De Hagannah verovert Haifa HET ROTTEBDAMSCH PARCOL „Ja, mijnheer de president, ik heb dat schot op v. cLMeer gelost" DOODSTRAF GEEIST V RIJDAG - vijfde dag van het proces tegen Antonius van der Wethouders ontlenen functie aan vertrouwen der gemeente Dijkbreuk in Spaanse polder Tienduizenden Arabieren op de vlucht 'm&mmË Opheffing Europese koloniën op het Westelijk halfrond Van der Waals erkent moord om indentiteit Rauter rekent op Wereldoorlog III „De Telegraaf 29 April voor Weerbericht Nederlands leger heeft uitstekend kader Djokja arresteert ordeverstoorders Groot vaderlander 350 jaar geleden geboren Afwikkeling van defensieschade Wetsontwerp ingediend Ramp voor bewoners van Delfshavensekade Het was een tweede Stalingrad" Veiligheidsraad schiet niet op Noord-Expres aan banden Marshall verzet zich tegen: Met vredelievende middelen Tweede Kamer Pact van Vijl goed ontvangen Nationaal kabinet mogelijk? Kersten (KVP): Neen! Ongewenste Duitsers verlaten ons land Vrijdag 23 April 1948 Red en Adm. Lange Haven 141, Schiedam XeL ó930t Abonn.prijsi per week 0.31 per kwartaal 4.—, losse nummers 0.09 Opgericht door de Stichting „Het Parool"- Dl SCHIEDAMMER AcKtste jaargang, No. 95. Uitgave N.V. Sé Nieuwe Pers Postgiro 398644 Bankiert Amsterdamscho Bank te Rotterdam Directeur* B. "de Viie« Hoofdredacteur; Th. Ramaker Waals. Weer is de rechtszaal tot berstens toe gevuld, weer is daar die roezemoezige, nerveuze stemming, die overgaat in een bijna beklemmende stilte als de president - een half uur later dan was vastgesteld - de zitting opent. Eerst een paar uitspraken. Dan wordt van der Waals binnen geleid. Geboeid, maar als hij in de verdachtenbank heeft plaats genomen, wordt hem de stalen ketting afgedaan. Om kwart over 10 precies roept de president rlc wachtermeester W. Reitsma uit Tienhoven voor het ae- tuigertfcekie, Een nieuw hoofdstuk uit de zwartste historie der "bezet tingsjaren: de moord, die Van der Waals onder dc bii de Loosdrecht.se •plassen lippende ze meen te Tienho* .ven heeft gepleegd op Joseph Ma ria-van-der Meer met het doel zich van-de napieren van het slachtoffer meester te maken, In de toekomst diens identiteit aan te nemen, dua als Antonius van der Waals voor altijd te verdwijnen, Deze laatste geraffineerde, beestachtige opzet is niet geslaagd. Wachtmeester Rcitsma vertelt het Hof, dat hij op 17 Maart van het jaar 1945 in een kanaal onder de gemeente Tienhoven het lijk vond van een ongeveer 50-jarige man. Het hoofd vertoonde schot wonden. Alles wees er- op dat hier van een afschuwelijke moord spra ke was. Oo het lijk werden geen panieren gevonden. Later kon wor den vastgesteld, dat de vermoorde Joseph Maria van der Meer was. Een broer van Van der "Waals heeft dit vreselijke dra ma meegemaakt Diens verkla ringen worden door de presl- dent van begin tot einde voor gelezen. „Wat zegt u van deze verklaringen. Van der Waals?" vraagt de president. „Zij zjfn juist, mijnheer do president, ik heb dit schot ge lost. Het verhoor wijst"verder uit, dat Van der Waals zijn slachtoffer in dienst had genomen als huisknecht, dat deze Van der Meer in het bezit was van een bewijs, dat hij uit een Duits concentratiekamp ontslagen was en dat het vooral dit bewijs (s geweest, dat Van der Waals nodig hid. Corrie den Held getuigt De vroegere echtgenote van Van der Waals, de 24-jarige mej. C. J. den Held zij is nu van hem ge- Nog eenmaal heeft Ranter gister morgen gelegenheid