Nieuwe Italiaanse president wordt 10 Mei gekozen HET ROTTERDAMSCH PAROOL' Nog altijd materiaalgebrek bij de Ned. Spoorwegen RAUTER, zoals hij was en nog is Russen willen plan-Marshall ondermijnen Werkspoor construeerde motor voor de dieseltreinen Verschillende - verbeteringen Ambassadeur van het plan-Marshall Levenslang voor Marius Rosman? Fanaticus, waarvan men zich slechts met afschuw kan afkeren WE MOGEN NIET Amnestie voor kleine nazi's Treinkoppelrng brak VERGETEN Proces voortgezet Nederl. Kamerleden naar Engeland Italië spoedig hij Westerse Unie Zwaai van Volksfront De volgende fase Medicamenten voor de Volendam Nog vijf babies ernstig Arasterdam benoemt zevende wethouder BONNENLIJST HUISVROUWEN opgepast! Matzes van de bon Weerbericht Donderdag 22 April 1948 Rei. en Adm. lange Haven 141. Schiedam TeL 6930C Abaon.prljsi per week 031 per kwartaal 4,—, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool" SCHIEDAMMER Achtste Jaargang, No, 94 Uitgave N.V. Da Nieuwe Pers -• Postgiro 396644 3cmilcri Ams ter dams che Bant te Botterdam Direeteuri B» de Vriei 4— Hoofdredacteur; The Hamaker Zomerdienstregeling (Van onze Utrechtse correspondent) Zondag 9 Mei zat de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoor wegen ingaan en daarmee wordt weer een stapje verder gezet op de weg naar verbetering. Zo zal het voor de perste maal zrjn, dat de N.S; Zeeuws Vlaanderen in het dienstnet opnemen. Een ander opmerkriyk feit is, dat tharfs' ook enkele Belgische steden in de Nederlandse reisgids zijn ver meld, met name Brussel, Antwerpen en. Luik. Dit is een uitvloeisel van de Eenelux-overeenkomsten, Maar overigens is deze dienstregeling nog altijd gekenmerkt door een gebrek aan materieel. Men mag aannemen dat waarschijnlijk pas in de tweede helft van dit jaar een bescheiden verbetering zal zyn waar te ne men. Toch hoopt de directie dan regelmatig te kunnen voortgaan. Er zijn nog tal van moeilijk heden te overwinnen. Spoorstaven zijn op het ogenblik buitengewoon moeilijk te krijgen, er moeten vele tientallen kilometers nieuw gelegd worden, maar wat er aankomt is eerst nog nodig voor herstel van de baanvakken, welke bereden wor den. Voor zover er materiaal en mensen zijn wordt er zo hard mo gelijk gewerkt. De directie is ech ter zo voorzichtig mogelijk bjij het doen van toezeggingen. Belofte maakt schuld en wij leven nog al tijd in een onrustige wereld, waar door het riskant is voorspellingen te doen op lange termijn. Diesel-EIectrisch materieel Als er iets een klap heeft gekre gen, dan is het wel de voorraad dieseï-ctectrisch materiaal. De mo toren daarin waren van Duitse origine. De fabriek, die ze fabri ceerde bestaat niet meer cn daar om moest-worden omgezien naar andere motoren. Thans is het Werkspoor ge lukt een motor te construeren die dezelfde capaciteit heeft en die past. Men is met de pro ductie ervan bezig en op het ogenblik draaien er enkele proef. De Spoorwegen verwachten dat deze in Augustus zullen zijn inge bouwd in een vijf-wagenstel en dan begint het experimenteren. Men hoopt als de motor voldoet successievelijk 12 vijf-wagenstellen en 30 drie-wagenstellen te produ ceren. Wat de rijtuigen voor de stoom treinen betreft beschikken de Spoorwegen over 102 stalen en over -479-,-,hotit<eh" rijtuigen. Voor heen bedroeg het totaal 1450. Wel is waar zijn Allan, Beynes en Werkspoor bezig met de aan bouw van nieuw materiaal, maar dat is voor electrïsehe treinen be stemd, Het herstel van rijtuigen moest echter in eigen hand worden gehouden, omdat daarvoor geen capaciteit in Nederland beschik baar is. Wel kunnen hier goederen wagons hersteld worden en daar wordt dan ook in verschillende grote en kleine bedrijven aan ge