HET ROTTERDAMSCH PARCDL Russisch - Fins verdrag te Moskou getekend Sokolofski drukt spijt uit over vliegtuigincident Illegale vakverenigingen in Oost-Europa Ir. Kraayvanger gaf critiek in de Eerste Kamer Fievez kan zijn Marva^s niet missen Geen Contingents beperking, geen korter oefentijd Engeland verhoogt accijns op bier, whisky en tabak .Woensdag 7. April 1948 Achtste jaargang, No, 81] Finland handhaaft souvereiniteit Aanval op Brits kamp in Palestina POOLSE NOTA AAN ENGELAND „Telegraaf"-zaak gevonnist- Drie tankschepen voor Van Uden Bevin gelooft niet in opzet bij Russische militaire autoriteiten Transportarbeiders spreken óver: Amnestie voor Sanches Wat zegt regering van Plesman's plannen? Communisten van oorlogswerven? „Wij zijn niet bang", zegt de CPN Wijziging Dienstplichtwet Wel handhaving der vrijstelling wegens broederdienst Ondanks Marshall-plan: sober leven Directeur benoemd voor plan-Marshall Dodelijk ongeluk bij vlees braden Weerbericht RecL en Adra. Lange Haven 141, Schiedam Tel 6M0C Abonn.priJei per week f 0.31 per kwartaal 4,—, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SC Uitgave N.V. De Nieuws Pers Postgirö 398644Bünkierj Amsterdamsche Bank te Rotterdam Directeur* B. da Vries Hoofdredacteur: Th- Ramaker In tegenwoordigheid van maarschalk Stalin werd te Moskou een „ver drag van vriendschap, samenwerking en wederzijdse bijstand tussen de Sowjet-Unie en Finland" getekend, dat voor tien jaar zal gelden In het verdrag, dat thans nog moet worden geratificeerd, heloten belde par tijen eikaars souvereiniteit te eerbiedigen en zich niet te mengen lu eikaars binnenlandse aangelegenheden, Finland zal ook geen bases aan Rusland afstaan maar wel indien het wordt aangevallen weer stand bicden aan deze agressie „Indien noodzakelijk met hulp van de Sow jet-Unie". - Voorts kwamen de beide partijen overeen geen bondgenootschap' te sluiten dat tegen de andere partij ,B gericht en zich evenmin bij een 'danig bestaand bondgenootschap „Joden veroveren Arabische dorpen Acht Britse militairen 2ijn ge dood bij een Joodse aanval op een Brits legerkamp tussen Haifa en Tel Aviv. De Joden reden met twee gevechtswagens rondom het kanip en beschenen het met automatische wapens. Een militaire personenwa- gen werd door de Britten buitge maakt en de vier/inzittende Jóden gevangen genomen. Men was juist bezig het Britse kamp te ontrui men. De soldaten zouden met ver lof maar huis gaan. Volgens een ander bericht zou den de Joden allen zijn ontkomen, nadat zij de xadiomast van 't kamp hadden opgeblazen en een groot aantal geweren, sten- en brenguns en antitankkgnonnen hadden buit gemaakt. De acht gedode Britse militairen, onder wie de comman derende officier, zouden tegen een mutir zijn opgesteld en toen door 'een „snel voorbijrijdend gepant serd voertuig" in de rug zijn ge schoten. Strijdkrachten van de 'Haganah hebben- gisteren 't Arabische dorp 'Choelda, ongeveer 32 km. ten Wes ten van Jeruzalem veroverd. Ook dichter bij Jeruzalem heeft de Ha ganah een Arnbisch dorp bezet, maar hier hebben de Arabieren een tegenaanval gedaan,die tot herovering.heeft geleid van steen groeven, waar zich honderd Jood se manschappen hadden ver schanst. PAROLOSCOOP Naar vredesverdrag met Oostenrijk T OEN de vier ministers van bui- tenlandsè zaken in December, hun laatste bijeenkomst hielden een ontmoeting die wat Duitsland betrof op een grandiose mislukking is uitgelopen besloten