HET EOTTEEDAMSCH PAROOL Palestina was. toneel van bloedige gevechten tijdens Paasdagen Amerika blijft oefeningen aan Noordpool houden Politie arresteert dader van autoroot te Duivendrecht Achtste jaargang, No. 74 Zeventig doden bij Arabische aanval op Joods conuooi bij Bethlehem' Praag benoemt nieuwe diplomaten Lewis gedagvaard, maar niet verschenen Nieuwe plannen van prof. Piccard NAAR GRIEKS-TURKSE DOUANE-UNIE? Interimhulp voor drie landen goedgekeurd PAASBOODSCHAP VAN DE PAUS Sovjetvoor stellen voor atoomcontrdle worden niet langer besproken „Geen waarborg tegen atoom-oorlogsgevaar" Bosbrandweer had geen vrije dag Uitwijzing Duitsers in April hervat Nieuwe aardappelen en eerste perziken Vliegtuig neergestort op Corsica Negentien doden Munitie ontploft in Semarang E.V.C. Rotterdam wordt O.V.B. Eigenaar van Amsterdamse hoedenzaak leidde, dubbel leven Morgen textielpunten? TIEN MILLE IN EEN OUDE FAUTEUIL ARTHUR RANK lost een probleem op: jeugd en bioscoop Ivan Blatny verkiest de vrijheid Filmsterren komen op bezoek in lerseke Per „Kota Gede" naar huis Emigranten vertrokken naar Australië. Weerbericht Dinsdag 30 Maart-1948 Rad. en Adra. Lange Haven 141, Schiedam Tel. 693CK. Abonn.p'rijsi per week ÖJl per kwartaal 4,—, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool",' DE Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgiro 393644 Bankier; Acasterdamsehe Bank le Rotterdam Directeur» B. de Vriei Hoofdredacteur: Th. Ramaker Een veldslag om een Joo'ds convooi bij Bethlehem, die* Zater dag begon, Is de inleiding geweest van voortdurende botsingen tijdens de beide Paasdagen ytussen Joden en Arabieren in Palestina. Bij deze botsingen zijn vliegtuigen en tanks in actie geweest en ongeveer 70 personen zijn gedood en een kleine honderd gewond. De zwaarste verliezen zijn geleden door de Joden, Britse strijdkrachten hebben zich, hoewel zij zich ia de nabijheid bevonden, niet in de strijd gemengd. Eqh uit 30 voertuigen bestaand Joods convooi trok Zaterdag van Bethlehem naar Jeruzalem, toen het plotseling door Arabieren in een hinderlaag werd beschoten. De Joden moesten zwichten voor de Arabische overmacht en -zich in een verlaten huis terugtrekken, na het convooi in de steek te hebben ge laten. De Haganah .stuurde vier vliegtujgen en vijf tanks, maar de Arabische overmacht werd steeds groter doordat Arabièren uit de omliggende bergdorpen zich bij de Arabische strijdmacht aansloten. Zondag werd de belegering voort gezet en eerst toen Britse autori teiten geconfereerd hadden met burgemeesters van de Arabische dorpen in de buurt, kon een wa penstilstand worden bereikt, waar bij de Arabieren hun wapens aan de Britse militaire politie overga ven: de overlevende Joden werden naar Jeruzalem gebracht door troepen van een Brits regiment. Hun voertuigen moesten zij af staan aan de Arabieren. Ook een Joods convooi bij "Naha- pyiak aan de Middellandse Zee kreeg een -Arabische aanval te ver duren. De Arabieren, naar schat ting 250 mao sterk,- verwondden -hier 42 Joden en verloren zes man aan doden terwijl vier van hen ge wond werden. Zij trokken zich eerst terug toen Britse artillerie hen had beschoten. Vliegtuigen van de Joodse.lucht macht hebben Maandag bommen geworpen op de Arabische haven Jaffa, die in de buurt van de Jood se stad Tel Aviv ligt. In Magdiel, ten Noordoosten van Tel Aviv, heeft de groep Stern het regionale hoofdkwartier van de Arabische