werkt, d.w.2. dat er 400 in een jaar gereed komen. Maar er staan er nog 4000 te wachlen. Het is beter deze -jaren zo veel mogelijk te overbruggen met het thans in gebruik zijn de materiaal, want als men dat ook nog zou willen her stellen zou het uit de dienst moeten worden genomen, met het geVolg dat de dienst zou moeten worden ingekrompen. De directie heeft er dan ook voor gekozen het bedrijf op het tegenwoordige peil te houden wat het bestaande materiaal betreft en daarnaast alle aandacht te wijden aan „nieuwbouw". Zodoende hoopt zij zo spoedig mogelijk een beperkt, maar modern bedrijf op te bou wen, Men zal goed doen een zicht bare verbetering van de positie van het diesel-eiectrisch materiaal niet te verwachten binnen twee jaar. Op het ogenblik is nog niet te zien of en in welke mate het Mars- hall-plan van directe invloed is op het programma van de Spoorwe gen. Met de restauratie van de stations zal in een gematigd tempo worden aangevangen, resp. voort gegaan. Wat nu de dienstregeling zelf be treft, kan worden opgemerkt, dat de internationale verbindingen over Roosendaal-Esschen een tijd winst hebben verkregen van 45 minuten, doordat Roosendaal een gemeenschappelijk douanestatïon geworden. Dit leidde tot een. later vertrek uit Amsterdam en een vroegere afinkomst daar. Nieuw in gelegd is een treinenpaar, dat een zeer snelle en gunstige verbinding geeft van Amsterdam, zowel met Antwerpen als met Parijs. Boven dien is nieuw ingelegd een treinen paar Den Haag HS-Luxemburg- Bas el v.v. In het voorseizoen rijden deze treinen drie maal per week, na 30 Juni dagelijks. Ook werd een trein van Antwerpen naar Rotter dam (v. 11.25, a. 14.00) ingevoegd. De Scandinavïë-Express gaat stop pen in Schiedam. Ten aanzien van de binnenlandse verbindingen kan worden opge merkt, dat .zoals wij reeds eer der hebben gemeld voor electri- ficatie het traject Utrecht-Den Dolder-Baarn, naar men hoopt in de a.s, zomer aan de orde zal komen. Tussen Utrecht en Arnhem zul len enige sneltreinen door electri- sche locomotieven worden getrok ken, evenals op het traject Rotter dam en Den Haag-Arnhem en tus sen Utrecht en Eindhoven, Een aantal voortreinen uit de vorige dienstregeling zijn thans vast opge nomen. Het betreft o,m de lijnen Am sterdam-Maastricht-Valkenburg; Dordrecht-Venlo; Den Haag/Rot- terdam-Utrecht; Den Haag/Rotter- dam-Utrecht-Arnhsm-Nijmegen. In de provincie Utrecht zijn en kele verbindingen met Utrecht in verband met aansluitingen verbe terd en de laatste trein uit jjtreehfc naar Amersfoort zal voortaan om 23.45 vertrekken (tot nu toe 23,28). De avondverbinding Hilversum- Utrecht werd verbeterd en op Zon en feestdagen wordt op de drukste avonduren een halfuursdienst ge reden. Voortaan zullen weer alle treinen te Voorburg stoppen, dank zij een versnelling op het traject Gouda-Den Haag. Nieuw werd ingelegd een paar elecirisehe avondtreinen Utrecht- Eindhoven, die dagelijks zullen lopen. Hiermee is vooral Culem- borg gebaat. De vermelding van enkele inter nationale verbindingen brengt ook moeilijkheden mee, omdat daarin al weer enige wijzigingen is geko men. Zo zuilen volgens de laatste inlichtingen de treinen op 'het traject Maastricht-Lanaken onge veer 15 minuten vroeger vertrek ken dan werd aangegeven. Rest ons verder nog te vermelden, dat het traject Amstelstation-Abcoude in verband met herstellingen enkel spoor zal worden gereden. Ten aanzien van het gebeurde bij Voorschoten verzekerde de directie nog, dat dit in geen enkel opzicht reden tot ongerustheid behoeft te geven. Averell Harriman benoemd iverell Harriman, ie Amenkaansej minister van ban tel, is door presi dent Truman be noemd tot ambas sadeur van hetj plan-Marshall in