zij, de kwestie van een vredesverdrag met Oostenrijk aan hun plaatsvervan gers over te latgn, Dit quartet, in de wandeling dikwijls de Kleine Vier genoemd, is sinds December voort- - durend bezig geweest aan het op stellen van een vredesverdrag met het land dat het eerst door Hitier onder de voet werd gelopen en waarmee juridisch de geallieerden zich nog steeds in staat van oorlog bevinden. Ook hier waren, het de Russen die tot" nu toe een /overeenkomst in de weg stonden: door hun exorbi. tant hoge eisen met betrekking tot de door Oostenrijk te verrichten herstelbetalingen met name wat betreft hun aanspraken op de Oos tenrijkse olie en de scheepvaart rechten op de Donau hielden de Russen voet bij stuk verhinder den zij. dat een accoord werd be reikt. f De afgelopen week heeft een kentering te zien gegeven in dé Russische houding ten aanzien van. Oostenrijk. Hun herstelbetalïngs. eisen hebben zij voor de twee de maal verlaagd, nu 'tot 150 miliicen dollar. En Maandag., deelde Koktomof, de. Sovjet.-vertegénwoor- diger, mee dat de Sovjet-Unie be reid is, haar financiële eisen nog verder te beperken. Bovendien ver. klaarde hij zich bereid tot vrij vér gaande concessies op het stuk van de olie-productie. De verstandhou ding tussen de vier onderhande laars is na deze op enige toenade ring wijzende aanbieding der Rus sen blijkbaar zoveel gunstiger ge worden, dat de Franse gedelegeer' de op, deze Russische geste spon taan reageerde met het ter Russi sche beschikking stellen van de productie van een op het ogenblik in Franse handen zijnde Oostenrijk-, se raffinaderij. zodanig bestaand bondgenootschap aan te sluiten. De Finse premier, Pekkala, die met succea weerstand heeft gebo den aan de oorspronkelijke Russi sche voorstellen, noemde het ver drag „een daad van grote betekenis. Het weerspiegelt een grote presta tie op het gebied der buitenlandse politiek gebaseerd op de na-oorlog- se vriendschap tussen de Sowjet- Unie en Finland". Hij dankte de Sowjet delegatie voor „de welwil lende houding tijdens de onderhan delingen betoond'' Molotof verklaarde na de onder tekening, dat het ontwerp, dat door de Finse regering Ingediend was, als basis voor het verdrag genomen Is en besloot met de woorden: „Lang leve en bloeie het vriend schapsverdrag tussen de volkeren van de Sowjet-Unie en Finland". Een zucht van verlichting De reactie van de gewone man in Finland op de publicatie* van de tekst van het. Fins-Russtsch ver drag kan het- beste omschreven worden als „een zucht van verlich ting", omdat het verdrag niets schijnt in te houden dat strijdig is met de belofte van president Paasi- kivi, dat'de algemene verkiezingen in JüITvrfi en democratisch zullen zijn. Volgens-waarnemers te Moskou wil de Sowjet-Unie liever de Finse goodwill trachten te winnen dan een geest van verzet op te roepen. VerzoekPoolse troepen te demohiliseeren Polen heeft Engeland verzocht de Poolse strijdkrachten onder Britse commando te demobiliseren en het Poolse herschoilngseorps te ontbinden. In- de Poolse nota wordt ver klaard, dat de ontwikkelingen bet vermoeder. v§n de Poolse regering hebben bevestigd, dat het korps en de militaire eenheden zouden wor den misbruikt voor oorlogsagitatie, het maken van propaganada tegen de terugkeer naar Polen, berustend op leugens en het voeren van re- volutiannalre activiteit tegen de Poolse regering. Verder" wordt in de nota beweerd, dat verschillende met-gedemobiliseerde. Poolse