1 HET ROTTERDAMSCH PAROOL Schreieder vertelt bijzonderheden over „Englandspïel" Italië ging rustig naar de stembus Feest van geur en kleur in de bollenstreek Incidenten in de rechtszaal Schepen vol passagiers op weg naar Rotterdam Leopolds komst bleef niet onopgemerkt Onze advertentie-prijsvraag1 Holland-België „Alles verliep schitterend en geheel zonder storing" Anderhalf jaar dezelfde code Extra rantsoen kaas in zicht Overleg in Djogja wordt hervat Aflossingder wacht in Indonesië „Sibajak" arriveert Dinsdagavond Prins Bernhard niet geheel hersteld Bookmakers geven communisten' weinig kans Angstige burgers op de vlucht Graaf van Limburg Stirum. Zaterdag overleden Betuigingen van aanhankelijkheid op de Maas Tsjang Kai Siek krijgt dictatoriale macht Russen liquideren controlepost Weerbericht Maantlag 19 April 1948 Bad ea Adm. Langs Haven 141, ScHle'dcnn TeL 6930c Abonn.prijti per week Oil per kwartaal 4,—, losse nummers 'f, 0.0? Opgericht door de Stichting „Het Parool" DE SCHIEDAMMER ScHtste jaargang, Np. 91 tlStgmra N.V. Ds Nieuwe Peis Poetgiro 378644 Bankier! Amsterdamsche Bank te Botterdam Directeuri B. 'de Vrief Hoofdredacteur: Th. Ramaker HET PROCES VAN DER WAALS "p\ E ZITTING van Maandagmorgen in het proces-Van der Waals is begonnen, met de beëdiging als getuige van kolonel dr J. M. Somer uit Wassenaar, tijdens de oorlog chef van de inlichtingendienst te Londen, Schreieder wordt echter eerst als getuige geboord. Deze ver telt: „Vóór Maart 1942 waren er al twee Spiele: één over een contactman te Arnhem en één over een agent in Den Haag. De code van de telegrammen, die beiden naar Londen verzonden, was de Duitsers niet bekend. Op 6 Maart 1942 echter werd de agent Lauwers gearresteerd, op 9 Maart zijn vriend Taconis. Bij" Lauwers vond de S.D. de code, waarop hij zo lang had gewacht, ïn overleg met ..Oberst-leutnant" Giskes, die in Driebergen zat, heb ik toen het „Englandspiel", later „Nordpolspiel" genaamd, ontworpen. Met het eigenlijke „Splel" had "Van der Waals niets le maken, maar hü assisteerde als V-man. Toen de eerste agent, die nu naar Nederland werd gelokt, op 27 Maart „gedropped" was, kwam Gis kes enkele dagen later wanhopig, by Schreieder. „Das spiel ist ans" riep hij uit. „Landen seint, dat de agent contact moet opnemen met ,een bepaalde man; en die man hebben we niet." Schreieder stelde Giskes ge- .rust; hij zou wel voor een remplacact zorgen. Schreieder vervolgt zijn relaas, spannend als een detective-roman, een verbluffend staaltje van geheu genwerk. Hij weet namen, voornamen, data, plaatsen alle nog uit het hoofd. "Van der Waals werd pas enkele weken later ingeschakeld, n.l. toen op een der agenten een telefoon nummer uit Baarn werd ge vonden. Via dit nummer kon hij de marconist Jordaan be reiken, die naar Rotterdam werd gelokt. Twintig minuten lang oreert Schreieder over de wyse waarop hü tal van agenten ving. Menkan in de zaal een speld horen vallen igls tiü uiteerr zet dat Londen an derhalf jaar lang met- hetzelfde code-systeem heeft gewerkt. Het betoog van de Kriminal-direktor, wordt dan een technische uiteen zetting over micro-foto's, zendplan- nen en codes, waarvoor de in de zaal aanwezige officieren grote be. langstelling tonen. De president vraagt hem of hij iets gemerkt heeft van bepaalde „veiLigheidswcorden", die Londen met de. agenten zou hebben afge sproken, voor het geval zij gevan gen genomen werden. Schreiederantwoordtdaarop.dat zij wel allen hun eigen roepletters hadden, maar dat hij van bijzon dere veiligheidsmaatregelen nooit iets heeft gemerkt. De president: Hebt u nooit ge merkt, dat er door een van de agenten in gevangenschap tóch ex pres fouten