Europa. Hij zal a£-| treden als minis ter. Zijn, benoe ming gaat van daag naar de Sc-! naat. Harriman j zal optreden als „ambassadeur zon der vaste stand plaats". Hij neemt echter zelf aan, dat zijn hoofdkwartier Parijs zal zijn. Als minister van handel zal Har riman waarschijnlijk woéden opge volgd door Charles Sawyer. Sawyer, voormalig ambassadeur in België, thans advocaat in Cincinnati, heeft daartoe van Truman het verzoek gekregen. Hij is lid van de Demo cratische part#. Zijn leeftijd zou hem voor de doodstraf behoeden Toen de jsug&stormer Marius Rosman uit Rotterdam 17 jaar oud was, werd hij door een relatie in een SD-baantje geplaatst om daar het „politie-vak" te leren, Hoewel hij enerzijds als knechtje voor de hoge,heren van de S.D." gebruikt werd, leerde hij ondertussen zijn lesje zo goed, dat hij op 19-jarige leeftijd drie arrestanten neer schoot. Hij trad uiterst bruut op? om. op het politiebureau te Schie dam. Het bijzonder gerechtshof te Rotterdam veroordeelde R.. die uit een berucht Rotterdamse NSB-fa- milie stamt, ter dood. In beroep van cassatie tegen dït vonnis gedroeg R. zich, naar me ning van de procureur-fiscaal „als een schooljongen, die niespoeder in de klas heeft gestrooid en mi bang voor straf is." De procureur-fiscaal, die «iets goeds over deze jongen, die thans 23 jaar oud is, kon zeggen, conclu deerde tot levenslange gevangenis straf voor R., omdat de leeftijd, waarop hij zijn wandaden bedreef, hem voor de doodstraf behoedt. Uitspraak 19 Mei Nationalisatie Nederlandse Bank thans een feit Woensdagmiddag heeft minister Lieftinck het genoegen gesmaakt, dat ook de Eerste Kamer zijn wets ontwerp tot nationalisatie van de Nederlandse Bank heeft aanvaard, zij het aok pas nadat vele monden vele uren vele woorden eraan hadden gewijd. De minister bleek niet in staat de oppositie voor zijn standpunt te winnen. V.V.D, -A.R. en C.H. bleven op het standpunt staan, dat de nationalisatie ver werpelijk is. Het ontwerp -werd ten slotte aangenomen met 21 tegen 11 stemmen, In zijn beantwoording van de sprekers verklaarde minis ter Lieftinck, dat ook naar zijn mening de ontwikkeling van het geldwezen zich meer in de richting van internationalisatie beweegt dan naar nationalisatie. Na dit ontwerp kwam de begro ting van het ministerie van Over zeese Gebiedsdelen aan de orde. De eerste spreker, de heer Algra (A.R.) verklaarde de arbeidskracht van minister Jonkmsp, die deze ondanks zijn wankele gezondheid aan de dag legt, hoog te schatten. Vervolgens crltiseerde hij het door de ministei gevoerde Indonesische beleid. In het bijzonder veroordeel de hij de rede welke door de Ko* ningin ïn het Engels is uitgespro ken voor de Nederlandse Wereld zender. Hij verweet de regering het staatshoofd hier te hebben gebmikt om een partij-politiek standpunt te verdedigen. In het stadhuis tc Rotterdam is van daag hel huweUjk voltrokken tussen Joan Remtnelts en Bep Vecsluys, beiden leden uan het Rotterdams Toneel. (Van onze Haagse redacteur) Als ieder spreekwoord mag de oude wijsheid dat de tijd alle wonden heelt in zijn algemeenheid overdreven zyn, in de drie jaren die sinds de bevrijding van ons land verlopen zijn, hebben maar al te velen, die tijdens de bezetting uit wat voor overwegingen ook onze volkskracht hebben ondermijnd, geprofiteerd van de milder wor dende stemming in ons land, die.zonder twijfel een gevolg was van het helen der wonden. Op weerzmwejkkende wijze woi'dt daarop voor de hoven, de tribunalen en voor de zuiveringscommissie in talloze gevallen gespeculeerd- Nog stuitender kan slechts worden genoemd het beroep van de vele delinquenten op de stygende anti communistische stemming om op hun schuld af te-dingen. Harriman