cen tra en militaire kampen buiten En geland met Britse gelden eveneens misbruikt worden voor politieke en militaire activiteit tegen de Poolse staat. Gegn verbeurdverklaring van het bedrijf - Het Amsterdamse Tribunaal heeft hedenmorgen advies uit gebracht in de zaak tegen de directeuren van de Telegraaf, F. H. J. Holdert en wijlen H. M. C. Holdert en wel tot verbeurd verklaring van twee miUioen van het vermogen van zeven tien millioen van wijlen H. M. C. Holdert, benevens een aan tal obligaties. Ten aanzien van F. H. f. Holdert werd geadviseerd tot een. boete van.veertig duizend gulden.- Het Tribunaal achtte geen termen aanwezig tot verbeurd verklaring van het bedrijf van de Telegraaf en De Courant „Het Nieuws van de Dag" over te gaan. De N.V. gebr. van Uden's scheep vaart en agentuur mij. heeft van de U.Sj maritime commission vier n ieuwe 32f»2 ton bruto metende» motortankschcpen aangekocht. De schepen, die in 1945 werden ge bouwd en nog niet in de vaart zijn geweest, - liggen momenteel te Beaumont, waar ze zeilklaar wor den gemaakt. De rederij Van Uden heeft de tankers aam de Standard in Den Haag verhuurd, die ze on der dé namen Tankhaven I, II en III in de Indonesische wateren zal exploiteren. De directeur generaal der -F.T.T. maakt bekend, dat de houders van een radio-ontvangtoestel of van een aftakking daarvan, die 'in het bezit zijn Van een luistervergun ning met serieletter K, deze ver gunning in het tijdvak 4 tot en met 16 April op een postinriebting (geen postagentschap) moeten om wisselen. PÉR SPOOR DOOR DE MIJNEN. In een Engelse mijn te Nook Col liery wérd deze Dieseltcein in dienst gesteld, ff ij kan 144 personen vervoe ren en brengt de mijnwerkers in zes minuten op de plaats hunner bestem- ming over een afstand die zij voorheen m veertig minuten te voet moesten afleg gen. Generaal Robertson heeft, maarschalk Sokolofski, de Russische mili taire gouverneur in Duitsland verzocht om een verzekering, dat deze even krachtig als generaal Robertson zelf het feit veroordeelt, dat het Russische vliegtuig dat Maandag een Brits passagierstoestel deed neer storten boven Berlin, vloog „op een manier, die een ongeluk zou kunnen veroorzaken". Sokolofski heeft deze verzekering gegeven. Nog ingewacht werd gisteravond een Russisch schriftelijk antwoord op het Britse ver zoek te verklaren, dat. het Engelse vliegtuig gebruik maakte van de' veiligheidscorridor naar Berlyn en dus niet zou kunnen worden gemo lesteerd, v 4 Deze medeseltasen werden giste- ren In her Erttse LaeerhcLs èedaan ttenB met d0 Russen besproken, zei ÏÏ5JoLfcMl'; wij zouden een overeenkomst toejuichen. door minister Bevin, ui antwoord op een vraag van Winston Churchill. De minister van buitenlandse zaken deelde mee, dat thans onder het oog wordt gezien, op welke wijze en in welke omvang het onderzoek naar de ramp zal worden ingesteld. Generaal Robertson heeft naar Be vin .mededeelde, ztih Russische col lega dan pok duidelijk gemaakt, dat de Britse regering zich, hangende het onderzoek, alle rechten voorbe houdt. Niet is gebleken, volgens Be vin, dat het gedrag van 't Rus sische vliegtuig op de een of andere wijze zou voortvloeien uit rechtstreekse orders van. de Sovjet-autoriteiten. Bevin sprak verder over de kwes- Aan Simon Sanches en de vijf soldaten die in Februari en Maart veroordeeld werden wegens hun poging tot een staatsgreep in Suri name, ïs door gouverneur Brons amnestie