geseind werden om te waarschuwen? Londen was boos Schreieder: Er is nooit enig be richt uit Londen gekomen, dat mij verschrikte. In het begin is het één maal voorgekomen, dat Londen boos was over het „idiote" zenden, maar dat kwam door een fout van de SD, waar een beambte verkeerd had ge codeerd. Verder is alles schitterend ,en zonder enige storing verlopen. Een der raadsheren vraagt, of Lon den geen controlerende agenten stnurde, waarvan Schreieder niets tevoren wist. Schreieder heeft daar van nooit iets gemerkt. Hij neemt als vaststaand aan, dat Londen nooit controleurs heeft gezonden. En hü legt daarmee de vinger Op een der zwartste bladzijden van de geschie denis der oorlogsjaren. De verdediger, mr Van der Starp. wil weten; hoe Schreieder aan het zendplan van Lauwers kwam en of Lauwers het woord „caught", (ge vangen) heeft geseind. Schreieder zet uiteen, dat de Peil- truppe zijn radioverkeer reeds lang had waargenomen en, dus veel wist. Dat Lauwers geprobeerd zou heb ben te waarschuwen, gelooft hij 'niet, dat zou hij gemerkt moeten hebben. Verdediger: Wat Lauwers moedig? Schreieder: Alle agenten waren moedige mensen. Verdediger: Was het dan niet laf om- niet te waarschuwen, als. het. mogelijk, is? Schreieder: Ik betwijfel, of het mogelijk was. Er was met Londen géén deugdelijke afspraak voor vvaarschuwingsseinen gemaakt. Eén uur en twintig minuten heeft Schreieder voor het hekje gestaan, als kolonel dr Somer hem als ge tuige. opvolgt. Dr Somer stelt na drukkelijk vast, dat van midden 1943 af door het B.I. tiit Londen verbindingen met Nederland waren den geen controlerende agenten gedropt werden,, waarvan Schreieder niets wist. Schreieder geeft dit toe. Depresident vtfï wéten* hóe bel' by B.I. zat met de veiligheidssleu tels. Dr Somer zet uiteen, dat In zijn dienst vier mogelijkheden waren, waarop een. gevangen agent zijri pech kon mededelen. Hij begrijpt niet, dat bijna zestig agenten van een andere dienst (de M.I.D.) allen hun zendplan afstonden. Dat is bijna ondenkbaar. Men kan zeggen, dat er veel on nadenkendheid heeft geheerst. Er is onverantwoordelijk, gewerkt. Getui ge heeft dit reeds in Londen met de regering besproken. Het ligt niet op zijn weg, dit thans- in de brede te behandelen. Over de teehrfiqk van de beveiligingen in het zendverkeer geeft de kolonel een technische uit- eenzeting, waar de president diep op ingaat. Van der Waals vraagt Schreieder vérvolgens een uiteenzeting over h'et spel, dat de- agent „Akkie" speelde in ..De Leidsche Poort", waar. hij de agent George Dessing waarschuwde. Het is niet geheel duidelijk, wat hij daarmee voorheeft, maar Schreieder geeft het gehele verhaal vlot. Van der Waals beweert dan. dat de meeste agenten, die 'gevangen werden, verkeerde roepletters heb ben opgegeven. Smit uit Den Haag heeft reeds aan hef einde van 1942 Londen ingelicht over het Englaijö- spiel Schreieder zegt, dat deze bewerin gen door de feiten worden weer sproken. Dan komt de arrestatie van do agent Jordaan ter sprake, waarbij de president vaststelt, dat hef Eng landspiel uit zou zijn geweest, als Van der "Waals Jordaan een kleine wenk had gegeven. Schreieder geeft dat .onomwonden toe: Hü ver trouwde Van der Waals toen volkó men. De volgende getuige is de heer L. Pot. die vertelt-over zijn contact met Ernst de Jonge en Lex Althoff. Getuige werd met deze beiden in Rotterdam gearresteerd, doch wist later te ontsnappen. Van der Waals was biï de arrestatie tegenwoordig. Klopt dat.