strijdkrachten in de lucht laten vliegen. Bij -een -aanval:- - opeen - Arabisch dorp in dé buurt van het vliegveld Lydda is een pantserwa gen in de lucht gevlogen. De Palestijnse regering heeft Maandag verklaard dat Britse vei ligheidstroepen niet langer Joodse convooien te hulp zullen komen als men "de Britse instructies in de wind bljjft slaan en daardoor door 'Arabieren tvordt aangevallen. (Het convooi dat'bij Bethlehem werd aangevallen, was tevoren door Britse troepen gewaarschuwd dat de weg door Arabieren versperd was). De Palestijnse kust werd het af gelopen weekend genaderd door een schip dat 800 Joden, adspirant- immigranten, aan. boord had. Het vaartuig, dat de naam Jetsjiam droeg, is door de Britse marine op gebracht naar Haifa. Papanek wil nie.t wijken Tsjechoslowakije heeft de reorT ganisatie van zijn buitenlandse dienst ingeluid met de benoeming van vier nieuwe ambassadeurs en een gezant, resp. te Washington, Parijs, Moskou, Warschau en Bern. De benoeming wordt verwacht van nieuwe gezanten te Ottawa Anka ra en Den Haag. - Houöek, woordvoerder voor., de gedelegeerde van Tsjechoslowakije bij de UNO, heeft meegedeeld, dat zyn regering het Amerikaanse ver zoek om opheldering over de wijze waarop zij aan de macht is geko-, men, naast zich neer zal leggen. De UNO heeft met deze binnen landse aangelegenheid niets te ma ken, zegt hij. Jan Papanek, de afgezette, anti communistische afgevaardigde van Tsjechoslowakije bij ds UNO, heeft geweigerd zijn dossiers aan zijn opvolger over te dragen. Hij zal een kleiner kantoor nemen en alle .'gegevens zelf houden, Gottwald, de Tsjechoslowaakse premier, heeft in zijn hoedanig heid van voorzitter de communis tische partij in Praag een rede ge houden, waarin hij oun. gezegd heeft, dat er geen derde wereld oorlog zou komen, „omdat de vre- deskrachten, geleid door de Sov jet-Unie, 20 sterk zijn, dat ieder, die een nieuyve oorlog zou durven beginnen, door zijn eigen volk ver nietigd zou worden". John Lewis heeft de commissie voor onderzoek genegeerd, die vol gens de anti-stakïngswet van Taft en Hartley de president rapport moet uitbrengen, voor deze maat regelen kan overwegen. Hij was ge dagvaard in verband met de mijn staking, die het Amerikaanse eco nomische leven dreigt- lam te leg gen. Hij kan nu strafrechtelijk ver volgd wordep. wegens ..minachting Naar diepzee en stratosfeer Professor Piccard zal bij diep* zeeduikingen in de buurt yan de Kaap Verdische eilanden en in-de Golf van Guinea trachten dé uit werking na te gaan op grote diep ten van kosmische stralen op cel len. Een embryo 'in een kunstmatig protoplasms zal daartoe worden meegenomen. Dit is- meegedeeld door de Franse bioloog De la Fosse, die op een persconferentie' te Parijs onthulde, dat de Zwitserse geleer de 'ook weer een stratosfeertocht op zijn programma heeft. Bij deze tocht hoopt prof. Piccard een hoog te van 35 a 40.000 meter te berei ken, Het toestel waarmee zal wor den opgestegen, zal uit verschei dene ballonnen bestaan en. twee schuitjes. Het kleinste schuitje, waarin de heer De ïa Fosse zal plaats nemen, wordt dan op grote, hoogte als parachute neergelaten. Mevrouw Roosevelt is Zondag met de „Queen Elizabeth" vertrok ken voor haar reis naar Europa. Zij zal in Londen het monument voor president Roosevelt onthullen en met Churchill lunchen, in Brussel de Internationale Raad. voor Vrou wen toespreken en in Utrecht het eredoctoraat