verleencL, De gratie is verleend ter gelegenheid van de installatie van het college van bij stand voor Suriname (te vergelij ken met een kabinét) en de ope ning van de Staten van Suriname. „Ik betreur het", aldus de voorzitter van de Internationale Bond van Transportarbeiders (I.T.F-.), de Belg Omer Beeu, bij de opening van een te Luxemburg gehouden, conferentie der transportarbeiders", dat ver schillende Europese landen hier niet vertegenwoordigd zijn, Ik denk, dat z\\ tengevolge van buitenlandse druk niet konden deelnemen. Maar wij zullen, ons niet van. deze arbeiders laten afsnijden en zullen middelen vinden om'hen toch te bereiken, zoals wij het-ook in de oorlog hebben gedaan. Nadat Begu had voorgesteld om in Oost-Europa een ondergrondse vakvereniging op te richten, ver klaarde hü, dat achter het plan Marshall geen Amerikaanse reac- tionnaire elementen, maar progres sieve delen van de Amerikaanse pu blieke njehing staan. De voorzitter van de I.T.F. be sloot met de verzekering, dat geen der aanwezigen oorlog wenst en dat daar, waar een echte onafhankelijke vakbeweging bestaat, deze een macht vormt, welke regeringen en milïtaïristen, die op oorlog uit zyn in toom kan houden." Op de conferentie, die tot Vrij dag 19 April zal duren, waren de. transportarbeiders van Engeland, Frankrijk, Zwitserland,. Zweden, Nederland, Oostenrijk, Ierland, Ita lië, Denemarken, België, Noorwe gen en Luxemburg vertegenwoor digd. 503de STAATSLOTERIJ 5e klasse lie lüst f 1000: 2640, 4234, 7092, - 7622, 10950 31247. f 400: 3060, 16831,: 20044 21200. i 200: 8761, 10561, 10702, 30719, 19289, 20884. f 100: 4705, 6319, 8358, 9946, 12609, 14645, 15604, 16396, 17017, 17096,' 18035, 18539, Q? het nu juist ïs, zoals een weL ^-/ ingelichte Amerikaanse woord voerder heeft gedaan,. hieruit de conclusie te trekken, dat de aan wijzingen van de laatste tijd duiden op een verandering in. de Sovjet- politiek de zegsman op wie wij doelen, betrok in zijn uitlating ook de min of meer toenaderings gezin de gebaren die de Russen het afge. lopen weekend te Berlijn hebben gemaaktwagen wij voorlopig in het midden te laten. "Wel inviteert een en ander tot de ""overpeinzing dat wanneer er eenmaal een vre desverdrag met Oostenrijk tot •stand is gekomen, er niet langer een. rechtvaardiging te vinden is voor' de bezetfïng van dat land. Zowel Russen als Engelsen,, Fran sen en Amerikanen zullen dan hun bezettingstroepen uit Oostenrijk moeten terugtrekken. Of de Russen met hun verzoenende politiek van thans speculeren op de toestand dat Oostenrijk straks braak komt te liggen voor ontginning a. la Prague, het is een veronderstelling die voor het ogenblik te ver zou voeren.' Bovendien zullen de Oostenrijkers waakzaam geworden door de ge beurtenissen in het huis van hun Noord-Oostelijke buurman, zich vermoedelijk niet lenen voor een onverhoedse overrompeling als in Tsjechoslowakije heerit plaats ge. had. Voor het ogenblik is het vredes verdrag met Oostenrijk weer een graadje helderder in zicht geko men. En dat is op zichzelf be schouwd een verheugend teken. De kwestie SchieveenBurgerveen Bij de behandeling van de begro ting van het departement van Ver keer en Waterstaat in de eerste ka mer heeffc Ir. El H. Kraayvanger, de vroegere Rotterdamse wethou der, de kwestie der vliegvelden SchieveenBurgervecn aan, critiek onderworpen. Hij zeidie, dat het wel interessant zou zijn,' te vernemen hoe de regering staat tegenover