gehad het zijne te zeggen over de berechting die zijn deel is geworden. De zaak is 'nu „rond" en Dinsdag 4 Mei aan staande om half twee 's middags zal er uitspraak worden gedaan. Met luide hartstochtelijke stem beweert Rauter nogmaals, dat geen enkel Hof hem kan veroordelen, omdat hij als Duitser heeft gestre den voor Duitsland. Mr, Zaayer: „U staat hier ook pjet terecht omdat U als Duitser voor Uw land hebt gestreden, maar om wat U als Duitser hebt misdaan tegenover het Neder landse volk." Rauter beantwoordt de interrup tie met een ophalen van de schou ders. Hjj vervolgt: „Deze oorlog was de schuld van Versailles. Er zal weer een öorlog komen, omdat millioenen Duitsers uit het Oos ten naar het Westen zijn gedre ven en. dan zullen wij er weer de schuld van krijgen." Eerder tijdens de 2itting kwam correspondentie ter sprake welke gevoerd is tussen Rauter en Himm- ler. Dezo geeft een zeer ongunstig beeld van de gedaagde, door de ijver waarvan hij blaakte om zijn chef in te lichten over de voor treffelijke vorderingen bij de Jodenmaatregelen. Rauter beweert, dat hij deze correspondentie met opzet heeft .geschreven om de ijver van Himm- ler daarmede af ,te remmen. J5 (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen zal op 29 April in Amsterdam de commissie voor de perszuivering in een der zalen van het stadhuis de zaak be handelen tegen het dagblad „De Telegraaf". Verwacht wordt dat in deze zitting de getuige-deskundige bet naamsverbod en.de onteigening van het bedrijf zal eisen. WEINIG WIND Weersverwachting, geldig tot Zater dagavond: In het Zuïd-Westen van het land aan vankelijk nog, plaatselijk enige regen, overigens geleidelijk afne mende bewolking. Weinig verandering in temperatuur des nachts. Morgen .overdag weer eni ge*' stijging van temperatuur. Zwakke tot matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord-West en Noord-Oost. 24 April: Zon op 5-23. onder 19.32. Maan op 21.27. onder 5.48 24 April. Hoog water te-R'dam: Ie tij 4.S8 uur, 2e tij 17.35 uur. Waarnemingen var. hedenmorgen te Botterdam: 761.7 luchtdruk; stsl 0 wind; 10.6 temp.; max. temp. 16,2 (gistermorgen 11.10 uur); min. temp. 10.! (hedenmorgen 7.40 uur). Weersgesteldheidbetrokken. schelden ls de volgende getuige. De president witst haar er op, dat zij niet verplicht is tegen haar vroegere echtgenoot te getuigen. Mej. Den Held wenst echter wel verklaringen af te .leggen. Zij ont moette Van der waala voor het eerst op de Kagcr plassen. Htf noemde zich toen Baron van Lyrx- den. later dr.. Ir. Vas^ der Veen. Ge tuige bevestigt, dat Van der Waals zich na 17 Maart heeft uitgegeven voor Van der Meer. Zij heeft veel met hem meegemaakt, vluchtte nwl hem naar Zuidlaren, later naar .Bonn. en toen naar Berlijn. Lang zamerhand kreeg zij .door dat haar man een dubbele rol speelde en dat hij niet deugde. Het getuigenver hoor is hiermee ten einde. Van der Waals, bleek, koud en cynisch, treedt nog eenmaal naar voren. Het korte verhoor levert echter geen nieuwe gezichtspunten op. Punt voor punt gaat de president nog eenmaal alle ten lasté gelegde feiten na. In grote lijnen geeft Van der Waals alles toe, slechts enkele onbelangrijke details ontkent hij en staalhard is zijn gezicht, gevoel loos en huiveringwekkend koud zijn stem als hij nogmaals zegt: „Ja meneer de, président, ik heb Van der Meer vermoord." De zaal siddert. Op verzoek van de procureur- fiscaal bevestigt Schreieder ten slotte nog