ontvangen. Wanneer de Turkse minister van buitenlandse zaken, Sadak, van de Marshall-conferentie te Parijs te rugkomt, zal hij in Athene be sprekingen voeren over nauwere economische samenwerking tussón Griekenland en Turkije. Volgens kringen in Parijs zou de2e samen werking „bijna neerkomen op 'een douane-unie." De Amerikaanse Senaat heeft Maandag de toewijzing' van een extra-bedrag van 55 millioen dol lar vooj overbruggingssteun aan Frankrijk, Italië 'en Oostenrijk goedgekeurd. Paus Pius XII heeft in een Faas- boodschap die hij," langdurig en dikwfjls door een op het Sint Pie terplein -te Vaticaanstad saamge- stroomde menigte toegejuicht, van het balcon van de St. Pieter _af heeft gehouden, onvoorwaardelijke bereidvaardigheid gevraagd van „hoofd en leden der Christenheid". Men moet niet blindelings geloof hechten aan de verzekeringen van hen die verklaard hebben respect te hebben voor de godsdienst en. later de heiligste zaken bleken te verachten. Er is geen plaats voor halfslachtigheid en voor de beslui teloosheid van degenen, die menen, twee meesters te kunnen dienen aldus de Paus, die het communisme geen enkele keer met name noem de. Uit naam' van Canada, China, Frankrijk cn Groot-Brittannië en met stilzwijgen dé goedkeuring van de Verenigde Staten heeft Richard Miles de Sowjet-Uriïe in de UNO- werkcommissïe voor de atoom energie doen weten, dat „verdere discussie over de Sowjet-voorstel- Ien met betrekking tot de -atoom- contra Ie geen enkel nut zou afwer pen". Miles, de Britse afgevaardigde, stelde voor, het Sowjet-plan te verwerpen. (De Sowjet.-Unie had voorgesteld, dat binnen het kader van de Veiligheidsraad internatio nale controle zou worden uitge oefend op het delven en de produc tie van materiaal voor de atoom energie. De Sowjet Unie wilde daarenboven de controle pas'toela ten, nadat alle atoom-wapens ver boden en vernietigd zouden zijn. De Westelijke Mogendheden ver klaarden zich voorstanders van internationale controle op de ma terialen voor atoomenergie door een lichaam buiten de Veilig heidsraad, hetgeen tevens onafhan kelijkheid van het vetorecht zou insluiten. Volgens de viermogendhedenver- klaring zijn de Sowjet-voorstellen „nutteloos en zouden '.het gevaar voor een atoom-ooijlog niet uitslui ten"; geen land, aldus Miles, zal afstand doen van zijn atoomwa pens, als het niet zeker weet, dat Tienmaal teas er brand op de Veluwe Be Veluwse bosbrandweer is eer ste Paasdag niet minder dan tien maal gealarmeerd. Ket begon 's ochtends om half elf met een klei ne heidebrand onder Kootwijk en daarna kon nien vrijwel aan het werk blijven tot de duisternis viel, By Woeste Hoeve, Beekbergen,* Ede, Otterloo, Bameveld, in het Harskamperbos, in de Dennenhorst te Lnnteren en nabij Hulshorst, braken branden uit. Tot zelfs binnen de afrastering van het Kroondomein achter de Asseltseweg, voor het publiek ver boden'terrein, woedde het vuur, waardoor te Hasselo een bijzonder fraai stukje natuurschoon waar de koningin nog wel eens "vertoefde om er te schilderen, verloren ging. Dank zij het snelle.en krachtige in grijpen van de bosbrandweer, die allesbehalve een vrije dag had, kon den de branden ditmaal overal tot een oppervlakte van enkele hecta ren warden beperkt, hoewel in sommige gevallen toch voor een Waarde van enige duizenden gul dens aan opgaand hout verloren ging. geen enkel ander land ze kan pro duceren. Het voorstel van Frankrijk, En geland, Canada_. en Chinawerd door België; Columbia,"Argëntiriië en de VB. gesteund. Voor de goed keuring van het voorstel zijn slechts 7 stemmen nodig. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal de vol gende maand de uitwijzing worden hervat van ongewenste Duitsers. Het -ligt in de bedoeling om het eerste transport naar de Ameri kaanse zone'te leiden. Dit zal dan de eerste groep Duitsers zijn, die naar dit bezette' deel van Duitsland wordt gebracht.' Vorig jaar werden de uitgewezenen geëxpedieerd naar het kamp Lüstringen, 4 km, van Osnabriick in de Britse zone. In verband met verschillende formaliteiten was het nipt mogelijk transporten naar de Ariierikaanse, Frans en' Russische zone van Duits land te organiseren. De voor deze delen bestemde Duitsers, ruim vierhonderd, bleven dan ook in kamp Mariënbosch achter. Naar de Britse zone waren ongeveer drie duizend personen vervoerd, toen begin November de transporten werden onderbroken. Nog dit jaar zullen drieduizend Duitsers uit ons land worden gezet, waarmede de uitwijzing geëindigd zal zijn. Een aantal van deze Duit sers bevindt zich thans nog óp vrije voeten in Nederland. Door de Poeldijkse groenten- en fruitkweker M. C. van Ruyven, zijn de eerste kas-aardappelen aange voerd. Voor een dagelijks maal zyn zij nog te duur. Zij brachten f 1.35 tot f 1.55 per kilo op. Door zyn plaatsgenoot G. van Leeuwen wer den de eerste perziken'aangevoerd. De eerste perzik kostte f 2.45. AANPAKKEN! Engelse studenten, ook de vrouwelijke, van een Londensc Polytechnische hogeschool, offerden hun Paasvacantie teneinde oude - schuilkelders weg te ruimen. Het Amerikaanse departement van oorlog heeft bekendgemaakt dat de voortzetting van de oefeningen in het Noordpoolgebied noodzakelijk wordt door de plannen voor gecombineerde oefeningen van alle onderdelen' der strijdmacht voor de rest van dit jaar. Tegelijkertijd verluidt in Congreskrïngen dat in April in de Stille Oceaan een nieuwe proef met atoombommen zal worden gehouden. James Forrestal, de Amerikaan se minister van oorlog, heeft Za terdag bekend gemaakt, dat de strijdpunten over de functies die de Amerikaanse land-, zee- en lucht macht te vervullen, hadden, thans uit de weg zijn geruimd. - Ieder onder deel heeft zijn functie duidelijk om schreven toegewezen gekregen, zo dat „een eventuele volgende oorlog" met een zo nuttig mogelijk gebruik van tjjd en manschappen kan worden gewonnen. Bernard Baruch, voormalig advi seur van president Truman, heeft Maandag voor een Senaatscommis sie aangedrongen op onmiddellijke uitvoering van de economische, mi litaire en industriële mobilisatie. Voor- de kust van Califomië is door de bemanning yan een Ameri kaans vliegtuig opnieuw een duik boot waargenomen, die onderdook toen het vliegtuig.'overvloog. Set kan geen Amerikaanse duikboot zijn geweest* heeft een Amerikaanse 'marine-woordvoerder verklaard. De marine is bezig geweest, de onder zeeër op te sporen,'maar zonder re sultaat. Ook Zweden-neemt, defensiemaat- Op Corsica is Zaterdag een vlieg tuig van de Brits Indische lucht vaartmaatschappij tegen een berg gevlogen. Het toestel vloog ;n brand en alle negentien inzittenden vijftien passagiers en vier man bemanning zijn in de vlammén omgekomen. Dr. Jane de Iongh naar Londen als attaché (Van onze Haagse Redacteur) Naar wij vernemen *is thans bin nenkort de benoeming te verwach ten van dr. Jane de Iongh tot Ne. derlands Cultureel-Attaché, aan