Een zeer zelden voorkomend spoor wegongelukje heeft zich Woensdag middag op liet baanvak Utrecht Gouda voorgedaan. Van de trein, die om 3.45 uit Utrecht vertrok, brak bij Hekendorp de koppeling lussen het Haagse en het Rotterdamse gedeelte. Doordat ook de remslangen los raak ten trad onmiddellijk de noodrem in beide treindelen in werking; "onge veer twintig meter van elkaar ver wijderd kwamen deze tot stilstand. Gelukkig bleek een reserve koppe ling aanwezig, zodat de treir. na ruim tien minuten vertraging zijn reis kon voortzetten. Gisteravond om 21.33 uur regis treerden de seismografen van het KNMI een sterke aardbeving op een afstand van 7200 km uit het gebied van de West-Indische eilan- den. Enige uren later volgde een zwakkere nabevjng. Drie jaar is een. lange tijd. Lang genoeg- voor een gevaarlijke ver vlakking: van de herinnering welke ons volk aan de vijf jaren der be zetting heeft behouden. Niemand die dat beter begrepen heeft dan Rauter, de grootste van de oorlogs misdadigers, die met de Duitse le gers naar Nederland ziin gekomen. Op dat vervlakte beeld heeft hy gespeculeerd bii de restauratie van de figuur van de S.S. Obergruppen- führer en General der Polizei, zoals hb die het Bijzonder Gerechtshof cn het Nederlandse volk en vooral zichzelf wilde voorhouden. Gedre ven door de enorme eerzucht, welke ziin gehele leven heeft vervormd, heeft hb getracht in de uren van ziin verantwoording een Indruk wekkende rchets van ziin grootheid te geven: iK.sft hii gepoogd de fi guur Rauter voort te laten leven als een harde, maar rechtlijnige, consequente strijder voor een ide aal. dat waard was verdedigd te worden. Intussen ia hii er geen ogenblik in geslaagd, ook maar één enkele liin van dat zelfportret in Hcht-echte kleuren te schilderen. Wat over is gebleven Is het beeld van een door ziin fanatisme afzich telijk vervormd mens van wie men zich slechts met afschuw Iran af keren. De werkelijke Rauter Wil men de werkelijke Rauter zien. zoals hii was en zoals hii on danks al ziin gladde manoeuvres uit het proces naar voren ge komen, zo zeide ons een scherp op merker, die hem tijdens de oorlog op een afstand heeft gadegeslagen en. die hem de laatste maanden voor het proces en tijdens het pro ces nader heeft leren kennen, dan moet men hem in de eerste plaats zien in het contact met zijn omge ving Rauter kende geen ogenblikken van toegevendheid en op de duur waagden ook de hoogste Duitsers het niet meer bii hem tussenbeide te komen. lp de weinige keren dat hij ten gunste van Nederlanders heeft ingegrepen was dat uitslui tend omdat het practische voorde len voor ziin regiem opleverde. In alle andere gevallen, heeft hij har der ingegrepen dan enige andere Duitser gewaagd zou hebben. Daar bij is hii meer dan eens in conflict gekomen met de opperbevelhebber Tijdens het proces heeft hii er zich Bij de eerste behandeling van. de zaak Rauter bleek op een aantal punten aan de voorbereiding ervan onvol doende zorg te zijn besteed. De documenten zijn intussen aangevuld en zo werd heden- morgeri de zaak de ex-gene raal der Polizei heropend. Er werd onder meer een brief voorgelezen, daterende 7 October 1942, waarbij Rau ter triomfantelijk aan Himm- ler verslag uitbracht over de goede voortgang van zaken bij de Jodenvervolging. De presi dent vroegde verdachte: „Er kent U de juistheid van deze fotocopie?" Rauter antwoord de: „Liever had ik de origi nele gezien. Je weet nooit wat er allemaal mogelijk is met die propaganda tegenwoor dig." Ook kwamen de razzia's ter sprake welke Rauter had georganiseerd in Beverwijk om politieke moorden te be teugelen. Hierbij werden 480 jongemannen weggevoerd, hoewel de dader van de moord reeds was