De Gasperi en de minister van Buitenlandse Zaken, Sforza, verwelkomde. Beide staatslieden ar riveerden met de trein uit Turijn, waar zij besprekingen hadden ge voerd niet de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault. In de straten hingen rijen nationale vlag gen, zelfs doken op enkele plaatsen de kleuren van Triest op. De pre mier werd een microfoon voorge houden, maar het gejoel van de massa deed zijn woorden haast ver loren gaan. Hij deelde het volk mede dat het geduld moest hebben en rustig afwachten. Een sterke strijdmacht van politie agenten en carabinieri maakte Maan dagavond een eind aan een vuistge vecht tussen rechtson en communis ten in het hart van Milaan, de ern stigste van de ongeregeldheden, die sedert het nieuwe plan voor Triest zijn uitgebroken. Naar schatting tweeh on dervijftig communisten hielden een demon stratie op het Duomo-plein. Spre kers meenden, dat de Westerse mo gendheden Briga en Tenda aan Italië moesten teruggeven <de Al pen-steden die onlangs aan Frank rijk zijn afgestaan) in plaats van Joegoslavië te „provoceren". Eén opgewonden debat ontwikkelde zich, dat spoedig in een érnstig handge meen ontaardde. Aan beide zijden werden personen gewond; de politie verrichtte echter geen arrestaties. Nog steeds feest Nog steeds heerst in de stad Triest feestvreugde. In geallieerde kringen in Triest is men van mening, dat Rusland ten slotte, zal toegeven, dat 't vrije ge bied aan Italië wordt teruggegeven, al weet. men niet op welke manier Rusland de aanvaarding van het voorstel der Westelijke landen-naar voren zal brengen. Het bericht, dat' Gorizia in ruil voor Triest was aan geboden. werd in Gorizia met grote kalmte ontvangen. Niemand toonde zich ook maar in het minst zenuw achtig en er werd 'noch van Italiaan se zijde noch van Joegoslavische zijde gedemonstreerd. Afgaande op persberichten, want een officieel Joegoslavisch voorstel is niet aan Italië gedaan, heeft een woordvoerder van het Italiaanse departement van buitenlandse zaken gezegd, dat Italië niet zou ingaan op ruil van Triest tegen Gorizia. Italië kan er zich niet bij neerleggen dat een stuk Italiaans vlees wordt geruild tegen een an der stuk Italiaans vlees, zei hij. De woordvoerder deelde verder mee, dat Frankrijk zich „in de meest absolute bewoordingen" ermee accoord had verklaard, dat Italië zijn vcorcorlogse koloniën, Eritrea, Somaliland en Lybia be stuurt. Om de positie van De Gas- peri's regering bjj de komende verkiezingen te versterker., zullen Amerika, Engeland en Frankrijk waarschijnlijk deze weèk in de Veiligheidsraad voorstellen, Italië toe te laten als lid der U.N.O. Dit voorstel is verleden jaar reeds in dc Veiligheidsraad gedaan, maar het' strandde toen op een veto van Rusland. Men is er echter, niet zeker van of dc Sovjet-Unie onder de huidige omstandigheden weder om zijn veto zal willen uitspreken. In het grensgebied van Triest heerst een gespannen toestand. Er zijn nieuwe detachementen Britse politie naar dit gebied overge bracht om ccn herhaling te voor komen van de incidenten van 15 Septemoer, toen de Jocgoslaviërs met geweld troepen trachtten bin nen te brengen in de Amerikaanse zone van de vrijstaat Triest. In Berlijn blijft de verhouding tussen de Sovjets en de Westelijke geallieerden gespannen. Ook giste ren hielden de Russen hun tactiek \*an non-coöperatie met de gealli eerde bestuursraad vol, door op ade vergaderingen van de werkcommis- sies verstek te laten gaan en alleen ap te dagen "op dé bijéénkomst van het geallieerde secretariaat. Het is nog niet bekend of de bijeenkomst van de plaatsvervangende gouver neurs van Duitsland doorgang zal vinden. Indien de Russen ook op deze conferentie aiet verschijnen zal men moeten aannemen, dat tic verrassende stap van Sokolovski uil de geallieerde contróleraad var. Zaterdag ernstiger zal blijken dan aanvankelijk werd gedacht.. Engelse. Amerikaanse en Franse vertegenwoordigers zullen niet deelnomen aan de werkzaamheden van de suborganisaties van de go. allieerde bestuursraad, totdat do bestuursraad zelf weer bijeen is geweest. De verklaring, dat Britse vertegenwoordigers niet deel zullen nemen aan bijeenkomsten van sub commissies van do bestuursraad betekent, dat, de Britse gouverneur hét Sowjet-bestur uitgedaagd heeft open spel te spelen en