de plannen van dr. Desman voor een nieuw centraal vliegveld Burger- veen, waarmee 170 millioen gemoeid zou zijn. Wat de investering betreft, maakte de heer Kraayvanger dezes optelling: Schiphol 140 millioen, Schieveen 35 millioen en Burgerveen-Schiphol 205 millioen. Bij de plannen voor Burgerveen wordt Schiphol fa- brieksvlïegveld en Schieveen. wordt overbodig gemaakt. De heer .Kraayvanger bestreed uitvoerig de plimncn-Burgerveen, daarbij opmerkende, dat dr, Ples- man gebruik maakt .van onjuiste gegevens, terwijl bovendien voor Burgerveen kostbare landbouw grond nodig zal zijn. Schieveen heeft slechts goedkoop grasland nodig. Dc heer Kraayvanger betoogde, dathet plan-Burg.erveen' eenzijdig gericht is op. de belangen van de K.L.M. Bij het inrichten van een centraal vliegveld wordt onvoldoen ds rekening gehouden met het 1 uchtvrachtvervoer. Het vliegveld Schieveen betekent een bekorting op de Europese routes. Burgerveen zal een rem zetten op Schiphol, Het aanvankelijke plan Schiphol-groot en Schieveen-klein voldoet naar -zyn oordeel aan de redelijkheid. Heel'het betoog van de KLM. ademt de geest van een op winst gericht bedrijf, met een eenzijdige kijk op het algemeen belang. De K.L.M. is theoretisch een particu liere onderneming, maar practisch is zij een staatsbedrijf, althans een semi-srtaatsbedrijf. Er mag dus ge- eist worden, dat door dit bedryf een politiek wordt gevoerd, die het al gemene luchtvRrvoerhelang dient. De K.L.M. volgt zo'n politiek niet, als zij Schiphol degradeert tot fa- brieksvliegvcld en Schieveen over bodig maakt. Een luchtvervoer- maatschappH moet zich richten naar haar clientele en niet omge keerd. De KL.M, Iet alleen, op „vaste lijnen" maar „trampverkeer"* negeert zij 'en „zuivere vrachtlo nen" acht zij practisch onmogelijk. Jongste ervaring „Weet de K.L;M. niet van de po gingen, ook hier te lande, om wilde vrachtvaart te exploiteren en van plannen van Amerikaanse maat-' schappijen 1 De vrachtluchtvaart kan zelfs een omwenteling veroor zaken in het luchtverkecrswezcn: 3 jaar ervaring in Noord-Amerlka en één Europees jaar leveren de be wijzen. Zo'n ontwikkeling mag door de regering niet worden genegeerd, als zij de eenzijdige plannen van dr. Plesman overweegt." Geen Burgerveen S „RotterdamLonden kost via Burgerveen; vier uur twintig minu ten doch vla Schieveen twee uur 38 minuten. Schieveen geeft één uur 42 minuten tijds en 16 gulden kosten^ besparing per persoon. Burgervecn kost 400 H.A. vrucht bare grond. Schieveen kost 270 HA goedkoop grasland. Deze argumen ten zijn uit te breiden met talloze Oofc Rotterdam eert vliegveld! andere, o.a. met kapiïaliseringsme- thoden van dr Plesman, die wy in Rotterdam weigeren na te volgen. Eerste rede van Benesj na staatsgreep President Benesj, die sinds de staatsgreep in Tsj ccbos] owakUe' op jf.jjn !andgoe«j in hot Zuiden van Bo- hemen verblijf hield, is gisteren naar Praag teruggekeerd en heeft daar vandaag ter gelegenheid van het zbsde eeuwfeest van de Kareis* universiteit voor het eerst sinds de politieke omwenteling een rede ge houden. Benesj ging aan 'de hand vande geschiedenis na. hoe elk eeuwfeest van de universiteit viel'in eyn tijd van onrust en strjid. Thans, drie jaar na 'de verschrikkelijkste oorlog •in dé geschiedenis,- heerst geen. vre de tussen volken en staten een vrede, waarnaar wij allen smachten, Wil' aan ons verlangen, gepaard met vrijheid van geloof, wetenschap gedachte