gearresteerd. (De zitting duurt voort). Op uitnodiging van de helde h€l- zen van het Britse parlement zul len twaalf leden van de Eerste en Tweede Kamer een. bezoek brengen aan Engeland, Het zyn prof. Kra nenburg, de heren Kropman, De Zwaan en Van de Kieft (resp. voor zitter en leden van de Eerste Ka mer) en mr. Van Schalk, de heren Joekes, Serrarens, Rooi vink, Bruins Slot, Schmal en mevr. Fortanler De Wit (resp. voorzitter en leden van de Tweede Kamer). Onder an dere staat in Londen een. door mi nister Bevln aan te bieden diner op het programma. Het bezoek duuA Maandag 3 Mei tot Zaterdag T% E strijd is gestreden! Het Italiaanse volk heeft, nadat het door een wekenlange, de wereld in spanning houdende verkie zingscampagne was opgezweept, kalm zijn stem uitgebracht en ziet nu de zetels van Kamer en Senaat als volgt verdeeld: Kamer Senaat Christen-Democraten 303 148 Volksfront 178 119 Socialistische eenheid 29 24 Nationaal bloc 15 28 Monarchisten 12 8 Republikeinen 6 9 Italiaanse Soc, Beweging4 1 Diverse Partijen 5 8 Op 8 Mei zal het nieuwe Italiaan se parlement voor het eerst bijeen komen. De Kamer en de Senaat zul len onmiddellijk overgaan tot de verkiezing van de respectieve voor zitters, terwijl op 10 Mei in een ver enigde vergadering de nieuwe pre sident van de republiek zal worden gekozen. Wanneer dit eenmaal ia geschied, zal De Gasperl naar men verwacht formeel met ztfn kabinet aftreden. Vervolgens zal da nieuwe president De Gasperi belasten met de samenstelling van een nieuwe regering. En de communisten? Giuseppo dl Vittorio, de commu nistische leider van het Italiaanse Algemeen Vakverbond, waarin alle arbeiders, ook de chrlstelijk- democrafische, georganiseerd zjjn heeft thans verklaard, dat hg voor nemens is. het bestuur van de we reldfederatie van vakverenigingen te vragen elk land, onafhankelijk van Moskou, zbn houding ten op zichte van het Marshall-plan te la ten bepalen. Hij zei woordelijk: „Wanneer iemand je wil helpen, is het bela chelijk hem een klap in het gezicht te geven," Hij verklaarde verder, dat door aeze herziening van Het vroegere standpunt van de wereldfederatie haar eenheid bewaard zou blijven en de vakbeweging in elk land in de gelegenheid zou stellen, haar stand punt te bepalen op de grondslag van de economische behoeften van het betrokken land. Blijkbaar is deze volte-face der Italiaanse communisten t.o.v. het Marshall-plan, dat zij in de verkie zingscampagne zo heftig hebben be streden, er op berekend de dreigen de splitsing tn het 6 inlllioen leden tellende Italiaanse vakverbond te voorkomen. Ook kan deze draai ge zien worden als een maatstaf van de schade, dio het communistisch verzet tegen 't plan van het Volks front bij de verkiezingen heeft be rokkend. In diplomatieke kringen in Londen wordt verwacht, dat als gevolg van de communistische nederlaag Italië spoedig zal worden uitge nodigd zich aan te sluiten bjj de West-Europese Unie. Bjj het Brusselse pact is de moge lijkheid opengelaten, dat andere le den zullen toetreden mits alle par tijen het hierover eens zijn. Giuseppe Garibaldi, kleinzoon van de „bevrijder van Italië", is In Rome aangekomen mei een verza meling van tweehonderd handte keningen van inwoners van Triest en Venezia Giulia die hun aan- I van eenzaamheid, nog niet» hankelijkheid aan Italië betuigen. I deze wereld heeft begrepen. ot> beroepen ondergeschikt te zijn geweest aan Seyss Inquart. Hoe anders bleek het uit de brieven die hem werden voorgehouden. Telken male heeft hii, zo laat de corres pondentie zien, de hulp van Himrn- ler ingeroepen om zyn wil door re zetten tegenover de twee andere Duitse leiders in ons land, Thans laat hij het weliswaar voorkomen alsof