eens nadrukkelijk, dat Van der Waals met het technische gedeelte van het Englandspiel nooit iets te maken heeft gehad en dat hem het Adelaarskruis werd toegekend voor zijn grote verdien sten als V-man. Dan schorst de procureur-fis caal de zitting tot 2 uur. Het woord ia dan aan mr. Van Doom voor het houden van zijn. requisitoir. BIS -de voortzetting om 2 uur heeft de president, mr. Van Vollen- hoven enkele mededelingen gedaan, na het requisitoir van de procureur mr. Van Doorn, dat bijna een uur in beslag nam en aan het einde waarvan de procureur-fiscaal tegen Anton van der Waals de doodstraf eiste. Generaal König pc vergadering welke de finan ciële en economische vertegen woordigers van de Vijf Landen in Den Haag hebben gehouden ter voorbereiding van de conferentie van de vijf ministers van fjnancien, is gisteren beëindigd, Dc experts hebben zich in hoofdzaak bezig ge houden met de voorbereiding van de agenda voor de conferentie van Brussel, welke -de volgende week. begint. Daarbij moest worden uit gemaakt welke voorstellen de agenda zal omvatten. Over de sa menstelling van de agenda wordt de grootste geheimhouding be waard. Generaal P. M. J. F. Koenig, de bevelhebber van het Franse" bezet tingsleger in Duitsland, die mo menteel een bezoek aan ons land brengt, is vol bewondering voor 't Nederlandse leger. Vooral is hij ge troffen door de uitstekende geest, die er in het Nederlandse leger heerst, Vol lof was hij over het jonge kader, over de voortreffelijke en moderne opleiding en over de ernst waarmee de jeugd die oplei ding in het leger volgt. Generaal Koenig deelde voorts, mee te hebben opgemerkt dat er in ons land een levendig contact tus sen. de bevolking en het leger be staat. Zo herinnerde hij aan zijn bezoek aan Amersfoort, waar hij een heel goed beeld had gekregen van de warme belangstelling van de bevolking voor het leger. In verband met zijn bezoek aan Rotterdam zeide de generaal: „Het herstel geschiedt hier over de gehele lijn vlug. Ik ben er van overtuigd, dat Nederland op die wijze in korte tijd weer geheel de zware oorlogsbeproevingen te bo-' ven zal zijn". *Tlij achtte het wenselijk, dat Duitsland een plaats in het Euro pese, economische leven kan gaan innemen, In dit verband herinner de hij er nog aan, dat een deel van de goederen voor de Franse 'zone over Rotterdam komt. Dinsdag zijn tijdens een optreden der republikeinse politie en mili tairen tegen een gewapende bende bij Djokja, drie onruststokers gear resteerd. Het betreft hier een voortzetting van de zuiveringsactie tegen ordeverstoorders, zoals die reeds eerder plaats had. Enkele dagen tevoren werden eveneens in het Djokjase, negen bandieten door de republikeinse politie overmees terd. Uitspraak in zaak Amsterdams bevolkingsr register Uitspraak doende in de zaak van het verraad van de illegale groep die een overval pleegde op het Amsterdamse bevolkingsregister, heeft het B.G. aldaar besloten de zaak tegen twee der verdachten, Theunissen en v. d. Laak, aan de houden tot 28 Mei, om nieuwe ge tuigen te horen. De ex-N.S.B.