■Pp! Zenuwenoorlog om stembus HET ROTTEBDAMSCH PAROOL Zwoer „bij zijn lieve moeder", dat te vertrouwen was hij BH Besprekingen in Indonesië nog niet hervat Rome vermoedelijk vóór (niet achter) Stalen Gordijn Staakt strijd! BET PROCES VAN DER WAALS Kriminalsekretar Houbrock lijdt plotseling aan geheugenstoornis Schreieder weet nog alles Treinramp eist 20 doden in Engeland Roosevelt posthuum onderscheiden Nationaal monument in de vorm van ziekenhuis Holland-België Vrijdag a.s. bon voor koffie en thee 'tiM Holland-België Abdoelkadir beklaagt zich voor Radio Batavia ZONDAG VALT IN ITALIË DE BESLISSING Sowjet Unie koestert niet veel illusies meer Aandelen stijgen Smyslov gaf op Garibaldi? i! frame riemiicrMliüfl? Koning Leopoldnaar Rotterdam Verliezen in Indonesië Weerbericht Zaterdag 17 April 1948 Red. en Adm. Lange Haven 141, Schiedam TeL 6930c Abonn-prijst per week 0.31 por kwartaal 4,losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER Achtste jaargang, No. 90. Uitgave N.V. De Nieuwe Pers Postgirtf 398644 Bankier: Amsterdamsehe Bank. te Rotterdam Directeuri B. de Vries i- Hoofdredacteur; Th. tancfcer - ZATERDAGMORGEN - de tweede dag van het proces tegen Antonius van der Waals. Het is niet so dxuk als gisteren: de fotografen zijn" weggebleven. Er'zoemen geen filmcamera's. Om half tien komt verdachte binnen, de geboeide polsen over elkaar gekruist Hij maakt de indruk van een schuwe, gevangen rat Het duurt tot vijf voor tien, eer het Hof binnentreedt De eerste getuige is de weduwe van Theo Dobben uit Amster dam. Haar man was lid van een geheime sabotage-organisatie, waarin o.m. Luc Verstrijden en Btirger Verkten. Eind September 1941 kwam er een man bij haar, die „regelrecht uit Engeland kwam" om haar te waarschuwen. HÜ deed de eed van officier, toonde ccn. revolver, met een kroontje en bezwoer „bij zijn lie^c moeder", dat hij te vertrouwen ■was. H«' wilde haar man naar En geland helpen. Tegen de zin van mevrouw Dobben maakte haar man de afspraak, waarom de vreemdeling die zich „de Graaf" noemde, had gevraagd. Het resultaat, arrestatie en dood vonnis. Vlak voor de arrestatie had „de Graaf*, die natuurlijk Yaii der Waals wa£ aan Dobben nog een tas met een revolver gegeven. Hij maakte na de arrestatie de vrouw wijs, dat Dobbe in Engeland was aangekomen, kwam veel bij haar thiiis en at en dronk aan haar tafel. Door haar .vertrouwen te winnen wist hij ook in contact te komen met Luc Verstrijden, die natuurlijk ook gearresteerd werd. Van der Waals, die voor1 het hekje wordt geroepen, erkent vol mondig dat hij het bezoek aan mevr. Dobben heeft gebracht en dat hij wist,, dat arrestatie1 daar van het gevolg zou. zijn. Het was bevel van Schreieder. Ernst May, die zeer behoorlijk Nederlands spreekt, geeft een- toe lichting op de arrestatie van Ver- strijden bij de - Rijksverzekerings bank te Amsterdam, die door Van der Waals in. scène was gezet. De- verrader had op enige afstand staan toekijken of alles vlot ver liep. -*-Y Daarna Is weer het woord aan Sschreieder, die een betoog van een kwartier houdt om de werk wijze van S.D. en SIPO uiteen te zetten. Hij legt er-Volle nadruk OP, dat zowel hij als dr. Harster er tegen waren, dat gevangenen mis handeld werden, dat -wisten alle beambten, wie het anders zegt, liegt. Houbrack zegt: „Neml" Als de S.D.