- Van der "Waals? vraagt de president. Ja, ik was er bij.... als tolk. (Zitting duurt voort) In de week van 27 April tot 1 Mei zal aan de houders vaat A, B en .C-kaarten een extra-rantsoen kaas van 50 gram beschikbaar worden gesteld. Veertien dagen la ter zal wederom extra rant soen kaas van 50 gram aan dezelfde leeftijdsgroepen worden verstrekt, een en ander dank zij èen ruime kaasproductie. De in* deze tüd van het iaar geproduceer de kaas leent zich niet voor be waring van lange duur. zódat het niet mogelfjk'ls voorraden te vor men, T N GEUREN EN KLEUREN ■L „vertelde" een groots opgezet bloe mencorso Zaterdagmiddag tienduizen den van de schoonheid van bloeiend bollenland: Bloemen en nog eens bloemen: hya cinthenna rcissen en tulpen in bijna alle kleuren van de regenboog; bij dui- zenden ,dikwljls Prtisüek verwerkt in mozaïhsn en versieringen van straten en gevels van de boïlencentra Hiiïe- gom en Lissekortom langs de gehele 12 km. lange routedie de schier ein deloze stoet van bloemenwagens volgde De Wèsferdamvan de H.A.L. voer trots voorop, geurend met zijn boorden van paarse hyacinthen en dekken van witte narcissen. Drie weken werd er aan dit pronk stuk gebouwd en de kosten waren niet minder dan 3500 gulden. Natuurlijk ontbraken dé molens niet in de stoet en de huisjes „van geur en kleur" Lp.v. „suikergoed en marse pein." De zitting van Zaterdag sloot met enkele incidenten: de weduwe van een van Van der Waals' slachtoffers ging, na haar getuigenis de verra der te lijf en even later wierp een aait de dood ontsnapte, Van der Waals een anjer toe onder de woorden: „Dat is voor je graf!" Het maakte indruk op de zaal, maar zichtbaar niet op het „monster van Franken stein" zelf. Trotse zwanen, zelfs een grotesk varken van rose hgacintheh en een coloradokever, in paarse en gele kleu rengleden aan de tienduizenden kij kers voorbij. Van de deviezenbrengers klink het: wat „skoon". how lovely, magnifique en „o wie schort!"; dit laat ste als Zwitsers te verstaan. Sierlijk in 't wit geklede bloemen zeeën strooiden ruiters en losge bloe men en gaven een toets van blijheid en charme aan dit feest van geur en kleur in bollenland. Republiek gaf volledige genoegdoening Naar het Franse persagentschap AFP uit Kalïoerang meldt hebben in een gezamenlijke perconferentie van de leiders ,der Nederlandse cn republikeinse delegaties, Aböoei- kadir en dr. Roem. medegedeeld dat de onderhandelingen tussen Nederland en de Republiek worden hervat. Het ligt volgens dit bericht in de bedoeling dat öe te hervatten besprekfngen heden of Dinsdag een aanvang zullen nemen. Dr. Roem s deelde mede, dat de Republiek, er zorg voor zal dragen dat in het vervolg incidenten wor den voorkomen. Voorts heeft hi.i de Nederlandse delegatie verzocht 'hem te laten weten welke schade haar door de opdringende menigte is be rokkend. De republiek wenst de geleden schade te vergoeden. Vóór dit bericht ons- bereikte kwam een telegram binnen van de Commissie van Goede Diensten, waarin deze verklaart het- te. be treuren, daL een deel van de pers de incidenten te Batavia aanzien-' lyk heeft-overdreven. De Commis sie stelt erprijs- op. te verklaren, dat „geen enkel lid van haar of van Prachtige sprong van Kraak, maar jammer genoeg kan hij toch het doel punt van Mcrmans niet voorkomen. Nog dit jaar zullen alle troepen terugkeren, die voor de 7-Decem ber divisie in Indonesië zijn aan gekomen, aldus werd Zaterdag- avoud in het programma voor de Nederlandse Strijdkrachten in een toespraak via de radio door luite nant kolonel G. Pruis medegedeeld. HU voegde er aan toe, dat eind April de verschepingen zullen bc. ginnen. De eerste groep, waartoe zij beoren die vóór 1 Juni 1946 in Indië waren, zal in de periode van April' tot en met September van dit jaar naar huis varen. De twee de groep, nL zü die na 1 Juni 1946, doch voor de 7-December-divisie