-er de Roo werd gevonnist met 12 jaar met aftrek en de verdachte Hoog steden die zelf een aandeel in de overval had maar later „doorsloeg" kreeg 3 jaar met aftrek. Maerten Harperlsz. Tromp, geboren in Brielle, woonde ïn Rotterdam 1 „Een zeehetdt, vndekers gzïijcke de aecde niet heeft gedragen ende moge- lijck niet Ucktelijck in 't toekomende sal sijn te vinden JOHAN DE WITT Zo tekende de Raadspensionaris van Holland zijn tijdgenoot Maer ten Harpertszoon Tromp, wiens 350ste geboortedag wij vandaag herdenken. Hij was een BriclJenaar van geboorte, had zijn domicilie te Rotterdam en werd in 1653 met pracht en praal begraven in de Oude Kerk te Delft- OVEREENSTEMMING EN INDONESIË De financiële' en economische commissies van de Nederlands-In- donesfsche- conferentie, hebben een belangrijke mate van overeenstem ming bereikt. De. commissie yan Goede Diensten heeft thans een communiqué gepubliceerd, waarin wordt medegedeeld, dat zowel het passagiers- als het goederenverkeer tussen het Nederlandse en Republi keinse gebied via de demarcatielijn zal worden hervat. Andere commis sies zijn bezig met de behandeling van kwesties betreffende de irriga tie, spoorwegen, verkeerswegen en bruggen! Ook in deze commissies i3 reeds een aanzienlijke mate van overeenstemming bereikt, zegt het communiqué. De afwikkeling van de z.g. „defensieschade" {schaden welke 'voor 15 Mei 1940 zijn ontstaan door militaire inundatie, wegrui ming door het Nederlandse leger, inlevering van wapenen e.a.) is thans in zo vergevorderd stadium, dat de gehele kwestie gesloten zou kunnen worden, ware het niet, dat nog steeds weef aanvragen worden ingediend. Teneinde tot een defi nitieve afwikkeling van deze scha degevallen te komen, worden de belanghebbenden nog tot uiterlijk 12 Mei 194B in de gelegenheid ge steld een aanvrage in te dienen bij het Commissariaat voor Oorlogs schade, Stadhouderslaan 130 te 's-Gravenhage. De regering is van oordeel: De regering heeft zich heraden over de na de gebeurtenissen In Tsjechoslowalqje plotseling actueel geworden vraag, in hoeverre aan leiding bestaat tot het treffen van een wettelijke voorziening,, welke de Gemeenteraad en ook de Provinciale Staten mogelijk maakt het man daat van een wethouder resp. gedeputeerde die het s ertroüwen niet.meer bezit, terug te nemen. Het lijkt de regering volkomen verantwoord, Ja zelfs noodzakelijk, een wethouder van. zijn betrekking vervallen, te ver klaren in do gevallen, waarin een der wezenlijke reden voor de benoe ming naderhand ls weggevallen. Het gevolg van het innemen van dit,standpunt is dan ook, dat thans bii de Tweede Kamer is ingediend een. wetsontwerp betreffende aan vulling van de Provinciale wet en de Gemeentewet. Aan de memorie van toelichting ontlenen wij nog het volgende: De Gemeentewet (en hetzelfde geldt ook voor de Provinciale wet! maakt het de Raad niet mogelijk een wethouder, die het vertrouwen van de Raad niet meer bezit, tus sentijds te doen aftreden. De rege ring is echter van mening, dat een onhoudbare situatie ontstaat, wan neer ,,'s raads gecommitteerden**, die. naar de woorden van een der vroegere ministers van Binnenl- Zaken, „hun functie alleen behoren te ontlenen aan het vertrouwen, dat gemeente in hen stelt en alleen krachtens dit vertrouwen hun post behoren te behouden," niet meer blijken te voldoen aan deze voor waarde en niet bereid blijken ont slag te nemen. De gemeentewet opent echter in. artikel 95 (en eenzelfde gedachte ligt ten grondslag aan artikel 5S der Provinciale 'wetl reeds de mo» De bewoners van de Delfshavensekade in v.m. Overschie hebben gis termiddag" omstreeks drie uur enige bange ogenblikken meegemaakt. De Ringdijk, gelegd om een gedeelte van de Spaanse polder, waarin bijna onafgebroken modder en water wordt gespoten, bezweek onver wachts over een