-man Houbrock voor komt om te getuigen inzake'de ar restatie van zékere Cóstima, kan hij zich niets meer herinneren. Pres.: j,TJ hebt in Januari 1948 hierover nog een verklaring afge- Hedenochtend vroeg is de post trein van Londen naar Schotland bij Winsford op de personentrein van Glasgow naar Londen gelopen. Er zijn twintig doden te betreuren en 21 gewonden. Het trekken aaa de noodrem, waardoor passagieratrein 25 mi nuten werd opgehouden, schijnt _de oorzaak van het ongeluk te zijn. De machinist ging met een con ducteur door de stilstaande trein om na te gaan, wieaan do nood rem had getrokken. Toen reed de posttrein van achteren op de per sonentrein. legd, weet u dat ook niet meer?" Houbrock: „Nein!" Pres.: „Hebt u meer last van ge heugenstoornis?" Houbrock: „Nein!" Pres.: „Dat zou ook lastig zijn voor een Kriminalsekretar, niet waar?" Houbrock: „Jawphl!" Pres.: „U wtèefc toch wel, dat u over de zaak Costima in --Januari gehoord is?" Houbrock: „Nein!" De president geefthet op en roept Schreieder weer voor het hekje. Had Houbrock meer last van geheugenstoornis? Schreieder (lachend): Nooit. Hij v?as een van mijn beste mensen. Pres.:. Vertelt U dan maar hoe de zaak Costima zich heeft toegedra gen. t En wéér verbluft de kleine man, die het England-Spiel speelde, het Hof met een schat van' preciess ge gevens. Getuige Olden vult die gegevens nog aan, maar Van der Waals poogt op enige punten tegen te spreken. Hij heeft Costima géén revolver aangeboden. Hü heeft geEn geld van mevr. Costima in zijn zak ge stoken, hij heeft de linnenkast niet leeggehaald, hij heeft alleen maar geholpen met de verhuizing. Pres.: Ik wist niet, dat u ook nog verhuizer bent geweest. Waarom vroeg men u dat? Van der Waals: Mevr. Costima was Jodin, maar mij kon niets ge beuren. Pres,: Toen niét, nee. De heer W:-Kreuk uit Krimpen aan de: IJssel komt vertéllen hoe Van der Waals met een aantal SD- ers autobanden bij hem in beslag nam. Twee personen werden gear resteerd. Schreieder. weet" van de hele zaak niets af. Hij heeft zelfs, nooit gehoord van Scheffer, die bij de arrestatie aanwezig zou zijfi ge weest. Blijkhaar is dit een privé- zaakje van Anton geweest.Auto banden brachten in 1941 veel geld op en Van der Waals, was behalve verrader en verhuizer, ook zwarte handelaar! Gewichtig is deze zaak intussen niet. ■*- De groep „Le .Griep" Belangrijker isde behandeling van de zaak Le Griep. Schreieder vertelt dat Antori hem in October 1941 alles vertelde over de samen stelling en de sabotageplannen van de Haagse groep Le Griep, die ver bindingen had met Apeldoornse en Haarlemse groepen. In Apeldoorn was een zender; in Den Haag werd met tijdbommen gewerkt. Bij ver schillende arrestaties was Van der Waals persoonlijk aanwezig. Mevr. Le Griep, dé nog jonge.weduwe van de gevallen verzetsleider,-legt vér- klaringen af over 6e manier, waar op, haar man in contact kwam* mét „De Graaf", die later bleek Van der Waals te zijn. (Ongecorrigeerd) Wij vernemen, dat. H. M. de Koningin in de registers van de Militaire Willemsorde heeft doen inschrijven als Ridder 1ste klasse (Ridder-grootkruis) wij len président Roosevelt, als er kenning van zijn daden als opperbevelhebber "en leidei van het Amerikaanse volk geduren de de tweede wereldoorlog. MAANDAG KOMT MEVROUW ROOSEVELT Mevrouw Roosevelt wordt Maa- dag a.a. per