in Indië binnenkwamen, zal on middellijk daarna volgen. Omtrent de aflossing van de 7-Deccmber divisie kan nog geen enkele mede deling worden gedaan. haar personeel zich bedreigd ge voelde of enigerlei belediging on dervond." Sjahrir zal zich morgen, na .een verblijf van enkele dagen te Bata via, naar Djokja begeven. De- ^§jbajak'>. .""vgÊl,'de' Kot ninklijke. Rotterdamsche Lloyd wordt morgenavond uit Batavia aan de Lloydkade te Rotterdam verwacht,- met ongeveer duizend passagiers, 'waaronder wederom een groot' aantal, nl. 230, kinde ren en baby's. Hiervan zijn er ongeveer 750 passagiers met z.g. Indonerie, eveneens aan de Lloyd kade very/acht; het debarkement zal waarschijnlijk Donderdagmorgen plaats vinden. De daaropvolgende dag. Vrijdag 23Apri 1, wordt" tenslotteook —dé ..Indrapoera" thuis verwacht uit Zuid-Afrika, waarheen dit passa giersschip van de Koninklijke Rot terdamsche Lloyd. zoals bekend, op 12 Maart met 900 emigranten ver trok. Op de terugreis brengt de In drapoera '350 a 400 passagiers mee, evacuatie-rechten, mede ïnbegre- ^waaronder 150 Engelsen die in pen een aantal leden van het Southampton debarkeren. Dit pen een aantal leden van het KNIL met hun gezinnen. De ontscheping dezer 750 passa giers, die onder de goede zorgen van de repatriëringsdienst O.L. van overste C. van Bockel reizen en naar hun nieuwe woonplaats wor den gebracht; begint Woensdagmor gen om 9 uur. De overige passagiers kunnen, reeds van acht uur af de barkeren. In de late avond, of- de nacht van Woensdag wordt de „Sloterdijk" siet ongeveer 1000 militairen, meren deels van de Kon. Landmacht uit laatste reis die de Indrapoera in charter voor de Nederlandse rege ring maakt. Vertraagd Tertrek De passagiersschepen Sibajak en Indrapoera, die beide begin Mei in het kader der versnelde gezinsher eniging met vrouwen en kinderen naar Indonesië zullen gaan. ver trekken niet, zoals aanvankelijk werd bericht resp, op 4 en 12 Mei. maar op 8 en 13 Mei. Ten aanzien van beide schepen blijven de uren van inscheping onveranderd. Mevrouw Le Griep vertelde bij het vervolg van haar getuigenis van allerlei besprekingen die Van de- Waals in haar huis had gehou den. Hü zou deelnemen aan een bom aanslag in de HTM-garsge in Der» Haag, maar toen het.op de uitvoe ring aankwam, stonden de Duit sers gereed voor de arrestatie Van dér Waals kwam later vertel len dat hij en Bom ontsnapt wa ren; Bom had hy ondergebracht in Bergen op Zoom, maar in werke lijkheid z^t deze natuurlijk in de cellenbarakken. Van der Waals herinnert er zich niets van. Mevr. Le Griep: „Je hebt ook zo veel gedaan". Maar al de personen waarmee v. d. Waals in contact kwam werden gearresteerd en de meesten zijn nu dood. „Ik wou", zegt mevr. Le Griep, „dat ik'hem in mijn handen had!" En weer leest de president de lange reeks van overlijdensacten voor: Born, Lassooy, van Gils, Le Griep, dr. Duuring, Damm, Ver- maat, Sneijèrs. En weer valt die diepe stilte in de zaal, die als een hulde bedoeld wordt voor de hel den van het verzet, die onder het vuiee verraad vielen. Als mevrouw Le Griep zich, na haar getuigenis omdraait, poogt zij plotseling Van der Waals aan te Vallen. Met gebalue vuist slaat zij op hem los. De parketwacht grijpt In en leidt haar voorzichtig weg. „Massa-moordenaar!' 