lengte van tien meter. Het water drong met zo'n kracht door de opening, dat binnen enkele minuten, dc tuinen en laaggelegen gedeelten Van dc huisjes en dc molen aan de Delfshavensekade, onder- stroomde. De bewoners werden volkomen verraste door de vloedgolf, zodat zij nauwelijks iets konden redden uit hun keukens, waar het water steeg tot 1% meter hoogte. Wij zaten rustig in de kamer, vertelde ons de heer Apon, toen wij hoorden roepen: De dijk is door, het water komt! Wij hadden wel verwacht, dat zoiets nog eens zou kunnen gebeu ren, maar toch weraen wij door het alarm volkomen verrast. Onmiddellijk probeerden wij te redden wat er nog te redden was, maar het water kwam. met angst aanjagend geruis zo snel opzetten, dat ik al bijna tot aan de knieën in het water liep, toen ik de tuin ach ter het huls bereikte. De laaggelegen keuken stroom de ook onder en zo snel steeg het water, dat cr geen tijd was om de inventaris in veiligheid te brengen. „Meneer het is een ramp voor ons", verzuchtte Apon. „Er wonen' twee gezinnen in- mijn huisje: ko ken kunnen wij niet meer nu de keuken onder water staatj^ van de w.c. gebruik maken evenmin, want die is eveneens ondergelopen en tot overmaat van ramp zitten wij zonder stroom!". Bij de andere bewoners van dit blokje, bouwvallige huisjes, dezelf de misère. De een had nog wat was goed kunnen redden, of'had iri de haast nog een hok met ko nijntjes in veiligheid weten ie brengen. Maar bijna alles bleef achter in het troebele modder water. De bewoners hebben geen closets, de faecaliën ko men terecht ïn een sloot, die thans haar inhoud door de overstroming terugvoert m de huisjes! Onmiddellijk, nadat de dijk was bezweken, ging er eén telefoontje naar de Merwehaven,waarae perszuiger „Sliedrecht" dagelijks enorme modder- en watermassa's, via een kilometers lange buis, in het nog op te hogen .gedeelte van de Spaanse polder pompt. De „Sliedrecht" moest sloppen, opdat de overstroming niet nog gro ter zou worden. De perszuiger „Corrie" van de N.V. Zanen eri Verstoep, die tijdens de dijkdoor braak bij de eerste insteck'naven van de Spaanse polder lag, werd door de Delfshavense Schie naar het overstroomde gedeelte van de polder gedirigeerd. Tegen half ze ven, nadat een z'uigbuis was gemon teerd, kon met het leegpompen be-, gonnen worden. De hele,nacht is doorgewerkt terwijl nog vier pompboten Na een aanval die de gehele nacht heeft geduurd hebben de Joden 2ich de macht verzekerd over de havenstad Haifa. Alle telefoonverbindingen zijn verbroken. De zestigduizend Arabieren die in deze stad woonden leveren nog slechts sporadisch weerstand of zijn op de vlucht en trachten de haven te bereiken of uit de stad te ont komen, Alle strategische punten, vooral langs de kust zijn door Joden bezet. Ondanks bet feit, dat de Arabische wijk ruim een etmaal lang door machinegeweren is beschoten cn er verwoed is gevochten, is het aantal doden betrekkelijk Jaag. Betrouwbare cijfers zijn nog niet te krijgen. De Arabieren hebben om vrede gevraagd, maar de wapenstil standsonderhandelingen hebben nog tot geen overeenkomst geleid, Heden om 11 uur plaatselijke tijd zullen de onderhandelingen hervat worden. Uitlevering van alle Duitse nazi's. Een uitgaansverbod van 24 uur, -gedurende welke tijd de Arabieren ontwapend zouden worden. Alle personen moeten hun gewo ne werkzaamheden hervatten. Een garantie, dat de Arabieren vrij kunnen leven en werken in Haifa en gebruik