auto uit Brussel ver wacht. Tegen 11 uur zal zij bij het Huis ten Bosch" aankomen, waar zij door Prinses Juliana zal worden ontvangen. Mevrouw Roosevelt be geef t'zich vervolgens naar de Rid derzaal om daar namens de Ne derlandse vrouwen te worden ge huldigd. Prinses Juliana thuis In de late namiddag' is Vrijdag Prinses Juliana met de prinsesjes Margriet en Marijke in een speciaal .vliegtuig uit Zwitserland naar ens land teruggekeerd. Het toestel landde op het vliegveld Soester- berg. Prins Bernhard wordt heden met de twee oudste* prinsesjes in ons land terug verwacht Vyf en dertig Haagse dokforen van verschillende levensovertuigln- gen hebben een. beroep gedaan op alle Nederlanders om een monu ment ta -stichten In de vorm. van een ziekenhuis, dat tot in lengte van dagen aan ons nageslacht zal vertellen van die grote eenheid van het krachtige verzet. Het ligt in het voornemen vit. dit „Medisch Gentrum." aan de hand van binnen komende adhaesiebetuigingen, een comité op te richten,, waarin alle lagen van óns volk vertegenwoor digd zullen zijn. Adhaeaïebétuigln- gen mét vermelding van beroep ge lieve men vóór 1 Mei te willen zen den aan het voorlopig secretariaat van het „Medisch Centrum", dr. J. B. v. d. Weyden, .Prinsevinkpark 1, 's-Gravenhage. KRAAK, DE VROET EN RIJVERS IN BENELUX-TEAM Op 30 Mei zal te Gent, ter gele genheid van het 600.jarig bestaan van de stad, een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een. Bene- luxelftal en een team uit Engeland, nader' aan te wijzen, maar waar-: sehijnlijk Blackpool. Drie Neder- landse spelers zullen in het Bene lux elftal worden opgesteld, te' we ten Kraak' (Stormvogels) in. het doel, De Vroet (Feyenoord) in de middenlfnie en Rijvers (NAC) tin de voorhoede. Nederlandse jeugd ploeg heeft zich'in de finam van het interna tionale voetbal-tournooi te Londen «plaatst door met 21 van Italië te winnen. De andere finalist is En geland, dat België met 31 klopte. BIJ HET PAROOL E\iSNALS vorige malen zal voor ons gebouw, Schïe- damsesingel 42, de radiorepor tage van de wedstrijd Holland—- België worden uitgezonden en wel van half drie tot half vijf- Ook aan deze uitzending is een interessante prijsvraag verbon den. Hoor de aanvang'van de wed- - strijd -zuilen formulieren wór den uitgereikt, waarop de vermoedelijke uitslag kan woeden ingevuld, Deze formu lieren 'moeten in de rust wor den ingeleverd. Na het begin der tweede helft worden geen oplossingen meec aangenomen Voetballiefhebbers! Zondagmid dag naar de Schiedamseslu gel waar U de wedstrjid volgen kunt door de radio-reportage, en het bekende Paroolvoetbalveld, dat aan de gevel Is bevestigd. Op deze- foto zien wij; tijdens de Zit ting, de burgemeester van Rotterdam, mr. P. J. Oud. in levendig debat met de voormaligs S.D. beambte Schreieder destijds de chef van Van der Waals. De verdediger, mc. Van der Starp. staande -achter Schreieder volgt met aandacht het 'gesprek, ^Geheel rechts zit 'de - beklaagde. - (Voor bet verslag van de mld- dagzitting van Vrijdag zie men pa gina 3). (Van onze Haagse redacteur) In de bonnenlijst van de volgende week zal een b'on worden aangewe zen voor 125 gram koffie en een bon voor 50 gram .thee. Voor het eerst zal dan ook de hogere melk- rantsoenen voor volwassenen in gaan, dat dan van 4 op 5 liter wordt gebracht. Tevens zal dan