'roept me vrouw Le Griep. Van der Waals kijkt strak voor zich uit, óók als de volgende getui ge, de heer Borrebach verklaart, dat het in 1941 het plan was hem uit de weg te ruimen. De verrader hsd geprobeerd Bor rebach uit te horen, maar getuige liet hem er in lopen door een han digheid. Toen wist getuige dat de zogenaamde „De Graaf" loog en hij hield hem in de gaten. Maar op 21 Maart haalden«Poos en Slagter ge tuige op. Ook over hem was het net dichtgeslagen. „Dat is voor je graf' Er gaat deining door de zaal, als getuige Borrebach vertelt, hoe hij In de gevangenis werd mishandeld. Aan die mishandeling deed Van der Waals persoonlijk mee! Alle gevangenen werden ter dood ver oordeeld, maan Borrebach kreeg tenslotte levenslang. En hij staat nu hier om te getuigen. Maar niet om te getuigen alléén! Want als Borrebach alles "verteld heeft, draait hü zich plotseling om, gooit Van, der Waals een afgesneden an jer toe en zegt: „Daar dat is voor je graf!" En het verhoor van de getuigen gaat weer door. De weduwe van de heer Damm uit Apeldoorn vertelt Op het ogenblik, dat Van der Waals wordt weggeleid, ontstaat opnieuw een incident, doordat de weduwe van een der gefusilleerde slachtoffers hem huilend ielijf wil gaan. I i Met hetzelfde vliegtuig, dat Vrij dag prinses Juliana met de beide jongste prinsesjes Marijke en Mar griet naar Nederland terugbracht is Zaterdagavond om half zeven prins Bernhard en de twee oudste prinses jes Beatrix en Irene uit Zwitserland op het vliegveld Soesterberg geland. De prinses was met Margriet en Ma rijke ter begroeting op het vliegveld aanwezig» Naar-het secretariaat van de prins evenwel mededeelde, is prins Bern- hard nog niet geheel van zijn ziekte hersteld. Bij een botsing tussen Commu nisten en regeringstroepen in het district Myingyan in Midden-Binna zouden vijftig communisten zijn ge dood. TOEN gisteren om tien uur in geheel Italië de deuren van de stem lokalen gesloten werden, hadden ruim 70 pet van de kiezers hun slem uitgebracht, zonder dat een ernstig incident vra£ gemeld. Vandaag zal er voor de laatkomers tot 12 uur gelegenheid bestaan hun stem af te geven, zodat de uitslag eerst morgen tegemoet mag worden gezien. De bookmakers in Rome beschouwen een cohimunistisclxe overwinning echter al als uitgesloten en bieden 5 1 tegen wedders, die van mening zijn dat de communisten toch als overwinnaars uit de bus zullen komen. Al werden dus geen incidenten gemeld, is het toch niet helemaal rustig in het land. In sommige krin gen te Milaan verwacht men, dat het door de communisten beheerste Volksfront een overwinning zal proclameren nog voordat de uitslag officieel bekend is, om later, inge val van een communistische neder laag, de regering van vervalsing te kunnen beschuldigen. In dit ver band is het zeker interessant, dat de „Corriere" della Sera" het nodig acht haar lezers aan te raden rustig in Italië te blijven en zich niet te'laten beïnvloeden door „ne- driegelïjke alarmerende propagan da". "Volgens dit blad zouden name lijk talrijke personen zijn uitgewe ken zonder de verkiezingsuitslag af te wachten. Togliatti Het is dan ook niet bepaald ge ruststellend, wanneer. Togliatti in het orgaan van de Italiaanse com- TftQnisüsche "-partij hiUriïta** -schrijft;- dat „Italië een slechte toekómst te gemoet gaat, indien er geen com munisten in de regering opgeno men worden". Ook radio Moskou kijkt vol be langstelling naar de uitslag. Maar reeds wordt de verkiezingscampag ne door de Russische commentators gekenschetst als „het voorwerp van buitenlandse inmenging op onge kende schaal door_ middelen, die variëren van een direct financieren van de campagne tot diplomatieke chantage en demonstratie van mili taire macht". Hoewel anti-communisten in de j grote steden van Noord-Italië het onbehagelijke gevoel hebben, dat de communisten een nederlaag niet licht zullen verdiTren en er gezegd wordt dat de communisten, voor 24 April een tegenactie beramen, ont kennen alle communistische en links-socialistische leiders het be staan van een dergelijk plan. Hoewel