en belijdenis, voldaan wor den, dan is het noodzakelijk, dat een volledige geestelijke vrijheid wordt nagestreefd en 'verwerkelijkt. Deze vrijheid, gebaseerd op de eerbied' van mens tot mens en op de alge mene verdraagzaamheid, waarvan onze universiteit al tijd de zetel is geweest, zal met Gods wil de Ka- relunlversiteit en ons allen weer in vrede naar een gelukkige toekomst voeren. (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de Marinebegroting in de Eerste Kamer heeft geen enkele redevoering in lengte die van prof. Molenaar geëvenaard, die, de vorige week reeds aan het woord is geweest. Daarbij heeft deze afgevaardigde van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, behalve hetgeen wij reeds uit zijn redevoering vermeldden, bij de Regering aan gedrongen op het nemen van maatregelen tegen niet gezags getrouwe arbeiders op weryen, waar oorlogsbodems worden gebouwd. veer twéé derde van de kosten van een oorlogsschip aan lonen, worden uitbetaald. Over de medewerking van En geland Svas de bewindsman zeer te spreken. Niet alleen, dat dit land er in toegestemd hesft, dat de prijs voor het nieuwe vliegdebschip in twaalf in plaats van in vier jaren wordt afbetaald, het heeft pok Ne derland twee onderzeeboten in bruikleen gegeven. De mihister herbaalde verschil lende dingen, die hij in de Tweede Kamer reeds heeft gezegd over de taak en de samenstelling der vloot. Het zal niet mogelijk zijn, om ge heel af te 2ien van het gebruik van koopvaardij-officieren op de vloot, doch het zal tot een minimum be perkt worden. Verder deelde, hij mede, dat omtrent uitbreiding en bevestiging van de marinebasis in de West overleg, wordt gepleegd. Van het vrouwelijk hulppersoneel, wilde de bewindsman geen afstand doen. De kwestie der hulpkruisers is in onderzoek. De Marinebegroting 'wérd ten slotte zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening van. de afwijkende stem der communis ten, en. op degereserveerde tribu ne maakten de zee-officieren plaats voor de ambtenaren van minister' Vos. Met de behandeling van de begroting van Verkeer en Water staat werd nog een begin gemaakt. Bij de aanvang van de zitting waren een aantal kleine wetsont werpen zonder discussie onder de hamer doorgegaan. Daartoe be hoorden o.a. de herziening van de vergoeding voor reiskosten der Tws-ede Kamerleden en voor. ver blijfkosten der Eerste Kamerleden, de intrekking van de wét op 'de instelling van een Commissie-Ge neraal, de regeling inzake de voor pensioen geldige diensttijd en dfi pensioengrondslag van tijdens dé bezetting op wachtgeld gestelden. dan wel gepensionneerde militai ren der Koninklijke Landmacht. Daarover barstte gisteren de bom los, toen de heer .Brandenburg (C.P.N.) aan het woord kwam, die terecht begrepen had, dat zulke maatregelen gericht zouden zijn tegen de communisten. In. zijn prO' test verwerkte h« de deelneming der communisten aau het verzet en schroomde niet om op te merken, dat de communisten niet bang wa ren en dat door zulke maatregelen tegen de arbeiders eerst reclit sa botage zou ontstaan. Minister Fiévez hield zich wijse lijk bulten het debat en volstond met te verklaren, dat deze kwestie nog bij de Regering in beraad was. De meeste afgevaardigden be paalden zich tot het maken van enkele opmerkingen, omdat de mi nister in de Tweede Kamer de marinevraagstukken reeds uitvoe rig had besproken. De heer De Dreu (Arb.) stelde vast, dat de taak van