de regeling -van kracht worden, volgens welks de melkboimen recht geven op drie- keer zoveel karnemelk als '23 melk waard zrjn. fct. «pei Jji i rtirgir «sardijhcid <u cUa nkl af<mnY Sjahrir door Soekarno naar Djokja geroepen Nog steeds heeft dr. Van Mook de Nederlandse delegatie te Djokja karta geen toestemming gegeven de onderhandelingen met de republiek te hervatten. Volgens U.P. zou dit de delegatie in Djokja verbazen. Zij heeft de indruk, dat Batavia het gebeurde meer betekenis toe kent dab zljzelve. Het Franse persbureau AFP, dat evenals U.P. een eigen correspon dent te Djokja heeft, meent zélfs, dat de incidenten aan het station te Djokja „van Nederlandse zijde aan merkelijk worden overdreven". Intussen heeft voor 'Radio Bata via de leider van de uit Djokja te ruggekeerde leider van de Neder landse delegatie, Raden Abdoelka dir een rede gehouden, waarin hij zijn visie op het gebeurde weer geeft. De man, die het mikpunt van de demonstraties is geweest zeide: f,1 a midden van een menigte jongens tussen tien en dertig jaar zag ïk ouderen, die met stokken waren bewapend en die kennelijk fungeerden als de aanstokers van de rel". Voorts Gisteravond zijn öe verkiezingsacties der verschillende Italiaanse par tyen afgesloten. Er verstrijkt thans een periode van 32 uur waarin b|ï onderlinge afspraak geen propaganda meer wordt gevoerd. Zondagmor gen om zeven uur zal deze termijn, die moet dienen om de IlcKt- ontvlambare Italiaanse gemoederen weer wat te doen afkoelen zijn verlo pen en 26 millioen Italianen kunnen uitmaken, welke der partijen, het naar hun - mening aan het rechte eind heeft. de eerste plaats de vaak, ongewild defensieve toon van communisti sche redenaars, ten tweede een on derzoek naar dé- publieke opinie Reuters speciale verslaggever in Italië meldt, dat de Vrijdagavond in alle Italiaanse "Steden is verstreken -iiif/6ett^aatste^v^ende--t4tbm:srtins van verkiezingspropaganda,, die vaak bedenkelijk veel' van dema gogie had. Rome. is. bedolven on der pamfletten, die in de loop van de dag -door vliegmachines, welke door de verschillende partijen wa ren gehuurd boven de stad werden uitgestrooid. De luidsprekers heb ben gedaverd dat horen en zien verging. □e gespannen atmosfeer vindt zijn beste illustratie in gevolgen' van een vuurwerk, dat de communisten ontstaken op het Piazza San Giovanni te Rome. Toen de pijlen en ster ren met daverende knallen ex plodeerden sloeg vele argeloze hoorders, die niets van het vuurwerk afwisten de schrik om het hart. Velen belden de politfe op met de vraag „of de revolutie was uitgebroken." Tevoren had op dit plein de communistische leider Palmi- ro Togliatti 25.000 zijner volge lingen toegesproken. De Gas- peri heeft hem echter ruim overtroffen, deze wist in Milaan op de laatste avond 100.000 mensen samen, te trekken. Gissingen Hoewel deze getallen vermoede, lijk niet de verhouding weer geven waarin de Gasperi over zijn com munistische landgenoot zal zege vieren, toch neemt men vrij alge meen aan, dat de communisten de zegepalm zal ontgaan. Daarvoor zyn verschillende aanwijzingen. In van het .Italiaanse blad II Tempo. Volgens de laatste noteringen zou: de partij van de Gasperi .228 zetels bebalen"(' het A3iider ebmmtmistische' leiding staande Volksfront 166. De ïtoirieinsë effectenbeurs vormt een derde graadmeter