de Nederlandse Ambassade te Londen. Dr. Jane de Iongh, de tweede vrouw, die op een hoge post in het Corps Diplomatique wordt be noemd, is bekend geworden als schrijfster en als presidente van de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilli gers welke na de oorlog werd. op gericht als voortzetting van het K.V.V, Als schrijfster heeft zij o.m. naam gemaakt met de trilogie: Re gentessen dér Nederlanden en met het boek: De Vrouwen van Morgen. Elf personen zijn Zondagmiddag in Semarang gewond bij ontplof fingen in munitieopslagplaatsen in de haven van Semarang. Zes zware explosies waarvan dè oorzaak tot nu toe niet bekend is, volgden elkaar in anderhalf uur op en richtten veel glasschade aan. Tal van personen hebben zich weten te redden doorin het water te springen. Complot ontdekt in Siam In Siam is een complot ontdekt van Chinezen, dier zich van de macht in .-dat land zouden hebben willen meester maken. De samen zweerders zouden in contact heb- i ben gestaan met vroegere Siamese aeüniate**' m regelen met bet oog op de ver slechtering van de internationale toestand. De luchtmacht zal met personeel en vliegtuigen worden versterkt, er zal binnen twee jaar mét een eigen, vlïegtuigproductïe wonden begonnen en de opperbevel hebber der strijdkrachten, Helge Jung, heeft om de bouw van. vlieg velden en fortificaties en om het on der de wapenen roepen van meer mensen gevraagd. Het bestuur van de afdeling Rot terdam van de EVC maakt, naar aanleiding-van gehouden functio narissen bijeenkomsten, besluiten genomen f>p een algemene leden vergadering en het feit, dat door het hoofdbestuur van de E.V.C. te Amsterdam, naast de bestaande af deling een nieuw secretariaat is ge vestigd, bekend, dat met ingang van heden de afdeling Rotterdam voorlopig;.zal^.werjteh, onderde. naam O.V.B. (onafhankelijke vak beweging). Aan de leden zullen contributièzegels verstrekt worden voor alle bedrijfsgroepen met de opdruk 1948,0.V.B. en de prijs van het zegel. Tevens 2al deze week voor het eerst een eigen orgaan worden uitgegeven, dat voortaan wekelijks zal verschijnen. Een man, die er te oordelen naar zyn onberispelijke kleding, uitzag als een gesoigneerde buitenlander, kwam in de nacht van Zaterdag op Zondag uit een café op het Rembrandtplein in Amsterdam. Toen hy de deur achter .zich dichtgetrokken had, liep hij in de armen van Amsterdamse agenten, die hem verzochten, mee te gaan. De man was de 28-jarige P- uit Amstelveen, als solide handelsman bekend staand eigenaar van een hoedenzaak in de hoofdstad. Maar het was tevens degene, die verleden week ander Duivendreeht, gemaskerd en gewapend, de eigenaar van een gloednieuwe Mercury-auto gedwongen had, zijn wagen af "te staan een- wagen, die overigens drie dagen later op de Herengracht werd terug- gevonden. Toen P. namelijk op de Heren gracht zyn auto parkeerde en uit stapte, werd by gezien door een con cierge. Deze-kon dapk zy de opval lende kleding- van de dader, een nauwkeurig signalement aan de po litie opgeven, dat precies klopte met de beschrijving die de beroofde auto mobilist van zyn aanrander ver strekt had. Deze kwam weliswaar niet in de politieregisters als ban diet voor, maar informaties leidden er toe dat enkele particulieren P. uit Amstelveen meenden te herkennen. De man, die kort na zyn arresta tie een volledige bekentenis afleg de de sleuteltjes van de auto had hy nog in zyn bezit is gehuwd en vader