de Britse Labour-party officieel de rechts Italiaanse soda listen steunt, hebben achtendertig Labour-leden van het Britse lager huis een telegram gezonden aan de leider der Italiaanse meerderheids socialisten, P. Nenni, waarin zij de hoop uitspreken, dat het Volksfront van communisten en socialisten in de verkiezingen de overwinning zullen behalen. Dit telegram was onder meer getekend door Adams, Silverman en Zilliacus. Flitsen uit Italië Politieke profeten kadden bijzon dere aandacht voor het mooie weer. Regen, zo zeiden zij. zou gunstig voor het Volksfront geweest zijn. wantcommunisten, brengen hun stem bij elke weersgesteldheid uit De minister van binnenlandse zaken. Mario Scelba, wilde de op komst van de kiezers niet van het weer laten, afhangen en waar-» schuwde derhalve alle Italianen, dat degenen.die hun stemplicht niet vervullen, kunnen worden ge straft. Zij zullen op htm persoons bewijs' de stempel „heeft niet ge stemd" krijgen en desnoods zal hun de toestemming worden geweigerd tot het afleggen vah een examen Het merendeel der iirouwelijke stemgerechtigden 'had zich gisteren geen rood op de lippen gedaan. De dames waren namelijk bevreesd dat de enveloppe bij het dichtlik- ken tood gekleurd zou worden. Op 75-jarige leeftijd is Zaterdag avond overleden mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, oud-gouverneur- generaal van Nederlands-lndië en oud-gezant te Londen, Graaf van Honderdtallen van Koningsge zinde Belgen kregen in de vroege ochtend van gisteren hun zin. De ontvangst, die zij op deze schone voorjaarsmorgen hun in balling schap levende koning hebben be reid zal hun hart lucht hebben ge geven, Het merkwaardige toeval, dat de dag van de aankomst van de „Eemdijk", aan boord waarvan de Koning en zijn gezelschap zieli bevonden; juist samenviel met die, waarop de traditionele voetbal wedstrijd NederlandBelgië wordt gespeeld, bracht duizenden onzer Zuiderburen over Moerdijk en ve-» ïen hunner hadden hun nachtrust opgeofferd om hun omstreden mo narch, ziln gemalin Prinses de Re- thy en Kroonprins Boude wijn van hun sympathie en aanhankelijkheid blijk fe geven. Reeds om een uur of drie in de nacht van Zaterdag op Zondag loos den tientallen van Belgische auto bussen hun passagiers aan het Wii- lemspleia, waar zij tegen de och tend op enige Spido-boten stapten om gewapend met Belgische vlag gen van verschillende grootte de „Eemdijk" tegemoet te varen. Het was het eerste contact, dat deze enthousiaste Belgen met hun Ko ning hadden en van. de „Eemdijk" werden deze bijna ontroerende be tuigingen van sympathie en aan hankelijkheid door het vorstelijk echtpaar even. spontaan, beant woord. De Koning werd niet moede om links en rechts van de comman do-brug de spreekkoren zijner landgenoten met een vriendelijk gewuif te beantwoorden, ook niet toen de „Eemdijk" ten lange leste aan de Wilhelminakade meerde het was toen acht uur en alle Spido-boten zich aan stuurboord zijde van het trotse zeekasteel con centreerden. Intussen hadden zich in de lood sen van. de Holland—Amerika lijn verscheidene officiële personen ver zameld. Tot' hen behoorden ook een vertegenwoordiger van H.M. de Kóningin en van het ministerie van Buitenlandse Zaken, alsmede de Belgische ambassadeur in Den Haag en burgemeester Oud. Nadat het schip aan de kade was gemeerd, begaven deze autoriteiten zich aan boord, waar zij de Koning in één der lounges begroetten en aan Prin ses de Rethy namens de Hofhou ding bloemen werden aangeboden. Negen uur precies ging het vor stelijk gezelschap van boord» Het nam plaats in een open Buick. De bij de "Wilhelminakade samenge stroomde Belgen bezorgden de ver keerspolitie enkele