hii slechts node de zwaarste opdrachten van Himmler uitvoerde, doch In werkelijkheid heeft hii juist tal van malen Himmlers zegen ge vraagd voor zrjn gruwelijkste plan nen. On dit punt heeft Rauter het portret dat hii schilderde niet con sequent meer kunnen volhouden. Hij schilderde een man, die met hoofd en schouders boven ziin gan se omgeving heeft uitgestoken. Een man die streed voor een ideaal, waar diepe menselijke gevoelens aan ten grondslag lagen. Ècn man die intussen met voor kleinere be langen het grotere doel uit het oog mocht verhezen, doch iemand die niettemin oen groot mens is ge- geweest. Deze „grote mens" heeft zich echter verdedigd met een be roep op Himmlers bevelen, waar hii zijn constructie niet meer sluitend kon krijgen. Van dit zwakke punt. kan men zijn gehele figuur ontle den. Als al die andere oorlogsmis dadigers is h\i klein gebleken toen het om de verantwoordelijkheid ging. Verscholen heeft hit zich ach ter de Himmler, die hem. intussen op ziin verzoek de sanctie gaf voor de SUbertanne moorden. Achter Himmler, die hem al weer op ziin verzoek'1 wilde steunen tcgjjn de opperbevelhebber van de Wehr- macht, die bepaalde maatregelen in strijd achtte met het internationale recht. Rauter behoefde Himmler niet te vieren. Daarvoor was hii in zijn eerzucht te iiverig. Himmlers bevelen, die hij vroeg, had hij nod om zyn nietsontziende wil op tc leg gen aan allen die hem dreigden oc zij te streven. Hij heeft uitsluitend zichzelve gezocht. Nimmer heeft iets anders dan hot eigen ik hem kunnen boelen. Zelf" het z.g. Duitse ideaal niet. Van het ogenblik af dat hy als jong student door de oor log uit het lood geslagen zijn studie er aan. gaf voor de uniform, heeft hii er naar gestreefd, boven zijn omgeving uit te steken door niets ontziende vasthoudendheid. Sporfieviï geest? Een sportieve geest -heeft hij dat genoemd. Hii heeft zich er op be roemd in hart en meren jager te zijn. Daarmede legde hii zijn werkelijke drijfkracht bloot die m hoofdzaak uit zijn instinct bestond- Het* In stinct dat hem tot een der gevaar- Irjksten ender de Duitsers heeft gemaakt, als hij voelde dat zijn po sitie gevaar liep. Het instinct oo& dat het altijd heeft gewonnen van ieder gevoel van menselijkheid, als hy dat ooit bewust heeft ge voeld. Deze allesoverheersende dierlijke drijfveer heeft hem tot een volkomen wereldvreemde figuur gemaakt, die ook nu na drie laren van De Russen en4de Duitse com munisten zijn begonnen met een campagne, die er kennelijk op gericht is, de morde indruk van de Marshall-hulp aan West-Duitsland te verzwakken, aldus meldt Associated Press uit Berlijn. r Aangezien de door-de Westelijke mogendheden toegestane bladen de toeu J zingen aan de Britse, Ameri kaanse en Franse zones in grote opmaak hebben vermeld, hebben de Russen overal maatregelen geno men om de bevolking van hun zones een hart onder de riem te steken. Deze maatregelen zijn: 1. De bekendmaking van de door de Russen gecontroleerde Berlynso ra dio, dat de staalproductïe in de Russische zone zal worden ver hoogd; 2. Een verklaring van het onder Russische contróle staande blad Tagliche Rundschau", dat de be ëindiging van de socialisatie der grote industriële eigendommen be tekent, dat „alle krachten van het particulier initiatief zowel als van de gesocialiseerde industrieën nu uit alle macht aan het herstel kun nen gaan werken"; 3. Een proclamatie, inhoudende, dat de denazificatie in de Russische zo ne is voltooid en een oproep tot de duizenden „kleine nazi's" aan wie amnestie is verleend, volledig deel te nemen aan de arbeid van de poli tieke en economische wederopbouw. De socialisten beweren, dat de Russen zelfs overwegen de* stich ting van een