van twee kinderen. Hy stond bekend als een vrij respectabele fi guur uit de Amsterdamse midden stand, maar leidde een dubbel leven, want de Amsterdamse onderwereld- figuren beschouwden hem als een der hunnen. Hij schijnt tot zyn wan hoopsdaad te zyn gedreven door de slechte financiële toestand van zijn zaak. Het masker dat hy by de bero ving droeg, had hij ook nog. Het wat van papier, gekocht in een win kel voor feestartikelen. Ook het vuurwapen is opgespoord." Hij' had het geleend van een bevriend to neelspeler, die het hem, niets ver moedend, in bruikleen had afge staan. De van zyn Mercury beroof de fabrikant uit Leidschendam zou beslist niet op de vlucht 2ijn gegaan als hy geweten had, dat het „wapen" een. oude, met roest bedekte revol ver was, waarmee geen schot meer kon worden gelost (Van onze Haagse redacteur) Verwacht wordt, dat morgen de nieuwe textielpunten zullen worden bekend gemaakt. Vandaag was nog niet bekend, welk van de vele aan hem voorgelegde voorstellen de mi nister var. Economische Zaken had goedgekeurd, doch wel werd ver wacht, dat niet meer dan 20 punten per kaart zullen worden aangewe zen. Van deze verwachting maken wy onder voorbehoud melding. Een woninginrichting te Eind hoven vervoerde dezer dagen uit Limburg een paar fauteuils. Aan,.de .werkplaats „aangeko men merkte een loopjongen bij 't afladen, dat een tipje papier onder uit een der fauteuils stak. Toen men de onderkant los sneed bleek het een couvert ie rijn, met het opschrift: inhoud 30.000^-. Onder getuigen heeft de di rectie van de woninginrichting het couvert geopend, dat wer kelijk, welgeteld f 10.000 aan bankbiljetten bevatte. Een door gezet onderzoek in de fauteuil ingewanden bracht nog een klokje en andere voorwerpen te voorschijn. Het bleek, dat de klant in Limburg werkelijk het bedrag Van 10.000 dat hij ter betaling aan een firma moest opzenden, op onverklaarbare wijze had verloren. „De Circusjongen" een goede kinderfilm TsjecTioslowaakse dichter rebelleert in Londen Ivan Blatny, 29-jarig Tsjecho- slowaak» dichter, is op Kravtsjen- ko-manier met een schryversdclc- gatie naar Londen gekomen om er te breken met het nieuwe regiem. Blatny was tot kort geleden over tuigd communist; h!1 bekleedde een vooraanstaande plaats in de schrij vers-vakbond. die door de regering Gottwald is erkend.De' delegatie van de bond was naar Londen ge komen op uitnodiging van de Bri tish Council", die de culturele uit wisseling met het buitenland be vordert. In Londen aangekomen verraste Blatny landgenoten en gastheren met de verklaring dat hij uit de communistische partij zal treden, zich terug zal trekken uit de schrij- versvakbond en dientengevolge niet meer naar zijn land zal terugkeren. „Geen enkele kunstenaar raat zelfrespect," zo. zej. Blatny, „kan in Tsjechoslowakije nog vrij leven en wérken, nu het land een politie staat is geworden. Als ik mijn in structies zou opvolgen zou ik het Engelse publiek verzekeren dat in Tsjechoslowakije alles volmaakt in orde is en dat de situatie van het ogenblik de uitdrukkelijke wil van het volk weergeeft Mijn geweten verbiedt mij echter dergelijke leu gens te verspreiden." Geleide kunst.., Blatny zei" dat het centrale comi té van de communistische partij aan de leden van de vakbond een lijst met'-„aannemelijke onderwer pen" voor gedichten had gezonden. „Aan mtln collega's in het Wes ten. die. nog steeds .met het commu-,, nisme sympathiseren," zo zei Blat ny, „zou ik een waarschuwing wil len geven: Zodra men de commu nisten absolute macht verleent, wordt men absoluut hun slaaf." 