voor de kansen op eert succes van de Gasperi. Aan. delen Fiat stegen in de laatste da gen van 387 tot 399, Monteeatini liep op'van 327 tót 338 en dé Itali aanse kunstzijde van 10.000 tot 10.200. Een Russisch document, dat Vrijdag in Rome werd overhan digd vormt wellicht bovendien een aanduiding, dat de Sovjet Unie zich voorlopig gèen illu sies maakt over het „omgaan" van Italië. Voor kort !s namelijk een Italiaans oorlogschip, dat de Sovjet Unie was toegewezen als oorlogsbuit bij het mijnen vegen in de Adriatische Zee .tot zinken gekomen. In het bo venbedoelde document eist de Sovjet Unie de uitlevering van een ander schip in de. plaats van hét veftoren gegane. Heb" Sovjet nieuws-agentscbap Tass heeft de, wat het noemt „Ame rikaanse .interventie" scherp ver oordeeld: Het schrijft, dat Amerika op allerlei manieren Italië tracht te beïnvloeden - Niet alleen met rechtstreekse financiële steun, maar ook door. militair machtsvertoon. De gespannen toestand in hét laad in aanmerking nemende, hèeft de Italiaanse regering met ingang van Vrijdagavond ruim driehonderd duizend gewapende mannen de wacht doen betrekken bij de stem lokalen. ...De Politie bëvliïdtr zich'in alarmtoéstand. De afgebroken partij uit de 13e ronde, tussen Smyslov en Botwin- nik, die Donderdagavond in gewon nen stelling voor Botwinnik werd afgebroken, werd gisteren zonder verder te spelen door'Smyslov op gegeven A LS Garibaldi in deze tijd ge- Icefd hadrou hij nu voor aan marcheren in óe communisti sche gelederen beweren de Italiaanse communisten. De ..kop" van de negcnticndc-ccuw- se generaal wordt dan ook door j. Togliatti's aanhangers gebruikt als vcrkiezingscmblcem, gepco- jeeteerd tegen de vijf puntige Sov- ietster. Wis zij echter in werke- y tijkhetd vereten. is duidelijk ge maakt door een geestige tekenaar j van een der anti-communistische partijen. Hij tekende de kop van Garibaldi na. maar de ware be doelingen van het ..democrat!- sche front" karakteriseerde hij door de kop van Garibaldi om keerbaar te maken. Als LI de krant ondersteboven houdt, ziet U namelijk iemand anders... FBO DE POP. EEN ogenblik zijn de Russen be duusd geweest over de loop van zaken te Berlijn. Van het ge beurde met de beide vliegtuigen, waren zij geschrokken. Volgens de klassieke opvattingen der interna tionale politiek zou dit gevaar voor oorlog hebben opgeleverd. En de Russen, denken nu eenmaal in de termen van klassieke diplomatie, wènneer hun dat te pas komt. Men kan niet zeggen, dat zij dat doen bij het kiezen van hun eigen woor den, Maar op dat punt hadden zij reeds vastgèsteid wat zij zich, zon der gevaar voor een breuk, konden veroorloven. Maar verder als men hen hoort praten over souve- reiniteit en prestige, dan voelt men zich een halve eeuw. in het verle den terugverplaatst, Die gevoelens- gelden echter alleen voor hen en hun vrienden. Hun, eigen souverei- niteit en.prestige lieten b.v. niet toe, 'dat er, ook in hun land con- tröle zou worden uitgeoefend op het gebruik dat er van de nieuwe wetenschap der atoomsplitsing zou gemaakt worden. Wat'Amerika en andere landen betreft, ja, dat is heel wat anders. Op die Russische overgevoeligheid is het hele plan, de atoomsplitsing onder wereld- controle te stellen en de,atoombom te onderdrukken, gestrand. Tot na deel der wereld, en vooral uok tot nadeel