kunnen maken van alle gemeentediensten. De vei ligheid van Haifa zal buiten de Britse zones door de Hagannah gewaarborgd worden. De bevelen van de Hagannah gelden zowel vqor de Joden als de Arabieren. Een ooggetuige gaf zijn in druk als volgt weer: „Bet was een bloedbad. Het was een tweede Stalingrad, waarop wij niet voorbereid waren". Uit Arabische bron wordt voorts vernomen, dat de Arabieren nog enkele strategisch belangrijke pun ten bezet houden en dat versterkin gen naar Haifa optrekken. De opperbevelhebber van de Arabische strijdkrachten in Pales tina was zelfs.van mening, dat de Arabieren in staat zijn de stryd voort te zetten, doch dat practischc hulp van de zijde det* landen van de Arabische liga dringend nodig was. Naar zijn mening moeten ge- 1 De Hagannah stelde de volgende eisen aan het Arabische nationale comité: Volledige ontwapening van de Arabische strijdkrachten en inleve ring van alle wapens. Vrijheid van beweging in alle gedeelten van Haifa, waar zich sluipschutters en wegversperringen bevinden. Alle buitenlandse en Arabische troppen moeten overgeleverd wor den aan de Hagannah om onmiddel lijk gedeporteerd te worden. zouden worden ingeschakeld. Men verwacht echter niet, dat voor Zaterdag of Zondag al het water uit de overstroomde pol der is verwijderd. Tot zolang zullen de getrof fen bewoners van de Delfsha vensekade 2ich nog moeten be helpen. Een der gemeenteopzichters ver telde ons, dat dagelijks de wacht werd gehouden op het dijkje, dat vorig jaar is aangelegd ter afslui ting van de op te spuiten put van de lager gelegen polder. Tot kort voor de doorbraak was de dijk nog gecontroleerd maar er was niets alamerends ontdekt. Totdat onverwachts de kleimas- sa in beweging kwam en voordat wij het verhinderen konden, een gat van tien meter was geslagen. Onmiddellijk hebben wij alarm gemaakt maar het water bereikte in minimum van tijd de laaggele gen achterzijde van de huisjes aan de kade. Het wordt overigens tijd, dat deze bouwvallige woningen met haar gebrekkige sanitaire inrich ting afgebroken worden en de be woners hgtzij ter plaatse iets beters krijgen, hetzij naar elders worden overgebracht. Mannen van de perszuiger „Corrie" monteren een buis waarmee bet water uit de: ondergelopen 'polder* wordt ge pompt. Op dc achtergrond het gat in de dijk. regelde troepen van de Arabische staten naar Palestina komen om orde en rust te herstellen. Inmiddels is men In de Veilig heidsraad nog niet, erg opgeschoten met het hespreken van de te nemen stappen. Heden zal het debat wor den voortgezet. Vanmorgen om 11 uur zouden nieuwe wapenstilstandsondexhar.- delingen beginnen, waarbij de En gelsen als tussenpersonen zouden fungeren. Russische speldeprikken Steeds nauwer worden de mazen van het IJzeren Gordijn, en steeds verder raakt Berlijn van West- Europa. Gisteren kregen de spoor wegkantoren van de drie Westelij ke mogendheden te Berlijn een te lefoontje van Russische zijde, dat de Noord-expres niet mag rijden voordat nieuwe regelingen zijn getroffen met de Sowjet-autoritei ten. De Noord-expres onderhoudt de verbinding van Berlijn met het Westen sinds 1945. en vervoerde staatsburgers van geallieerde mo gendheden, die op verzoek van Russische beambten hun bagage en papieren moesten tonen. De nieuwe Sow jet-maatregel zal de laatste schakel in het passagiersvervoer van Berlijn naar het Westen ver breken. De Franse autoriteiten treffen voorbereidingen om, evenals