'AL IS DB TOESTAND in Palestina en in Jeruzalem.zeer gevaarlijk, toch zijn er dit Jaar weer duizénden pelgrims naar de Heilige stad getrokken Pelgrims bidden op een der heilige plaatsen terwijl een gewapende Arabier wxkijkt en prikkeldraad' du/ars door, Jeruralems straten loopt. In ons goede Nederland, waar men het met de opvoeding onzer jeugd nogal nauw pleegt te nemen, breken vélen zich het hoofd over de vraag, wat zij eigenlijk aan moe ten met de film. Want niet iedere film past in het kader van de op voeding, die degelijke ouders hun kinderen geven en zij achten een ongelimiteerd bioscoopbezoek door kindèren beslist afkeurenswaardig De invloed van de film in het mo. derne leven heeft echter vormen aangenomen, die een negeren van dat cultuurverschijnsel onmogelijk maken. Men is hel er wel over eens dat er een vorm gevonden moet worden, waarin de jeugd kan pro fiteren van de goede invloeden, die van de mm uitgaan, zonder dat de verkeerde invloeden de opvoeding dwarsbomen. Ook de opvoeder die hel allerbes te met zijn kinderen voor heeft zal beamen, dat men er-niet mee klaar is, ais men de jeugd uitsluitend films voorzet met een didactische inslag: natuurfilmpjes, documen taires over bijen en Tibet en derge lijke, Het ontspannend element mag niet verwaarloosd worden. Maar ieder weet, dat men hier toch' eigen, lijk-- geen raad mee wist: de ont- spanningsfilms voor de jeugd kwa men in de meeste gevallen niet uit boven het peil van cowboy- en gangsVergeschiedenisscn. waarin het gooi- en smijtprincipe ijverig gehuldigd werd en waarvan de paedagogischc waarde eerlijk ge. zegd nogal twijfelachtig was In Engeland is nu een- gooi ge daan naar ccn oplossing van dit- probleem. Rank, de grote filmmag naat, heeft aan zijn concern ccn speciale kinderfilmafdeling verbon den, de Children's Entertainment Department, die onder leiding van Miss Mary Field films vervaardigt, die voor kinderen verantwoord zijn. De producers van deze films heb- bey volle vrijheid, rekening te hou. "den met de speciale eisen, die dit werk stelten *zij- maken daarbij gebruik van de adviezen, die een comité, van jeugdleiders, speciaal voor dit doel door Rank gevormd, hun vertrekt De V. U. heeft omstreeks Kerst mis Bush Christmas C Dè Spoorzoe kers), een ron de films van de 'C.E. D., in Nederland geïntroduceerd en nu is het Het Rotter damsch Parool, dat de kinderen van zijn .lezers in staat stelt, kennis te ma ken met een ander werkje uit deze serie: De Circusjongen. Al het goe de dat van Bush Christmas is ge zegd,'geldt ook yoor De Circusjon gen. Dit is gezonde ontspanning, waartegen de meest nauwgezette paedagoog geen bezwaren kan heb ben. Spanning en humor ontbreken niet, wel knallende pistolen en lie den die met taarten smijten, die aan de ons bekende „jeugdfilms" span ning en „humor" moesten verlenen. Het is een warm-mensclijk verhaal, op eenvoudige wijze verfilmd, waar van niemand de paedagogischc waarde in twijfel hoeft te trekken. En hoezeer dè kinderen d erge I like films waarderen, heeft i'eder kun. nen vaststellen, die een van de voorstellingen heeft bijgewoond. Woensdag 31 Maart zullen de ■Amerikaanse filmsterren Eleanor Parker, Adolf Menjou, Bette Davis en Lou Costello een bezoek aan lerseke brengen. Zij zijn dan n.l. op doorreis naar