van Rusland. Want dit zou zich militair veel sterker kunnen voelen, als nu niet het monopolie van.de atoombom, dat Amerika wilde prijsgeven, voortbestond. Het gezag van de Verenigde Na ties moest halt houden voor de grenzen van Joegoslavië en Alba nië terwillevan de souvereiniteit dier landen. Het Russische veto maakte dat uit. Zoalê de waatd is" vertrouwt hij zijn gasten. Natuurlijk moest Mos kou vrezen dat, bij een zo harde beproeving, ook Engeland en het daarmede solidaire Amerika wel eens op dezelfde oude opvattingen van prestige, ten eigen gebruike, kónden terugvallen. Vandaar de schrik en de haastige betuiging van leedwezen van Sokolofsky. HET is niet denkbaar dat hij die zonder voorkennis van Mos kou zou hebben afgelegd. Moskou moet van hem zijn inlichtingen heb ben gekregen, ook over de toe dracht van het geval. Want by hem kwamen onmiddellijk de gegevens bijeen. Moskou was zacht voor, een ogenblik. Spoedig echter wist men. hgt beter dan Sokolofsky het gewe ten had, wat er was gebeurd. Britse vliegers en niet de overmoed van een Rus waren de schuldigen. Als de Britten zo doorgingen, zou* Mos kou er zelfs iets aan moeten doen. Enz. Als een' prachtig voorbeeld van „understatement" heeft Londen toen de Russische verklaring „on waarschijnlijk" genoemd. Sommi-- gen hebben daaruit gehoord dat Londen, zich onzeker voelde om trent de juistheid van hun voorstel. De Engelsman doet echter niet aar zelend als hij zich onzeker voelt. Wie de vroegere berichten gelezen had, moest wel de indruk gekregen hebben dat het hele ongeluk zich op Brits terrein en voor de ogen van Britse toeschouwers had afge speeld. Bovendien bevestigde So kolofsky'5 aanvankelijke -houding deze indruk. De Engelsen spraken zich zo voorzichtig uit, blijkbaar omdat zij zich. op het onderzoek verheugden. De Russen wilden alléén Britten en Russen als lid der commissie. Dan zou conclusie tegenover conclusie staan. Om een bevredigend effect te be reiken heeft Móskou daarop een verbluffend 'standpunt ingenomen. -door Dr. M. v. Blankenstein Een Russisch-Britse commissie kon niet andera volgens hem dan Britse en Russische getuigen horen. Ame rikanen hadden er niets mee te ma ke.. en Duitsers waren onbetrouwr baar. Een eigenaardige- opvatting van bewijsvoering. Natuurlijk wil den de Engelsen hiervan niet? we ten en hebben ze verklaard dat de gewraakte getuigen in ieder geval zouden gehoord worden. De Russen zijn toen eenvoudig weggebleven uit de commissie zonder waar schuwing natuurlijk. Nu is het on derzoek toch doorgegaan, met eep Amerikaanse en Franse waarne mer. De Russen en hun vrienden zullen de uitspraak natuurlijk als eenzijdig met verontwaardiging' af wijzen. En men hoeft die vrienden niet vóór te houden, dat de eis der Russen de onredelijkheid zelf wasr Want met rede moet men bij hen niet meer aankomen. DE Russen zijn nu in desperaat humeur. Zij gaan. door met het maken van allerlei moeilijkhe den rondom Berlijn; rondom We nen zijn zjj het zeilde spel begon nen. Zij doen heel dreigend, trek ken troepen samen in'het'Berlijn- se gebied, heel- erg zichtbaar voor. de andere geallieerden. Zü spelen graag met militair 'vertoon. Het laatst hebben zij dat gedaan in Oost-Duitsland, .tegen de Tsjechi sche grens, toen de crisis te Praag zich ontwikkelde. Het spoorweg verkeer in Saksen kwam, er