nieuwe nazipartij toe te staan om de leden van de voor malige Hitlerpartlj bijeen te bren gen in een groep, die van boven af kan worden gecontroleerd. Inmiddels heeft de door de Rus sen gecontroleerde pers te Berlijn gepoogd, de communistische neder- ziek De KLM-Constellation, die gis teren naar Batavia is vertrokken, vervoert vijf kisten medicamenten met een totaal gewicht van 58 kg, die in Cairo worden uitgeladen en bestemd zijn voor de „Volendam".' De kisten bevatten o-m. gedroogd plasma, gedistilleerd water, batt en melkpoeder en andere heilzame middelen. Omtrent de op de Vo lendam uitgebroken kinderziekte vernemen wij nog het volgende: Bij het vertrek uit Batavia be vonden zich 650 passagiers aan boord, militaire gezinnen, waaron der vijftig, kinderen. Voor de aan vang van de reis was gezorgd voor voldoend babyvoedsel. Voor een zo groot mogelijke hygiëne aan boord waren alle maatregelen getroffen. Dat er ondanks aDe voorzorgen o.m. bestaande uit een nauwkeuri- selectie van keukenper son eel toch nog onverwacht gevaarlijke maag- en darmstoornissen (enteri tis) onder de babies op de Volen dam zijn opgetreden, wijt men aan het feit, dat door een verzameling van niet gezamenlijk opgevoede mensen een verhoogde virulentie ontstaat. De „Volendam"^ die de autoriteiten reeds meer' zorgen beeft gebaard ook in 1946 kwa men er maagdarmstoornissen voor en in 1947 typhusgevajïen, is ech ter voor liet vertrek uit Batavia gedesinfecteerd. Volgens het laatste telegram, dat van de „Volendam" ontvangen is, werden op 19 April peen nieuwe gevallen gemeld; op 20 April twee. In totaal zijn er nu nog vier babies ernstig ziek. laag in Italië voor te stellen als het gevolg van „Amerikaanse interven tie en fraude bij de stemming." Te Schwerin in Mecklenburg is een Duitse vrouw tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens* „verspreiding van onjuiste berich ten' over de bestraffing" van Duit sers in. de Russische zone, die een poging hadden gedaan om naar da Westelijke zones te vluchten. Het gerecht verklaarde, dat deze bericht ten „vrede en rust in gevaar brach ten." Gistermiddag benoemde de ge meenteraad van Amsterdam tot zevende wethouder mr. J. J. van der Velde, lid van de P. v, d. A. Alvorens over te gaan tot de verkiezing legde de voorzitter der C-P.N.-fractïe, de heer Gortzak, een verklaring af, waarin hij zei, dat zijn „fractie aan deze comedie niet meedeed" en dat deze de zaal zou verlaten. Zoals men weet werd het voorstel, om een zevende wet houder te benoemen gedaan, nadat de twee communistische wethou ders hadden geweigerd hun zetel ter beschikking te stellen. Nieuwe Sovjet-eis inzake luchtverkeer op Berlijn Een regeling, volgens welke Ame rikaanse, Britse en Franse vlieg tuigen een dag tevoren bij de Rus sische autoriteiten toeslcnming zouden moeteh vragen om door de luchtcorridor tussen Bizonie en Berlijn te vliegen, is voorgesteld in een Russisch rapport, dat in de Tagliche Rundschau is gepubli ceerde In dit rapport worden voorts de Britten ervan beschul digd, de wrakstukken van de neer gestorte Sovjet-jager te hebben verlegd, zodat een onderzoek niet meer mogelijk zou zijn. Deze Brit se manipulaties, zegt het Russische rapport, zijn bewezen door lucht foto's, onmiddellijk na het ongeluk gemaakt. Veertig bouwmaatschappijen die haar hoofdkwartieren in de drie Westelijke sectoren van Berlijn hebben, kregen gisteren brieven van het Sovjetbestuui, dat al haar eigendommen in de Russische sec tor van de stad geconfisqueerd zyn. De Russen baseren deze maat regel op een artikel uit de be stuur sbepalingen die betrekking heeft op het verbeurdverklaren van bezittingen van nazi's en oor logsmisdadigers- Op 15 -April had