onze vloot na het sluiten van het Pact van Vjjf nog duidelijker dan tevoren ge richt was op het beschermen der koopvaardijschepen, omdat een onverhoedse aanval overzee nu uitgesloten was. Gen er aak Van Voorst tot Voorst (KVP) vroeg, of spoedig een "be slissing zal worden genomen over het gebruik van koopvaardijsche pen ais hulpkruisers en de heer Vixseboxse (C.H.) trok van leer tegen de vrouwelijke hulpkrachten. De heer Algra (A.R.) waar schuwde voor al te grote speciali sering. Minister Fiévez was niet zo goed in vorm als in de Tweede Kamer. Misschien hadden de marine-offi cieren op de gereserveerde tribu neer waren niet minder 'dan drie schouten bij nacht aanwezig daar een beetje schuld aan. Over de toekomstige organisatie van de marine-departementen gaf de mi nister geen duidelijk bescheid. Ofschoon de deviezenpositie tot nu toe de aankoop van oor logsschepen in Amerika onmoge lijk had gemaakt, houdt de mi nister in verband met de huidige internationale omstandigheden toch het oog gericht op nieuwe mogelijkheden. Hij onthulde, dat bij aanbouw in eigen land onge- Ir. E. H. KRAAYVANGER Dr, Plesman's plannen mogen dus niet concurrer'éhd worden - geacht voor de regeringsplannen. Eén. cen trale luchthaven voor de stad Hol land. is onvoldoende: Schiphol èn Schieveen zullen aan redelijke ver wachtingen kunnen voldoen, één Burgerveen niet." Dc ministers van Oorlog en Marine hebben de Tweede Ka mer doen. toekomen hun ant woord op de opmerkingen ge maakt in de Memorie van Ant woord, welke de Kamer hun had doen toekomen op het wetsont werp „Wijziging Dienstplicht wet". Aan deze Memorie van Ant woord ontlenen, wij, dat de minis ters er by hun jwljzigingscntwerp van uitgaan, dat in afwijking van de dienstplicht bij loting, zoals die vóór het laatst plaats vond op 28 Juni 1937, zij- op het standpunt staan van de algemene oefenplicht. Weliswaar, zeggen zij, zullen er altijd bepaalde groepen zijn die buiten de. dienstplicht blij ven; de leidende gedachte moet nochtans zijn, dat alle.licha melijk geschikte jongemannen voor de landsverdediging bruikbaar gemaakt moeten worden. Dit principe zal er toe kunnen, leiden in mindere niate dan voor heen een beroep te doen op oudere lichtingen. Het is een bekend feit dat de laatsten vaak op belangrij ke sleutelposities zitten en dat hun oproeping veelal op ernstige maat schappelijke bezwaren stuit. - De „kleine man" in Engeland werd gisteren verblijd met de mede deling, vervat in de begroting van de kanselier van de Britse schatkist,. Sir Stafford Cripps, dat de inkomstenbelasting met tien bedrag van honderd millioen pond per jaar zal worden verlaagd. Evenwel kwamen de Engelsen tegelijkertijd te weten, dat ondanks het Inwerking treden van het Mars hall-plan, de kosten van bier, whisky, tabak en wedden schappen door Orlpps die zelf niet drinkt aanzienlijk worden op gevoerd» Bovengenoemde beginselen bren gen met zich mede, dat een vast, bij de wet begrensd, contingent moet worden losgelaten. ïn ieder geval achten de ministers de sug gestie van de Kamer vair een jaar lijks contingent dienstplichtigen van 28.000 man te laag in verband met de huidige tijdsomstandighe den. In 1947 bedroeg het contin gent ruim 40,000 man. Hierbij moet echter in aanmer king worden genomen, dat dit ge tal beheerst wordt door de behoef ten der Overzeese Gebiedsdelen. Broederdienst De duur van de eerste oefening moet volgens de ministers gehand haafd