zells door tot stilstand. Maar is dit de juiste methode tegenover Amerika en Engeland?. Zoals Wysjinsky te Lake Success 't blan-Marshall, dat eerst te machtig leek voor het Ame rikaanse gevoel om te verduwen, door zijn wild optreden in veilig heid bracht, zo kunnen dergelijke Russische vertoningen alleen maar dienen om de militaire-plannen der Amerikaanse regering door het Congres heen te helpen. De diplo matie van de knuppel in het hoen derhok lijkt nog altijd niet de bes te, hoezeer ook 'de diplomatieke zeden veranderd zijn. Zij kunnen niet-doorgaan met altijd maar wilder, dreigender en onbeschbfter te doen. Wanneer zij oorlog in de zin hadden,ware het wat anders. Dan konden -zij op die manier een breuk forceren. Maar oorlog ver van "huisJ bereidt men niet'voor met allerlef, in de lucht hangende, militaire demonstraties, welke slechts tot effect hebben de toekomstige tegenstander wakker te houden, doch. door het scheppen van goede, strategische verbin dingswegen, Dit echter doen de Russen niet. Zij' hebben de spoor wegen in Duitsland afgebroken en de hoofdlijnen, eensporig gemaakt. Zij hebben de rads thuis blijkbaar erg nodig voor het herstel va'n hun land. Allerlei conclusies kan men uit dit. verschijnsel trekken, waar van er echter geen enkele in de richting van oorlog wijst: Gebrek aan staal, een berooid land, voort leven van de oude Russische nei ging tot het opzettelijk' en defen sief verwaarlozen van de verbindin gen met West-Europa. V IJ, de Russen, hebben het aan *-* zicb zelf le wijten, dat zij nu voor alles verantwoordelijk worden gesteld. Zjj zijn niet de enigen in de wereld, die de kunst van agir tatie en van het verduisteren der- geesten verstaan. De revolutie te Bo gota maakt niet erg de indruk van een communistische opzet. Die heb ben Zuid-Amerikaanse staten voor een revolutie niet nodig. Er is niets in de'Joop der gebeurtenissen, die aan Russisch fabrieksmerk doet denken; zelfs al zouden er inder daad een paar Russische commu nisten hebben meegedaan. Wij ge loven, dat de-voorzichtigheid, die op het ogenblik inderdaad geboden is ten aanzien van Russisch woelen, door dergelijke goedkope bewerin gen eer geschaad dan bevorderd wordt. De' Russen spelen, hun spel volgens een, van Hitier afgekeken techniek. Wij hebben te laat tot ons. laten doordringen, hoe wij voor Hitiers werktuigen moesten oppas sen. Maar men kan in het tegen overgestelde te ver gaan. Wat vbbr Zuid- en zelfs Noord-Axnerika 'mis schien bruikbaar is, heeft bij ons omgekeerd psychologisch effect. Wij doen beter, uit onze eigen, Europese ogen te blijven kijken, merkte hij op, dat zodra men door de opstopping heen was er van wrijvingen met de bevol king welke men ontmoette geen.; sprake meer was. De radio van de republiek ia volgens Abdoelkadir nog steeds on vriendelijk ten opzichte van de Nederlandse onderhandelaars en van de politieke atmosfeer in Djok ja gaf hü het volgende beeld: „Een mozaïek van sferen, 'n verzameling van ideeën, sentimenten, expres sies, uiterlijke bewogenheid en wat al niet meer, zonder duidelijke be- grenzing." Spreker .besloot, met de volgende woorden, waarmede hij zich richtte tot eventuele luister aars in de republiek. „Ik moge u verzoeken, uw rege ring te helpen om op de vlugst mo gelijke wijze te komen tot een goe de oplossing van het Indonesische