benauwde ogen blikken toen zij in hun overweldi gend enthousiasme de auto van de Koning blokkeerden en verder rij den volkomen onmogelijk maakten. Slechts met de allergrootste moeite slaagde zij er in de wagen van de steeds maar opdringende menigte vrij te maken, waarna in snel tem po linea reeta naar Schiphol weed gereden, vanwaar de Koning en zijn gezelschap per vliegtuig om elf uur met bestemming Genève zijn gestart. »De Chinese nationale vergadering heeft na korte discussie met 1624 van de 2045 aanwezigen een reso lutie aangenomen, die aan de pre sident van de republiek voor de duur van de burgeroorlog buiten gewone bevoegdheden verleent. Deze houden in, dat Tsjang Kai Sjek, die naar vanmorgen gemeld word, herkozen is tot president van de Chinese rcpublelk, over dicta toriale macht zal beschikken. De Chinese nationale vergade ring heeft er voorts bij de regering op aangedrongen tc streven naar een militairs alliantie van de lan den in, Zuicf-Oost-Azië „tegen com munistische expansie". Ook werd het departement van buitenland se zaken verzocht het Chlnees-Sov- jetrussisch luchtvaartverdrag van 1939 op te zeggen. Het te sluiten anti-communistisch verdrag, zou India, de Philippijnen, Birma, Indo-Cbina, Siam en „an. dere buurlanden.", zoals Australië en Nieuw-Zeeland, moeten, omvat ten. De belangstelling: voor de door „Het Rotterdamsch Parool" uitge schreven ad vertentl e - voe t balpry s vraag, HollandBelgië was enorm groot. Duizenden en nog eens duizenden voetballiefhebbers hebben aan deze zeer bijzondere prijsvraag deelgenomen. Het aantal Inzendingen, dat \vy mochten ontvangen was overstelpend. Dezer dagen zal de jury, bestaande uit 'Je heren W. Reitsma, directeur Nijgh en van Ditmar;:M. Boll, reclamechef fa. C. Jamln; E. G. Mundt, lid techn. commissie KNVB; J. J. van Spaandonck, oud-internationaal en M. Schelling, chef adv. exploitatie Het Rotterdamsch Parool, bjjeen komen om-deze prijsvraag verder af-"té Wikkelen. De uitslag'wordt be- a^i w ~.T-r kend gemaakt In „Het potterasmsch Pa-col" yan Zaterdag 24 April, iijo mln se tS Rdam! Ie ta Limburg Stirum, die in 1896 huwde niet jonkvrouw' C. M. van Sminia, begon zijn diplomatieke loopbaan aan het ministerie van buitenlandse zaken. Van 1916 tot 1921 was hij gouver neur-generaal van Nederlands Oost- Indiö, nadat hij als gezant reeds te Peking, Stockholm, Oslo en Kopen hagen de Kroon had vertegenwoor digd. In 1922 werd hij tot gezant in Cairo benoemd^ en in 1927 bekleedde hij deze post in Berlijn, Al spoedig doorzag nij Hitiers spel en liet zijn waarschuwende stem horen. Toen hij als enig lid van het corps diploma tique te Berlijn had „vergeten" ter gelegenheid van Hitiers verjaardag de vlag uit te steken, werd hij be- noemd tot gezant in Londen. Een Amerikaan schetste destijds zijn edel karakter met de volgende woorden: „Hij is niet alleen een 'goed diplo maat, maar een van de weinige men sen waarvan ik kan zeggen, dat ze onomkoopbaar zijn." De Sowjet-bezettiögsautoriteiten in Oostenrijk hebben de contróle op de weg naar het Britse vlieg veld te Schewacht, dat in de Sow- jetzone ligt, geheel opgegeven. Het Britse personeel kan thans onge hinderd passeren. Eén andere bar rière in de Semmering-pas tussen de Britse zone en Wenen werd eveneens verwijderd. IETS MEER WIND Weersverwachting, geialg tot Dins dagavond: Vanavond en vannacht nog plaatse- IlJIce regenbuien, hier en flaar met on weer, Morgen overdag tMdeUJke op klaringen, doch vrijwel overal droog weer met meest matige xvind tussen. r»oord en Oost. Iets minder zacht. 20 April: Zon op 5.33, onder 13.48. Maan op 15.45, onder 4'^L

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1