de Engelsen, mede bussen te laten rijden tussen Berlijn en Brunswijk. Ook postpakketten kunnen prac tised niet meer van Berlijn naar het Westen worden gezonden. Reeds zijn 2500 ton aan pakjes op geslagen. Euwe graf in de 16e ronde zijn partij tegen Keres bij de 34e zet gewonnen. Smyslov—-Reshevsky werd. remise. Do Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Marshall, verklaar de gisteren op de Pan-Amerlknanse conferentie die nog steeds In Bogota bijeen is, dat de Verenigde Staten zich verzetten tegen een resolutie der conferentie, welke opheffing van do Europese koloniën op het Westelijk halfrond beoogt. De Verenigde Staten, zcide Marshall, zjjn tegen uit breiding van de Europeso kolonies op het Westelijk halfrond, doch rijn eveneens tegen welke resolutie ook, die zou Indruisen tegen de aanspra ken van bevriende Europeso landen. bestaan van Europese koloniën op Lijnrecht tegenover deze opvat ting der Verenigde^ Staten, staat die van Argentinië. Chili enJSua- temala welke ijveren voor aanne ming van een resolutie tegen de Europese koloniën. Het aan Brits Guiana grenzende Venezuela is zulk een resolutie eveneens gunstig gezind. De Argentijnse minister van bui tenlandse zaken, Bramugha. be weerde op de conferentie dat En geland de Falklands eilanden met geweld aan Argentinië ontnomen heeft. Marshall antwoordde hierop dat zulke redevoeringen ongelukki gerwijze de indruk kunnen geven dat van deze conferentie een recht bank gemaakt wordt Marshall zou de andere betrokken partijen - de Europese landen gelegenheid tot spreken willen geven, indien zulk3 niet onmogelijk is omdat het een zuiver Amerikaanse conferentie be treft. De Pan Amerikaanse conferentie heeft, zoals later jverd gemeld* het gelijkheid een wethouder van ztfn betrekking vervallen- te verklaren, o.m. wanneer hij zonder geldige re den zes achtereenvolgende vergade ringen van het college van Burge meester en Wethouders niet bij woont. Het lijkt de regering dan ooft vol komen verantwoord „deze ïiin door te trekken in de Eevallen, waarin een der essentialia voor de benoe ming naderhand is weggevallen. Donderdagavond heeft de Tweede Kamer vergaderd over het Vijfmo- gendheden-verdrag dat op 17 Maart van dit jaar te Brussel werd geslo- ten tussen de Benelux-landen, Frankrijk en Engeland. In de beraadslagingen werd be trokken de motie van van der Goes van. Naters betreffende de ophouw van een rechtsgemeenschap van de mocratische staten op federale ba sis, De eerste spreker mr. R o o I- vink (KVP) juichte het verdrag en de motie ten zeerste toe, daar deze, naar zijn mening sterk kun nen bijdragen tot versteviging van de democratische gemeenschap in zqn verdediging tegen het Oosten. De indiener van de motie, mr. v. d. Goes v. Naters (Pv dA) hernieuwde zijn klacht, dat er in de organen van het ministerie van buitenlandse za ken te weinig vernieuwing plaats vindt, zodat progressle- vc elementen te weinig een kans krijgen. Hjj verheugde zich over de .zege van de Gasperi in Italië. Dez« mag ons echter niet verleiden tot de mening dat alles r.u verder wel vanzelf voor elkaar komt. Hij pro testeerde met scherpte tegen, de aanvallen, die van de zijde der rechtse oppositie van tijd tot ttfd worden gedaan op Engeland, en noemde dit een biyk van „schande lijke ondankbaarheid". Van de andere sprekers verklaar de dr. Bruins Slot (AR) dat de culturele samenwerking der vtff zo spoedig mogelijk moet worden uit gebreid