blijven, daar alteen deze er een waarborg tegen biedt dat sol daten onvoldoende geoefend in'de strijd zouden moeten gaan. Niets mag aan deze waarborg, aldus de ministers, afbreuk doen, noch het offer, dat een lange oefen tijd van de dienstplichtigen vraagt, noch de financiële of economische toestand van het land. Ten aanzien van z.g. broe derdienst merken de gezags dragers op, dat zij er geen be zwaar tegen zouden hebben, indien in de wet zou worden vastgelegd, dat steeds gere kend kan worden op vrijstel ling van verdere familieleden van militaire dienstplicht, in dien er reeds drie broeders die nen of hebben gediend. Zij kunnen er echter niet aan denker, die z.g, voorwaardelij ke vrijstelling, dat is een vrij stelling die 'verder reikt dan. het drie-broeder-systeem, in een onvoorwaardelijke ara te zetten. Enkele Kamerleden maakten be zwaren tegén. de praktijk van de- kostwinnersvergoeding, zeggende, dat „deze alles te wensen óver liet". De ministers hebban echter de er varing dat deze juist weinig te wensen overlaat. Zij houden zich echter aanbevolen .voor gefun deerde klachten omtrent de uitbe taling der vergoeding. Paul Hoffman» president van de Studebaker Corporation, is door president Truman benoemd tot ,_administrator"-directeur van het hulpprogramma voor het bui tenland (plan-Marshall). Men ver wacht, dat deze benoeming spoedig zal worden goedgekeurd, Hóffman keerde gisteren In Ame rika terug van een bezoek aan Ja pan, waar bij voor het departe ment van het leger de stand van zaken moest opnemen. Hij is voor zitter van de Commissie voor Eco nomische Ontwikkeling en had reeds zitting in Trumans commis sie voor hulp aan het buitenland. Bij heeft onlangs eens gezegd, dat wannier de Europese --.productie met een derde zou kunnen worden verhoogd, het communisme snel zou gaan verdwijnen,want hij staat op het standpunt, dat „wel vaart. een krachtig tegengif is te gen communisme". De 24-jarige mejuffrouw J. C. Smoutcrs ïs Dinsdagmiddag in de keuken van de ouderlijke woning aan dé Oostzeedijk ten gevolge van een gasontploffing om het leven gekomen. Het meisje was aan het vlees braden, toen. zij, vermoedelijk met een schuimspaan, dé gas- slarfg wegtrok. Een hevige ont ploffing volgde, waardoor eni ge tegels uit de muur vlogen. Het meisje sloeg bewusteloos achterover. Een broer, die later thuis kwam en op zijn bellen geen gehoor kreeg, wist via het dak in huis te komen en vond zijn zuster bewus teloos in de beuken liggen. Onmiddellijk werd de 1 Genees kundige dienst gewaarschuwd en spoedig verscheen een ziekenauto en een dokter. De geneesheer con stateerde helaas, dat de "jonge vrouw inmiddels was overleden, wellicht ten gevolge van schok, mogelijk ook door gasvergiftiging^ ZACHTER PES NACHTS Wecrsi-erwnchting tot Donderdagavond; Zwaar brm'olkt met enkele buien en later verspreide opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige vrind tussen ZUid. en West. m de H3cht Iets zachter, vooral in het Oosten van het land, Morgen overdaj; ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. 8 April, zen op 6.—. onder 1955.. Msdu nn «02. onder 18.15 8 April. Hoog water te R'dam: le tH' 4-08 uur: Ze tij 1S.45 uur. Waarnemingen hedenmorgen 8.40 uur te Rotterdam: Luchtdruk 755.8: wind W.N.W 3: temp. 8.7; max. temp. 9.0 (gistermid dag 4.30 uur)min. temp e.a (gister avond 10 uur). Weersgesteldheid: Zwaar bewolkt.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1