Duitsland, waar zij zullen optreden in de Brits- Amerikaanse zone. Woensdagavond zal de filmhelden in lerseke een souper worden .aangeboden- Don derdagochtend zullen de-„sterren" de oesterpercelen bezoeken. In de namiddag wordt de reis weer voortgezet. Naar stuurman Hoogstrate ons telegrafisch meldt, keert de -Alk- bemanning, dus ook hijz rif met het motorschip Kota Gede van de Kon. Rott. Lloyd naar Rotterdam terug. Het schip is Vrijdagmiddag van Port Said vertrokken. Te Suez, waarheen ze' per Shell-tanker wa ren gebracht, zijn de Alk-mensen aan boord van de Kota Gede ge stapt. Van het plan om met het jacht Nordkaperen de reis voorfc te zetten heeft stuurman Hotigstrate blijkbaar' dus afgezien- Het s.s. Thallsse van de My. Ne derland, in charter varend voor do HollandAustralië lyn, verliet Za terdagmiddag Botterdam met aan boord 93 Nederlandse emigranten, hestemming Australië. Voor dit vertrek bestond enige, officiële belangstelling, aangezien, het de eerste maal was, dat zich een dergelijke groep Nederlandse landverhuizers voor de 50 dagen du rende reis (veel tussenhavens) naar Australië inscheepte. Tijdens een ondei'houd met de heer G. K. de Clercq, plv, directeur van de Stichting Landverhuizing Nederland, messrs: Llandale en Hill, resp. Ie en 2e secr. van het Australische gezantschap in Den Haag cn Williams, hoofd van de afd. voorlichting vanAustralia House in Londen, vernamen we, dat zich i bij de groep 40 landbouwers bevonden, dié door bemiddeling van de Stichting emigreren en voor wie in het nieuwe vaderland dr. Pieters, de landbouwattaché van het Neder landse gezantschap, zorg zal dra gen. Voorts emigreerden 15 personen, die door liet Australische gezant schap bemiddeling is verleend, an deren, die reeds van 1946 af op de wachtlijst van de HoUand-Austra- lië-Jijn stonden. Verscheidenen zftn ex-militairen, die in de oorlog in. Australië waren gedetacheerd en volgens een bepaling van de Aus tralische regering dezelfde rechten hebben als Australische ex-militai ren. Australië zo verzekerde men ons doet alles otn de emigratie te bevorderen, het kan tienduizenden' jaarlijks opnemen, maar de grote moeilijkheid is het transport, waar voor niet voldoende geaeommodeer- de schepen beschikbaar zijn. Reed3 in 1925 is van Nederlandse zijde een poging gedaan om de emigratie naar Australië te stimuleren. Er was echter niet veel belangstelling en ook nu nog is Canada verreweg favoriet bij de landverhuizers. 503e STAATSLOTERIJ 5© klasse, 5e lUst 1000.— 1200 10723 A 400.— 4303 5539 12712 15822 16606 17148, 200.— 3136 5209 6414 9955 11625 11917 15077. 100.— 4837 7202 15846 17663 18821 21545. wisselend bewolkt Weersverwachting tot Woensdag avond: Zwaar bewolkt ract tijdelijke opkla ringen cn plaatselijk enige regen. Meest matige wind lussen Zfiid en Zuid-West. Nog Iets minder zacht. ■31 Maart: Zon op $.13. onder 19.11. Maan on 2.26. onder 9.14. 31 Maart: Hoog water te R'dam: la tij 8.42 uur, 2e tij 21.17 uur. Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam. Luchtdruk 753,5; wind Z.Z.O. 3; temp. 11.7; max. temp. 18.0 (gistermiddag 2.40 uur)- min. temp. 10.5 (hedenmor gen 7 uur). Weersgesteldheid, bewolkt, Jan Derksen nam deel aan inter nationale sprintwedstrijden te Parijs. De uitslagen luiden: I. Gerardin (Frank rijk) 12 2/5 sec. 2. Derksen (Néder-: land). 3. Gosseiin (BeigiS),. 4. ScKe- rens (België).

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1