Sokolofsky verklaard, dat alle con fiscatie in de Sovjetzone van Duitsland stopgezet was. Voor het tijdvak van 25 April t.m. 8 Mei 1948 geeft elk der vol gende bonnen recht op het kopen van; Bonkaarten KA, KB, K€ 804 331 Melk: 5 liter melk 333 Melk: 7 liter melk 33S Vlees: 100 gram vlees 337 Vlees: 300 gram vlees 338,339 Boter: 250 gram boter of margarine of 200 gram vet 352 Algemeen: 400 gram brood of 1 rants, puddingpoeder, ver micelli e.d, 354 Algemeen; 200 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) 356 Algemeen: 1600 gram .brood (Geldig t.m. 1 Mei) 357 Algemeen: 50 gram thee 358 Algemeen: 250 gram kaas of 3121,4 gram korstloze kaas 359 Algemeen: 125 gram koffie 343 Reserve; 800 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) 346 Reserve: 400 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) Bonkaarten KD, KE 804 833 Melk: 12 liter melk 83G,'03T Vlees:' 100'graul vlees 838 Boter: 250 gr, boter cf mar garine of 2G0 gram vet 839 Boter: 125 gr. boter of mar garine of 100 gram vet 852 Algemeen: 400 gram brood oi 1 rants, puddingpoeder, ver micelli e.d. 854 Algemeen: 200 gram brood (Geldig tm, 1 Mei) 856 Algemeen: 400 gram brood (Geldig t.m. 1 Mei) 858 Algemeen: 10D gram kaas of 125 gram korstloze kaas 843 Reserve: 400 gram brood (Geldig tan. 1 Mei) Bonkaarten ZA, ZB, ZO, ZB, MD, IMF, MG, MH 804 (bijz. arb., a.s. moeders en zieken) Geldig zijn de bonnen van strook D. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 23 April worden gebruikt, met uitzondering van de bonnen voor melk, waarop eerst op Maandag 26 April mag worden ge kocht. Mijnstaking duurt voort ondanks Lewis' oproep De tot boete veroordeelde John Lewis, de leider der Verenigde Mijnwerkers in Amerika, heeft de mi.inwerkersbonden per telegram verzocht het werk te hervatten. Veel succes heeft zijn oproep echter niet gehad. In het bekken van Pennsylvania, waar regelmatig 55.000 arbeiders werken, waren vanmorgen niet meer dan 4500 ■mijnwerkers aan het werk. i Evenals het vorige jaar zal, ten einde de winkeliers In de gelegen heid te stellen hun zaken enige tijd voor vacantie te sluiten, van 4 Juli tot 11 September inplaats van iedere week, eenmaal per veertien dagen een bouncnlijst worden gepubliceerd. De bonnen, welke volgens de regel over twee weken verdeeld worden aangewe- - zen, znllen dan in één lijst worden bekend gemaakt. De eerste bonaanwijzing voor 14 dagen zal dus zijn op 2 Juli, de laatste op 27 Augustus. In de tijd stippen, waarop de detaillisten de bonnen bij de distributiediensten moeten inleveren, wordt geen wij ziging gebracht Detaillisten, die dus hun zaak wegens vacantie wil len sluiten, dienen maatregelen te nemen, om op de voor hen vastge stelde dagen de bonnen te doen in leveren. Het publiek moet er rekening mede ,houden. dat het als gevolg van deze regeling een week eerder de beschikking krijgt over de arti kelen, welke gewoonlijk in da tweede week worden aangewezen. Aan het einde van de periode, waarvoor deze regeling geldt, zal men echter een week langer moe ten wachten. Met ingang van heden ziin matzes en toast zonder bon Ver krijgbaar. De vervaardiging van deze producten is beperkt, zodat het niet mogelijk is ongelimiteerde hoeveelheden te kopen. RUSTIG- WEER Weersverwachting, gel dig tot Vrijdagavond: Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen en enkele verspreide bnien. In het Noord oosten van het land wat minder tvarm over dag, overigens Weinig verandering in tempe ratuur. Matige tot zwakke wind tussen. West en Zuid. 23 April: Zon op 5.27. onder 19.31. Maan op 30 02. onder 5.32 23 April. Hoog Water te R'dam: Se tti 4JS uur, 2e til 16.37 uur.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1