probleem, door haar te steunen, en er vertrouwen in te stellen, dat zij met de grootst mogelijke voorzich tigheid en beleid ook in deze-zal handelen.wij zijn er nog niet, maar wij komen er wel." - Naar wij uit Batavia vernemen, is komende uit Singapore, aldaar op doorréis naar Djokja aangeko men dr, Soatan Sjahrir. Hij deelde mede op speciaal verzoek van pre sident Soekarno naar Djokja te ko men. Sjahrir is nog immer algemeen adviseur van de president van de republiek. UNO over Palestina: (Maar strijd gaat voort) Met negen stemmen vóór én .twee onthoudingen heeft de Vei ligheidsraad vanmorgen na een lange nachtzitting de. wapenstil- standsrcsolutle vopr Palestina aan vaard. Deze'resolutie eist het staken van enige politieke activiteit, die de réchten van een der beide par tijen zou kunnen schaden. De Sov jet-Unie en de Oekraïne onthielden zich van stemming, omdat (zoals Gromyko het formuleerde) de re solutie niet op alle punten billijk was tegenover de Joden. Over de volle lengte van Palesti na, van Tel Aviv tot aan de Liba nese grens nioèi de strijd tussen Joden ei3 Arabieren thans zijn ont brand. Hoewel het bÜ de vaak in cidentele gevechten dikwijls moei lijk is uii de persberichten 'u totaal beeld te verkrijgen, schijnt er aan leiding tot de veronderstelling dat d,c Joden over het algemeen -hun positie hebben kunnen verbeteren Een afdeling van de Hagana'k heeft een sterkte op rie weg van Tel Aviv naar Jeruzalem veroverd nabij het dorp Saris, tussen Kastel er. Latroum. Dc Arabieren hadden zicii hier genesteld om de Joodse vcedselconvooien naar Jeruzalem te ondervangen. De Arabische te genstand in dit gebied werd gebro ken met mortieren en kleine vuur wapenen. Bij de aanval gingen de kerk en de school fn vlammen op en werden 25 huizen opgeblazen, waarin volgens Joodse zegslieden ée Arabische scherpschutters zich nestelden. Geen bezoek s.v.p. Met betrekking tot het verzoek dat dcor verschillende organisaties lot koning Leopold is gericht bü zijn aankomst te Rotterdam delega ties te ontvangen, maakt z|in se cretariaat bekend, dat de reis van de koning en zijn passage op Ne derlands grondgebied een strikt particulier karakter draagt. Be koning wenst bij zijn aankomst te Rotterdam geen manifestaties. Deze week twee doden De regering maakt tot'haar leed wezen bekend, dat in de afgelopen week de navolgende verliezen zijn gerapporteerd: v Koninklijke Landmacht: Serg. C, Vink, leger nr. 170921003,-afkomstig uit Dordrecht,, gesneuveld 1 April 1948. Kon. Ned. „Ind. Leger: Soenö. korp Iri, stbnr. 19673, afkomstig uit Ned. Indië. Gesneuveld 18 Maart 948. Koninklijke Marine: Gèen verlie- sn. v- PASSAGIERSLIJST VO LEND AM De lyst van passagiers die op 5 Mei met het stoomschip ,-,Voleii- dam" van Batavia te Rotterdam worden verwacht, ligt op ons kan toor, ScMedamseéirigel 42, ter In zage. -- Weersverwachting, geldig tot Zondag- ayond. Warm e« overwe gend zonnig weer met, later In het Zuiden ch midden van het land een kleine kans op, onweer. Matige wind i uit richtingen tussenL Oost en Zuid. IB April: Zon op 5.38. onder. 13.42. Maan op 12.47, onder 4,12. 19 April: Zon op 5.3S. onder 19,44. Maan op 14,16, onder 4.34. Hoofi water B'dam: la tb 11.48 uur. 1®. April. Hóóg water i© R'dam: 1« ty 0.25 uur. 2e tij 13.28 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1