ccn verkla ring te geven van zijn jongste han delwijze en zijn bedoelingen, aldus 'Reuter. Strikt geheim De drie militaire gouverneurs van - West-Duitsland hebben in Berlijn besprekingen gevoerd met vertegenwoordigers van de vijf lan den. die het verdrag van Brussel gesloten hebben, namelijk Frank rijk. Groot-Brittannie, België, Ne derland cn Luxemburg. Omtrent de besprekingen zelf wordt strikte geheimhouding in acht genomen De aanwezigheid van do Benelux-vertecenwoordi- gers en van hoog geplaatste gealli eerde adviseurs op economisch, po. litiek en financieel gebied wordt Mr. Van Henven Goedhart voorzitter te Genève Mr. G. J, van Heuven Goedhart ié met algemene stemmen gekozen, tot voorzitter van de commissie ter bestudering van de essentiële taken van de pers en andere voorlich- lingsapparafen en van problemen van algemene aard. Deze conimis sie wordt beschouwd als de be langrijkste van de gehele confe rentie, MINISTER VOS DUUR ALS BEZOEKER De Nederlandse minister van Verkeer, ir, H. Vos, had giste ren een onderhoud op het Britse ministerie van' Verkeer. Na een gesprek van een half uur met zijn Britse collega .Arthur Barnes vertrok minister Vos met een cheque voor .4,742.789 pond sterling in zijn zak. Bij een' vorig bezoek had hy reeds een cheque van 8-5 millioen pond ontvangen. Ir. Vos en de heer Barnes hebben een scheepvaartovereen- komst getekend, waarbij de be taling geregeld werd van de diensten, welke Nederlandse schepen tijdens' de oorlog ver richt hebben. „3k ben altijd blij u te zien," zei minister Barnes, „maar u bent een tamelijk dure bezoe ker. Na het eerste bezoek ver trekt u met een chèque van 8.5 millioen pond sterling en na het tweede met één van bijna 4.750.000 pond 'ik verbaas me er niet over, dat uw regering u naar Groot-Brlttannië blijft sturen". echter opgevat als een aanwijzing, dat bij deze gelegenheid de vorige maand te Londen begonnen bespre kingen over trizonale aaneenslui ting werden voortgezet. Men 'verwacht, (lat Nccmaddin Sadak. de Turkse minister van bui tenlandse Zaken, binnenkort de ver klaring; zal afleggen, dat de loop der wereldgebeurtenissen 'een ge meenschappelijke buitenlandse po litiek van Griekenland en Turkije noodzakelijk maakt. Sadak, die te Parijs de conferen tie der 16 landen liéeft bijgewoond, had met Tsaldaris, zijn Griekse ambtgenoot, een apart onderhoud, dat in politieke kringen van bijzon dere betekenis werd genoemd. Naar verluidt waren beide ministers over tuigd van de noodzakelijkheid van een saVnengaan van de buitenlandse politiek der beide landen. De Turkse autoriteiten hebben het voornemen na. de oorlog opge heven maatregelen tegen luchtaan vallen in dc gebieden van Istanboel cn de Bosporus weer in tc voeren. De Amerikaanse senaat heeft hot aanvallend hiilpprogram ad 275 millioen dollar voor Griekenland ca Turkije aanvaard. Voor het tijdvak van 28 Maart tm. 10 Aoril 1048 geeft elk der volgende bonnen recht op het ko- pen van; - Bonkaarten KA, KB, KC 804 271 Melk: 4 liter melk 273 Melk: 7 liter melk j i 276 Vlees; 100 gram vlees 277 Vlees; 300 gram vlees 278 Boter; 500 gram boter of margarine of 400 gram vet 279 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram. vet 290 Algemeen: 125 gram koffie 291 Algemeen: 50 gram thee 292 Algemeen: 200 gram kaas of 250 gr. korstL kaas 294 Algemeen; 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 296 Algemeen; 200 gram brood (Geldig t.m. 3 April). 298 Algemeen; 1600 gram brood (Geldig tm. 3 April). 285 Reserve: 800 gram brood (Geldig tm. S April). 283 Reserve (b-kaartcn): 1 pot pindakaas (voorinlevering) 288 Reserve: 400 gram brood (Geldig tm. 3 April). Bonkaarten KD, KE 804 I 773 Melk: 12 liter melk 776,777 Vlees; 100 gram vlees 778, 779 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 792 Algemeen: 100 gram kaas of 125 gr. korstloze kaas 794 Algemeen: 400 gram brood of 1 rantsoen puddingpoeder, ver micelli e.d. 796 Algemeen: 200 gram brood (Geldig tm. 3 April). 798 Algemeen: 400 gram brood (Geldig tm. 3 April). 785 Reserve: 400 gram brood (Geldig tm. 3 April). Bonkaarten ZA, ZB. ZC, ZD. ZE MD, MF, MG, MH 804 (bjjz. arb., a.s. moeders en zieken)' Geldig zijn de bonnen van strook B. Op de bonnen komt de letter B voor met de aanduiding van het artikel en de hoeveelheid. Deze bonnen zijn 14 dagen geldig, hoewel zij wat betreft de tekst enige overeenkomst vertonen met ïautsoenbonnen. Zij zijn'Van deze laatste tè onderscheiden door de kleur (groen of paars met groen). De bonnen voor boter eri dié voor margarine zijn geldig voor boter, margarine of vet. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Donderdag 25.Maart wor den gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 29 Maart mag worden gekocht. De bonnen voor pindakaas: moe ten uiterlijk op 3 April bij een de taillist worden ingeleverd. Melk op de feestdagen Melkslijters en zuivelbedrijven, welke zich bezig houden met de bezorging van consumptiemelk aan consumenten, zijnverplicht op Goede Vrijdag, Tweede Paasdag en. Tweede Pinksterdag op de gebrui kelijke wjjze consumptiemelk te bezorgen, Sdbeerzeepbon verloopt De scheerzeepbon tabak 4-reser- ve zal na 27 Maart niet meer gel-, dig zijn. c, Te Batavia is vanmorgen tegen één uur plaatselijke tijd een aardschok waargenomen die een minuutduurde en van zo'n onge kende hevigheid was, dat Van twee seismografen de pennen afbraken, zodat men niet kan nagaan, waar het epicentrum ligt. Textielpunten gevraagd Het congres van de Nederlandse Moderne Middenstandsbond heeft minister Van den Brink telegra fisch met de meeste aandrang ver zocht nog voor de Paasdagen tex tielpunten beschikbaar te stellen, zo mogelijk veertig. De behoefte in de gezinnen is groot en de detailbevoorrading vol- doende, aldus het telegram. Frankrijk heeft zich bij .monde van Parodi :n de Veiligheidsraad gisteren aangesloten bij de veroor deling van de gebeurtenissen in Tsjecho,Slowakije. Van de beide mannen die de: symbolen zijn van de Tsjechoslowaakse democratie, aldus de Franse vertegenwoordiger, is er een niet meer in leven en de ander niet langer meer een vrij man. Parodi deed echter' geen voorstel voor eventuele, door de UNO te nemen maatregelen. Parodi's rede was aanleiding voor Gromyko, de Sovjetvertegen woordiger, weer eens een scheld kanonnade te lanceren aan het adres van' de Westelijke mogend heden. waarbij hij ongeveer alle kwesties naar voren haalde die essentieel zijn in de. controverse Oost-West. Ziehier een bloemlezing uit Grornyko's beschuldigingen: Chili, dat de klacht over Tsje ch oslowakije bij de Raad aariïian- gig heeft gemaakt, is slechts een pion van de financiële en indus triële koningen van Wallstreet; Amerika cn Engeland willen de wereld onder hun economisch juk brengen; Amerika heeft de Fran se regering gereorganiseerd tegen de wil van het volk; in Italiëis een van de populairste partijen uit het bestuur van het land verwij derd onder pressie van dc V.S.; de vrijheid van handelen van de rege ringen van Griekenland en Turkije wordt ook door Amerika in gevaar gebracht; het plan-Marshall is een middel om de directe controle te handhaven over de economie van de Europese landen; het Britse Rijk is-binnen het gebied van Amerika'! politiek getrokken en het is moge lijk dat de Britse leeuw spoedig zijn staart zal missen, mogelijk zijn poten en misschien zelfs zijn kop. Op de ronde beschuldiging van sir Alexander Cadogan ging Gro myko niet direct in, en de beschul digingen over Russische interventie in Tsjech oslowakije noemde hij „zo fantastisch, dat ze mij doen denken aan de sprookjes van 1001 nacht". Warren Austin, de Amerikaanse' vertegenwoordiger, stelde aan de nieuwe Tsjechoslowaakse verte genwoordiger Houdek dc vraag of hij uitleg kon geven over de aan wezigheid van de Russische onder minister Zorin in Praag en of hij kon verklaren dat de Tsjechoslo- waaksc weigering om aan het plan Marshall deel te nemen, vrije wii was. De zitting werd verdaagd tot 31 Maart. 503de STAATSLOTERIJ 5e KLASSE 3e LIJST Hoge prijzen: f 15.000: 20058; f 1.500: 3215; f 1000: 9692, 13898, 39417; f 400: 4673, 10659, 13110, 16351; f 200: 6236, 14732, 14886, 1G466; f 100: 3582, 3721, 8219, 8401, 10002, 11180, 19508. WEINIG VERANDERING Weersverwachting, geldig tot Don derdagavond: Koude nacht en ochtend met plaat selijk weer nachtvorst en nevel of mist. morgen overdag: overwegend zonnig weer met iets hogere mlddaetempcra- tnren. Weinig wind. 25 Maart: Zon. op 6.32. onder 19,01 Maan op 19.40. onder 6.59. .3,25. Maart: Hoog water te R'daxn: 1» UJ: 4.40 uur, 2e tjj 17.2L uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1