tot een militair samengaan. Dc heer Vonk (VVD) verweet En geland dat het ons in Indonesië aan. de Hjn houdt. De hr. Wagenaar (CPN) zinspeelde, ouder gewoonte, weer op Amerikaanse invloeden, die ons volk tot een speelbal maken. De heren Sassen en Korten- horst (KVP) meenden, in tegen stelling tot de heer van der Goes, dat onmiddellijke toetreding van Italië tot het pact van Vijf wel dient te worden overwogen. Minis ter van Boetzslaer heeft hedenmid dag de Kamer van repliek gediend. W;j kamen hierop nog nader terug. het'Westelijk halfrond veroordeeld en het voorstel aangenomen tot oprichting van een speciale com missie, die naar vredelievende mid delen moeten zoeken om van dezo koloniën bevrijd te worden. Achttien landen waren het er over eens, dat „het een luist stre ven is van de Amerikaanse renu-- blieken om de koloniën'op te rui men." Drie landen onthielden zich van stemming, waaronder de Ver. Staten. Zeventien landen steunden het voorstel voor het oprichten van een commissie, vier onthielden zich van stemming, waaronder weder om de Ver. Staten. Alle 21 Amerikaanse republieken veroordeelden het internationale communisme cfa zegden hun volle dige medewerking toe om het te bestrijden. Heintje naar de States De Nederl. cabarettière Heintje Davids vertrekt Zaterdag 24 April per KLM naar Amerika. Op 6 Mei zal ze In New York in een uitzen ding van .„Radio City" optreden, vervolgens gaat zij naar Hollywood, ■waar zë in een film. over het Neder-; landsG verzet een rol. zaUyervuUen Bü de behandeling van de bo oting" van Overzeese Gebiedsde len in de Eerste Kamer heeft de heer Kersten, oud-hoofdredac- tcur van het dagblad „De Tijd" en voorzitter van de Katholieke. Eer ste Kamer-fractie een opmerkelij ke rede gehouden, die een afwij zend antwoord is op de pogingen van oppositionele zijde om te. ko men tot een nationaal kabinet, waarin dus alle partijen met uit zondering der communisten, zitting zullen hebben. Hij zeidc: „Ik heb met zeer veel belangstelling kennis ge nomen van de zeer scherpe critiek, die de heren A1 g r a (A.R.) en da Zwaan (C.H.) hebben doen horen op het re geringsbeleid." Deze redevoe ringen stonden lijnrecht tegen over de regeriagspölitiek voor Indonesië. -'„De oppositie, wil dat er een nationaal kabinet tot stand komt. Verbreding van basis vergt echter dat er al thans een minimum aan gelijk gezindheid aanwezig is. Ik ont ken nu, naar aanleiding van de redevoeringen van beide genoemde heren, dat er een. dergelijk minimum bestaat." Vervolgens verklaarde hij namens zijn gehele fractie ach te kunnen verenigen met het Indonesische be leid van deze regering. Na de heer Kersten voerde nog de heer Brandenburg (C.P.N.) het woord, hij vroeg zich af waarom het aanvankelijke aflossingsschema der troepen niet kon worden ge handhaafd. Hierop werd de verga dering verdaagd tot hedenmiddag. (Van onze Haagse redacteur) Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal Dinsdag de uitleiding worden hervat van ongewenste Duitsers. Evenals het vorige jaar worden deze in de, Engelse zone van Duitsland in het kamp Lüstin- gen, nabij,Osnabrück, aan de Brit se bezettingsautoriteiten over gele-* verd. In de komende tijd zal elke Dinsdag .en Vrijdag een transport naar Liistingen vertrekken, zodat aan het einde van dit jaar de .laat- - ste drieduizend ongewenste Duit*" sers ons land zullqp. hebben-veria*! ;jen.

Rotterdamsch Parool / De Schiedammer | 1948 | | pagina 1